Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
I feel your pain... Αν και πιά "έγινα ρατσιστής". Εννοώ, θέλω  V2, είναι το μόνο μοτέρ που σχεδιάστηκε σχεδόν αποκλειστικά για μοτοσυκλέττα. Τετρακύλινδρα, τρικύλινδρα, εξακυλινδρα κλπ, ακόμα και μονοκύλινδρα, χρησιμοποιούνται κι αλλού. Η μόνη άλλη χρήση του V2 (Moto Guzzi) που ξέρω είναι σε μη επανδρωμένα τηλεκατευθυνόμενα μετεορολογικά αεροσκάφη. Όσο γερνάω αποκτώ κι άλλες ιδιοτροπίες φαίνεται.
...δεν εχεις κι'αδικο!Παω να την πεσω κανα-δυο ωριτσες!Θα τα πουμε το βραδυ,η θα την κανεις νωρις?
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
Κάτι ενδιαφέρον για τους φίλους μηχανόβιους (και όχι μόνο). :)

Ανέβηκε σήμερα στο (torrent tracker) το πρώτο μέρος (2CDs, 30 κομμάτια) του Harley Davidson - Road Songs.

Η εγγραφή είναι ελεύθερη, κατεβάστε το και περάστε καλά.  :sunglasses:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Παλληκάρια προσέξτε το εξής:

www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=28812496]Δρόμος τρόμου για δικυκλιστές[/url]

Σχετικά με την Αττική Οδό, επισημάνθηκε από τον διοικητή της ομώνυμης Τροχαίας, Γ. Ελευθεράκη, ότι ενώ οι οδηγοί δικύκλων είναι μόλις το 2% του αριθμού των χρηστών, η συμμετοχή τους στα τροχαία εντός αυτής είναι 50%. Κυριολεκτικά αποτελεί πίστα ταχύτητας για τους μηχανόβιους.

Στην Αττική Οδό κατά τα επτά χρόνια λειτουργίας της έχουν σκοτωθεί 49 άτομα και έχουν τραυματιστεί 627 ενώ έχουν βεβαιωθεί περίπου 300 χιλιάδες παραβάσεις.


Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε χρόνο χάνουν την ζωή τους στην Αττική οδό 3 - 4 μοτοσυκλετιστές και τραυματίζονται 40 - 50 άτομα.

Προσοχή, οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Παλληκάρια προσέξτε το εξής:

www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=28812496]Δρόμος τρόμου για δικυκλιστές[/url]

Σχετικά με την Αττική Οδό, επισημάνθηκε από τον διοικητή της ομώνυμης Τροχαίας, Γ. Ελευθεράκη, ότι ενώ οι οδηγοί δικύκλων είναι μόλις το 2% του αριθμού των χρηστών, η συμμετοχή τους στα τροχαία εντός αυτής είναι 50%. Κυριολεκτικά αποτελεί πίστα ταχύτητας για τους μηχανόβιους.

Στην Αττική Οδό κατά τα επτά χρόνια λειτουργίας της έχουν σκοτωθεί 49 άτομα και έχουν τραυματιστεί 627 ενώ έχουν βεβαιωθεί περίπου 300 χιλιάδες παραβάσεις.


Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε χρόνο χάνουν την ζωή τους στην Αττική οδό 3 - 4 μοτοσυκλετιστές και τραυματίζονται 40 - 50 άτομα.

Προσοχή, οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
Συμφωνώ, αλλά υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να ληφθούν υπ όψη:
1) Πρώτο και κυριώτερο: Όντως η Αττική Οδός και το δίκτυό της έχουν μεταβληθεί σε πίστα, ειδικά αργά το βράδυ.
2) Είναι σχεδόν αδύνατο να αυτοσυγκρατηθεί ο οδηγός μιας  Supersport με 160+ ΗΡ και να τηρήσει το όριο ταχύτητος στην Αττική Οδό, ειδικά όταν τη βλέπει άδεια, εξ ου και οι ΠΑΡΑ πολλές βεβαιωμένες παραβάσεις.
3) Δυστυχώς οι μοτοσυκλεττιστές, φταίνε δεν φταίνε, ΧΤΥΠΑΝΕ στα ατυχήματα. Όπου το χτύπημα ξεκινάει από την απλή πτώση  και το σύρσιμο στην άσφαλτο μέχρι τη σύγκρουση και την κατάληξη κάτω από κάποιο αυτοκίνητο. Δεν μιλάνε τα στοιχεία της Αττικής Οδού για πόσα από τα ατυχήματα με θύματα μοτοσυκλεττιστές την ευθύνη έφεραν οι ίδιοι, αλλά αυτό σαφώς δεν αλλάζει το γεγονός. Πράγματι οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και τρομακτικοί, αν όμως τους δώ (προσωπικά) λίγο ρεαλιστικά λέω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων πρέπει να ευθύνονται αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέττες πρέπει να κινούντο σχετικά αργά σε σχέση με τις δυνατότητές τους, δεδομένου ότι πτώσεις με πολλά συνήθως είναι θανατηφόρες, ειδικά σε τέτοιους δρόμους (κλειστούς-ταχείας κυκλοφορίας)
Ευχαριστώ Βολταίρε για την ευκαιρία που μού 'δωσες
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Συμφωνώ, αλλά υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να ληφθούν υπ όψη:
1) Πρώτο και κυριώτερο: Όντως η Αττική Οδός και το δίκτυό της έχουν μεταβληθεί σε πίστα, ειδικά αργά το βράδυ.
2) Είναι σχεδόν αδύνατο να αυτοσυγκρατηθεί ο οδηγός μιας  Supersport με 160+ ΗΡ και να τηρήσει το όριο ταχύτητος στην Αττική Οδό, ειδικά όταν τη βλέπει άδεια, εξ ου και οι ΠΑΡΑ πολλές βεβαιωμένες παραβάσεις.
3) Δυστυχώς οι μοτοσυκλεττιστές, φταίνε δεν φταίνε, ΧΤΥΠΑΝΕ στα ατυχήματα. Όπου το χτύπημα ξεκινάει από την απλή πτώση  και το σύρσιμο στην άσφαλτο μέχρι τη σύγκρουση και την κατάληξη κάτω από κάποιο αυτοκίνητο. Δεν μιλάνε τα στοιχεία της Αττικής Οδού για πόσα από τα ατυχήματα με θύματα μοτοσυκλεττιστές την ευθύνη έφεραν οι ίδιοι, αλλά αυτό σαφώς δεν αλλάζει το γεγονός. Πράγματι οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και τρομακτικοί, αν όμως τους δώ (προσωπικά) λίγο ρεαλιστικά λέω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων πρέπει να ευθύνονται αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέττες πρέπει να κινούντο σχετικά αργά σε σχέση με τις δυνατότητές τους, δεδομένου ότι πτώσεις με πολλά συνήθως είναι θανατηφόρες, ειδικά σε τέτοιους δρόμους (κλειστούς-ταχείας κυκλοφορίας)
Ευχαριστώ Βολταίρε για την ευκαιρία που μού 'δωσες

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ατύχημα στην Αττική Οδό με μοτοσυκλετιστή οπότε δεν έχω προσωπική άποψη (για το πως γίνονται εκεί τα ατυχήματα). Όποιος έχει εμπειρία ή γνώση ας το καταθέσει εδώ.

Από εκεί και πέρα όντως θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε από επίσημη πηγή αν τα ατυχήματα είναι solo ή προξενούνται από σύγκρουση με άλλο όχημα (σύκρουση μηχανής με μηχανή στην Αττική Οδό δεν μπορώ να διανοηθώ).

Θα δω μήπως μπορέσω να βρω περισσότερα στοιχεία (αν τα κρατάνε).

 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Αυριο κατα τις 10.00 το πρωι θα παω στην ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ για το
  BAZAAR....
  Για να βρω τιποτα στο νουμερο μου...
  Οποιος θελει συναντηση εκει
  Για τηλ.....πμ
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Νοττττττ,παλιογερεεεεεε....
  Θα παμε παρεα αυριο ρεεεεε;
  Εχουμε ψωνια να κανουμε λεμε...
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
για βάρα μια προσκλητήριο, πόσοι είμαστε παρόντες ?
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.438
Κριτικές
5
Like
67.060
Πόντοι
12.056
:rockon: :rockon: :rockon:
 

Συνημμένα

  • japanzc9.gif
    japanzc9.gif
    31,9 KB · Εμφανίσεις: 41

Επισκέπτης
  Νοττττττ,παλιογερεεεεεε....
  Θα παμε παρεα αυριο ρεεεεε;
  Εχουμε ψωνια να κανουμε λεμε...
ΕΝΝΟΕΙΤΕ!Να μιλησουμε με τον λαλακ και τον παθος!Λοιπον...εξοχωτατε...Γυρναμε απο Αη-Γιαννη Κομμουνιστη,με φιλο,ο οποιος οδηγει GSXR 1000!Ειμαι μπροστα του!Κινουμαστε με , περιπου 200-220 χλμ.Προπορευομενο IBIZA,ΔΕΝ αντιλαμβανεται την διαφορα ταχυτητας...και επιχειρει ελιγμο αλλαγης λωριδας(απο την μεσαια,στην αριστερη)!Τελευταια στιγμη,το μετανιωνει...και ξαναμπαινει στη μεσαια!Αν ειχε μεινει αριστερα,θα ειχαμε παρασει απο δεξια του...αλλα...τελος παντων!Φρεναρω δυνατα και ξαναεπιταχυνω !Ο φιλος μου,με βρηκε αναμεσα στην εξατμιση και στον τροχο,με συνεπεια την απωλεια ελεγχου και την (ευτυχως ανωδυνη)πτωση!Με εσωσε απο την πτωση,η πειρα μου,και το οτι η μοτο μου ηταν σε φαση επιταχυνσης!Ειναι μια τεραστια κουβεντα,που δυστυχως λογω ταχυτητος,δεν μπορω να συμμεταξω!Ο Μπον,σαν εμπειροτερος,μπο(ν)ρει να σας διαφωτισει περισσοτερο!
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Επειδή μπορεί να μη το πάρει το μάτι σας....παραθέτω εδώ μια καταπληκτική ατάκα του Βοθρου:

Παράθεση από: john_sexy στις χθες στις 18:29
ποπο σας εχει φαει η μαλακια ελεος δηλαδη

Απάντηση Βόθρου:
το ελεος ταχι αποφτισι
η μαλακια ινε ιερι και ινε ανιλειτι
 

Επισκέπτης
Ο ευφυεστατος εφευρετης του χαρακτηρα του ΒΟΘΡΟΥ,ανετα κανει μεγαλη επιτυχια σαν σεναριογραφος(ΤΟ ΕΝΝΟΩ).Ειναι απλα... ΤΕΛΕΙΟΣ!
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Εχετε τα κινητα ανοιχτα αυριο για συννενοηση....
  Θα αρχισω τα κουδουνισματα απο πρωιας....
  χεχεχεχ
  Λαλαααααααα.....
  θα σε λιωσω στο ντριν ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Κανονιστε πάντως να βρεθούμε ΚΑΙ Κυριακή. Για την ώρα, καληνυχτώ και σας εύχομαι να βρείτε ευκαιρίες στο παζάρι
 

Επισκέπτης
  Εχετε τα κινητα ανοιχτα αυριο για συννενοηση....
  Θα αρχισω τα κουδουνισματα απο πρωιας....
  χεχεχεχ
  Λαλαααααααα.....
  θα σε λιωσω στο ντριν ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ποτε θα πας φιλε μου?
Εχω μια υποχρεωση νωρις στις 11 και θα ερθω μετα ευκολααααααα :rockon:

Αν και δεν εχω μηχανη δε πειραζει θα φοραω τα αξεσουαρ στο αυτοκινητο :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
  Εχετε τα κινητα ανοιχτα αυριο για συννενοηση....
  Θα αρχισω τα κουδουνισματα απο πρωιας....
  χεχεχεχ


Σας ομιλει ο αυτόματος τηλεφωνητής, παρακαλώ αφήστε το μήνημά σας μετά το μπιπ.....
:2funny: :2funny:



Θα περιμένουμε τηλεφώνημά σου φίλε Gaba  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom