Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
αν εχεις χάσει δικό σου απο μηχανή ειναι δικαιολογημένο να έχεις μια τέτοια άποψη..
Άστο καλυτερα εριναλ, άστο. Δεκάδες χαμένους μετράω όλα αυτα τα χρόνια, χιλιάδες μετράει όλη η Ελλάδα από τροχαία. Είναι 50% εκπαιδευση (συνολική όμως, όχι δική σου μόνο), 30% ικανότητα και 20% τύχη το ζήτημα της επιβίωσης όταν οδηγάς (η και σε πάνε άλλοι βόλτα)
 

Επισκέπτης
Άστο καλυτερα εριναλ, άστο. Δεκάδες χαμένους μετράω όλα αυτα τα χρόνια, χιλιάδες μετράει όλη η Ελλάδα από τροχαία. Είναι 50% εκπαιδευση (συνολική όμως, όχι δική σου μόνο), 30% ικανότητα και 20% τύχη το ζήτημα της επιβίωσης όταν οδηγάς (η και σε πάνε άλλοι βόλτα)

Οκ παλικάρι. είπα δεν ξέρω. Διαβασα τι ειπε το παιδί αγαρμπα οπως σωστά εθεσε ο παθος και μου ρθε μια εικονα.. τεσπα
 

Επισκέπτης
Λογω ογκου,ευκινησιας και ιδιομορφιας,οι μοτο ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΕΣ των αυτοκινητων,στο 80% των ΤΥΠΩΝ (περιπτωσεων που περιλαμβανουν ΟΛΕΣ τις παραμετρους)των ατυχηματων!Πηγες της ερευνας αν θελει παραθετει ο μπον!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η αδελφή μου, μετά από 2 σπασίματα κνήμης-περόνης, στο ίδιο πόδι σε νεαρή ηλικία (18 το πρωτο, 21 το δευτερο) υποφέρει τώρα από τη μέση της και κουτσαίνει ελαφρα, παρόλο που έχει κάνει 2 διορθωτικές χειρουργικές επεμβάσεις στο Παρίσι.
Δεν προγκάω κανέναν, καθένας-καθεμιά είναι απόλυτα υπευθυνος για τις πράξεις και τις αποφάσεις του. Απλά παραθέτω αυτά που με πίκρα και πόνο, βιωματικά δηλαδή και όχι θεωρητικά έχω διδαχθεί. Γνωρίζω πολλές μηχανόβιες, είναι απόλυτα φυσικό μετά από τόσα χρόνια που ζω και ζώνομαι στο χώρο. Σε όλες δίνω την ίδια συμβουλή. Να οδηγάνε λες και πρόκειται να πέσουν στα επόμενα 50 μέτρα εξ αιτίας λάθους άλλου.
Ότι και να κάνεις, στη μοτοσυκλέττα, φταις δε φταις, εσυ είσαι ο χτυπημένος στο τέλος.
Οι γυναίκες είναι όμορφα δημιουργήματα του Πλάστη που ομορφαίνουνε τη ζωή μας. Είναι ανόητο να αυξάνουν τους κινδύνους για τον εαυτό τους.

Εμένα η δικιά μου (όχι η αδελφή, το έχω αναφέρει και παλαιότερα στο νήμα) παρόλο που οδηγεί πολλά χρόνια (15+) την έχει γλυτώσει μόνον με ράγισμα στο χέρι.
Αλλά οδηγεί σαν κότα (χε, χε).
Ιδιαίτερα τώρα που έχει την έλικα (που είσαι ρε Ένφο) που οδηγεί και ο Τσίπρας.

Πως να το κάνουμε όμως, 200 κιλά μοτοσακό για γυναίκα είναι κάπως δύσκολο να το κουμαντάρει.
Αν το πλαγιάσει σπεύδει για βοήθεια ο ανδρικός πληθυσμός.

Βέβαια συμφωνώ ότι τα καψίματα αφήνουν σημάδια.

Με τα χέρια δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.
Το WD40 έρχεται με ένα ματζαφλέρι (είπαμε ρε, δεν την γρασσάρω εγώ την αλυσσίδα).

 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Λογω ογκου,ευκινησιας και ιδιομορφιας,οι μοτο ειναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΕΣ των αυτοκινητων,στο 80% των ΤΥΠΩΝ (περιπτωσεων που περιλαμβανουν ΟΛΕΣ τις παραμετρους)των ατυχηματων!Πηγες της ερευνας αν θελει παραθετει ο μπον!
Ισχύει κυρίως για τις Εθνικές Οδούς. Αντίθετα στις πόλεις το ποσοστό μεταβάλλεται δραματικά εις βάρος μας. Πρόσφατα άκουσα τη διαφήμιση της Αττικής Οδού. 17% μοτοσυκλέττες επί συνολου οχημάτων, 65% ατυχήματα μοτοσυκλεττων επί συνόλου πάλι μέσα στην Αττική (διάβαζε Αθήνα)
Στην Εθνική η ευελιξία το μικρό πλάτος το γκαζι και το φρένο σου δίνουνε πολλές δυνατότητες να αποφύγεις το ατύχημα.
Στην πολη είναι καθαρά θέμα στατιστικής. με τόσους που διασταυρώνεσαι καθημερινά και μάλιστα αν λάβεις και υπ όψη τις συνθήκες, είναι θέμα χρόνου να συγκρουστείς.
 

Επισκέπτης
Εχω κανει 1.500.000 χλμ ,εδω και εξω τα τελευταια 27 χρονια!Το τελευταιο ατυχημα(ευελπιστω)απο τα τεσσερα-4-συνολικα(ολα εντος Αθηνων,ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ-2-χλμ απο το σπιτι μου),ελαβε χωρα και χρονο προ ΕΙΚΟΣΙ ΤΡΙΩΝ-23-ΕΤΩΝ!Αν ανοιξουμε αυτην την κουβεντα(με την ταχυτητα που γραφω)θα την τελειωσουμε το 25.752 μ.Χ.Λυπηθειτε με,συντροφοι!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Mια και είπαμε για γυναίκες και μηχανές, θέλω να πω ένα χαρακτηριστικό που έχουν όταν οδηγάνε, πολλές φορές που τείνει να γίνει κανόνας. Σχεδόν ποτέ δε φοράνε κράνος! Είτε από αδιαφορία είτε για - αν είναι δυνατόν- να μη χαλάσει το μαλλί! Φυσικά και άντρες το κάνουν αυτό αλλά οι γυναίκες το κάνουν κατά κανόνα!
Άμα βέβαια έχουν δοκιμάσει το καύκαλό τους και είδαν ότι αντέχει σε πρόσκρουση με τσιμέντο ή άσφαλτο ή αιχμηρή γωνία κλπ με ταχύτητες μερικών δεκάδων χιλιομέτρων την ώρα οκ....

Α και κάτι άλλα καλόπαιδα εδώ μέσα έχουν αυτή την κακιά συνήθεια!!!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Λοιποοοον

Γυναίκα να οδηγεί μηχανή. Αναλογα την κατηγορία

Υπάρχει κάποια με κίτρινο 1150GS που το πάει φοβερά. Μαγκιά της. Ας στείλει πμ, θέλω να της εξηγήσω γιατί ειναι λάθος να βάζεις συνθετικό λάδι στο bmw αντι για το ορυκτέλαιο που προτείνει ο κατασκευαστής.

Γενικά όμως δε μου αρέσει να βλέπω γυναίκα να οδηγεί μηχανή. Βέσπα όμως...ΒΕΣΠΑ ΟΜΩΣ. Όχι σκουτερ

Ρε συ γκάμπα, νομίζω οτι την κυριακή ειδα τον τύπο με το ενδοαφέρον υπόγειο. Εχει μουσι;

 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.198
Πόντοι
12.056
Τιποτα για τον βραδυνο καφε ξερουμε???  :think: :think:
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.445
Κριτικές
5
Like
67.198
Πόντοι
12.056

Επισκέπτης
Στις εννια,στην γνωστη πλατεια!ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ!!!Μη μου τα αλλαζετε,τωρα... :uzi: :uzi: :uzi: :uzi: :hammer:ΙΚΤΕΡΟΣ :hammer: :hammer: :hammer:ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...ΔΕΝ εχει μοτοσακο ο ικτερουλης!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tsinouko

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Οκτ 2006
Μηνύματα
515
Κριτικές
20
Like
121
Πόντοι
6.045
Αν έχει μηχανή ο Τιτάνας της καβλοκαβάλας,ο αρχοντας Ψωλαντίνος Αλτέκ ο 1ος,ο Βοεβόδας της πορνικότητας και του δικυκλισμού;;;;Τι ρωτας τωρα;;;Εχει συνολικά 1700cc ξου η κούρσα.
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Στις εννια,στην γνωστη πλατεια!:
Για μένα η πιό γνωστή πλατεία είναι του Χαλανδρίου και ακολουθούν Κολωνάκι, Μπλου Μπελ, Βριλλησίων, Κηφισιάς, Μαβίλη, Ελληνορώσσων (στου Γκίκα, ξέρεις). Εκεί που θα πάτε έχω πάει μια φορά μόνο, με το Λαλλή :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Αν έχει μηχανή ο Τιτάνας της καβλοκαβάλας,ο αρχοντας Ψωλαντίνος Αλτέκ ο 1ος,ο Βοεβόδας της πορνικότητας και του δικυκλισμού;;;;Τι ρωτας τωρα;;;Εχει συνολικά 1700cc ξου η κούρσα.
...ουφφφφφ...ΗΣΥΧΑΣΑ!2.350 c.c.H κουρσα της εταιρειας!Δεν θα το αντεχα να μου ριχνει ο κιτρινιαρης!!!
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
5
Πόντοι
16
Ο ΙΚΤΕΡΟΣ καβαλάει ένα  V Strom 1000 εξοπλισμένο με δίκαννο Yoshimura
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom