Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μόνο για την γερμανία μπορώ να σου πω

από εκεί και πέρα, εάν μία μέρα θέλεις να εκτελωνίσεις, θα μου κάνεις μία πιπίτσα (μικρή, δεν θα τα πιεις καν  :grin:) και θα σε παραπέμψω εκεί που πρέπει

εάν ψαχτείς λίγο, τα βρίσκεις όλα, εσύ μάχιμε του καναπέ θα τα βρεις έτοιμα, γιαυτό και θα μου κάνεις την πιπίτσα  :grin:

δευτέρα θα φτάσεις στο λιμάνι, πέμπτη θα έχεις ελληνικά νούμερα και όλα 100% νόμιμα και καθαρά....promise!

axaxaxaxa
2 πιπίτσες.....

τώρα τι να σε κάμνω σε παγαπόντη.....
σε άλλα λιμάνια θέλω τώρα άκρες..........
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
τώρα τι να σε κάμνω σε παγαπόντη.....
σε άλλα λιμάνια θέλω τώρα άκρες..........

θα την βρεις την άκρη...δεν ανησυχώ

1076905_b.jpg


σε USB stick λέει κατατέθηκε ο προϋπολογισμός (από in.gr)

τόσο θα είναι το μέγεθος του υπόθετου?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Λαθρεμπόριο… σαύρας

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2009, 16:15

Πάνω στο στήθος του έδεσε 15 σαύρες ένας Αμερικανός, στην προσπάθειά του να τις περάσει παράνομα
από τον έλεγχο στο αεροδρόμιο του Λος Άντζελες.

Όμως, το φιλόδοξο σχέδιο του 40χρονου ναυάγησε, αφού τα 15 ερπετά από την εξωτική Αυστραλία, αξίας 8.500 δολαρίων, έγιναν αντιληπτά κατά τον έλεγχο.

Ο 40χρονος συνελήφθη και οι σαύρες θα πάρουν το δρόμο της επιστροφής.

και πάνω που νόμιζα ότι θα μας αφήσει στην ησυχία μας η σάβρα του μπουρδέλα τον ΄γυρισαν πίσω...
ααααααααααααααααααααααααααααααααχχααχαχχααχαχαχχαχαχαχαχαα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
μόνο για την γερμανία μπορώ να σου πω

από εκεί και πέρα, εάν μία μέρα θέλεις να εκτελωνίσεις, θα μου κάνεις μία πιπίτσα (μικρή, δεν θα τα πιεις καν  :grin:) και θα σε παραπέμψω εκεί που πρέπει

εάν ψαχτείς λίγο, τα βρίσκεις όλα, εσύ μάχιμε του καναπέ θα τα βρεις έτοιμα, γιαυτό και θα μου κάνεις την πιπίτσα  :grin:

δευτέρα θα φτάσεις στο λιμάνι, πέμπτη θα έχεις ελληνικά νούμερα και όλα 100% νόμιμα και καθαρά....promise!

Είσαι σίγουρος για αυτό;;;;;

Αυτός ο παπάρας είναι ικανός να αρχίσει τις φωνές, να χαλάσει την δουλειά και να σου κάψει και το κονέ.

Άστο καλλίτερα....
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
φιλαράκο... τα ελληνικά έρχονται με συγκεκριμένους τύπους εξοπλισμού.
αυτά όχι σε μένα.....
αυτοκίνητο μερσεντέ στην ελλάδα μπορεί να έχει 30 χιλιάρια αξεσουάρ και συνήθως έτσι τα παίρνει ο έλληνας.
Οι διαφορές δεν είναι όπως αναφέρεις και μην κοροιδεύεις τον κόσμο.
όντως οι δασμοί είναι λίγο παραπάνω αλλά όχι όσο λες. Και αυτό γιατί εάν ήταν έτσι ΟΠΩΣ λές θα είχε γιομίσει η Ελλάδα και οι Ελληνάρες με ακριβά που κάθε 6μηνο θα έβγαιναν έξω.......
αφού λοιπόν το γνωρίζεις καλώς πες μας και γιατί πλέον δεν έχει γιομίσει ο τοπος με γερμανικές πινακίδες.

γιατί πολύ απλά δεν αξίζει τον κόπο.

και μη με αναγκάζεις να φέρω τιμολόγιο από ελλάδα και γερμανία δεν αξίζει τον κόπο.
Πες μας και ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ.
Μα καλά τόσο άγνοια?

Οι τιμές διαφέρουν από χώρα σε χώρα, όχι μόνο λόγω δασμών ... αλλά και λόγω πολιτικής των επίσημων εταιριών εισαγωγής!!! ... και όλα αυτά ανεξαρτήτως των αξεσουάρ, τα οποία όντως κάποιες φορές είναι όντως πλούσια απλά και μόνο για να χρυσώσουν το χάπι......
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Α. Σαν νοοτροπία αυτή που αναφέρεις φίλε μου είναι εντελώς παράλογη. Τί πάει να πει πούλα το...πιό λογικό είναι να μην το συμπεριλάβεις στα φορολογητέα του Ε9.
Β. Αλλά , άντε και το πουλάς , ποιός θα το αγοράσει ?
Για την νοοτροπία του Έλληνα ναι είναι παράλογη ...
Όπως παράλογο ΔΕΝ είναι για τον Έλληνα ν δίνει φακελάκι, να λαδώνει, να θέλει να μπει στο Δημόσιο σώνει και καλά, να παζαρεύει την τιμή δίχως να ζητάει απόδειξη, να θέλει εφάπαξ κάθε είδους εργαζόμενος δίχως να πληρώνει την σχετική εισφορά, να ιδιωτικοποιηθούν ζημιογόνες κρατικές εταιρίες, να οδηγάει χωρίς ζώνη, να λαδώνει στο ΚΤΕΟ, να κλείνει τους δρόμους για το οποιοδήποτε αίτημα, να μην θέλει αστυνόμευση, να μην πληρώνει φόρους κοκ...

Αν το ακίνητο σου δεν έχει αξία ... τότε τι το κρατάς??? ... και δεν το δίνεις στο κράτος να σε πουνε και εθνικό ευεργέτη?
Δεν συμφωνώ με την τακτική του ότι οι έχοντες ακίνητη περιουσία πρέπει να χαρατσώνονται ... αλλά κυρίως δεν συμφωνώ με την τακτική του ότι όταν κάποιος έχει έστω και ένα ακίνητο τούβλο αυτό πρέπει πάση θυσία να προστατεύεται!
Αφορμή για το τελευταίο σχόλιο, ιδίως το νέο νομοσχέδιο πέρι πτώχευσης ιδιωτών....
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Για την νοοτροπία του Έλληνα ναι είναι παράλογη ...
Όπως παράλογο ΔΕΝ είναι για τον Έλληνα ν δίνει φακελάκι, να λαδώνει, να θέλει να μπει στο Δημόσιο σώνει και καλά, να παζαρεύει την τιμή δίχως να ζητάει απόδειξη, να θέλει εφάπαξ κάθε είδους εργαζόμενος δίχως να πληρώνει την σχετική εισφορά, να ιδιωτικοποιηθούν ζημιογόνες κρατικές εταιρίες, να οδηγάει χωρίς ζώνη, να λαδώνει στο ΚΤΕΟ, να κλείνει τους δρόμους για το οποιοδήποτε αίτημα, να μην θέλει αστυνόμευση, να μην πληρώνει φόρους κοκ...

Αν το ακίνητο σου δεν έχει αξία ... τότε τι το κρατάς??? ... και δεν το δίνεις στο κράτος να σε πουνε και εθνικό ευεργέτη?
Δεν συμφωνώ με την τακτική του ότι οι έχοντες ακίνητη περιουσία πρέπει να χαρατσώνονται ... αλλά κυρίως δεν συμφωνώ με την τακτική του ότι όταν κάποιος έχει έστω και ένα ακίνητο τούβλο αυτό πρέπει πάση θυσία να προστατεύεται!
[size=16pt]Αφορμή για το τελευταίο σχόλιο, ιδίως το νέο νομοσχέδιο πέρι πτώχευσης ιδιωτών....[/size]
Γράψε κι άλλα, γράψε κι άλλα  :knuppel: :knuppel: :knuppel: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
Και τι θα τους κάνουμε ρε μεγάλε?
Δεν πρέπει κάποτε να προχωρήσει και αυτό όπως και οι πτωχεύσεις των επιχειρήσεων?
Αλήθεια, οι προηγούμενοι μπουχέσες είχαν εξαγγείλει αλλαγή του πτωχευτικού κώδικα που ίσχυε απο το 1920. Έκαναν κάτι?
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Ο Γιώργος το είχε δηλώσει επί λέξει πριν τις εκλογές

"Γνωρίζουμε ακριβώς την κατάσταση,έχουμε σχέδιο,ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ"

Χθες είπε "Δεν φανταζόμασταν το μέγεθος....",και εξαπέλυσε ορυμαγδό νέων φόρων...

Τελικά εκτός από άτομο μειωμένης αντίληψης,κληρονόμησε και το βασικό χάρισμα του πατέρα του...το ψέμα
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Γράψε κι άλλα, γράψε κι άλλα  :knuppel: :knuppel: :knuppel: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
Και τι θα τους κάνουμε ρε μεγάλε?
Δεν πρέπει κάποτε να προχωρήσει και αυτό όπως και οι πτωχεύσεις των επιχειρήσεων?
Αλήθεια, οι προηγούμενοι μπουχέσες είχαν εξαγγείλει αλλαγή του πτωχευτικού κώδικα που ίσχυε απο το 1920. Έκαναν κάτι?
Δεν είμαι κατά του πτωχευτικού δικαίου, ίσα ίσα είμαι υπερ...
Την για μια ακόμα φορά άσχημη ελληνική νοοτροπία του Έλληνα, που τα θέλει όλα για την πάρτη του λέω...

Καλά πόσο μυαλό ήθελε, για να καταλάβουν κάποιοι ότι για να ενταχθείς στις ευνοικές διατάξεις του νόμου αυτού πρέπει να έχεις όντως ανάγκη ... κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει εκποίηση όλων των υπαρχόντων σου?
Δεν γίνεται να λέω ότι αδυνατώ να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου και να κρατάω άθικτα τουλάχιστον ... μια μερσεντές ή ένα ακίνητο ή ένα σκάφος ή ένα συλλεκτικό πίνακα ή ... ή ... ή συνδυασμό όλων αυτών!!!
Κάποιοι πανυγήρισαν όταν άκουσαν για τον νόμο -γιατί άραγε? :think: ... το όνειρο τους ήταν να χρεωκοπήσουν???!!! :jerking:- αλλά μούτρωσαν όταν έμαθαν ότι ο νόμος όχι μονο δεν θα τους επέτρεπε να κρατήσουν όχι μόνο τα 2-3 ακίνητα τους, άλλα ούτε ένα ... παίζει ρόλο και το βλήμα εν ονόματι Λαζόπουλος για αυτό βέβαια...
Μετά από πολύ δυσφορία και λαικιστική υποχώρηση, η κυβέρνηση είπε ότι ...θα προστατεύσει την κύρια κατοικία!!!
Δλδ. ενώ δεν έχω τίποτα στην κατοχή μου, αγοράζω ένα ακίνητο, χαριστικά πληρώνω την πρώτη δόση και μετά κηρύτω πτώχευση!!! ... το ακίνητο δεν μου το πειράζουν πλέον (ας πρόσεχαν!!! :dancing:) και εγώ απολαμβάνω ένα πιο ευνοικό καθεσώς αποπληρωμής!!! :uglystupid:

Και πολύ λογικά ... οι τράπεζες αντέδρασαν, αν δεν μπορούν να υποθηκεύσουν έστω και το μοναδικό ακίνητο μιας οικογένειας (αφού θα είναι προστατευμένο), γιατί να δώσουν σε κάποιον ένα δάνειο που κανείς δεν εξασφαλίζει την αποπληρωμή του??? ... αποτέλεσμα? ... εφόσον τα δάνεια εγκρίνονται, θα ανέβουν πολύ πιθανό τα επιτόκια για τα μικρο-μεσαία εισοδήματα πάντα, αφού θα πρέπει να αντισταθμιστεί το επιπλέον ρίσκο ... κοινώς θα την πληρώσουν οι μικρομεσαίοι που έιναι και συνεπείς!!!

Αυτά έχει ο λαικισμός ... για αυτό πλέον δεν πρέπει να ακολουθούμε σοσιαλιστικές πρακτικές, για αυτό και το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον "δεξιό" κόμμα...


"δεξιό"= δεξιό + λαικισμός ... ότι χειρότερο και ασυνεπές, με συνέπειες για τις μετέπειτα γενιές...
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Δεν είμαι κατά του πτωχευτικού δικαίου, ίσα ίσα είμαι υπερ...
Την για μια ακόμα φορά άσχημη ελληνική νοοτροπία του Έλληνα, που τα θέλει όλα για την πάρτη του λέω...

Καλά πόσο μυαλό ήθελε, για να καταλάβουν κάποιοι ότι για να ενταχθείς στις ευνοικές διατάξεις του νόμου αυτού πρέπει να έχεις όντως ανάγκη ... κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει εκποίηση όλων των υπαρχόντων σου?
Δεν γίνεται να λέω ότι αδυνατώ να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου και να κρατάω άθικτα τουλάχιστον ... μια μερσεντές ή ένα ακίνητο ή ένα σκάφος ή ένα συλλεκτικό πίνακα ή ... ή ... ή συνδυασμό όλων αυτών!!!
Κάποιοι πανυγήρισαν όταν άκουσαν για τον νόμο -γιατί άραγε? :think: ... το όνειρο τους ήταν να χρεωκοπήσουν???!!! :jerking:- αλλά μούτρωσαν όταν έμαθαν ότι ο νόμος όχι μονο δεν θα τους επέτρεπε να κρατήσουν όχι μόνο τα 2-3 ακίνητα τους, άλλα ούτε ένα ... παίζει ρόλο και το βλήμα εν ονόματι Λαζόπουλος για αυτό βέβαια...
Μετά από πολύ δυσφορία και λαικιστική υποχώρηση, η κυβέρνηση είπε ότι ...θα προστατεύσει την κύρια κατοικία!!!
Δλδ. ενώ δεν έχω τίποτα στην κατοχή μου, αγοράζω ένα ακίνητο, χαριστικά πληρώνω την πρώτη δόση και μετά κηρύτω πτώχευση!!! ... το ακίνητο δεν μου το πειράζουν πλέον (ας πρόσεχαν!!! :dancing:) και εγώ απολαμβάνω ένα πιο ευνοικό καθεσώς αποπληρωμής!!! :uglystupid:

Και πολύ λογικά ... οι τράπεζες αντέδρασαν, αν δεν μπορούν να υποθηκεύσουν έστω και το μοναδικό ακίνητο μιας οικογένειας (αφού θα είναι προστατευμένο), γιατί να δώσουν σε κάποιον ένα δάνειο που κανείς δεν εξασφαλίζει την αποπληρωμή του??? ... αποτέλεσμα? ... εφόσον τα δάνεια εγκρίνονται, θα ανέβουν πολύ πιθανό τα επιτόκια για τα μικρο-μεσαία εισοδήματα πάντα, αφού θα πρέπει να αντισταθμιστεί το επιπλέον ρίσκο ... κοινώς θα την πληρώσουν οι μικρομεσαίοι που έιναι και συνεπείς!!!

Αυτά έχει ο λαικισμός ... για αυτό πλέον δεν πρέπει να ακολουθούμε σοσιαλιστικές πρακτικές, για αυτό και το ΠΑΣΟΚ είναι πλέον "δεξιό" κόμμα...


"δεξιό"= δεξιό + λαικισμός ... ότι χειρότερο και ασυνεπές, με συνέπειες για τις μετέπειτα γενιές...
Γράφεις πολλά για ένα θέμα που θα εξετάζεται απο δικαστικό.
Η απάτη που περιγράφεις είναι αισίως καραμπινάτη, σιγά να μην του τη χαρίσουν του "πτωχού".
Κάτσε να έρθει ο νόμος και το ξανασυζητάμε  :grin: :grin: :grin:
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Γράφεις πολλά για ένα θέμα που θα εξετάζεται απο δικαστικό.
Η απάτη που περιγράφεις είναι αισίως καραμπινάτη, σιγά να μην του τη χαρίσουν του "πτωχού".
Κάτσε να έρθει ο νόμος και το ξανασυζητάμε  :grin: :grin: :grin:
Ναι γράφω πολλά γιατί θέλω να είμαι αναλυτικός.
Το ότι το θέμα θα εξετάζεται από διακαστικό δεν μου λέει τίποτα, δεδομένου ότι σε αυτή την χώρα ακόμη και υπουργοί ή πρωθυπουργοί ενεδώσαν στον λαικισμό (κατόπιν εορτής) προκειμένου να μην έχουν συνέπειες στην κάλπη έπειτα...

Όντως κάτσε να έρθει ο νόμος και επίσης χαίρομαι που γενικά νομίζω ότι συμφωνούμε ...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Λαθρεμπόριο… σαύρας

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 21 Νοεμβρίου 2009, 16:15

Πάνω στο στήθος του έδεσε 15 σαύρες ένας Αμερικανός, στην προσπάθειά του να τις περάσει παράνομα
από τον έλεγχο στο αεροδρόμιο του Λος Άντζελες.

Όμως, το φιλόδοξο σχέδιο του 40χρονου ναυάγησε, αφού τα 15 ερπετά από την εξωτική Αυστραλία, αξίας 8.500 δολαρίων, έγιναν αντιληπτά κατά τον έλεγχο.

Ο 40χρονος συνελήφθη και οι σαύρες θα πάρουν το δρόμο της επιστροφής.

και πάνω που νόμιζα ότι θα μας αφήσει στην ησυχία μας η σάβρα του μπουρδέλα τον ΄γυρισαν πίσω...
ααααααααααααααααααααααααααααααααχχααχαχχααχαχαχχαχαχαχαχαα

Μωρή καγκούρω ξεφτιλισμένη που νομίζεις ότι βρίσκεσαι Down Under επειδή είναι και εκεί νησί.
Μωρή, πάλι έβαλες τα @@ σου στον μάρσιππο και τα έβγαλες βόλτα;;;;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μωρή καγκούρω ξεφτιλισμένη που νομίζεις ότι βρίσκεσαι Down Under επειδή είναι και εκεί νησί.
Μωρή, πάλι έβαλες τα @@ σου στον μάρσιππο και τα έβγαλες βόλτα;;;;


ααααααααααααααααααχχχχααχχαχαχαχαχααχαχαχχαχααχαχα

την επόμενη φορά θα σε έχω ναρκώσει και θα σε στείλω πιο μακριά....
ααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Η φορολόγηση της "Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας" δεν είναι παρά το πρόσχημα για τη σημερινή χωρίς προηγούμενο φορολογική στοχοποίηση της μεσαίας ιδιοκτησίας, που είναι ο πυρήνας του υστερήματος και της αποταμίευσης του ελληνικού λαού, δήλωσε σήμερα στην Πάτρα, κατά τη διάρκεια συγκέντρωσης των ιδιοκτητών ακινήτων του Νομού Αχαίας, στο ξενοδοχείο ΑΣΤΕΡΑΣ, στα πλαίσια του συνεδρίου «FORUM Aνάπτυξης 2009», ο πρόεδρος της ΠΟΜΙΔΑ ( ) κ. Στράτος Παραδιάς. Οι γνωστές δημοσιονομικές ανάγκες και η αδυναμία εντοπισμού των (φοροφυγάδων) ανέντιμων φορολογουμένων δεν μπορεί ποτέ να «νομιμοποιήσουν» την φοροεπιδρομή κατά των έντιμων, με σαρωτικά μέτρα όπως η έκτακτη εισφορά, ο αναμενόμενος ετήσιος αυτόματος ΦΜΑΠ, η επαναφορά του φόρου κληρονομιάς - γονικής παροχής και η προαναγγελθείσα νέα αύξηση των αντικειμενικών αξιών, που όλα αυτά θα οδηγήσουν νομοτελειακά στην αρπαγή - έμμεση δήμευση των περιουσιών τους, το όποιο εναπομείναν εισόδημα της οποίας ήδη φορολογείται βαρύτατα πάνω (+1,5%) από την ανώτατη φορολογική κλίμακα εισοδήματος!!!
Ειδικότερα για την αιφνιδιαστική και «εν κρυπτώ» δραματική επαύξηση της έκτακτης εισφοράς από τις 400.000 € και με τελικό συντελεστή έως και 10 ο/οο, σε αντίθεση με ότι είχε αρχικά ανακοινωθεί και τεθεί σε «δημόσια διαβούλευση», ο πρόεδρος επισήμανε ότι αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τελικά θα ξεπεράσει κατά πολύ το ένα εκατομμύριο ο αριθμός των υπόχρεων ιδιοκτητών, ενώ η αύξηση του συνολικού φόρου, σε σχέση με το ΕΤΑΚ, κυμαίνεται από 25% στη μικρή έως 133% στη μεσαία περιουσία ύψους έως και 1.000.000 € και έως 585% στα υψηλότερα κλιμάκια! Οι ιδιοκτήτες απρόσοδων ακινήτων αδυνατούν απόλυτα να ανταποκριθούν οικονομικά σε τέτοια φορολογικά μέτρα, και δίκαια αγωνιούν για το ποιά θα είναι τα επόμενα, μόνιμου μάλιστα χαρακτήρα! Είναι απαράδεκτο τα παλιά, τα ξενοίκιαστα, τα δεσμευμένα, τα ετοιμόρροπα, τα ημιτελή, τα άχτιστα, τα κάθε είδους χωρίς εισόδημα ακίνητα στη χώρα μας με τις υπερτιμημένες αντικειμενικές αξίες, να αποτελέσουν βάση για βαριά φορολόγηση των ιδιοκτητών τους, αρχικά δήθεν έκτακτη, για να διαιωνιστεί μέσω του νέου ΦΜΑΠ!
Ο πρόεδρος αναφέρθηκε στις καταστροφικές συνέπειες αυτών των μέτρων στην οικοδομή και στα τεχνικά, εμποροβιομηχανικά και νομικά επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτήν, και στην κτηματαγορά και την οικονομία γενικότερα, ιδιαίτερα όμως στον κλονισμό της εμπιστοσύνης των πολιτών στο κράτος και στην εξώθησή τους στη φοροδιαφυγή, ως μόνη διέξοδο σωτηρίας από την άδικη και παράλογη υπερφορολόγηση! Τέλος αναρωτήθηκε πως άραγε θα πεισθούν οι ιδιοκτήτες των υφισταμένων παλαιών κτιρίων σε όλη τη χώρα, και πως θα μπορέσουν να υλοποιήσουν τις επερχόμενες κοινοτικές οδηγίες για ενεργειακή αναβάθμισή τους, όταν το κράτος όχι μόνον θα απομυζήσει και το τελευταίο διαθέσιμο ευρώ, αλλά και θα ζητά κάθε χρόνο, μερίδιο από την όποια αξία της ιδιοκτησίας τους?
Φοβούμαι, τόνισε τέλος ο πρόεδρος, ότι πολύ γρήγορα ξεχάστηκαν οι εντολές του Πρωθυπουργού για κοινωνικό διάλογο των υπουργών με τις αρμόδιες οργανώσεις ΠΡΙΝ από κάθε εξαγγελία μέτρων που τις αφορούν. Δεν μπορεί η ανάρτηση νομοσχεδίου στο διαδίκτυο, και μάλιστα εντελώς διαφορετικού από αυτό που τελικά κατατέθηκε για ψήφιση, να θεωρείται ότι υποκαθιστά τον αναγκαίο διάλογο με τους εκπροσώπους της οργανωμένης κοινωνίας των πολιτών, και να αναφέρεται ότι δήθεν «προηγήθηκε δημόσια διαβούλευση μέσω διαδικτύου» !!!

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η φορολόγηση της "Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας" δεν είναι παρά το πρόσχημα για τη σημερινή χωρίς προηγούμενο φορολογική στοχοποίηση της μεσαίας ιδιοκτησίας, που είναι ο πυρήνας του υστερήματος και της αποταμίευσης του ελληνικού λαού

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Ιτε παίδες Ελλήνων με ρόλεξ στα χέρια και γούνες στους ώμους......
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Ως συνήθως τα βλήματα που διαχρονικά μας κυβερνούν κάνουν του κόσμου τις μαλακίες...

Σε ΚΑΝΕΝΑ μέρος του κόσμου δεν φορολογείται η περιουσία αλλά φορολογούνται οι ΠΡΟΣΟΔΟΙ αυτής (δηλαδή το εισόδημα που αποφέρει). Δεν φορολογείται η κατοχή του ακινήτου (παρά μόνο με ανταποδοτικά τέλη όπως για παράδειγμα τα δημοτικά τέλη) αλλά φορολογείται η αγορά του (φόρος μεταβίβασης, φόρος κληρονομίας, φόρος δωρεάς ή ΦΠΑ) και τα εισοδήματα που προκύπτουν από αυτό. Θεωρητικά επίσης έχει φορολογηθεί και το εισόδημα από το οποίο μπόρεσες να αγοράσεις το ακίνητο.

Το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι ανταποδοτικά και εισπράτονται αποκλειστικά και μόνο για την επιβάρυνση που προκαλεί στο κοινωνικό σύνολο η χρήση τους. Εχει φορολογηθεί το εισόδημα από το οποίο αποκτήθηκε και η αγορά του με τους αναλογούντες δασμού και τέλη.

Στην Ελλάδα επειδή οι φωστήρες μας δεν μπορούν (μάλλον καλύτερα δεν θέλουν ) να πιάσουν και να φορολογήσουν το εισόδημα φορολογούν την κατοχή, βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι δίκαιους και άδικους (δηλαδή ειλικρινείς φορολογούμενους και φοροφυγάδες). Για παράδειγμα ένας καλοπληρωμένος μισθωτός του ιδιωτικού τομέα (από αυτούς που τους χαρακτηρίζουν σαν γκόλντεν μπόις) με μισθό της τάξης των 75000 ευρώ τον χρόνο (μικτό) θα φορολογηθεί περίπου 30.000 κάθε χρόνο και θα του μείνουν 45.000. Αν είναι παντρεμένος και η γυναίκα του εχει ένα εισόδημα 17000 τον χρόνο (δημόσιος υπάλληλος-καθηγήτρια) τότε στο σπίτ αυτό μπαίνουν κάθε χρόνο 62.000 ευρώ. Σε 15 χρόνια αυτοί αγοράσανε για επένδυση τρία ακίνητα (μία πρώτη κατοικία ένα εξοχικό και ένα δυάρι) συνολικής αντικειμενικής αξίας (σημερινές τιμές) 560.000 Ευρώ για τα οποία ήδη έχουν φορολογηθεί και σαν εισόδημα και για την αγορά τους. Τώρα θα δώσουν και γαμισιάτικα 560 ευρώ ...

αααα ρε μαλάκες υπουργοί και πρωθυπουργοί...

και ακόμη χειρότερα μαλάκες αυτοί που τους υπερασπίζονται...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Στην Ελλάδα επειδή οι φωστήρες μας δεν μπορούν (μάλλον καλύτερα δεν θέλουν ) να πιάσουν και να φορολογήσουν το εισόδημα φορολογούν την κατοχή, βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι δίκαιους και άδικους (δηλαδή ειλικρινείς φορολογούμενους και φοροφυγάδες). Για παράδειγμα ένας καλοπληρωμένος μισθωτός του ιδιωτικού τομέα (από αυτούς που τους χαρακτηρίζουν σαν γκόλντεν μπόις) με μισθό της τάξης των 75000 ευρώ τον χρόνο (μικτό) θα φορολογηθεί περίπου 30.000 κάθε χρόνο και θα του μείνουν 45.000. Αν είναι παντρεμένος και η γυναίκα του εχει ένα εισόδημα 17000 τον χρόνο (δημόσιος υπάλληλος-καθηγήτρια) τότε στο σπίτ αυτό μπαίνουν κάθε χρόνο 62.000 ευρώ. Σε 15 χρόνια αυτοί αγοράσανε για επένδυση τρία ακίνητα (μία πρώτη κατοικία ένα εξοχικό και ένα δυάρι) συνολικής αντικειμενικής αξίας (σημερινές τιμές) 560.000 Ευρώ για τα οποία ήδη έχουν φορολογηθεί και σαν εισόδημα και για την αγορά τους. Τώρα θα δώσουν και γαμισιάτικα 560 ευρώ ...

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

πάμε μαθηματικά τεράστιε......

62000 χ 15 = 930000...... σύνολον.....
Αντικειμενική αξία 560000 δλδ έστω ότι το κόστος αγοράς ίσο με την αντικειμενική.
930000 - 560000 = 370000
βενζίνες 2000 (το χρόνο με πολύ ποδαρόδρομο και ΜΜΕ και οικονομία) 30000
αυτοκίνητα (μόνο μία αγορά σε 15 χρόνια για τον καθένα) άλλα 40000
έξοδα αυτοκινήτου (1000 και για τους δύο το χρόνο) 15000
ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ (3000 και για τους δυό το χρόνο) άλλα 45000

σύνολον 130000 τη 15ετία.
370000 - 130000 = 240000
δλδ 240000 /15 = 16000 το χρόνο ή 1340 Ευρώ το μήνα
για Φαί και διασκέδαση και ρουχισμό και διακοπές και βλάβες/συντήρηση σπιτιών και έκτακτα έξοδα.....
Και αυτά χωρίς ΠΑΙΔΙΑ και γέννες και λοιπά.....και ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ και με 1 αυτοκίνητο τη δεκαπενταετία.

Κάποιος είναι μαλάκας και μας κοροιδεύει όλους...................
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Υ.Γ.
κάνε και το σταυρό σου που δε σου στέλνει επιτροπή για απογραφή ανά οικογένεια γιατί τότε τα γαμησιάτικα των 560 θα τα έστελνες και διπλά για να μη σου έρθει σπίτι.

κατάλαβες πονηράτζα νεοέλληνα;  :sunglasses:

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom