Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
1. Δεν ξέρω κανέναν εδώ μέσα που να υπερασπίστηκε τη δικτατορία του προλεταριάτου ή τις μεθόδους του Μάο. Αν εσύ ξέρεις κανέναν τέτοιο, να μου τον πεις. Αλλά εξακολουθείς να χρεώνεις τα δύο παραπάνω συλλήβδην στην Αριστερά, ενώ ξέρεις πολύ καλά πως η σύγχρονη και σκεπτόμενη Αριστερά δεν έχει καμμιά σχέση μ' αυτά. Εσένα θα σου άρεσε να σε αντικρούουν μονίμως με το επιχείρημα πως το δεξιό παρακράτος και ο άρρωστος αντικομμουνισμός ήταν αυτά που έφεραν τη δικτατορία των συνταγματαρχών; (Και δεν θα έλεγε και ψέματα αυτός που θα το ισχυριζόταν, σωστά;) Δεν θα σε αδικούσε;

2. Τα ποστ του υρρετ δειχνουν -κατά τη γνώμη μου- έναν μονομανή που έχει αναγάγει την ΣΥΡΙΖολογία σε "επιστήμη", ενώ αυτά του καυτού σκορπιού απλώς ένα εγωπαθές φασιστάκι. Και οι δύο δε, είναι ερμητικά κλειστοί σ' αυτά που πιστεύουν (τα οποία είναι όλα κόπυ πέϊστ, απορώ που επιμένεις να μην το βλέπεις) και ουδόλως συζητάνε, αρέσκονται να λένε αυτάρεσκα τις αρλούμπες τους και να συνομιλούν με τον τοίχο. Εσύ, που όσο και αν έχουμε κοντραριστεί, δεν ανήκεις εμφανώς σ' αυτή την κατηγορία (όπως και άλλοι ομοϊδεάτες σου, ο Γιώργος π,χ.), γιατί επιμένεις να τους καλύπτεις; Θα το έκανες π.χ. αν ήταν τίποτα κολλημένοι αριστεροί;

1) Φέθρυ, όπως έχεις παρατηρήσει, κανείς στο σάιτ δεν έχει ταχθεί επίσης υπέρ της αγγλικής βασιλικής οικογένειας...Το θέμα μας όμως δεν είναι τί έχει υποστηριχθεί στο σάιτ αλλά οι "παράδοξες" αντιλήψεις γενικά...Και τί τις προκαλεί..

2) Το άλλο ζήτημα που εσύ έθιξες είναι ότι οι ακροδεξιοί του σάιτ είναι αναλφάβητοι...Το αν σιχαίνονται τον τσύριζα ή είναι εγωπαθή φασιστάκια και κολλημένοι, δε σημαίνει ότι είναι αναλφάβητοι ή αγράμματοι...
Και ναι..σε κάποια που γράφουν συμφωνώ...Είναι έγκλημα αυτό;
Όταν συμφωνώ με κάποιον, εσού συμπεριλαμβανομένου, το λέω όπου και αν ανήκει...

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ναι, αλλά την χρησιμοποίησε και ο Στάλιν, για να εξελιχτεί σε "δικτατορία ΕΠΙ του προλεταριάτου".
Και ο κάθε Πολ Ποτ και Τσαουσέσκου.
Σε κάθε περίπτωση, είναι εκτός ατζέντας σήμερα, δεν είμαστε στην εποχή της 18ης Μπρυμαίρ.

εξαρτάται από την οπτική γωνία και την προοπτική που το βλέπει κανείς ( αν είναι "εκτός ατζέντας"). Πέρα από αυτά δεν είναι όρος που χρησιμοποιείται για να καλύψει και να περιγράψει άμεση και τρέχουσα πολιτική ατζέντα.Οι έννοιες της πολιτικής θεωρίας και φιλοσοφίας δεν εξαντλούνται στα "τρέχοντα". Εν πάσει περιπτώσει όποιος και να τη χρησιμοποίησε εργαλειακά για τους δικούς του σκοπούς, άλλη σημασία- και έχει.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κεντροαριστερός όταν το 2004 ψήφισα την ΝΔ;
(Είπα και εγώ ας το δούμε αυτό το έργο. Ε, το είδαμε....)
Και το 2007 την Φιλελεύθερη Συμμαχία;

Όντως όμως, ένα κόμμα ανάμεσα στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δεν θα με χαλούσε καθόλου. Ορθολογικό (ε, τι το έχουμε το νικ), με ευρωπαϊκό προσανατολισμό, φιλελεύθερο ως προς την οικονομία, αλλά και με διατήρηση ενός μικρού αλλά αποτελεσματικού και με κριτήρια κράτους προνοίας που θα προσφέρει δίχτυ ασφαλείας. Κάπου ανάμεσα σε Γερμανούς Φιλελεύθερους και Σουηδούς Σοσιαλδημοκράτες.

Και αν και ακούω ότι στο ΠΑΣΟΚ ορισμένοι κάνουν κάποιες σκέψεις στην ΝΔ δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα.

Και μετά ξύπνησα.

Καλά και εγώ το 2000 ψήφισα πασόκ...
Όλοι έχουμε σκελετούς στην ντουλάπα μας τελικά!
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Κεντροαριστερός όταν το 2004 ψήφισα την ΝΔ;
(Είπα και εγώ ας το δούμε αυτό το έργο. Ε, το είδαμε....)
Και το 2007 την Φιλελεύθερη Συμμαχία;

Όντως όμως, ένα κόμμα ανάμεσα στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δεν θα με χαλούσε καθόλου. Ορθολογικό (ε, τι το έχουμε το νικ), με ευρωπαϊκό προσανατολισμό, φιλελεύθερο ως προς την οικονομία, αλλά και με διατήρηση ενός μικρού αλλά αποτελεσματικού και με κριτήρια κράτους προνοίας που θα προσφέρει δίχτυ ασφαλείας. Κάπου ανάμεσα σε Γερμανούς Φιλελεύθερους και Σουηδούς Σοσιαλδημοκράτες.

Και αν και ακούω ότι στο ΠΑΣΟΚ ορισμένοι κάνουν κάποιες σκέψεις στην ΝΔ δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα.

Και μετά ξύπνησα.

Και τι διαφορά θα είχε ένα τέτοιο κόμμα από τα σημερινά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ? Και άμα είναι να αποτελείται από τους ίδιους ανθρώπους? Οι διακυρήξεις καλές είναι, αλλά για κανε τες πράξη...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
εγώ
το 89 ψήφισα νδ
το 90 το ίδιο
το 93 το ίδιο
το 96 το ίδιο
το 00 το ίδιο
το 04 δεν θυμάμαι
το 07 πασόκ.

ειμαι αγράμματος και ηλίθιος.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1) Φέθρυ, όπως έχεις παρατηρήσει, κανείς στο σάιτ δεν έχει ταχθεί επίσης υπέρ της αγγλικής βασιλικής οικογένειας...Το θέμα μας όμως δεν είναι τί έχει υποστηριχθεί στο σάιτ αλλά οι "παράδοξες" αντιλήψεις γενικά...Και τί τις προκαλεί..

2) Το άλλο ζήτημα που εσύ έθιξες είναι ότι οι ακροδεξιοί του σάιτ είναι αναλφάβητοι...Το αν σιχαίνονται τον τσύριζα ή είναι εγωπαθή φασιστάκια και κολλημένοι, δε σημαίνει ότι είναι αναλφάβητοι ή αγράμματοι...
Και ναι..σε κάποια που γράφουν συμφωνώ...Είναι έγκλημα αυτό;
Όταν συμφωνώ με κάποιον, εσού συμπεριλαμβανομένου, το λέω όπου και αν ανήκει...

Α ρε γαμώ τον ΔΑΠίτικο συνδικαλισμό σου.      :)
Μη και παραδεχτείς κάτι, στον αιώνα τον άπαντα.
Και να έλεγα οτι έχεις πρόβλημα προσληπτικότητας.........
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
εξαρτάται από την οπτική γωνία και την προοπτική που το βλέπει κανείς ( αν είναι "εκτός ατζέντας"). Πέρα από αυτά δεν είναι όρος που χρησιμοποιείται για να καλύψει και να περιγράψει άμεση και τρέχουσα πολιτική ατζέντα.Οι έννοιες της πολιτικής θεωρίας και φιλοσοφίας δεν εξαντλούνται στα "τρέχοντα". Εν πάσει περιπτώσει όποιος και να τη χρησιμοποίησε εργαλειακά για τους δικούς του σκοπούς, άλλη σημασία- και έχει.

Μόνο που η πολιτική δεν πια έχει φιλολογικό χαρακτήρα, αγαπητέ.
Και τα πειράματα στις πλάτες των απλών ανθρώπων τελείωσαν ανεπιστρεπτί.
Φιλικότατα, το ξέρεις.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και τι διαφορά θα είχε ένα τέτοιο κόμμα από τα σημερινά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ? Και άμα είναι να αποτελείται από τους ίδιους ανθρώπους? Οι διακυρήξεις καλές είναι, αλλά για κανε τες πράξη...

Το κόμμα αυτό θα έπαιζε εξισορροπητικό ρόλο σε μελλοντικές κυβερνήσεις συνεργασίας. Που νομίζω ότι θα έρθουν κάποια στιγμή στην Ελλάδα.
Νομίζω ότι υπάρχει χώρος για 5 κόμματα:
Ένα ακροδεξιό, ένα δεξιό, ένα κεντρώο, ένα σοσιαλιστικό, ένα αριστερό.
Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχει η ιδιομορφία ότι στην Αριστερά υπάρχουν δύο κόμματα. Κάποια στιγμή θα συγκλίνουν.

Διαφορετικά θα πρέπει να δούμε το μοντέλλο των δύο κομμάτων που εναλάσσονται στην εξουσία και ενσωματώνει το κάθε ένα διάφορες τάσεις.

Προτιμώ το πρώτο μοντέλο πάντως.

Όσο για τους ανθρώπους, τι να κάνουμε;
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει καλή άποψη για τους πολιτικούς.

Πρόσφατα, συζητούσα με κάποιους Νορβηγούς και μου λέγανε για σκάνδαλα πολιτικών (σπίτια χωρίς οικοδομική άδεια, έσοδα από ενοίκια που δεν δηλώνονται στην εφορία).
Τώρα, αν αυτά γίνονται στην Νορβηγία, τι να πω για αυτά που γίνονται στην Ελλάδα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
εγώ
το 89 ψήφισα νδ
το 90 το ίδιο
το 93 το ίδιο
το 96 το ίδιο
το 00 το ίδιο
το 04 δεν θυμάμαι
το 07 πασόκ.

ειμαι αγράμματος και ηλίθιος.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Θα σούλεγα τι είσαι τώρα, αλλά έχε χάρη.
Και μετά μας παίρνεις τ' αυτιά κάθε βράδυ με τον Τσε Γκεβάρα....      :)
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
εγώ
το 89 ψήφισα νδ
το 90 το ίδιο
το 93 το ίδιο
το 96 το ίδιο
το 00 το ίδιο
το 04 δεν θυμάμαι
το 07 πασόκ.

ειμαι αγράμματος και ηλίθιος.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το 93 ψηφισες ΝΔ?
Το 2004 δε θυμασαι?

Η πλακα κανεις η κατα λαθος σε ειχα παρει για σοβαρο ατομο.
 

navara

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Το θεμα φιλοι ειναι πως και τα δυο μεγαλα κομματα αποτελουνται απο προσωπα φθαρμενα και βολεμενα, που εχουν δημιουργηση κονε και παρεουλες, αυτο που χρειαζεται κατα τη γνωμη μου η πολιτικη σκηνη ειναι ενα σοκ, απο το 89 ψηφιζω πασοκ τωρα Λεβεντη!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το 93 ψηφισες ΝΔ?
Το 2004 δε θυμασαι?

Η πλακα κανεις η κατα λαθος σε ειχα παρει για σοβαρο ατομο.

όπως θα δεις μέχρι το 04 υπήρχε πάτερν....
Το 04 δεν ψήφισα συνειδητά αλλά χωρίς σκέψη... Εριξα κάποιο που μου άρεσε από τα υπόλοιπα. Σοβαρότητα δεν έχω όχι επειδή δεν θυμάμαι το 04 αλλά επειδή εχω ψηφίσει τόσες φορές αυτό το χάλι.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Κατά τα άλλα, βλέπω να παραμένουν ...αγεφύρωτες οι ιδεολογικές διαφορές των δύο μεγάλων κομμάτων, όπως επιμένει ο Ζίγκμουντ.        :dancing:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Μόνο που η πολιτική δεν πια έχει φιλολογικό χαρακτήρα, αγαπητέ.
Και τα πειράματα στις πλάτες των απλών ανθρώπων τελείωσαν ανεπιστρεπτί.
Φιλικότατα, το ξέρεις.

Όχι φιλολογικό δεν είναι. Βαθύτατα πρακτικό. Αλλά μη νομίζεις ότι η πολιτική θεωρία είναι απλά "φιλολογική" συζήτηση...
Και τώρα πειράματα στις πλάτες απλών ανθρώπων δεν γίνονται?

ΥΓ- Εννοείται φιλικά ;) και γόνιμα ουσιαστικά επίσης!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Α ρε γαμώ τον ΔΑΠίτικο συνδικαλισμό σου.      :)
Μη και παραδεχτείς κάτι, στον αιώνα τον άπαντα.
Και να έλεγα οτι έχεις πρόβλημα προσληπτικότητας.........

Το παραδέχομαι...Στο 1ο έτους του πανεπιστημίου είχα πάει σε κάτι χορούς της ΔΑΠ για να γνωρίσω νάκια...

Τί άλλο να παραδεχθώ ρε Φέθρυ;
Ότι ο Υρετ είναι αναλφάβητος επειδή σιχαίνεται τον τσύριζα;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το παραδέχομαι...Στο 1ο έτους του πανεπιστημίου είχα πάει σε κάτι χορούς της ΔΑΠ για να γνωρίσω νάκια...

Τί άλλο να παραδεχθώ ρε Φέθρυ;
Ότι ο Υρετ είναι αναλφάβητος επειδή σιχαίνεται τον τσύριζα;

Θα μπορούσες ας πούμε να παραδεχτείς οτι είναι άρρωστα μονομανής, οτι δεν ακούει παρά μόνο τον εαυτό του, οτι οι απόψεις του είναι όλες απο κόπυ πέιστ, οτι γράφει ανακρίβειες και μετά όχι μόνον δεν ζητάει συγγνώμη αλλά γυρεύει και τα ρέστα, οτι τα ελληνικά του είναι φρικτά κλπ.
Τόσα πολλά ζητάω πια;
Τι διάολο, έχετε δημοκρατικό συγκεντρωτισμό πια εσείς η Δεξιοί ή μήπως μασονική αλληλεγγύη;  :)   

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom