Νέα

Νέος από την Αυστραλία νεκρός από χτυπήματα μπράβων στη Μύκονο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα imaginas.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 370
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ελευθεροι οι τρεις απο τους τεσσερις κατηγορουμενους στη μυκονο.
Eιναι δυνατον να συμβαινει αυτο το πραγμα ρε πουστη μου? :headbang:

Α ρε Ελλαδαρα με τα ωραια σου....! :jerking:
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Ελευθεροι οι τρεις απο τους τεσσερις κατηγορουμενους στη μυκονο.
Eιναι δυνατον να συμβαινει αυτο το πραγμα ρε πουστη μου? :headbang:

Α ρε Ελλαδαρα με τα ωραια σου....! :jerking:

Κ τωρα στα ΑΚΟΜΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ,θα πινουν φραπε κ ολοι οι καγκουρες με τις χοντροκολες πουτανιτσες τους,θα τους χτυπουν ευλαβικα στην πλατη κ θα τους λενε:ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΥ ΞΕΝΟΥ
 

Επισκέπτης
Μιλαμε δε μπορω να το χωνεψω με τιποτα!!!
Ειναι απιστευτο..

Και μετα αναρωτιομαστε με την καταντια της χωρας..
Τετοιες μαλακιες κανουνε και παει κατα διαολου το πραγμα
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
"Mπράβοι ελεύθεροι και το παιδί μου νεκρό"
Είναι η πρώτη φορά που ο πατέρας του 20χρονου Αυστραλού, Ντουζόν Ζαμίτ, που ξυλοκοπήθηκε μέχρι θανάτου, βγάζει θυμό και οργή. Σε δηλώσεις που έκανε σήμερα το πρωί έξω από το νοσοκομείο «Ερρίκος Ντυνάν», είπε ότι είναι συγκλονισμένος με την απόφαση της ελληνικής αστυνομίας να αφήσει τους τρεις από τους τέσσερις μπράβους, που συμμετείχαν στο τραγικό τέλος του παιδιού του, ελεύθερους, τη στιγμή που το δικό του παιδί είναι νεκρό.

«Οι άνθρωποι αυτοί δεν πήγαν εκεί για να τον βοηθήσουν, αλλά πήγαν για να τον χτυπήσουν», είπε οργισμένος ο πατέρας του 20χρονου. Σε ερώτηση αν θέλει να συναντήσει προσωπικά τους μπράβους, απάντησε αρνητικά, επισήμανε όμως ότι δεν είναι σωστό να καλύπτονται τα πρόσωπά τους στην τηλεόραση. Στο σημείο εκείνο, επανέλαβε πως θεωρεί την Ελλάδα μια υπέροχη χώρα, με μια πικρία όμως αυτή τη φορά. Πρόσθεσε ότι οι αρχές και οι υπεύθυνοι θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί σε θέματα δικαιοσύνης.

Τέλος, απευθύνθηκε στους γονείς όλου του κόσμου αλλά κυρίως της Ελλάδας και τους ζήτησε να έρθουν στη θέση της οικογένειάς του και να καταλάβουν πώς νιώθουν, όταν ξέρουν ότι οι τρεις από τους υπεύθυνους για το θάνατο του γιού του, είναι ακόμα ελεύθεροι. 
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ελευθεροι οι τρεις απο τους τεσσερις κατηγορουμενους στη μυκονο.
Eιναι δυνατον να συμβαινει αυτο το πραγμα ρε πουστη μου? :headbang:

Α ρε Ελλαδαρα με τα ωραια σου....! :jerking:
αγαπητέ το νομικό σου σύστημα δεν είναι ισλαμικό, αλλά εξακολουθεί να θεωρείται από τα πιο δίκαια νομικά (άλλο εάν το έχουν ξεχειλώσει οι εφαρμοστές του).
Οι 3 είναι ελεύθεροι (ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ) δλδ δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία από τις καταθέσεις των μαρτύρων που να δικαιολογούν προφυλάκιση πριν από την ακροαματική διαδικασία.
αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι ΔΕΝ διώκονται ποινικά..
 
OP
OP
I

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Αν όμως ξανά εμπλακούν σε τέτοιο επεισόδιο τι θα λες "ανεπιθύμητε";Είναι επικίνδυνοι για τη δημόσια ασφάλεια όλοι αυτοί.Όπως προφυλακίζουν κάθε έναν που κατηγορείτε για φόνο ή συνέργεια,έπρεπε να προφυλακιστούν και αυτοί.Αλλά είμαι σίγουρος ότι τα τηλέφωνα τρελάθηκαν να χτυπούν από επιχειρηματίες και "μεγάλους" προς υπουργούς και βουλευτές...
 

Επισκέπτης
αγαπητέ το νομικό σου σύστημα δεν είναι ισλαμικό, αλλά εξακολουθεί να θεωρείται από τα πιο δίκαια νομικά (άλλο εάν το έχουν ξεχειλώσει οι εφαρμοστές του).
Οι 3 είναι ελεύθεροι (ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ) δλδ δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία από τις καταθέσεις των μαρτύρων που να δικαιολογούν προφυλάκιση πριν από την ακροαματική διαδικασία.
αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι ΔΕΝ διώκονται ποινικά..

Φιλε μου μη συγκρινεις ακραιες καταστασεις(Ισλαμικο νομικο συστημα).
Εγω δε ειπα να τους λιθοβολισουμε κιολας.
Βαλτους τρεις μηνες μεσα να δουνε λιγο τη γλυκα της στενης και μετα θα σου ξαναπω εγω αν θα ξανακανουνε μαγκιες εξω..
Και ξερεις πως πανε  αυτα τωρα ε και μη μου πεις οτι εχω αδικο?

Μαγκες οι τυποι στον κυκλο της νυχτας και προτυπα συμπεριφορας απο φιλοδοξους μπραβους της νυχτας μιας και το επιπεδο νοημοσυνης τους δεν  φημιζεται για τον υψηλο βαθμο τους..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
αγαπητέ το νομικό σου σύστημα δεν είναι ισλαμικό, αλλά εξακολουθεί να θεωρείται από τα πιο δίκαια νομικά (άλλο εάν το έχουν ξεχειλώσει οι εφαρμοστές του).
Οι 3 είναι ελεύθεροι (ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ) δλδ δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία από τις καταθέσεις των μαρτύρων που να δικαιολογούν προφυλάκιση πριν από την ακροαματική διαδικασία.
αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι ΔΕΝ διώκονται ποινικά..

Που το βλέπεις το δίκηο στο νομικό σύστημα που κάποιος μπορεί να μείνει έως και 18 μήνες προφυλακισμένος;

Και που το βλέπεις το δίκηο με τον αυθαίρετο τρόπο που προφυλακίζουν οι εισαγγελείς και οι ανακριτές;

Το είπα ξανά και θα το επαναλάβω:
Η Τσέκου έμεινε προφυλακισμένη τόσους μήνες στον Κορυδαλλό επειδή υπήρχε υποψία για εκβιασμό κάποιου που διέπραξε αυτοκτονία (με δική του θέληση) και ο οποίος μάλιστα επέζησε. Η δικαιολογία για την προφυλάκιση της Τσέκου ήταν ότι αν έβγαινε μπορεί να κατέστρεφε το πρώτοτυπο υλικό. Εν τω μεταξύ βέβαια ο κομιστής κυκλοφορούσε ελεύθερα με το πρωτότυπο, το μονταρισμένο και ότι άλλο υλικό ήθελε.

Για να δούμε όμως και μία άλλη γνωστή υπόθεση της Μυκόνου.
Το κότερο με την κόκα, τον Λαζόπουλο και τους λοιπούς.
Ο ιδιοκτήτης του κοτέρου, Πέτρος Λυμπέρης προφυλακίστηκε για λίγα γραμμάρια κόκας, κάτι χάπια και λίγη φούντα.
Έμεινε προφυλακισμένος πάνω από χρόνο όταν ποτέ η κατηγορία δεν ήταν διακίνηση αλλά ήταν προφανές ότι οι ποσότητες ήταν για δική του χρήση. Επί πλέον το Λιμενικό κατέσχεσε το κότερο, το έβαψε στα χρώματα του και το έκανε περιπολικό σκάφος.

Για κάνε και μία σύγκριση τώρα με τον Σεργιαννόπουλο. Ο οποίος βέβαια αν είχε προφυλακιστεί μπορεί σήμερα να ζούσε.

Για ποιό δίκαιο νομικό σύστημα μιλάς;

 

zlatan

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
753
Like
0
Πόντοι
6
στην ελλαδε ειμαι,ειμαι μπραβος
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Βαλτους τρεις μηνες μεσα να δουνε λιγο τη γλυκα της στενης και μετα θα σου ξαναπω εγω αν θα ξανακανουνε μαγκιες εξω..
Και ξερεις πως πανε  αυτα τωρα ε και μη μου πεις οτι εχω αδικο?

αν όμως αποδειχθεί ότι ένας από τους 3 είναι αθώος, τι κάνουμε; του λέμε συγγνώμη;
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λεει οτι ΤΑ 2 ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΟΙ ΜΠΡΑΒΟΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Τι ακριβώς εννοείς αθώος? Εγώ ξέρω ότι σε περίπτωση υποψίας κλοπής φωνάζεις την αστυνομία και συλαμβάνει και ανακρίνει τους υπόπτους. Στην Μύκονο έχουν αναλάβει ανακριτικά καθήκοντα οι μπράβοι?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
αν όμως αποδειχθεί ότι ένας από τους 3 είναι αθώος, τι κάνουμε; του λέμε συγγνώμη;

Αθώος γιατί; Για ποιά κατηγορία;

Η προφυλάκιση έχει τους εξής σκοπούς:

1) να εξασφαλίσει ότι αυτός που κατηγορείται θα παραστεί στην δίκη και ότι δεν θα την κάνει
2) να μην διαπράξει παρόμοιο αδίκημα
3) να μην επηρρεάσει τους μάρτυρες ή οποιοδήποτε άλλο αποδεικτικό στοιχείο.

Υποτίθεται ότι αυτοί που εισηγούνται και αποφασίζουν σταθμίζουν και ένα σωρό άλλους παράγοντες: ειδεχθές του εγκλήματος, μεταμέλεια, χαρακτήρα, μόνιμη εργασία, οικογένεια κλπ, κλπ.

Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι τα τσουτσέκια αυτά πληρούν όλους τους όρους;
Γιατί εγώ τουλάχιστον δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξυλοφορτώσουν σε 2 ή 3 χρόνια που θα γίνει η δίκη κάποιον άλλον.

Επίσης δεν είμαι πεπεισμένος για την πρόθεση. Γιατί αφήσαν το πόστο τους και έτρεχαν πίσω από τους Αυστραλούς; Ειδικότερα όταν δούλευαν σε διαφορετικά μαγαζιά;
Υπήρχε προσυνενόηση;

Και το χειρότερο με αυτά τα καθάρματα δεν είναι η πράξη τους αλλά το ότι σηκώθηκαν και φύγανε από τον τόπο του φονικού χωρίς να νοιαστούν για την κατάσταση του θύματος, χωρίς να ειδοποιήσουν για βοήθεια ή οτιδήποτε άλλο.
Αυτοί πρέπει να κυκλοφορούν ελεύθεροι;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Τι ακριβώς εννοείς αθώος? Εγώ ξέρω ότι σε περίπτωση υποψίας κλοπής φωνάζεις την αστυνομία και συλαμβάνει και ανακρίνει τους υπόπτους. Στην Μύκονο έχουν αναλάβει ανακριτικά καθήκοντα οι μπράβοι?

σωστά τα λες. ήσουν όμως αυτόπτης μάρτυρας στο περιστατικό και είδες και τους 4 να καταφέρνουν θανάσιμα χτυπήματα; αν ναι, να προφυλακιστούν
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
και πώς του ξεπληρώνουμε τους 5 μήνες που έχει μείνει στη φυλακή;

Όπως προβλέπει ο νόμος.
Υποθέτω με τον ίδιο τρόπο που ξεπληρώνεται και η προφυλάκιση σε κάποιον -επίσης αθώο, αποδεδειγμένα- που έτυχε να περνάει κοντά σε μια διαδήλωση με επεισόδια, φορούσε πράσινα παπούτσια, τον σακατέψανε στο ξύλο  και τον μπουζουριάσανε.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
και πώς του ξεπληρώνουμε τους 5 μήνες που έχει μείνει στη φυλακή;

Σε όλο τον κόσμο προβλέπεται αποζημίωση.

Ακόμη υπάρχει κάτι πολύ χειρότερο από την προφυλάκιση.

Η δικαστική πλάνη.

Συμβαίνει (σπάνια) και αυτά.

Εδώ γίνεται συζήτηση για ένα σύστημα που θα ισορροπεί ανάμεσα στην προστασία του κοινωνικού συνόλου και τα ατομικά δικαιώματα του κατηγορούμενου.

Έχεις τίποτε να προσφέρεις επί της ουσίας;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Όπως προβλέπει ο νόμος.
Υποθέτω με τον ίδιο τρόπο που ξεπληρώνεται και η προφυλάκιση σε κάποιον -επίσης αθώο, αποδεδειγμένα- που έτυχε να περνάει κοντά σε μια διαδήλωση με επεισόδια, φορούσε πράσινα παπούτσια, τον σακατέψανε στο ξύλο  και τον μπουζουριάσανε.

πολύ σωστό το παράδειγμά σου. τι προβλέπει λοιπόν ο νόμος; γνωρίζεις;
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom