Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.136
Πόντοι
506
Sweden +170

1) USA 26.047
2) Italy 21.067
3) Spain 18.579
4) France 15.729
5) England 12.107

6) Iran 4.777
7) Belgium 4.440
8) Germany 3.495
9) China 3.341
10) Holland 3.134

11) Brazil 1.557
12) Turkey 1.403
13) Sweden 1.203
14) Switzerland 1.190
15) Canada 898
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
μας κλεβουν τις καταθεσεις!
ολοι αυριο για ενημερωση!
διαδωστε!!



Καλά να πάθετε, σας είχε πει ο Αλέξης, βάλτε τα λεφτά σας στην Αττικής που δεν είναι συστημική τράπεζα να δανείσουμε τον Καλογρίτσα, δεν ακούσατε!  :grin:
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Εδώ είμαστε ... Υπερπαραγωγή ηρώων σε αυτή την χώρα - ευτυχώς που εξάγουμε και μερικούς ώστε να μην στερείται η ανθρωπότητα τον ηρωισμό τους.

πω ρε τυπε ... επαγγελμα: μιζερος
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Εγώ θα έλεγα αξιέπαινος όχι ήρωας.

Ήρωας είναι εκείνος που στο όνομα της υπεράσπισης ενός υπέρτερου αγαθού - μιας αξίας που τον υπερβαίνει - και ενώ έχει πλήρη επίγνωση της κατάστασης, επιλέγει την ατομική θυσία έναντι της με ελάχιστες απώλειες απεμπλοκής.

Δηλαδή πχ ένας πιλότος της πολεμικής αεροπορίας που σκοτώνεται λόγω μηχανικής βλάβης κατά την διάρκεια μιας αναχαίτισης και ενώ το αεροσκάφος πετούσε εντός του κανονικού φακέλλου πτήσης του, ΔΕΝ είναι ήρωας - είναι ένας επαγγελματίας που σκοτώθηκε σε εργατικό ατύχημα.

Γενικώς στο ελλαδίτικο μπουρδέλο ρέπουμε προς την παπαρολογική υπερβολή.
Ναι ρε τύπε,  δεν είμαστε και εμείς σοβαρό κράτος και κοινωνία,  σαν τους αμερικανούς πχ. Που ψάχνουν ήρωες στην οποιαδήποτε καταστροφή  η στην πιο απλή πράξη.
Ελληνική παθογένεια και αυτό.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.066
Κριτικές
10
Like
13.106
Πόντοι
3.846
Είναι καλό να υπάρχει γόνιμος προβληματισμός για το αν τα μέτρα ήταν σωστά ή όχι. Ας δούμε και τι λέει η κοινή λογική.

- Δε μπορεί να υπάρξει πειραματική καραντίνα. Δηλαδή να πάρουμε δύο διπλανά χωριά με ίδιο αριθμό κατοίκων ,ίδια σύσταση πληθυσμού σε φύλο και ηλικία ,να αφήσουμε ένα φορέα του κορωνοϊού στο κάθε χωριό να μπει το ένα σε καραντίνα και το άλλο όχι και μετά από 1 μήνα να δούμε τι θα γίνει. Θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά δε γίνεται γιατί δεν υπάρχει ανθρώπινη ζωή που να είναι κατώτερη από άλλη.

- Ο κορωνοϊός είναι ένα παγκόσμιο case study. Οι θεραπείες και τα εμβόλια είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο. Ακόμη μαθαίνουμε για αυτό τον ιό. Κάποτε οι άνθρωποι πέθαιναν σωρηδόν από φυματίωση ή έστελναν τους λεπρούς στη Σπιναλόγκα αλλά σήμερα αυτές οι ασθένειες είναι εντελώς ασήμαντες. Ίσως σε 2-3 χρόνια η Ιατρική να μπορεί να μας πει τα πάντα για τον κορωνοϊό και να τον έχει καταπολεμήσει πλήρως, σήμερα όμως αυτό δε μπορεί να συμβεί.

- Για πολλοστή φορά, ναι ο κορωνοϊός ΔΕΝ είναι η πιο συχνή αιτία θανάτου. Ναι στατιστικά είναι πιο πιθανό να πεθάνεις από καρκίνο ή γρίπη ή τροχαίο παρά από κορωνοϊό. Αλλά δεν πέθαναν ποτέ 1.200 άνθρωποι σε μία μέρα στις ΗΠΑ από γρίπη ή τροχαία. Και αυτό κάτι λέει. Όταν παίρνω το αυτοκίνητό μου για να οδηγήσω ξέρω ότι γίνονται πολλά τροχαία, ξέρω όμως και πως να προστατευτώ. Όταν κάνω αντιγριπικό εμβόλιο ξέρω ότι δεν είναι 100% αποτελεσματικό, ξέρω όμως πως να αποφύγω τη γρίπη αλλά και αν αρρωστήσω πως να το διαχειριστώ. Ξέρει κανείς πώς να μην κολλήσει ποτέ κορωνοϊό σε ένα μέρος που δε θα υπήρχε καμία καραντίνα; Και εντάξει είσαι νέος δύσκολα θα πέθαινες. Και αν κολλήσεις ένα ηλικιωμένο στο λεωφορείο; Αν πας να βγεις σε μια παρεά και κάποιος έχει αυτοάνοσο;

Σε κανένα δεν αρέσει να περνάει ο χρόνος σε καραντίνα, είμαι όμως πλέον σίγουρος ότι χωρίς καραντίνα θα είχε γίνει εμφύλιος.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.827
Like
24.699
Πόντοι
6.256
Εδώ είμαστε ... Υπερπαραγωγή ηρώων σε αυτή την χώρα - ευτυχώς που εξάγουμε και μερικούς ώστε να μην στερείται η ανθρωπότητα τον ηρωισμό τους.

Παλι καλα που εχουμε και σενα τον παπαρολογο του καναπε που δεν προσφερει απολυτως τιποτα αυτη τη περιοδο να κριτικαρει οσους δουλευουν σαν τα σκυλια με κινδυνο της υγειας τους για να μην καταρρευσει η χωρα...
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.592
Like
51.938
Πόντοι
12.756
Καλά να πάθετε, σας είχε πει ο Αλέξης, βάλτε τα λεφτά σας στην Αττικής που δεν είναι συστημική τράπεζα να δανείσουμε τον Καλογρίτσα, δεν ακούσατε!  :grin:
και πτωχευσε γαμωτο :- :grin:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.592
Like
51.938
Πόντοι
12.756
Παλι που εχουμε και σενα τον παπαρολογο του καναπε που δεν προσφερει απολυτως τιποτα αυτη τη περιοδο να κριτικαρει οσους δουλευουν σαν τα σκυλια με κινδυνο της υγειας τους για να μην καταρρευσει η χωρα...
ασε τους παπαρολογους εχουμε σοβαρο θεμα.Ξεκιναει η πρεσβυωπεια να μου ερχεται σιγα σιγα
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.072
Like
28.591
Πόντοι
5.506
ευθανασια στα μουνια τους πυροσβεστες ρεεεε
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
ασε τους παπαρολογους εχουμε σοβαρο θεμα.Ξεκιναει η πρεσβυωπεια να μου ερχεται σιγα σιγα
Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω πλέον σε μεγάλη απόσταση.
Σε μια πινακίδα πχ, είναι σαν να βλέπω τα γράμματα να εκτείνονται πέρα του κανονικού ,  σαν ένα κακό σήμα της τηλεόρασης.
Αλλά εγώ είμαι και νεουδί ρε μούνια.  Ούτε κορονοϊος με πιάνει ούτε τίποτα.
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.832
Like
20.689
Πόντοι
6.056
Κανε υπομονη αλλα 10 χρονια που θα σου ερθει και ο καταρρακτης να τα φτιαξουμε ολα μαζι... :2funny:
εχει εκπτωση αμα αναλάβεις ολο το πακετο :think:
υγ τι παιζει στο νημα?εχει γριφους?τωρα ποιους κραζουμε? :S :S :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom