Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (2 μέλη και 13 επισκέπτες)

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
καταρχην οι 2 μηνες ειναι το ευνοικο σεναριο...αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι οτι θα παιξει το ευνοικο...δε μου λες, σεπτεμβριο οκτωβριο με τα πρωτα κρυα που θα εχουμε παλι ξεσπασμα τι θα κανουμε?θα κατεβασουμε παλι ρολα?
γιατι φαρμακα εμβολιο λογικα αργουν ακομη

Αμα διαβαζες τι εγραψα θα εβλεπες οτι μεχρι τοτε θα εχουμε σιγουρα φαρμακο...οσον αφορα το εμβολιο υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να εχουμε και αυτο εστω για περιορισμενη χρηση κυριως σε οσους ανηκουν στις υψηλες ομαδες κινδυνου.

Αρα η απαντηση ειναι πως ΟΧΙ δεν θα χρειαστει να παρουμε τοσο σκληρα μετρα ακομα και να εχουμε 2ο κυμα....

Υ.Γ
Επισης οι 2 μηνες ειναι το λογικο σεναριο...το αισιοδοξο ηταν αυτα που ελεγε ο Αλεξ οτι μεχρι μεσα Απριλη θα εχουμε καθαρισει με 40-50 νεκρους το πολυ.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ανοίγω αυτό το νήμα για την καταγραφή απόψεων όλων όσων πιστεύουν ότι το θέμα Κορονοϊός αποσκοπεί κάπου αλλού και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται,που σαφώς δεν φαίνεται απλό αλλά μπορεί κάποιος αν επαναπαυτεί στον καναπέ του,εμπιστευόμενος την κυβέρνηση και να ζητά ολοκληρωτικό καθεστώς Lock Down,να πεί είναι απλά τα πράγματα αρκεί να μείνουμε σπίτι παίρνωντας και το 800άρι,γιατί να ψάχνω θεωρίες συνομοσίας;

Υπάρχει άλλο νήμα και τα πάει περίφημα,όμως οποιοσδήποτε λέει κάτι αντίθετο αμέσως χαρακτηρίζεται,ε λοιπόν αυτό το νήμα είναι για όποιον έχει έναν προβληματισμό παραπάνω,απ ότι του επιτρέπεται να έχει.Όλοι οι υπόλοιποι θα παρακαλούσα να πάνε στο δίπλα νήμα σχετικά με την πανδημία.

Δεν θα γράφονται θεωρίες συνομωσίας,παρά εύλογες μόνον.

Ξεκινώ λοιπόν.

Όλοι μας ακούσαμε για τον Κορονοϊό μόλις λίγο καιρό πρίν και σήμερα είμαστε υπό καθεστώς καραντίνας.Διάφοροι βγήκαν να μας πουν ότι όλο αυτό ξεκίνησε από έναν που έφαγε ένα δηλητηριώδη ζώο και ξαφνικά βάλεται όλη η ανθρωπότητα λόγο αυτού.Όσο περνά ο καιρός η θεωρία αυτή τείνει να πέσει στο κενό,μιας που ο ιός έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στα άτομα που νοσούν.Επιλέγει κυρίως μεγάλες ηλικίες.Το σαββατοκύριακο στην Ελλάδα μας είπαν για έναν ασθενή με χίλια δυο προβλήματα καρδιαναπνευστικά,93 χρονών,αλλά πέθανε από Κορονοϊό.

Απορίας άξιο είναι επίσης ότι για πρώτη φορά όλοι οι άρχοντες Κρατών λειτουργούν συντονισμένα,μεθοδευμένα,καθώς ότι χαρακτηριστικό της πανδημίας αυτής το ανακοινώνουν μόνο Πολιτικοί καθώς και ένας μόνο χρησμένος Ιατρός και αυτό συμβαίνει σε όλα τα κράτη.

Την στιγμή που η πολιτική και οι πολιτικοί έχανε όλο και περισσότερο θέση για τον ψηφοφόρο,φοβούμενο το πολιτικό σύστημα πιθανή εξέγερση μιας που οι εκλογική δύναμη όλο και συρρικνώνεται,ήρθαν οι πολιτικοί για να ξαναακτήσουν την χαμένη αίγλη όπου ο λαός τους επευφυμούσε με το παραμικρό.Επέστρεψαν οι εποχές αυτές μόλις σε δύο βδομάδες .

Σαν πολύ κουτόχορτο δεν νομίζουν ότι τρώμε;

 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.571
Πόντοι
1.796
αλεξ ειμαι ενας λογικος και υπεθυνος πολιτης

μιλαω παντα με βαση μια λογικη


ευχαριστω για τα καλα σας λογια

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.932
Κριτικές
16
Like
14.865
Πόντοι
6.515
Win - win του ειπαν οι συμβουλοι του κουλη

Αμα γινει εκατομβη θα πει ολα τα εκανα...
Αμα δεν γινει θα πει τα μετρα μου εσωσαν ζωες

Αυτο που δεν ξερω αν εχουν σταθμισει οτι ο τσιπρας θα τους γλεντησει 3 χρονια με την οικονομικη καταρρευση που ερχεται
Σε λιγο οι ελληνικες τραπεζες ολες μαζι δεν θα αξιζουν 1000αρικο  :S
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Win - win του ειπαν οι συμβουλοι του κουλη

Αμα γινει εκατομβη θα πει ολα τα εκανα...
Αμα δεν γινει θα πει τα μετρα μου εσωσαν ζωες

Αυτο που δεν ξερω αν εχουν σταθμισει οτι ο τσιπρας θα τους γλεντησει 3 χρονια με την οικονομικη καταρρευση που ερχεται
Σε λιγο οι ελληνικες τραπεζες ολες μαζι δεν θα αξιζουν 1000αρικο  :S

Σε ποσο λιγο τυπε;Ενημερωσε μας να τραβηξουμε τα εκ μας....
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.566
Κριτικές
36
Like
38.497
Πόντοι
19.795
Τα μέτρα παρθήκαν διότι το κράτος ομολόγησε την ανικανότητα του να εφαρμόσει τον καταναγκαστικό εγκλεισμό των ευπαθών ομάδων στα σπίτια τους.

Επιπρόσθετα το κράτος αρνείται να εφαρμόσει την ασφαλιστική δικλείδα των διαδικασιών οικειοθελούς υποβοηθούμενης αυτοκτονίας και καταναγκαστικής ευθανασίας ως μέτρο αποσυμφόρησης του ΕΣΥ σε περίπτωση που αυτό χρειαστεί λόγω υπερκορεσμου του από την πανδημία.

Έτσι μια ολόκληρη κοινωνία αναβαθμίζει οικειοθελώς μια υγειονομική και οικονομική κρίση σε οικονομική πανωλεθρία μεγιστοποιώντας το τίμημα για τον γενικό πληθυσμό και ελάχιστοποπιωντας τον για τις ευπαθείς ομάδες ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΟ.

Είμαστε δηλαδή μια κοινωνία που επέλεξε να θυσιάσει τα νέα και παραγωγικά μέλη της στο βωμό των γέρων , άρρωστων και μη παραγωγικών.
Εδω ζουμε ενα παγκοσμιο πολεμο, μια καταστροφη πρωτοφανη για τις περισσοτερες γενιες που ειναι εν ζωη σε ολο το κοσμο. Αναλογο προηγουμενο δεν εχει υπαρξει. Και εσυ μου λες οτι βρηκες αν οχι την λυση, αλλα την βελτιωση της καταστασης, με το να κανουμε ευθανασια στις ευπαθεις ομαδες, παγκοσμιως.
Δεν μπορω να αντιπαρατεθω αλλο.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Το θέμα είναι ...

ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ , ΔΕΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΙΔΑΝΙΚΕΣ, ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ,
ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ , ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ,
Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ "ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ" ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ ;;;;;;;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Σε 2 μηνες η καραντινα θα εχει τελειωσει....οπως εχω πει απο την αρχη.

Στη Κινα με απολυτη συμμορφωση σε 1.5 μηνα καταφερανε να εχουν ΜΟΝΟ εισαγωμενα κρουσματα και αυτα γυρω στα 30 την ημερα και θανατους κατω απο 10 καθε μερα.

Και ολα αυτα χωρις φαρμακο ή εμβολιο...

Εμεις εχουμε τη τυχη να μας βρηκε η επιδημια σε δευτερο χρονο που ηδη τρεχουν πολλες κλινικες δοκιμες και λογικα θα εχουμε εστω ενα κοκτειλ φαρμακων το αργοτερο σε 2 μηνες...

Σταματηστε λοιπον τη καταστροφολογια...ολος ο πλανητης εχει πατησει pause για 2 μηνες.Οσο μεγαλη και να ειναι η οικονομικη ζημια αφορα ολες τις οικονομιες και για 2-3 μηνες δεν θα παμε 40 χρονια πισω.
Αλληλούια.
Και γιατι ρε τύπε οταν ελεγα οτι τον Μάιο τα πραγματα θα ειναι καλυτερα, μού εβαλες χερι?
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Σε 2 μηνες η καραντινα θα εχει τελειωσει....οπως εχω πει απο την αρχη.

Στη Κινα με απολυτη συμμορφωση σε 1.5 μηνα καταφερανε να εχουν ΜΟΝΟ εισαγωμενα κρουσματα και αυτα γυρω στα 30 την ημερα και θανατους κατω απο 10 καθε μερα.

Και ολα αυτα χωρις φαρμακο ή εμβολιο...

Εμεις εχουμε τη τυχη να μας βρηκε η επιδημια σε δευτερο χρονο που ηδη τρεχουν πολλες κλινικες δοκιμες και λογικα θα εχουμε εστω ενα κοκτειλ φαρμακων το αργοτερο σε 2 μηνες...

Σταματηστε λοιπον τη καταστροφολογια...ολος ο πλανητης εχει πατησει pause για 2 μηνες.Οσο μεγαλη και να ειναι η οικονομικη ζημια αφορα ολες τις οικονομιες και για 2-3 μηνες δεν θα παμε 40 χρονια πισω.

Εγώ πιστεύω οτι για έναν χρόνο θα πηγαίνουμε από ύφεση σε έξαρση.
Εμβόλιο δεν παίζει σε λιγότερο απο χρόνο.
Για καραντίνα πιστεύω κι εγώ δίμηνο με τριμηνο αλλά όχι γενική. Η χρόνια τερμάτισε. Η οικονομία θα πονεσει έτσι κι αλλιώς.
Ας ελπισουμε να πέσω έξω.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.814
Like
24.678
Πόντοι
6.256
Αλληλούια.
Και γιατι ρε τύπε οταν ελεγα οτι τον Μάιο τα πραγματα θα ειναι καλυτερα, μού εβαλες χερι?

Ρε μην με βαζεις να ψαχνω τι εγραφες!!!Εσυ ελεγες οτι σε 2 εβδομαδες που θα τελειωσει η καραντινα θα ειμαστε μια χαρα με 40-50 νεκρους!

Τι σχεση εχει με αυτα που γραφω εγω;
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
κι αν καποιος ειχε την παραμικρη αμφιβολια για την αξια του τσιοδρα, σημερα διαλυθηκε

η ελενα ακριτα εγραψε κειμενο εναντιον του
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ρε μην με βαζεις να ψαχνω τι εγραφες!!!Εσυ ελεγες οτι σε 2 εβδομαδες που θα τελειωσει η καραντινα θα ειμαστε μια χαρα με 40-50 νεκρους!

Τι σχεση εχει με αυτα που γραφω εγω;
Οχι ρε τύπε, δεν ελεγα αυτο

Ελεγα οτι μεχρι Μάιο θα παρουσιασει καμψη το θανατικο και θα τερματισουμε με καμια 50αρια νεκρους
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Αυτό που μου έρχεται όλες αυτές τις μέρες στο μυαλό είναι σαν ένα παιχνίδι , ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ εναντίον ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ και η πολιτικοί δείχνουν ξανά τα δόντια τους σε όσους τολμούν να θεωρούνται πάνω απ αυτούς,μιας που για χρόνια φαίνοταν μαριονέτες των συμφερόντων.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.215
Κριτικές
3
Like
1.717
Πόντοι
496
Εγώ πιστεύω οτι για έναν χρόνο θα πηγαίνουμε από ύφεση σε έξαρση.
Εμβόλιο δεν παίζει σε λιγότερο απο χρόνο.
Για καραντίνα πιστεύω κι εγώ δίμηνο με τριμηνο αλλά όχι γενική. Η χρόνια τερμάτισε. Η οικονομία θα πονεσει έτσι κι αλλιώς.
Ας ελπισουμε να πέσω έξω.

κατα τον σεπτεμβριοοκτωβρη ετοιμασου για ενα διμηνοτριμηνακι παλι
μακαρι να διαψευστω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom