Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ναι, γιατί μάλλον είναι πιο vital
Τότε γιατί τα διαχωρίζει και στην εκκλησία δε λαμβάνεται κανένα μέτρο, ενω σε σούπερ μάρκετ και φαρμακεία είναι υποχρεωτικό;
Και παρολο που σε ρωτάω ειδικά γι' αυτα, που θεωρούνται ζωτικά, μου απαντάς για ψώνια και καφέ;
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
601
Like
1.390
Πόντοι
206
Ποιοι είναι οι φωστήρες? Αυτοί που θέλουν να πηγαίνουν στην εκκλησία ή αυτοί που θέλουν να πηγαίνουν για ψώνια και καφέ?
Γιατί το πας αλλού? Τι σχέση έχει το ένα με τ'άλλο ?

Αλλά για να σου απαντήσω, με μέτρα και προφυλάξεις πρέπει να πάνε και οι μεν και οι δε

Και για το συνταγμα που βασικα σου απαντησα, οπως εσυ "ερμηνευεις" για την εκκλησια
ετσι "ερμηνευουν" και για τα εμβολια καποιοι αλλοι, οσο ψεκ ειναι αυτοι αλλο τοσο εισαι κι εσυ...
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Γιατί το πας αλλού? Τι σχέση έχει το ένα με τ'άλλο ?
Απόλυτη σχέση, για αυτό το πράγμα δεν μιλάμε?

Αλλά για να σου απαντήσω, με μέτρα και προφυλάξεις πρέπει να πάνε και οι μεν και οι δε
Δηλαδή θεωρείς την ανάγκη του σούπερ μάρκετ, του φαρμακείου και της εκκλησίας ίδιες με αυτή των ρούχων και των καφέ. ΟΚ. Κάποιος άλλος όμως δεν το θεωρεί το ίδιο. Κι από τις δύο πλευρές :wink:

Και για το συνταγμα που βασικα σου απαντησα, οπως εσυ "ερμηνευεις" για την εκκλησια
ετσι "ερμηνευουν" και για τα εμβολια καποιοι αλλοι, οσο ψεκ ειναι αυτοι αλλο τοσο εισαι κι εσυ...
Μην τα μπερδεύεις.

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Η ερμηνεία για το σύνταγμα είναι κάτι μη χειροπιαστό, είναι θέμα αντίληψης.

Τα εμβόλια, μετά από 4 δις εμβολιασμένους και επίσημα στοιχεία ότι όποια χώρα είναι εμβολιασμένη δεν έχει πρόβλημα (π.χ. Πορτογαλία, Δανία) ενώ όποια χώρα δεν είναι εμβολιασμένη είναι με καραντίνα (π.χ. Λετονία), τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε ποιος έχει δίκιο. Είναι προφανές.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις....
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
601
Like
1.390
Πόντοι
206
Απόλυτη σχέση, για αυτό το πράγμα δεν μιλάμε?
Και βεβαια οχι, για το αν πρεπει να παιρνοντα μετρα και προφυλαξεις στην εκκλησια μιλαγαμε,
εσυ αρχισες να πετας ψωνια και καφεδες

Δηλαδή θεωρείς την ανάγκη του σούπερ μάρκετ, του φαρμακείου και της εκκλησίας ίδιες με αυτή των ρούχων και των καφέ.
Εννοειται πως όχι, πώς το συμπέρανες αυτό απο αυτά που είπα...:confused:
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Τότε γιατί τα διαχωρίζει και στην εκκλησία δε λαμβάνεται κανένα μέτρο, ενω σε σούπερ μάρκετ και φαρμακεία είναι υποχρεωτικό;
Λόγω του άρθρου 13 φαντάζομαι. Δεν είμαι στην κυβέρνηση, ούτε γνωρίζω κανέναν από εκεί. Αν εσύ γνωρίζεις, ρώτα τον!
Και παρολο που σε ρωτάω ειδικά γι' αυτα, που θεωρούνται ζωτικά, μου απαντάς για ψώνια και καφέ;
Ναι, για αυτά δεν γίνεται κυρίως η συζήτηση?
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Και βεβαια οχι, για το αν πρεπει να παιρνοντα μετρα και προφυλαξεις στην εκκλησια μιλαγαμε,
εσυ αρχισες να πετας ψωνια και καφεδες
Μα για αυτά γίνεται η συζήτηση κυρίως.

Εννοειται πως όχι, πώς το συμπέρανες αυτό απο αυτά που είπα...:confused:
Ε, τότε μάλλον για αυτό έκαναν τον διαχωρισμό αυτό!
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
601
Like
1.390
Πόντοι
206
Μα για αυτά γίνεται η συζήτηση κυρίως.


Ε, τότε μάλλον για αυτό έκαναν τον διαχωρισμό αυτό!
Τι ασυναρτησιες λες παλι, μονίμως άλλα ντ'άλλων...

Ως συνήθως το βασικό σου επιχείρημα είναι να μιλησεις για κατι αλλο
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Λόγω του άρθρου 13 φαντάζομαι. Δεν είμαι στην κυβέρνηση, ούτε γνωρίζω κανέναν από εκεί. Αν εσύ γνωρίζεις, ρώτα τον!

Ναι, για αυτά δεν γίνεται κυρίως η συζήτηση?
Το άρθρο 13 είναι τόσο απλό και τοσο ξεκάθαρο που δε δέχεται καμία ερμηνεία. Όλοι υποχρεούνται να υπακουουν στους νόμους του κράτους. Και οι θρησκείες. Τελεία.
Όχι. Η συζήτηση αφορούσε την πολιτική αλητεία της κυβέρνησης να εξαιρέσει την εκκλησία από τα μέτρα κατά του ιού, με φαιδρες δικαιολογίες, την οποία θέλησες να υπερασπισθεις. Χρησιμοποίησες αυθαίρετες ερμηνείες ενός συνταγματικού άρθρου, σαφέστατου αρθρου, που δεν επιδέχεται καμίας ερμηνείας και μετά προσπάθησες να στρέψεις τη συζήτηση στον καφέ και τα ψώνια.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
123
Like
51.077
Πόντοι
27.261

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Το άρθρο 13 είναι τόσο απλό και τοσο ξεκάθαρο που δε δέχεται καμία ερμηνεία. Όλοι υποχρεούνται να υπακουουν στους νόμους του κράτους. Και οι θρησκείες. Τελεία.
Όχι. Η συζήτηση αφορούσε την πολιτική αλητεία της κυβέρνησης να εξαιρέσει την εκκλησία από τα μέτρα κατά του ιού, με φαιδρες δικαιολογίες, την οποία θέλησες να υπερασπισθεις. Χρησιμοποίησες αυθαίρετες ερμηνείες ενός συνταγματικού άρθρου, σαφέστατου αρθρου, που δεν επιδέχεται καμίας ερμηνείας και μετά προσπάθησες να στρέψεις τη συζήτηση στον καφέ και τα ψώνια.
Mαλλο κάποιο λάθος κανεις. Ανέφερα οτι προσωπικά η άποψη μου ειναι πως ειτε την συμπεριελάμβαναν στα μέτρα ειτε οχι, εμενα το ίδιο μου κανει. Προσωπικά μιλαμε παντα.

Οι ερμηνείες που χρησιμοποίησα δεν ηταν αυθαίρετες και δεν ήταν δικές μου ερμηνείες. Ειναι πως το ερμηνεύουν διάφοροι: τύποι σαν εσενα και τύποι σαν τους άλλους.

Τωρα αν εχεις εσυ τόση εμμονή με την εκκλησία και ετσι το αποκαλείς πολιτική αλητεία, ειναι κάτι επισης δικό σου το οποιο με αφήνει παγερά αδιάφορο να σου πω την αλήθεια, ποτε δεν με απασχόλησαν τα προβλήματα των άλλων :) Κι οταν αναφέρεσαι σε «πολιτική αλητεία» ετσι βαρυγδουπα, τοτε εχεις εμμονή. Λυπάμαι :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σου μίλησα στη γλώσσα σου και θες να μιλάμε τώρα ?
Οχι δεν θέλω να μιλαμε, τι να πω μαζί σου. Κατάλαβα τι φάση εισαι.

Απλα ρωτηςα, εισαι τελικα εμβολιασμενος ή όχι? Δεν απάντησες, οποτε και παλι κατάλαβα :)
 
Τελευταία τροποποίηση:

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
123
Like
51.077
Πόντοι
27.261
Τελευταία τροποποίηση:

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.758
Κριτικές
1
Like
5.738
Πόντοι
2.356
σημερα βγαινουμε η οχι? μονα η ζυγα?
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
601
Like
1.390
Πόντοι
206
Απλα ρωτηςα, εισαι τελικα εμβολιασμενος ή όχι? Δεν απάντησες, οποτε και παλι κατάλαβα :)
Και φυσικά κατάλαβες λάθος, ως συνήθως δηλαδή.

Αρκεί να δεις τα παλιότερα μου ποστ για το θέμα για να καταλάβεις πόσο μειωμένης αντίληψης εισαι
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.638
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Και φυσικά κατάλαβες λάθος, ως συνήθως δηλαδή.

Αρκεί να δεις τα παλιότερα μου ποστ για το θέμα για να καταλάβεις πόσο μειωμένης αντίληψης εισαι
Ε, άρα αν είσαι εμβολιασμένος τι το συζητάμε?

Ποιο το πρόβλημα σου?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom