Νέα

Μολδαβία - Chişinău

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα serreos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 742K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
πάντως άμα διαβάσεις το thred με χιουμοριστική διάθεση έχει πολύ γέλιο ο σύντροφος δημητράκης  μας λέει πως είναι το κισινέου ενώ δεν έχει πάει ποτε ο σύντροφος μακούλης έχει γίνει μολδαβός ενώ είναι  στο tiraspol ο mr "σοριτας" πάει στο καθαριστήριο και "στο σουπερμαρκετ" και οι μολδαβές του την πέφτουν και του λένε 40 50 euro πάμε σπίτι σου red είναι κατά δήλωση του ουκρανία για τις t "δεβουσκες" ενώ κοιτάει την τιμή του γάλακτος στα supermarket εγώ προσπαθώ να αποδείξω τα αυτονόητα  κουστουρίτσα είμαστε ole  οι ελληναράδες στα βαλκάνια :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug:

Υπάρχει και κάποιος άλλος που προσπαθεί με όποιο τρόπο μπορεί να να δείξει (λανθασμένα) ότι η Μολδαβία είναι μια επικίνδυνη χώρα, ανέφερε για ντουζίνες νεκρούς στα πρόσφατα επεισόδια όταν οι πραγματικά επιβεβαιωμένοι νεκροί ήταν 1 ή 2, ότι του την έπεσε η Αστυνομία όταν πήγε με αυτοκίνητο με ρουμανικές πινακίδες την επομένη της απέλασης του Ρουμάνου πρέσβυ και ότι ούτε λίγο ούτε πολύ, κάποιος που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να ξοδέψει 5000 Ευρώ για να περάσει 20 ημέρες στη Μολδαβία.

Λυπάμαι αγαπητέ, αλλά αν θέλεις να δείξεις την τραγελαφικότητα της υπόθεσης να τα λες όλα!
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
αγαπητοί συναγωνιστές εγώ ότι λέω το apothiknio πάντοτε γιατί ξέρω ακριβώς ότι διαβάζουν έλληνες και σέβομαι τον εaυτo μου επίσης φοράω παντελόνια όχι lacoste αλλα παλιάς κοπής αρβανίτικης ευχάριστο
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
Σύντροφε Soritas.
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το πόστ σου και πραγματικά το χάρηκα. ¨εβαλες τα πράγματα στη θέση τους.
Βέβαια διαφωνούμε στο οικονομικό, πράγμα εύλογο όμως, αφού εγώ διαμένω ως Μολδαβός, εσύ ως ελλην μπιζνεσμαν.
Και (επέτρεψε μου να επιμενω) στις αγγελίες μπορείς να βρείς αστέρια πραγματικά. Δεν χάνεις τίποτα με το να δοκιμάσεις.
Τα σέβη μου

Αγαπητέ Vomvakoulis:
Νομίζω ότι συμφωνούμε σε όλα. Είναι αδιαμφισβητητο γεγονός ότι ένας ντόπιος θα πληρώσει σαφώς λιγότερα από ένα ξένο. Έχω γυρίσει τον πλανήτη 4 φορές, από την Λατινική και Βόρεια Αμερική, Μέση Ανατολή, Αφρική, Ασία και Άπω Ανατολή. Ταξιδεύω στην πρώην FSU από το 1990 όταν η όλη κατάσταση ήταν κυριολεκτικά Far West. Θεωρώ ότι είμαι ένας έμπειρος ταξιδιώτης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι εμπειρότεροι από εμένα. Όταν διαβάζω posts από κάτι τυχάρπαστους και άσχετους τύπους για την κατάσταση και τιμές στη Μολδαβία και αλλού, τρελλαίνομαι.

Στο θέμα μας τώρα. Η δουλειά μου στην Μολδαβία απαιτεί την φυσική μου παρουσία εκεί σχεδόν κάθε 30-40 ημέρες και κάθε φορά για 1 εβδομάδα έως 10 ημέρες. Αυτή την εποχή "σπονσοράρω" 2 μικρές για 500 Ευρώ τον μήνα. Το ποσό αυτό είναι και για τις 2. Η πρώτη (300 Ευρώ) είναι 22 ετών, 183cm, 60 Kg, στήθος 1, μελαχρινή με άσπρο δέρμα Σλαβόφωνη. Η δεύτερη (200 Ευρώ) είναι 24 ετών, 174cm, 50 Kg, στήθος 2, επίσης μελαχρινή αλλά Ρουμανικής καταγωγής. Με τον τρόπο αυτό έχω τις υπηρεσίες τους όσο θέλω και όταν θέλω. Παράλληλα, μέσω αυτών, δημιουργώ τις προϋποθέσεις να γνωρίσω φίλες τους για διπλά, τρίδιπλα αλλά και να διευρύνω τον κύκλο γνωριμιών μου. Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν είμαι ο μοναδικός σπόνσορας που έχουν, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί. Αυτές κάνουν την δουλειά τους και εγώ την δική μου.

Αυτό που με προβληματίζει στις αγγελίες είναι (1) ότι δεν ξέρω την γλώσσα και (2) ότι δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Στην άλλη περίπτωση, έχω την δυνατότητα επιλογής. Είναι όμως κάτι που θέλω να δοκιμάσω. Επειδή έχω χάσει μερικά "επεισόδια" θα το εκτιμούσα αν ανέφερες σε ποιο περιοδικό ή εφημερίδα υπάρχουν αυτές οι αγγελίες.

Και τα δικά μου σέβη.
 

arcans13

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2009
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Αγαπητέ Vomvakoulis:
Νομίζω ότι συμφωνούμε σε όλα. Είναι αδιαμφισβητητο γεγονός ότι ένας ντόπιος θα πληρώσει σαφώς λιγότερα από ένα ξένο. Έχω γυρίσει τον πλανήτη 4 φορές, από την Λατινική και Βόρεια Αμερική, Μέση Ανατολή, Αφρική, Ασία και Άπω Ανατολή. Ταξιδεύω στην πρώην FSU από το 1990 όταν η όλη κατάσταση ήταν κυριολεκτικά Far West. Θεωρώ ότι είμαι ένας έμπειρος ταξιδιώτης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι εμπειρότεροι από εμένα. Όταν διαβάζω posts από κάτι τυχάρπαστους και άσχετους τύπους για την κατάσταση και τιμές στη Μολδαβία και αλλού, τρελλαίνομαι.

Στο θέμα μας τώρα. Η δουλειά μου στην Μολδαβία απαιτεί την φυσική μου παρουσία εκεί σχεδόν κάθε 30-40 ημέρες και κάθε φορά για 1 εβδομάδα έως 10 ημέρες. Αυτή την εποχή "σπονσοράρω" 2 μικρές για 500 Ευρώ τον μήνα. Το ποσό αυτό είναι και για τις 2. Η πρώτη (300 Ευρώ) είναι 22 ετών, 183cm, 60 Kg, στήθος 1, μελαχρινή με άσπρο δέρμα Σλαβόφωνη. Η δεύτερη (200 Ευρώ) είναι 24 ετών, 174cm, 50 Kg, στήθος 2, επίσης μελαχρινή αλλά Ρουμανικής καταγωγής. Με τον τρόπο αυτό έχω τις υπηρεσίες τους όσο θέλω και όταν θέλω. Παράλληλα, μέσω αυτών, δημιουργώ τις προϋποθέσεις να γνωρίσω φίλες τους για διπλά, τρίδιπλα αλλά και να διευρύνω τον κύκλο γνωριμιών μου. Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν είμαι ο μοναδικός σπόνσορας που έχουν, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί. Αυτές κάνουν την δουλειά τους και εγώ την δική μου.

Αυτό που με προβληματίζει στις αγγελίες είναι (1) ότι δεν ξέρω την γλώσσα και (2) ότι δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Στην άλλη περίπτωση, έχω την δυνατότητα επιλογής. Είναι όμως κάτι που θέλω να δοκιμάσω. Επειδή έχω χάσει μερικά "επεισόδια" θα το εκτιμούσα αν ανέφερες σε ποιο περιοδικό ή εφημερίδα υπάρχουν αυτές οι αγγελίες.

Και τα δικά μου σέβη.
φιλε σοριτας μηπως εχεις παει και κολομβια?
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
λοιπόν 1 εγώ ότι έγραψα το "αποdιξα" και δεν χαρακτήρισα συγγράφοντες αλλα απλά αντιπαράθεσα επιχειρήματα στα γραφόμενα τους 2 εγώ λοιπόν ο άσχετος το παιδάκι ο τυχάρπαστος το αμερικανάκι κτλ χάρηκα που υπάρχουν και συναγωνιστές που φοράνε παντελόνια και parathexonte ότι γραφουν χωρίς να έχουν πάει 3 γελάω με τους <<σχετικούς>> και βαρέθηκα να εξηγώ παράδειγμα  για τα ξενοδοχεία 1 ρε συναγωνιστές όταν πας moldavia ουκρανία με καλο αμάξι όπως παο εγώ θέλεις φυλασσόμενο parking οπωσδήποτε δηλαδή hotel στην uα και md άμα νοικιάσεις διαμέρισμα πράγμα που έχω κάνει και εγώ και το κάνουν και πολύ άλλοι χωρίς απόδειξη εγγραφη από τον ιδιοκτητη και έρθει η αστυνομία σου ζαλίζουν τον ερωτα μια βδομάδα και τρέμεις για το αμάξι στο δρόμο βεβαια οι <<σχετικοί>> αυτά δεν τα ξέρουν η δεν τα λένε .ακόμα γελάω με τον αρκάvς13 να σε καλά ρε τύπε  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
επίσης δεν έχω και κανέναν εδώ παρέα όπως επίσης συμπαθούντες και αντιπαθούντες οποτε γράφω χωρίς εξάρτησης όσον αφορά τον τρόπο γραφής μου το έχω γράψει και παλιότερα γράφω με μετατροπέα greeklish το greek από ρουμανικο πληκτρολόγιο συγγνώμη για τα λάθη επίσης ακόμα περιμένω κάνα διαβατήριο από του <<σχετικούς >>  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:          kind regards yantis
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
λοιπόν 1 εγώ ότι έγραψα το "αποdιξα" και δεν χαρακτήρισα συγγράφοντες αλλα απλά αντιπαράθεσα επιχειρήματα στα γραφόμενα τους 2 εγώ λοιπόν ο άσχετος το παιδάκι ο τυχάρπαστος το αμερικανάκι κτλ χάρηκα που υπάρχουν και συναγωνιστές που φοράνε παντελόνια και parathexonte ότι γραφουν χωρίς να έχουν πάει 3 γελάω με τους <<σχετικούς>> και βαρέθηκα να εξηγώ παράδειγμα  για τα ξενοδοχεία 1 ρε συναγωνιστές όταν πας moldavia ουκρανία με καλο αμάξι όπως παο εγώ θέλεις φυλασσόμενο parking οπωσδήποτε δηλαδή hotel στην uα και md άμα νοικιάσεις διαμέρισμα πράγμα που έχω κάνει και εγώ και το κάνουν και πολύ άλλοι χωρίς απόδειξη εγγραφη από τον ιδιοκτητη και έρθει η αστυνομία σου ζαλίζουν τον ερωτα μια βδομάδα και τρέμεις για το αμάξι στο δρόμο βεβαια οι <<σχετικοί>> αυτά δεν τα ξέρουν η δεν τα λένε .ακόμα γελάω με τον αρκάvς13 να σε καλά ρε τύπε  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΜΗ ΠΡΟΤΕΧΕΤΩ Η ΓΛΩΤΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ
Το "άσχετος" και το "τυχάρπαστος" δεν είναι επίθετα που αναφέρονται σε εσένα. Κατά τα άλλα, τι δουλειά έχει το ότι κινδυνεύει να κλαπεί ένα καλό αυτοκίνητο, με το εάν είναι ασφαλές να πας στην Μολδαβία ή την Ουκρανία, εγώ αδυνατώ να το καταλάβω. Επαναλαμβάνω, ότι αυτό που σου "καταλογίζω" είναι ότι προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι η Μολδαβια είναι ένα επικίνδυνο μέρος, ενώ δεν είναι. Πριν από 20 χρόνια και στην Ελλάδα έκλεβαν τα καλά αυτοκίνητα. Εμένα για παράδειγμα το 1982 μου έκλεψαν κάτω ακριβώς από το σπίτι μου ένα MGB. Παρόλα αυτά, υπάρχει κανείς που μπορεί να ισχυρισθεί ότι η Ελλάδα ήταν επικίνδυνη εκείνη την εποχή? Ακόμη, τον περασμένο Δεκέμβριο έκαψαν όλο το κέντρο της Αθήνας. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυρισθεί, ότι επειδή έγιναν αυτά, η Ελλάδα είναι σήμερα επικίνδυνη?
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
mr "σοριτας" δεν απευθύνομαι σε εσάς αλλα στον συναγωνιστή δημητράκη όπου έγραpsε την γνώμη του για τα hotel χωρίς να αναφέρει όλες τις παραμέτρους  .την γνώμη μου  για το αν η moldavia είναι safe την έχω γράψει πολλές φορες ευχάριστο
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
.

4 Συνολικά, για κάποιον που είναι γνώστης και έμπειρος, η όλη υπόθεση δεν του κοστίσει περισσότερα από 200-250 Ευρώ ημερησίως για διαμονή, διατροφή, μετακινήσεις και μουνί.

5. Δεν χρειάζεται να μιλάς Ρωσικά ή Ρουμάνικα για να πηδήξεις. Οι επιλογές σου είναι σαφώς λιγότερες αν δεν γνωρίζεις την γλώσσα, αλλά λυπάμαι που έχω διαφορετική άποψη με ένα από τα σοβαρότερα μέλη του forum (μην χαίρεσαι RED δεν αναφέρομαι σε εσένα) δεν θα πας και χαμένος και είναι σαφώς μιά πολύ καλύτερη επιλογή από τα μπάζα των CT.
ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ,πανω που νομισα οτι εγινα σοβαρος κι εγω,δηλαδη να γραφω μαλακιες κι απο "ΝΙΜΟΥ" ΤΙΠΟΤΑ :grin: :grin: :grin: :grin:
GRAND SORITA :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ,TVRA TELEYTAIA K TO YANTIS,που τη βρισκω να διαβαζω,λες λοιπον οτι 200 η 250ευρα τη μερα ητη 4000-5000 το 20ημερο
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ "επιδοξοι" επισκεπτΕ-ξεροντας οτι ειμαι κι αντιδιαμετρικος με τον ΓΙΓΑΝΤΑ σοριτα,ειναι ΧΟΝΤΡΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ,αλλιως εδω θαρθετε να ταισετε τις παπιες στο παρκο στο buicani
Η ΑΛΛΙΩς βρειτε ΜΙΑ GKOMENA-ΜΕΤΡΙΑ - K XALASTE 3000-4000E!!!!!!
ΑΞΙΖΕΙ? :think: :think: :think:ισως για οσους ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ "εντος",για τους λοιπους ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ
 

redpeainz

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
958
Like
2
Πόντοι
6
Τα είπαμε και τα ξαναείπαμε...

Αυτά που πληρώνεις (δηλαδή λες ότι πληρώνεις - θα πλήρωνες αν πραγματικά πήγαινες) εσύ και ο ΥΑΝΤΙΣ εμένα μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Αν έμενα για 20 ημέρες στο Κίσινεφ θα ξόδευα γύρω στα 1000-1500 για διαμονή, διατροφή και μετακινήσεις και όχι περισσότερα από 1000 για διαφορετική παρέα κάθε βράδυ. Σύνολο 2000-2500!
ΚΑΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙς "ΠΡΟΕΔΡΕ"????????
καλα αλλου γραφεις 200-250 ευρω τη μερα,ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ?
μετα τιμης
ο "μπακαλης" της γειτονιας σου :grin: :grin: :grin: :grin:
υ.γ. βαλε κανα φωτο τωρα κι ασε τα κυρηγματα  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
ΜΗ ΠΡΟΤΕΧΕΤΩ Η ΓΛΩΤΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ
Το "άσχετος" και το "τυχάρπαστος" δεν είναι επίθετα που αναφέρονται σε εσένα. Κατά τα άλλα, τι δουλειά έχει το ότι κινδυνεύει να κλαπεί ένα καλό αυτοκίνητο, με το εάν είναι ασφαλές να πας στην Μολδαβία ή την Ουκρανία, εγώ αδυνατώ να το καταλάβω. Επαναλαμβάνω, ότι αυτό που σου "καταλογίζω" είναι ότι προσπαθείς να πείσεις τον κόσμο ότι η Μολδαβια είναι ένα επικίνδυνο μέρος, ενώ δεν είναι. Πριν από 20 χρόνια και στην Ελλάδα έκλεβαν τα καλά αυτοκίνητα. Εμένα για παράδειγμα το 1982 μου έκλεψαν κάτω ακριβώς από το σπίτι μου ένα MGB. Παρόλα αυτά, υπάρχει κανείς που μπορεί να ισχυρισθεί ότι η Ελλάδα ήταν επικίνδυνη εκείνη την εποχή? Ακόμη, τον περασμένο Δεκέμβριο έκαψαν όλο το κέντρο της Αθήνας. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυρισθεί, ότι επειδή έγιναν αυτά, η Ελλάδα είναι σήμερα επικίνδυνη?
καταρχην η Ελλαδα σημερα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΚΥΝΔΗΝΗ!θα ελεγα πολυ περισσοτερο απο τη Ρωσσια!στην Ελλαδα δεν υπαρχει αστυνομευση!αν σου κλεψουν τ'αμαξι ξεχνα το.στη Ρωσσια τουλαχιστον το 1 στα 2 κλαμενα το βρισκουν.εδω κυνηγανε συνεχεια τους λαθρομεταναστες.αν καποιος ειναι μαυριδερος την  :knockinb: εκτος οτι ο κοσμος θα τον κοιταει περιεργα και θα τον αποφευγει καθε αστυνομικος που θα τον βλεπει θα τον σταματαει.
mr "σοριτας" δεν απευθύνομαι σε εσάς αλλα στον συναγωνιστή δημητράκη όπου έγραpsε την γνώμη του για τα hotel χωρίς να αναφέρει όλες τις παραμέτρους  .την γνώμη μου  για το αν η moldavia είναι safe την έχω γράψει πολλές φορες ευχάριστο
πιστευω οτι ο Ιωσηφ εκανε μια πολυ καλη αναλυση για σενα.τα εγραψε ολα οπως πρεπει αναφεροντας και παραδιγματα.μπορω να πω οτι με υπερκαληψε και να ηθελα να προσθεσω κατι δεν μπορω!καλο ειναι να ακουσεις της συμβουλες του Ιωσηφ που ειναι ενας πορνομεταναστης με πειρα μιας 10ετιας στην Ουκρανια το λιγοτερο (αποδεδηγμενο) κσι πιθανον πολυ παραπανω

 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
καταρχην η Ελλαδα σημερα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΚΥΝΔΗΝΗ!θα ελεγα πολυ περισσοτερο απο τη Ρωσσια!στην Ελλαδα δεν υπαρχει αστυνομευση!αν σου κλεψουν τ'αμαξι ξεχνα το.στη Ρωσσια τουλαχιστον το 1 στα 2 κλαμενα το βρισκουν.εδω κυνηγανε συνεχεια τους λαθρομεταναστες.αν καποιος ειναι μαυριδερος την  :knockinb: εκτος οτι ο κοσμος θα τον κοιταει περιεργα και θα τον αποφευγει καθε αστυνομικος που θα τον βλεπει θα τον σταματαει.πιστευω οτι ο Ιωσηφ εκανε μια πολυ καλη αναλυση για σενα.τα εγραψε ολα οπως πρεπει αναφεροντας και παραδιγματα.μπορω να πω οτι με υπερκαληψε και να ηθελα να προσθεσω κατι δεν μπορω!καλο ειναι να ακουσεις της συμβουλες του Ιωσηφ που ειναι ενας πορνομεταναστης με πειρα μιας 10ετιας στην Ουκρανια το λιγοτερο (αποδεδηγμενο) κσι πιθανον πολυ παραπανω

Μήτσο,

Ξεφεύγεις από το θέμα.
Είναι η Ελλάδα επικίνδυνο μέρος να ζεις? Δεν λέω αν θα σου κλέψουν το αυτοκίνητο... και αυτοκίνητα στην Ελλάδα δεν κλέβουν σήμερα. Και στην Ρωσία μπορεί να είναι από εντελώς επικίνδυνα, έως εντελώς ακίνδυνα. Το παν είναι πως κινείσαι και τι κάνεις. Αν πηγαίνεις γυρεύοντας για φασαρίες θα τις βρεις ακόμα και στο Άγιο Όρος. Το ίδιο και στη Μολδαβία.
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
ΚΑΝΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙς "ΠΡΟΕΔΡΕ"????????
καλα αλλου γραφεις 200-250 ευρω τη μερα,ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ?
μετα τιμης
ο "μπακαλης" της γειτονιας σου :grin: :grin: :grin: :grin:
υ.γ. βαλε κανα φωτο τωρα κι ασε τα κυρηγματα  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

Στην γειτονιά μου δεν έχουμε "μπακάληδες"...
 

soritas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
593
Like
0
Πόντοι
6
.

4 Συνολικά, για κάποιον που είναι γνώστης και έμπειρος, η όλη υπόθεση δεν του κοστίσει περισσότερα από 200-250 Ευρώ ημερησίως για διαμονή, διατροφή, μετακινήσεις και μουνί.

5. Δεν χρειάζεται να μιλάς Ρωσικά ή Ρουμάνικα για να πηδήξεις. Οι επιλογές σου είναι σαφώς λιγότερες αν δεν γνωρίζεις την γλώσσα, αλλά λυπάμαι που έχω διαφορετική άποψη με ένα από τα σοβαρότερα μέλη του forum (μην χαίρεσαι RED δεν αναφέρομαι σε εσένα) δεν θα πας και χαμένος και είναι σαφώς μιά πολύ καλύτερη επιλογή από τα μπάζα των CT.
ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ,πανω που νομισα οτι εγινα σοβαρος κι εγω,δηλαδη να γραφω μαλακιες κι απο "ΝΙΜΟΥ" ΤΙΠΟΤΑ :grin: :grin: :grin: :grin:
GRAND SORITA :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ,TVRA TELEYTAIA K TO YANTIS,που τη βρισκω να διαβαζω,λες λοιπον οτι 200 η 250ευρα τη μερα ητη 4000-5000 το 20ημερο
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ "επιδοξοι" επισκεπτΕ-ξεροντας οτι ειμαι κι αντιδιαμετρικος με τον ΓΙΓΑΝΤΑ σοριτα,ειναι ΧΟΝΤΡΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ,αλλιως εδω θαρθετε να ταισετε τις παπιες στο παρκο στο buicani
Η ΑΛΛΙΩς βρειτε ΜΙΑ GKOMENA-ΜΕΤΡΙΑ - K XALASTE 3000-4000E!!!!!!
ΑΞΙΖΕΙ? :think: :think: :think:ισως για οσους ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ "εντος",για τους λοιπους ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ



Για μπακάλης (εσύ το είπες) η αριθμιτική σου είναι χάλια!
Καλύτερα να αλλάξεις επάγγελμα.
 

Pireotis_62

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
80
Like
24
Πόντοι
0
ΠΤΗΣΕΙΣ
Κάθε Δευτέρα απευθείας πτήση με την AIR MOLDOVA με AIRBUS.
Κόστος: 300 EUR
Χρόνος πτήσεως: 2 ώρες.

ΔΙΑΜΟΝΗ
Ξενοδοχεία:
LEONGRAND JOLLY AVALON CLUB ROYAL PARK BUDAPEST VISPAS VILA IRIS Tips
Τις περισσότερες φορές τα ξενοδοχεια ζητούν τα στοιχεία των κοριτσιών για ασφάλεια. Μπορεί να τύχει να μην έχει μαζί της την ταυτότητά της και έτσι να χάσετε την ευκαιρία. Μία μίζα στον ασφαλίτη μπορεί να λύσει το πρόβλημα, αλλά δεν είναι απόλυτο, ιδιαίτερα αν είναι κοντά στην reception και τον δούν. Επίσης είναι πιθανό το ξενοδοχείο να σας χρεώσει double occupancy.

Διαμερίσματα:
(και άλλες χρήσιμες πληροφορίες).
Tips
- Όσοι από εσάς δεν έχετε μείνει σε διαμερίσματα σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ είναι πιθανό να σοκαριστείτε την πρώτη φορά, από την κατάσταση της εισόδου της πολυκατοικίας, η οποία συνήθως είναι παρατημένη στην τύχη της και μερικούς τόνους βρωμιά. Τα διαμερίσματα είναι κατά γενική ομολογία σε καλή κατάσταση και σχεδόν όλα διαθετουν wifi internet.

- Φροντίστε να σας παραλάβει ο πάροχος των διαμερισμάτων από το αεροδρόμιο.

- Ζητείστε ένα διαμέρισμα που να βρίσκεται κοντά σε ένα supermarket για να αγοράσετε τα αναγκαία για πρωινό, αναψυτκτικά, ποτά κλπ. Πάρτε άφθονο εμφιαλωμένο νερό. Στις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ το δημόσιο δίκτυο νερού είναι συνήθως παλιό και το νερό δεν είναι πόσιμο. Χρησιμοποιείστε το για να το πίνετε, για τον καφέ και μαγείρεμα. Ζητείστε από τον πάροχο να σας συνοδέψει στο supermarket για να κάνετε τα ψώνια σας μαζί.

- Ζητείστε από τον πάροχο των διαμερισμάτων να σας δώσει ένα χάρτη πάνω στον οποίο να έχει σημειώσει τα εστιατόρια και κύρια σημεία της πόλης σε σχέση με το διαμέρισμά σας. Θα σας βοηθήσει να μην χαθείτε. Σε οποιαδήποτε περίπτωση κρατείστε τον αριθμό του κινητού του παρόχου.

- Αν δεν είστε νυκοκύρηδες (εγώ δεν είμαι) φροντίστε να έχετε συμφωνήσει με τον πάροχο να έρχεται μια καθαρίστρια κάθε μέρα για να φροντίζει το διαμέρισμα. Δεν θα σας κοστίσει περισσότερα από 10 Δολλάρια ΗΠΑ ημερησίως.

ΜΑΦΙΑ
Δεν υπάρχει!
Αλλά αν πηγαίνεις γυρεύοντας για φασαρία θα την βρεις!

CLUB
Δεν γνωρίζω γιατί δεν πηγαίνω!
Tips
- Κατά γενική ομολογία, χρειάζεται να είσαι low profile.

- Αν ζητήσεις τραπέζι δικό σου, πας γυρεύοντας για γδάρσιμο. Το ίδιο θα συμβεί αν αρχίσετε να κερνάτε σφηνάκια και ποτά. Αν σας ζητήσει να την κεράσετε, πέστε της ότι έχετε μία καλή κάβα στο διαμέρισμά σας. Αν επιμένει, παρατείστε την και προχωρείστε στην επόμενη.

- Πάρτε ένα ποτό και δέστε τι και πως παίζει. Όταν δείτε κάποια που σας αρέσει, την πλησιάζετε και της λέτε τι θέλετε. Δεν υπάρχουν ντροπές εδώ. Κατά 99% βρίσκεται εκεί για ένα λόγο και μόνο.

- Αν της πείτε, «θέλω να σου σκίσω την κω..άρα» το πιθανότερο που θα συμβεί είναι να φάτε την τσάντα κατακέφαλα.  Δεν σηκώνει μαγκιές! Αν τύχει και φάτε τσαντιά, την κάνετε ήρεμα και χωρίς φασαρίες. Κοντά στο νου και η γνώση. Κινηθείτε πολιτισμένα και όλα τα πάνε καλά.

- Μην ανοίγετε το πορτοφόλι σας και δείχνετε ότι έχετε πολλά χρήματα επάνω σας. Πάρτε μαζί σας όσα χρειάζεστε και κρατάτε μικρά χαρτονομίσματα. Το Chisinau δεν είναι επικίνδυνο, αλλά καλύτερα να είστε προσεκτικοί.

- Όταν θα βρείτε την γυναίκα των ονείρων σας, φροντίστε να έχετε διευκρινίσει/συμφωνήσει την διάρκεια της συνεύρεσης και τις υπηρεσίες. Συνήθως οι Μολδαβές κάνουν σχεδόν τα πάντα, αλλά καλό είναι να είστε σίγουροι, εξάλλου εσείς πληρώνετε. Κάντε το με τακτ!

- ΠΟΤΕ μην πληρώσετε προκαταβολικά και ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ στο club ή στο bar. ΠΑΝΤΟΤΕ στο ξενοδοχείο ή στο διαμέρισμα.

- Μην ξεχνάτε τον ΧΡΥΣΟ ΚΑΝΟΝΑ! ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙΤΕ! Οι Μολδαβές είναι κωλοπετσωμένες! Αν είστε πρωτάρηδες θα το πάρει γραμμή και θα σας προτείνει μιά υψηλή τιμή. Επίσης, όσο πιο όμορφη είναι, τόσο υψηλότερη τιμή θα σας προτείνει. Πεστε της ότι σκοπεύετε να μείνετε για πολλές μέρες (20-30) έστω και αν το επόμενο πρωί θα φύγετε, και χρησιμοποιείστε το σαν "εργαλείο" διαπραγμάτευσης στην πολύ χαμηλή τιμή που θα της αντιπροτείνετε, μέχρι να τα βρείτε εκεί που πρέπει. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ότι αν πληρώσετε πολλά και δεν πάρετε σε αντάλλαγμα αυτό που θα επιθυμούσατε ή ελπίζατε, θα κλαίτε τα λεφτά σας για το τίποτα και θα έχετε χαλάσει και την πιάτσα για τους υπόλοιπους που δεν σας φταίνε!

- Πριν ξεκινήσετε, μάθετε από το Υπουργείο Εξωτερικών το τηλέφωνο του επίσημου Ελληνικού Προξενείου ή αν δεν υπάρχει τότε το όνομα και το τηλέφωνο του Επίτιμου Προξένου (υπάρχει σχεδόν σε όλες τις χώρες). Αν τύχει και συληφθείτε από την Αστυνομία ή αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα τηλεφωνείστε του. Είναι υποχρεωμένος να σας βοηθήσει.

ΑΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ "ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ" ΟΔΗΓΙΑ!!!
Μπράβο φίλε συναγωνιστή και ευχαριστούμε πολυ!
Όσο για το debate που παίζεται είναι στην ευχέρεια των Moderators
:)
 

yantis

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2009
Μηνύματα
639
Like
0
Πόντοι
6
σύντροφοι 1 εγώ ποτε δεν έκρινα συμβούλεψα η ζήτησα συμβουλές στο site επί προσωπικού 2 οι σύντροφοι από έλλειψη μάλλον παιδείας κάνοντας μου αρνητική διαφήμιση χωρίς να το καταλαβαίνουν εκτίθενται στους αναγνώστες μετά μεγάλης μου λύπης 3  εγώ θα συνεχίσω να grapfo την γνώμη μου και να αποδεικνύω πάντα τα γραφόμενα μου "ευχαριτο"
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom