Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 346K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.446
Like
3
Πόντοι
66
Τό λάδωμα ???????????


ΕΛΛΛΛΛΛΛΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ ΛΕΞΗΗΗΗΗΗ !!!!!!!! ;) :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
διάλεξε και παρε ,gia anal μάλλον τη μικρή συσκευασία!!! :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • crc1102.jpg
    crc1102.jpg
    90,7 KB · Εμφανίσεις: 21

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Νομίζω ο συνάδελφος αναφέρεται στον Παπαντρέ που αλλάζει αλυσίδα εν κινήσει στο ποδήλατο.

Όχι στον άλλο, που βγάζει περιοδικά.

Καλά είναι και οι δυο τους.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Νομίζω ο συνάδελφος αναφέρεται στον Παπαντρέ που αλλάζει αλυσίδα εν κινήσει στο ποδήλατο.

Όχι στον άλλο, που βγάζει περιοδικά.

Καλά είναι και οι δυο τους.
Xaxaxaxa..οκ...εγω νομιζα οτι ελεγε για τον Δημητρη Παπανδρεου.. ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Παίδες, η βαλβολίνη είναι ΚΑΛΟ λιπαντικό, μη το κοροϊδεύετε.  Είναι γνήσιο (δουλεύει μέσα σε σασμάν, διαφορικά κλπ), φτηνό, και αποτελεσματικό.

Βέβαια δεν έχει την ευκολία εφαρμογής του spray, γιατί πωλείται χύμα.
Αλλά για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να έχει όλα τα σύνεργα σε παράταξη στο σπίτι του στα ράφια, είναι καλή λύση. Και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ, χωρίς πειράματα τι βάζει ο κάθε παραγωγός μέσα στο spray, που κολλάει και μια γυμνή απ' έξω για να πουλήσει.

Τα O-ring δε παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ με τη βαλβολίνη (όπως δε παθαίνουν και οι τσιμούχες των σασμάν που δουλέυνουν στη βαλβολίνη και μάλιστα καυτή).

Υπάρχουν spray που πράγματι έχουν ξετινάξει o-ring, αν και αυτό μάλλον οφείλεται στο προωθητικό και το διαλύτη, όχι στο λιπαντικό.
Οι μεγάλες γνωστές εταιρείες δεν κάνουν τέτοιες αρκουδιές, αλλά λογαριάστε πόσο αγοράζετε το κιλό το spray και πόσο τη βαλβολίνη, και μετά το ξανασυζητάμε. Επί δέκα? Μάλλον παραπάνω.
Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί οι μεγάλοι λαδάδες (Shell, BP, Mobil, Pennzoil, Exxon, κλπ) ΔΕΝ βγάζουν spray για αλυσίδες?
Είναι tricky δουλειά το spray, και δε λέω, βολικό είναι αλλά και ρίσκο έχει, και πανάκριβο είναι.
Αντί για κάθε 500km spray ας πούμε ότι βάζω κάθε 300km με το πινελάκι. Και λοιπόν?

Για τη βρωμιά:
Ναι, θα πετάξει λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί ΒΑΖΕΙΣ παραπάνω. Με τον προφυλακτήρα θα πετάξει στην άσφαλτο και στον προφυλακτήρα - δε θα λερώσει ρούχα, σκελετό. κλπ. Άντε να πετάξει λίγο και στο πίσω μέρος της πινακίδας, αν αυτή εξέχει.  Δε χάλασε ο κόσμος.
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
Παίδες, η βαλβολίνη είναι ΚΑΛΟ λιπαντικό, μη το κοροϊδεύετε.  Είναι γνήσιο (δουλεύει μέσα σε σασμάν, διαφορικά κλπ), φτηνό, και αποτελεσματικό.

Βέβαια δεν έχει την ευκολία εφαρμογής του spray, γιατί πωλείται χύμα.
Αλλά για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να έχει όλα τα σύνεργα σε παράταξη στο σπίτι του στα ράφια, είναι καλή λύση. Και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ, χωρίς πειράματα τι βάζει ο κάθε παραγωγός μέσα στο spray, που κολλάει και μια γυμνή απ' έξω για να πουλήσει.

Τα O-ring δε παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ με τη βαλβολίνη (όπως δε παθαίνουν και οι τσιμούχες των σασμάν που δουλέυνουν στη βαλβολίνη και μάλιστα καυτή).

Υπάρχουν spray που πράγματι έχουν ξετινάξει o-ring, αν και αυτό μάλλον οφείλεται στο προωθητικό και το διαλύτη, όχι στο λιπαντικό.
Οι μεγάλες γνωστές εταιρείες δεν κάνουν τέτοιες αρκουδιές, αλλά λογαριάστε πόσο αγοράζετε το κιλό το spray και πόσο τη βαλβολίνη, και μετά το ξανασυζητάμε. Επί δέκα? Μάλλον παραπάνω.
Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί οι μεγάλοι λαδάδες (Shell, BP, Mobil, Pennzoil, Exxon, κλπ) ΔΕΝ βγάζουν spray για αλυσίδες?
Είναι tricky δουλειά το spray, και δε λέω, βολικό είναι αλλά και ρίσκο έχει, και πανάκριβο είναι.
Αντί για κάθε 500km spray ας πούμε ότι βάζω κάθε 300km με το πινελάκι. Και λοιπόν?

Για τη βρωμιά:
Ναι, θα πετάξει λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί ΒΑΖΕΙΣ παραπάνω. Με τον προφυλακτήρα θα πετάξει στην άσφαλτο και στον προφυλακτήρα - δε θα λερώσει ρούχα, σκελετό. κλπ. Άντε να πετάξει λίγο και στο πίσω μέρος της πινακίδας, αν αυτή εξέχει.  Δε χάλασε ο κόσμος.
ρε φιλε οκαθενας εχει την αποψη του και τη λεει.αλλος ασ πουμε την αφηνει να κολλησει απο τη σκουρια και μετα την πεταει
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ρε φιλε οκαθενας εχει την αποψη του και τη λεει.αλλος ασ πουμε την αφηνει να κολλησει απο τη σκουρια και μετα την πεταει

Ακριβώς.
Τη δικιά μου άποψη λέω.
Κανέναν δεν υποχρεώνω νά κάνει αυτό που εγώ νομίζω σωστό.
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
Ακριβώς.
Τη δικιά μου άποψη λέω.
Κανέναν δεν υποχρεώνω νά κάνει αυτό που εγώ νομίζω σωστό.
εννοειται αυτο.εγω ειμαι ψυχακιας μς αυτα.το γουρουνι ασ πουμε οποτε το εβγαζα μετα το επλενα και το περνουσα w 40 για μην ψωριασουν τα αλουμινια
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
Νομίζω ο συνάδελφος αναφέρεται στον Παπαντρέ που αλλάζει αλυσίδα εν κινήσει στο ποδήλατο.

Όχι στον άλλο, που βγάζει περιοδικά.

Καλά είναι και οι δυο τους.


Συνάδελφε χαίρομαι που το κατάλαβες... Στον ΓΑΠ αναφερόμουν και όχι στον άλλο τον Dobermann (για τους παλιότερους)
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.446
Like
3
Πόντοι
66
ρε φιλε οκαθενας εχει την αποψη του και τη λεει.αλλος ασ πουμε την αφηνει να κολλησει απο τη σκουρια και μετα την πεταει
ναί , και δόντια βγάζουν άμα ξεχειλώσει πολύ ,οτι κάτσει ,κι όποιον πάρει ο χάρος!!!! :jerking:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Άντε παράτα μας ρε.

Να σου δώσω ένα σκουπάκι να μαζέψεις τα γρέζια μου;;;


Μπουχααχχαχαχαχαχαχαχαχα.


  Hey dude,αμα τελειωσεις το 8αρι που μαστορευεις,φερτο να το κανουμε πομονα να τραβαει
  νερο απο το πηγαδι
  Ουρρτττττττττττ

  aaaaaaaaaaaaaxaxxaxaxaxaxaxaxax
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Παίδες, η βαλβολίνη είναι ΚΑΛΟ λιπαντικό, μη το κοροϊδεύετε.  Είναι γνήσιο (δουλεύει μέσα σε σασμάν, διαφορικά κλπ), φτηνό, και αποτελεσματικό.

Βέβαια δεν έχει την ευκολία εφαρμογής του spray, γιατί πωλείται χύμα.
Αλλά για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να έχει όλα τα σύνεργα σε παράταξη στο σπίτι του στα ράφια, είναι καλή λύση. Και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ, χωρίς πειράματα τι βάζει ο κάθε παραγωγός μέσα στο spray, που κολλάει και μια γυμνή απ' έξω για να πουλήσει.

Τα O-ring δε παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ με τη βαλβολίνη (όπως δε παθαίνουν και οι τσιμούχες των σασμάν που δουλέυνουν στη βαλβολίνη και μάλιστα καυτή).

Υπάρχουν spray που πράγματι έχουν ξετινάξει o-ring, αν και αυτό μάλλον οφείλεται στο προωθητικό και το διαλύτη, όχι στο λιπαντικό.
Οι μεγάλες γνωστές εταιρείες δεν κάνουν τέτοιες αρκουδιές, αλλά λογαριάστε πόσο αγοράζετε το κιλό το spray και πόσο τη βαλβολίνη, και μετά το ξανασυζητάμε. Επί δέκα? Μάλλον παραπάνω.
Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί οι μεγάλοι λαδάδες (Shell, BP, Mobil, Pennzoil, Exxon, κλπ) ΔΕΝ βγάζουν spray για αλυσίδες?
Είναι tricky δουλειά το spray, και δε λέω, βολικό είναι αλλά και ρίσκο έχει, και πανάκριβο είναι.
Αντί για κάθε 500km spray ας πούμε ότι βάζω κάθε 300km με το πινελάκι. Και λοιπόν?

Για τη βρωμιά:
Ναι, θα πετάξει λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί ΒΑΖΕΙΣ παραπάνω. Με τον προφυλακτήρα θα πετάξει στην άσφαλτο και στον προφυλακτήρα - δε θα λερώσει ρούχα, σκελετό. κλπ. Άντε να πετάξει λίγο και στο πίσω μέρος της πινακίδας, αν αυτή εξέχει.  Δε χάλασε ο κόσμος.
Δεν ξερω για τις αλλες εταιρειες ..αλλα η σελ βγαζει λιπαντικο για αλυσιδες και μαλιστα πολυ καλο...το χρησιμοποιουσα... :grin:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
4e485d2a.jpg




  Ταξίδι σε 14 ασιατικές χώρες μ' ένα XR 250

    Πολλοί έχετε διαβάσει στις σελίδες του MOTO το οδοιπορικό μου στην Ασία. Στις 14 Απριλίου του 2007 ξεκίνησα μονάχος από τη Θεσσαλονίκη με μια μικρή μοτοσικλέτα για να περιηγηθώ σε δέκα μήνες τέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν και Ινδία. Τα σχέδια άλλαξαν πολλές φορές στην πορεία και κατέληξα να επιστρέψω στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια και δυόμισυ μήνες, έχοντας ταξιδέψει σε δεκατέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο–Καραμπάχ.

    Το βιβλίο που περιγράφει αυτή μου την οδύσσεια θα κυκλοφορήσει στα μέσα του Μαΐου από τις εκδόσεις Όραμα και θα έχει τίτλο "27 πανσέληνοι στην Ανατολή". Δεν είναι μια απλή συλλογή των κειμένων που δημοσιεύτηκαν στα 17 τεύχη του MOTO. Μέσα από τις 330 σελίδες του γίνεται μια πιο εκτεταμένη παρουσίαση των όσων έζησα σ' αυτή μου την περιπλάνηση. Ξεδιπλώνοντας το ταξίδι, προσπαθώ να εξοικειώσω τον αναγνώστη με τον πολιτισμό, την ιστορία, τη θρησκεία και τα προβλήματα των κοινωνιών που συνάντησα, για να κατανοήσει και να βιώσει πιο ζωντανά αυτή τη μεταφορά σ’ έναν άλλο κόσμο.

Με τη βοήθεια της λέσχης TDM Hellas θα διοργανωθεί μια παρουσίαση του οδοιπορικού μου το Σάββατο 14 Μαΐου στις 19:00 στο συνεδριακό χώρο της Ευρωπαϊκής Πίστης, στη Λεωφόρο Κηφισίας 274, στο Χαλάνδρι. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη. Τη μοτοσικλέτα ή το αυτοκίνητό σας θα μπορείτε να το αφήσετε στο parking που διατίθεται. Έχοντας δίπλα μου τη μοτοσικλέτα με την οποία ταξίδεψα, θα μιλήσουμε για την προετοιμασία αυτού του ταξιδιού, καθώς και για τα όσα βίωσα στο δρόμο αυτά τα δύο χρόνια και τους δυόμισυ μήνες, ενώ θα εκθέτονται συναρπαστικές φωτογραφίες που έχουν χαραχτεί στη μνήμη όλων όσων συνταξίδευαν μαζί μου μέσα από τις σελίδες του ΜΟΤΟ.

Ελπίζω να σας γνωρίσω από κοντά στις 14 Μαΐου!
Ηλίας Βροχίδης



 

  εγω θα ειμαι εκει!!!!
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.492
Like
30
Πόντοι
66
Τι λαστιχα προτεινεται για Ζ750? χρηση εντος πολεως.
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.347
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
Παίδες, η βαλβολίνη είναι ΚΑΛΟ λιπαντικό, μη το κοροϊδεύετε.  Είναι γνήσιο (δουλεύει μέσα σε σασμάν, διαφορικά κλπ), φτηνό, και αποτελεσματικό.

Βέβαια δεν έχει την ευκολία εφαρμογής του spray, γιατί πωλείται χύμα.
Αλλά για κάποιον που έχει τη δυνατότητα να έχει όλα τα σύνεργα σε παράταξη στο σπίτι του στα ράφια, είναι καλή λύση. Και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ, χωρίς πειράματα τι βάζει ο κάθε παραγωγός μέσα στο spray, που κολλάει και μια γυμνή απ' έξω για να πουλήσει.

Τα O-ring δε παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ με τη βαλβολίνη (όπως δε παθαίνουν και οι τσιμούχες των σασμάν που δουλέυνουν στη βαλβολίνη και μάλιστα καυτή).

Υπάρχουν spray που πράγματι έχουν ξετινάξει o-ring, αν και αυτό μάλλον οφείλεται στο προωθητικό και το διαλύτη, όχι στο λιπαντικό.
Οι μεγάλες γνωστές εταιρείες δεν κάνουν τέτοιες αρκουδιές, αλλά λογαριάστε πόσο αγοράζετε το κιλό το spray και πόσο τη βαλβολίνη, και μετά το ξανασυζητάμε. Επί δέκα? Μάλλον παραπάνω.
Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί οι μεγάλοι λαδάδες (Shell, BP, Mobil, Pennzoil, Exxon, κλπ) ΔΕΝ βγάζουν spray για αλυσίδες?
Είναι tricky δουλειά το spray, και δε λέω, βολικό είναι αλλά και ρίσκο έχει, και πανάκριβο είναι.
Αντί για κάθε 500km spray ας πούμε ότι βάζω κάθε 300km με το πινελάκι. Και λοιπόν?

Για τη βρωμιά:
Ναι, θα πετάξει λίγο παραπάνω. Κυρίως γιατί ΒΑΖΕΙΣ παραπάνω. Με τον προφυλακτήρα θα πετάξει στην άσφαλτο και στον προφυλακτήρα - δε θα λερώσει ρούχα, σκελετό. κλπ. Άντε να πετάξει λίγο και στο πίσω μέρος της πινακίδας, αν αυτή εξέχει.  Δε χάλασε ο κόσμος.
Δεν ξερω για τις αλλες εταιρειες ..αλλα η σελ βγαζει λιπαντικο για αλυσιδες και μαλιστα πολυ καλο...το χρησιμοποιουσα... :grin:




έχω σπρέι της SHELL, καλό είναι αλλά υπάρχει ακόμη γιατί έχω άλλα καλύτερα. :grin:
και κανένα, γμτ, δεν έχει γυμνή από έξω. >:( >:(
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Τι λαστιχα προτεινεται για Ζ750? χρηση εντος πολεως.

φιλαρακι,για λαστιχο που να ζεσταινεται γρηγορα ωστε να βρισκει προσφυση
στους γυαλισμενους δρομους εγω εχω βαλει (στις κλασικες διαστασεις)ενα σετ
της Metzeler τα Rennsport...Τυποις ρεισόνι λαστιχο,αλλα τσιχλα λεμε
Παλαιοτερα ειχα Michelen 2ct και γλυστραγα παντα και παντου ετσι και ανοιγα λιγο γκαζι

απο το μαγαζι Boukis way με 200 ευρα-προσφορα εισαι τζετ και απο κρατημα και απο χαρακτηριστικα
απλα θα το φυλας λιγο στα πολυ βρεγμενα

  αυτα εχω να σου πω απο δικια μου εμπειρια
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Τι λαστιχα προτεινεται για Ζ750? χρηση εντος πολεως.
Τυπε αμα ρωτας τους αλλους να σου πουν τι λαστιχα να βαλεις...εχεις μηχανη αλλα δεν κανεις για μηχανες...τι αλλο θα ακουσουμε...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τυπε αμα ρωτας τους αλλους να σου πουν τι λαστιχα να βαλεις...εχεις μηχανη αλλα δεν κανεις για μηχανες...τι αλλο θα ακουσουμε...
Κάλμαρε ρε, δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις και εμπειρία!  Γιατί του βάζεις χέρι του ανθρώπου?
Μια γνώμη ζήτησε!
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
Κάλμαρε ρε, δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις και εμπειρία!  Γιατί του βάζεις χέρι του ανθρώπου?
Μια γνώμη ζήτησε!
Απλα μου την σπανε ερωτησεις τυπου τι να βαλω τι να κανω.... :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom