Νέα

Νέος από την Αυστραλία νεκρός από χτυπήματα μπράβων στη Μύκονο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα imaginas.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 370
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ο τύπος που τραγουδάει όμως έχει ξεχάσει χρόνια απο που ξεκίνησε...που είναι τώρα κ γιατί...κ τελικά που θα καταλήξει....
Λίγο αντιφατικό το παράδειγμα...αν σκεφτούμε....ποιός τραγουδάει...κ για ποιούς....
Μην γλύφεις εκεί που έφτυνες του λέγανε...κ αυτός έκανε σφουγγάρισμα με τη γλώσσα...για τα €€€€€...

η σύγκρουσις είναι ανελέητη....
Σε τέτοιους πολέμους οι γεννίτσαροι παίζουν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του πολέμου.........

Απ τα Ψηλαλώνια στα Σαλόνια μακ.....
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
η σύγκρουσις είναι ανελέητη....
Σε τέτοιους πολέμους οι γεννίτσαροι παίζουν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του πολέμου.........

Απ τα Ψηλαλώνια στα Σαλόνια μακ.....
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Στον πούτσο μου λουλούδια...κ γύρω γύρω μέλισσες...

Χέσε ψηλά...κι αγνάντευε...

Τσιμπούκια ο τίγρης...

...................................
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
...κ όσοι δεν γουστάρετε μην πατάτε σε μαγαζιά με "πόρτα"....

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά θα είχε ενδιαφέρον να το ακούσω να το λένε και "επίσημα" όσα "μαγαζιά" έχουν πόρτα.

Π.χ. Να βγει ο "επιχειρηματίας" (ωραίο το comment φίλτατε voltaire) και να πει τώρα που γίνεται ντόρος, ότι δεν έχει καμία ευθύνη και σε όποιον αρέσει, σε όποιον δεν αρέσει να μην ξαναπατήσει στο "μαγαζί" του.

Τι ονειρεύομαι πάλι ο μλκς.... :idiot:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δεν μου αρέσει ο λαϊκισμός φίλε...
Εντάξει...έγινε μαλακία...κάποιος πέθανε...αν είναι να πληρώσει ο υπεύθυνος καλώς...αν όχι...πάλι καλώς,αφού εγώ δεν εμπλέκομαι δεν μ'απασχολεί...
Δεν είναι λαϊκισμός η συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν ΠΕΘΑΝΕ κάποιος. Κάποιον τον ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ, υπάρχει διαφορά.
Δεν μπορεί να μην σε απασχολεί επειδή δεν μπλέκεσαι. Ξέρεις τι λένε τότε που μαζεύανε τους Εβραίους και κάποιος δεν νοιαζόταν γιατί δεν ήταν Εβραίος, μετά τους πούστηδες αλλά δεν νοιαζόταν γιατί δεν ήταν πούστης και τελικά τι έγινε όταν πήγαν να μαζέψουν τον ίδιο.

Όμως οι κατηγορίες...ανώνυμα...χωρίς αποδείξεις...χωρίς...χωρίς...χωρίς...νομίζω δεν έχουν κάποια αξία...
Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

Το να κλείσουν μαγαζιά...να μην πηγαίνει κόσμος εκεί...δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι η καλύτερη λύση...
Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια άλλη λύση? Ή μήπως επειδή δεν εμπλέκεσαι και δεν σε απασχολεί, δεν θες να προτείνεις κάτι.
Σαφώς είναι λύση να μην πηγαίνει ο κόσμος. Ο οποίος δυστυχώς στην πλειοψηφία του είναι βούρλα και θα συνεχίζει να πηγαίνει. Δεν είναι ο μοναδικός τομέας που ο Έλληνας δεν έχει καταναλωτική συνείδηση. Κανείς δεν σκέφτεται, ότι αύριο π.χ. μπορεί ένας πίθηκος να νομίσει ότι εγώ έκλεψα μία τσάντα, να με πάρει στο κυνήγι και να κάνει ότι είναι μπάτσος και τελικά να με αφήσει στον τόπο. Κανείς δεν σκέφτεται, ότι αυτά τα πιθήκια πληρώνονται από κάποιον "επιχειρηματία" (τελικά έχει τρελλό γέλιο αυτή η έκφραση) για να "επιβλέπουν" τον χώρο, ο οποίος "επιχειρηματίας" (έχω πεθάνει στο γέλιο) πλουτίζει από τον κάθε ασήμαντο σαν και εμένα...και κανονικά θα είχε υποχρέωση να με προστατεύει και όχι να αφήνει περιθώρια διάφοροι ανεγκέφαλοι πίθηκοι ακόμη και να με σκοτώσουν.

....αλλά για να την προτείνουν οι γνώστες...κάτι παραπάνω θα ξέρουν...
Τέσπα...καλά να είμαστε κ δεν θέλω να προκαλέσω πάλι το κοινό αίσθημα...γιατί προβλέπω πάλι γλέντια...λόγω διαφορετικής άποψης....
Μπορείς να συζητήσεις, χωρίς να "Χτυπάς" και να ειρωνεύεσαι (όπως παραπάνω) τους συνομιλητές σου εδώ, και δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Ειδικότερα εάν η γνώμη σου προκαλεί το κοινό αίσθημα (με την προϋπόθεση ότι δεν είναι εγωκεντρική και δεν προσβάλλει συνομιλητές), θεωρώ ότι είναι άκρως απαραίτητη. Και δεν το λέω ειρωνικά, το πιστεύω πραγματικά.
 

Επισκέπτης
Δεν είναι λαϊκισμός η συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν ΠΕΘΑΝΕ κάποιος. Κάποιον τον ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ, υπάρχει διαφορά.
Δεν μπορεί να μην σε απασχολεί επειδή δεν μπλέκεσαι. Ξέρεις τι λένε τότε που μαζεύανε τους Εβραίους και κάποιος δεν νοιαζόταν γιατί δεν ήταν Εβραίος, μετά τους πούστηδες αλλά δεν νοιαζόταν γιατί δεν ήταν πούστης και τελικά τι έγινε όταν πήγαν να μαζέψουν τον ίδιο.
Για μένα κάποιος...τυχαίος...απλά πέθανε...
Έχω διαβάσει γι'αυτό που περιγράφεις...πιστεύω οτι αφότου θα έχω ψοφήσει (το λέω ευγενικά)...δεν θα με απασχολεί...το πως κ το γιατί...
Τελικά ο παρονομαστής είναι ίδιος...πέθανε κ πάει...

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια άλλη λύση? Ή μήπως επειδή δεν εμπλέκεσαι και δεν σε απασχολεί, δεν θες να προτείνεις κάτι.
Σαφώς είναι λύση να μην πηγαίνει ο κόσμος. Ο οποίος δυστυχώς στην πλειοψηφία του είναι βούρλα και θα συνεχίζει να πηγαίνει. Δεν είναι ο μοναδικός τομέας που ο Έλληνας δεν έχει καταναλωτική συνείδηση. Κανείς δεν σκέφτεται, ότι αύριο π.χ. μπορεί ένας πίθηκος να νομίσει ότι εγώ έκλεψα μία τσάντα, να με πάρει στο κυνήγι και να κάνει ότι είναι μπάτσος και τελικά να με αφήσει στον τόπο. Κανείς δεν σκέφτεται, ότι αυτά τα πιθήκια πληρώνονται από κάποιον "επιχειρηματία" (τελικά έχει τρελλό γέλιο αυτή η έκφραση) για να "επιβλέπουν" τον χώρο, ο οποίος "επιχειρηματίας" (έχω πεθάνει στο γέλιο) πλουτίζει από τον κάθε ασήμαντο σαν και εμένα...και κανονικά θα είχε υποχρέωση να με προστατεύει και όχι να αφήνει περιθώρια διάφοροι ανεγκέφαλοι πίθηκοι ακόμη και να με σκοτώσουν.
Δεν θέλω λύση...γιατί δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...μ'αρέσουν ως έχουν τα πράγματα...
Εμένα ΠΟΤΕ δεν μου έχει τύχει να φάω πόρτα...ΠΟΤΕ δεν μου έχουν συμπεριφερθεί σαν σε μαριονέτα...ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ...πάντα πηγαίνω με τις περιστάσεις φυσικά...πχ->δεν θα πάω στο κυριλέ μαγαζί (το εκάστοτε)...με σορτσάκι..διχάλα..κ πούρο...γιατί τότε δεν θα είμαι για ντομάτες μόνο..αλλά ΚΑΙ για ξύλο...
Επισης,εμπλέκομαι...γιατί είμαι κ καταναλωτής...κ πελάτης κ μέλος της κοινωνίας...δυστυχώς ή ευτυχώς...
Είμαι υπέρ της ελεύθερης βούλησης...κ μπουρδέλο-μάγαζα να υπάρχουν...κ κυριλλέ...κ απ'ολα....όμως να υπάρχει μυαλό κ σωστή κρίση...
Τα έλεγα (γιατι πλέον βαρέθηκα)...κ στα θρεντ με τα στριπ....οι φτωχομπινέδες κ κλαψιάρηδες δεν έχουν θέση σε τέτοια μαγαζιά...γιατί πολύ απλά δεν έχουν τη διανοητική ικανότητα ωστέ να θέσουν όρια...
Ο κόσμος ευτυχώς ή δυστυχώς...πλάθεται εύκολα...διαβάζει περιοδικά "μοδάτα"...επηρεάζεται ως επι τω πλείστον απ'την τιβι...κ τελικά η πλειοψηφία πηγαίνει σε μαγαζιά με μπράβους... :2funny: :2funny:
Αυτό με την κλεψιά τσάντας είναι απλά μια πρόφαση κ μια δικαιολογία...ας μην το αναπαράγουμε...το παιδάκι έτσι του είπαν...έτσι συνεχίζει να λέει...
Κάνεις εκτός του νεκρού,των φίλων του κ των μπράβων που ενεπλάκησαν δεν ξέρουν τι συνέβη απ'την αρχή....(δεν ανακατεύω το λιμενικό γιατί δεν ήξερε απ'την αρχή τι έγινε)!Οπότε..αφού δεν γνωρίζω τι μαλακία πιθανώς να έκανε ο νεκρός...δεν μπορώ να κρίνω...άρα κ να καταδικάσω δίκαια...φυσικά καταδικάζω τον φόνο ως φόνο (σε οποιαδήποτε μορφή)...αλλά επαρκώς η υπόθεση ποτέ δεν θα είναι ξεκάθαρη..εκτός κ αν μιλήσει ο κατηγορούμενος..(κάτι για το οποιο αμφιβάλλω αφου αν πει τι έγινε πραγματικά...δεν θα γλυτώσει εύκολα...ακόμη κ μέσα στη φυλακή..)!!!
Κατα τη γνώμη μου...τα μαγαζιά προστατεύουν επαρκώς τους πελάτες τους...όχι στο μέγιστο βαθμό...αλλά σε αρκετά καλό...
Μην ξεχνάμε πως σε όλες τις δουλείες υπάρχουν επαγγελματίες αλλά κ τυχαίοι...ίσως κ σ'αυτή την περίπτωση να έχουμε να κάνουμε μ'ενα παιδάκι "απαίδευτο" ή έστω "άτακτο"...αφού δεν άκουγε γενικώς...Όμως δεν νομίζω οτι οι επιχειρηματίες...έχουν σκοπό ή στόχο τους την εξολόθρευση των πελατών τους....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Για μένα κάποιος...τυχαίος...απλά πέθανε...
Έχω διαβάσει γι'αυτό που περιγράφεις...πιστεύω οτι αφότου θα έχω ψοφήσει (το λέω ευγενικά)...δεν θα με απασχολεί...το πως κ το γιατί...
Τελικά ο παρονομαστής είναι ίδιος...πέθανε κ πάει...
Έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη επί του θέματος. Εγώ εστιάζω στο γεγονός ότι σκοτώθηκε κάποιος και δεν πέθανε απλά, και με ενοχλούν οι συνθήκες με τις οποίες έγινε. Δεν αναφέρομαι στην τσάντα κλπ κλπ, αλλά στο ότι ένας υπάλληλος και σε απόσταση από εκεί που δούλευε, τουλουμιάζει έναν τουρίστα και τελικά τον σκοτώνει. Είμαι βέβαιος, ότι δεν ήθελε να τον σκοτώσει, αλλά με εξοργίζει το θράσσος του υπαλλήλου να ξεκινήσει μία τέτοια ιστορία, όποιος και να ήταν ο πραγματικός λόγος. Και με εξοργίζει και η ανοχή των τοπικών αρχών αλλά και της εργοδοσίας του, που τουλάχιστον εγώ θα περίμενα να είναι από τους πρώτους που θα καταδικάσουν κάτι τέτοιο, έστω και εάν η καταδίκη ήταν απλά θέατρο. Με το φτωχό μου μυαλό, συμπεραίνω, ότι η ανοχή σε τέτοια φαινόμενα (όχι φόνους, αλλά τουλουμιάσματα) θεωρείται δεδομένη και αυτό πιστεύω είναι το ζητούμενο στην ιστορία. Γιατί ακριβώς λόγω αυτής της ανοχής, τα διάφορα πιθήκια προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες, κατά τη γνώμη μου απαράδεκτες. Και μιας και μιλάμε για πίθηκους, γι'αυτό και αναφέρομαι προηγουμένως, ότι κάτι τέτοιοι χρήζουν αντιμετώπισης επιπέδου φανατικού ισλαμικού κράτους. Λιθοβολισμός μέχρι θανάτου.

Το ότι πέθανε (τον σκότωσαν) και πάει, δεν είναι τελείως άστοχο. Παραμένει γεγονός πως ότι και να κάνουμε, δεν θα γυρίσει πίσω. Πρέπει όμως να δούμε λίγο το θέμα, για να μην επαναληφθεί κάτι τέτοιο. Και δεν εννοώ να μην σκοτωθεί κάποιος, αλλά να τρέχουν πιθήκια στο δρόμο με αυτοκίνητα, να σταματούν πελάτες, να τους ζητάνε ταυτότητες προσποιούμενοι όργανα της τάξης και τελικά να τουλουμιάζουν. Είναι τρελό το θράσος που πρέπει να έχει κανείς για να κάνει κάτι τέτοιο και θα μου επιτρέψεις να πω, ότι το θράσος αυτό, δεν το αποκτούν από μόνοι τους.

Δεν θέλω λύση...γιατί δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...μ'αρέσουν ως έχουν τα πράγματα...
Προφανώς διαφωνούμε και για τους λόγους που προανέφερα

Εμένα ΠΟΤΕ δεν μου έχει τύχει να φάω πόρτα...ΠΟΤΕ δεν μου έχουν συμπεριφερθεί σαν σε μαριονέτα...ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ...πάντα πηγαίνω με τις περιστάσεις φυσικά...πχ->δεν θα πάω στο κυριλέ μαγαζί (το εκάστοτε)...με σορτσάκι..διχάλα..κ πούρο...γιατί τότε δεν θα είμαι για ντομάτες μόνο..αλλά ΚΑΙ για ξύλο...
Επισης,εμπλέκομαι...γιατί είμαι κ καταναλωτής...κ πελάτης κ μέλος της κοινωνίας...δυστυχώς ή ευτυχώς...
Είμαι υπέρ της ελεύθερης βούλησης...κ μπουρδέλο-μάγαζα να υπάρχουν...κ κυριλλέ...κ απ'ολα....όμως να υπάρχει μυαλό κ σωστή κρίση...
Αν και άσχετο με το θέμα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Τα έλεγα (γιατι πλέον βαρέθηκα)...κ στα θρεντ με τα στριπ....οι φτωχομπινέδες κ κλαψιάρηδες δεν έχουν θέση σε τέτοια μαγαζιά...γιατί πολύ απλά δεν έχουν τη διανοητική ικανότητα ωστέ να θέσουν όρια...
Παρόλο που είναι χοντρή έκφραση αυτό που λες με την διανοητική ικανότητα, δεν θα διαφωνήσω. Και εγώ πιστεύω ότι όταν στα τρώνε, δεν φταίει μόνο ο αυτός που στα τρώει, αλλά και ο μλκς που τα δίνει. Παραμένει όμως γεγονός, ότι κάποιος στα τρώει πατώντας σε αυτή την αδυναμία (διανοητική ή οτιδήποτε άλλο) και αυτό είναι κατακριτέο και απαράδεκτο. Και αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά ειρωνεύομαι τους "επιχειρηματίες" της νύχτας.

Ο κόσμος ευτυχώς ή δυστυχώς...πλάθεται εύκολα...διαβάζει περιοδικά "μοδάτα"...επηρεάζεται ως επι τω πλείστον απ'την τιβι...κ τελικά η πλειοψηφία πηγαίνει σε μαγαζιά με μπράβους... :2funny: :2funny:
+1

Αυτό με την κλεψιά τσάντας είναι απλά μια πρόφαση κ μια δικαιολογία...ας μην το αναπαράγουμε...το παιδάκι έτσι του είπαν...έτσι συνεχίζει να λέει...
Κάνεις εκτός του νεκρού,των φίλων του κ των μπράβων που ενεπλάκησαν δεν ξέρουν τι συνέβη απ'την αρχή....(δεν ανακατεύω το λιμενικό γιατί δεν ήξερε απ'την αρχή τι έγινε)!Οπότε..αφού δεν γνωρίζω τι μαλακία πιθανώς να έκανε ο νεκρός...δεν μπορώ να κρίνω...άρα κ να καταδικάσω δίκαια...φυσικά καταδικάζω τον φόνο ως φόνο (σε οποιαδήποτε μορφή)...αλλά επαρκώς η υπόθεση ποτέ δεν θα είναι ξεκάθαρη..εκτός κ αν μιλήσει ο κατηγορούμενος..(κάτι για το οποιο αμφιβάλλω αφου αν πει τι έγινε πραγματικά...δεν θα γλυτώσει εύκολα...ακόμη κ μέσα στη φυλακή..)!!!
Πιθανότα έχεις δίκιο σε ότι αφορά τον λόγο που έγιναν όλα αυτά. Αλλά και πάλι είναι αδιάφορο. Προσωπικά με ενοχλεί το θράσος και η ανοχή που οδήγησαν στο γεγονός και όχι τελικά πως ξεκίνησε και που κατέληξε η ιστορία (φόνος). Η αρχή και το τέλος κάθε φορά θα είναι διαφορετικά πράγματα, όσο θα υπάρχει ανοχή σε αυτές τις συμπεριφορές, αυτά τα συμβάντα θα γίνονται καθημερινά.

Πάλι IMHO, και την μάνα να του είχε βρίσει ο αυστραλός του πίθηκα, δεν έπρεπε να τον κυνηγήσει με αυτοκίνητο και να τον τουλουμιάσει. Άσχετα εάν τελικά τον σκότωσε, πράγμα που όπως προανέφερα, τελικά μάλλον δεν ήθελε. Και εάν οι πίθηκοι δεν μπορούν να ελεγχθούν από τα αφεντικά τους, τότε δεν έχουν θέση εκεί ή το αφεντικό τους είναι για τον πούτσο αφού δεν μπορεί να κοντρολάρει τα σκυλιά του.

Εάν πας το rotweiler σου βόλτα χωρίς λουρί και κομματιάσει κανένα πιτσιρίκι στο δρόμο, έχεις και εσύ ευθύνη τουλάχιστον ηθική που κυκλοφορέις με ένα rotweiler λυτό. Και μην μου πέιτε ότι το rotweiler είναι ζώο και δεν έχει νοημοσύνη κλπ, γιατί με βεβαιότητα μπορώ να σας πω ότι τα δικά μου rotweiler έχουν πολύ περισσότερο μυαλό από όσους πίθηκους έχω γνωρίσει.


Κατα τη γνώμη μου...τα μαγαζιά προστατεύουν επαρκώς τους πελάτες τους...όχι στο μέγιστο βαθμό...αλλά σε αρκετά καλό...
Θα διαφωνήσω κάθετα. Όλα μα όλα τα "μαγαζιά" στην Ελλάδα υπό κανονικές συνθήκες δεν έπρεπε να λειτουργούν ούτε σαν στάβλοι. Μέτρα ασφαλείας (πυρασφάλεια κλπ) είναι ανύπαρκτα, από άποψη υγειονομικού ελέγχου βρίσκονται σε επίπεδο μεσαίωνα και άλλα πολλά. Είναι όλα αυθαίρετα, με αυθαίρετες κατασκευές που δεν έχει ελέγξει κανένας και έχουν χιλιάδες κτιριοδομικές και όχι μόνο παραβάσεις οι οποίες θέτουν σε κίνδυνο την ακεραιότητα των πελατών τους αλλά και του προσωπικού τους. Πολλοί οι λόγοι που συμβαίνει αυτό, αλλά η ευθύνη κατά τη γνώμη μου, είναι κυρίως στους "επιχειρηματίες".

Μην ξεχνάμε πως σε όλες τις δουλείες υπάρχουν επαγγελματίες αλλά κ τυχαίοι...ίσως κ σ'αυτή την περίπτωση να έχουμε να κάνουμε μ'ενα παιδάκι "απαίδευτο" ή έστω "άτακτο"...αφού δεν άκουγε γενικώς...Όμως δεν νομίζω οτι οι επιχειρηματίες...έχουν σκοπό ή στόχο τους την εξολόθρευση των πελατών τους....
Μαζί σου εδώ, παντού υπάρχουν σωστοί και μλκς επαγγελματίες. Και ειδικότερα στην  περίπτωση "προϊόντων" που προσφέρονται στο ευρύ κοινό, όπως είναι στην παρούσα και η διασκέδαση, την ευθύνη για το εάν τελικά θα επιτύχουν οι σωστοί ή όχι επαγγελματίες την έχει το καταναλωτικό κοινό. Το οποίο στην Ελλάδα είναι απλά ένα κοπάδι πρόβατα και επιτρέπει σε κάθε απερίσκεπτο μαλάκα να πλουτίζει στην πλάτη του.
 

captainXXX

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
14
Like
0
Πόντοι
0
Ρε πάτε καλά;
Τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούν τ' αυτάκια μου;
Τι "υπάρχουν επαγγελματίες σε αυτήν τι δουλειά" και "ίσως το παιδάκι να ήταν άτακτο"...
Τι είναι αυτά που λέτε;
Οι ίδιοι "επαγγελματίες" μπράβοι που δουλεύουν στα σκυλομάγαζα της Αθήνας το χειμώνα, όταν ο "αρχιμπράβος" ιδιοκτήτης του μαγαζιού το κλείσει για τη σεζόν και ανοίξει το καλοκαιρινό στη Μύκονο, στη Ρόδο, στην Πάρο ή όπου αλλού, την ίδια "μπραβοπαρέα" "κατεβάζει" στο νησί για να δουλέψει το μαγαζί.
Ίδιος ιδιοκτήτης, ίδιος μαιτρ, ίδιος πορτιέρης, ίδιος σερβιτόρος, ίδιος μπάρμαν, ίδιες μπόμπες, ίδια όλα. Μα καλά δεν ξέρετε πώς δουλεύει το σύστημα; Δεν σας έχει τύχει να τους δείτε πάλι μπροστά σας όταν πάτε στα νησιά;
Και τι θέλετε, να αφήσει τα "παιδιά" του ο "αρχιμπράβος" χωρίς μεροκάματο καλοκαιριάτικά;
Ή μήπως νομίζετε ότι επειδή φοράνε λινό πουκαμισάκι τα "ντόμπερμαν" στη Μύκονο, έχουν σταματήσει να δαγκώνουν;

Το θέμα είναι ότι το πίτμπουλ που σκότωσε το νεαρό παλλικάρι (που οποιοσδήποτε από εμάς θα μπορούσε να είναι στη θέση του και να τον έτρωγαν τώρα τα σκουλήκια 2 μέτρα κάτω από τη γή), θα πέσει στα μαλακά, γιατί ψιλιάζομαι ότι δε θα τολμήσει κανένας μάρτυρας να πάει στο δικαστήριο και να καταθέσει εναντίον του, γιατί όλοι θα φοβούνται και θα τους έχουν απειλήσει τα βρωμόσκυλα της νύχτας.
Και θα γελάνε όλοι μαζί.
Και θα το ξανακάνουν.
Και κανένας από μας δε θα ξέρει πότε θα έρθει η ώρα του.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Γιώργο.
Ο ελβις θα σου απαντήσει όταν ξεμιουταριστεί......
Εγώ απλα θέλω να πω ότι όπου και να πας στην επαρχία ίδιες μαλακίες γίνονται..
Λ.χ. Γίνεται δυστύχημα στην εθνική από τύφλα αγροτιάρη που βγαίνει χύμα από στενό και οι μπάτσοι προσπαθούν να το κουκουλώσουν γιατί είναι ο κολλητός τους από το δίπλα χωράφι........
Παντού στην επαρχία δουλεύει το τοπικό συστημα....Το κράτος έχει αδυναμία πολλές φορές να αναταπεξέλθει σε κοινωνίες που είναι κλειστές και όλοι μεταξύ τους δημιουργούν μια σχέση συμμορίας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρε πάτε καλά;
Τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούν τ' αυτάκια μου;
Τι "υπάρχουν επαγγελματίες σε αυτήν τι δουλειά" και "ίσως το παιδάκι να ήταν άτακτο"...
Τι είναι αυτά που λέτε;
Οι ίδιοι "επαγγελματίες" μπράβοι που δουλεύουν στα σκυλομάγαζα της Αθήνας το χειμώνα, όταν ο "αρχιμπράβος" ιδιοκτήτης του μαγαζιού το κλείσει για τη σεζόν και ανοίξει το καλοκαιρινό στη Μύκονο, στη Ρόδο, στην Πάρο ή όπου αλλού, την ίδια "μπραβοπαρέα" "κατεβάζει" στο νησί για να δουλέψει το μαγαζί.
Ίδιος ιδιοκτήτης, ίδιος μαιτρ, ίδιος πορτιέρης, ίδιος σερβιτόρος, ίδιος μπάρμαν, ίδιες μπόμπες, ίδια όλα. Μα καλά δεν ξέρετε πώς δουλεύει το σύστημα; Δεν σας έχει τύχει να τους δείτε πάλι μπροστά σας όταν πάτε στα νησιά;
Και τι θέλετε, να αφήσει τα "παιδιά" του ο "αρχιμπράβος" χωρίς μεροκάματο καλοκαιριάτικά;
Ή μήπως νομίζετε ότι επειδή φοράνε λινό πουκαμισάκι τα "ντόμπερμαν" στη Μύκονο, έχουν σταματήσει να δαγκώνουν;

Το θέμα είναι ότι το πίτμπουλ που σκότωσε το νεαρό παλλικάρι (που οποιοσδήποτε από εμάς θα μπορούσε να είναι στη θέση του και να τον έτρωγαν τώρα τα σκουλήκια 2 μέτρα κάτω από τη γή), θα πέσει στα μαλακά, γιατί ψιλιάζομαι ότι δε θα τολμήσει κανένας μάρτυρας να πάει στο δικαστήριο και να καταθέσει εναντίον του, γιατί όλοι θα φοβούνται και θα τους έχουν απειλήσει τα βρωμόσκυλα της νύχτας.
Και θα γελάνε όλοι μαζί.
Και θα το ξανακάνουν.
Και κανένας από μας δε θα ξέρει πότε θα έρθει η ώρα του.

επειδή ακούω απίστευτες μαλακίες σε πολλά θρεντς για να μην παρασύρονται και άλλοι που δεν ξέρουν.
Οταν υπάρχει ανθρωποκτονία κυριάρχο ρόλο στην απόφαση του δικαστηρίου παίζουν οι ιατροδικαστικές εκθέσεις.....Οταν υπάρχει γκλοπ με αίμα και ο ιατροδικαστής στην έκθεση μιλάει για θανατηφόρο χτύπημα από μεταλλικό αντικείμενο νομίζεις ότι υπάρχει περίπτωση ο δικαστής να πιστέψει οποιονδήποτε μαλάκα του πει ότι έπεσε ο τοίχος στο κεφάλι του κακομοίρη;
Ελεος.

Και κανένας από μας δε θα ξέρει πότε θα έρθει η ώρα του.

Αυτό ισχύει παντού. Ούτε στο δρόμο μπορεί να ξέρεις αν θα γλιτώσεις από τον μαλάκα που είναι τύφλα...
Και εάν φοβάσαι τόσο πολύ να πηγαίνεις σ αυτά τα κωλομάγαζα υπάρχουν ένα κάρο άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις στη ζωή σου από το να στριμώχνεσαι σε αυτά και να πληρώνεις και 20 Ευρώ είσοδο.
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Στον Κορυδαλλό ο δολοφόνος του Αυστραλού



Σε κελί των Φυλακών Κορυδαλλού βρίσκεται από χθες ο 25χρονος μπράβος της Μυκόνου που στις αρχές Αυγούστου ξυλοκόπησε μέχρι θανάτου τον 20χρονο Αυστραλό τουρίστα Ντουζόν Ζάμιτ.

Ο νεαρός πορτιέρης έφτασε προχθές στην Αθήνα από τα κρατητήρια της Σύρου και αφού πέρασε μία νύχτα στο Μεταγωγών, οδηγήθηκε νωρίς το πρωί της Τρίτης στις Φυλακές Κορυδαλλού, όπου και θα παραμείνει μέχρι να φτάσει η υπόθεση που συγκλόνισε το Νησί των Ανέμων στο ακροατήριο.

Τυπικός και χωρίς πολλές κουβέντες με τους συγκρατούμενούς του, ο Μάριος Αντωνόπουλος τακτοποίησε τα λιγοστά πράγματα του στο μικρό κελί και χωρίς να προκαλεί «βυθίστηκε» στις σελίδες ενός βιβλίου που είχε ξεκινήσει να διαβάζει στα κρατητήρια της Σύρου. «Πήγα και τον είδα. Προσπάθησα να είμαι ψύχραιμη και να μην κλάψω, για να του δώσω κουράγιο. Εδειχνε εκνευρισμένος…» λέει στο protothema.gr η μητέρα του 25χρονου κυρία Φωτεινή Αντωνοπούλου και συμπληρώνει: «Του πήγαμε ότι μας ζήτησε. Ενα ραδιοφωνάκι για να ακούει την αγαπημένη του μουσική και καθαρά ρούχα. Βιβλία δεν μας ζήτησε προς το παρόν να του φέρουμε. Είχε δύο μαζί του που του τα είχαν πάει στη Σύρο στα κρατητήρια και ακόμη δεν τα έχει τελειώσει». Αύριο, σύμφωνα με πληροφορίες, τον Αντωνόπουλο θα επισκεφτεί στις φυλακές και ο δικηγόρος του, προκειμένου να συζητήσουν για την υπόθεση και να χαράξουν την υπερασπιστική γραμμή.

Υπενθυμίζεται ότι ο προφυλάκισμένος πορτιέρης αντιμετωπίζει βαριές κακουργηματικές κατηγορίες, καθώς πρωταγωνίστησε σε επεισόδιο μεταξύ τουριστών και μπράβων στις αρχές Αυγούστου στη Μύκονο. Οι νεαροί τουρίστες ξυλοκοπήθηκαν άγρια, με αποτέλεσμα ο 20χρονος Ντουζόν Ζάμιτ να χάσει τη ζωή του. Σύμφωνα με τις καταθέσεις και τα στοιχεία που συγκέντρωσαν οι Αρχές, ο άνθρωπος που έδωσε τα μοιραία χτυπήματα στον Ζάμιτ και του πήρε τη ζωή ήταν ο 25χρονος Μάριος Αντωνόπουλος.

ΠΗΓΗ
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom