Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Πριν λίγο πήγα σε έναν ορθοπεδικό.Μη φανταστείτε κάποιο "μεγάλο όνομα",ένας γιατρός που μου σύστησε ένας φίλος.Μόλις τελείωσε η εξέταση,έφτασε η στιγμή να πληρώσω.Μου λέει ο μάγκας (45 ετών περίπου)70€.Του ζήτησα απόδειξη και μου λέει "θα πρέπει να πληρώσεις τον ΦΠΑ" "Να τον πληρώσω" του απαντάω.Και προφανώς επειδή δεν περίμενε αυτή την απάντηση,άρχισε "και τι να την κάνεις την απόδειξη" "τι νομίζεις ότι βγάζουμε" και άλλα κουφά.Επειδή δεν είμαι κανά παιδάκι κι επειδή εμένα μου τα κρατάνε πριν τα πιάσω,του εξήγησα ότι αν δεν πάρω απόδειξη δεν τον πληρώνω,και ας κάνει ότι θέλει.Αναγκάστηκε να την κόψει,και του είπα ότι αν με ξαναδεί να μου γράψει...Να τους γαμήσουμε όλοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.Δεν μπορούν να οδηγούν αμαξάρες και να ζουν πολυτελώς με τα δικά μας χρήματα.Να συμμετέχουν και αυτοί στα βάρη της χώρας.Γιατί εγώ να πληρώνω τα καύσιμα των μαχητικών της Π.Α;Τα καύσιμα των ασθενοφόρων;Τους γιατρούς στα δημόσια και τα ιδιωτικά νοσοκομεία (όλα είναι συμβεβλημένα με τα ασφαλιστικά ταμεία);Ο καθένας να αναλάβει τις υποχρεώσεις του.Όποιος δε θέλει,να πάρει τον πούλο.Θα επιβιώσουμε και χωρίς αυτούς.
 

aspirin

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
694
Like
18
Πόντοι
6
Πριν λίγο πήγα σε έναν ορθοπεδικό.Μη φανταστείτε κάποιο "μεγάλο όνομα",ένας γιατρός που μου σύστησε ένας φίλος.Μόλις τελείωσε η εξέταση,έφτασε η στιγμή να πληρώσω.Μου λέει ο μάγκας (45 ετών περίπου)70€.Του ζήτησα απόδειξη και μου λέει "θα πρέπει να πληρώσεις τον ΦΠΑ" "Να τον πληρώσω" του απαντάω.Και προφανώς επειδή δεν περίμενε αυτή την απάντηση,άρχισε "και τι να την κάνεις την απόδειξη" "τι νομίζεις ότι βγάζουμε" και άλλα κουφά.Επειδή δεν είμαι κανά παιδάκι κι επειδή εμένα μου τα κρατάνε πριν τα πιάσω,του εξήγησα ότι αν δεν πάρω απόδειξη δεν τον πληρώνω,και ας κάνει ότι θέλει.Αναγκάστηκε να την κόψει,και του είπα ότι αν με ξαναδεί να μου γράψει...Να τους γαμήσουμε όλοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.Δεν μπορούν να οδηγούν αμαξάρες και να ζουν πολυτελώς με τα δικά μας χρήματα.Να συμμετέχουν και αυτοί στα βάρη της χώρας.Γιατί εγώ να πληρώνω τα καύσιμα των μαχητικών της Π.Α;Τα καύσιμα των ασθενοφόρων;Τους γιατρούς στα δημόσια και τα ιδιωτικά νοσοκομεία (όλα είναι συμβεβλημένα με τα ασφαλιστικά ταμεία);Ο καθένας να αναλάβει τις υποχρεώσεις του.Όποιος δε θέλει,να πάρει τον πούλο.Θα επιβιώσουμε και χωρίς αυτούς.


Ιδιώτης γιατρός ήτανε? Όσα γουστάρει παίρνει. Ας μην πήγαινες :-)
 

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Δεν κατάλαβες φίλε μου.Να παίρνει όσα θέλει.Να κόβει όμως απόδειξη γι'αυτά που εισπράττει.Δεν με πείραξαν τα 83€ που το έδωσα (ακριβώς,δεν του χάρισα τα 2€...) αλλά ότι δεν ήθελε να κόψει απόδειξη.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν κατάλαβες φίλε μου.Να παίρνει όσα θέλει.Να κόβει όμως απόδειξη γι'αυτά που εισπράττει.Δεν με πείραξαν τα 83€ που το έδωσα (ακριβώς,δεν του χάρισα τα 2€...) αλλά ότι δεν ήθελε να κόψει απόδειξη.
εισαι και καλό παιδί...
εάν του έλεγες πως θα τους κάνεις καταγγελία στην εφορία θα έφευγες τζάμπα.....
 

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Το θέμα δεν είναι να μην πληρώσω.Το θέμα είναι να πληρώσουν και αυτοί φόρους.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Η φοροδιαφυγή των γιατρών δεν είναι και τόσο μεγάλη  :grin: :grin: :grin:
Όσον αφορά τις αποδειξείς δηλαδής  :grin:.
Κρέμασμα απο τα αρχίδια, ή τα μουνόχειλα αντίστοιχα οι κιουρίες, θέλουν για την συνταγογραφία που κάνουν όπως και για αχρείαστα χειρουργεία.
α)Και πηδιούνται τα ταμεία να πληρώνουν φάρμακα που είναι ακριβότερα επειδή τα ταμεία δεν έχουν λεφτά  :idiot: :idiot: :idiot:
β)Και μας καταστρέφουν τον οργανισμό με τα χημικά που μοιράζουν ωσάν τις καραμέλες.

Οπότε αποπάνω, να με συγχωρείς, αλλά τα αρχίδια θα του κλάσεις αν του πάρεις απόδειξη. Βέβαια αν μετά πάω εγω, όπως και όλοι οι υπόλοιποι πελάτες, να του ζητάμε αποδείξεις...πάλι στα αρχίδια του.
Εδω και κάμποσο καιρό έχουν προσαρμοστεί και μας τα παίρνουν αλλιώς  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66

Συνημμένα

  • NEA.jpg
    NEA.jpg
    24,6 KB · Εμφανίσεις: 13

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

πες μου τι σε χαλάει.....
ότι θα πρεπει να πουλήσεις κάνα ρολόι από τη συλλογή για να ξεχρεώσεις ή εκείνο το βιβλίο το μεγάλο που έχεις για να σου περισσέψουν να ζήσεις κιόλας;
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.137
Κριτικές
491
Like
37.484
Πόντοι
41.447
ρε Duracell, μας έχεις ζαλίσει τα ούμπαλα απο τα κλοπη-paste απο τρώκτικό και άλλα σάιτς κάθε ημέρα, να μας τα κολάς στο μπουρδελοσάιτ μας.
ΕΣΥ όμως ποτέ δεν μας έχεις αναπτύξει επί αυτών των θεμάτων ΔΙΚΑ ΣΟΥ επίχειρήματα.
Εντάξη το έχουμε καταλάβει ότι είσαι Αντιπασόκος , αλλά έχεις να προτείνεις κάτι?
έχεις να κάνεις κάποια δικιά σου πρόταση σε ότι γίνεται?
Για να σε δώ...
 

Επισκέπτης

ρε Duracell, μας έχεις ζαλίσει τα ούμπαλα απο τα κλοπη-paste απο τρώκτικό και άλλα σάιτς κάθε ημέρα, να μας τα κολάς στο μπουρδελοσάιτ μας.
ΕΣΥ όμως ποτέ δεν μας έχεις αναπτύξει επί αυτών των θεμάτων ΔΙΚΑ ΣΟΥ επίχειρήματα.
Εντάξη το έχουμε καταλάβει ότι είσαι Αντιπασόκος , αλλά έχεις να προτείνεις κάτι?
έχεις να κάνεις κάποια δικιά σου πρόταση σε ότι γίνεται?
Για να σε δώ...

Τι έχουμε δώ?? :grin:

Εμφύλιος των μοντς?? :knuppel: :knuppel:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τι έχουμε δώ?? :grin:

Εμφύλιος των μοντς?? :knuppel: :knuppel:

ζηελύει ο ένας τις συλλογές του άλλου....
άλλωστε ο Ντούρασελ 5 χρόνια αν και όπως δηλώνει ουδέτερος δεν είδε τίποτα μεμπτό.
Από τότε που βγήκε το ΠΑΣΟΚ το τι κλαψομούνιασμα έχει πέσει από τους λεφτάδες του σάιτ για αντιλαικά μέτρα ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.
 

Επισκέπτης
ζηελύει ο ένας τις συλλογές του άλλου....
άλλωστε ο Ντούρασελ 5 χρόνια αν και όπως δηλώνει ουδέτερος δεν είδε τίποτα μεμπτό.
Από τότε που βγήκε το ΠΑΣΟΚ το τι κλαψομούνιασμα έχει πέσει από τους λεφτάδες του σάιτ για αντιλαικά μέτρα ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.

Δεν τρέχει....
Λίγο στην αρχή στο μπάσιμο είναι το ζόρι,μετά συνηθίζεις :2funny: :2funny:



 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

πάμε μαθηματικά τεράστιε......

62000 χ 15 = 930000...... σύνολον.....
Αντικειμενική αξία 560000 δλδ έστω ότι το κόστος αγοράς ίσο με την αντικειμενική.
930000 - 560000 = 370000
βενζίνες 2000 (το χρόνο με πολύ ποδαρόδρομο και ΜΜΕ και οικονομία) 30000
αυτοκίνητα (μόνο μία αγορά σε 15 χρόνια για τον καθένα) άλλα 40000
έξοδα αυτοκινήτου (1000 και για τους δύο το χρόνο) 15000
ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ (3000 και για τους δυό το χρόνο) άλλα 45000

σύνολον 130000 τη 15ετία.
370000 - 130000 = 240000
δλδ 240000 /15 = 16000 το χρόνο ή 1340 Ευρώ το μήνα
για Φαί και διασκέδαση και ρουχισμό και διακοπές και βλάβες/συντήρηση σπιτιών και έκτακτα έξοδα.....
Και αυτά χωρίς ΠΑΙΔΙΑ και γέννες και λοιπά.....και ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ και με 1 αυτοκίνητο τη δεκαπενταετία.

Κάποιος είναι μαλάκας και μας κοροιδεύει όλους...................
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Υ.Γ.
κάνε και το σταυρό σου που δε σου στέλνει επιτροπή για απογραφή ανά οικογένεια γιατί τότε τα γαμησιάτικα των 560 θα τα έστελνες και διπλά για να μη σου έρθει σπίτι.

κατάλαβες πονηράτζα νεοέλληνα;  :sunglasses:

ρε περσόνα υπάρχουν και δάνεια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Πριν λίγο πήγα σε έναν ορθοπεδικό.Μη φανταστείτε κάποιο "μεγάλο όνομα",ένας γιατρός που μου σύστησε ένας φίλος.Μόλις τελείωσε η εξέταση,έφτασε η στιγμή να πληρώσω.Μου λέει ο μάγκας (45 ετών περίπου)70€.Του ζήτησα απόδειξη και μου λέει "θα πρέπει να πληρώσεις τον ΦΠΑ" "Να τον πληρώσω" του απαντάω.Και προφανώς επειδή δεν περίμενε αυτή την απάντηση,άρχισε "και τι να την κάνεις την απόδειξη" "τι νομίζεις ότι βγάζουμε" και άλλα κουφά.Επειδή δεν είμαι κανά παιδάκι κι επειδή εμένα μου τα κρατάνε πριν τα πιάσω,του εξήγησα ότι αν δεν πάρω απόδειξη δεν τον πληρώνω,και ας κάνει ότι θέλει.Αναγκάστηκε να την κόψει,και του είπα ότι αν με ξαναδεί να μου γράψει...Να τους γαμήσουμε όλοι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.Δεν μπορούν να οδηγούν αμαξάρες και να ζουν πολυτελώς με τα δικά μας χρήματα.Να συμμετέχουν και αυτοί στα βάρη της χώρας.Γιατί εγώ να πληρώνω τα καύσιμα των μαχητικών της Π.Α;Τα καύσιμα των ασθενοφόρων;Τους γιατρούς στα δημόσια και τα ιδιωτικά νοσοκομεία (όλα είναι συμβεβλημένα με τα ασφαλιστικά ταμεία);Ο καθένας να αναλάβει τις υποχρεώσεις του.Όποιος δε θέλει,να πάρει τον πούλο.Θα επιβιώσουμε και χωρίς αυτούς.

ρε σύ οι γιατροί (οι δικηγόροι και τα επαγγέλματα εκπαίδευσης) δεν έχουν ΦΠΑ
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
ζηελύει ο ένας τις συλλογές του άλλου....
άλλωστε ο Ντούρασελ 5 χρόνια αν και όπως δηλώνει ουδέτερος δεν είδε τίποτα μεμπτό.
Από τότε που βγήκε το ΠΑΣΟΚ το τι κλαψομούνιασμα έχει πέσει από τους λεφτάδες του σάιτ για αντιλαικά μέτρα ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.

περσόνα αντε από δω με τα απλά μαθηματικά σου.. επειδή εσύ δεν μπόρεσες να κάνεις προκοπή στο Ελλάντα και ξενιτεύτηκες πρέπει όλοι να έχουν άδικο και σύ δίκιο.. αντε ρε απε δώ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ρε περσόνα υπάρχουν και δάνεια ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

α μάστα.....

τα δανεικά δεν αποπληρώνονται από αυτά που βγάζουμε;

εν πάση περιπτώσει θεωρώ ότι η πρώτη κατοικία θα έπρεπε να εξαιρείται του μέτρου μέχρι λχ 200 τ.μ.

από την άλλη είναι σαφώς πιο δίκαιος ο έκτακτος επί της περιουσίας και όχι επί του ετήσιου δηλωθέντος εισοδήματος.

Ο πιο ασφαλής τρόπος για να καταλάβεις στην Ελλάδα την οικονομική κατάσταση μιας οικογένειας είναι από τα ακίνητα που δηλώνει.
Οσο πιο πολλά και σε όσο πιο ακριβές περιοχές τόσο πιο μεγάλη είναι και η εισφοροδιαφυγή όταν τα δηλωθέντα εισοδήματα είναι της πείνας.

Κοινώς: σπίτι με 30 χιλιάρια το χρόνο δήλωση ΟΥΤΕ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ.
απλά και νέτα.

και στην τελική ουδόλως αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να πληρώνει φόρο πολυτελείας αυτός που έχει πισίνα στο Κερατσίνι και να μην πληρώνει μία αυτός που έχει βίλλα χωρίς πισίνα στη Βουλιαγμένη........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
περσόνα αντε από δω με τα απλά μαθηματικά σου.. επειδή εσύ δεν μπόρεσες να κάνεις προκοπή στο Ελλάντα και ξενιτεύτηκες
είσαι σίγουρος ότι γι αυτό ξενιτεύτηκα;
θες να τα πούμε από κοντά να δεις το εκκαθαριστικό των τελευταίων 10 ετών;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Υ.Γ.
με απλά μαθηματικά βγάζεις άκρη.. τα άλλα τα λογιστικά τα έχουν ανακαλύψει οι απατεώνες για να μαγειρεύουν τις πουστιές τους.

Ο κανόνας είναι απλός.
Οταν τα ΣΥΝ είναι περισσότερα από τα ΠΛΗΝ πάει να πει ότι από κάπου αλλού μαζεύεις Α Φ Ο Ρ Ο Λ Ο Γ Η Τ Α.

Δε χρειάζεσαι απειροστικό λογισμό και στατιστική για να το κάνεις αυτό.........
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
είσαι σίγουρος ότι γι αυτό ξενιτεύτηκα;
θες να τα πούμε από κοντά να δεις το εκκαθαριστικό των τελευταίων 10 ετών;
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Υ.Γ.
με απλά μαθηματικά βγάζεις άκρη.. τα άλλα τα λογιστικά τα έχουν ανακαλύψει οι απατεώνες για να μαγειρεύουν τις πουστιές τους.

Ο κανόνας είναι απλός.
Οταν τα ΣΥΝ είναι περισσότερα από τα ΠΛΗΝ πάει να πει ότι από κάπου αλλού μαζεύεις Α Φ Ο Ρ Ο Λ Ο Γ Η Τ Α.

Δε χρειάζεσαι απειροστικό λογισμό και στατιστική για να το κάνεις αυτό.........

το δικό μου τα τελευταία 10 χρόναι είναι γύρω στα 85000 μικτά (προ φόρων, ΙΚΑ και λοιπών κρατήσεων) και 18.000 της γυναίκας μου...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.137
Κριτικές
491
Like
37.484
Πόντοι
41.447
Υ.Γ.
με απλά μαθηματικά βγάζεις άκρη..

Δε χρειάζεσαι απειροστικό λογισμό και στατιστική για να το κάνεις αυτό.........

Μαθηματικά = η επιστήμη πάνω στην οποία στηρίζονται όλες οι υπόλοιπες.
Ο Πυθαγόρας έιπε για τα μαθηματικά : "Οι αριθμοί καθορίζουν την τάξη και την αρμονία στο σύμπαν».

τώρα εσύ γιατί παιδέυεις το μυαλουδάκι του τέρατος ?

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
το δικό μου τα τελευταία 10 χρόναι είναι γύρω στα 85000 μικτά (προ φόρων, ΙΚΑ και λοιπών κρατήσεων) και 18.000 της γυναίκας μου...

σας καρπάζωνα πακέτο.....

και μου ρίχνεις και καμμιά 20αριά χρόνια......

αλλα δεν κάνουμε κόντρα στο εισόδημα....

στη μαλακία που δέρνει τον έλληνα κάνουμε..

Υ.Γ.
δε χρειαζόταν να καρφωθείς. Ηταν φως φανάρι ότι το παράδειγμα που έφερες ήταν της οικογενείας σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom