Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Διαφωνώ. Δεν είπε πως συμφωνεί, αλλά δεν είπε και ότι διαφωνεί. Όποιος δεν προτείνει την «ανοησία» της αγέλης λέει ξεκάθαρα όχι. Όποιος την αφήνει «ανοιχτή» το αφήνει σαν ενδεχόμενο ώστε αν πετύχει να λέει ήμουν μέσα, κι αν δεν πετύχει εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. 
Λες για επιστήμονα και επιστημονικά. Χαρήκαμε πολύ, σαν όνομα ήταν πολύ μεγάλο διεθνώς, μεγαλύτερο και από του Τσιόδρα. Πιστεύεις πως δεν του ζητήθηκε η συμβολή του;
Ζητήθηκε (όχι στην Ελλάδα) και τους ψόφησε σε θεωρητικές παρλαπίπες. Τον κοιτούσαν σαν να είναι ημίτρελος. Αυτά που λες κι εσύ « δεν ξέρουμε αν έχει εφαρμογή… όλα τα ενδεχόμενα … κλπ».
- Δεν θέλουμε ανάλυση κύριε Ιωαννίδη, λύσεις θέλουμε έχετε;
- Δεν έχω δεδομένα, βγάλτε τα πέρα μόνοι σας!

Άσε ρε μεγάλε επιστήμονα, με την ευκαιρία η κρίση χώρισε τους επιστήμονες από τους θεωρητικούς τηλεοπτικούς κριτές-αναλυτές.
Αυτό που σου είπα και στην αρχή. Ακολουθεί καμιά χώρα το μοντέλο Ιωαννίδη;
Όχι γιατί δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο,  ο τύπος απλά  λέει πράγματα που μπορούσαν να πουν πολλοί κατώτεροι από αυτόν. Από αυτούς που έχουν ξεχωρίσει η επιστημονική κοινότητα περίμενε λύσεις την κρίσιμη στιγμή, όχι θεωρίες, αυτές τις έχει διαβάσει στα συγγράμματά του.
Αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων.
και εγω και πιστευω ακραδαντα και ο ιωαννιδης οταν ρωτηθηκε τι να κανουμε τωρα συστησε μετρα τυπου ελλαδας και οχι τυπου σουηδιας

σε καλυψα?

συγκεκριμενα εγω τις λιγες μερες που ηταν κλειστα τα σχολεια και ανοικτες οι εκκλησιες εκραζα εδω γιατι δεν κλεινουν τους ναους, δεν εκραζα γιατι κλεισαν τα σχολεια με ΜΗΔΕΝ νεκρους.

και πανω απο 10 φορες εχω απαντησει απο τοτε σε ποστ που μου λενε οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ... ε τι να πω????!!??
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
και εγω και πιστευω ακραδαντα και ο ιωαννιδης οταν ρωτηθηκε τι να κανουμε τωρα συστησε μετρα τυπου ελλαδας και οχι τυπου σουηδιας

σε καλυψα?



Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
Εγώ δεν έγραψα τι πιστεύω, εγώ έγραψα γεγονότα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ο Δασκαλακης εκανε καμια παρεμβαση αυτες τις μερες?
 

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.318
Like
711
Πόντοι
96
Βασικα ο Ιωαννιδης υποστηριζει οτι χρειαζομαστε δεδομενα για να παρουμε καλυτερες αποφασεις.

Το Βελγιο, 680 χιλιομετρα νοτιοδυτικα της Σουηδιας, ειναι με περιοριστικα μετρα >3 βδομαδες. Εχει φθασει 2200 νεκρους αντι τους 650 της Σουηδιας. Παρομοια μεγεθη χωρας (Ελλαδα-Σουηδια-Βελγιο ειμαστε κοντα στα 10-11 εκ).

Λευκορωσια και αυτη στα ιδια μεγεθη, εχει μονο 13 νεκρους και οι τυποι τρεχουν κανονικα ακομα και τα πρωταθληματα - εχουν κερκιδες με κοσμο...  

Δλδ βλεπεις ισομεγεθεις χωρες με τελειως διαφορετικες στρατηγικες (ελλαδα-βελγιο με lockdown / σουηδια-λευκορωσια χωρις) που εχουν τελειως διαφορετικους αριθμους νεκρων. Δε γινεται να βγει σχεση causality με αντικρουομενα δεδομενα τετοιου τυπου.

Σημαντικές διαφορές.
Το Βέλγιο και η Ολλανδία έχουν πάρα πολλές επισκέψεις ξένων υπηκόων ΟΛΟ τον χρόνο, άρα ο ιός μπήκε μαζικά προφανώς από Ιταλία και Ισπανία.

Η Ελλάδα αυτή την εποχή έχει μικρή επισκεψιμότητα, παρόλα αυτά το 1/3 των κρουσμάτων που εντοπίζονται είναι εισερχόμενα.

Οι γειτονικές Βαλκανικές χώρες, δεν ε΄χουν παρά ελάχιστους επισκέπτες.  Η Τουρκία είχε και από Ιράν.

Για την Λευκορωσία, πέρα από την περιορισμένη κινητικότητα, δες και τι καθεστώς έχει, άρα το τι ανακοινώνει είναι πλήρως αμφισβητήσιμο.


 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.
Εγώ δεν έγραψα τι πιστεύω, εγώ έγραψα γεγονότα.
οχι εσυ εγραψες οτι ο ιωαννιδης υποστηριζει σουηδια

τα λες λαθος,

ο ιωννιδης λεει να κανουμε πολλες μετρησεις για να ξερουμε αν ειναι καταλληλοτερο το πραγραμμα ελλαδας, το προγραμμα σουηδιας, ή καποιο αλλο προγραμμα.

αν απαντουσε προγραμμα σουηδιας τοτε θα ειχες δικιο
ή αν τον ρωτουσε η δημοσιογραφος μετα , τωρα συγκεκριμενα, χωρις μετρησεις που ειμαστε, ποια απο ολα τα προγραμματα προετεινετε?

ε εκει θα απαντουσε απαγορευσεις και περιορισμοι τυπου ελλαδας γιατι ετσι πολεμας το αγνωστο, εσυ λες θα ελεγε σουηδιας, διαφωνουμε.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
οχι εσυ εγραψες οτι ο ιωαννιδης υποστηριζει σουηδια

τα λες λαθος,

ο ιωννιδης λεει να κανουμε πολλες μετρησεις για να ξερουμε αν ειναι καταλληλοτερο το πραγραμμα ελλαδας, το προγραμμα σουηδιας, ή καποιο αλλο προγραμμα.

αν απαντουσε προγραμμα σουηδιας τοτε θα ειχες δικιο
ή αν τον ρωτουσε η δημοσιογραφος μετα , τωρα συγκεκριμενα, χωρις μετρησεις που ειμαστε, ποια απο ολα τα προγραμματα προετεινετε?

ε εκει θα απαντουσε απαγορευσεις και περιορισμοι τυπου ελλαδας γιατι ετσι πολεμας το αγνωστο, εσυ λες θα ελεγε σουηδιας, διαφωνουμε.



Σου απάντησα, δεν το διάβασες προσεκτικά.
Η τοποθέτησή του ήταν ήξεις – αφήξεις, ότι και να γίνει να είναι μέσα.
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.245
Κριτικές
27
Like
4.056
Πόντοι
4.895
χαιρομαι που διαφωνεις και αν μου εξηγουσες και τον λογο αντι απλα να κανεις χειρονομιες, δεν θα ησουν απλα ενας μαλακας

από μένα μπινελίκια δεν θα δεις ως ανταπάντηση, έτσι κι' αλλιώς αρκετοί σε λούζουν με τη φράση "σήμα κατατεθέν". Πάντως έχεις μπόλικο θράσος να λες κάποιον μαλάκα  όταν κάθε μέρα δίνεις ρεσιτάλ ανορθολογισμού, το χθεσινό μεταμεσονύκτιο ήταν χαρακτηριστικό.
Και ρωτάς να σου εξηγήσω για το παρακάτω που έγραψες ;;;;
οσο παει καλα , σημαινει οτι δεν καταφερε ο ιος να γινει τοσο φονικος και τρομερος,

 αν ζουσαμε στο μιλανο ναι θα μιλαγαμε αλλιως , ζουμε ομως ελλαδα και δεν εχουμε γινει μιλανο.

 αντί εξήγησης θα σου πω ότι αν ήσουν ηλ. υπολογιστής και έκανες αυτή τη σκέψη θα έβγαζες μπλε οθόνη και θα σε πήγαιναν για format με εγγραφή μηδενικών...
 καλή συνέχεια στην αποψινή παράσταση
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.430
Like
23.072
Πόντοι
5.506
οχι εσυ εγραψες οτι ο ιωαννιδης υποστηριζει σουηδια

τα λες λαθος,

ο ιωννιδης λεει να κανουμε πολλες μετρησεις για να ξερουμε αν ειναι καταλληλοτερο το πραγραμμα ελλαδας, το προγραμμα σουηδιας, ή καποιο αλλο προγραμμα.

αν απαντουσε προγραμμα σουηδιας τοτε θα ειχες δικιο
ή αν τον ρωτουσε η δημοσιογραφος μετα , τωρα συγκεκριμενα, χωρις μετρησεις που ειμαστε, ποια απο ολα τα προγραμματα προετεινετε?

ε εκει θα απαντουσε απαγορευσεις και περιορισμοι τυπου ελλαδας γιατι ετσι πολεμας το αγνωστο, εσυ λες θα ελεγε σουηδιας, διαφωνουμε.


Βρε μαλέα, εσύ τώρα είσαι εκπαιδευτικός γαμώ το ξερό σου το κεφάλι;

Ο Ιωαννίδης δεν υποστηρίζει ΤΙΠΟΤΑ. Ναι μεν και λίγο αλλά και ξανά ναι μεν είναι ο τύπος. Αλλά δε φταίει αυτός, αυτοί οι μαλάκες που συνεχίζουν και τον βγάζουν φταίνε για να γεμίσουν τηλεοπτικό χρόνο.

ΜΠΟΡΕΙ να είναι κορυφαίος ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΣ αλλά τώρα χρειάζονται πράξεις και μάλιστα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ.

Αν είσαι στη θεωρία "αν δε βρέξει μάλλον θα χιονίσει" είσαι τσαρλατάνος δεν είσαι ειδικός.

Ακόμα και το "να κάνουμε πολλές μετρήσεις" είναι θεωρητική μπουρδολογία γιατί και αυτό, αυτή τη στιγμή, είναι ανέφικτο.


Έλεος ρε πούστη, ούτε ανάγνωση δεν έχετε μάθει και διδάσκετε κιόλας, υποτίθεται;
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Σημαντικές διαφορές.
Οι γειτονικές Βαλκανικές χώρες, δεν ε΄χουν παρά ελάχιστους επισκέπτες.  Η Τουρκία είχε και από Ιράν.
Η Αλβανία είχε δεχθεί στην έξαρση του κορονοϊού στην Ιταλία,  120.000 χιλιάδες Αλβανούς από την Ιταλία.
Η Τουρκία είναι κόμβος αερομεταφορών.  
Συμπέρασμα είναι ότι οι αδύναμες οικονομίες πήραν γρήγορα μέτρα, και αυτές που θα είχαν μεγάλες απώλειες εσόδων, αλλά ταυτόχρονα πολύ καλύτερο σύστημα για να ανταπεξέλθει στις συνθήκες, πήραν αργότερα μέτρα.
Μέχρι να γίνουν τεστ αντισωμάτων,  δεν μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα .
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
3 χώρες με παρόμοια μέτρα και πληθυσμό και διαφορετικά αποτελέσματα. Ελλάδα, Τσεχία, Πορτογαλία.

https://[URL unfurl="true"]www.athensmagazine.gr/photos/w_800px/articles/202004/koronoios_metra_ee_xores.png?0.9318392198408265[/img[/URL]]

Το πλήρες άρθρο εδώ.
[URL unfurl="true"]https://www.athensmagazine.gr/article/news/454076-korwnoios-h-apokalypsh-toy-analytikoy-pinaka-sygkrishs-sxetika-me-ta-metra-poy-phre-kathe-xwra[/URL]
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Σου απάντησα, δεν το διάβασες προσεκτικά.
Η τοποθέτησή του ήταν ήξεις – αφήξεις, ότι και να γίνει να είναι μέσα.
δυστυχως στα ιατρικα ετσι ειναι, δεν ειναι οτι ειναι παπατζες,

πχ σε καρδιοχειρουργους, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα εισαι στο 99% που επιβιωνει της εγχειρισης ή στο 79% που ζει αλλα 15 χρονια μετα.

και τα ιδια το στατιστικα και αυτα αλλαζουν. στην αρχη να λεν τα δειγματα οτι ο πονοκεφαλος φευγει στο 99% με 500mg ασπιρινη και μετα απο 80 χρονια να φευγει στο 88%, η αιτια μπορει να ειναι οτι γιναμε με μεγαλυτερη μαζα και να μην μας πιανει αυτη η ποσοστητα.

αν σου ελεγε συγκερκιμενα νουμερα οπως κανω εγω πολλες φορες πχ, με 0,1% πραγματικους νεκρους θα θελαμε αυτα τα 3 μετρα, με 1% θα θελαμε αυτα τα 8 μετρα και με 10% πραγματικους νεκρους θα θελαμε αυτα τα 11 μετρα , τοτε δεν θα ηταν παπατζας?

αυτα τα πιο ειδικα τα λες στους πιο ειδικους, στην τηλεοραση λες 5 πραγματα για να καταλαβει ο πολυς ο κοσμος (εστω και αν δυστυχως πολλοι καταλαβαινουν αλλα απο αυτα που ακουνε)

πχ οταν αναρτω το δελτιο του εοδυ με 0 νεκρους παιδια στα 70 θυματα,
βαζει ο αλλος την πρωτη περιπτωση στην αμερικη που πεθανε παιδι μετα απο... 5.000 ενηλικες.

ποιος εχει δικιο εγω που λεω οτι δεν πρεπει να φοβουνται τα παιδια ή αυτος που λεει να δες ρε πεθαινουν και παιδια(σωπα ρε μεγαλε 1 , στα 5.000 ειναι πολλα παιδια)

εδω ο αλλος χθες μου εβαλε προσδοκωμενο ζωης για τα νησια σαο τομε και πρινσιπε και επεμενε οτι ζουνε πολυ εκει, ενω ειναι κατω ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, και μου την ελεγε γιατι διδασκω στα παιδια οτι οι αφρικανοι ζουν λιγοτερο. που η αφρικη ειναι ο πατος και η ευρωπη η κορυφη στον γερασμενο πληθυσμο.
 

Συνημμένα

  • εοδυ.jpg
    εοδυ.jpg
    154,7 KB · Εμφανίσεις: 27
  • 675px-Expectancy_of_life_CIA2016.svg.png
    675px-Expectancy_of_life_CIA2016.svg.png
    79,1 KB · Εμφανίσεις: 20

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.343
Like
9.457
Πόντοι
2.356
δυστυχως στα ιατρικα ετσι ειναι, δεν ειναι οτι ειναι παπατζες,

πχ σε καρδιοχειρουργους, κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα εισαι στο 99% που επιβιωνει της εγχειρισης ή στο 79% που ζει αλλα 15 χρονια μετα.



Ναι αλλά ο καλός καρδιοχειρουργός θα ριχτεί στην μάχη της ζωής και πάρει μια απόφαση για το πώς θα σε χειρουργήσει.
Ο καρδιοχειρουργός «τύπου Ιωαννίδη» δεν έχει τα κότσια να πάρει μια απόφαση και να δώσει λύση, οπότε κάνει τον καθηγητή σε φοιτητάκια στα Πανεπιστήμια…
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
εδω ο αλλος χθες μου εβαλε προσδοκωμενο ζωης για τα νησια σαο τομε και πρινσιπε και επεμενε οτι ζουνε πολυ εκει, ενω ειναι κατω ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, και μου την ελεγε γιατι διδασκω στα παιδια οτι οι αφρικανοι ζουν λιγοτερο. που η αφρικη ειναι ο πατος και η ευρωπη η κορυφη στον γερασμενο πληθυσμο.
Λοβοτομημένε λουκουμά τα είπαμε και χθες και επειδή βαριέμαι να ξαναρχίσω το διάλογο με έναν αυτιστικό, όποιος θέλει μπορεί να ανατρέξει να δει τι μαλακίες υποστήριζε κάποιος που ατυχώς για την ελληνική κοινωνία διδάσκει σε Γυμνάσιο.
Εν τω μεταξύ μιλάμε για έναν αυτιστικό που αρνείται την επίσημη δήλωση του Ιταλικού ΕΟΔΥ για τους 6.000 νεκρούς από γρίπη και παραθέτει ότι του καπνίσει δικά του νούμερα, για να στηρίξει το παραμύθι του.
Κακώς σε βρίζουν οι άλλοι. Για λύπηση είσαι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ρε τύπε ο πιλοτος τι κανει?
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.748
Like
1.501
Πόντοι
266
Ωραια...και για ΠΟΙΟ ΣΤΟ ΠΟΥΤΣΟ λογο να γινει ολο αυτο ρε φιλε μου;
εγω και πιθανον εσυ να μην ειμαστε θεοσεβούμενοι
πρεπει να δεχομαστε όμως και τα πιστευω των αλλων αν δεν εχουν επιπτωση σε εμας
αυτό το συγκεκριμενο σχεδιο δεν νομιζω θα ειχε καμμια επιπτωση ουτε σε εμας ουτε στην καραντινα
επειδή ακουω και για αλλους δημαρχους που ειχαν παρομοιο σκοπο  δεν νομιζω ότι το ιδιο σχεδιο θα μπορουσε να εφαρμοστει σε μεγαλους δημους  πχ στον δημο αθηναιων
εβλεπα λοιπον  θετικα μονο αυτή και πιθανον παρομοια δραση  που να μην διακυνδινευεται η καραντινα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
γιατι και για μενα πολλες φορες με εχετε βγαλει ΔΗΘΕΝ κατα των μετρων επειδη λεω την γριπη χειροτερη, ΕΝΩ ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΘΕΛΩ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΧΟΝΤΡΟΥΣ).

ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΧΟΝΤΡΟΥΣ!!!!!!
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.748
Like
1.501
Πόντοι
266
Ενταξει ετσι ειναι ο Ελληναρας ανοργανωτος...παντως σχετικα αμεσα θα γινουν συμβασεις με ιδιωτες γιατρους για κατ΄οικον επισκεψεις,συνταγογραφησεις κτλ...
φιλε εγω σε έναν  παθολογο γιατρο στο ικα  πηγαινα και ηταν συμφωνα με την ταμπελα του διευθυντης του εσυ η κατι τετοιο
το ονομα του ηταν σε ένα καταλογο για οικογενειακούς γιατρους
μιλαμε για περιπου 1 χρονο πριν
τον ρωτησα τοτε αβ μπορω να τον επιλεξω και μου ειχε πει ότι σχεδόν κανενας δεν δεχεται και ότι ειχαν κανει οι γιατροι προσφυγη
και άλλες φορες που πηγα δεν μπορουσα να τον επιλεξω
εσυ ξερεις περισσοτερα για αυτα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
εδω ο αλλος χθες μου εβαλε προσδοκωμενο ζωης για τα νησια σαο τομε και πρινσιπε και επεμενε οτι ζουνε πολυ εκει, ενω ειναι κατω ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ, και μου την ελεγε γιατι διδασκω στα παιδια οτι οι αφρικανοι ζουν λιγοτερο. που η αφρικη ειναι ο πατος και η ευρωπη η κορυφη στον γερασμενο πληθυσμο.

ΣΚΑΣΕ ΒΛΑΚΑ.

ΑΓΡΑΜΜΑΤΕ.

Προσδόκιμο ζωής λέγετε. Άκου προσδωκόμενο.

ΣΚΑΣΕ ΒΛΑΚΑ.

ΑΣΧΕΤΕ.

Η πιο γερασμένη χώρα στον κόσμο είναι η Ιαπωνία.


Μέσα σε μία πρόταση κατόρθωσες να κάνεις 2 λάθη.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom