Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (0 μέλη και 15 επισκέπτες)

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Τύπε άλλο τι ξέρω και άλλο τι προτείνω. Και το λοκνταουν το Μάρτιο από επιστήμονες υποτίθεται προτάθηκε αλλά σαν μέτρο είναι απόλυτα αντιεπιστημονικό.



Δυστυχώς για τον πλανήτη σε αυτή την δύσκολη συγκυρία, δεν προτάθηκε ο «ακαδημαϊκός» Κωλομπόυρδας να αναλάβει τις τύχες του… :confused:

Τι να κλάσουν τώρα «πουθενάδες» σαν τον Anthony Fauci, τον Neil Ferguson, τον Lars van Sante, τον Fernando Simon, τον Kare Molbak, τον Lothar Wieler, τον Jean-Francois Delfraissy, τον Silvio Brusaferro…

Αίσχος κύριοι, έρποντας αναρτηθήκατε και πήρατε αξιώματα στερώντας έναν Κωλο-μπούρδα την τιμή να ηγηθεί του πλανήτη… :grin:
Η καραντίνα είναι ένα μέτρο που θα πρότεινε κάποιος πριν 1000 χρόνια ή που θα πρότεινε ένα παιδάκι. Τι κοινό έχουν ένας άνθρωπος πριν μια χιλιετία με ένα παιδάκι; Δε γνωρίζουν τι εστί ιός και πώς μεταδίδεται επομένως δε μπορούν να προτείνουν τίποτα άλλο πέρα από το πολύ απλό δηλαδή να μην έρχεται σε επαφή κανείς με κανέναν. Εσύ άκου τον ακαδημαϊκό Χαρδαλιά που λέει ότι για την υπερμετάδοση δε φταίνε τα ΜΜΜ άλλα οι αθλητικές δραστηριότητες(!).:2funny: .


Ρε φίλε, δίκιο έχει ο μπαρμπαπήδουλας, γιατί δεν πας να αυτοπροταθείς για την παγκόσμια διακυβέρνηση και το νόμπελ ιατρικής αφού τα ξέρεις όλα? Τι να κάνουμε που ζούμε σε μια εποχή που ο άνθρωπος δεν έχει άμεση λύση για τα πάντα, που ψάχνεται ακόμα σε πολλά πράγματα που συμβαίνουν, ειδικά στην ιατρική που βρίσκεται στην αρχή ακόμα των γνώσεών του.Προχθές ακόμα ανακαλύφθηκε όργανο στο ανθρώπινο σώμα που ήταν άγνωστο. Είναι γνωστό επίσης οτι αλλιώς αντιδρά ένας οργανισμός σε κάτι και αλλιώς άλλος, γι αυτό καθυστερούν οι λύσεις σε τέτοια θέματα. Και όλα τα φάρμακα που υπάρχουν σήμερα και τα θεωρούμε δεδομένα ανακαλύφθηκαν τυχαία ψάχνοντας στα τυφλά. Δεν είναι ο άνθρωπος το τέλειο ον που γνωρίζει τα πάντα. Αλλά εσύ αν ξέρεις τα πάντα και έχεις τη λύση για όλα πρέπει να την πεις στην παγκόσμια κοινότητα να τελειώσει αυτός ο ιός.
Πες μου λίγο ποια συγκλονιστική ανακάλυψη έκανε η ανθρωπότητα από το Μάρτιο μέχρι σήμερα και από εκεί που με 10 κρούσματα έπρεπε να στείλουμε μήνυμα για να κυκλοφορήσουμε τώρα με 1000 κρούσματα αυτό δεν υπάρχει καν σα σκέψη;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Μπαρμπαπηδουλα , να βλέπεις καλύτερα τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Τη στιγμή που ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ αριθμός των θανάτων από ΚΑΘΕ ΑΙΤΙΑ στη Σουηδία
ΔΕΝ έχει αυξηθεί το 2020 , σε σχέση με το 2019, ΔΕΝ δικαιολογούνται περιοριστικά μέτρα
του τύπου που εφαρμόστηκαν σε άλλες χώρες.

Εξάλλου , έχουν καταχωριστεί θάνατοι ΜΕ κορωνοϊό,, σαν θάνατοι ΑΠΟ κορωνοϊό.
Ο αριθμός των θανάτων έτσι είναι λανθασμένος.

Το Βέλγιο , το Ηνωμένο Βασίλειο ( Αγγλία κλπ.) και άλλα Κράτη που εφάρμοσαν
αυστηρούς περιορισμούς, είχαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού
απ' ότι στη Σουηδία

βλέπε


Είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις τη Σουηδία , μια βόρεια χώρα με πολύ κρύο και
περισσότερους άνω των 80 ετών / εκατομμ. πληθ, με την Ελλάδα
Εξάλλου, οι θάνατοι στη Σουηδία αφορούν
25,6 % 90 ετών και άνω !
43,2% 80 - 89 ετών
21,8 % 70- 79 ετών

βλ.


ΚΑΘΕ χρόνο , πέθαιναν από λοιμώξεις του αναπνευστικού, στη Σουηδία
πολύ περισσότεροι απ' ότι στην Ελλάδα

ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ πρέπει να μην κυκλοφορούν χωρίς προφυλάξεις
και χωρίς λόγο,
για τους ΝΕΟΥΣ δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση , ότι πρέπει
να υπάρχουν περιορισμοί στην κυκλοφορία τους.

Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Τύπε Λαδακη τελειωνει ο Οκτωβριος, πού ειναι οι εκλογες?
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.739
Like
2.023
Πόντοι
456
Τύπε άλλο τι ξέρω και άλλο τι προτείνω. Και το λοκνταουν το Μάρτιο από επιστήμονες υποτίθεται προτάθηκε αλλά σαν μέτρο είναι απόλυτα αντιεπιστημονικό.



Δυστυχώς για τον πλανήτη σε αυτή την δύσκολη συγκυρία, δεν προτάθηκε ο «ακαδημαϊκός» Κωλομπόυρδας να αναλάβει τις τύχες του… :confused:

Τι να κλάσουν τώρα «πουθενάδες» σαν τον Anthony Fauci, τον Neil Ferguson, τον Lars van Sante, τον Fernando Simon, τον Kare Molbak, τον Lothar Wieler, τον Jean-Francois Delfraissy, τον Silvio Brusaferro…

Αίσχος κύριοι, έρποντας αναρτηθήκατε και πήρατε αξιώματα στερώντας έναν Κωλο-μπούρδα την τιμή να ηγηθεί του πλανήτη… :grin:
Η καραντίνα είναι ένα μέτρο που θα πρότεινε κάποιος πριν 1000 χρόνια ή που θα πρότεινε ένα παιδάκι. Τι κοινό έχουν ένας άνθρωπος πριν μια χιλιετία με ένα παιδάκι; Δε γνωρίζουν τι εστί ιός και πώς μεταδίδεται επομένως δε μπορούν να προτείνουν τίποτα άλλο πέρα από το πολύ απλό δηλαδή να μην έρχεται σε επαφή κανείς με κανέναν. Εσύ άκου τον ακαδημαϊκό Χαρδαλιά που λέει ότι για την υπερμετάδοση δε φταίνε τα ΜΜΜ άλλα οι αθλητικές δραστηριότητες(!).:2funny: .


Ρε φίλε, δίκιο έχει ο μπαρμπαπήδουλας, γιατί δεν πας να αυτοπροταθείς για την παγκόσμια διακυβέρνηση και το νόμπελ ιατρικής αφού τα ξέρεις όλα? Τι να κάνουμε που ζούμε σε μια εποχή που ο άνθρωπος δεν έχει άμεση λύση για τα πάντα, που ψάχνεται ακόμα σε πολλά πράγματα που συμβαίνουν, ειδικά στην ιατρική που βρίσκεται στην αρχή ακόμα των γνώσεών του.Προχθές ακόμα ανακαλύφθηκε όργανο στο ανθρώπινο σώμα που ήταν άγνωστο. Είναι γνωστό επίσης οτι αλλιώς αντιδρά ένας οργανισμός σε κάτι και αλλιώς άλλος, γι αυτό καθυστερούν οι λύσεις σε τέτοια θέματα. Και όλα τα φάρμακα που υπάρχουν σήμερα και τα θεωρούμε δεδομένα ανακαλύφθηκαν τυχαία ψάχνοντας στα τυφλά. Δεν είναι ο άνθρωπος το τέλειο ον που γνωρίζει τα πάντα. Αλλά εσύ αν ξέρεις τα πάντα και έχεις τη λύση για όλα πρέπει να την πεις στην παγκόσμια κοινότητα να τελειώσει αυτός ο ιός.
Πες μου λίγο ποια συγκλονιστική ανακάλυψη έκανε η ανθρωπότητα από το Μάρτιο μέχρι σήμερα και από εκεί που με 10 κρούσματα έπρεπε να στείλουμε μήνυμα για να κυκλοφορήσουμε τώρα με 1000 κρούσματα αυτό δεν υπάρχει καν σα σκέψη;

Δεν έγινε καμμιά ανακάλυψη, ψάχνονται όλοι, δεν γνωρίζουν πως ακριβώς να αντιμετωπίσουν αυτό που γίνεται, δοκιμάζουν συνέχεια τρόπους, η παγκοσμιοποίηση έχει κάνει την ανθρώπινη ζωή πολύπλοκη και επηρεάζονται άμεσα τομείς όπως η οικονομία και δεν ξέρεις τι θα σου παρουσιαστεί κάθε μέρα, σου είπα οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν τυχαία, δεν γνωρίζει ο άνθρωπος τα πάντα, τώρα μαθαίνει. Σε 100 χρόνια θα έχει περισσότερες γνώσεις πάνω στους ιούς και την αντιμετώπισή τους από την εμπειρία που αποκτά με αυτό που γίνεται τώρα.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Μπαρμπαπηδουλα , να βλέπεις καλύτερα τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Τη στιγμή που ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ αριθμός των θανάτων από ΚΑΘΕ ΑΙΤΙΑ στη Σουηδία
ΔΕΝ έχει αυξηθεί το 2020 , σε σχέση με το 2019, ΔΕΝ δικαιολογούνται περιοριστικά μέτρα
του τύπου που εφαρμόστηκαν σε άλλες χώρες.

Εξάλλου , έχουν καταχωριστεί θάνατοι ΜΕ κορωνοϊό,, σαν θάνατοι ΑΠΟ κορωνοϊό.
Ο αριθμός των θανάτων έτσι είναι λανθασμένος.

Το Βέλγιο , το Ηνωμένο Βασίλειο ( Αγγλία κλπ.) και άλλα Κράτη που εφάρμοσαν
αυστηρούς περιορισμούς, είχαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού
απ' ότι στη Σουηδία

βλέπε


Είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις τη Σουηδία , μια βόρεια χώρα με πολύ κρύο και
περισσότερους άνω των 80 ετών / εκατομμ. πληθ, με την Ελλάδα
Εξάλλου, οι θάνατοι στη Σουηδία αφορούν
25,6 % 90 ετών και άνω !
43,2% 80 - 89 ετών
21,8 % 70- 79 ετών

βλ.


ΚΑΘΕ χρόνο , πέθαιναν από λοιμώξεις του αναπνευστικού, στη Σουηδία
πολύ περισσότεροι απ' ότι στην Ελλάδα

ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ πρέπει να μην κυκλοφορούν χωρίς προφυλάξεις
και χωρίς λόγο,
για τους ΝΕΟΥΣ δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση , ότι πρέπει
να υπάρχουν περιορισμοί στην κυκλοφορία τους.

Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Τύπε Λαδακη τελειωνει ο Οκτωβριος, πού ειναι οι εκλογες?
Τύπε το έχουμε ξαναπεί ότι ο Τσίπρας ΔΕΝ θέλει να κυβερνήσει. Όταν έχασε από τον Κούλη ήταν ο πιο ανακουφισμένος χαμένος εκλογών στην ελληνική ιστορία μαζί με τον Καραμανλή το 2009.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.405
Πόντοι
2.786
Είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις τη Σουηδία , μια βόρεια χώρα με πολύ κρύο και
περισσότερους άνω των 80 ετών / εκατομμ. πληθ, με την Ελλάδα
Άρα ένας λόγος παραπάνω! Άρα η Ελλάδα είναι σε πολύ δυσμενέστερη θέση (ήλιο,άρα οι άνθρωποι κυκλοφορού), πιο πολλούς νέους (άρα κι αυτοί κυκλοφορούν), ζέστη (άρα κυκλοφορούν) και η Σουηδία έχει πολύ λιγότερους νέους (έτσι λες, εγώ δεν το ξέρω αυτό, ακολουθώ αυτό που λες), άρα κυκλοφορούν λιγότεροι φορείς του ιού. Παρόλα αυτά τα αποτελέσματα τα βλέπεις. Άρα η σύγκριση είναι με κόντρα άνεμο την Ελλάδα και παρόλα αυτά στα αποτελέσματα είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ καλύτερη.

για τους ΝΕΟΥΣ δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση , ότι πρέπει
να υπάρχουν περιορισμοί στην κυκλοφορία τους.
Για τους νέους περιορίζεται η κυκλοφορία γιατί μεταφέρουν τον ιό στους γέρους (και σε άλλους). Πόσο δύσκολο είναι αυτό να το καταλάβεις. Ο νέος πραγματικά οι πιθανότητες είναι να μην πάθει κάτι αν κολλήσει αλλά (α) δεν ξέρει αν έχει (επειδή είναι ασυμπτωματικός) και (β) κυκλοφορεί άνετος πιστεύοντας ότι δεν έχει κολλήσει (ενώ έχει κολλήσει).

Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Α, μάλιστα... ΟΚ, ας πούμε ότι ισχύει κι αυτό!!! Πες μας τότε γιατί εφαρμόζουν ανάλογα (και χειρότερα) μέτρα οι άλλες χώρες. Θέλω τους λόγους και την τεκμηρίωση γιατί έχουν λοκντάουν:

1. Αγγλία
2. Γαλλία
3. Ισραήλ
4 Πολωνία
5. Ιταλία

Πες μου για αυτές και μετά έχω κι υπόψιν μου μερικές ακόμα :grin:

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
Μπαρμπαπηδουλα , να βλέπεις καλύτερα τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Τη στιγμή που ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ αριθμός των θανάτων από ΚΑΘΕ ΑΙΤΙΑ στη Σουηδία
ΔΕΝ έχει αυξηθεί το 2020 , σε σχέση με το 2019, ΔΕΝ δικαιολογούνται περιοριστικά μέτρα
του τύπου που εφαρμόστηκαν σε άλλες χώρες.

Εξάλλου , έχουν καταχωριστεί θάνατοι ΜΕ κορωνοϊό,, σαν θάνατοι ΑΠΟ κορωνοϊό.
Ο αριθμός των θανάτων έτσι είναι λανθασμένος.

Το Βέλγιο , το Ηνωμένο Βασίλειο ( Αγγλία κλπ.) και άλλα Κράτη που εφάρμοσαν
αυστηρούς περιορισμούς, είχαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού
απ' ότι στη Σουηδία

βλέπε


Είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις τη Σουηδία , μια βόρεια χώρα με πολύ κρύο και
περισσότερους άνω των 80 ετών / εκατομμ. πληθ, με την Ελλάδα
Εξάλλου, οι θάνατοι στη Σουηδία αφορούν
25,6 % 90 ετών και άνω !
43,2% 80 - 89 ετών
21,8 % 70- 79 ετών

βλ.


ΚΑΘΕ χρόνο , πέθαιναν από λοιμώξεις του αναπνευστικού, στη Σουηδία
πολύ περισσότεροι απ' ότι στην Ελλάδα

ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ πρέπει να μην κυκλοφορούν χωρίς προφυλάξεις
και χωρίς λόγο,
για τους ΝΕΟΥΣ δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση , ότι πρέπει
να υπάρχουν περιορισμοί στην κυκλοφορία τους.

Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Τύπε Λαδακη τελειωνει ο Οκτωβριος, πού ειναι οι εκλογες?
Τύπε το έχουμε ξαναπεί ότι ο Τσίπρας ΔΕΝ θέλει να κυβερνήσει. Όταν έχασε από τον Κούλη ήταν ο πιο ανακουφισμένος χαμένος εκλογών στην ελληνική ιστορία μαζί με τον Καραμανλή το 2009.
Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα.
Απο τον Ιουλιο του 2019 δειχνει πιο κουρασμενος και απο τον...Καραμανλή.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Α, μάλιστα... ΟΚ, ας πούμε ότι ισχύει κι αυτό!!! Πες μας τότε γιατί εφαρμόζουν ανάλογα (και χειρότερα) μέτρα οι άλλες χώρες. Θέλω τους λόγους και την τεκμηρίωση γιατί έχουν λοκντάουν:

1. Αγγλία
2. Γαλλία
3. Ισραήλ
4 Πολωνία
5. Ιταλία

Πες μου για αυτές και μετά έχω κι υπόψιν μου μερικές ακόμα :grin:


Μπάρμπα δεν τον ρώτησες για την Κύπρο που η απαγόρευση κυκλοφορίας είναι στις 11 το βράδυ, ενώ οι χώροι εστίασης κλείνουν στις 10μισή.

Ας μας πει και για αυτό να ξέρουμε αν ο Νίκος Αναστασιάδης είναι σε συνεννόηση με τον Κούλη… :grin:
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.571
Πόντοι
1.796
εμαθα απο πηγες οτι ειχαν απαγαγει τα παιδια του καραμανλη τοτε με τον αγωγο η cia και απειλουσε να τα σκουτωνε αν υπογραφε


εχετε ακουσει τιποτα??
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.405
Πόντοι
2.786
Μπάρμπα δεν τον ρώτησες για την Κύπρο που η απαγόρευση κυκλοφορίας είναι στις 11 το βράδυ, ενώ οι χώροι εστίασης κλείνουν στις 10μισή.
Είναι στο δεύτερο batch των χωρών που θα ρωτήσω, αφού πρώτα μου απαντήσει στο πρώτο :grin:
 

The1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
1.455
Κριτικές
14
Like
4.576
Πόντοι
746
Το περιεργο ειναι το εξης ...

Τα ΜΜΕ ανακοινωνουν αμεσως οταν υπαρχει κρουσμα σε σχολειο, νοσοκομειο, γηροκομειο, εργοστασιο ...

Αλλα ουτε ενα απο μπουρδελο ...

Εχουν οι μπουρδελιαρηδες ... ανοσια της αγελης ...?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.473
Πόντοι
8.006
εμαθα απο πηγες οτι ειχαν απαγαγει τα παιδια του καραμανλη τοτε με τον αγωγο η cia και απειλουσε να τα σκουτωνε αν υπογραφε


εχετε ακουσει τιποτα??
Φυσικα εχουμε ακουσει, αυτο το σεναριο παιζεται δεκα χρονια τωρα, απο την στιγμη ομως που ο ιδιος δεν λεει τιποτα ειμαι υποχρεωμενος να το θεωρησω παραμυθι
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.405
Πόντοι
2.786
Το περιεργο ειναι το εξης ...

Τα ΜΜΕ ανακοινωνουν αμεσως οταν υπαρχει κρουσμα σε σχολειο, νοσοκομειο, γηροκομειο, εργοστασιο ...

Αλλα ουτε ενα απο μπουρδελο ...

Εχουν οι μπουρδελιαρηδες ... ανοσια της αγελης ...?
Σε όλα αυτά που είπες (σχολεία, νοσοκομεία, κτλ) όλοι είναι καταγεγραμμένοι.
Στο μπουρδέλο πάει ο καθένας, χωρίς να δώσει στοιχεία! Οπότε τι να βρούνε από εκεί? Μόνο αν βρεθεί θετική πουτάνα... η οποία ΣΙΓΑ να μην το πει!!!! :grin:
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Γιατί σας λυπάμαι
Α, μάλιστα... για όλους τους υπόλοιπους το κάνεις δηλαδή...
Μάλιστα, μάλιστα!!!!

Ε, να σε ενημερώσουμε τότε ότι δεν χρειάζεται να μας λυπάσαι. Αν κάποιος από εδώ μέσα έχει ανάγκη της λύπησής σου, ας το πει. Δεν νομίζω να βρεθεί κανένας πάντως...!!! :grin:

Εγώ όταν βλέπω συνανθρώπους μου να έχουν πρόβλημα δε μπορώ να μείνω αμέτοχος.
Είναι σα να έχεις έναν αδερφό που έχει μπλέξει με τα ναρκωτικά.
Αυτός δε θέλει βοήθεια, αλλά εσύ θες να τον βοηθήσεις.
Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ.
Εσείς έχετε πέσει σε μια σκοτεινή δίνη και δε θέλετε βοήθεια, αλλά εγώ δε μπορώ να σας βλέπω να υποφέρετε.
Θέλω να σας βοηθήσω κι ας μη θέλετε εσείς, εγώ για σας θα το κάνω.
Κι εντάξει με νοιάζει και ο ευατός μου βέβαια δεν κάνω τον άγιο.
Είσαι λίγο passive-aggressive τύπε :confused:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Η νέα μελέτη του καθηγητή Γιάννη Ιωαννίδη της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια δημοσιεύθηκε στο «Bulletin of the WHO», το επίσημο επιστημονικό περιοδικό του ΠΟΥ και συνθέτει δεδομένα από 82 μελέτες σχετικά με τη θνητότητα του κορωνοϊού.

Σύμφωνα με αυτή τη μελέτη η εκτίμηση για την διάμεση θνητότητα είναι 0,23% στο γενικό πληθυσμό και 0,05% στα άτομα κάτω των 70 ετών. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι 1.000 ανθρώπους στον κόσμο που έχουν κολλήσει τον κορωνοϊό, πεθαίνουν περίπου οι δύο, ενώ στους ανθρώπους έως 70 ετών η αναλογία είναι πολύ μικρότερη, περίπου τέσσερις θάνατοι ανά 10.000 κρούσματα.

Ο ίδιος ο καθηγητής Γ. Ιωαννίδης υποστηρίζει ότι η πραγματική μέση θνητότητα της Covid-19 στις περισσότερες χώρες πιθανότατα είναι κάτω του 0,20% και για μία ακόμη φορά είναι εναντίον μιας επανάληψης των μέτρων lockdown στις διάφορες χώρες. Ο Γ. Ιωαννίδης βασίζεται κυρίως σε μελέτες ανίχνευσης αντισωμάτων έναντι του κορωνοϊού (seroprevalence studies), που έγιναν έως το Σεπτέμβριο σε ομάδες από όλο τον κόσμο





Ρε τον άσχετο τον Ιωαννίδη,τί μαλακίες λέει :tooth:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Το οτι συγκρινετε την Ελλαδα με τις αλλες χωρες,σας κανει να νοιωθετε καυλεουλες,ετσι;Ελα πες!Δεν σας εξιταρει λιγο;Ισοτιμοι φαση κ ετσι...
Eκτός από αγάμητος είσαι και φασίστας? Τι πιστεύεις δηλαδή? Ότι δεν είμαστε το ίδιο με τους άλλους λαούς? Τι ρατσισμός είναι αυτός! :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:



Και, κακά τα ψέματα, Ελβετία ή Λουξεμβούργο δεν είμαστε.


Σταθερότατος στις απόψεις σου τύπε,όπως η κυβέρνηση που βαυκαλιζεσαι :confused:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις τη Σουηδία , μια βόρεια χώρα με πολύ κρύο και
περισσότερους άνω των 80 ετών / εκατομμ. πληθ, με την Ελλάδα
Άρα ένας λόγος παραπάνω! Άρα η Ελλάδα είναι σε πολύ δυσμενέστερη θέση (ήλιο,άρα οι άνθρωποι κυκλοφορού), πιο πολλούς νέους (άρα κι αυτοί κυκλοφορούν), ζέστη (άρα κυκλοφορούν) και η Σουηδία έχει πολύ λιγότερους νέους (έτσι λες, εγώ δεν το ξέρω αυτό, ακολουθώ αυτό που λες), άρα κυκλοφορούν λιγότεροι φορείς του ιού. Παρόλα αυτά τα αποτελέσματα τα βλέπεις. Άρα η σύγκριση είναι με κόντρα άνεμο την Ελλάδα και παρόλα αυτά στα αποτελέσματα είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ καλύτερη.

για τους ΝΕΟΥΣ δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση , ότι πρέπει
να υπάρχουν περιορισμοί στην κυκλοφορία τους.
Για τους νέους περιορίζεται η κυκλοφορία γιατί μεταφέρουν τον ιό στους γέρους (και σε άλλους). Πόσο δύσκολο είναι αυτό να το καταλάβεις. Ο νέος πραγματικά οι πιθανότητες είναι να μην πάθει κάτι αν κολλήσει αλλά (α) δεν ξέρει αν έχει (επειδή είναι ασυμπτωματικός) και (β) κυκλοφορεί άνετος πιστεύοντας ότι δεν έχει κολλήσει (ενώ έχει κολλήσει).

Ο πονηρός Βλα- Κούλης εφαρμόζει μέτρα περιοριστικά ΧΩΡΙΣ επιστημονική τεκμηρίωση
για να μην εστιάσει ο κόσμος στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΦΕΣΗ, και την
ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ελληνικής ΑΟΖ στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ !
Α, μάλιστα... ΟΚ, ας πούμε ότι ισχύει κι αυτό!!! Πες μας τότε γιατί εφαρμόζουν ανάλογα (και χειρότερα) μέτρα οι άλλες χώρες. Θέλω τους λόγους και την τεκμηρίωση γιατί έχουν λοκντάουν:

1. Αγγλία
2. Γαλλία
3. Ισραήλ
4 Πολωνία
5. Ιταλία

Πες μου για αυτές και μετά έχω κι υπόψιν μου μερικές ακόμα :grin:

Μας είπαν ξεκίνησε απ την Κίνα μεσω μιας παράνομης υπαίθριας αγοράς,η οποία ξανείχε φέρει επιδημία
αλλά δεν είχε κλείσει ποτέ και εκτός από ζώα πουλούσε και "υιούς" τελικά.Όταν οι Κινέζοι πέφτανε νεκροί
σαν τα ποντίκια,οι υπεύθυνοι επιστήμονες (καθως και υπουργοι κρατων) μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος
ανησυχίας.

Σε μόλις τρείς μήνες,ο υιός πέρασε απ την Ασία στην Ευρώπη και άρχισαν να βγαίνουν αυτοί που μας καθυσήχαζαν
λίγους μήνες πρίν,επιστήμονες και αρχηγοί κρατών,εφήρμοσαν μια "παλαιωμένη και καταχωνιασμένη" τακτική,την καραντίνα.
Σε κοινωνίες που τρέχουν με τρελούς ρυθμούς,εννοείται η ελλάδα δεν είναι μια απ αυτές,το να αναφέρεις πόσο δε να εφαρμόσεις
καραντίνα,είναι κάτι που προκαλεί σοκ.

Όμως οκ,είναι κάτι που αποφασίστηκε από κοινού,εννοώντας πολλές χώρες.

Λίγο αργότερα ο υιός πήδηξε και στην Αμερική,Αυστραλία κλπ

Σ αυτό το διάστημα είδαμε,ότι άλλα μέτρα πήρε η κάθε χώρα,ας μιλήσουμε για Ευρώπη γιατί παραπέρα δεν ξέρω τι
μέτρα ελαβαν,ο νότος είχε τα πιο αυστηρά,Ελλάδα-Ιταλία-Ισπανία-Γαλλία,η κεντροβόρεια Ευρώπη ήταν εμφανές χαλαρότερη,
Γερμανία-Βέλγιο-Ολλανδία-Αυστρία και η Βορειοευρωπαικές Σκανδιναβία ήταν στο πούτσο τους.

Όσο αυξάνονταν η πίεση και τα μέτρα στις χώρες,τόσο μεγαλύτερη ήταν η "επευφημία" απ τις άλλες χώρες,στον νότο κυρίως.
Δλδ ενώ στην Ιταλία μας έλεγαν τον Μάρτιο του μάζευαν με τα φορτηγά και τους έκαιγαν,το καλοκαίρι ως διαμαγείας ήταν
απ τους προορισμούς που δεν είχε κανένα περιοριστικό μέτρο και ο τουρισμός άνοιξε χωρίς αναστολές.

Το ίδιο και στην Ισπανία,το ίδιο και στην Ελλάδα.

Ταυτόχρονα και ενώ είμασταν στις καλοκαιρινές διακοπές,η Αγγλία η Σουηδία οι βόρειες χώρες,άρχισαν να πλήττονται απ τον κορονοιό
περισσότερο.Σαν να μεταφέροταν βόρεια ένα πράγμα,ήταν η στιγμή που η ελλάδα έβγαλε μια συμπλήρωση φόρμας για τον τουρισμό
την οποία αργότερα ακολούθησαν και άλλες χώρες.

Εν ολίγοις,το όλο θέμα δεν είναι κάτι που αφορά τον Κούλη,απλά δίνει την εικόνα ότι υπάρχουν συγκεκριμένα μοτίβα
που πρέπει να ακολουθηθούν,το διάστημα όμως που θα εφαρμοστεί διαφέρει από χώρα σε χώρα ανάλογα με την
ανοχη και την δομή του κάθε κράτους.

Πχ δεν έχει καμμία σχέση η εφαρμογή ανακοινωθέν μέτρων,από μια χώρα τύπου Ελλάδα ή Ιταλία με την Σουηδία
ή την Γερμανία.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
Την Καλημερα στους Φιλους.....ειχαμε το Ισλαμαμπαντ...ειχαμε το Παπαδισταν...εχουμε και το Γιατροισταν.....καλα παμε.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom