Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Λέει για εμάς τους ψεκασμένους οτι απο την μία θα ακούσουμε πχ τον Κούβελα και θα επηρρεαστούμε , και ο ευφυής με αυτά που θα πεί θα μας αλλάξει γνώμη :)
Και ποιος σου είπε ότι θέλουμε να σας αλλάξουμε γνώμη?

Στ' αρχίδια μας :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Μποκολε μιλας με εναν βλακα ακρη δεν βγαζεις.
Εντωμεταξι οτι λεει το αντιθετο παντα ειναι το σωστο.
:jerking2:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
 

Tramounos

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2021
Μηνύματα
351
Like
225
Πόντοι
21
Και ποιος σου είπε ότι θέλουμε να σας αλλάξουμε γνώμη?

Στ' αρχίδια μας :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


:jerking2:

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
Πρώτον θα λες στα μαραμενα αρχιδακια σου.
Δευτερον εσυ δεν επιμενεις και βριζεις ολους οσους δεν κανουν μπολιο??
Για πες?
Γιατι αν δεν σε νοιαζει τοτε γιατι εχεις σκυλιασει με το μπολιο να το κάνουν ολοι?
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
594
Like
1.383
Πόντοι
206
Φερνω παλι την ερωτηση για να μην κουραζεστε!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στην Αγγλια, 2 στους 3 νεκρους απο τροχαιο φορανε ζωνη και ενας δεν φορα.
Στο συνολο των οδηγων φορα ζωνη το 99% και δεν φορα το 1%

η ζωνη προστατευει ή οχι και σε τι ποσοστο?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Για παμε γιατι περα απο αερολογιες, οπως το περιμεναμε αλλωστε, δεν ειδα κανεναν να μπορει να κανει τις πραξεις!

Το 1% ενός συνόλου, δεν φοράει ζώνη αλλά οφείλεται για το 33,3% των θανάτων και στο 99% οφειλεται το 66,6%.

Το 1% του 33,3 είναι 0,33.
Το 99% του 66,66 που φοράει ζώνη είναι 65,99.

Άρα 65,99/0,33 = 199,97 (200 χοντρικα)
φορές περισσότερες πιθανότητες κατάληξης για αυτόν που δεν φοράει ζώνη, ή +19.900%
Η σωστή απάντηση νομιίζω είναι 49.5 (99/2) και όχι 200, δεν είναι οι κατάλληλες πράξεις οι παραπάνω
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Πρώτον θα λες στα μαραμενα αρχιδακια σου.
Δευτερον εσυ δεν επιμενεις και βριζεις ολους οσους δεν κανουν μπολιο??
Για πες?
Γιατι αν δεν σε νοιαζει τοτε γιατι εχεις σκυλιασει με το μπολιο να το κάνουν ολοι?
Πέφτει βρίσιμο επειδή είστε ηλίθιοι. Κι όπως ξέρεις, έχω χόμπι να σκυλοβρίζω και να ξεφτιλίζω ηλίθιους, δεν είμαι το καλό παιδί όπως ο alex π.χ. που σας πάει λάου-λάου.

Κατά δεύτερον, εμένα αυτό που με νοιάζει είναι οι χτικιάρηδες να μην είναι δίπλα μου. Σε ΟΣΑ μαγαζιά έχω πάει μέχρι στιγμή, είναι covid-free. Επίσης, μέσα στην διασκέδασή μου είναι κι η πόρτα που τρώτε και κάθεστε έξω στο κρύο κι ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται όταν πέφτει η 300άρα πρόστιμο!!!! :tooth:

Λες λοιπόν να θέλω να χάσω οτιδήποτε από την διασκέδασή μου? Στα χωριά δεν έχουν τους γραφικούς του χωριού που τους κοροϊδεύουν όλοι? Ε, εμείς εδώ έχουμε τα ψέκια! :tooth:

Άρα, στις αρχιδάρες μου αυτός που δεν κάνει, όπως είπε κι ο Άδωνις, μη σώσει και κάνει!!! :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ε κάποιοι μπορεί να θέλουν , κάποιοι όχι.
Ναι, προφανώς... αλλά επειδή ρώτησε εμένα προσωπικά, είναι πραγματικά στα αρχίδια μου. Όσο μένει απέξω από εκεί που είμαι εγώ, δεν εχω κανένα θέμα :)
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.875
Κριτικές
6
Like
3.615
Πόντοι
736
Η σωστή απάντηση νομιίζω είναι 49.5 (99/2) και όχι 200, δεν είναι οι κατάλληλες πράξεις οι παραπάνω
Βασικά δεν ξέρω σίγουρα , αλλά μήπως πρέπει να πάρεις απο το 99% αυτών που φοράνε ζώνη να πάρεις το 1% , για να είναι συγκρίσιμο με το 1% που δεν φοράνε ζώνη και να δείς αρχικά για πόσους νεκρούς είναι υπεύθυνο το 1% αυτών που φοράνε ζώνη σε σχέση με τους νεκρούς του 1% που δεν φοράνε ζώνη , δηλαδή 33.3% απο την μία και 0.66% περίπου , άρα η πράξη αν τα υπολόγισα σωστά είναι το αποτέλεσμα 33.3 / 0.66

Βασικά νομίζω το ίδιο αποτέλεσμα δίνει και έτσι όπως τα υπολόγισα εγω με το δικό σου. :)
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.762
Κριτικές
1
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Αν πάρουμε τις διασωληνώσεις: στο 62% των εμβολιασμένων αντιστοιχούν 15% διασωληνωμένοι, και στο 38% των ανεμβολίαστων το 85% των διασωληνωμένων. Πρέπει να είσαι παροπιδιασμένος για να μη βλέπεις τη φανερη χρησιμότητα του εμβολίου. Όμως η ένστασή μου στη σύγκριση που γίνεται με τη χρήση ζώνης και στον εμβολιασμό είναι ότι η ζώνη προστατεύει το ίδιο (θεωρητικά) όλους του επιβάτες ενός οχήματος, ανεξαρτήτως ηλικίας, ενώ ο ιός έχει τρομακτικά μεγαλύτερα ποσοστά θνητότητας σε ευάλωτους/ηλικιωμένους, ενώ τα παιδιά έχουν συντριπτικά μικρότερες πιθανότητες να πεθάνουν από τον ιό. Συνεπώς στην περίπτωση των παιδιών και μόνο, θα πρότεινα μια καλύτερη στατιστική ανάλυση για το αν οι πιθανότητες παρενεργειών από το εμβόλιο (που στις νεαρές ηλικίες φαίνεται και πιο συχνά), αντισταθμίζουν την πιθανότητα να νοσήσει βαριά κάποιο παιδί. Βέβαια αν το παιδί πάσχει από κάποιο νόσημα τότε σίγουρα θα πρότεινα εμβολιασμό.
και περα απο την "αληθεια" των αριθμων με θανατους ανα κρουσματα ανα ηλικιακη ομαδα, δεν ξεχναμε οτι απλα οι θανατοι συνεβησαν παρουσια κοβιντ στον θανων και δεν ηταν ο θανατος απαραιτητα λογω κοβιντ...
οποτε τα ποσοστα αυτα ηταν και τα μεγιστα δυνατα, στην πραγματικοτητα ειναι μικροτερα...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πέφτει βρίσιμο επειδή είστε ηλίθιοι. Κι όπως ξέρεις, έχω χόμπι να σκυλοβρίζω και να ξεφτιλίζω ηλίθιους, δεν είμαι το καλό παιδί όπως ο alex π.χ. που σας πάει λάου-λάου.

Κατά δεύτερον, εμένα αυτό που με νοιάζει είναι οι χτικιάρηδες να μην είναι δίπλα μου. Σε ΟΣΑ μαγαζιά έχω πάει μέχρι στιγμή, είναι covid-free. Επίσης, μέσα στην διασκέδασή μου είναι κι η πόρτα που τρώτε και κάθεστε έξω στο κρύο κι ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται όταν πέφτει η 300άρα πρόστιμο!!!! :tooth:

Λες λοιπόν να θέλω να χάσω οτιδήποτε από την διασκέδασή μου? Στα χωριά δεν έχουν τους γραφικούς του χωριού που τους κοροϊδεύουν όλοι? Ε, εμείς εδώ έχουμε τα ψέκια! :tooth:

Άρα, στις αρχιδάρες μου αυτός που δεν κάνει, όπως είπε κι ο Άδωνις, μη σώσει και κάνει!!! :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ναι, προφανώς... αλλά επειδή ρώτησε εμένα προσωπικά, είναι πραγματικά στα αρχίδια μου. Όσο μένει απέξω από εκεί που είμαι εγώ, δεν εχω κανένα θέμα :)
θα θελες αλλα δεν ειστε καθολου μονοι σας τυπε...
χαιρομαι παντως με τον εφησυχασμο σου που νομιζεις οτι ειναι κοβιντ φρι τα μαγαζια!!!!
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.762
Κριτικές
1
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Άσε τα ψόφια ρε αιγογάμη, που την τραβολογάς τόσα χρόνια κι'ακόμη να την αποκαταστήσεις.

goat.jpg
μας εδειξες το πραγματικο σου προσωπο τυπε? πως και ετσι?
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.762
Κριτικές
1
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Φερνω παλι την ερωτηση για να μην κουραζεστε!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στην Αγγλια, 2 στους 3 νεκρους απο τροχαιο φορανε ζωνη και ενας δεν φορα.
Στο συνολο των οδηγων φορα ζωνη το 99% και δεν φορα το 1%

η ζωνη προστατευει ή οχι και σε τι ποσοστο?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Για παμε γιατι περα απο αερολογιες, οπως το περιμεναμε αλλωστε, δεν ειδα κανεναν να μπορει να κανει τις πραξεις!

Το 1% ενός συνόλου, δεν φοράει ζώνη αλλά οφείλεται για το 33,3% των θανάτων και στο 99% οφειλεται το 66,6%.
Το 1% του 33,3 είναι 0,33.
Το 99% του 66,66 που φοράει ζώνη είναι 65,99.

Άρα 65,99/0,33 = 199,97 (200 χοντρικα) φορές περισσότερες πιθανότητες κατάληξης για αυτόν που δεν φοράει ζώνη, ή +19.900%

Τωρα που εχουμε τις πραξεις, ας βαλει οποιος εχει τα κοτσια τα αναλογα νουμερα για το φλεγον θεμα, ειτε για νοσηλειες ειτε για θανατους.
Θα σας αφησω λιγο ακομα και θα σας τα ανεβασω, γιατι ειναι δυσκολο να κατσεις να κανεις με απλα μαθηματικα τις πραξεις που θα δειχνουν οτι εισαι απλα ΛΑΘΟΣ


Εδω ειναι η Ροδος, εδω ειναι και το πηδημα κυριοι.
χεστηκαμε αν ειναι 10 η 100 η 100000 φορες παραπανω. το αποτελεσμα ειναι ΕΝΑ. οτι 2 στους 3 πεθαινουν με ζωνη τυπε....

οποτε σε καθε περιπτωση 2 στους 3 ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο θανατων επι του συνολου φορωντας ζωνη...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.579
Πόντοι
3.656
Η σωστή απάντηση νομιίζω είναι 49.5 (99/2) και όχι 200, δεν είναι οι κατάλληλες πράξεις οι παραπάνω
Στην Αγγλια, 2 στους 3 νεκρους απο τροχαιο φορανε ζωνη και ενας δεν φορα.
Στο συνολο των οδηγων φορα ζωνη το 99% και δεν φορα το 1%

η ζωνη προστατευει ή οχι και σε τι ποσοστο?

Νομίζω πως είναι έτσι, αν κάνω λάθος στη Λογική ας με διορθώσει κάποιος.

Στους 100 οδηγούς, δεν φοράει ζώνη το 1%, δηλ 99 φοράνε ζώνη, 1 δεν φοράει
Εάν σκοτωθούν 1 οδηγός οι οποίοι δεν φορούσε ζώνη, συνεπάγεται πως θα σκοτωθούν 2 από αυτούς που φόραγαν ζώνη, σύνολο 3 θάνατοι (3*1/3=1)
Τελικά, σκοτώθηκαν 2 από τους 99 που φόραγαν ζώνη, δηλ 200/99 = 2,02, επιβίωσε το 98% αυτών που φόραγαν ζώνη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

χεστηκαμε αν ειναι 10 η 100 η 100000 φορες παραπανω. το αποτελεσμα ειναι ΕΝΑ. οτι 2 στους 3 πεθαινουν με ζωνη τυπε....

οποτε σε καθε περιπτωση 2 στους 3 ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο θανατων επι του συνολου φορωντας ζωνη...
με τα Μαθηματικά δεν έχεις και μεγάλη σχέση, έτσι δεν είναι; κοίτα την ανάλυση που έκανα
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.762
Κριτικές
1
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Στην Αγγλια, 2 στους 3 νεκρους απο τροχαιο φορανε ζωνη και ενας δεν φορα.
Στο συνολο των οδηγων φορα ζωνη το 99% και δεν φορα το 1%

η ζωνη προστατευει ή οχι και σε τι ποσοστο?

Νομίζω πως είναι έτσι, αν κάνω λάθος στη Λογική ας με διορθώσει κάποιος.

Στους 100 οδηγούς, δεν φοράει ζώνη το 1%, δηλ 99 φοράνε ζώνη, 1 δεν φοράει
Εάν σκοτωθούν 1 οδηγός οι οποίοι δεν φορούσε ζώνη, συνεπάγεται πως θα σκοτωθούν 2 από αυτούς που φόραγαν ζώνη, σύνολο 3 θάνατοι (3*1/3=1)
Τελικά, σκοτώθηκαν 2 από τους 99 που φόραγαν ζώνη, δηλ 200/99 = 2,02, επιβίωσε το 98% αυτών που φόραγαν ζώνη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


με τα Μαθηματικά δεν έχεις και μεγάλη σχέση, έτσι δεν είναι; κοίτα την ανάλυση που έκανα
τα μαθηματικα μου μαθαν οτι τα 2/3 ειναι μεγαλυτερα απο το 1/3 τυπε. για τα υπολοιπα αδιαφορω
 

Tramounos

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2021
Μηνύματα
351
Like
225
Πόντοι
21
Πέφτει βρίσιμο επειδή είστε ηλίθιοι. Κι όπως ξέρεις, έχω χόμπι να σκυλοβρίζω και να ξεφτιλίζω ηλίθιους, δεν είμαι το καλό παιδί όπως ο alex π.χ. που σας πάει λάου-λάου.

Κατά δεύτερον, εμένα αυτό που με νοιάζει είναι οι χτικιάρηδες να μην είναι δίπλα μου. Σε ΟΣΑ μαγαζιά έχω πάει μέχρι στιγμή, είναι covid-free. Επίσης, μέσα στην διασκέδασή μου είναι κι η πόρτα που τρώτε και κάθεστε έξω στο κρύο κι ακόμα πιο αστείο μου φαίνεται όταν πέφτει η 300άρα πρόστιμο!!!! :tooth:

Λες λοιπόν να θέλω να χάσω οτιδήποτε από την διασκέδασή μου? Στα χωριά δεν έχουν τους γραφικούς του χωριού που τους κοροϊδεύουν όλοι? Ε, εμείς εδώ έχουμε τα ψέκια! :tooth:

Άρα, στις αρχιδάρες μου αυτός που δεν κάνει, όπως είπε κι ο Άδωνις, μη σώσει και κάνει!!! :)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ναι, προφανώς... αλλά επειδή ρώτησε εμένα προσωπικά, είναι πραγματικά στα αρχίδια μου. Όσο μένει απέξω από εκεί που είμαι εγώ, δεν εχω κανένα θέμα :)
Πρωτον ο αλεξ δεν ειναι το καλο παιδι,απλα δεν βριζει και μιλαει με ενα επιπεδο το οποιο εσυ δεν το εχεις και ουτε θα το αποκτησεις,γιατι ο αλεξ εβγαλε ενα πανεπιστημιο ενω εσυ ουτε το γυμνάσιο.

Διπλα σου θα ειναι και οι ανεμβολιαστοι οπου και αν πηγαινεις και δεν θα το ξερεις και αν το ξερεις θα κανεις μωκο γιατι θα τρως φαπες πολυ απλα.
Κανενας δεν θα ειναι στο κρυο εξω,ολοι μεσα μεικτα θα ειναι η θα κλεισουν εντελως και δεν θα μπαινει κανεις.
Καταλαβες αν οχι κανε κωλοτουμπες και χοροπηδα οσο θες.
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
594
Like
1.383
Πόντοι
206
χεστηκαμε αν ειναι 10 η 100 η 100000 φορες παραπανω. το αποτελεσμα ειναι ΕΝΑ. οτι 2 στους 3 πεθαινουν με ζωνη τυπε....

οποτε σε καθε περιπτωση 2 στους 3 ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο θανατων επι του συνολου φορωντας ζωνη...
Μη λες μπαρουφες φιλε... και αν ολοι φορυσαν ζωνη 3/3 νεκρους θα ηταν με ζωνη, ε και?

Οι αριθμοι λενε οτι:
- νεκροι 3, οι 2 με ζωνη οταν 99% φορανε
- νεκροι 103, ο ενας με ζωνη οταν 99% δεν φορανε

Τι δεν καταλαβαινεις
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.499
Like
4.671
Πόντοι
1.706
τα μαθηματικα μου μαθαν οτι τα 2/3 ειναι μεγαλυτερα απο το 1/3 τυπε. για τα υπολοιπα αδιαφορω

Είναι ολοφάνερο οτι παίζεις τα μαθηματικά στα δάχτυλα και βγάζεις ακλόνητα συμπεράσματα.
Που να μάθεις οτι πάνω από το 90% των θανάτων συμβαίνει στο κρεβάτι.
Θα κοιμάσαι στα σανίδια μια ζωή.
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
594
Like
1.383
Πόντοι
206
Στην Αγγλια, 2 στους 3 νεκρους απο τροχαιο φορανε ζωνη και ενας δεν φορα.
Στο συνολο των οδηγων φορα ζωνη το 99% και δεν φορα το 1%

η ζωνη προστατευει ή οχι και σε τι ποσοστο?

Νομίζω πως είναι έτσι, αν κάνω λάθος στη Λογική ας με διορθώσει κάποιος.

Στους 100 οδηγούς, δεν φοράει ζώνη το 1%, δηλ 99 φοράνε ζώνη, 1 δεν φοράει
Εάν σκοτωθούν 1 οδηγός οι οποίοι δεν φορούσε ζώνη, συνεπάγεται πως θα σκοτωθούν 2 από αυτούς που φόραγαν ζώνη, σύνολο 3 θάνατοι (3*1/3=1)
Τελικά, σκοτώθηκαν 2 από τους 99 που φόραγαν ζώνη, δηλ 200/99 = 2,02, επιβίωσε το 98% αυτών που φόραγαν ζώνη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Οχι, αν η πιθανοτητα αυτη ηταν 2% θα ειχαμε χαιρετησει προ πολλου :)
 
Εγγρ.
23 Ιουν 2021
Μηνύματα
594
Like
1.383
Πόντοι
206
Βασικά δεν ξέρω σίγουρα , αλλά μήπως πρέπει να πάρεις απο το 99% αυτών που φοράνε ζώνη να πάρεις το 1% , για να είναι συγκρίσιμο με το 1% που δεν φοράνε ζώνη και να δείς αρχικά για πόσους νεκρούς είναι υπεύθυνο το 1% αυτών που φοράνε ζώνη σε σχέση με τους νεκρούς του 1% που δεν φοράνε ζώνη , δηλαδή 33.3% απο την μία και 0.66% περίπου , άρα η πράξη αν τα υπολόγισα σωστά είναι το αποτέλεσμα 33.3 / 0.66

Βασικά νομίζω το ίδιο αποτέλεσμα δίνει και έτσι όπως τα υπολόγισα εγω με το δικό σου. :)
Εν τάχει

Χ1 δεν φορανε ζωνη, με πιθανοτητα Π1 να πεθανουν, πεθαινουν Υ1= Χ1*Π1
Χ2 φορανε, με πιθ. Π2, πεθαινουν Υ2= Χ2*Π2

Αντικαθιστάς Χ2 με 99*Χ1 και Υ2 με 2*Υ1 και τελικά βρισκεις Π1= 49.5*Π2
 

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.318
Like
711
Πόντοι
96
Αν πάρουμε τις διασωληνώσεις: στο 62% των εμβολιασμένων αντιστοιχούν 15% διασωληνωμένοι, και στο 38% των ανεμβολίαστων το 85% των διασωληνωμένων. Πρέπει να είσαι παροπιδιασμένος για να μη βλέπεις τη φανερη χρησιμότητα του εμβολίου. Όμως η ένστασή μου στη σύγκριση που γίνεται με τη χρήση ζώνης και στον εμβολιασμό είναι ότι η ζώνη προστατεύει το ίδιο (θεωρητικά) όλους του επιβάτες ενός οχήματος, ανεξαρτήτως ηλικίας, ενώ ο ιός έχει τρομακτικά μεγαλύτερα ποσοστά θνητότητας σε ευάλωτους/ηλικιωμένους, ενώ τα παιδιά έχουν συντριπτικά μικρότερες πιθανότητες να πεθάνουν από τον ιό. Συνεπώς στην περίπτωση των παιδιών και μόνο, θα πρότεινα μια καλύτερη στατιστική ανάλυση για το αν οι πιθανότητες παρενεργειών από το εμβόλιο (που στις νεαρές ηλικίες φαίνεται και πιο συχνά), αντισταθμίζουν την πιθανότητα να νοσήσει βαριά κάποιο παιδί. Βέβαια αν το παιδί πάσχει από κάποιο νόσημα τότε σίγουρα θα πρότεινα εμβολιασμό.
Η στατιστική σου είναι λανθασμένη.
Στις ηλικίες που είναι οι περισσότεροι διασωληνωμένοι, το ποσοστό εμβολιασμού πλησιάζει το 80%. Με αυτούς που νόσησαν και δεν εμβολιάστηκαν ίσως είναι και 85%.

Αυτό το 15% "παράγει" το 85% των διασωληνεων και το 90% των θανάτων.

Να θυμίσουμε ότι 1,5 χρόνο πριν τα ψεκ (που τα περισσότερα την έκαναν από εδώ), έλεγαν ότι πρέπει να τα αφήσουμε ΟΛΑ ελεύθερα. Έξη μήνες πριν για την χαμηλή θνητότητα της μετάλλαξης δέλτα.

Να φανταστούμε τι θα γινόταν αν ΔΕΝ υπήχρε το εμβόλιο.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.762
Κριτικές
1
Like
5.760
Πόντοι
2.356
Μη λες μπαρουφες φιλε... και αν ολοι φορυσαν ζωνη 3/3 νεκρους θα ηταν με ζωνη, ε και?

Οι αριθμοι λενε οτι:
- νεκροι 3, οι 2 με ζωνη οταν 99% φορανε
- νεκροι 103, ο ενας με ζωνη οταν 99% δεν φορανε

Τι δεν καταλαβαινεις
καλες οι αρλουμπες που τσαμπουνατε αλλα οπως αναφερει το ποστ τα 2/3 του συνολου των νεκρων αφορουν αυτους που φορανε ζωνη. οποτε στους 1000 νεκρους. οι 667 φορουσαν ζωνη....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 199414

Επισκέπτης
Εφοσον το μπολι " δεν ειναι υποχρεωτικο " οπως λενε ( ΟΜΩΣ Ο 4682/2020 ΤΟΥΣ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ),τοτε για ποιο λογο ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΠΡΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ?
 

Συνημμένα

  • Λουτρακι.png
    Λουτρακι.png
    936,8 KB · Εμφανίσεις: 32

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom