Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Μα η ανεργία είναι δομικό χαρακτηριστικό του καπιταλισμού και συνάμα απόδειξη της αποτυχίας του -σύμφωνα πάντα με τα δικά του κριτήρια- γιατί άμα απασχολούσε τους πάντες θα είχε και περισσότερα κέρδη.

Άρα αν δεν θέλεις ανεργία δεν θέλεις και καπιταλισμό, που σημαίνει ατομική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής.

Αν είναι έτσι, μαζί σου.
Τον βραχυκυκλωσες τωρα
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.571
Πόντοι
1.796
Μα η ανεργία είναι δομικό χαρακτηριστικό του καπιταλισμού και συνάμα απόδειξη της αποτυχίας του -σύμφωνα πάντα με τα δικά του κριτήρια- γιατί άμα απασχολούσε τους πάντες θα είχε και περισσότερα κέρδη.

Άρα αν δεν θέλεις ανεργία δεν θέλεις και καπιταλισμό, που σημαίνει ατομική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής.

Αν είναι έτσι, μαζί σου.

αυτο μαλιστα ειναι το επομενο συμπερασμα και προσπαθουμε να το περασουμε στον κοσμο

ο τροπος που θα το περασουμε ειναι σημαντικος

τετοιες κρισεις δειχνουν καπως το πραγματικο προσωπο

απλα μας λενε γραφικους καποιοι οταν τους λεμε τα αυτονοητα
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
19.004
Κριτικές
1
Like
2.804
Πόντοι
606
Ρε τύπε μια φορά ακόμα θα απαντήσω αλλά όχι άλλη...είπες ότι οι απολύσεις σε σχέση με τον 3/19 είναι λιγότερες. Και σου είπα ότι φέτος τον 3/20 το 70% των επιχειρήσεων δεν απέλυσαν κόσμο για να πάρουν το επίδομα. Και πάλι είχαμε σχεδόν όσες απολύσεις είχαμε και πέρσι ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ.

Τώρα εγώ δεν είπα ότι φταίει η κυβέρνηση είπα ότι έτσι είναι η κατάσταση της αγοράς. Εσύ τώρα αν κόπτεσαι να εδραιώσεις το ότι η κυβέρνηση πήρε μέτρα οκ καλά κάνεις.

Με το ζόρι δεν πρέπει να κάνεις τίποτα. Αν δεν είσαι κομματόσκυλο θα πρέπει να σε απασχολεί η πραγματική εικόνα της αγοράς και όχι η εικόνα της κυβέρνησης. Εγώ δεν σε έκρινα ως κομματόσκυλο δεν έχω δει πολλά ποστς σου άλλωστε. Αυτό που είπα ήταν γενικό και όχι προσωπικό.

Εγώ νομίζω ότι ασχολείσαι περισσότερο με το γιατί είπα παρά το τι είπα.
τη Κυπρια τη βλεπεις?  :pipa2:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
στις εξυπναδες παντα πρωτοπορος και στα στεκια των κοριτσιων με πεος παλι το ιδιο

θλιβερος εισαι
ετσουξε η αληθεια υποστηρικτη των δολοφονικων καθεστωτων. εχεις το θρασος να μιλας για την γαλλια, που χωρις ευθυνη των κυβερνωτων επεσε επιδημια, οταν στα συστηματα που υποστηριζεις με αποφασεις κυβερνωτων αφανιστηκαν εκατομυρια.

εσενα δεν σου αρκει κοριτσι με πεος να σου στειλουμε για πολυ χειροτερα εισαι, μιλας για δικαστηρια των γαλλων οταν κινεζοι , σοβιετικοι αφανιζαν εκατομυρια, φτου σου ξεδιαντροπε, ουστ
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
τυπε μου.βυζοτυπε μου.
τα αυτονοητα εκανε η κυβερνηση αφου την εφαγε πρωτη η ιταλοισπανια.
το εγραψα και το πρωι,το απογευμα που ο κουλης εβγαζε διαγγελμα για να κλεισουν καφε και ρεστοραν εγω ειχα ξεκινησει για Βουλγαρια και ειχα φτασει Σερρες οταν με ενημερωσαν απ το ξενοδοχειο στη Βουλγαρια οτι κλεινουν και δε θα βρω πουθενα να κοιμηθω.Εκανα τηλεφωνα σε διαφορα μερη και εκλειναν ολοι.ΚΑΙ ΧΟΤΕΛΙΑ.
Στο γυρισμο κοιμηθηκα στο Λιτοχωρο αφου δεν αντεχα να γυρισω.Το πρωι πηραμε κανονικα πρωινο ολ τουγκεδερ στο ρεστοραν του ξενοδοχειου.
ΕΝΩ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΟΛΑ 2 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΔΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
Εγώ συμφωνώ με τα μέτρα αυτά από την πρώτη στιγμή.

Διαφωνώ όμως με το ότι δεν έχει στηριχθεί όπως του έπρεπε το σύστημα υγείας.

Επίσης διαφωνώ με κάτι υπερβολές του τύπου αν ψήσεις αρνί θα διωθχείς ποινικά. Αν φάς οικογεννειακά παστίτσιο δεν θα κολλήσεις δηλαδή? γελάω κάπως με αυτά δηλαδή
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.571
Πόντοι
1.796
ετσουξε η αληθεια υποστηρικτη των δολοφονικων καθεστωτων. εχεις το θρασος να μιλας για την γαλλια, που χωρις ευθυνη των κυβερνωτων επεσε επιδημια, οταν στα συστηματα που υποστηριζεις με αποφασεις κυβερνωτων αφανιστηκαν εκατομυρια.

εσενα δεν σου αρκει κοριτσι με πεος να σου στειλουμε για πολυ χειροτερα εισαι, μιλας για δικαστηρια των γαλλων οταν κινεζοι , σοβιετικοι αφανιζαν εκατομυρια, φτου σου ξεδιαντροπε, ουστ

αρκει π αρκει σε εσενα το κοριτσι με πεος δικε μου

 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Μα η ανεργία είναι δομικό χαρακτηριστικό του καπιταλισμού και συνάμα απόδειξη της αποτυχίας του -σύμφωνα πάντα με τα δικά του κριτήρια- γιατί άμα απασχολούσε τους πάντες θα είχε και περισσότερα κέρδη.

Άρα αν δεν θέλεις ανεργία δεν θέλεις και καπιταλισμό, που σημαίνει ατομική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής.

Αν είναι έτσι, μαζί σου.

Πάλι ανοίγεις το στόμα σου και φτύνεις τα παπάρια που ρούφηξες εχθές...
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
ελα ρε τυπε το διαβασα τι θες να σ απαντησω μπορω αλλα δεν γινεται να απανταω στο καθε μελος


απανταω επιλεκτικα σε καποιους οπως στο  τραβελοβλακα

δεν κανω εμπαργκο αλλα βαριεμαι να απανταω συνεχεια και να γραφω στο pc

:hi:
Μπορείς να απαντήσει σε όποιον θες τύπε δε παρεξηγούμε  :2funny:  :hi:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
αυτο μαλιστα ειναι το επομενο συμπερασμα και προσπαθουμε να το περασουμε στον κοσμο

ο τροπος που θα το περασουμε ειναι σημαντικος

τετοιες κρισεις δειχνουν καπως το πραγματικο προσωπο

απλα μας λενε γραφικους καποιοι οταν τους λεμε τα αυτονοητα
Εισαι βεβαιος οτι καταλαβες τι εγραψε?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936

Τσίμπα και αυτό μωρή τρύπια και σάλτα να σε γαμήσουν....

Ο καπιταλισμός έχει ένα μόνιμο ελάττωμα: την άνιση κατανομή του πλούτου. Ο σοσιαλισμός αντίθετα έχει ένα σταθερό προτέρημα: την ίση κατανομή της φτώχειας.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η λογικη μαγκες ποια ειναι ?? να ζησουμε ολοι πιο αξιοπρεπως και οχι με ανεργια φτωχεια κλπ κλπ
μονο που αυτα που υποστηριζεις ειχαν ΠΑΝΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,

ειχαν στην δυτικη γερμανια πολυ πλουσιους κεφαλαιοκρατες, και μετρια πλουσιους εργατες
ακι στην ανατολικη γερμανια ηταν ΟΛΟΙ φτωχοι, ουτε ο προεδρος του συνεταιρισμου δεν ειχε αμαξι, για διακοπες εξωτερικο δεν το συζηταμε ηταν απαγορευμενο.

το ιδιο βορεια-νοτια κορεα, παντου.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
παντα ετσι συγκρινουν τις απολυσεις, με τον ιδιο μηνα του προηγουμενου ετους.

όντως οι απολύσεις είναι λίγες. Πριν πανηγυρίσουμε όμως να καταλάβουμε ότι αυτό οφείλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ στην δυνατότητα αναστολής συμβάσεων στα 60-70% των ΚΑΔ της αγοράς - χωρίς αυτή την δυνατότητα οι απολύσεις θα ήταν διπλάσιες...
Επίσης στο ισοζύγιο εκτός από τις απολύσεις μετράνε και οι προσλήψεις...Και αυτές είναι σημαντικά λιγότερες από ότι πέρυσι προφανώς γιατί οι "πρώιμοι" εποχικοί του τουρισμού που θα ξεκινάγανε τον Μάρτιο δεν προσλήφθηκαν...
Το ισοζύγιο λοιπόν είναι συνολικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από πέρυσι (άσχετα αν θα μπορούσε να ήταν και πολύ χειρότερο ακόμα...).
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
19.004
Κριτικές
1
Like
2.804
Πόντοι
606
Εγώ συμφωνώ με τα μέτρα αυτά από την πρώτη στιγμή.

Διαφωνώ όμως με το ότι δεν έχει στηριχθεί όπως του έπρεπε το σύστημα υγείας.

Επίσης διαφωνώ με κάτι υπερβολές του τύπου αν ψήσεις αρνί θα διωθχείς ποινικά. Αν φάς οικογεννειακά παστίτσιο δεν θα κολλήσεις δηλαδή? γελάω κάπως με αυτά δηλαδή
κ εγω συμφωνω εχω να δω τους δικους μου ενα μηνα και πηγαινω μονο στη δουλεια μου αφου σαν καδ κεδ πως λεγεται αυτη η μαλακια μ εχει στους πληττομενους και οχι κλειστο και μετα σπιτι.
και απογευμα δε παω καθολου.
κραταω αποστασεις.
καλα για χερια δε συζηταω γιατι συνομιλεις με ανεκαθεν υποχονδριο  :rolleyes:
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
κ εγω συμφωνω εχω να δω τους δικους μου ενα μηνα και πηγαινω μονο στη δουλεια μου αφου σαν καδ κεδ πως λεγεται αυτη η μαλακια μ εχει στους πληττομενους και οχι κλειστο και μετα σπιτι.
και απογευμα δε παω καθολου.
κραταω αποστασεις.
καλα για χερια δε συζηταω γιατι συνομιλεις με ανεκαθεν υποχονδριο  :rolleyes:
Τύπε γιαυτό και παίρνω ανάποδες με κάτι τύπους που παραπονιούνται όλη μέρα από την ασφάλεια στο σπίτι ότι δε γουστάρουν τη χούντα της κυβέρνησης ενώ κάποιοι δεν έχουν αυτή την επιλογή.

Πικρή ιστορία και αυτή με τους ΚΑΔ άλλους τους έπλασε και άλλους τους έκλασε...
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
αυτο μαλιστα ειναι το επομενο συμπερασμα και προσπαθουμε να το περασουμε στον κοσμο

ο τροπος που θα το περασουμε ειναι σημαντικος

τετοιες κρισεις δειχνουν καπως το πραγματικο προσωπο

απλα μας λενε γραφικους καποιοι οταν τους λεμε τα αυτονοητα

Μην ανησυχείς και μη στεναχωριέσαι, ρόδα είναι και γυρίζει, έρχονται μεγάλες κοινωνικές αναταραχές που μπροστά τους τα κίτρινα γιλέκα -για τα οποία ο κόσμος δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα- και οι κινητοποιήσεις στη Χιλή θα μοιάζουν προσομοιώσεις ρουτίνας.
Στην Ελλάδα υπήρχε πάντοτε ένα χουντικό κατακάθι (ο καραμανλής έκανε μεταπολίτευση αλλά δεν έκανε κάθαρση) κι η κοινωνική συντήρηση είχε γερά ερείσματα στα ξεριζωμένα μικροαστικά στρώματα - ήταν ο τύπος της παραγωγικής συγκρότησης και ανάπτυξης τέτοιος.
Αλλά αυτά είναι και παρήγορα φαινόμενα γιατί οι κοινωνικές αλλαγές δεν ακολουθούν ποτέ τη λογική των φυσικών νόμων, διέπονται από μία αναγκαιότητα άλλης τάξης.
Θα έρθουν και καλύτερες μέρες.
Θα έρθουν τα πάνω κάτω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom