Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.825
Κριτικές
90
Like
36.901
Πόντοι
25.467
Μιλώντας γα λύπηση.... :tooth:

mounoxalastis_sto_onoma_mono.png


mounoxalastis_agamitos.png

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εντάξει Αρχιμαλάκα του Bou :)

:2funny::2funny::2funny:

Τι βλέπω;;; :)

Εκτός από εμένα υπάρχουν κι άλλοι που σε έβαλαν στην πρίζα να ψάχνεις;;; :)

Τελικά εκτός από καθυστερημένος είσαι και παρτουζιάρα γύφτικη αρκούδα. :)
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Μιλώντας γα λύπηση.... :tooth:

mounoxalastis_sto_onoma_mono.png


mounoxalastis_agamitos.png

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Εντάξει Αρχιμαλάκα του Bou :)
Τουλάχιστον εγώ κρατώ τα υγειονομικά πρωτόκολλα, δεν γλύφω απ'τις εκδιδόμενες τα ψωλοχυματα των Πακιστανών του μεταξιού όπως εσύ
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.790
Κριτικές
6
Like
11.265
Πόντοι
3.936
Εσύ χώθηκες
Σάλτα
Κι εσύ τράβα
Εισαι ετοιμος για ψ/χ κλινικη, ζουρλομανδυα και ιατροφ/κή αγωγη.Το γνωριζεις και εσυ, ετσι.. Ή πες στους "δικούς σου" να σου δώσουν και ρεπό. Να ξεκινήσουν και άλλοι να κανουν τον κερβερο με 6 σεντς το ποστ
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Τουλάχιστον εγώ κρατώ τα υγειονομικά πρωτόκολλα, δεν γλύφω απ'τις εκδιδόμενες τα ψωλοχυματα των Πακιστανών του μεταξιού όπως εσύ
Εσύ κρατάς τα υγειονομικά πρωτόκολλα γιατί δεν πλησιάζεις γκόμενα στα 2 μέτρα. Όπως ακριβώς προβλέπεται!!! :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εισαι ετοιμος για ψ/χ κλινικη, ζουρλομανδυα και ιατροφ/κή αγωγη.Το γνωριζεις και εσυ, ετσι.. Ή πες στους "δικούς σου" να σου δώσουν και ρεπό. Να ξεκινήσουν και άλλοι να κανουν τον κερβερο με 0,06 σεντς το ποστ
Εντάξει μπινέ, ότι πεις! :)
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Σκουπίδι :)

1631515665661.jpeg

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτό που περιεγραψες τον εαυτο σου με μονο μια λεξη, απο το ιταλικο bene να προερχεται..
Εσένα περιέγραψα ως μπινέ. Στα ελληνικά.

Αν δεν το ξέρεις δεν πειράζει. Είσαι μπινές, με ότι κι αν σημαίνει αυτό :)
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.825
Κριτικές
90
Like
36.901
Πόντοι
25.467

lalakis259

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
162
Πόντοι
0
Φασιστομουτρα μου πως παμε; Πως αισθανεσθε απο σημερα που ειστε και επισημα πεφωτισμενοι εμβολιασμενοι και μπορειτε να κανετε τα παντα ολα;
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Νίο

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
181
Κριτικές
8
Like
505
Πόντοι
301
Φασιστομουτρα μου πως παμε; Πως αισθανεσθε απο σημερα που ειστε και επισημα πεφωτισμενοι εμβολιασμενοι και μπορειτε να κανετε τα παντα ολα;
και γιατί είναι φασιστόμουτρα οι εμβολιασμένοι και όχι οι ανεμβολίαστοι?? Εγώ προσωπικά είμαι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού αλλά αυτό το παραμύθι περι φασισμού με έχει κουράσει. Κάνε ότι θέλεις, είσαι ελεύθερος αλλά θα πρέπει να κατανοήσεις πως αν ειναι ο εμβολιασμένος φασίστας είσαι κ εσύ. Απλά ο πιο μεγάλος φασίστας είναι το κράτος που τα έχει κάνει μπουρδέλο όλα.
 

lalakis259

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
162
Πόντοι
0
και γιατί είναι φασιστόμουτρα οι εμβολιασμένοι και όχι οι ανεμβολίαστοι?? Εγώ προσωπικά είμαι κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού αλλά αυτό το παραμύθι περι φασισμού με έχει κουράσει. Κάνε ότι θέλεις, είσαι ελεύθερος αλλά θα πρέπει να κατανοήσεις πως αν ειναι ο εμβολιασμένος φασίστας είσαι κ εσύ. Απλά ο πιο μεγάλος φασίστας είναι το κράτος που τα έχει κάνει μπουρδέλο όλα.
Φυσικα και ειναι φασιστες/ναζι οι εμβολιασμενοι. Τουλαχιστον αυτοι που ενεργα θελουν το κακο των ανεμβολιαστων με αναστολες, απολυσεις κλπ. Αυτοι που με τετοιο παθος συμπορευονται με ναζιστες/δοσιλογους κυβερνωντες πως αλλιως θα μπορουσαμε να τους χαρακτηρισουμε; Και εγω ειμαι απο την πρωτη μερα κατα τους υποχρεωτικου εμβολιασμου. Ποτε ομως δεν ειπα " δες τον μαλακα" που πηγε και το εκανε κλπ κλπ. Ο καθενας τα βαζει κατω και κανει αυτο που θεωρει οτι θα τον ωφελησει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Φυσικα και ειναι φασιστες/ναζι οι εμβολιασμενοι. Τουλαχιστον αυτοι που ενεργα θελουν το κακο των ανεμβολιαστων με αναστολες, απολυσεις κλπ. Αυτοι που με τετοιο παθος συμπορευονται με ναζιστες/δοσιλογους κυβερνωντες πως αλλιως θα μπορουσαμε να τους χαρακτηρισουμε; Και εγω ειμαι απο την πρωτη μερα κατα τους υποχρεωτικου εμβολιασμου. Ποτε ομως δεν ειπα " δες τον μαλακα" που πηγε και το εκανε κλπ κλπ. Ο καθενας τα βαζει κατω και κανει αυτο που θεωρει οτι θα τον ωφελησει.
Με τις υποχρεωτικοτητες,η Κουλα μετακυλα την ανικανοτητα της στους πολιτες,με το μεγαλυτερο ψεμα οτι δεν μπορει να περιθαλψει ανεμβολιαστους,την στιγμη που εχει διωξει μεγαλο ποσοστο του νοσηλευτικου προσωπικου,κατα συνεπεια αφηνωντας ανεξοπλιστα νοσοκομεια κ κεντρα υγεια ακομη και απο ορούς...
 

kolonoskopos83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
1.108
Like
1.758
Πόντοι
216
Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα, απορίες που έχω όμοιες με εκείνες συναγωνιστών.

Στην προ COVID εποχή, είχαμε απ ότι θυμάμαι ένα τεράστιο δημοσιοοικονομικό χρέος, έτσι διαβάζαμε, μας έλεγαν τουλάχιστον. Η πατρίδα μας ήταν υπό την εποπτεία του διεθνές νομισματικού ταμείου, τρόικα, η θεσμούς όπως τα έλεγαν, η έγραφαν. Μέχρι το 2019 και προ την έλευση αυτού του ιού, κάθε τόσο ερχόταν η τρόικα, η οι θεσμοί, με τις βαλίτσες τους, με τους φακέλους τους και μας έλεγχαν, έπαιρναν μέτρα, άπαντες τότε οι οικονομολόγοι, καθηγητές, παρά καθηγητές και διδάσκαλοι της οικονομίας συμφωνούσαν ότι πράγματι υφίσταται ένα πολύ μεγάλο χρέος και κάτι πρέπει να γίνει.

Όλα τα κανάλια, όλες οι εφημερίδες, όλος ο κόσμος τότε ασχολούταν με τα οικονομικά, θα μείνουμε στην ευρωζώνη, θα φύγουμε απ την ευρωζώνη, ναι στο ευρώ, όχι στο ευρώ, θα πάμε στην δραχμή και θα πεινάσουμε, θα γίνει πτώχευση, δεν θα γίνει πτώχευση, έκλεισαν οι τράπεζες, Capital controls, ο κόσμος από φόβο μη χάσει τα λεφτά του, έτρεχε στις τράπεζες να τα πάρει, τα έκρυβαν σε μπαούλα, αποθήκες, άλλοι τα έθαβαν, άλλοι τα έβγαζαν εξωτερικό κοκ.

Το 2020, ξαφνικά όλα τελείωσαν, ούτε για χρέος ακούμε, ούτε τρόικα υπάρχει, ούτε οικονομολόγοι υπάρχουν και η κυβέρνηση λαμβάνει μέτρα που βλάπτουν την οικονομία και όχι μόνο, σπαταλάει και δισεκατομμύρια ευρώ για μέτρα στήριξης.

Το ερώτημα είναι το εξής: είχαμε πρόβλημα, η δεν είχαμε πρόβλημα στην οικονομία τελικά και αν είχαμε τι έγινε, τι άλλαξε και τώρα δεν έχουμε, η δεν μαθαίνουμε ότι έχουμε; Οι θεσμοί, η τρόικα και όλα αυτά τι απέγιναν; Τότε όλοι αυτοί είχαν συνωμοτήσει να παίζουν το ίδιο έργο, από κανάλια, οικονομολόγους, μέχρι ευρωπαϊκή ένωση; Η μήπως ξεχρεώσαμε, οπότε είμαστε εντάξει; Η μήπως όλο αυτό το παραμύθι τότε, ήταν για να πάρουν μέτρα ακόμα και άσχετα με την οικονομία;
 
Τελευταία τροποποίηση:

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα, απορίες που έχω όμοιες με εκείνες συναγωνιστών.

Στην προ COVID εποχή, είχαμε απ ότι θυμάμαι ένα τεράστιο δημοσιοοικονομικό χρέος, έτσι διαβάζαμε, μας έλεγαν τουλάχιστον. Η πατρίδα μας ήταν υπό την εποπτεία του διεθνές νομισματικού ταμείου, τρόικα, η θεσμούς όπως τα έλεγαν, η έγραφαν. Μέχρι το 2019 και προ την έλευση αυτού του ιού, κάθε τόσο ερχόταν η τρόικα, η οι θεσμοί εδώ, με τις βαλίτσες τους, με τους φακέλους τους και μας έλεγχαν, έπαιρναν μέτρα, άπαντες τότε οι οικονομολόγοι, καθηγητές, παρά καθηγητές και διδάσκαλοι συμφωνούσαν ότι πράγματι υφίσταται ένα πολύ μεγάλο χρέος και κάτι πρέπει να γίνει.

Όλα τα κανάλια, όλες οι εφημερίδες, όλος ο κόσμος τότε ασχολούταν με τα οικονομικά, θα μείνουμε στην ευρωζώνη, θα φύγουμε απ την ευρωζώνη, ναι στο ευρώ, όχι στο ευρώ, θα πάμε στην δραχμή και θα πεινάσουμε, θα γίνει πτώχευση, δεν θα γίνει πτώχευση, έκλεισαν οι τράπεζες, Capital controls, ο κόσμος από φόβο μη χάσει τα λεφτά του, έτρεχε στις τράπεζες να τα πάρει, τα έκρυβαν σε μπαούλα, αποθήκες, άλλοι τα έθαβαν, άλλοι τα έβγαζαν εξωτερικό κοκ.

Το 2020, ξαφνικά όλα τελείωσαν, ούτε για χρέος ακούμε, ούτε τρόικα υπάρχει, ούτε οικονομολόγοι υπάρχουν και η κυβέρνηση λαμβάνει μέτρα που βλάπτουν την οικονομία και όχι μόνο, σπαταλάει και δισεκατομμύρια ευρώ για μέτρα στήριξης.

Το ερώτημα είναι το εξής: είχαμε πρόβλημα, η δεν είχαμε πρόβλημα στην οικονομία τελικά και αν είχαμε τι έγινε, τι άλλαξε και τώρα δεν έχουμε, η δεν μαθαίνουμε ότι έχουμε; Οι θεσμοί, η τρόικα και όλα αυτά τι απέγιναν; Τότε όλοι αυτοί είχαν συνωμοτήσει να παίζουν το ίδιο έργο, από κανάλια, οικονομολόγους, μέχρι ευρωπαϊκή ένωση; Η μήπως ξεχρεώσαμε, οπότε είμαστε εντάξει; Η μήπως όλο αυτό το παραμύθι τότε, ήταν για να πάρουν μέτρα ακόμα και άσχετα με την οικονομία;
Πολύ σύντομα:

Το χρέος συνδέεται άμεσα με το ΑΕΠ. Είναι λόγος του χρέους προς το ΑΕΠ. Όσο μεγαλώνει το ΑΕΠ, τόσο βελτιώνεται το χρέος. Τα τελευταία δύο χρόνια ανεβαίνει το ΑΕΠ, άρα το χρέος είναι σε καλύτερη κατάσταση. Αυτά που ακούς περί διπλασιασμού χρέους είναι μπούρδες.

Όσον αφορά το ετήσιο κόστος του, δηλαδή το βάρος του προϋπολογισμού για την πληρωμή των επιτοκίων δανεισμού (πόσα σκάμε το χρόνο δηλαδή, για να στο πω λαϊκά!), αυτό πέφτει διότι πλέον πάμε και δανειζόμαστε χρήμα με 0%, με 0,5%, με 1% (και όχι με 4% και 5%). Κι αυτό μας γλυτώνει ΚΑΙ τόκους.

Και να σου πω και κάτι άλλο για το χρέος που μας ζαλίζουν τα παπάρια κάτι αριστερά απλειφάδια που από οικονομία δεν γνωρίζουν την τύφλα τους:
Αν οι αγορές (από εκεί δηλαδή που δανειζόμαστε τα φράγκα με 0% και 1%) ανησυχούσαν για το χρέος και το έβλεπαν τροχοπέδη, τότε ΔΕΝ θα μας δάνειζαν με τέτοια επιτόκια.

Αυτά εν συντομία όπως είπα.

Αυτά για τώρα, ψάξτο λίγο και μόνος σου.
 

kolonoskopos83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
1.108
Like
1.758
Πόντοι
216
Πολύ σύντομα:

Το χρέος συνδέεται άμεσα με το ΑΕΠ. Είναι λόγος του χρέους προς το ΑΕΠ. Όσο μεγαλώνει το ΑΕΠ, τόσο βελτιώνεται το χρέος. Τα τελευταία δύο χρόνια ανεβαίνει το ΑΕΠ, άρα το χρέος είναι σε καλύτερη κατάσταση. Αυτά που ακούς περί διπλασιασμού χρέους είναι μπούρδες.

Όσον αφορά το ετήσιο κόστος του, δηλαδή το βάρος του προϋπολογισμού για την πληρωμή των επιτοκίων δανεισμού (πόσα σκάμε το χρόνο δηλαδή, για να στο πω λαϊκά!), αυτό πέφτει διότι πλέον πάμε και δανειζόμαστε χρήμα με 0%, με 0,5%, με 1% (και όχι με 4% και 5%). Κι αυτό μας γλυτώνει ΚΑΙ τόκους.

Και να σου πω και κάτι άλλο για το χρέος που μας ζαλίζουν τα παπάρια κάτι αριστερά απλειφάδια που από οικονομία δεν γνωρίζουν την τύφλα τους:
Αν οι αγορές (από εκεί δηλαδή που δανειζόμαστε τα φράγκα με 0% και 1%) ανησυχούσαν για το χρέος και το έβλεπαν τροχοπέδη, τότε ΔΕΝ θα μας δάνειζαν με τέτοια επιτόκια.

Αυτά εν συντομία όπως είπα.

Αυτά για τώρα, ψάξτο λίγο και μόνος σου.
Σε εμπιστεύομαι, όλα καλά, δεκτό.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.531
Κριτικές
36
Like
38.361
Πόντοι
19.795
ασχετο
θυμηθηκα οτι ειχες ρωτησει καπουε αν μπορει να εφαρμοστει αριστερη πολιτικη στην ελλαδα
εγω σαν ουφο σου ειχα απαντησει για τα καλα της ελευθερης οικονομιας και σωστα μου απαντησες με καλο τροπο οτι δεν ρωτησες αυτο
ειχες δικιο και συγγνωμη που ξεχασα να το αναγνωρισω
στο θεμα μας που βεβαια δεν εχει σχεση με τον κοβιντ και αν υελεις η επομενη συζητηση μας να ειναι στο πολιτικη
πιστευεις οτι σημερα
η σουηδια και οι λοιπες σκανδιναβικες χωρες,η κινα, η βορεια κορεα,η κουβα δηλααδη οι σοσιαλδημοκρατικες και κομμουνιστικες η ολιγον κομμουνιστικες π,χ κινα χωρες εφαρμοζουν σημερα αριστερη πολιτικη;
και την ιδια ερωτηση για τις χωρες του κομμουνισμου οταν υπηρχε ορθοδοξες η μη
π,χ σαν ορθοδοξες εννοω σοβιετικη ενωση βουλγαρια κλπ
σαν μη αλβανια ρουμανια γιουκοσλαβια ερυθρους χμερ κλπ
Σε ειχα ρωτησει, αν μπορεσει ποτε, ειτε στην Ελλαδα, ειτε στον υπολοιπο κοσμο, κομμα να εφαρμοσει αριστερη πολιτικη, οταν οι αναγκες του για χρηματοδοτηση και για να εφαρμοσει αυτη την πολιτικη, εξαρτωνται απο εξωτερικο δανεισμο.
Αυτοι που θα σε δανεισουν, δεν θα θεσουν τους ορους τους;
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom