Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.314
Πόντοι
46.423
Για να μην πουμε οτι μεχρι πριν απο 4 μηνες δεν ητανε υποχρεωτικες οι ταμειακες μηχανες και οι αποδειξεις στην χωρα τους και τοσα χρονια μας κουναγανε το δακτυλο και μας πρηζανε τα αρχιδια με τις αποδειξεις.

Την βρήκαμε τη  λύση.

Για ολα φταίνε οι Γερμανοί ...

Εμείς είμαστε ο τέλειος λαός χωρίς συμπλέγματα και πονηριές και όλο οι αλλοι μας φταίνε.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.898
Κριτικές
16
Like
14.728
Πόντοι
6.515
Οποιος έχει τη μύγα..

Μπράβο γύφτο.

Τράβα τώρα να πλύνεις σκάλες βρωμοπήθικα

Πες στη κλαδικη να βαλει καμμια καλυτερη βαρδια το μεσημερι γιατι εσυ μονο να βριζεις ξερεις
Ανωνυμα βεβαια πισω απ το πληκτρολογιο κοτουλα
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Πες στη κλαδικη να βαλει καμμια καλυτερη βαρδια το μεσημερι γιατι εσυ μονο να βριζεις ξερεις
Ανωνυμα βεβαια πισω απ το πληκτρολογιο κοτουλα

Ετσι μπράβο, καλά το πας. Βέβαια, αν ήξερες ανάγνωση θα είχες δει σε ποιο ποστ απάντησε ο κλώνος σου και οτι αυτος έβρισε πρώτος.

Τραβα τώρα να διαβασεις καμμια μαλακεία να μας την πουλήσεις εδω, αμορφωτε ακροδεξιέ μαλάκα.

Ξέχασες να βάλεις στο ποστ σου το "ξυπνήστε", οπως και να πεις οτι είμαι παπαγαλάκι του σορος και ολες αυτες τις μαλακείες που εχεις καταπιεί αμάσητες

Ου ρε γύφτο
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Το τεστ για τον κοροναϊό έπρεπε να ειναι φτηνό και προσιτό για όλους ανεξαρτήτως ιδιωτικής ή δημόσιας κλινικής εστω και με ελαφριά συμπτώματα.

Αλλιώς τα στατιστικά είναι της πλάκας.

Στην Ελλαδα τα κρούσματα ειναι σίγουρα πολλαπλάσια απο αυτά που αναφέρονται και οι δείκτες θνησιμότητας διαφορετικοί και βέβαια αρκετά χαμηλότεροι.



Νέο επιδημιολόγο απέκτησε το νήμα!  :S
 

Συνημμένα

  • 008_n.jpg
    008_n.jpg
    22,8 KB · Εμφανίσεις: 21

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.314
Πόντοι
46.423

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Την βρήκαμε τη  λύση.

Για ολα φταίνε οι Γερμανοί ...

Εμείς είμαστε ο τέλειος λαός χωρίς συμπλέγματα και πονηριές και όλο οι αλλοι μας φταίνε.
Δεν ειπα αυτο τυπε. Ειπα οτι δεν ειμαστε οι μονοι. Η, θες να σου πω για τους Εγγλεζους και τα επιδοματα που παιρνουν οι ανυπαντρες μητερες με ανηλικα παιδια, και δεν παντρευεται κανεις τους; Η, να σου πω για Γαλλιδες, (το ειχα ξαναγραψει πριν απο πολλα χρονια στο μπου.) που μπροστα μου, καπου στην μακρυνη ανατολη, ζηταγανε τιμολογιο στην μιση τιμη απο αυτα που ειχαν αγορασει για επαγγελματικη χρηση.
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Σε παρέμβασή του στον ιταλικό τηλεοπτικό σταθμό La7, o Τζουζέπε Ρεμούτσι, διευθυντής του ινστιτούτου φαρμακολογίας του Μιλάνου «Μάριο Νέγκρι», δήλωσε ότι «οι ασθενείς με Covid-19, τώρα, είναι εντελώς διαφορετικοί από εκείνους που αρρώστησαν πριν από τρεις ή τέσσερις εβδομάδες».

«Πρώτα έφταναν στα έκτακτα περιστατικά ογδόντα άνθρωποι με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα, ενώ τώρα, οκτώ στους δέκα μπορούν να επιστρέψουν στο σπίτι και να θεραπευθούν εκεί», πρόσθεσε.

«Μοιάζει να είμαστε αντιμέτωποι με μια ασθένεια σαφώς διαφορετική από εκείνη που έθεσε υπό τεράστια πίεση τις υποδομές του ιταλικού συστήματος Υγείας, στην αρχή της πανδημίας αυτής», δήλωσε επίσης ο Ρεμούτσι.

Εξήγησε, πάντως, ότι δεν ξέρει αν έχει μεταλλαχθεί ο ιός ή αν άλλαξε το ιικό φορτίο του κάθε ασθενή.

«Είναι ξεκάθαρο, πάντως, ότι οι άνθρωποι που μολύνονται αυτή την περίοδο, είναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από εκείνους που νόσησαν πριν από δυο μήνες», λέει ο επικεφαλής του ινστιτούτου φαρμακολογίας «Μάριο Νέγκρι».

Δηλώνει αισιόδοξος, τέλος, σχετικά με τη θεραπεία που δοκιμάζεται σε πολλά ιταλικά νοσοκομεία και βασίζεται στη δωρεά πλάσματος με αντισώματα, από ασθενείς οι οποίοι μπόρεσαν να θεραπευθούν.

«Αν, όπως νομίζω, τα τεστ αποδείξουν ότι η θεραπεία αυτή είναι αποτελεσματική, θα μπορέσουμε να την κάνουμε προσβάσιμη σε όλους», κατέληξε ο Ιταλός επιστήμονας.

Πως εξηγείται αυτό τώρα; Ρωτάω εγώ...
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Είναι όντως "νέος";
[/quote

Εν πάσει περιπτώσει ορισμένοι υπερηφανεύονται ως παλιοί αλλά ούτε μια κριτική για πουτανες δεν έχουν γράψει τόσο καιρό εδώ μέσα....στο μπουρδελοσαιτ
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.314
Πόντοι
46.423
Δεν ειπα αυτο τυπε. Ειπα οτι δεν ειμαστε οι μονοι. Η, θες να σου πω για τους Εγγλεζους και τα επιδοματα που παιρνουν οι ανυπαντρες μητερες με ανηλικα παιδια, και δεν παντρευεται κανεις τους; Η, να σου πω για Γαλλιδες, (το ειχα ξαναγραψει πριν απο πολλα χρονια στο μπου.) που μπροστα μου, καπου στην μακρυνη ανατολη, ζηταγανε τιμολογιο στην μιση τιμη απο αυτα που ειχαν αγορασει για επαγγελματικη χρηση.

Τα ξέρω απο πρώτο χέρι.

Εχω ζήσει 10 χρόνια στο Λονδίνο.

Δεν νοείται επιχείρηση στο εξωτερικό να μην κόψει απόδειξη για όλο το ποσό ή να φοροδιαφύγει.

Αυτά που γινόντουσαν εδω για δεκαετίες μόνο στις υποσαχάριες χώρες γίνονται.
Αλλα ακόμα και εκει τώρα πλέον αναπτύσσονται ραγδαία με 5% ανάπτυξη.

Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπάρχουν.
Πάντα θα υπάρχουν παραδείγματα κάποιων λίγων που προσπαθούν να γλυτώσουν φορολογία ανεξαρτήτου εθνικότητας.
Δεν ειναι ομως το συνήθες οπως ήταν στην Ελλάδα που κανένας δεν πλήρωνε φόρους.

Και στη Δανία που ήμουν πρόσφατα για μεγάλο χρονικό διάστημα εχουν αρχίσει λίγο τις πονηριές.

Αμα όμως σε μυριστούν τελείωσες ...
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.960
Like
11.198
Πόντοι
2.606
Στη γερμανία ειναι πολύ αυστηρη η νομοθεσία για δωροδοκιες κλπ
Εδω που η ζιμενς λαδωνε πασοκ και νδ δεν ´δειξαν καμία ευαισθησία, πηραν το χριστοφοράκο και έζησαν οι κλέφτες καλά και οι έλληνες με χρεοκωπία.
...αργησε να ερθει το φαξ ρε τυπε...δειξε κατανοηση!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.704
Κριτικές
183
Like
43.815
Πόντοι
21.896
η ελλαδα δεν φαληρισε απο τη μη εκδοη αποδειξεων ή φοροδιαφυγη αφου αυτο προερχοτν απο τον παραγομενο πλουτο ΑΛΛΑ απο το δημοσιονομικο δλδ πολλους δυ ,,μη παραγωγικους προωρες συνταξεις εφααπαξ

επιχειρηση που επρεπε να εχει 550 χιλιαδς υπαλληλους ειχε 1 εκατομ που δεν παρηγαγαν και εβγαινας προωρη σθνταξη με εφαπαξ και κανενας μα καναενας στην ουσια δεν ειχε πληρωσει μεσω κρατησεων την συνταξη τους'


90 τοις εκατο απο φοροδιαφυγει και 10 τοις εκατο απο  το υπερογκο προσωπικο που ηταν κ μη παραγωγικο και αναγκαζοταν οι ελλαδα να παιρνει δανεια


 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Τα ξέρω απο πρώτο χέρι.

Εχω ζήσει 10 χρόνια στο Λονδίνο.

Δεν νοείται επιχείρηση στο εξωτερικό να μην κόψει απόδειξη για όλο το ποσό ή να φοροδιαφύγει.

Αυτά που γινόντουσαν εδω για δεκαετίες μόνο στις υποσαχάριες χώρες γίνονται.
Αλλα ακόμα και εκει τώρα πλέον αναπτύσσονται ραγδαία με 5% ανάπτυξη.

Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπάρχουν.
Πάντα θα υπάρχουν παραδείγματα κάποιων λίγων που προσπαθούν να γλυτώσουν φορολογία ανεξαρτήτου εθνικότητας.
Δεν ειναι ομως το συνήθες οπως ήταν στην Ελλάδα που κανένας δεν πλήρωνε φόρους.

Και στη Δανία που ήμουν πρόσφατα για μεγάλο χρονικό διάστημα εχουν αρχίσει λίγο τις πονηριές.

Αμα όμως σε μυριστούν τελείωσες ...
Οχι και κανενας δεν πληρωνει φορο. Το 24/100 στο ΦΠΑ δεν ειναι φορος; Τα 26 ευρω που μου παιρνει στα 40, καθε εβδομαδα που βαζω βενζινα (65,7 τοις εκατο, αν δεν κανω λαθος) δεν ειναι φορος; Ο ΕΝΦΙΑ δεν ειναι φορος; κλπ, κλπ.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
η ελλαδα δεν φαληρισε απο τη μη εκδοη αποδειξεων ή φοροδιαφυγη αφου αυτο προερχοτν απο τον παραγομενο πλουτο ΑΛΛΑ απο το δημοσιονομικο δλδ πολλους δυ ,,μη παραγωγικους προωρες συνταξεις εφααπαξ

επιχειρηση που επρεπε να εχει 550 χιλιαδς υπαλληλους ειχε 1 εκατομ που δεν παρηγαγαν και εβγαινας προωρη σθνταξη με εφαπαξ και κανενας μα καναενας στην ουσια δεν ειχε πληρωσει μεσω κρατησεων την συνταξη τους'

90 τοις εκατο απο φοροδιαφυγει και 10 τοις εκατο απο  το υπερογκο προσωπικο που ηταν κ μη παραγωγικο και αναγκαζοταν οι ελλαδα να παιρνει δανεια

Στα μνημόνια μπήκαμε για να συνεχίσουν να καλοπερνάνε οι δ.υ.Αμφιβάλει κανένας γι'αυτό;Τους στέρησε κανένας έστω κι ένα μηνιάτικο από το 2009 και μετά;Όλη η σφαγή έπεσε στον ιδιωτικό τομέα και τους ελεύθερους επαγγελματίες.Οι δ.υ τις κοιλάρες και τις κωλάρες τους μια χαρά τις ταίζουν
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Αυτο που θελω να πω ειναι, οτι απο το 100ρικο που δεν θα μου κοψει αποδειξη ο υδραυλικος η, ο ηλεκτρολογος, τα 24 ευρω του ΦΠΑ δεν θα τα στειλει στην Ελβετια. Θα βαλει βενζινα, θα πληρωσει το κινητο του, και το ασφαλιστικο του ταμειο, θα πληρωσει τον Ενφια και τα φροντιστηρια των παιδιων του, και θα παει και στο σουπερ μαρκετ. Αντε να βαλει και κανενα πλακακι στο αυθαιρετο στο Πορτο Ραφτη. Αν οχι στην πρωτη γυρα, αλλα στην δευτερη οι φοροι θα εχουν πληρωθει, και στην τεταρτη γυρα το κατοσταρικο θα εχει εξαφανιστει απο τους φορους.
Για μενα το πιο δικαιο συστημα φορολογησης ειναι το αμερικανικο.
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.314
Πόντοι
46.423
Οχι και κανενας δεν πληρωνει φορο. Το 24/100 στο ΦΠΑ δεν ειναι φορος; Τα 26 ευρω που μου παιρνει στα 40, καθε εβδομαδα που βαζω βενζινα (65,7 τοις εκατο, αν δεν κανω λαθος) δεν ειναι φορος; Ο ΕΝΦΙΑ δεν ειναι φορος; κλπ, κλπ.

Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω.

Αναφερόμουν στη προ 2010 εποχή που δεν υπήρχε κανένας σοβαρός έλεγχος - φορολογία.

Τώρα έχουμε απο τις πιο βαριές φορολογίες του κόσμου.

ΕΝΦΙΑ ... άστα μη μου το θυμίζεις €20,000 το χρόνο ...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.704
Κριτικές
183
Like
43.815
Πόντοι
21.896
Στα μνημόνια μπήκαμε για να συνεχίσουν να καλοπερνάνε οι δ.υ.Αμφιβάλει κανένας γι'αυτό;Τους στέρησε κανένας έστω κι ένα μηνιάτικο από το 2009 και μετά;Όλη η σφαγή έπεσε στον ιδιωτικό τομέα και τους ελεύθερους επαγγελματίες.Οι δ.υ τις κοιλάρες και τις κωλάρες τους μια χαρά τις ταίζουν
Ησυχία,,σε λίγο θα πλακώσουν εκτός από τα κομματοσκυλα κ η φυ του φόρουμ :grin:
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.335
Κριτικές
1
Like
35.386
Πόντοι
6.256
Την βρήκαμε τη  λύση.

Για ολα φταίνε οι Γερμανοί ...

Εμείς είμαστε ο τέλειος λαός χωρίς συμπλέγματα και πονηριές και όλο οι αλλοι μας φταίνε.
Καλως ηρθες στο μπου,
Τώρα θα βγαίνουν οι βάρδιες πιο άνετα
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.314
Πόντοι
46.423
Σε παρέμβασή του στον ιταλικό τηλεοπτικό σταθμό La7, o Τζουζέπε Ρεμούτσι, διευθυντής του ινστιτούτου φαρμακολογίας του Μιλάνου «Μάριο Νέγκρι», δήλωσε ότι «οι ασθενείς με Covid-19, τώρα, είναι εντελώς διαφορετικοί από εκείνους που αρρώστησαν πριν από τρεις ή τέσσερις εβδομάδες».

«Πρώτα έφταναν στα έκτακτα περιστατικά ογδόντα άνθρωποι με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα, ενώ τώρα, οκτώ στους δέκα μπορούν να επιστρέψουν στο σπίτι και να θεραπευθούν εκεί», πρόσθεσε.

«Μοιάζει να είμαστε αντιμέτωποι με μια ασθένεια σαφώς διαφορετική από εκείνη που έθεσε υπό τεράστια πίεση τις υποδομές του ιταλικού συστήματος Υγείας, στην αρχή της πανδημίας αυτής», δήλωσε επίσης ο Ρεμούτσι.

Εξήγησε, πάντως, ότι δεν ξέρει αν έχει μεταλλαχθεί ο ιός ή αν άλλαξε το ιικό φορτίο του κάθε ασθενή.

«Είναι ξεκάθαρο, πάντως, ότι οι άνθρωποι που μολύνονται αυτή την περίοδο, είναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από εκείνους που νόσησαν πριν από δυο μήνες», λέει ο επικεφαλής του ινστιτούτου φαρμακολογίας «Μάριο Νέγκρι».

Δηλώνει αισιόδοξος, τέλος, σχετικά με τη θεραπεία που δοκιμάζεται σε πολλά ιταλικά νοσοκομεία και βασίζεται στη δωρεά πλάσματος με αντισώματα, από ασθενείς οι οποίοι μπόρεσαν να θεραπευθούν.

«Αν, όπως νομίζω, τα τεστ αποδείξουν ότι η θεραπεία αυτή είναι αποτελεσματική, θα μπορέσουμε να την κάνουμε προσβάσιμη σε όλους», κατέληξε ο Ιταλός επιστήμονας.

Πως εξηγείται αυτό τώρα; Ρωτάω εγώ...

Απο οτι φαίνεται ο ιός αυτός μεταλλάσσεται συνεχώς.

Υπάρχουν πολλά διαφορετικά στελέχη του.

Αλλο το στέλεχος της Αμερικής, άλλο της Κίνας και άλλο της Ευρώπης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom