Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.922
Κριτικές
25
Like
11.687
Πόντοι
14.615
Παριστανεις οτι το ερωτημα ειναι ασχετο?

Καθολου ασχετο δεν ειναι.

Οταν ο κουλης βγαινει και λεει μπροστα στις ζωες θυσιαζω και τα δισεκατομμυρια, και ο κεντρο-βορειοευρωπαιος λεει οτι μπροστα στην οικονομια εγω θυσιαζω και πολιτες μου αφηνοντας ανοιχτη την οικονομια να δουλευει και ας εχω νεκρους, και εσυ πας και λες μετα "εγω ως ελληνας εχω οικονομικο προβλημα, δωστε μου λεφτα κεντροβορειοευρωπαιοι", τοτε ο αλλος θα σου πει:

"Ρε γαμημενε ελληνα... εγω θυσιασα μεχρι και πολιτες μου για να ελαχιστοποιησω τη ζημια στην οικονομια μου... και εσυ που δε το εκανες μου ζητας να σου δωσω τα λεφτα ΜΟΥ που βγηκαν απ'τις ΘΥΣΙΕΣ των πολιτων μου? Ενω εσυ για να το παιξεις λαοφιλης ελεγες οτι θυσιαζεις τα δισεκατομμυρια για να σωσεις ζωες? Τα δισεκατομμυρια ποιανου? Τα δικα μου του κεντροβορειοευρωπαιου? Βρε σαλτα και γαμησου...."
Μα αφού όλα τα κράτη επέβαλαν περιορισμούς.
Απλώς κάποια καθυστέρησαν να τους βάλουν και τον ήπιαν και τελικά τους έβαλαν.
 

Ahmed Butt

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2020
Μηνύματα
700
Like
107
Πόντοι
6
Παριστανεις οτι το ερωτημα ειναι ασχετο?

Καθολου ασχετο δεν ειναι.

Οταν ο κουλης βγαινει και λεει μπροστα στις ζωες θυσιαζω και τα δισεκατομμυρια, και ο κεντρο-βορειοευρωπαιος λεει οτι μπροστα στην οικονομια εγω θυσιαζω και πολιτες μου αφηνοντας ανοιχτη την οικονομια να δουλευει και ας εχω νεκρους, και εσυ πας και λες μετα "εγω ως ελληνας εχω οικονομικο προβλημα, δωστε μου λεφτα κεντροβορειοευρωπαιοι", τοτε ο αλλος θα σου πει:

"Ρε γαμημενε ελληνα... εγω θυσιασα μεχρι και πολιτες μου για να ελαχιστοποιησω τη ζημια στην οικονομια μου... και εσυ που δε το εκανες μου ζητας να σου δωσω τα λεφτα ΜΟΥ που βγηκαν απ'τις ΘΥΣΙΕΣ των πολιτων μου? Ενω εσυ για να το παιξεις λαοφιλης ελεγες οτι θυσιαζεις τα δισεκατομμυρια για να σωσεις ζωες? Τα δισεκατομμυρια ποιανου? Τα δικα μου του κεντροβορειοευρωπαιου? Βρε σαλτα και γαμησου...."

τύπε μονο η σουηδια δεν έχει περιοσρισμούς.
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
Γερμανοι και ολλανδοι δεν θα δωσουν ποτε ουτε ενα ευρω...εδω εχει δικιο ο καμπουρης...ΔΕΝ ΔΙΣΤΑΣΑΝ ΚΑΙ αφησαν τους δικους του χυμα και θα τσονταρουν τους νοτιους χαβαλεδες?....ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΣΟΝΤΑΣ!
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
το οτι πηραμε γρηγορα μετρα και ευτυχως σωσαμε πολλους συμπολιτες μας θα εχει ξεχαστει με της αρχες ιουνιου το πολυ...
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Και εκει ειναι το point. Οτι το καλυτερα και το χειροτερα ειναι σχετικα... πχ βραχυπροθεσμο αποτελεσμα vs μεσομακροπροθεσμο αποτελεσμα.

Ειναι δυσκολο για τον καθε Τζονσον να παρει συνειδητη αποφαση εναντιον του μεσομακροπροθεσμου αποτελεσματος προκειμενου να μειωσει τα θυματα σε βραχυπροθεσμο οριζοντα.

Δλδ οι Σουηδοι, που καποιοι τους κραζουν, δεν ειναι ηλιθιοι. Τα βαλαν κατω και τα ζυγισαν. Το εξηγησε και ο Λευκορωσος στο δικο του σκεπτικο... λεει δε γινεται να κλεισω την οικονομια, δε θα χουμε ουτε να φαμε. Πρεπει να δουμε το broader picture. Και εμεις αμα καλουμασταν να παρουμε αυτες τις αποφασεις θα επρεπε να τα συνυπολογισουμε ολα.



Η Λευκορωσία δεν είχε άλλη λύση, έχει δικό της νόμισμα και δεν είναι πλούσια χώρα, θα αντιμετώπιζε πρόβλημα.

Η Σουηδία είναι άλλη περίπτωση. Σαν λαός είναι περίεργος και με διαφορετική κουλτούρα.
Πιστεύεις πως θα μπορούσε ο Μητσοτάκης να κάνει διάγγελμα σαν του  Λεβέν και να πει  θα νοσήσουν πάρα πολλοί και πολλοί θα πουν το τελευταίο αντίο στους ανθρώπους τους;

Οι σουηδοί βασίστηκαν στο σύστημα υγείας, στην χημική και φαρμακευτική βιομηχανία, στο ότι η χώρα έχει χαμηλά ποσοστά καπνίσματος και παχυσαρκίας ,  παράγοντες που σχετίζονται με τον θάνατο από τον Covid-19 κ.λπ.
Παρόλα αυτά δεν τους βγαίνει, η μίσθωση παγοδρομίων και ψυγείων για χρήση ως προσωρινή ψυκτική αποθήκη για τους νεκρούς δεν ήταν στο πρόγραμμα. Η ανοσία που επιχειρούν έχει κενά γιατί δεν ξέρουν πόσα αντισώματα αναπτύσσονται και οι πρώτες μελέτες δεν είναι ενθαρρυντικές.
Επίσης το γεγονός πως η Σουηδία γενικά έχει παράδοση στην διαφάνεια διαχείρισης του δημόσιου χρήματος και πόρων, τώρα δεν δίνει κανένα στοιχείο σε δημοσιότητα, ενδεικτικό της δύσκολης κατάστασης.

Σε κάθε περίπτωση έκαναν την επιλογή τους, και ο χρόνος θα δείξει.
Όπως έγραψα και πριν «Η κακή απόφαση κάνει περισσότερο κακό σ’ αυτόν που την πήρε.»
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.186
Κριτικές
2
Like
9.163
Πόντοι
2.456
το οτι πηραμε γρηγορα μετρα και ευτυχως σωσαμε πολλους συμπολιτες μας θα εχει ξεχαστει με της αρχες ιουνιου το πολυ...
Θα ξεχαστεί όταν αρχίσουν οι απολύσεις και οι περικοπές μισθών..
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Μα αφού όλα τα κράτη επέβαλαν περιορισμούς.
Απλώς κάποια καθυστέρησαν να τους βάλουν και τον ήπιαν και τελικά τους έβαλαν.

Οχι ολα. Ο Σουηδος πχ την αφησε την οικονομια να λειτουργει.

Και στις ΗΠΑ το ιδιο ειναι. Καποια states δεν εχουν τους ιδιους περιορισμους:
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
Η λευκορωσια ειναι ενα κρατος ανεκδοτο....σιγα μην δωσει μια χουντα που υπαρχει επειδη θελει η ρωσια,λογαριασμο ποσοι νοσουν και απο τι...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.418
Like
23.065
Πόντοι
5.506
Οτι και να γινει ειμαστε ο λαος που θα γκρινιαζαμε οι μισοι αν ακολουθουσαμε τους Σουηδους και τωρα γκρινιαζουμε οι υπολοιποι μισοι που δεν τους ακολουθησαμε.


Αθανατοι Ελληνες.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.442
Κριτικές
514
Like
70.313
Πόντοι
41.129
Που ειναι τα γραφηματα  :orchestra: που ειναι τα στατιστικα   :orchestra: ? Που ειναι οι πινακες και οι αναλυσεις  :orchestra: ?

Επεσε η ομαδα βλεπω  :orchestra:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Θα ξεχαστεί όταν αρχίσουν οι απολύσεις και οι περικοπές μισθών..
δεν το ειπα για τους ελληνες....και οι ευρωπαιοι το ιδιο θα κανουν
τι νομιζεις θα μας πουν μπραβο πηρες γρηγορα μετρα αρα παρε 3000 δισεκατομμυρια να κανεις δουλειες τωρα?
η καλη φημη....ναι οκ αυτο κατι θα μετρηση σε ποσοστο 0,1%
εδω ειμαστε μακαρι να μην ειναι ετσι
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.418
Like
23.065
Πόντοι
5.506
Οχι ολα. Ο Σουηδος πχ την αφησε την οικονομια να λειτουργει.

Και στις ΗΠΑ το ιδιο ειναι. Καποια states δεν εχουν τους ιδιους περιορισμους:


Ποια οχι ολα ρε τυπε, μιλαμε για Ευρωπη και εχεις να πεις ΜΟΝΟ για τη Σουηδια. Αντε και αλλες 5 χωρες παγκοσμιως.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
68.067
Like
28.588
Πόντοι
5.506
Οτι και να γινει ειμαστε ο λαος που θα γκρινιαζαμε οι μισοι αν ακολουθουσαμε τους Σουηδους και τωρα γκρινιαζουμε οι υπολοιποι μισοι που δεν τους ακολουθησαμε.


Αθανατοι Ελληνες.
δεν βαριεσε...ομοψυχια δεν υπηρχε ουτε το 15  :grin: :grin: :grin: :grin:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
τύπε μονο η σουηδια δεν έχει περιοσρισμούς.

Και η αναβολη των περιορισμων μεχρι το προβλημα να γινει πιο σοβαρο, το ιδιο ειναι γιατι αποτελει συνειδητο tradeoff μεταξυ θανατων και χρηματων (ή μεσομακροπροθεσμων θανατων λογω οικονομικης καταρρευσης). Δλδ θεωρητικα μπορει ο γερμανος να κλεισει τη χωρα 15-20 μερες νωριτερα αλλα φοβαται οτι θα χασει 10αδες δισεκατομμυρια ΑΕΠ.

Αλλα σε καθε περιπτωση ο Σουηδος που την εχει την οικονομια του να δουλευει δε πηγε στη Μερκελ να ζητιανευει κορωνομολογο. Εμεις το καναμε που κομπαζαμε (ως κουληδες) οτι θυσιαζουμε τα δισεκατομμυρια (που δεν εχουμε και θα μας τα εδιναν οι ξενοι - δλδ με ξενα δισεκατομμυρια αχαχααχααχχαχαχ) για τις ζωες. Γελανε και τα τσιμεντα.
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
:effemine: Οσο για σουηδια η φαση τους μου θυμιζει λιγο το μιντσομερ,ενα μπιμουβι θριλερ που μας το διαφημισαν πολυ οι τηλεκριτικοι φετος :effemine: ...εχει ομοιοτητες..
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.186
Κριτικές
2
Like
9.163
Πόντοι
2.456
δεν το ειπα για τους ελληνες....και οι ευρωπαιοι το ιδιο θα κανουν
τι νομιζεις θα μας πουν μπραβο πηρες γρηγορα μετρα αρα παρε 3000 δισεκατομμυρια να κανεις δουλειες τωρα?
η καλη φημη....ναι οκ αυτο κατι θα μετρηση σε ποσοστο 0,1%
εδω ειμαστε μακαρι να μην ειναι ετσι
Ότι συμβεί στην Ευρώπη θα ακολουθήσει και εδώ..
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.122
Like
11.350
Πόντοι
2.606
Οτι και να γινει ειμαστε ο λαος που θα γκρινιαζαμε οι μισοι αν ακολουθουσαμε τους Σουηδους και τωρα γκρινιαζουμε οι υπολοιποι μισοι που δεν τους ακολουθησαμε.


Αθανατοι Ελληνες.
τυπε εισαι λαθος...απο τις σπανιες φορες που συντριπτικα ποσοστα κανουν αυτο που πρεπει στη χωρα αυτη...και δεν ειναι και κατι ευκολο.
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.785
Κριτικές
193
Like
25.275
Πόντοι
33.818
Και η αναβολη των περιορισμων μεχρι το προβλημα να γινει πιο σοβαρο, το ιδιο ειναι γιατι αποτελει συνειδητο tradeoff μεταξυ θανατων και χρηματων (ή μεσομακροπροθεσμων θανατων λογω οικονομικης καταρρευσης). Δλδ θεωρητικα μπορει ο γερμανος να κλεισει τη χωρα 15-20 μερες νωριτερα αλλα φοβαται οτι θα χασει 10αδες δισεκατομμυρια ΑΕΠ.

Αλλα σε καθε περιπτωση ο Σουηδος που την εχει την οικονομια του να δουλευει δε πηγε στη Μερκελ να ζητιανευει κορωνομολογο. Εμεις το καναμε που κομπαζαμε (ως κουληδες) οτι θυσιαζουμε τα δισεκατομμυρια (που δεν εχουμε και θα μας τα εδιναν οι ξενοι - δλδ με ξενα δισεκατομμυρια αχαχααχααχχαχαχ) για τις ζωες. Γελανε και τα τσιμεντα.

Ναι, στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία και ενώ όλοι γύρω του τον έχουν πιεί ή θα τον πιούνε λόγω της κατάστασης, ο Σουηδός κάθεται ατάραχος και γελάει με τα χάλια των υπολοίπων.
Δεν γλυτώνει κανένας την ύφεση, όλοι είναι εξαρτώμενοι από άλλους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom