Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Θα μπορούσες ας πούμε να παραδεχτείς οτι είναι άρρωστα μονομανής, οτι δεν ακούει παρά μόνο τον εαυτό του, οτι οι απόψεις του είναι όλες απο κόπυ πέιστ, οτι γράφει ανακρίβειες και μετά όχι μόνον δεν ζητάει συγγνώμη αλλά γυρεύει και τα ρέστα, οτι τα ελληνικά του είναι φρικτά κλπ.
Τόσα πολλά ζητάω πια;     

εδώ τα βρήκες μαζί μου.......
με τον ίσιο δεν μπορείς;
πάντως ακόμα δεν έχω αποφασίσει εάν το κουκί θα πάει ΠΑΣΟΚ, ή ΣΥΝ την επομένη......
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Το κόμμα αυτό θα έπαιζε εξισορροπητικό ρόλο σε μελλοντικές κυβερνήσεις συνεργασίας. Που νομίζω ότι θα έρθουν κάποια στιγμή στην Ελλάδα.
Νομίζω ότι υπάρχει χώρος για 5 κόμματα:
Ένα ακροδεξιό, ένα δεξιό, ένα κεντρώο, ένα σοσιαλιστικό, ένα αριστερό.
Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχει η ιδιομορφία ότι στην Αριστερά υπάρχουν δύο κόμματα. Κάποια στιγμή θα συγκλίνουν.

Διαφορετικά θα πρέπει να δούμε το μοντέλλο των δύο κομμάτων που εναλάσσονται στην εξουσία και ενσωματώνει το κάθε ένα διάφορες τάσεις.

Προτιμώ το πρώτο μοντέλο πάντως.

Όσο για τους ανθρώπους, τι να κάνουμε;
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει καλή άποψη για τους πολιτικούς.

Πρόσφατα, συζητούσα με κάποιους Νορβηγούς και μου λέγανε για σκάνδαλα πολιτικών (σπίτια χωρίς οικοδομική άδεια, έσοδα από ενοίκια που δεν δηλώνονται στην εφορία).
Τώρα, αν αυτά γίνονται στην Νορβηγία, τι να πω για αυτά που γίνονται στην Ελλάδα.

Θα μπορούσε να συγχρωτιστεί η εκσυγχρονιστική πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ με την ήπια κεντροδεξιά πτέρυγα της ΝΔ. Και να προκύψει ένα καθαρά κεντρώο κόμμα. Αλλά είναι όλα θέματα ανθρώπων και πως θα χειριστούν τα επιμέρους ζητήματα.Ειδικά εδώ η πτέρυγα αυτή του ΠΑΣΟΚ είναι "καμμένη" από την προηγούμε οκταετία. Στη ΝΔ αντίθετα αυτοί είναι κάπως ισχυροί. Είναι η πτέρυγα που εκπροσωπείται από τον Σουφλιά κυρίως και παραμένει κάπως "αλώβητη" από τα ανεκδιήγητα κατορθώματα των υπολοίπων. Αλλά τα κεντρώα κόμματα από τη φύση τους δεν μπορούν να επιβιώσουν για πολύ. Είναι κάτι σαν "ad hoc"  λύση. Αργά ή γρήγορα όταν έρθει η ώρα της τοποθέτησης στο Α ή Β κρίσιμο ζήτημα, θα αρχίσουν και οι ρωγμές.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
εδώ τα βρήκες μαζί μου.......
με τον ίσιο δεν μπορείς;
πάντως ακόμα δεν έχω αποφασίσει εάν το κουκί θα πάει ΠΑΣΟΚ, ή ΣΥΝ την επομένη......

Φιλαράκι, κόψε το δούλεμα.
Έχεις αποφασίσει προ πολλού οτι θα το ρίξεις ΠΑΣΟΚ.
Δημοκρατία έχουμε βέβαια, δεν τρέχει τίποτα.
Αλλά πέστο καθαρά τουλάχιστον, δεν είναι δα και έγκλημα.      :)

(Αυτή την άποψη σχημάτισα παρακολουθώντας προσεκτικά τα γραφόμενά σου, να με συμπαθάς).
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θα μπορούσε να συγχρωτιστεί η εκσυγχρονιστική πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ με την ήπια κεντροδεξιά πτέρυγα της ΝΔ. Και να προκύψει ένα καθαρά κεντρώο κόμμα. Αλλά είναι όλα θέματα ανθρώπων και πως θα χειριστούν τα επιμέρους ζητήματα.Ειδικά εδώ η πτέρυγα αυτή του ΠΑΣΟΚ είναι "καμμένη" από την προηγούμε οκταετία. Στη ΝΔ αντίθετα αυτοί είναι κάπως ισχυροί. Είναι η πτέρυγα που εκπροσωπείται από τον Σουφλιά κυρίως και παραμένει κάπως "αλώβητη" από τα ανεκδιήγητα κατορθώματα των υπολοίπων. Αλλά τα κεντρώα κόμματα από τη φύση τους δεν μπορούν να επιβιώσουν για πολύ. Είναι κάτι σαν "ad hoc"  λύση. Αργά ή γρήγορα όταν έρθει η ώρα της τοποθέτησης στο Α ή Β κρίσιμο ζήτημα, θα αρχίσουν και οι ρωγμές.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, φιλαράκι.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα μπορούσες ας πούμε να παραδεχτείς οτι είναι άρρωστα μονομανής, οτι δεν ακούει παρά μόνο τον εαυτό του, οτι οι απόψεις του είναι όλες απο κόπυ πέιστ, οτι γράφει ανακρίβειες και μετά όχι μόνον δεν ζητάει συγγνώμη αλλά γυρεύει και τα ρέστα, οτι τα ελληνικά του είναι φρικτά κλπ.
Τόσα πολλά ζητάω πια;
Τι διάολο, έχετε δημοκρατικό συγκεντρωτισμό πια εσείς η Δεξιοί ή μήπως μασονική αλληλεγγύη;   :)     

Ναι..Έχει γράψει κατά καιρούς κάποιες ανακρίβειες (όχι βέβαια τίποτα τόσο κουλό όπως ότι υπάρχει μακεδονική εθνότητα) και τα  ελληνικά του δεν είναι αντάξια ενός μπαμπινιώτη...

Από κεί και πέρα αν έχεις πρόβλημα με τον Υρετ, δεν θα σου το λύσω εγώ...
Ούτε και συνηθίζεται να προσπαθούμε να δημιουργήσουμε κλίμα κατά μελών, όσο και αν μας τη σπάνε εν τη απουσία τους..
Ελεύθερο φόρουμ είναι, βγες κράξε τον και αντίκρουσε τα επιχειρήματατά του..
Τη δική μου "καταδίκη" τί τη θέλεις;
Μήπως να μαζεύουμε υπογραφές να τον διώξουμε;

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ναι..Έχει γράψει κατά καιρούς κάποιες ανακρίβειες (όχι βέβαια τίποτα τόσο κουλό όπως ότι υπάρχει μακεδονική εθνότητα) και τα  ελληνικά του δεν είναι αντάξια ενός μπαμπινιώτη...

Από κεί και πέρα αν έχεις πρόβλημα με τον Υρετ, δεν θα σου το λύσω εγώ...
Ούτε και συνηθίζεται να προσπαθούμε να δημιουργήσουμε κλίμα κατά μελών, όσο και αν μας τη σπάνε εν τη απουσία τους..
Ελεύθερο φόρουμ είναι, βγες κράξε τον και αντίκρουσε τα επιχειρήματατά του..
Τη δική μου "καταδίκη" τί τη θέλεις;
Μήπως να μαζεύουμε υπογραφές να τον διώξουμε;

Ποια επιχειρήματά του μωρέ;
Επειδή ψήφισες Σημίτη το 2000, θα μας κάνεις μονίμως τον Κινέζο;    :)

Και πουθενά δεν είπα να διώξουμε κανέναν, αν δεν κάνω λάθος.
Γίνεται όμως να συζητάμε όχι με όρους ψυχοπάθειας, ούτε με κόπυ πέιστ;

Υ.Γ. Θύμισέ μου να σε κάνω βαπόρι με την μακεδονική εθνότητα απο βδομάδα, για τώρα στη χαρίζω.        :dancing:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Φιλαράκι, κόψε το δούλεμα.
Έχεις αποφασίσει προ πολλού οτι θα το ρίξεις ΠΑΣΟΚ.
Δημοκρατία έχουμε βέβαια, δεν τρέχει τίποτα.
Αλλά πέστο καθαρά τουλάχιστον, δεν είναι δα και έγκλημα.      :)

(Αυτή την άποψη σχημάτισα παρακολουθώντας προσεκτικά τα γραφόμενά σου, να με συμπαθάς).

Το 93 ήθελα να ψηφίσω Αριστερά. Αλλά ο μπαμπάς μου είπε εάν το κάνεις αυτό θα τρίζουν τα κόκκαλα του παππού σου.
Το 04 ήθελα απλά να φύγει το γαμωΠΑΣΟΚ αλλά δεν γούσταρα με τίποτα τη φάτσα του μαλάκα. Πάλι ο παππούς γύρισε σαν φάντασμα στο παραβάν πριν ρίξω το αριστερό μου κουκί. Εκανα κάτι εναλλακτικό.
Το 07 απλά ήθελα να φύγουν αυτοί που με απογοήτευσαν πλήρως, περισσότερο από αυτούς που ήμουν απέναντί τους από μικρός....
Το 08 τα κόκκαλα του παππού μου έχω συνηθίσει να τ ακούω να τρίζουν.
Εάν μου εγγυηθείς ότι ψηφίζοντας ΣΥΡΙΖΑ θα φύγει πάραυτα αυτό το βδέληγμα και όλα αυτά τα λαμόγια (που είναι περισσότερα του ΠΑΣΟΚ) εγώ θα το πράξω χωρίς δεύτερη σκέψη....
ΚΑι το 07 εάν ήμουνα σίγουρος ότι δε θα βγουν, ΣΥΡΙΖΑ θα ψήφιζα.
Σε κάλυψα;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το 93 ήθελα να ψηφίσω Αριστερά. Αλλά ο μπαμπάς μου είπε εάν το κάνεις αυτό θα τρίζουν τα κόκκαλα του παππού σου.
Το 04 ήθελα απλά να φύγει το γαμωΠΑΣΟΚ αλλά δεν γούσταρα με τίποτα τη φάτσα του μαλάκα. Πάλι ο παππούς γύρισε σαν φάντασμα στο παραβάν πριν ρίξω το αριστερό μου κουκί. Εκανα κάτι εναλλακτικό.
Το 07 απλά ήθελα να φύγουν αυτοί που με απογοήτευσαν πλήρως, περισσότερο από αυτούς που ήμουν απέναντί μου από μικρός....
Το 08 τα κόκκαλα του παππού μου έχω συνηθίσει να τ ακούω να τρίζουν.
Εάν μου εγγυηθείς ότι ψηφίζοντας ΣΥΡΙΖΑ θα φύγει πάραυτα αυτό το βδέληγμα και όλα αυτά τα λαμόγια (που είναι περισσότερα του ΠΑΣΟΚ) εγώ θα το πράξω χωρίς δεύτερη σκέψη....
ΚΑι το 07 εάν ήμουνα σίγουρος ότι δε θα βγουν, ΣΥΡΙΖΑ θα ψήφιζα.
Σε κάλυψα;

Μα δεν συζητάμε για να "καλύψει" ο ένας τον άλλο, αλίμονο.
Και δεν τυγχάνω εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ για να σε πείσω για οτιδήποτε.
Είπα μόνον οτι εγώ θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ, τίποτα περισσότερο.
Χωρίς να είμαι μέλος του (ούτε και κανενός άλλου σχηματισμού, απο το 1986).
Μεγάλο παιδί είσαι, μυαλό και εμπειρίες έχεις, πράξε κατά το δοκούν.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
πάντως ακόμα δεν έχω αποφασίσει εάν το κουκί θα πάει ΠΑΣΟΚ, ή ΣΥΝ την επομένη......

Εμένα είναι η πρώτη φορά που πραγματικά δεν ξέρω τί θα ψηφίσω ούτε κατά προσέγγιση...Τουλάχιστον αν γίνονταν εκλογές αύριο το πρωί...Μέχρι να γίνουν βέβαια, πολλά μπορεί να προκύψουν...

Ποια επιχειρήματά του μωρέ;
Επειδή ψήφισες Σημίτη το 2000, θα μας κάνεις μονίμως τον Κινέζο;     :)

Αν δεν έχει επιχειρήματα τόσο το  καλύτερο για εσένα...Δεν θα δυσκολευτείς να τον ταπώσεις....
Και προσοχή, όταν λέω επιχειρήματα, δεν εννοώ ατάκες του τύπου: "Είσαι ανάγωγος, τεντυμπόης και παλιοχαρακτήρας"...

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δεν συζητάμε για να "καλύψει" ο ένας τον άλλο, αλίμονο.
Και δεν τυγχάνω εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ για να σε πείσω για οτιδήποτε.
Μεγάλο παιδί είσαι, μυαλό και εμπειρίες έχεις, πράξε κατά το δοκούν.
το έχω ξαναπεί σε προηγούμενο ποστ όταν με είχες ξαναρωτήσει.
Ξαναματαεπαναλαμβάνω......
Η ψήφος ομυ θα πάει εκεί που θα θεωρώ περισσότερο σίγουρη την απομάκρυνση αυτού του βδελύγματος....
Εάν πριν τις εκλογές η νου δου είναι σε δημοσκόπηση 3 μονάδες πίσω θα ψηφίσω αλέξις στεγνά.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εμένα είναι η πρώτη φορά που πραγματικά δεν ξέρω τί θα ψηφίσω ούτε κατά προσέγγιση...Τουλάχιστον αν γίνονταν εκλογές αύριο το πρωί...Μέχρι να γίνουν βέβαια, πολλά μπορεί να προκύψουν..
δλδ υπάρχει περίπτωση να ψοφίσεις και Κώστα;
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
το έχω ξαναπεί σε προηγούμενο ποστ όταν με είχες ξαναρωτήσει.
Ξαναματαεπαναλαμβάνω......
Η ψήφος ομυ θα πάει εκεί που θα θεωρώ περισσότερο σίγουρη την απομάκρυνση αυτού του βδελύγματος....
Εάν πριν τις εκλογές η νου δου είναι σε δημοσκόπηση 3 μονάδες πίσω θα ψηφίσω αλέξις στεγνά.

Καλώς ή κακώς το ρόλο αυτό - δηλαδή... να μη ξαναβγεί το βδέλυγμα- έχει το ΛΑΟΣ
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν δεν έχει επιχειρήματα τόσο το  καλύτερο για εσένα...Δεν θα δυσκολευτείς να τον ταπώσεις....
Και προσοχή, όταν λέω επιχειρήματα, δεν εννοώ ατάκες του τύπου: "Είσαι ανάγωγος, τεντυμπόης και παλιοχαρακτήρας"...

Το απόγευμα, ο υρρετ έσκιζε τα ιμάτιά του οτι ο Τσίπρας είναι ανακόλουθος, διότι -λέει- σπούδασε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Του αποδείξαμε, διάφοροι, οτι δεν έιναι έτσι. Μετά άρχισε να λέει οτι εννοούσε το μεταπτυχιακό του. Του ξανααποδείξαμε οτι δεν είναι έτσι. Και στη συνέχεια, χωρίς καμμιά τσίπα γι' αυτά που έλεγε επί ώρα, αφού πρώτα μου πάτησε ένα υβρεολόγιο, άρχισε να μιλάει για την ...Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο και -νομίζω και- για τον Φιντέλ Κάστρο..
Εσύ θα έπαιρνες στα σοβαρά έναν τέτοιο τύπο;
Ρώτα, ας πούμε, και τον Βολταίρο για τη γνώμη που έχει σχηματίσει για το εν λόγω άτομο, μιας και εγώ είμαι ...εμπαθής.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
το έχω ξαναπεί σε προηγούμενο ποστ όταν με είχες ξαναρωτήσει.
Ξαναματαεπαναλαμβάνω......
Η ψήφος ομυ θα πάει εκεί που θα θεωρώ περισσότερο σίγουρη την απομάκρυνση αυτού του βδελύγματος....
Εάν πριν τις εκλογές η νου δου είναι σε δημοσκόπηση 3 μονάδες πίσω θα ψηφίσω αλέξις στεγνά.

Εγώ πάλι, ψηφίζω με ιδεολογικά κριτήρια.
Και συναισθηματικά.
Όχι δηλαδή "για να μη βγει ο τάδε".
Χέστηκα γι αυτά τα διλήμματα, σόρρυ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δλδ υπάρχει περίπτωση να ψοφίσεις και Κώστα;
:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Σε ένα σύμπαν απείρων πιθανοτήτων και κβαντικής απροσδιοριστίας, δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτα...
Και πάντοτε, το ζητούμενο δεν είναι μόνο το ποιοι θα φύγουν αλλά και το ποιοι θα έρθουν...

Αλλά και πάλι, δεν μπορεί ο φόβος των άλλων να καθορίζει ες αεί την ψήφο σου...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγώ πάλι, ψηφίζω με ιδεολογικά κριτήρια.
Και συναισθηματικά.
Όχι δηλαδή "για να μη βγει ο τάδε".
Χέστηκα γι αυτά τα διλήμματα, σόρρυ.
τα ιδεολογικά κριτήρια με κατέστρεψαν μέχρι τώρα....
Τώρα ψηφίζω με σύγχρονα μοντέλα.......
Μπιγκ Μπράδερ............
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
τα ιδεολογικά κριτήρια με κατέστρεψαν μέχρι τώρα....
Τώρα ψηφίζω με σύγχρονα μοντέλα.......
Μπιγκ Μπράδερ............

Ναι, αλλά αν όλοι ψήφιζαν με το σκεπτικό σου, ο δικομματισμός θα έπαιρνε 100%.
Οπότε, που περιθώριο για την Βουλή με τα 5 κόμματα που έλεγες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το απόγευμα, ο υρρετ έσκιζε τα ιμάτιά του οτι ο Τσίπρας είναι ανακόλουθος, διότι -λέει- σπούδασε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Του αποδείξαμε, διάφοροι, οτι δεν έιναι έτσι. Μετά άρχισε να λέει οτι εννοούσε το μεταπτυχιακό του. Του ξανααποδείξαμε οτι δεν είναι έτσι. Και στη συνέχεια, αφού μου πάτησε ένα υβρεολόγιο, άρχισε να μιλάει για την ...Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο και -νομίζω και- για τον Φιντέλ Κάστρο..
Εσύ θα έπαιρνες στα σοβαρά έναν τέτοιο τύπο;
Ρώτα, ας πούμε, και τον Βολταίρο για τη γνώμη που έχει σχηματίσει για το εν λόγω άτομο, μιας και εγώ είμαι ...εμπαθής.

Ρε Φέθρυ, δεν καταλαβαίνείς ότι αυτό που κάνεις είναι λίγο... γυναικουλίστικο;
Μου ζητάς να "καταδικάσω" ένα μέλος, το οποίο είναι απόν και σε τελική ανάλύση κρίνεται για αυτά που γράφει και μου λες "ορίστε και ο βολταίρος λέει ότι είναι κακό παιδί"...
Σε λίγο θα μου πεις να αποκηρύξω τον Υρετισμό ως έσχατο στάδιο του Ανεπιθυμητισμού!

Μα είναι διάλογος ενηλίκων ανδρών αυτών;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ναι, αλλά αν όλοι ψήφιζαν με το σκεπτικό σου, ο δικομματισμός θα έπαιρνε 100%.
Οπότε, που περιθώριο για την Βουλή με τα 5 κόμματα που έλεγες.
φτιάξε τα 5 κόμματα και θα δούμε μετά που θα πάνε τα κουκιά....
μήπως να μου θυμίσεις μετά από πόσο καιρό ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συσπειρώσει τόσα κόμματα μαζί;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom