Νέα

Ορίστε που έχει καταντήσει το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Υπουργός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 396
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Εγώ που είμαι 45 και εξακολουθώ να είμαι αριστερός, τι χάπια να πάρω γιατρέ μου;   :helpplea:
 

Επισκέπτης
Αααα, και ο όρος είναι "κομμουνιστής" και όχι "κουμουνιστής". Όσο για τον ορισμό του,υπάρχουν και εγκυρότεροι νομίζω!
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Φίλε μου, έχω μια κόρη ηλικίας  1 χρόνου, αν  η κατάσταση συνεχίσει έτσι , ΝΑΙ θα την γράψω σε ιδιωτικό Δ.Γ.Λ γιατί δεν θέλω να τρέχω το παιδί μου τα απογεύματα απο φροντηστηριο σε φροντηστήριο.......ηή και εδώ έχω άδικο?????

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι αν στείλεις το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο δεν θα τρέχει το απόγευμα σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα??? Νυχτωμένος μου φαίνεσαι. Ισως να χρειαστείς και πιό πολλά γιαυτές τις δραστηριότητες. Στα ιδιωτικά κάθε τμήμα έχει από 30-34 μαθητές και στα δημόσια 22-26.

Ακριβώς το ίδιο ωρολόγιο πρόγραμμα έχουν και ο τρόπος διδασκαλίας και το περιεχόμενο σπουδών ορίζονται απο το ΥΠΕΠΘ. Ανθρακες ο θησαυρός...

Το μόνο καλύτερο που έχει το ιδιωτικό σχολείο είναι η ξενοδοχειακή υποδομή (ας πούμε πιο καθαρές και μεγάλες αίθουσες)

Πιστεύω ότι η υποβάθμιση της παιδείας δεν οφείλεται μόνο στο κράτος, ούτε στους πολιτικούς και ειδικά στον καταστροφέα της μεταχουντικής Ελλάδος αλλά και οι γονείς έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης.

Πόσοι γονείς δραστηριοποιούνται στους συλλόγους γονέων? Σε πληροφορώ (από εμπειρία ) λιγώτερο από 10%. Πόσοι γονείς μέσω των συλλόγων ασκούν επικοδομητική  κριτική στους καθηγητές για την ποιότητα των υπηρεσιών τους,οι οποίοι λόγω παντελούς έλλειψης ελέγχου δρούν ή μαλλον τεμπελιάζουν ασύδοτα και περιχαρακώνονται πίσω από την ρήση "τόσο πληρώνομα τόσο δουλεύω".

Ο έλληνας έχει μάθει να ρωτά "τι κάνει το κράτος?". Ποτέ δεν ρώτησε τον εαυτό του "τι κάνω εγώ για το κράτος?"
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
 Σημερα που ο κουμουνισμός πέθανε μια βολτα Βουλγαρια, για πουτανες, θα σας πεισει οτι μαλλον χρωσταμε στην Αγγλια. Αν θελετε να κανετε τους προοδευτικους μπορείτε να αγωνιστειτε για τα δικαιωματα των μεταναστων, των απολυμενων απο την Coca Cola, την ιση ευκαιρια να μπεις στο δημόσιο, την αυξηση του επιδόματος ανεργιας, το δικαιωμα των Μουσουλμανωω να κάνουν τζαμι στην Αθηνα και αλλα τετοια τωρα αστικός αγωνας (??????) απο το Da Capo εεε δεν γινεται. Τωρα αν θες να πιασεις πολιτικη συζήτηση για να χτυπήσεις καμια γκόμενα αλλάζει το θέμα.

Οσο για τη διαφορα ιδιωτικών και δημοσίων λυκειων ειναι τεραστια. μετα απο 12 χρονια σε δημοσια  σχολεια πηγα σε καποιο κολλεγιο. Εκει τα παιδια απο το δημόσιο καναν μπαμ. τα παιδια των ιδιωτικών ειχαν ενα σοβαρό στησιμο ενω τα παιδια των δημοσίων ηταν μεσα στη ρεκλα και το χαβαλε. Ωραια περασαμε στο σχολείο δεν λέω αλλα σημερα μετα τα 30 τον πληρωνουμε τον χαβαλε των 16.
 

delaxo

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
183
Κριτικές
3
Like
7
Πόντοι
1
Ο ορισμός του Κουμουνιστή:
"Είναι αυτός που δεν έχει τίποτα και παρόλα αυτά θέλει να μοιραστεί με τον υπόλοιπο κόσμο τα αγαθά των άλλων!!!"

Κι όπως είπε κι ο μέγας Τσώρτσιλ:
"Είναι εντελώς αφύσικο για κάποιον μέχρι 24-25 χρονών να μην είναι κουμουνιστής. Όπως επίσης είναι κι εντελώς αφύσικο για κάποιον πάνω από 25 να είναι κουμουνιστής!!!".
Τρωγόσαστε όλη την νύχτα και ο liomas σας έκανε λιώμα με ένα σχόλιο (πολυ πετυχημέμο) με τον πρωινό καφέ. :dancing:
Ισότητα δεν υπάρχει πουθενά στην Φύση, δεν υπήρξε και ούτε είναι δυνατόν να υπάρξει. Πόσο μάλλον στην κατανομή του πλούτου. Ακόμα και αν αυτός που κατέχει τον πλούτο τον έχει κλέψει από άλλους ή τον έχει κερδίσει με τον αγώνα του. Στην φύση επιβιώνει ο ισχυρότερος εδώ και πάαααααααρα πολλές χιλιάδες χρόνια. Είναι αδύνατον να αλλάξει αυτο μόνο επειδή κάποιος σκαρφίστηκε μια θεωρία.
Δεν με απασχολεί αν αυτός ο κάποιος ήταν ιδιοφυία ή απλώς ένας πειναλέος που δεν έβρισκε άλλο τρόπο να αποκτήσει ότι είχε ο διπλανός του. Απλώς το θεωρώ αδύνατο... :idiot:
Life (and nature) is a bitch...
 

Επισκέπτης
Troueno, λες να συζητάω μαζί σου για να πιάσω γκόμενα; Πως το είδες το πράγμα;  :tickedoff:
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
  Τα ωραια ρουχα, τα οποια τα ραβουν κατι 8χρονα παιδακια στην Ινδια για 1$ την ημερα, δεν τα φορας για το δικιο του εργατη

 

Επισκέπτης
Μην ανησυχείς, τα δικά μου είναι Made in England, που τόσο θαυμάζεις! Εσύ πως ντύνεσαι; Σαν λέτσος; Τς τς τς!
 

Επισκέπτης
Οσο για τη διαφορα ιδιωτικών και δημοσίων λυκειων ειναι τεραστια. μετα απο 12 χρονια σε δημοσια  σχολεια πηγα σε καποιο κολλεγιο. Εκει τα παιδια απο το δημόσιο καναν μπαμ. τα παιδια των ιδιωτικών ειχαν ενα σοβαρό στησιμο ενω τα παιδια των δημοσίων ηταν μεσα στη ρεκλα και το χαβαλε. Ωραια περασαμε στο σχολείο δεν λέω αλλα σημερα μετα τα 30 τον πληρωνουμε τον χαβαλε των 16.

Έχεις δει παιδάκια ηλικίας 16-18 ετών απο ιδιωτικά σχολεία;Μιλάμε για ΤΑ μαλακισμένα.Προτιμώ τα "κωλοπαίδια" απο την Γκράβα,ή το Περιστέρι και τους Αγ.Αναργύρους.Εσύ συγκρίνεις τους συμμαθητές σου στο σχολείο με τους άλλους στο κολέγιο.Διαφορά ηλικίας όμως.Όλο και μια σταγόνα μυαλό έβαλαν.Εκτός αν πήγες "εσωτερικός" σε κάποιος Βρετανικό κολέγιο μαζί με τον wiliam και Harry του Καρόλου,τα οποία παιδάκια,είναι η αποκορύφωση του μαλακισμένου,κοκαϊνομανή πιτσιρικά.
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Έχεις δει παιδάκια ηλικίας 16-18 ετών απο ιδιωτικά σχολεία;Μιλάμε για ΤΑ μαλακισμένα.Προτιμώ τα "κωλοπαίδια" απο την Γκράβα,ή το Περιστέρι και τους Αγ.Αναργύρους.Εσύ συγκρίνεις τους συμμαθητές σου στο σχολείο με τους άλλους στο κολέγιο.Διαφορά ηλικίας όμως.Όλο και μια σταγόνα μυαλό έβαλαν.Εκτός αν πήγες "εσωτερικός" σε κάποιος Βρετανικό κολέγιο μαζί με τον wiliam και Harry του Καρόλου,τα οποία παιδάκια,είναι η αποκορύφωση του μαλακισμένου,κοκαϊνομανή πιτσιρικά.

Μεγάλύτερη μαλακία από την κατάργηση της ποδιάς και της στολής δεν υπήρξε. Και τα δύο ισοπέδωναν τα πάντα και δεν αφήναν περιθώρια για επιδείξεις πλούτου..

οπως είχε πεί και ένας μάπας μεν πρόεδρος της ΓΣΕΕ "καταργούσαν την πάλη των τάξεων"
 

Επισκέπτης
Μεγάλύτερη μαλακία από την κατάργηση της ποδιάς και της στολής δεν υπήρξε. Και τα δύο ισοπέδωναν τα πάντα και δεν αφήναν περιθώρια για επιδείξεις πλούτου..

Δεν έχεις ακούσει οτι υπήρχε ποδιά του χιλιάρικου, απο καλάθι, και ποδιά πανάκριβη του Τσεκλένη; Αλλά anyway, μήπως νοσταλγείς και το κούρεμα με την ψιλή;
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Δεν έχεις ακούσει οτι υπήρχε ποδιά του χιλιάρικου, απο καλάθι, και ποδιά πανάκριβη του Τσεκλένη; Αλλά anyway, μήπως νοσταλγείς και το κούρεμα με την ψιλή;

το ξέρω αλλά μία του διχίλιαρου δεν ξεχώριζε από αυτή του τσεκλένη και σε πολλά σχολεία δεν αφήναν στις ποδιές να υπάρχουν σηματάκια κατασκευαστών.. τωρα όσο για το κούρεμα με την ψιλή..στήσε αυτί σε όλα τα ραδιόφωνα να ακούσεις διαφημήσεις για φάρμακα για τις ψείρες και τότε ισως τα ξαναπούμε.... εξάλλου τα μισά σήμερα είναι skinhead και τα άλλα heavy metal
 

Επισκέπτης
Τότε αφού δεν ξεχώριζαν οι ποδιές, γιατί κάποιοι προτιμούσαν του Τσεκλένη; Μαλάκες ήταν να τις πληρώνουν είκοσι φορές ακριβότερα;
Και τι σχέση έχουν οι ψείρες και οι χεβυμεταλάδες με την -τύπου στρατού- πειθαρχία;
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
οι νεόπλουτοι ήταν είναι και θα είναι μαλάκες επιδειξίες... όσο για το κούρεμα με την ψιλή είχε καταργηθεί από την δεκαετία του 60.. μέχρι τότε επιβαλλότανε για σκοπούς καθαριότητας..όπως ακριβώς και στον στρατό όταν παρουσιαζόσουνα στο κέντρο (το ξέρουν όσοι έχουν πάει φαντάροι μέχρι το 85)

αυτα από ενα παλιό..
 

Επισκέπτης
Εφόσον λοιπόν οι νεόπλουτοι είναι μαλάκες επιδειξίες (που συμφωνώ), θα το κάνουν είτε με ποδιά, είτε χωρίς ποδιά. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ξαναγυρίσει κιόλας ο θεσμός!
Κι εγώ παλιός είμαι φίλε!
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
για να συμφωνήσουμε σε κάτι επιτέλους το ντύσιμο με ποδιά κόστιζε πολύ λιγώτερο στους πατεράδες θηλυκών.. μιλώ εκ πείρας ..
 

kmule

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί, η πάλη των τάξεων σχετίζεται με τον ρουχισμό και οι ποδιές την καταργούσαν;  :headbang: :jerking:
 

Επισκέπτης
Δηλαδή η ποδιά είχε θεσπιστεί για τη μείωση των εξόδων της Ελληνικής οικογένειας;Να μην τρελαθούμε τώρα.Και όσο για τους heavymetalaδες,κι εγώ με μπλούζες με τον Ozzy,twisted sister,wasp πήγαινα στο σχολείο.Και τί έγεινε;Απο κάποιους που πήγαιναν με fruit of the loom και cevignon καλύτερος είμουν.Και με τη χαίτη να ανεμίζει...Οι άλλοι οι "trendy" έπερναν τα χαπάκια τους στα clubs για να χωρεύουν σαν αρκούδες,ενώ εγώ ούτε κάπνιζα...Οι ποδιές και το κούρεμα,μαζί με το ξύλο απο το δάσκολο ήταν για να σε κάνουν να είσαι ρομπότ στην προπαγάνδα τους.Οχι για να σε κάνουν άνθρωπο.Αν δεν έχεις μεγαλώσει σε σωστή οικογένειεα,το σχολείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα.Το μόνο που μπορεί,είναι να σε κάνει βλαμένο,χωρίς άποψη για τίποτα.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Υπάρχουν και ιδιωτικά που έχουν 35-40 παιδιά σε κάθε τάξη και μετατρέπουν και τις αποθήκες σε αίθουσες!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Όπως έχει πει κάποιος "ο κάθε επαναστάτης μέσα σε 20 χρόνια έχει γίνει συντηρητικός χωρίς να αλλάξει ούτε μία από τις απόψεις του". Κάποιοι εδώ επιβεβαιώνουν αυτό ακριβώς.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παρουσιάζονται απόψεις κατ'όνομα προοδευτικές περί δημόσιας παιδείας, κατά της ιδιωτικοποίησης κλπ χωρίς κανένα επιχείρημα επί της ουσίας. Από το 1980 έχουν περάσει 26 χρόνια στα οποία το εγχείρημα της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης απέτυχε παταγωδώς. Η αποτυχία έγκειται στην φιλοσοφία του εγχειρήματος και όχι σε επιμέρους διαδικασίες. Και όμως, οι τότε αγωνιστές κατά του 815 και υπέρ του νόμου πλαισίου ακόμα ουσιαστικά ισχυρίζονται ότι "αν η πραγματικότητα δεν συμφωνεί μαζί μας κακώς για την πραγματικότητα".

Αυτό που προσπάθησα να πω χθες είναι ότι η προσπάθεια εκδημοκρατισμού του πανεπιστημίου στο πλαίσιο της εξασφάλισης ισότητας απέτυχε ακριβώς σε αυτό. Όχι μόνο δεν ευνοεί την ισότητα ευκαιριών αλλά ευνοεί τα παιδιά των πλουσίων. Μια αριστερή κατ'όνομα πολιτική δηλαδή βαθαίνει τις ανισότητες. για να μην πάω σε θέματα ανταγωνιστηκότητας της οικονομίας κλπ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom