Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.879
Πόντοι
6.030
Παιδια ολοι καποτε ημασταν μικροι και καναμε λαθη. Το να εισαι αριστερος μεχρι τα 25 δικαιολογειται. Μετα ειτε εισαι τελειως βλακας, ειτε εχεις συμφεροντα εκει, ειτε απλα εχεις συνηθισει, ειναι τα φιλαρακια σου εκει και δεν θες να παραδεχτεις οτι ο αριστερος τροπος σκεψης ειναι μια σκετη παπατζα. Οι περισσοτεροι αριστεροι εχουν Covid 19 στον εγκεφαλο.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.528
Κριτικές
1
Like
35.731
Πόντοι
6.256
Η προηγμένη ευρώπη,
Στο μπαγκλαντες θα ναι πιο σοβαροί
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.137
Πόντοι
506
17.03.2020
Germany (83εκατ. κάτοικοι): 24 νεκροί και 9257 κρούσματα
France (66εκατ. κάτοικοι): 148 νεκροί και 7683 κρούσματα
Italy (60εκατ. κάτοικοι): 2503 νεκροί και 16169 κρούσματα
UK (56εκατ. κάτοικοι): 55 νεκροί και 1960 κρούσματα
Spain (46εκατ. κάτοικοι): 533 νεκροί και 11748 κρούσματα
Netherlands (17εκατ. κάτοικοι): 43 νεκροί και 1708 κρούσματα
Greece (11εκατ. κάτοικοι): 5 νεκροί και 387 κρούσματα
Sweden (10εκατ. κάτοικοι): 7 νεκροί και 1190 κρούσματα
Switzerland (9εκατ. κάτοικοι): 27 νεκροί και 2700 κρούσματα

21.03.2020
Germany (83εκατ. κάτοικοι): 73 νεκροί και 21483 κρούσματα
France (66εκατ. κάτοικοι): 450 νεκροί και 12632 κρούσματα
Italy (60εκατ. κάτοικοι): 4032 νεκροί και 47021 κρούσματα
UK (56εκατ. κάτοικοι): 178 νεκροί και 4014 κρούσματα
Spain (46εκατ. κάτοικοι): 1375 νεκροί και 25374 κρούσματα
Netherlands (17εκατ. κάτοικοι): 107 νεκροί και 3003 κρούσματα
Greece (11εκατ. κάτοικοι): 10 νεκροί και 495 κρούσματα
Sweden (10εκατ. κάτοικοι): 16 νεκροί και 1639 κρούσματα
Switzerland (9εκατ. κάτοικοι): 58 νεκροί και 6113 κρούσματα
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Βήμα 1ο: Απόσταση μεταξύ αγαπημένων προσώπων: 0 μέτρα.

Αυτό μου αρέσει και το έχω φέρει στα μέτρα μου. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος.
Εγώ ας πούμε θα φοβόμουν να χαλασω αυτή την απόσταση. Θα ήθελα τίποτα πιστόλια για να το αρθρωσω. Απορω με κάτι τύπους που νομίζουν
οτι φτιάχνοντας νομους της πουτσας θα επιβληθούν. Γενναίοι είναι η τίποτα άλλο;

 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Αυτό μου αρέσει και το έχω φέρει στα μέτρα μου. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος.
Εγώ ας πούμε θα φοβόμουν να χαλασω αυτή την απόσταση. Θα ήθελα τίποτα πιστόλια για να το αρθρωσω. Απορω με κάτι τύπους που νομίζουν
οτι φτιάχνοντας νομους της πουτσας θα επιβληθούν. Γενναίοι είναι η τίποτα άλλο;

Πες τα ρε τυπε εξαλλου καποτε ολοι δε θα πεθανουμε? ΞΥΠΝΑΤΕ !!!11
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.137
Πόντοι
506
Ελλάδα/Κοροναϊός: Χωρίς όπλα στα «χαρακώματα» οι γιατροί – Τεράστιες οι ελλείψεις στα νοσοκομεία

21 Μαρτίου 2020, 15:27

Στα χαρακώματα σχεδόν άοπλοι, βρίσκονται οι νοσοκομειακοί γιατροί, βγάζοντας κραυγή αγωνίας για τις τεράστιες ελλείψεις προσωπικού, τα κενά στα μέσα ατομικής προστασίας για να μην νοσήσουν, για τα μη επαρκή υλικά και υποδομές για να πολεμήσουν.

Την ώρα που αυξάνονται και στη χώρα μας οι νεκροί και τα κρούσματα της φονικής επιδημίας του κοροναϊού και κατά συνέπεια οι ανάγκες για νοσηλεία, οι νοσοκομειακοί γιατροί -που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή της μάχης- βγαζουν κραυγή αγωνίας!

Κι αυτό γιατί βρίσκονται στα χαρακώματα σχεδόν άοπλοι, όπως πολλές φορές έχουν καταγγείλει, αντιμετωπίζοντας τεράστιες ελλείψεις προσωπικού, κενά στα μέσα ατομικής προστασίας για να μην νοσήσουν, χωρίς επαρκή υλικά και υποδομές για να πολεμήσουν.

Εκτός από την ατομική υπάρχει και η κρατική ευθύνη

Οι νοσοκομειακοί γιατροί και με κινητοποίηση που έκαναν πρόσφατα, ζήτησαν από την κυβέρνηση να υλοποιήσει αυτά τα μέτρα αλλά και να προχωρήσει στην επίταξη των μονάδων του ιδιωτικού τομέα.

Σημειώνουν ότι το 11% των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων, είναι υγειονομικοί και τονίζουν ότι «ο ηρωισμός είναι δεδομένος αλλά θέλει προσωπικό και εκτός από την ατομική ευθύνης υπάρχει και η κρατική».

«Είναι τεράστιες οι ελλείψεις»

Ενδεικτικά των ελλείψεων,  είναι όσα είπε στο MEGA ο Γιάννης Γαλανόπουλος,  μέλος του διοικητικού Συμβουλίου της ομοσπονδίας νοσοκομειακών γιατρών.

«Δεν υπάρχουν επαρκείς αναπνευστήρες σε όλο το σύστημα υγείας, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις ΜΕΘ και τεράστια έλλειψη προσωπικού», σημείωσε, προσθέτοντας ότι στο Θριάσιο υπάρχει προς το παρόν απόθεμα σε αναλώσιμα, χρήσιμα για την αντιμετώπιση της κατάστασης, ωστόσο οι ποσότητες είναι περιορισμένες.


Τα νοσοκομεία μας δεν αντέχουν καταστάσεις σαν της Ιταλίας.

Ο  Πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλης Γιαννακός, μιλώντας  για την κατάσταση που επικρατεί στα νοσοκομεία, ανάφερε χαρακτηριστικά ότι : «Δεν έχουν κατάλληλο προσωπικό, ούτε τις ΜΕΘ που χρειάζονται ούτε  κατάλληλα μέτρα προστασίας. Πρέπει να φτιάξουμε όσες περισσότερες ΜΕΘ μπορούμε».
Επίσης ο κ. Γιαννακός έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου λέγοντας πως το 12% των διαπιστωμένων κρουσμάτων είναι από το υγειονομικό προσωπικό.
Μίλησε ακόμα για τα νέα μέτρα στήριξης της οικονομίας που ανακοίνωσε η κυβέρνηση τονίζοντας ότι πρέπει να δοθούν περαιτέρω κίνητρα σε όλο το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που δίνει αυτή την τιτάνια μάχη στα νοσοκομεία όλης της χώρας.

Τους εργαζόμενους προβληματίζει το γεγονός ότι περιστατικά που δεν έχουν σχέση με την πανδημία παραμένουν στο νοσοκομείο και δεν απομακρύνονται.

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Στην Κίνα ο ρυθμός αύξησης των κρουσμάτων έπεσε κάτω από 10% ημερησίως, όταν είχαν 26 κρούσματα ανά εκατομμύριο κατοίκων. Είναι ανησυχητικό ότι στην Ευρώπη πολλές χώρες έχουν μεγαλύτερο από 20% ρυθμό αύξησης με περισσότερα από 250 κρούσματα ανά εκατομμύριο
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.137
Πόντοι
506
Το «Βατερλώ» της Δύσης – Γιατί ήταν απροετοίμαστες οι αναπτυγμένες χώρες στο ενδεχόμενο πανδημίας

https://[URL unfurl="true"]www.in.gr/wp-content/uploads/2020/03/000_1OC5Q8.jpg[/img[/URL]]

Το παράδειγμα της Ιταλίας, αλλά και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και άλλες χώρες, δείχνει πόσο απροετοίμαστες ήταν οι περισσότερες αναπτυγμένες χώρες για την πανδημία

Η τραγική κατάσταση που επικρατεί στη γειτονική Ιταλία, με το σύστημα υγείας να έχει φτάσει στα όριά του και τα κρούσματα όπως και τα θύματα να αυξάνονται καθημερινά, δημιούργησε εξαρχής μεγάλες απορίες.

Πώς γίνεται και σε μια χώρα αναπτυγμένη και μάλιστα μέλος της ομάδας των G7, με ιδιαίτερα καλό βιοτικό επίπεδο, υψηλό προσδόκιμο ζωής, αναπτυγμένο σύστημα υγείας και μεγάλη παράδοση στην επιστημονική έρευνα, να μην μπορεί να αντιμετωπιστεί μια επιδημία, [u]η οποία μάλιστα έχει ως επίκεντρο το πιο αναπτυγμένο τμήμα της χώρας[/u], αυτό που εκτός όλων των άλλων είχε και τις καλύτερες υποδομές υγείας;

[URL unfurl="true"]https://www.in.gr/2020/03/21/world/vaterlo-tis-dysis-giati-itan-aproetoimastes-oi-anaptygmenes-xores-sto-endexomeno-pandimias/[/URL]
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Πες τα ρε τυπε εξαλλου καποτε ολοι δε θα πεθανουμε? ΞΥΠΝΑΤΕ !!!11

Αύριο κλείνουν τα τελευταία ξενοδοχεία.
Βράδυ πέφτει λουκέτο. Ο τελευταίος τρόπος συνάντησης πολλών από εμάς με οποία θέλουμε και μας θέλει, τρώει λουκέτο.
Θέλω να μάθω που ενοχλούμε αφού τα δωμάτια απολυμαίνονται και περνούν οι επόμενοι. Και είναι πολλοί έτσι;;;
Παρά πολλοί πού πάνε και εχουν ανεβάσει μεγαλη πιεση.
Αν βγουν τίποτα χατζαρες, δεν θα φταίμε εμείς. Θα έχουμε κι αυτοκτονίες νομίζω.
Ειδικά όσοι έχουν και παιδιά στο σπίτι και σύζυγο, θα τα κάνουν λιμπα.
Αυτά δεν τα λένε για να μην θιξουν την αλήθεια.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.646
Like
22.057
Πόντοι
5.006
Αποστάσεις ασφαλείας από τη ζωή

(του Γιάννη Κατσιλάμπρου, πηγή: )

Παιχνίδι αποστάσεων.

Μπράβο άνθρωπε, κατάφερες να μηδενίσεις τις αποστάσεις

μεταξύ πόλεων, χωρών, ηπείρων,

ακόμα και με το φεγγάρι…

Και τώρα τι;

Νέα τάξη:

Απαγορεύονται οι χειραψίες!

Περιπολίες αστυνομίας και στρατού και εφαρμογές στα κινητά

μέσω των οποίων εξασφαλίζεται η μη συνάθροιση και ο εγκλεισμός…

Το γεγονός ότι για το "καλό" του συνόλου περικόπτονται ελευθερίες και θυσιάζονται αδιαμαρτύρητα ένα σωρό αναφαίρετα ατομικά δικαιώματα (όπως το πως θα συσχετιστείς με τον συνάνθρωπο ή το αν θα ανέβεις σε ένα βουνό) είναι για εμένα ο πραγματικός μελλοντικός κίνδυνος.

Μια τρελή υπερβολή και μία επανάσταση (και εκμετάλλευση) των δειλών.

Η χαρά των υποτακτικών:

Καταστολή και κανόνες.

Έχουμε και λέμε:

Απόσταση μονομάχων: 20 - 25 μέτρα

Απόσταση εκτελεστικού αποσπάσματος: 10 μέτρα

Απόσταση πέναλτι: 11 μέτρα

Απόσταση ασφαλείας οχημάτων: το μισό της ταχύτητας

Απόσταση ασφαλείας συνανθρώπων: 2 μέτρα

Μήπως τελικά αυτό το κοινό μοτίβο στα ανακοινωθέντα όλων των «ηγετών» που αναφέρεται σε «πόλεμο με αόρατο εχθρό» υπερβαίνει τη φύση και τη διάρκεια ζωής του κορωνοϊού;

Μήπως μιλάμε για μία νέα - διαχρονική τάξη πραγμάτων κατά την οποία βάλλονται συθέμελα όλα τα κεκτημένα (και όπως φαίνεται όχι επαρκώς κατοχυρωμένα) ατομικά δικαιώματα;

Τα πράγματα δεν πάνε καλά.

Ασφαλώς και οφείλουμε να ήμαστε προσεκτικοί απέναντι στο πρόβλημα.

Ασφαλώς και σεβόμαστε το δικαίωμα στον φόβο.

Όμως η πιθανότητα προσπαθώντας να αποφύγει κανείς έναν κίνδυνο να δημιουργήσει άλλους μεγαλώνει όταν υπάρχει πανικός (και μάλιστα εκμεταλλεύσιμος).

Ας ηρεμήσουμε και ας ελέγξουμε τον φόβο.

Και ότι και να μας λέει ο κάθε «ηγέτης»,

ας ξεκινήσουμε να βηματίζουμε όπως το θέλει η φύση

από την πρώτη στιγμή της γέννησής μας

από την πρώτη αγκαλιά της μητέρας,

από τη σχέση με την σύντροφο και τον καθρέπτη μας:

Βήμα 1ο: Απόσταση μεταξύ αγαπημένων προσώπων: 0 μέτρα.

αμπελοφιλοσοφιες της πουτσας...
επειδη αντιμετωπιζουμε ενα παγκοσμιο φσινομενο που γινεται καθε 100 χρονια, του ειπαν του αλλου "κατσε σπιτι 2 εβδομαδες ή κανα μηνα μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση"...και ο αλλος γραφει αρθρο που αναφερεται σε καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων, σε αποξενωση απο την κοινωνια, οτι δεν βηματιζουμε οπως θελει η φυση, οτι χανουμε τις σχεσεις με τους γονεις μας, τους φιλους μας και λοιπες πιπες....ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ 14 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!
:vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.137
Πόντοι
506
ΤΡΑΙΝΟΣΕ: Αναστολή και τροποποιήσεις δρομολογίων από Δευτέρα 23 Μαρτίου

https://[URL unfurl="true"]www.neolaia.gr/wp-content/uploads/2013/05/trainose.jpg[/img[/URL]]


[URL unfurl="true"]https://www.tanea.gr/2020/03/21/greece/trainose-anastoli-kai-tropopoiiseis-dromologion-apo-deytera-23-martiou/[/URL]
 

nik1111

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
696
Κριτικές
1
Like
507
Πόντοι
26
αμπελοφιλοσοφιες της πουτσας...
επειδη αντιμετωπιζουμε ενα παγκοσμιο φσινομενο που γινεται καθε 100 χρονια, του ειπαν του αλλου "κατσε σπιτι 2 εβδομαδες ή κανα μηνα μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση"...και ο αλλος γραφει αρθρο που αναφερεται σε καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων, σε αποξενωση απο την κοινωνια, οτι δεν βηματιζουμε οπως θελει η φυση, οτι χανουμε τις σχεσεις με τους γονεις μας, τους φιλους μας και λοιπες πιπες....ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ 14 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!
:vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:

:heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
ετσι ειναι τυπε καλα τα λες  λενε για αυτοκτονιες και σκοτωμους και παρανοια ο,τι ναναι επειδη θα κατσει μεσα αντε κανα μηνα  :hi:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.646
Like
22.057
Πόντοι
5.006
:heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
ετσι ειναι τυπε καλα τα λες  λενε για αυτοκτονιες και σκοτωμους και παρανοια ο,τι ναναι επειδη θα κατσει μεσα αντε κανα μηνα  :hi:

τι ενα μηνα? εδω απο την πεμπτη εγω ειδα αρθρα οτι αυξανονται τα περιστατικα οικογενειακης βιας λογω της καραντινας!!!!!μιλαμε οι τυποι γραφουν οτι ο κοσμος εσκασε επειδη καθισε σπιτι απο σαββατο μεχρι πεμπτη!!!!!απο σαββατο μεχρι πεμπτη!!!!6 μερες ρε μαλακες!!!!!6 μερες!!!!! :2funny: :2funny: :2funny:
και ο αλλος σε μια εβδομαδα γραφει για ενδοοικογενειακη βια, αυτοκτονιες, αποξενωση, καταπατηση δικαιωματων και νεα ταξη πραγματων!!!!!τα διαβαζεις αυτα και νομιζεις οτι τα γραφει κανενας κρατουμενος στο αουσβιτς...και μετα βλεπεις οτι τα γραφει ο πουστη βαγγον που εχουν τσιμπλιασει τα ματια του απο το πολυ netflix και εχει πιαστει ο κωλος του απο το καθισιο στον καναπε!!!! :S :S
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
αμπελοφιλοσοφιες της πουτσας...
επειδη αντιμετωπιζουμε ενα παγκοσμιο φσινομενο που γινεται καθε 100 χρονια, του ειπαν του αλλου "κατσε σπιτι 2 εβδομαδες ή κανα μηνα μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση"...και ο αλλος γραφει αρθρο που αναφερεται σε καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων, σε αποξενωση απο την κοινωνια, οτι δεν βηματιζουμε οπως θελει η φυση, οτι χανουμε τις σχεσεις με τους γονεις μας, τους φιλους μας και λοιπες πιπες....ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟΥ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ 14 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!
:vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit:

Ναι μάστορα δίκιο έχεις.
Σίγουρα τραβάει το σχοινί.
Δεν είπαν όμως πόσο μένουμε σπίτι.
Στο άφησαν ΑΝΟΙΚΤΟ!!!

Δηλαδή κάτσε και βλέπουμε.
Δηλαδή παγωσε την ζωη σου και βλέπουμε.
Εγώ έτσι το παίρνω. Όχι μόνο εγώ.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.646
Like
22.057
Πόντοι
5.006
Ναι μάστορα δίκιο έχεις.
Σίγουρα τραβάει το σχοινί.
Δεν είπαν όμως πόσο μένουμε σπίτι.
Στο άφησαν ΑΝΟΙΚΤΟ!!!

Δηλαδή κάτσε και βλέπουμε.
Δηλαδή παγωσε την ζωη σου και βλέπουμε.
Εγώ έτσι το παίρνω. Όχι μόνο εγώ.

ε ωραια και εσκασες εσυ απο τις πρωτες 5 μερες δηλαδη???επισης πως το βλεπεις ρε τυπε, οτι θα μας εχουν κλεισμενος στο σπιτι 2-3 χρονια?????
αντε να τραβηξει το πραγμα 1 μηνα, οπως στην κινα....αν εσυ ξεχασες να ζησεις τοσα χρονια και τωρα δεν μπορεις να αντεξεις επειδη σου παγωνουν την ζωη για 1 μηνα, δεν σου φταιμε εμεις....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom