Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Πολύ σωστά και ακριβώς γιαυτό θα πρέπει η εκάστοτε πολιτική εξουσία να δημιουργεί όλες τις απαραίτητες προυποθέσεις για να αναπτυχθούν και άλλοι τομείς της οικονομίας οπως υπηρεσίες, εξαγωγές, real estate, shipping, εξορύξεις, παραδοσιακά Ελληνικά προιόντα, βιομηχανία κλπ ...

Δεν επιτρέπεται το 25% του ΑΕΠ μας να εξαρτάται μόνο απο τον τουρισμό.

Καλά τα λες αλλά ξεχνάς ότι κάτι τέτοιο απαιτεί μια 10ετή πολιτική στόχευση και θα πρέπει στην διάρκειά της να εξελιχθεί αδιάλειπτα και με συνέπεια-αξιοπιστία.
Στην χώρα του "έχει ο Θεός" και του οράματος του βολέματος στο δημόσιο λίγο χλωμό το κόβω...
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.316
Πόντοι
46.423
Καλά τα λες αλλά ξεχνάς ότι κάτι τέτοιο απαιτεί μια 10ετή πολιτική στόχευση και θα πρέπει στην διάρκειά της να εξελιχθεί αδιάλειπτα και με συνέπεια-αξιοπιστία.
Στην χώρα του "έχει ο Θεός" και του οράματος του βολέματος στο δημόσιο λίγο χλωμό το κόβω...

Πολύ σωστά !!!

Συνέπεια και αξιοπιστία λέξεις που λείπουν απο την Ελληνική πραγματικότητα.

Παρουσιάζεται όμως τώρα μια μοναδική ευκαιρία με την ψηφιακή επανάσταση να μειωθεί και το δημόσιο όπως συμβαίνει και σε κάθε σωστά αναπτυγμένη χώρα.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Οι μπαρούφες που γράφονται απο μέλη με σοβαρό πρόβλημα ορθογραφίας, και ενδεχομένως σοβαρό πρόβλημα στην πραγματική ζωή, είναι εξαιρετικές.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Πολύ σωστά και ακριβώς γιαυτό θα πρέπει η εκάστοτε πολιτική εξουσία να δημιουργεί όλες τις απαραίτητες προυποθέσεις για να αναπτυχθούν και άλλοι τομείς της οικονομίας οπως υπηρεσίες, εξαγωγές, real estate, shipping, εξορύξεις, παραδοσιακά Ελληνικά προιόντα, βιομηχανία κλπ ...

Δεν επιτρέπεται το 25% του ΑΕΠ μας να εξαρτάται μόνο απο τον τουρισμό.

Φίλε μήπως είσαι Έλληνας του εξωτερικού που ήρθε πρώτη φορά στην Ελλάδα;Αυτή την εντύπωση μου δίνεις

Αυτά που λες δεν έγιναν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνουν σ'αυτή τη χώρα.Δημόσιο και συντάξεις απ'τα 40 θέλουν όλοι εδώ
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.898
Κριτικές
16
Like
14.728
Πόντοι
6.515
Ρε αφηστε τα κρουσματα και βγειτε εξω να χαρειτε την ζωη! Μια φορα ζουμε,μια φορα ειμαστε νεοι και μπορουμε να κανουμε πραγματα στη ζωη μας..Ζουμε σε μια απο τις καλυτερες χωρες του κοσμου αν δεν το εχετε καταλαβει ακομα.

με παλιανθρωπους κυβερνήτες που μας το στερουν αυτό  :undecided:
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
με παλιανθρωπους κυβερνήτες που μας το στερουν αυτό  :undecided:

Δάκρυσα...

Βγες έξω αμέσως, βγες να διασκεδάσεις. Οι παλιάνθρωποι σου στερουν "την ομορφότερη χώρα του κόσμου".

Μη μας ξεχάσεις στη διαθηκη σου
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.898
Κριτικές
16
Like
14.728
Πόντοι
6.515
Φίλε μήπως είσαι Έλληνας του εξωτερικού που ήρθε πρώτη φορά στην Ελλάδα;Αυτή την εντύπωση μου δίνεις

Αυτά που λες δεν έγιναν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνουν σ'αυτή τη χώρα.Δημόσιο και συντάξεις απ'τα 40 θέλουν όλοι εδώ

τα σκατα που εκαναν τη χωρα σε 40 χρονια δεν φτιαχνονται πια τελειωσε το πανηγυρι, τα γκαρσονια της ευρωπης που εξορκιζε ο αντρεας θα μεινουν εδώ

τωρα διαβαζα σαουδαραβες φτιαχνουν εν μικρο χωριο στη μυκονο



 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Φίλε μήπως είσαι Έλληνας του εξωτερικού που ήρθε πρώτη φορά στην Ελλάδα;Αυτή την εντύπωση μου δίνεις

Αυτά που λες δεν έγιναν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνουν σ'αυτή τη χώρα.Δημόσιο και συντάξεις απ'τα 40 θέλουν όλοι εδώ
Και οχι μονο εδω. Γνωστη μου Γερμανιδα ερχεται εδω και χρονια στην Ελλαδα με τα δυο παιδια της 17 και 20 χρονων και με τον πατερα τους, τον οποιο δεν εχει παντρευτει, για να μην χασει την συνταξη που παιρνει σαν χηρα, απο τον πρωην ανδρα της που ητανε ανωτερος ταχυδρομικος υπαλληλος.
Καποιοι μας εχουν δημιουργησει σαν λαο, ενοχικα συμπλεγματα, ενω αυτοι ειναι μεγαλυτερα λαμογια. (βλεπε φολκς βαγκεν, και οχι μονο)
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.336
Κριτικές
1
Like
35.387
Πόντοι
6.256
Και οχι μονο εδω. Γνωστη μου Γερμανιδα ερχεται εδω και χρονια στην Ελλαδα με τα δυο παιδια της 17 και 20 χρονων και με τον πατερα τους, τον οποιο δεν εχει παντρευτει, για να μην χασει την συνταξη που παιρνει σαν χηρα, απο τον πρωην ανδρα της που ητανε ανωτερος ταχυδρομικος υπαλληλος.
Καποιοι μας εχουν δημιουργησει σαν λαο, ενοχικα συμπλεγματα, ενω αυτοι ειναι μεγαλυτερα λαμογια. (βλεπε φολκς βαγκεν, και οχι μονο)
Και ζιμενς,
Αλλα ονόματα δε λέμε γιατί ειμαστε ξεχασιάρηδες
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
:ban:
Ρε αφηστε τα κρουσματα και βγειτε εξω να χαρειτε την ζωη! Μια φορα ζουμε,μια φορα ειμαστε νεοι και μπορουμε να κανουμε πραγματα στη ζωη μας..Ζουμε σε μια απο τις καλυτερες χωρες του κοσμου αν δεν το εχετε καταλαβει ακομα.

Τι λες ρε τυπε; Ότι πει ο Χαρδαλιάς θα κάνω εγώ...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Και ζιμενς,
Αλλα ονόματα δε λέμε γιατί ειμαστε ξεχασιάρηδες
Για να μην πουμε οτι μεχρι πριν απο 4 μηνες δεν ητανε υποχρεωτικες οι ταμειακες μηχανες και οι αποδειξεις στην χωρα τους και τοσα χρονια μας κουναγανε το δακτυλο και μας πρηζανε τα αρχιδια με τις αποδειξεις.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.336
Κριτικές
1
Like
35.387
Πόντοι
6.256
Οι μπαρούφες που γράφονται απο μέλη με σοβαρό πρόβλημα ορθογραφίας, και ενδεχομένως σοβαρό πρόβλημα στην πραγματική ζωή, είναι εξαιρετικές.
Και ποιος τη γαμάει τη γνώμη σου.
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Αυτός έχει υπηρεσία κάθε μεσημέρι;
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Στην Ελλαδα τα κρούσματα ειναι σίγουρα πολλαπλάσια απο αυτά που αναφέρονται και οι δείκτες θνησιμότητας διαφορετικοί και βέβαια αρκετά χαμηλότεροι.
Στη Νέα Υόρκη ένα τεστ αντισωμάτων έδειξε ότι περίπου 1 στους 5 έχει αντισώματα στον ιό.

Απορώ τι νόημα έχει η επιμονή στην ιχνηλάτηση των κρουσμάτων :think:
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.336
Κριτικές
1
Like
35.387
Πόντοι
6.256
Για να μην πουμε οτι μεχρι πριν απο 4 μηνες δεν ητανε υποχρεωτικες οι ταμειακες μηχανες και οι αποδειξεις στην χωρα τους και τοσα χρονια μας κουναγανε το δακτυλο και μας πρηζανε τα αρχιδια με τις αποδειξεις.
Στη γερμανία ειναι πολύ αυστηρη η νομοθεσία για δωροδοκιες κλπ
Εδω που η ζιμενς λαδωνε πασοκ και νδ δεν ´δειξαν καμία ευαισθησία, πηραν το χριστοφοράκο και έζησαν οι κλέφτες καλά και οι έλληνες με χρεοκωπία.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.451
Κριτικές
36
Like
38.034
Πόντοι
18.565
Στη γερμανία ειναι πολύ αυστηρη η νομοθεσία για δωροδοκιες κλπ
Εδω που η ζιμενς λαδωνε πασοκ και νδ δεν ´δειξαν καμία ευαισθησία, πηραν το χριστοφοράκο και έζησαν οι κλέφτες καλά και οι έλληνες με χρεοκωπία.
Και με την ρετσινια οτι ειμαστε τεμπεληδες και λαμογια.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.069
Πόντοι
3.846
το οζό πάει όπως το μάθεις φιλαράκι. Θα σου πω προσωπικό βίωμα.

Όταν ήμουν φοιτητής ήμουν εθελοντής σε προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών και έτσι είχα πολλούς φίλους από το εξωτερικό. Πάμε από Αθήνα Ίο για ΣΚ 11 ξένοι και εγώ. Οι ξένοι όλοι από ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Αυστρία, Αγγλία, Ουγγαρία, Σερβία).

Όπως αφήνω το εισιτήριό μου στο τραπεζάκι του πλοίου, το πιάνει ένας Αυστριακός το δείχνει στους υπόλοιπους και γελάνε όλοι μαζί.
Μου λένε "Γιατί έβγαλες εισιτήριο για Ίο, εμείς όλοι βγάζουμε για Πάρο που είναι η πρώτη στάση και επειδή δεν κάνουν έλεγχο κατεβαίνουμε όπως θέλουμε".

Στις πατρίδες τους ποτέ δε θα το έκαναν αυτό, γιατί σε έχει βουτήξει ο ελεγκτής για πλάκα.

 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.537
Κριτικές
171
Like
91.316
Πόντοι
46.423
Φίλε μήπως είσαι Έλληνας του εξωτερικού που ήρθε πρώτη φορά στην Ελλάδα;Αυτή την εντύπωση μου δίνεις

Αυτά που λες δεν έγιναν και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνουν σ'αυτή τη χώρα.Δημόσιο και συντάξεις απ'τα 40 θέλουν όλοι εδώ

Πάει αλλάξανε αυτά.

Οι συντάξεις κόπηκαν.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Στην Ιταλία αν πέθαινε κάποιος στο νοσοκομείο και είχε τον ιο δεν άφηναν τους δικούς του να πλησιάσουν. Εύλογη απορία για το τι γίνεται όταν αυτός πέθαινε. Τον έδιναν πίσω; Ή τον στοίβαζαν μαζί με άλλους για μαζικές ταφές;


Relatives still try to pass on handwritten notes, family heirlooms, drawings and poems in the hope they will buried alongside their mother or father
(!)

An emergency national law has now banned funeral services in Italy to prevent the spread of the virus.

Με περίπου 300 φυσικούς θανάτους την ημέρα ανά 10εκ. πληθυσμού (και καταγραφή των κρουσμάτων tsiodras' style) μάλλον δεν είναι παράξενο να βλέπουμε τέτοιες εικόνες:

valas.jpg


1 in 5 people tested in New York City had antibodies for the coronavirus
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom