Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
φιλαρακι,για λαστιχο που να ζεσταινεται γρηγορα ωστε να βρισκει προσφυση
στους γυαλισμενους δρομους εγω εχω βαλει (στις κλασικες διαστασεις)ενα σετ
της Metzeler τα Rennsport...Τυποις ρεισόνι λαστιχο,αλλα τσιχλα λεμε
Παλαιοτερα ειχα Michelen 2ct και γλυστραγα παντα και παντου ετσι και ανοιγα λιγο γκαζι

απο το μαγαζι Boukis way με 200 ευρα-προσφορα εισαι τζετ και απο κρατημα και απο χαρακτηριστικα
απλα θα το φυλας λιγο στα πολυ βρεγμενα

  αυτα εχω να σου πω απο δικια μου εμπειρια
200 ευρω τσαμπα ειναι.που ειναι το μαγαζι αυτο?
 

Επισκέπτης
Απλα μου την σπανε ερωτησεις τυπου τι να βαλω τι να κανω.... :headbang:
δεν παει ετσι ρε φιλε.εγω με τα μπριτζεστον στο μηχανακι μου ειμαι δυσαρεστημενος και αν κανω κουβεντα με καποιον θα του πω πως δεν μου αρεσει για αυτον το λογο.αποψεις ανταλλασουμε..
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
δεν παει ετσι ρε φιλε.εγω με τα μπριτζεστον στο μηχανακι μου ειμαι δυσαρεστημενος και αν κανω κουβεντα με καποιον θα του πω πως δεν μου αρεσει για αυτον το λογο.αποψεις ανταλλασουμε..
Λοιπον γιαυτο μου την σπανε οι ερωτησεις τετοιου τυπου....εσυ εισαι δυσαρεστημενος εγω ευχαριστημενος......και ο αλλος ειναι ευχαριστημενος δυσαρεστημενος με ντανλοπ...βγαζεις ακρη?
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Όλα τα χρόνια στο χωραφι χρησιμοποιώ λάστιχα petzetakis και είμαι ευχαριστημένος.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Απλα μου την σπανε ερωτησεις τυπου τι να βαλω τι να κανω.... :headbang:
Και πως θα μάθει κάποιος?
Εσύ όταν ξεκίνησες τα ήξερες όλα?
Δε ρώτησες ποτέ σου?
Φόρεσες ΟΛΑ τα λάστιχα για να δεις τι κάνει το καθένα?
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Και πως θα μάθει κάποιος?

Φόρεσες ΟΛΑ τα λάστιχα για να δεις τι κάνει το καθένα?
Ακριβως...μονος μου εβγαλα συμπερασμα πιο ταιριαζει σε εμενα και την μηχανη μου....
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.492
Like
30
Πόντοι
66
Τυπε αμα ρωτας τους αλλους να σου πουν τι λαστιχα να βαλεις...εχεις μηχανη αλλα δεν κανεις για μηχανες...τι αλλο θα ακουσουμε...

Εισαι εκτος θεματος τοτε,αφου σε νευριασε η ερωτηση μου γιατι κανεις τον κοπο και γραφεις.γραψε καμια κριτικη για στουντιο  τοτε αφου τα ξερεις ολα  :grin: και ασε καποιον που κανει για μηχανες να απαντησει. .δεν καταλαβαινω  τον λογο της επιθεσης σου,η ερωτηση μου ειναι πολυ φυσιολογικη.τοσα μελη ειμαστε εδω ολο και καποιος-οι θα εχουν Ζ 750.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Εισαι εκτος θεματος τοτε,αφου σε νευριασε η ερωτηση μου γιατι κανεις τον κοπο και γραφεις.γραψε καμια κριτικη για στουντιο  τοτε αφου τα ξερεις ολα  :grin: και ασε καποιον που κανει για μηχανες να απαντησει. .δεν καταλαβαινω  τον λογο της επιθεσης σου,η ερωτηση μου ειναι πολυ φυσιολογικη.τοσα μελη ειμαστε εδω ολο και καποιος-οι θα εχουν Ζ 750.
Tυπε μου εβδομοι βγηκαμε....για σχολιασε.... :2funny:Και αυριο θα σου πω τι λαστιχα να βαλεις..
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
200 ευρω τσαμπα ειναι.που ειναι το μαγαζι αυτο?

 Οντως τσαμπα ειναι

 
 απο ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα  και αλλου σε παραπλησια τιμη

 

 εγω τα δυο τελευταια σετ στα μηχανακια μου τα εχω βαλει στον Μπουκη
 ειναι ωραιος τυπος,με μεγαλες γνωσεις γυρω απο τα λαστιχα (αμα τον ρωτησετε θα δειτε...)
 εχει καλες τιμες και ειναι γρηγορος στην δουλεια του και προσεκτικος

 εμενα π.χ. που εχω βιδα με τα μαστορικα,ειναι ο πρωτος που αλλαζω λαστιχα και ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ
 αεροκλειδο για να σφιξει τον αξονα του ψαλιδιου-πηρουνιου.ΠΑΝΤΑ με το δυναμοκλειδο και
 στην ροπη που λεει ο κατασκευαστης...

 Τι σημαινει πρακτικα αυτο;
 Το 2002 που ειχα ενα R1 (τωρα πως χωραγα 2 μετρα γοριλλας εκει πανω διπλωμενος ειναι αλλη
 ιστορια,την ειχα δει Βαλεντινο Ροσσι τοτε ο ερμος..)αλλαξα λαστιχα,ονομα δεν θα πω,και
 με φρεσκαδουρα λαστιχα εφυγα για το εξοχικο μετα το απαραιτητο "στρωσιμο" να φυγει η προστασια
 και σε επαρχιακους δρομους πλακωθηκα λιγακι (λες και με τσιμπησε τσε τσε μυγα..)
 και ξαφνικα,εφαπτομενικα μιας στροφης και χωρις αιτια εφυγα αδιαβαστος,αλλου το μηχανακι αλλου
 εγω,σουρσιμο καμμια 20 μετρα και περασα σουμπιτος με τα δερματινα μεσα απο μια περιφραξη
 με κοτετσοσυρμα και τσουυυυππππ εσκασα μυτη στην αυλη μιας γιαγιας,χωρις ευτυχως να σπασω τιποτα
 

 μετα απο επισταμενο ελεγχο στον μηχανικο μου,το ψαλιδι ειχε αποκτησει μερικη παραμορφωση απο
 το υπερβολικο σφυξιμο του παξιμαδιου του αξονα κατα την αλλαγη των ελαστικων

 απο τοτε....μονο με ροποκλειδο
 πριν απο τον Μπουκη,επαιρνα το δικο μου απο το σπιτι και δεν τους αφηνα να χρησιμοποιουν
 αεροκλειδο στο ΔΙΚΟ μου μηχανακι

 τελος παρενθεσης
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
τοσα μελη ειμαστε εδω ολο και καποιος-οι θα εχουν Ζ 750.

 Φιλαρακι,τα λαστιχα που σου ειπα ειναι αυτα

 
1688907.jpg


 η αποψη μου ειναι απο δικη μου εμπειρια (και οχι κατι μου ειπαν,τα φοραει καποιος φιλος,ειναι ωραια στο ματι κτλ κτλ)

 θελουν λιγο προσοχη στο βρεγμενο(μην φανταστεις τιποτα τραγικα πραματα)αλλα υποθετω οτι ουτως ή αλλως
 εισαι προσεκτικος στο βρεγμενο (εγω ειμαι και παρα πολυ μαλιστα..)

 τα προτεινουν για track day λαστιχα,γιαυτο και σου ειπα οτι ειναι "ρεισονια",που σημαινει ζεσταινονται γρηγορα (οντως)
 και κρατανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ειδικα σε γλυστερα κομματια,με τιμημα οτι δεν ειναι τα πλεον ειδικα για βροχη

 εαν εισαι και προσεκτικος σε χρηση πολης και δεν πιεζεις με σπιναρισματα και γλυστρηματα του πισω τροχου,βγαζουν ανετα
 καμμια 8.000-10.000 χλμ....αμα τα πλακωσεις στις γλυστρες..αλλαζει το θεμα

 επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για τα Metzeler M5 ιντερακτ

 κοιτα και λιγο στο φορουμ της Καβασακι τι λενε τα παιδια,ειναι αξιολογα παιδια και ψαχνονται πολυ
 με αυτο το καλοπουλημενο μοντελο που εχεις και εσυ..



 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
  Φιλαρακι,τα λαστιχα που σου ειπα ειναι αυτα

 
1688907.jpg


η αποψη μου ειναι απο δικη μου εμπειρια και οχι κατι μου ειπαν,τα φοραει καποιος φιλος,ειναι ωραια στο ματι

  θελουν λιγο προσοχη στο βρεγμενο(μην φανταστεις τιποτα τραγικα πραματα)αλλα υποθετω οτι ουτως ή αλλως
  εισαι προσεκτικος στο βρεγμενο (εγω ειμαι και παρα πολυ μαλιστα..)

  τα προτεινουν για track day λαστιχα,γιαυτο και σου ειπα οτι ειναι "ρεισονια",που σημαινει ζεσταινονται γρηγορα (οντως)
    εαν εισαι και προσεκτικος σε χρηση πολης και δεν πιεζεις με σπιναρισματα και γλυστρηματα του πισω τροχου,βγαζουν ανετα
  καμμια 8.000-10.000 χλμ....αμα τα πλακωσεις στις γλυστρες..αλλαζει το θεμα

  επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για τα Metzeler M5 ιντερακτ

  κοιτα και λιγο στο φορουμ της Καβασακι τι λενε τα παιδια,ειναι αξιολογα παιδια και ψαχνονται πολυ
  με αυτο το καλοπουλημενο μοντελο που εχεις και εσυ..



Ρε γκαμπατο μασ δουλευεις?για διαβασε τι εγραψες...
 

Επισκέπτης
 Οντως τσαμπα ειναι

 
 απο ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα  και αλλου σε παραπλησια τιμη

 

 εγω τα δυο τελευταια σετ στα μηχανακια μου τα εχω βαλει στον Μπουκη
 ειναι ωραιος τυπος,με μεγαλες γνωσεις γυρω απο τα λαστιχα (αμα τον ρωτησετε θα δειτε...)
 εχει καλες τιμες και ειναι γρηγορος στην δουλεια του και προσεκτικος

 εμενα π.χ. που εχω βιδα με τα μαστορικα,ειναι ο πρωτος που αλλαζω λαστιχα και ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ
 αεροκλειδο για να σφιξει τον αξονα του ψαλιδιου-πηρουνιου.ΠΑΝΤΑ με το δυναμοκλειδο και
 στην ροπη που λεει ο κατασκευαστης...

 Τι σημαινει πρακτικα αυτο;
 Το 2002 που ειχα ενα R1 (τωρα πως χωραγα 2 μετρα γοριλλας εκει πανω διπλωμενος ειναι αλλη
 ιστορια,την ειχα δει Βαλεντινο Ροσσι τοτε ο ερμος..)αλλαξα λαστιχα,ονομα δεν θα πω,και
 με φρεσκαδουρα λαστιχα εφυγα για το εξοχικο μετα το απαραιτητο "στρωσιμο" να φυγει η προστασια
 και σε επαρχιακους δρομους πλακωθηκα λιγακι (λες και με τσιμπησε τσε τσε μυγα..)
 και ξαφνικα,εφαπτομενικα μιας στροφης και χωρις αιτια εφυγα αδιαβαστος,αλλου το μηχανακι αλλου
 εγω,σουρσιμο καμμια 20 μετρα και περασα σουμπιτος με τα δερματινα μεσα απο μια περιφραξη
 με κοτετσοσυρμα και τσουυυυππππ εσκασα μυτη στην αυλη μιας γιαγιας,χωρις ευτυχως να σπασω τιποτα
 

 μετα απο επισταμενο ελεγχο στον μηχανικο μου,το ψαλιδι ειχε αποκτησει μερικη παραμορφωση απο
 το υπερβολικο σφυξιμο του παξιμαδιου του αξονα κατα την αλλαγη των ελαστικων

 απο τοτε....μονο με ροποκλειδο
 πριν απο τον Μπουκη,επαιρνα το δικο μου απο το σπιτι και δεν τους αφηνα να χρησιμοποιουν
 αεροκλειδο στο ΔΙΚΟ μου μηχανακι

 τελος παρενθεσης
τα λαστιχα του ειναι φρεσκα?
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
  Φιλαρακι,τα λαστιχα που σου ειπα ειναι αυτα

 
1688907.jpg


  η αποψη μου ειναι απο δικη μου εμπειρια και οχι κατι μου ειπαν,τα φοραει καποιος φιλος,ειναι ωραια στο ματι

  θελουν λιγο προσοχη στο βρεγμενο(μην φανταστεις τιποτα τραγικα πραματα)αλλα υποθετω οτι ουτως ή αλλως
  εισαι προσεκτικος στο βρεγμενο (εγω ειμαι και παρα πολυ μαλιστα..)

  τα προτεινουν για track day λαστιχα,γιαυτο και σου ειπα οτι ειναι "ρεισονια",που σημαινει ζεσταινονται γρηγορα (οντως)
  και κρατανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ειδικα σε γλυστερα κομματια,με τιμημα οτι δεν ειναι τα πλεον ειδικα για βροχη

  εαν εισαι και προσεκτικος σε χρηση πολης και δεν πιεζεις με σπιναρισματα και γλυστρηματα του πισω τροχου,βγαζουν ανετα
  καμμια 8.000-10.000 χλμ....αμα τα πλακωσεις στις γλυστρες..αλλαζει το θεμα

  επισης πολυ καλα λογια εχω ακουσει και για τα Metzeler M5 ιντερακτ

  κοιτα και λιγο στο φορουμ της Καβασακι τι λενε τα παιδια,ειναι αξιολογα παιδια και ψαχνονται πολυ
  με αυτο το καλοπουλημενο μοντελο που εχεις και εσυ..



Ειναι ραια στο ματι... :headbang: :headbang:Ετσι διαλεγα ελαστικα οταν ημουν 18...
Ρεισονια...ρε για να ζεσταθουν τα ρεισονια πρεπει να κανεις δυο τρεις γυρους στην πιστα....
Θελουν προσοχη στο βρεγμενο?ρε τι του λες να παρει του ανθρωπου...
Οπως το λες..τα προτεινουν για τρακ ντει...ο ανθρωπος στην δουλει του θελει να πηγαινει..
Φιδια πουλας ρε γκαμπατο?
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Ρε γκαμπατο μασ δουλευεις?για διαβασε τι εγραψες...

Σε αυτό νομίζω αναφέρεσαι

 

 [glow=red,2,300]η αποψη μου ειναι απο δικη μου εμπειρια και οχι κατι μου ειπαν,τα φοραει καποιος φιλος,ειναι ωραια στο ματι[/glow]

νομίζω ότι απλά ξέχασε μία παρένθεση του τύπου " η άποψή μου είναι από δική μου εμπειρία (όχι κάτι μου είπαν και μπλα μπλα μπλα)"

Δεν εννοεί ότι τα πήρε γιατί είναι ωραία στο μάτι.

Το αντίθετο λέει.

έντιτ: α δε εννοείς μόνο αυτό. ας απαντήσει ο ίδιος.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Σε αυτό νομίζω αναφέρεσαι

νομίζω ότι απλά ξέχασε μία παρένθεση του τύπου " η άποψή μου είναι από δική μου εμπειρία (όχι κάτι μου είπαν και μπλα μπλα μπλα)"

Δεν εννοεί ότι τα πήρε γιατί είναι ωραία στο μάτι.

Το αντίθετο λέει.

έντιτ: α δε εννοείς μόνο αυτό. ας απαντήσει ο ίδιος.
Που βαζει ρεισονια? στο βε στορμ? :think:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Ειναι ραια στο ματι... :headbang: :headbang:Ετσι διαλεγα ελαστικα οταν ημουν 18...
Ρεισονια...ρε για να ζεσταθουν τα ρεισονια πρεπει να κανεις δυο τρεις γυρους στην πιστα....
Θελουν προσοχη στο βρεγμενο?ρε τι του λες να παρει του ανθρωπου...
Οπως το λες..τα προτεινουν για τρακ ντει...ο ανθρωπος στην δουλει του θελει να πηγαινει..
Φιδια πουλας ρε γκαμπατο?

 ελα ,για πες μου τι απορια εχεις (αφου δεν προτεινεις ΕΣΥ κατι..)

 τι απορια εχεις;
 αν κανουν τα λαστιχα που προτεινα;
 ναι κανουν...

 αν ζεσταινονται γρηγορα;
 ναι ζεσταινονται....

 εαν ειναι καθαρα ρεισινγκ λαστιχα (ωστε να θελουν τους δυο τρεις γυρους που λες..);;;;
 οχι δεν ειναι,ειναι απλα λαστιχα ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΠΙΣΤΑ

 Αλλη ερωτηση πολυξεριδη και ειρωνα τυπε μου;
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Που βαζει ρεισονια? στο βε στορμ? :think:

Δεν ξέρω.

Θα σου πει ο ίδιος.

Εγώ απλά απάντησα σε αυτό που νόμισα ότι είχες θέμα γιατί κι εγώ στην αρχή που το διάβασα δεν είχα καταλάβει πού είχε "ανάσα" το σημείο που παρέθεσα πριν και σκάλωσα.

Κατάλαβα όμως πώς το εννοεί.

Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Πάντως αν μιλάμε για Z750 δε θα μου έκανε εντύπωση να φορέσει ο φίλος σχετικά αγωνιστικό λάστιχο οπότε ίσως ορθώς του τα προτείνει ο γκάμπα.

Δεν του είπε να βάλει κανά σλικ για να πηγαίνει για καφέ.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Δεν ξέρω.

Θα σου πει ο ίδιος.

Εγώ απλά απάντησα σε αυτό που νόμισα ότι είχες θέμα γιατί κι εγώ στην αρχή που το διάβασα δεν είχα καταλάβει πού είχε "ανάσα" το σημείο που παρέθεσα πριν και σκάλωσα.

Κατάλαβα όμως πώς το εννοεί.

Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Πάντως αν μιλάμε για Z750 δε θα μου έκανε εντύπωση να φορέσει ο φίλος σχετικά αγωνιστικό λάστιχο οπότε ίσως ορθώς του τα προτείνει ο γκάμπα.

Δεν του είπε να βάλει κανά σλικ για να πηγαίνει για καφέ.
Ρε τυπε τα ρεισονια δεν κανουν για το μεσο αναβατη....θελουν ζεσταμα...καλο για να αποδωσουν...τεσπα αστο...δεν ασχολουμε με μαλακιες......και εγω θα βαλω στην δικια μου λαστιχα με τακουνι για εντουρο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom