Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε αντπαράθεση για το τι έγινε στον Εμφύλιο κα τη Χούντα και στα ενδιάμεσα.
Τα συμπεράσματά μου τα έχω βγάλει με καθαρό μυαλό και μακριά από συναοσθηματικές φορτίσεις.
Η κοπελιά μου προσωπικά προέρχεται από αμιγώς κομμουνιστική οικογένεια με μεγάλο ιστορικό στην Χούντα.
Ο Συγκερασμός και η άμβλυνση των παθών είναι η μόνη λύση....
Προσωπικά είμαι ενάντιος σε κάθε ακρότητα είτε προέρχεται από τηυν ακροδεξιά είτε την ακροραριστερά.
Αλλωστε είμαι γόνος των αποτελεσμάτων τέτοιων ακροτήτων.
Και στην τελική στ αρχίδια μου τι ήταν ο παππούς μου... Εγώ ήθελα απλά να ζήσω μαζί του αυτά που κάποιοι άλλοι είχαν τη δυνατότητα και εμένα κάποιοι ανεγκέφαλοι μου τη στέρησαν.-
Καλή σας νύχτα κύριοι.
Και ειρήνη ημίν.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Και πάντοτε, το ζητούμενο δεν είναι μόνο το ποιοι θα φύγουν αλλά και το ποιοι θα έρθουν...

Αλλά και πάλι, δεν μπορεί ο φόβος των άλλων να καθορίζει ες αεί την ψήφο σου...

Και όμως, όλες οι κυβερνητικές αλλαγές στην Ελλάδα ήταν περισσότερο αρνητική ψήφος ("να φύγει ο τάδε") παρά θετική.
Το 81 να φύγει η δεξιά που κυβερνούσε 40 χρόνια
Το 89 να φυγει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ
Το 93 να φύγει ο Δρακουμέλ
Το 2004 να ξαναφυγει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ
Για να κάνουμε και έναν παραλληλισμό με τη σημερινή εποχή, δεν νομίζω πως το 2004 είχαν πειστεί από τον Κωστάκη. Είπαν προκειμένου να φύγει το ΠΑΣΟΚ, ας ψηφσίουμε το κουλό...
Και τώρα υπάρχει ο κίνδυνος (??) να συμβεί κάτι τέτοιο, δηλ. το αίτημα απομάκρυνσης της ΝΔ να είναι ισχυρότερο από τις επιφυλάξεις για το Γιώργο.
Αυτό θα είναι το κυρίαρχο δίλημμα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε αντπαράθεση για το τι έγινε στον Εμφύλιο κα τη Χούντα και στα ενδιάμεσα.
Τα συμπεράσματά μου τα έχω βγάλει με καθαρό μυαλό και μακριά από συναοσθηματικές φορτίσεις.
Η κοπελιά μου προσωπικά προέρχεται από αμιγώς κομμουνιστική οικογένεια με μεγάλο ιστορικό στην Χούντα.
Ο Συγκερασμός και η άμβλυνση των παθών είναι η μόνη λύση....
Προσωπικά είμαι ενάντιος σε κάθε ακρότητα είτε προέρχεται από τηυν ακροδεξιά είτε την ακροραριστερά.
Αλλωστε είμαι γόνος των αποτελεσμάτων τέτοιων ακροτήτων.
Και στην τελική στ αρχίδια μου τι ήταν ο παππούς μου... Εγώ ήθελα απλά να ζήσω μαζί του αυτά που κάποιοι άλλοι είχαν τη δυνατότητα και εμένα κάποιοι ανεγκέφαλοι μου τη στέρησαν.-
Καλή σας νύχτα κύριοι.
Και ειρήνη ημίν.

Γίνεται όμως να μας πεις πως θα χαρακτήριζες κάποιον που -αμέσως η εμμέσως, το δεύτερο είναι πολύ πιο βρώμικο- ειρωνεύεται τους αντιστασιακούς επί επταετίας;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Και όμως, όλες οι κυβερνητικές αλλαγές στην Ελλάδα ήταν περισσότερο αρνητική ψήφος ("να φύγει ο τάδε") παρά θετική.
Το 81 να φύγει η δεξιά που κυβερνούσε 40 χρόνια
Το 89 να φυγει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ
Το 93 να φύγει ο Δρακουμέλ
Το 2004 να ξαναφυγει το διεφθαρμένο ΠΑΣΟΚ
Για να κάνουμε και έναν παραλληλισμό με τη σημερινή εποχή, δεν νομίζω πως το 2004 είχαν πειστεί από τον Κωστάκη. Είπαν προκειμένου να φύγει το ΠΑΣΟΚ, ας ψηφσίουμε το κουλό...
Και τώρα υπάρχει ο κίνδυνος (??) να συμβεί κάτι τέτοιο, δηλ. το αίτημα απομάκρυνσης της ΝΔ να είναι ισχυρότερο από τις επιφυλάξεις για το Γιώργο.
Αυτό θα είναι το κυρίαρχο δίλημμα

Δεν σου περνάει καν απο το μυαλό οτι κάποιοι (και όχι λίγοι) θεωρούν μαλάκες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ;
Είτε είναι το ...κυρίαρχο δίλημμα (sic), είτε όχι.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε αντπαράθεση για το τι έγινε στον Εμφύλιο κα τη Χούντα και στα ενδιάμεσα.
Τα συμπεράσματά μου τα έχω βγάλει με καθαρό μυαλό και μακριά από συναοσθηματικές φορτίσεις.
Η κοπελιά μου προσωπικά προέρχεται από αμιγώς κομμουνιστική οικογένεια με μεγάλο ιστορικό στην Χούντα.
Ο Συγκερασμός και η άμβλυνση των παθών είναι η μόνη λύση....
Προσωπικά είμαι ενάντιος σε κάθε ακρότητα είτε προέρχεται από τηυν ακροδεξιά είτε την ακροραριστερά.
Αλλωστε είμαι γόνος των αποτελεσμάτων τέτοιων ακροτήτων.
Και στην τελική στ αρχίδια μου τι ήταν ο παππούς μου... Εγώ ήθελα απλά να ζήσω μαζί του αυτά που κάποιοι άλλοι είχαν τη δυνατότητα και εμένα κάποιοι ανεγκέφαλοι μου τη στέρησαν.-
Καλή σας νύχτα κύριοι.
Και ειρήνη ημίν.

Και πάλι σωστός!
Και εγώ προέρχομενος από (πολύ) κυνηγημένη αριστερή οικογένεια με τον πατέρα μου να έχει κάνει ουκ ολίγα χρονάκια εξορία, στο στρατό γνώρισα έναν αξιωματικό εθνικιστή ο οποίος ήταν γαμώ τα άτομα σε προσωπικό επίπεδο.
Πιο ψυχοπονιάρη άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί. Και απίστευτα δημορκάτης στην προσωπική του συμπεριφορά.
Η καριέρα του είχε καταστραφεί διότι μικρός είχε πιστέψει στη χούντα και είχε εκτεθεί με τους χουντικούς αξιωματικούς μέχρι να καταλάβει πως η επίκληση της αγάπης προς την πατρίδα εκ μέρους τους ήταν προκάλυμα για τον αυταρχισμό προς το Λαό.
Από την άλλη, λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος, γνώρισα αριστερούς και κομμουνιστές που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι (σε σημείο να αναρωτιέσαι αν είναι υπόδειγμα χριστιανισμού...), αλλά και ομοϊδεάτες τους που είναι καθήκια και χειρότεροι φασίστες όσον αφορά την προσωπική τους συμπεριφορά.
Ας μη γενικεύουμε τίποτα λοιπόν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Γίνεται όμως να μας πεις πως θα χαρακτήριζες κάποιον που -αμέσως η εμμέσως, το δεύτερο είναι πολύ πιο βρώμικο- ειρωνεύεται τους αντιστασιακούς επί επταετίας;
δε νομίζω ότι ειρωνεύεται όλους τους αντιστασιακούς...
Νομίζω ότι ειρωνεύεται αυτούς που κρυβονταν απ΄το χεζμεντέν και μετά το έπαιζαν ήρωες.
Και ξέρουμε κι οι δύο ότι υπάρχουν τέτοιοι.
αλλα και πάλι δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ για άλλους.
Μεγάλα παιδιά είναι ας υπερασπιστούν τις θέσεις τους.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δεν σου περνάει καν απο το μυαλό οτι κάποιοι (και όχι λίγοι) θεωρούν μαλάκες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ;
Είτε είναι το ...κυρίαρχο δίλημμα (sic), είτε όχι.
μαγκιά τους....
εγώ εξακολουθώ να έχω ως προτεραιότητα να φύγει ο μεγαλύτερος μαλάκας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και πάλι σωστός!
Και εγώ προέρχομενος από (πολύ) κυνηγημένη αριστερή οικογένεια με τον πατέρα μου να έχει κάνει ουκ ολίγα χρονάκια εξορία, στο στρατό γνώρισα έναν αξιωματικό εθνικιστή ο οποίος ήταν γαμώ τα άτομα σε προσωπικό επίπεδο.
Πιο ψυχοπονιάρη άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί. Και απίστευτα δημορκάτης στην προσωπική του συμπεριφορά.
Η καριέρα του είχε καταστραφεί διότι μικρός είχε πιστέψει στη χούντα και είχε εκτεθεί με τους χουντικούς αξιωματικούς μέχρι να καταλάβει πως η επίκληση της αγάπης προς την πατρίδα εκ μέρους τους ήταν προκάλυμα για τον αυταρχισμό προς το Λαό.
Από την άλλη, λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος, γνώρισα αριστερούς και κομμουνιστές που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι (σε σημείο να αναρωτιέσαι αν είναι υπόδειγμα χριστιανισμού...), αλλά και ομοϊδεάτες τους που είναι καθήκια και χειρότεροι φασίστες όσον αφορά την προσωπική τους συμπεριφορά.
Ας μη γενικεύουμε τίποτα λοιπόν.

τα είπες όλα και μου έδωσες άλλον ένα λόγο να ψηφίσω ξανά ΠΑΣΟΚ..........
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δε νομίζω ότι ειρωνεύεται όλους τους αντιστασιακούς...
Νομίζω ότι ειρωνεύεται αυτούς που κρυβονταν απ΄το χεζμεντέν και μετά το έπαιζαν ήρωες.
Και ξέρουμε κι οι δύο ότι υπάρχουν τέτοιοι.
αλλα και πάλι δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ για άλλους.
Μεγάλα παιδιά είναι ας υπερασπιστούν τις θέσεις τους.

Δεν μίλησε ο μπούλης για κάποιους που "διατυμπανίζουν" την αντιστασιακή τους δράση;
Μη μου το παίζεις βλάκας βραδιάτικα.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Δεν σου περνάει καν απο το μυαλό οτι κάποιοι (και όχι λίγοι) θεωρούν μαλάκες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ;
Είτε είναι το ...κυρίαρχο δίλημμα (sic), είτε όχι.

Δεν σου περνά από το μυαλό (παρά το ότι στο έχω ξαναπεί) πως υπάρχουν μερικοί όπως εγώ που θεωρούν μαλάκες και τους 5 (σε σχέση με τις δικές μου προδιαγραφές).
Και θα ψηφίσουν το λιγότερο μαλάκα, δηλ. προσωπικά το Γιώργο (ή όποιον είναι αρχηγόες του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος και αυτός μαλάκας θα είναι).
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν σου περνά από το μυαλό (παρά το ότι στο έχω ξαναπεί) πως υπάρχουν μερικοί όπως εγώ που θεωρούν μαλάκες και τους 5 (σε σχέση με τις δικές μου προδιαγραφές).
Και θα ψηφίσουν το λιγότερο μαλάκα, δηλ. προσωπικά το Γιώργο (ή όποιον είναι αρχηγόες του ΠΑΣΟΚ, ο οποίος και αυτός μαλάκας θα είναι).

Εσύ μη και ΔΕΝ ψηφίσεις κάποιο μαλάκα τελικά......       
Λες και είναι υποχρεωτικό απο το Σύνταγμα!    :dancing:

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Και πάλι σωστός!
Και εγώ προέρχομενος από (πολύ) κυνηγημένη αριστερή οικογένεια με τον πατέρα μου να έχει κάνει ουκ ολίγα χρονάκια εξορία, στο στρατό γνώρισα έναν αξιωματικό εθνικιστή ο οποίος ήταν γαμώ τα άτομα σε προσωπικό επίπεδο.
Πιο ψυχοπονιάρη άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί. Και απίστευτα δημορκάτης στην προσωπική του συμπεριφορά.
Η καριέρα του είχε καταστραφεί διότι μικρός είχε πιστέψει στη χούντα και είχε εκτεθεί με τους χουντικούς αξιωματικούς μέχρι να καταλάβει πως η επίκληση της αγάπης προς την πατρίδα εκ μέρους τους ήταν προκάλυμα για τον αυταρχισμό προς το Λαό.
Από την άλλη, λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος, γνώρισα αριστερούς και κομμουνιστές που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι (σε σημείο να αναρωτιέσαι αν είναι υπόδειγμα χριστιανισμού...), αλλά και ομοϊδεάτες τους που είναι καθήκια και χειρότεροι φασίστες όσον αφορά την προσωπική τους συμπεριφορά.
Ας μη γενικεύουμε τίποτα λοιπόν.

Τουναντίον, το ειδικεύουμε.
Μίλησα για έναν "κύριο" που ειρωνεύτηκε πριν λίγο έναν άνθρωπο που τη διαδρομή της ζωής του θα έπρεπε να τη σεβόμαστε όλοι, ανεξάρτητα απο ιδεολογίες.
Αλλά έτσι είναι, τα ανθρωπάκια είναι παντού περισσότερα.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Εσύ μη και ΔΕΝ ψηφίσεις κάποιο μαλάκα τελικά......       
Λες και είναι υποχρεωτικό απο το Σύνταγμα!     :dancing:

Όχι φίλε μου, αυτά διαθέτει το κάταστημα. Τους ρώτησα: ρε παληκάρια, κατιτις καλυτερο δεν θα φέρετε;
Μπααα μου είπαν, δεν φέρνουμε τίποτα καλύτερο διότι δεν έχει ζήτηση... Οι πελάτες τέτοιους ηγέτες θέλουν. Από τζάκια, ή λαϊκιστές ή γραφικούς...

Για πες κανένα μη μαλάκα να ψηφίσω΄?? Τον Αλέξη;
Για να ανατρέψω τον καπιταλισμό; Και να βρεθώ μετά σε κανένα καθεστώς αλλά Πούτιν;
Άσε φίλε, εγώ είμαι οπαδός του Σουηδικού μοντέλου.
Είπαμε, ο καπιταλισμός έχει διαβαθμίσεις και όποιος δεν το παραδέχεται δεν είναι κατά τη γνώμη μου αριστερός γιατί δεν τον νοιάζει πως περνάει ο λαουτζίκος.
Εσύ μονίμως τα ισοπεδώνεις όλα. Στο όνομα της αναμονής του επίγειου παράδεισου που θα έλθει με την ανατροπή του καπιταλισμού, ας μην διεκδικήσουμε τίποτα καλύτερα για τους πολλούς ανθρώπους σήμερα.
Ή μήπως έχεις την εντύπωση πως είναι ίδια η μοίρα του φτωχού στη Σουηδία ή στις ΗΠΑ ή την Κολομβία;

Λοιπόν, ας μου πει ο Αλέξης ποιο μοντέλο θέλει να εφαρμόσει στην Ελλάδα και τα ξαναλέμε...
Ή μήπως δεν υπάρχει και τώρα θα το εφεύρουμε εμείς?? Χαχα. Άσε ρε θα τον αγχώσουμε τον κουλαριστό...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Με τρέλανες πάλι!!
Δεν κατάλαβα πως κατέληξες σε αυτός το συμπέρασμα...
οι κεντρώοι είναι κεντρώοι γιατί αποφεύγουν τα άκρα.....και κατά συνέπεια τις ακροτητες....
αφήστε με ρε ρεμάλια να κοιμηθώ....
κατάλαβες τώρα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όχι φίλε μου, αυτά διαθέτει το κάταστημα. Τους ρώτησα: ρε παληκάρια, κατιτις καλυτερο δεν θα φέρετε;
Μπααα μου είπαν, δεν φέρνουμε τίποτα καλύτερο διότι δεν έχει ζήτηση... Οι πελάτες τέτοιους ηγέτες θέλουν. Από τζάκια, ή λαϊκιστές ή γραφικούς...

Για πες κανένα μη μαλάκα να ψηφίσω΄?? Τον Αλέξη;
Για να ανατρέψω τον καπιταλισμό; Και να βρεθώ μετά σε κανένα καθεστώς αλλά Πούτιν;
Άσε φίλε, εγώ είμαι οπαδός του Σουηδικού μοντέλου.
Είπαμε, ο καπιταλισμός έχει διαβαθμίσεις και όποιος δεν το παραδέχεται δεν είναι κατά τη γνώμη μου αριστερός γιατί δεν τον νοιάζει πως περνάει ο λαοτυζίκος.
Εσύ μονίμως τα ισοπεδώνεις όλα. Στο όνομα της αναμονής του επίγειου παράδεισου που θα έλθει με την ανατροπή του καπιταλισμού, ας μην διεκδικήσουμε τίποτα καλύτερα για τους πολλούς ανθρώπους σήμερα.
Ή μήπως έχεις την εντύπωση πως είναι ίδια η μοίρα του φτωχού στη Σουηδία ή στις ΗΠΑ ή την Κολομβία;

Λοιπόν, ας μου πει ο Αλέξης ποιο μοντέλο θέλει να εφαρμόσει στην Ελλάδα και τα ξαναλέμε...
Ή μήπως δεν υπάρχει και τώρα θα το εφεύρουμε εμείς?? Χαχα. Άσε ρε θα τον αγχώσουμε τον κουλαριστό...

Να σου ξαναπώ οτι δεν είμαι ο εκπρόσωπος του Αλέξη, αν ψάχνεις για τέτοιους απευθύνσου στην Κουμουνδούρου.
Ούτε προσπαθώ να σε πείσω να ψηφίσεις το οποιοδήποτε κόμμα.
Απορώ όμως πως καταδέχεσαι, εσύ ο μορφωμένος, να ψηφίσεις ντε και καλά κάποιον που εξ ορισμού θεωρείς μαλάκα.
Λες και δεν σου δίνεται η δυνατότητα να απέχεις απο τις εκλογές, ή να ρίξεις λευκό/άκυρο.

Ως προς το δεύτερο σκέλος της άποψής σου, κατ αρχήν θα σου έλεγα να μην ειρωνεύεσαι όσους δεν θεωρούν τον καπιταλισμό ως μονόδρομο για την ανθρωπότητα.
Και άλλοι είχαν ανάλογες βαβαιότητες με σένα, πίστευαν ας πούμε πως ποτέ δεν θα καταλυθεί η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ή το Βυζάντιο, όμως η ιστορία τους διέψευσε.
Ούτε είναι απαραίτητο να είμαστε όλοι όσοι διαφωνούμε μαζί σου οπαδοί του Στάλιν και -κατ' αναγκαστικήν επέκτασιν- του Πούτιν, όπως υπαινίχτηκες.
Θεωρώ δε άτυχη την επίκληση του Σουηδικού μοντέλου και του Ούλοφ Πάλμε, όταν και οι δυο ξέρουμε πολύ καλά πως το ελληνικό ...ομόλογό του έχει να παρουσιάσει κυρίως κάτι τύπους σαν τον Κίμωνα Κουλούρη, το Θόδωρο Κατσανέβα ή τον Τσουκάτο.
Σε συγχαίρω επίσης για τη βεβαιότητά σου πως η νέα κυβέρνηση υπό τον Giorgos θα επαναφέρει το κοινωνικό ασφαλιστικό σύστημα (που ο Σημίτης πρώτος προσπάθησε να ξυλώσει), πως δεν θα δέρνονται τα γεροντάκια που κάνουν διαδήλωση διεκδικώντας ανθρώπινες συντάξεις και πως δεν θα ξαναέχουμε σκάνδαλα σαν κι αυτό στο ΧΑΑ.
Α, και δεν μας είπες τίποτα για τη "γενιά των 700 ευρώ".
Ελπίζω τελικά να μου επιτρέπεις να μη μασάω απο τέτοιες "ελπίδες", σαν κι αυτές που έχεις(; ) εσύ.


Υ.Γ. Για "υπερήφανη" εξωτερική πολιτική δεν μας είπες τίποτα. Αδημονώ να σε ακούσω και επ' αυτού.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εσύ μονίμως τα ισοπεδώνεις όλα. Στο όνομα της αναμονής του επίγειου παράδεισου που θα έλθει με την ανατροπή του καπιταλισμού, ας μην διεκδικήσουμε τίποτα καλύτερα για τους πολλούς ανθρώπους σήμερα.

Αν δεν με απατά η μνήμη αυτήν ακριβώς την κριτική έκανε στο ΚΚΕ ο χώρος από τον οποίο προήλθε ο Συνασπισμός. Αυτή δεν είναι άλλωστε η ουσία του ρεβιζιονισμού;

Και επίσης αν θυμάμαι καλά το ΠΑΣΟΚ θα τα άλλαζε όλα μία και καλή. Και τα μέσα παραγωγής δεν θα τα κρατικοποιούσε αλλά θα τα κοινωνικοποιούσε.

Για να τοποθετηθώ επί της ουσίας. Το πρόβλημα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ ποτέ δεν έδρασε ως τυπικό Σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Την δική του εκδοχή του κρατισμού εφάρμοσε.

Εδώ νομίζω πρέπει να θυμήσω το απίθανο σύνθημα που ακούστηκε σε κάποιο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ:
"Κόμμα και Κράτος, Θόδωρος Τσουκάτος".
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν δεν με απατά η μνήμη αυτήν ακριβώς την κριτική έκανε στο ΚΚΕ ο χώρος από τον οποίο προήλθε ο Συνασπισμός. Αυτή δεν είναι άλλωστε η ουσία του ρεβιζιονισμού;

Και επίσης αν θυμάμαι καλά το ΠΑΣΟΚ θα τα άλλαζε όλα μία και καλή. Και τα μέσα παραγωγής δεν θα τα κρατικοποιούσε αλλά θα τα κοινωνικοποιούσε.

Για να τοποθετηθώ επί της ουσίας. Το πρόβλημα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ ποτέ δεν έδρασε ως τυπικό Σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Την δική του εκδοχή του κρατισμού εφάρμοσε.

Εδώ νομίζω πρέπει να θυμήσω το απίθανο σύνθημα που ακούστηκε σε κάποιο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ:
"Κόμμα και Κράτος, Θόδωρος Τσουκάτος".

Εξυπακούεται πως συμφωνώ με τις περισσότερες -ευφυείς, όπως πάντα- παρατηρήσεις σου, Βολταίρε..

Αλλά θα ήθελα να σχολιάσω μερικά απ' αυτά που είπες, αν μου επιτρέπεις.
Ο αριστερός "ρεβιζιονιστικός" χώρος-πρόδρομος του ΣΥΝ που αναφέρεις, δηλαδή το ΚΚΕ εσωτερικού (και με την ευκαιρία να σου θυμίσω οτι τον ΣΥΝ απο το '91 και μετά δεν τον αποτέλεσαν μόνο προερχόμενοι απ' αυτό το κόμμα, αλλά και απο το -διασπασμένο- ΚΚΕ), δεν ήταν ποτέ ΕΝΑ πράγμα. Ακούγονταν μεν περισσότερο οι απόψεις περί τον Λεωνίδα Κύρκο (α προπό, τον πιο αποτυχημένο μάλλον έλληνα πολιτικό, τίποτα απ' όσα προέβλεψε δεν του βγήκε), αλλά υπήρχε και μια ισχυρή τάση που δεν ήταν και τόσο "ροζ" τελικά, όσο μας λες. Και σου θυμίζω τόσο τη διάσπαση με την Β' Πανελλαδική το '78, όσο και αυτήν του '86 για το περιβόητο "κάπα".
Μην ξαναγράφουμε την ιστορία πληζ.            :)
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Αν δεν με απατά η μνήμη αυτήν ακριβώς την κριτική έκανε στο ΚΚΕ ο χώρος από τον οποίο προήλθε ο Συνασπισμός. Αυτή δεν είναι άλλωστε η ουσία του ρεβιζιονισμού;
Σωστός!

Και επίσης αν θυμάμαι καλά το ΠΑΣΟΚ θα τα άλλαζε όλα μία και καλή. Και τα μέσα παραγωγής δεν θα τα κρατικοποιούσε αλλά θα τα κοινωνικοποιούσε.
Ευτυχώς δεν το έκανε!!
Ε καλά, το ΠΑΣΟΚ της πρώτης εποχής είχε πει απίστευτες μαλακίες... Μπορούμε να γεμίσουμε σελίδες ολόκληρες με δαύτες.
Μετά έστρωσε και έγινε σοβαρό (χμμ...) κόμμα. Για τα μέτρα της Ελλάδας...
Π.χ. ο Ανδρέας της δεύτερης περιόδου, παρά το ότι ήταν με το ένα πόδι στον τάφο και εγκλωβισμένος στην σαπίλα του Μιμικού περιβάλλοντος, είχε αποκτήσει σοφία και σοβαρότητα:
- Επί δικής του πρωθυπουργίας έγινε το ΑΣΕΠ, μια απίστευτη τομή σε σχέση με την πολιτική κατάληψης του κράτους που εφάρμοσε το ΠΑΣΟΚ τη δεκαετία του 80. 
- Αυτός αποφάσισε πως πρέπει να κόψουμε τη μαλακία με το χρέος και να βάλουμε στόχο να μπούμε στην ΟΝΕ. Σας θυμίζω πως η επιλογή του golden boy Παπαντωνίου ήταν δική του, ακριβώς για να πετύχει αυτό το στόχο.
Το θέμα δεν είναι λοιπόν τι αρλούμπες έλεγε το ΠΑΣΟΚ, αλλά να αξιολογήσουμε τι έκανε.

Για να τοποθετηθώ επί της ουσίας. Το πρόβλημα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ ποτέ δεν έδρασε ως τυπικό Σοσιαλδημοκρατικό κόμμα. Την δική του εκδοχή του κρατισμού εφάρμοσε.
Και πάλι σωστός! Πράγματι, το ΠΑΣΟΚ είνα μια γιαλαντζί βαλκανική εκδοχή σοσιαλδημοκρατικού κόμματος. Όπως δυστυχώς είναι όλα τα κόμματα στην Ελλάδα, διότι αυτή είναι η κενωνία μας. Η ΝΔ διαφέρει στην πρακτική της ακόμη περισσότερο από τα άλλα δεξιά κόμματα της Ευρώπης.

Εδώ νομίζω πρέπει να θυμήσω το απίθανο σύνθημα που ακούστηκε σε κάποιο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ:
"Κόμμα και Κράτος, Θόδωρος Τσουκάτος".
Ε καλα, μη λαϊκίζεις βρε κεντρώε. Μην ανάγεις σε κεντρική γραμμή μια μαλακία που ειπώθηκε μια φορά από 50 άτομα. Πάντως θα συμφωνήσω πως και μόνο το γεγονός ότι κάτι τέτοιο ειπώθηκε, έστω και από μερικούς μόνο μια φορά, φανερώνει πρόβλημα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom