Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Συναγωνιστες καλημερα,
το θεμα δεν ειναι το να φυγει αυτη η κολοκυβερνηση απο την εξουσια και το γιατι δεν καθομαι να το αναλυσω γιατι δεν θελω να παραθεσω ξανα οτι εχει γραφτει απο αλλους συναγωνιστες, αλλα το θεμα ειναι αν το ΠΑΣΟΚ εχει καταλαβει τα λαθη του (το ευχομαι) και αν ειναι προθυμο να ξαναστρεψει το βλεμμα του σε ολους αυτους που τοσα χρονια το εμπιστευονταν και στεκονταν διπλα του ( το ΑΠΑΙΤΩ ), και αναφερομαι φυσικα στους εργατες , στους χαμηλομισθους , στους συνταξιουχους , στους ανεργους , και γενικοτερα στους απανταχου μη προνομιουχους ελληνες , γιατι αυτοι ειναι η ραχοκοκκαλια του κινηματος. Ελπιζω να εχουν καταλαβει ολοι οτι η καρδια του κινηματος δεν χτυπαει στο κολονακι  :jerking: οπως νομιζε ο κος Σημιτης αλλα στην Κοκκινια , στην Δραπετσωνα , στην ελληνικη υπαιθρο , και οπου υπαρχουν ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ , φαινομενα στυλ νεονακη που συνεργαζονταν με την κα Βουλγαρακη τοτε στο χρηματιστηριο δεν εχουν θεση πλεον στο κομμα τετοιες καταστασεις κομπινων δεν του συγχωρεσε ο ελληνικος λαος και επελεξε τον μπουλη. Οποτε δεν μενει σε μας να αποδειξουμε με θεσεις και εργα και να πεισουμε οτι αλλαξαμε , οτι ξεβρωμισαμε , οτι ειμαστε ετοιμοι για μια νεα πορεια ειδικα τωρα που η νεα γενια δεν εχει αμεση επαφη με αγωνιστες της Εθνικης Αντιστασης, της χουντας , του ΠΑΚ , και γενικα απο την αρχικη σημασια εκεινου  του  συνθηματος της δεκαετιας του 80 " Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ "  μυαλο εχουν ολοι ας σκεφτουν το μελλον και την ζωη τους και ειδκα οι κεφαλες του πασοκ ειδαλλως ερχονται πολλα τσιμπουκια στην χωρα και οχι μονο οικονομικα
Σωστή η τοποθέτηση του φίλου μας. Θα κερδίσει αυτός ο οποίος θα δείξει μεγαλύτερη κοινωνική ευαισθησία για τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα του λαού. Πάντως, από πολλούς διαφεύγει ότι έχει επέλθει αλλαγή ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ, και κουτσά στραβά ο κ. Παπανδρέου έχει παροπλίσει άτομα τα οποία έχουν προκαλέσει στο παρελθόν, όπως τον κ. Νεονάκη που αναφέρεται στο σχολιαζόμενο post. Πιστεύει κανείς ότι είναι λιγότερο κοινωνικός ευαίσθητος ο κ. Παπανδρέου από τον κ. Καραμανλή; μήπως είναι πολύ περισσότερο;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Eσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει κάποιο κόμμα για να βελτιώσει το επίπεδο του λαού? Δεύτερον το θρεντ αναφέρεται στο "πότε περνούσαμε καλά" Εγώ τώρα βλέπω πολύ κόσμο να περνάει καλά. Έχουν γεμίσει οι δρόμοι ακριβά αυτοκίνητα, τζιπ, μηχανές κλπ. Συνέχεια ταβέρνες, εστιατόρια, καφετέριες που έχουν 5 ευρώ τον καφέ γεμάτα. Τα ακριβά πολυκαταστήματα γεμάτα. Τι θα πει δηλαδή "αν περνάμε καλά"?Ποια κατηγορία ανθρώπων είναι αυτοί που "δεν περνάνε καλά" ακριβώς?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Eσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει κάποιο κόμμα για να βελτιώσει το επίπεδο του λαού? Δεύτερον το θρεντ αναφέρεται στο "πότε περνούσαμε καλά" Εγώ τώρα βλέπω πολύ κόσμο να περνάει καλά. Έχουν γεμίσει οι δρόμοι ακριβά αυτοκίνητα, τζιπ, μηχανές κλπ. Συνέχεια ταβέρνες, εστιατόρια, καφετέριες που έχουν 5 ευρώ τον καφέ γεμάτα. Τα ακριβά πολυκαταστήματα γεμάτα. Τι θα πει δηλαδή "αν περνάμε καλά"?Ποια κατηγορία ανθρώπων είναι αυτοί που "δεν περνάνε καλά" ακριβώς?

Κάνε μια βόλτα το απόγευμα - βράδυ σε σχετικά υποβαθμισμένες περιοχές της Αθήνας και του Πειραιά, να δεις άστεγους που κοιμούνται σε παγκάκια και άλλους που ψάχνουν στα σκουπίδια.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κάνε μια βόλτα το απόγευμα - βράδυ σε σχετικά υποβαθμισμένες περιοχές της Αθήνας και του Πειραιά, να δεις άστεγους που κοιμούνται σε παγκάκια και άλλους που ψάχνουν στα σκουπίδια.
Το ξέρω αυτό. Αυτοί πάντα υπήρχαν. Ωστόσο κανείς από αυτούς που γράφουν εδώ πέρα δεν είναι άστεγος. Εγώ ρωτάω να συγκεκριμενοποιηθεί "ποιοι δεν περνάνε καλά". Ποια κοινωνική κατηγορία.
 

Επισκέπτης
Eσείς τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει κάποιο κόμμα για να βελτιώσει το επίπεδο του λαού? Δεύτερον το θρεντ αναφέρεται στο "πότε περνούσαμε καλά" Εγώ τώρα βλέπω πολύ κόσμο να περνάει καλά. Έχουν γεμίσει οι δρόμοι ακριβά αυτοκίνητα, τζιπ, μηχανές κλπ. Συνέχεια ταβέρνες, εστιατόρια, καφετέριες που έχουν 5 ευρώ τον καφέ γεμάτα. Τα ακριβά πολυκαταστήματα γεμάτα. Τι θα πει δηλαδή "αν περνάμε καλά"?Ποια κατηγορία ανθρώπων είναι αυτοί που "δεν περνάνε καλά" ακριβώς?
ολα αυτα που αναφερεις παντα υπηρχαν. αυτα που δεν υπηρχαν ειναι να βλεπεις ηληκιωμενους να περιμενουν να τελειωσει η λαικη να πανε να μαζεψουν οτι πετανε. σε αυτους αναφερεται το θρεντ!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια.

Οι περισσότεροι σήμερα κινούνται με πλαστικό χρήμα και δανεικά.

Οι ρακοσυλλέκτες που ανέφερες παραπάνω ως δείγμα γενικής ένδειας, δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία...

Είναι προς διερεύνηση πόσοι από αυτούς που κινούνται με δανεικά, το κάνουν για να καλύψουν βασικές βιοτικές ανάγκες ή για έξοδα πολυτελείας...Εκτίμήσή μου είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία ανήκει στη β' κατηγορία...

Και όχι..Η λουι βιττόν τσαντούλα και τα τριήμερα στη μύκονο δεν αποτελούν βασικές κοινωνικές ανάγκες...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.550
Κριτικές
11
Like
3.473
Πόντοι
4.615
Τι σημαίνει κατά την άποψή μου περνώ καλά; έχω τα απαραίτητα για να ζήσω, χωρίς να στερούμαι κάτι ουσιώδες, έστω και αν δεν ζω μέσα στη χλιδή, ενω μπορώ να διαθέσω και ένα μέρος των χρημάτων μου για την προσωπική ή οικογενειακή διασκέδαση. Αυτό νομίζω ότι σημαίνει πως περνώ καλά. Το ότι είναι γεμάτες οι καφετέριες, δεν σημαίνει ότι περνά και καλά ο κόσμος. Ειδικά το πρωί, είναι γεμάτες από άνεργους, φοιτητές και χασομέρηδες, που δεν έχουν κάτι άλλο καλύτερο να κάνουν και τρώνε από το υστέρημα των όποιων τους ταΐζουν.Δηλαδή, από κάποιους άλλους στερούν αυτά τα χρήματα προκειμένου αυτοί να κάνουν το κομμάτι τους. Και έχω τέτοια προσωπικά παραδείγματα. Όπως έχω και παραδείγματα όπου οικογένειες ζουν με 700 ευρώ το μήνα, και παραδείγματα καταχρεωμένων οικογενειών. Καιεάν θέλετε την προσωπική μου άποψη, τώρα περνώ χειρότερα, όχι γιατί στερούμαι κάτι αναγκαίο για τη διαβίωσή μου, πλην όμως διότι έχω κάνει σημαντικότατες περικοπές στο θέμα της εν γένει διασκέδασής μου, ακριβώς για να μη στερηθώ κάτι άλλο. Πλην όμως, αυτή η ελάχιστη διασκέδαση είναι εκείνη που κάνει και δίνει την ποιότητα στη ζωή μας, ειδάλλως είμαστε σαν τα ζώα:δουλειά και σπίτι.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
εγώ περνάω μια χαρά τώρα, πριν με γαμούσανε λιγότερο , τώρα περισσότερο άρα περνάω καλύτερα, το ευχαριστιέμαι καλύτερα , κάποιος ασχολείται μαζί μου , βλέπει ποσά σπίτια έχω , ποσά αυτοκίνητα , εάν τα παιδία μου πάνε φροντιστήριο , αλλά θα τους την σκάσω , όσο κρατιέται ακόμα η γυναίκα μου θα την βγάλω στην βίζιτα και θα τα περνώ μαύρα , κουφάλα νεκροθάφτη δεν θα πεθάνουμε ποτέ ?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Σε αυτούς που κινούνται με δανεικά και πιστωτικές..

Δεν είπα κάτι τέτοιο.

Αυτό που λέω είναι ότι ο αριθμός των ατόμων που βρίσκονται κάτω από τα όρια της εξαθλίωσης, έχει αυξηθεί και συνεχίζει να αυξάνει.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Αν σταματούσε ξαφνικά η συνεχής έκδοση νέων δανείων και πιστωτικών καρτών... η Ελληνική Αγορά θα κατέρρεε.
Ετσι απλά.
Σήμερα πχ, αναγκαστήκαμε στη δουλειά να "γυρίσουμε" για τον άλλο μήνα, επιταγή Α.Ε. για 1500 ευρώ... ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν είπα κάτι τέτοιο.

Αυτό που λέω είναι ότι ο αριθμός των ατόμων που βρίσκονται κάτω από τα όρια της εξαθλίωσης, έχει αυξηθεί και συνεχίζει να αυξάνει.

Δεν κατάλαβα τη διατύπωσή σου αρχικά...ΟΚ τώρα.

Δεν έχεις άδικο αλλά από την άλλη, η χρήση πιστωτικών και δανεικών δεν έχει σχέση με ανθρώπους που βρίσκονται κάτω από τα όρια της εξαθλίωσης...Κυρίως με δανεικά αγοράζονται πολυτελή ή έστω ακριβά αγαθά και σπανίως πρώτης ανάγκης...Άρα η φτώχεια αρκετών δεν είναι θέμα χαμηλών εισοδημάτων αλλά υψηλών εξόδων...
Μην ξεχνάς επίσης ότι τα όρια της φτώχεις υπολογίζονται με βάση τα δηλωθέντα εισοδήματα...
Από αυτούς που δηλώνουν κάτω από €10.000 το χρόνο (που είναι ενδεικτικό φτώχειας) πόσοι πραγματικά είναι ειλικρινείς...

Και πρέπει να είμαστε η μοναδική κοινωνία η οποία παρά τις απανωτές υπερτιμήσεις και τη φημολογούμενη φτώχεια, είχε αυξανόμενη κατανάλωση...
 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.092
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
Συμφωνω απολυτα καθε νοικοκυριο ειναι καταχρεωμενο και δεν ειναι ολα εξαιτιας της καταναλωτικης μαλακιας που εχουμε σαν λαος , αλλα και απο αντικειμενικους λογους, πχ υγεια
οσο για τους συναγωνιστες που ανεφεραν παραδειγματα απο τις λαικες ειναι παρα πολλα και εκει να προσθεσουμε και τα κινεζικα μαγαζια και τα παζαρια τα κυριακατικα και θα καταλαβουμε το τι γινεται.
Ενταξει βεβαια υπαρχουν και τα καγιεν στο δρομο αλλα τι να κανουμε δεν ξεραμε ολοι τον νεονακη ΄΄η τον παπαντωνιου ΄΄η την θεια οικογενεια η οποια νομιζω ειχε το μεγαλυτερο κερδος απο το χρηματιστηριο.
Ασχετη ερωτηση τι σχεση εχει η Ντορα με τον Κυριακο?
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Δεν κατάλαβα τη διατύπωσή σου αρχικά...ΟΚ τώρα.

Δεν έχεις άδικο αλλά από την άλλη, η χρήση πιστωτικών και δανεικών δεν έχει σχέση με ανθρώπους που βρίσκονται κάτω από τα όρια της εξαθλίωσης...Κυρίως με δανεικά αγοράζονται πολυτελή ή έστω ακριβά αγαθά και σπανίως πρώτης ανάγκης...Άρα η φτώχεια αρκετών δεν είναι θέμα χαμηλών εισοδημάτων αλλά υψηλών εξόδων...
Μην ξεχνάς επίσης ότι τα όρια της φτώχεις υπολογίζονται με βάση τα δηλωθέντα εισοδήματα...
Από αυτούς που δηλώνουν κάτω από €10.000 το χρόνο (που είναι ενδεικτικό φτώχειας) πόσοι πραγματικά είναι ειλικρινείς...

Και πρέπει να είμαστε η μοναδική κοινωνία η οποία παρά τις απανωτές υπερτιμήσεις και τη φημολογούμενη φτώχεια, είχε αυξανόμενη κατανάλωση...

Συμφωνώ.

Πάντως, πολύ χονδρικά, η αύξηση του κόστους ζωής (τα βασικά) είναι αρκετά μεγαλύτερη από την όποια αύξηση των μισθών και η διαφορά αυτή μεγαλώνει. Νομίζω ότι αυτοί που "περνάνε άσχημα" τώρα είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που "πέρναγαν άσχημα" πριν από δέκα χρόνια π.χ. Δεν το θέτω σε σχέση με ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Αυτό βλέπω τουλάχιστον.

Για την αυξανόμενη κατανάλωση φταίνε και οι Τράπεζες που δίνουν δάνεια για κάθε χρήση. Σε λίγο θα δώσουν και μασαζοδάνειο.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Ως το Μάρτιο του 2009, το αργότερο, ξεκινούν τα έργα στο βορειοδυτικό οδικό άξονα της Πελοποννήσου (Ελευσίνα - Πάτρα - Πύργος - Τσακώνα), ενώ τις αμέσως επόμενες ημέρες θα αυξηθεί η τιμή στα διόδια της Ελευσίνας, του Ζευγολατιού και της Πάτρας.

Σύμφωνα με ανακοίνωση των υπευθύνων της κοινοπραξίας παραχώρησης Ολυμπία Οδός ΑΕ, που κατασκευάζει το έργο, όπου η τιμή για τα ΙΧ είναι σήμερα δύο ευρώ (Ελευσίνα και Πάτρα), θα αυξηθεί στα 2,70 ενδεχομένως και 2,80, ενώ στα διόδια του Ζευγολατιού από τα 2,50 ευρώ θα φτάσει τα 3,30 ευρώ. Εντός του μηνός θα δοθεί και η δυνατότητα χρήσης του e-pass της Αττικής Οδού.

αντε περαστικα και καλα ταξιδια ? και συμφωνα με την διαφημηση του ΥΠΕΧΩΔΕ τα εργα γινοντε με κονδιλια της Ε.Ε
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Προβλέπω κεραυνούς από τον Deeroμπεμπέ τις επόμενες μέρες...αφού βγήκαν στην φόρα και των άλλων οι πουστιές, δεν έχει λόγο πια να χαϊδεύει τον Κρητήκαρο.

Είσαι σίγουρος για τη θεωρία σου φίλε Yorgo??

Άντε να δούμε....
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Πάρε να έχεις

Όσα τους λείπουν παίρνουν και από τα διόδια
12 Σεπτεμβρίου 2008, 18:59

Μιχάλης Παπανίδης

Ακόμη και σε ανύπαρκτους και σε κάθε περίπτωση επικίνδυνους δρόμους, όπως η Αθηνών-Πατρών, αυξάνουν τα διόδια με την προοπτική της κατασκευής σύγχρονου αυτοκινητόδρομου.

Τόσο το κράτος, όσο και οι τεχνικές εταιρίες που ανέλαβαν το έργο δεν μπορούν να περιμένουν την ολοκλήρωση των τμημάτων, για να αρχίσει η αποπληρωμή από τους χρήστες, αλλά προχώρησαν σε προκαταβολική αύξηση των διοδίων.

Στα 2,80€ -από 2€ που είναι σήμερα- αυξάνονται τα διόδια στην Ε.Ο. Αθηνών - Πατρών (για τα ΙΧ), μετά την αναπροσαρμογή των τελών στην οποία προχώρησε η εταιρία Ολυμπία Οδός Α.Ε. που έχει αναλάβει τη μελέτη, κατασκευή, λειτουργία, συντήρηση και εκμετάλλευση του έργου Αυτοκινητόδρομος Ελευσίνα - Κόρινθος - Πάτρα - Πύργος - Τσακώνα, για την κάλυψη -όπως αναφέρει- μέρους της συνολικής δαπάνης του έργου (2,8 δισ. €).

Παρά το ότι ούτε καν εγκαταστάθηκαν ακόμη τα αναγκαία εργοτάξια, από τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 15 Σεπτεμβρίου προς Τρίτη 16 Σεπτεμβρίου, θα πραγματοποιηθεί αναπροσαρμογή των τιμών στους υφιστάμενους σταθμούς διοδίων, σε μία μόνο κατεύθυνση, όπως ισχύει και σήμερα. Έτσι, οι κατηγορίες τιμήματος των διοδίων διαμορφώνονται:

- Δίκυκλα, τρίκυκλα 1,90€

- ΙΧ, οχήματα με ή χωρίς ρυμουλκούμενο και ύψος έως 2,20μ. 2,80€

- Οχήματα με 2-3 άξονες, με ή χωρίς ρυμουλκούμενο και ύψος πάνω από 2,20μ. 7€

- Oχήματα με 4 ή περισσότερους άξονες, με ή χωρίς ρυμουλκούμενο και ύψος πάνω από 2,20μ. 9,90€.

Οι νέες τιμές ισχύουν για όλους τους σταθμούς διοδίων: Ελευσίνα/Ισθμός/Ν. Πέραμος/Αγ. Θεόδωροι/Ζευγολατιό/Ρίο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom