Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.186
Κριτικές
2
Like
9.163
Πόντοι
2.456

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.687
Πόντοι
14.615
Εχει κανεις αποψη στις κατωθι χωρες που πανε επισης καλα στην αντιμετωπιση, ετσι λιβανιζουν τα καναλια τις κυβερνησεις τους?  :undecided:
Οι απόψεις για χαλαρούς ή καθόλου περιορισμούς στη χώρα μας, θα ίσχυαν αν η Ελλάδα είχε χαρακτηριστικά σαν τη Σερβία, τα Σκόπια, την Αλβανία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, το Μαυροβούνιο, τη Βουλγαρία όπου σε αυτές τις χώρες η κατάσταση είναι καλύτερη.
Αυτό οφείλεται στο ότι αυτές οι χώρες έχουν μικρές μετακινήσεις πληθυσμών από και προς το εξωτερικό.
Η Ελλάδα δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία χωρών.
Η Σερβία π.χ. έχει 2 εκατομμύρια τουρίστες το χρόνο, εμείς έχουμε 33 εκατομμύρια το χρόνο εκ των οποίων τα 2-3 εκατομμύρια τα περιμέναμε Φεβρουάριο - Μάρτιο.


 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.687
Πόντοι
14.615
Μην μου απευθύνεις τον λόγο.

Δεν πρόκειται να σου απαντήσω.

Ό,τι ήταν να πω για σένα το είπα στον Εισαγγελέα.
Τύπε, στον εισαγγελέα είπες ότι σε λένε Βολταίρο;
Του είπες και τον κωλομπουρδα, και για τον μπαροκ, και για τον κωλογερο, και για τον Αχμετ Μπατ, και για τον κοντολάγνο;
Για τον οξαποδώ του είπες;
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
φιλε εισαι ασχετος

διοτι ο ΕΛΓΑ αποζημιωνει μονο τον καρπο εφοσον υπαρχει και οχι το φυτικο κεφαλαιο

επισης οταν ξεριζονονται οι ελεις κααι τις ξαναφυτευεις χρειαζεται να τις κλαδευειες αμεσα ωστε να ενισχυσεις το ριζικο συστημα και να μην ζοριζεται να ανεβαζει χυμους στους βραχιονες

επισης οταν ξεριχωθουν πολλα δεντρα δεν υπαρχει ραβδκι να πατησεις κουμπι και να μπουν ολα σε μια μερα αλλα θελει καποια διαδικασια βουναλακια ποτισμα ξανα ποτισμα λιπασμα μπας και τα σωσεις

και τελος τον αν θα παω εγω παχα απο το σπιτι μου πχ στο μαρουσι στο κπανδριτι που ειναι οι ελειες ειναι δικο μου θεμα πως θα σωσω την περιουσια μου και δεν κινδυνευει το κοινωικο συνολο απο τον κορονοιο αν παω στο χωραφι μου την κυριακη του πασχα αφου πηγαινε τις τελευταιαες μερες και δεν θα προλαβω ουτε τη δευτερα του πασχα

εξαλλου μπορει να ειμαι αθεος και να μην γιορταζω το πασχα οποτε να θελβ να παω να εργαστω!!!!

καληνυχτ δημοσιε υπαλληλε
Εγώ το είπα ότι είμαι άσχετος φίλε. Εσύ παριστάνεις τον ειδικό.
Ο ΕΛΓΑ έχω την εντύπωση ότι αποζημιώνει μέχρι και ζημιές σε θερμοκήπια από ανεμοθύελλες, υπό προϋποθέσεις. Και ως ανεμοθύελλα λέει και το ξερίζωμα δένδρων. Και μέσω ΠΣΕΑ και de minimis και ζημιές σε κεφάλαιο. Κάτι πυρκαγιές και κάτι πλημμύρες και κάτι τέτοιες ανάλογες ιστορίες. Αλήθεια, τον παγετό κατά την άνθιση τον αποζημιώνει;
Δε μας είπες όμως τι κλαδεύεις τον Απρίλιο. Γιατί ελιές αποκλείεται....
Και σε όσους είπαν ότι λες κουταμάρες, που λες, παρέθεσες τον έλεγχο της Βιοελλάς για τη μετατροπή της συμβατικής σε βιολογική με τον 834. Είδα και κάποια ενταγμένα. Πιθανώς έχεις ενταχθεί και στο μέτρο 11.1 του αγροτικής ανάπτυξης και τσιμπάς και την ανάλογη επιδότηση. Κάτι ως αποδεικτικό του ότι είσαι γνώστης. Και κάτι -σιμες γράφει το χαρτί άρα μάλλον ποικιλίες βρώσιμης ήλεγξε. Γαϊδουρολιά, Καρυδολιά, Καλαμών; Μας είπες ότι έχεις και καμιά 500ρια στρέμματα ελιές αν δεν κάνω λάθος.
Αλλά δε μας είπες τι κλαδεύεις τον Απρίλιο.
Πόσες φορές τα πότισες αυτά τα δέντρα από τη μέρα που έπεσαν; Με καλή διαβροχή και στέγνωσε κιόλας και ξαναπότισες; Τα χώματα λάσπη είναι στα 2 εκ. απο την επιφάνεια μετά τις δυνατές βροχές που έπεσαν το προπερασμένο Σαββατοκύριακο.
Εν τω μεταξύ αν θυμάμαι καλά εσύ μας έλεγες ότι είσαι Γεωπόνος και έχεις κάνει και ιολογία. Άρα καταλαβαίνεις και πολλά από τα τρεχοντα του Covid. Και μας έλεγες ότι δεν υπάρχει εμβόλιο για τους ιούς και μας έφερες παράδειγμα τον "αρχαίο ιο της λύσσας" για τον οποίο δεν υπάρχει εμβόλιο. Που στην ευχή τελείωσες Γεωπονική; Γιατί Ελλάδα και να λες τέτοιες κουταμάρες αποκλείεται.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.344
Πόντοι
2.356
Τύπε, στον εισαγγελέα είπες ότι σε λένε Βολταίρο;
Του είπες και τον κωλομπουρδα, και για τον μπαροκ, και για τον κωλογερο, και για τον Αχμετ Μπατ, και για τον κοντολάγνο;
Για τον οξαποδώ του είπες;
Πολυ κλαμα τυπε :2funny: :2funny: :2funny:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.820
Like
24.683
Πόντοι
6.256
Τύπε, στον εισαγγελέα είπες ότι σε λένε Βολταίρο;
Του είπες και τον κωλομπουρδα, και για τον μπαροκ, και για τον κωλογερο, και για τον Αχμετ Μπατ, και για τον κοντολάγνο;
Για τον οξαποδώ του είπες;

Αυτο ρε τυπε λες;Γιατι που πηγε στον εισαγγελεα πειστηρια απο ενα σαιτ που λεγεται Bourdela.com; :2funny:
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.814
Πόντοι
1.196
Τωρα θα μπει ο μαλακας που δεν ξερει να κανει μια μαθηματικη πραξη και θα σου πει ΣΚΑΣΕ ΝΤΕΝΕΚΕ!!!



Οταν μπει με το καλο ρωτησε τον ποσο τοις εκατο θνησιμοτητα ειναι οι 1033 νεκροι σε 11445 κρουσματα.... :2funny:

Διαψευσανε πανηγυρικα οι Σουηδοι ολο τον υπολοιπο πλανητη! :grin:
[/quote

Γιατρέ μου
Η θνησιμότητα είναι σίγουρα 0,01% περίπου,
ενώ η θνητότητα είναι σίγουρα μικρότερη από 9%. Αν υπολογίσουμε όμως, όπως μας λέει ο κύριος Τσιόδρας, ότι το 50% είναι ασυμπτωματικοί και άλλο ένα ποσοστό με ελαφριά συμπτώματα, τότε η πραγματική θνησιμότητα πέφτει κάτω του 2%. Σήμερα μας είπε ο κύριος καθηγητής ότι μόνο το 15% θα έχουν σοβαρότερα συμπτώματα και πιθανόν να χρειαστούν νοσηλεία ή/και ΜΕΘ.

Αν κάνουμε τους αντίστοιχους υπολογισμούς στην πυκνοκατοικημένη (σε σχέση με Σουηδία) Ελλάδα, τότε η θνησιμότητα ανέρχεται σε 0,00001% και θνητότητα κάτω από 0,02% και αυτά με lockdown

Σαφώς πολυ καλύτερες επιδόσεις η Ελλάδα μας αλλά είναι λίγο νωρίς ακόμα να εκτιμήσουμε την γενικότερη εικόνα που θα έχουν οι δύο χωρες σε έξι μήνες.
Αν αυτή η άγνωστη γρίππη υποχωρήσει το καλοκαίρι σαφώς η Ελλάδα θα βρίσκεται σε καλύτερη θέση σε σχέση με ρην Σουηδία, αν όχι μας περιμένουν δύσκολες μέρες.
Και μιλάω εγώ που έχω ζήσει στην χώρα αυτή δύο χρόνια και δεν τους πάω και πολύ.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.638
Like
3.009
Πόντοι
1.706
Έσκασε σήμερα. Έρευνα από το Χαρβαρντ με μπροστάρηδες δύο νέους ερευνητές υπό τον έμπειρο Edward Goldstein.

Projecting the transmission dynamics of SARS-CoV-2 through the post-pandemic period
[URL unfurl="true"]https://science.sciencemag.org/content/early/2020/04/14/science.abb5793[/url]

Σε παράλληλη έκδοση από τους ίδιους και το επίσης ενδιαφέρον Social distancing strategies for curbing the COVID-19 epidemic αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να το διαβάσετε ελεύθερα αν δεν είστε ακαδημαϊκοί.
www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic]https://www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic[/url]
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.344
Πόντοι
2.356
Τύπε, στον εισαγγελέα είπες ότι σε λένε Βολταίρο;
Του είπες και τον κωλομπουρδα, και για τον μπαροκ, και για τον κωλογερο, και για τον Αχμετ Μπατ, και για τον κοντολάγνο;
Για τον οξαποδώ του είπες;
Αυτο ειναι ισως το καλυτερο ποσταρισμα της χρονιας τυπε!!!!
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Έσκασε σήμερα. Έρευνα από το Χαρβαρντ με μπροστάρηδες δύο νέους ερευνητές υπό τον έμπειρο Edward Goldstein.

Projecting the transmission dynamics of SARS-CoV-2 through the post-pandemic period
[URL unfurl="true"]https://science.sciencemag.org/content/early/2020/04/14/science.abb5793[/url]

Σε παράλληλη έκδοση από τους ίδιους και το επίσης ενδιαφέρον Social distancing strategies for curbing the COVID-19 epidemic αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να το διαβάσετε ελεύθερα αν δεν είστε ακαδημαϊκοί.
www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic]https://www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic[/url]

Να βοηθήσουμε συναγωνιστή να ενημερωθεί το σαϊ.......

 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.344
Πόντοι
2.356
Έσκασε σήμερα. Έρευνα από το Χαρβαρντ με μπροστάρηδες δύο νέους ερευνητές υπό τον έμπειρο Edward Goldstein.

Projecting the transmission dynamics of SARS-CoV-2 through the post-pandemic period
[URL unfurl="true"]https://science.sciencemag.org/content/early/2020/04/14/science.abb5793[/url]

Σε παράλληλη έκδοση από τους ίδιους και το επίσης ενδιαφέρον Social distancing strategies for curbing the COVID-19 epidemic αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να το διαβάσετε ελεύθερα αν δεν είστε ακαδημαϊκοί.
www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic]https://www.researchgate.net/publication/340162612_Social_distancing_strategies_for_curbing_the_COVID-19_epidemic[/url]
Εγω το Κολαμπια εχω τελειωσει,μετραει;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.418
Like
23.065
Πόντοι
5.506
Τύπε, στον εισαγγελέα είπες ότι σε λένε Βολταίρο;
Του είπες και τον κωλομπουρδα, και για τον μπαροκ, και για τον κωλογερο, και για τον Αχμετ Μπατ, και για τον κοντολάγνο;
Για τον οξαποδώ του είπες;


Αν είπε για μένα και η εισαγγελέας δε βλέπεται ετοιμαστείτε για ραντεβού θανάτου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom