Νέα

Μελοµακάρονα VS κουραµπιέδες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 292
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μελοµακάρονα ή κουραµπιέδες

  • Μελοµακάρονα

    Ψήφοι: 221 79,2%
  • κουραµπιέδες

    Ψήφοι: 58 20,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    279

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Σωστο το παραδειγμα με τα φρουτα ομως στα μελομακαρονα θα διαφωνησω.Στον κουραμπιε σημαντικο ρολο παιζει το βουτυρο που θα χρησιμοποιησεις.Αντιθετως στα μελομακαρονα υπαρχουν ποιο πολλες παραμετροι για τον αν θα βγει καλο η μαπα πχ ποσο θα το αφησεις μεσα στο σιροπι ωστε να μαλακωσει οσο πρεπει  ποσο θα ριξεις αφου τα βαλεις στην πιατελα  επισης το μελι που θα χρησιμοποιησεις  και εδω οι γνωμεις διαφερουν ποσο μαλακα τα θελειο καθενας οποτε παιζεις στα δυσκολα.
Εγω προσωπικα στο εμποριο δυσκολα βρισκω μελομακαρονο που να με ικανοποιει στην γευση και την υφη ενω κουραμπιεδες βρισκω πολυ πιο ευκολα.
Ακριβώς. Προσωπικα με καλυπτουν απο τους ετοιμους οι κουραμπιεδες Ν.Καρβαλης. Στα μελομακαρονα , μονο σε ορισμενα σπιτικά , βρισκω αυτα που θέλω. Πιστευω οτι ειναι η συνταγη που εχουμε συνηθισει απο μικροι , που καθορίζει την γευση που ψάχνουμε.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Ακριβώς. Προσωπικα με καλυπτουν απο τους ετοιμους οι κουραμπιεδες Ν.Καρβαλης. Στα μελομακαρονα , μονο σε ορισμενα σπιτικά , βρισκω αυτα που θέλω. Πιστευω οτι ειναι η συνταγη που εχουμε συνηθισει απο μικροι , που καθορίζει την γευση που ψάχνουμε.

;)
Σαυτο εχεις απολυτο δικιο.Εγω μικρος δεν ετρωγα ποτε μελομακαρονα απεξω μονο την συνταγη που εφιαχνε  γιαγια προγιαγια κλπ οποτε μαλλον ειναι φυσικο να μην μαρεσει του εμποριου
 

Tamias

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.031
Like
3
Πόντοι
16
Ακριβώς. Προσωπικα με καλυπτουν απο τους ετοιμους οι κουραμπιεδες Ν.Καρβαλης. Στα μελομακαρονα , μονο σε ορισμενα σπιτικά , βρισκω αυτα που θέλω. Πιστευω οτι ειναι η συνταγη που εχουμε συνηθισει απο μικροι , που καθορίζει την γευση που ψάχνουμε.

Πολ΄σωστό και δεν ισχύει μόνο στα μελομακάρονα κλπ αλλά σε όλα τα φαγητά.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.288
Like
2.326
Πόντοι
456
Πολ΄σωστό και δεν ισχύει μόνο στα μελομακάρονα κλπ αλλά σε όλα τα φαγητά.

Τα φαγητα πιστευω οτι διαφερουν σε σχεση με τα γλυκα μιας και στα πρωτα παιζουν πολλες παραλαγες που μπορει να σου αλλαξουν αποψη για καποια γευση που εχεις συνηθισει.
Στα γλυκα τα πραγματα ειναι λιγο πιο στανταρ οχι βεβαια πως και εκει δεν μπορεις να αλαλξεις κατι οχι ομως πολλα.
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
;)
Σαυτο εχεις απολυτο δικιο.Εγω μικρος δεν ετρωγα ποτε μελομακαρονα απεξω μονο την συνταγη που εφιαχνε  γιαγια προγιαγια κλπ οποτε μαλλον ειναι φυσικο να μην μαρεσει του εμποριου
Το ίδιο και εγώ. :cheesy:
 

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
ο κουραμπιες ειναι σαν να τρως αμμο πασπαλισμενο με αχνη...μπλιαξ... :S :S

Ο πραγματικός κουραμπιές έχει γεύση και υφή βουτύρου που λιώνει στο στόμα. Προφανώς δεν θα τον βρεις σε φτωχομπινεδιάρικα ζαχαροπλαστεία. Μπορείς όμως να φτιάξεις μόνος σου. Ο κουραμπιές και το μελομακάρονο είναι τα πιο εύκολα γλυκά. Εγώ φέτος έφτιαξα κουραμπιέδες με καλούα και επικάλυψη λευκής σοκολάτας. Το κάτι άλλο...
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
το αποτελεσμα αυτης της ψηφοφοριας υπερ των μελομακαρονων ειναι το πιο παραξενο πραγμα που  εχω δει τον τελευταιο καιρο :huh:

δεν θα το φανταζομουν ποτε :huh:
μη μας τρελαινεις οτι παριμενες να βγει ο κουραμπιες πρωτος... :S :S
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
μη μας τρελαινεις οτι παριμενες να βγει ο κουραμπιες πρωτος... :S :S
ναι,σοβαρά.για μένα είναι σχεδόν ισάξια αλλά νόμιζα ότι γενικά ο κουραμπιές θεωρείται ανώτερος
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
εγω γουσταρω τα μελομακαρονα να ειναι μαλακα χωρις καρυδι στον πατο και να ειναι βουτηγμενα στο μελι


P1020362.JPG
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
Πολ΄σωστό και δεν ισχύει μόνο στα μελομακάρονα κλπ αλλά σε όλα τα φαγητά.
βέβαια.είναι και τι συμβολίζει η κάθε γεύση.
Ποιος έχει όρεξη να φάει μελομακάρονο εκτός της χριστουγεννιάτικης περιόδου ας πουμε?
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
ναι,σοβαρά.για μένα είναι σχεδόν ισάξια αλλά νόμιζα ότι γενικά ο κουραμπιές θεωρείται ανώτερος
υπαρχουν ομως αρκετα μελη που ειναι τα ιδια κουραμπιεδες γιαυτο ψηφιζουν μελομακαρονα για ξεκαρφωμα  ;)
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.574
Κριτικές
31
Like
13.158
Πόντοι
5.097
ναι,σοβαρά.για μένα είναι σχεδόν ισάξια αλλά νόμιζα ότι γενικά ο κουραμπιές θεωρείται ανώτερος
η διπλα ρε μουνι  :birdman:
αν ρωτησεις 100 ατομα τα 90 θα σου μελομακαρονα  :rockon:
οι κουραμπιεδες τρωγονται αφου τελειωσουν τα προαναφερομενα  :zfuck:
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
ναι,σοβαρά.για μένα είναι σχεδόν ισάξια αλλά νόμιζα ότι γενικά ο κουραμπιές θεωρείται ανώτερος
ο κουραμπιες ειναι ποταπό ειδος...δεν εχεις ακουσει που λενε:αντε ρε κουραμπιε...κ καλα υποτιμητικα...

τον κανανε παλια (που δεν παιζανε γενικα φραγκα),με λιγο αλευρακι,λιγο αχνη κ ετοιμο το ''γλυκο'...δυστηχως επιβιωσε στην παραδοση κ υπαρχει μεχρι κ σημερα.... :S
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
η διπλα ρε μουνι  :birdman:
αν ρωτησεις 100 ατομα τα 90 θα σου μελομακαρονα  :rockon:
οι κουραμπιεδες τρωγονται αφου τελειωσουν τα προαναφερομενα  :zfuck:
μπαρουλη θα ερθεις νωντοτσαρκα?  :zfuck:
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.574
Κριτικές
31
Like
13.158
Πόντοι
5.097
ο κουραμπιες ειναι ποταπό ειδος...δεν εχεις ακουσει που λενε:αντε ρε κουραμπιε...κ καλα υποτιμητικα...

τον κανανε παλια (που δεν παιζανε γενικα φραγκα),με λιγο αλευρακι,λιγο αχνη κ ετοιμο το ''γλυκο'...δυστηχως επιβιωσε στην παραδοση κ υπαρχει μεχρι κ σημερα.... :S
λες μαλακιες και συ  :birdman:
ο κουραμπιες εχει πιο ακριβα υλικα απο τα μελοακαρονα  :birdman:
εννοειτε οτι ειναι με βουτυρο γαλακτος  :rockon:
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
υπαρχουν ομως αρκετα μελη που ειναι τα ιδια κουραμπιεδες γιαυτο ψηφιζουν μελομακαρονα για ξεκαρφωμα  ;)
μαλλον που φυσανε τον κουραμπιε και δεν θελουν να το παραδεχτουν σαν τον σταμουλη :grin:


URL]]
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.794
Κριτικές
183
Like
3.241
Πόντοι
8.535
λες μαλακιες και συ  :birdman:
ο κουραμπιες εχει πιο ακριβα υλικα απο τα μελοακαρονα  :birdman:
εννοειτε οτι ειναι με βουτυρο γαλακτος  :rockon:
μαλακιες  λες  :birdman:...απο τα πιο φθηνα γλυκα θεωρειται...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom