Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

Επισκέπτης
Ο Αποστόλης έχει βγει απο χρόνια στη σύνταξη.
Και το "Ελλάς", παρά το οτι είναι ψηλοτάβανο νεοκλασικό, έχει μετατραπεί σε trendy καφετέρια.
Ακόμα εκεί δίπλα μένω.
Και εξακολουθώ να πηγαίνω εκεί πότε-πότε για καφέ, η βαρβαρότητα της Υμηττού δεν υποφέρεται.
Το "Ελλάς" αν μη τι άλλο είναι οικείο.
Εκεί πήγαινε και ο προπάππος μου.
Πηγα Στρατο και οταν γυρισα το ειχαν γαμησει το μαγαζι,απο ιστορικος καφενες το κανανε σαν τα μουτρα τους.

Και πολυ σωστα,η βαβουρα της Υμηττου με το Caprice και τα συναφη δεν υποφερεται.
 

Επισκέπτης
Παιδια σας καληνυχτιζω,σημερα η μερα πηγε να στραβωσει αλλα εκλεισε υπεροχα και δεν εννοω τον νοσταλγικο τζερτζελε που κανουμε εδω μεσα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
[youtube=425,350]Z3bGRYUagYg[/youtube]

Ε, όχι και τόσο αρχαίοι για την ταράτσα της Νομικής.

Τα τανκς τα ακούγαμε βράδυ να κατεβαίνουν την Κηφισίας. Δεν μας άφηναν να πάμε.

Και ο σταθμός σε τραντζιστοράκι.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Παιδια σας καληνυχτιζω,σημερα η μερα πηγε να στραβωσει αλλα εκλεισε υπεροχα και δεν εννοω τον νοσταλγικο τζερτζελε που κανουμε εδω μεσα.
να σαι καλά ποντικούλη......
καλό ξημέρωμα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ε, όχι και τόσο αρχαίοι για την ταράτσα της Νομικής.

Τα τανκς τα ακούγαμε βράδυ να κατεβαίνουν την Κηφισίας. Δεν μας άφηναν να πάμε.

Και ο σταθμός σε τραντζιστοράκι.

Η εκτέλεση στα "Λόγια και τα χρόνια τα χαμένα" με τον Ξυλούρη είναι λάιβ της εποχής απο την μπουάτ Λήδρα.
Και δεν είχε βγει ποτέ σε δίσκο μέχρι πέρυσι, μέχρι που βρέθηκε η μαγνητοταινία δηλαδή.
Ας όψεται ο Μαρκόπουλος, που ζηλεύοντας μια ζωή τον Ξυλούρη και την αγάπη που του έδειχνε ο κόσμος, τελικά δεν τον άφησε να το πει στο δίσκο.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η εκτέλεση στα "Λόγια και τα χρόνια τα χαμένα" με τον Ξυλούρη είναι λάιβ της εποχής απο την μπουάτ Λήδρα.
Και δεν είχε βγει ποτέ σε δίσκο μέχρι πέρυσι, μέχρι που βρέθηκε η μαγνητοταινία δηλαδή.
Ας όψεται ο Μαρκόπουλος, που ζηλεύοντας μια ζωή τον Ξυλούρη και την αγάπη που του έδειχνε ο κόσμος, τελικά δεν τον άφησε να το πει στο δίσκο.

Ο Γαργανουράκης το έλεγε στον δίσκο;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ο Γαργανουράκης το έλεγε στον δίσκο;

Ναι, στη "Θητεία" (στίχοι Μάνου Ελευθερίου, κυκλοφόρησε τα Χριστούγεννα του 1973).
Όπου δεν ήταν κακός φυσικά ο Γαργανουράκης, αλλά ο Ξυλούρης θα ήταν το κάτι άλλο σ' αυτά τα τραγούδια.
Και το είχε μαράζι να τα πει κάποτε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Παντα υπαρχουν και οι μαλακες,πολυ σωστα...

Συμφωνώ απόλυτα αν και δεν ξέρω αν εννοείς τους φτωχούς που ψηφίζουν νδ/ πασοκ ή αυτούς που υποστηρίζουν τις θέσεις για τα εθνικά θέματα συν/κκε..

Παντα υπαρχουν και οι μαλακες,πολυ σωστα...

Εγω θα το εθετα αλλιως ομως:Γενικοτερα η Ελλαδα ειναι μια χωρα-συγκριτικα με τις ΔυτικοΕυρωπαικες-καθυστερημενη Ιστορικα και στρεβλη οικονομικοκοινωνικα και αυτο αντανακλαται στις επιλογες που κανουν τετοια στρωματα.

Πάλι θα συμφωνήσω: Ακόμη και η επιλογή "στρατοπέδου" στον εμφύλιο γινόταν με προσωπικά κριτήρια και όχι ιδεολογικά- πολιτικά...
Ωστόσο και στην Αγγλία πχ βλέπεις φτωχούληδες του θεού να κόπτονται για τα προνόμια της βασιλικλης οικογένειας και αντίστοιχα φαινόμενα υπάρχουν σε άλλες χώρες...
Η επιλογή πολιτικής παράταξης άρα δεν είναι μόνο "ταξικό" ζήτημα...

Δεν θα επεκταθω γιατι βαριεμαι.

Το αυτό...Κάποια άλλη φορά το αναλύουμε περισσότερο..
Την καλησπέρα μου.

Υ.Γ. Στρέιτ, αν ευαρεστείσαι, ζήτησα τα φώτα σου πιο πριν για το ζήτημα του αναλφαβητισμού στο σάιτ και τις πολιτικές του προεκτάσεις.
Δεν θέλω να πιστέψω οτι το είδες και απέφυγες να απαντήσεις.

Το είδα και μου έκανε εντύπωση...
Σε κάθε περίπτωση δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και όχι σε ποσοστό 99%...
Λες τα λαϊκά παιδιά να γίνονται στις μέρες μας δεξιοί και οι ευκατάστατοι και μορφωμένοι αστοί αριστερίζοντες;
Ω καιροί, ω ήθη!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σε κάθε περίπτωση δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και όχι σε ποσοστό 99%...
Λες τα λαϊκά παιδιά να γίνονται στις μέρες μας δεξιοί και οι ευκατάστατοι και μορφωμένοι αστοί αριστερίζοντες;
Ω καιροί, ω ήθη!
αυτόν το βόθρο τον αστοιχείωτο τον σκράπα τον γιο ΕΣΑτζή πώς τον κόβεις;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1.  Ωστόσο και στην Αγγλία πχ βλέπεις φτωχούληδες του θεού να κόπτονται για τα προνόμια της βασιλικλης οικογένειας και αντίστοιχα φαινόμενα υπάρχουν σε άλλες χώρες...
Η επιλογή πολιτικής παράταξης άρα δεν είναι μόνο "ταξικό" ζήτημα...



2. Το είδα και μου έκανε εντύπωση...
Σε κάθε περίπτωση δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και όχι σε ποσοστό 99%...
Λες τα λαϊκά παιδιά να γίνονται στις μέρες μας δεξιοί και οι ευκατάστατοι και μορφωμένοι αστοί αριστερίζοντες;
Ω καιροί, ω ήθη!

1. Μήπως λοιπόν είναι καθαρά ζήτημα μαλακίας για τους "φτωχούληδες του θεού" που στηρίζουν τη βασιλική οικογένεια;

2. Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν:
Μήπως τα αγνά (και αγράμματα) παιδιά του λαού έχουν συνήθως (επιμένω για το 99%) πιο "ευεπήκοον ους" προς δεξιές, εθνικιστικές -και συχνότατα εξτρεμιστικές, προς το φασίζον- θέσεις;
Εσύ, σαν μορφωμένος άνθρωπος, πως το εξηγείς;
Γιατί απ' ότι κατάλαβα απο δεκάδες ποστ σου, μάλλον προσπαθείς να το υποβαθμίσεις και να το εντάξεις στο "όλοι δικοί μας είμαστε"
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ναι, στη "Θητεία" (στίχοι Μάνου Ελευθερίου, κυκλοφόρησε τα Χριστούγεννα του 1973).
Όπου δεν ήταν κακός φυσικά ο Γαργανουράκης, αλλά ο Ξυλούρης θα ήταν το κάτι άλλο σ' αυτά τα τραγούδια.
Και το είχε μαράζι να τα πει κάποτε.

Δεν μπορεί να ήταν το 73.

Θυμάμαι ότι στο σχολείο κυκλοφορούσε από χέρι σε χέρι ένας φρέσκος δίσκος και όλοι τραγουδούσαμε τα τραγούδια αλλά ήταν οπωσδήποτε μετά το 74.

Και για να επιστρέψουμε με τον Μαρκόπουλο on topic (?):
[youtube=425,350]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="
"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="
" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν μπορεί να ήταν το 73.

Θυμάμαι ότι στο σχολείο κυκλοφορούσε από χέρι σε χέρι ένας φρέσκος δίσκος και όλοι τραγουδούσαμε τα τραγούδια αλλά ήταν οπωσδήποτε μετά το 74.

Και για να επιστρέψουμε με τον Μαρκόπουλο on topic (?):
[youtube=425,350]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="
"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="
" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

Στο λέω με σιγουριά για την κυκλοφορία του δίσκου.
Ήταν όντως επί Ιωαννίδη.
Αλλά φυσικά ήταν σχεδόν απαγορευμένος, γι αυτό ίσως και δεν τον ακούσατε τότε, αλλά λίγο αργότερα.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
αυτόν το βόθρο τον αστοιχείωτο τον σκράπα τον γιο ΕΣΑτζή πώς τον κόβεις;

Κάποιο λάκο έχει το βυτιοφόρο Ανεπιθύμητε...Κάτι μυρίζει...

Αλλά είναι συμπαθέστατος ο άτιμος...΄



1. Μήπως λοιπόν είναι καθαρά ζήτημα μαλακίας για τους "φτωχούληδες του θεού" που στηρίζουν τη βασιλική οικογένεια;

Κοίτα..Αφελείς αντιλήψεις μπορώ να σου παραθέσω πολλές...Όσο μαλακισμένο σου φαίνεται ένας φτωχός να στηρίζει τη βασιλική οικογένεια άλλο τόσο μαλακισμένο μου φαίνεται ένας μορφωμένος αστός να υποστηρίζει τη δικτατορία του προλεταριάτου ή τις μεθόδους του Μάο...Και όσο περίεργο σου ακούγεται ενδεχομένως να πεθαίνει για την πατρίδα του άλλο τόσο περιέργο μου φαίνεται εμένα να πεθαίνει κάποιος για μια μάλλον αστεία ιδεολογία...

Είπαμε, οι απόψεις και οι αντιλήψεις μας καθορίζονται από δεκάδες παράγοντες όχι απαιρήτητα συνειδητούς ή λογικούς...Παράδοση, υποβολή, απωθημένα, εμπειρίες, στείρα αντίδραση είναι μερικοί από αυτούς τους παράγοντες...



2. Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν:
Μήπως τα αγνά (και αγράμματα) παιδιά του λαού έχουν συνήθως (επιμένω για το 99%) πιο "ευεπήκοον ους" προς δεξιές, εθνικιστικές -και συχνότατα εξτρεμιστικές, προς το φασίζον- θέσεις;
Εσύ, σαν μορφωμένος άνθρωπος, πως το εξηγείς;
Γιατί απ' ότι κατάλαβα απο δεκάδες ποστ σου, μάλλον προσπαθείς να το υποβαθμίσεις και να το εντάξεις στο "όλοι δικοί μας είμαστε"

Φέθρυ, αν το πάμε κομματικά, τα πιο ωραία ποστ από άποψη χειρισμού ελληνικής γλώσσας, ανάπτυξης και τεκμηρίσωης τα έχουν ο Βολταίρος και ο Σιγκμουντ...Επειδή δυό μέλη του bourdela.com που γράφουν καλά ανήκουν στην κεντροαριστέρα, σημαίνει ότι όλοι οι κεντροαριστεροί είναι του αυτού επιπέδου;

Όσο για τους αναλφάβητους ακροδεξιούς, σε ποιους ακριβώς αναφέρεσαι; Διότι τα ποστς του Υρέτ και του Καυτού Σκορπιού, αν και δεν είναι και state of the art από καλολογική άποψη δεν δείχνουν αναλφάβητο άνθρωπο αλλά μάλλον βιαστικό στο πληκτρολόγιο...

Μη βγάζεις λοιπόν συμπεράσματα από το φόρουμ ενός σάιτ για μπουρδέλα για το τί μορφωτικό επίπεδο αντιστοιχεί στους οπαδούς των κομμάτων.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1. Κοίτα..Αφελείς αντιλήψεις μπορώ να σου παραθέσω πολλές...Όσο μαλακισμένο σου φαίνεται ένας φτωχός να στηρίζει τη βασιλική οικογένεια άλλο τόσο μαλακισμένο μου φαίνεται ένας μορφωμένος αστός να υποστηρίζει τη δικτατορία του προλεταριάτου ή τις μεθόδους του Μάο...Και όσο περίεργο σου ακούγεται ενδεχομένως να πεθαίνει για την πατρίδα του άλλο τόσο περιέργο μου φαίνεται εμένα να πεθαίνει κάποιος για μια μάλλον αστεία ιδεολογία...


2. Όσο για τους αναλφάβητους ακροδεξιούς, σε ποιους ακριβώς αναφέρεσαι; Διότι τα ποστς του Υρέτ και του Καυτού Σκορπιού, αν και δεν είναι και state of the art από καλολογική άποψη δεν δείχνουν αναλφάβητο άνθρωπο αλλά μάλλον βιαστικό στο πληκτρολόγιο...

Μη βγάζεις λοιπόν συμπεράσματα από το φόρουμ ενός σάιτ για μπουρδέλα για το τί μορφωτικό επίπεδο αντιστοιχεί στους οπαδούς των κομμάτων.

1. Δεν ξέρω κανέναν εδώ μέσα που να υπερασπίστηκε τη δικτατορία του προλεταριάτου ή τις μεθόδους του Μάο. Αν εσύ ξέρεις κανέναν τέτοιο, να μου τον πεις. Αλλά εξακολουθείς να χρεώνεις τα δύο παραπάνω συλλήβδην στην Αριστερά, ενώ ξέρεις πολύ καλά πως η σύγχρονη και σκεπτόμενη Αριστερά δεν έχει καμμιά σχέση μ' αυτά. Εσένα θα σου άρεσε να σε αντικρούουν μονίμως με το επιχείρημα πως το δεξιό παρακράτος και ο άρρωστος αντικομμουνισμός ήταν αυτά που έφεραν τη δικτατορία των συνταγματαρχών; (Και δεν θα έλεγε και ψέματα αυτός που θα το ισχυριζόταν, σωστά;) Δεν θα σε αδικούσε;

2. Τα ποστ του υρρετ δειχνουν -κατά τη γνώμη μου- έναν μονομανή που έχει αναγάγει την ΣΥΡΙΖολογία σε "επιστήμη", ενώ αυτά του καυτού σκορπιού απλώς ένα εγωπαθές φασιστάκι. Και οι δύο δε, είναι ερμητικά κλειστοί σ' αυτά που πιστεύουν (τα οποία είναι όλα κόπυ πέϊστ, απορώ που επιμένεις να μην το βλέπεις) και ουδόλως συζητάνε, αρέσκονται να λένε αυτάρεσκα τις αρλούμπες τους και να συνομιλούν με τον τοίχο. Εσύ, που όσο και αν έχουμε κοντραριστεί, δεν ανήκεις εμφανώς σ' αυτή την κατηγορία (όπως και άλλοι ομοϊδεάτες σου, ο Γιώργος π,χ.), γιατί επιμένεις να τους καλύπτεις; Θα το έκανες π.χ. αν ήταν τίποτα κολλημένοι αριστεροί;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όσο για τους αναλφάβητους δεξιούς που έλεγα, πήγαινε στη σελίδα 68 και στο ποστ 1016, σ΄αυτό το θρεντ.
Θέλω να πιστεύω οτι "καταλαβαινόμαστε τώρα, δεν χρειάζονται περισσότερα", που έλεγε και ο Γιάννης Ρίτσος.
(Τον οποίο, αν θυμάμαι καλά, κάποτε είχες χρεώσει στους ατάλαντους ποιητές που εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις.
Και έκανες ένα κολοσσιαίο λάθος βέβαια, εφόσον δεν συνυπολόγισες την τεράστια αξία του -μεγαλύτερου μέρους του- έργου του.
Τα πράγματα δεν είναι πάντα άσπρο-μαύρο, ξέρεις.)
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Fethry η "δικτατορία του προλεταριάτου" ΔΕΝ είναι μια "κακή" έννοια. Και φυσικά δε σημαίνει αυτό που ο πολύς κόσμος νομίζει. Τη χρησιμοποίησε ο Μαρξ στη 18η Μπρυμαιρ αλλά σήμαινε κάτι εντελώς διαφοτερικό.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Fethry η "δικτατορία του προλεταριάτου" ΔΕΝ είναι μια "κακή" έννοια. Και φυσικά δε σημαίνει αυτό που ο πολύς κόσμος νομίζει. Τη χρησιμοποίησε ο Μαρξ στη 18η Μπρυμαιρ αλλά σήμαινε κάτι εντελώς διαφοτερικό.

Ναι, αλλά την χρησιμοποίησε και ο Στάλιν, για να εξελιχτεί σε "δικτατορία ΕΠΙ του προλεταριάτου".
Και ο κάθε Πολ Ποτ και Τσαουσέσκου.
Σε κάθε περίπτωση, είναι εκτός ατζέντας σήμερα, δεν είμαστε στην εποχή της 18ης Μπρυμαίρ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Φέθρυ, αν το πάμε κομματικά, τα πιο ωραία ποστ από άποψη χειρισμού ελληνικής γλώσσας, ανάπτυξης και τεκμηρίσωης τα έχουν ο Βολταίρος και ο Σιγκμουντ...

Κεντροαριστερός όταν το 2004 ψήφισα την ΝΔ;
(Είπα και εγώ ας το δούμε αυτό το έργο. Ε, το είδαμε....)
Και το 2007 την Φιλελεύθερη Συμμαχία;

Όντως όμως, ένα κόμμα ανάμεσα στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δεν θα με χαλούσε καθόλου. Ορθολογικό (ε, τι το έχουμε το νικ), με ευρωπαϊκό προσανατολισμό, φιλελεύθερο ως προς την οικονομία, αλλά και με διατήρηση ενός μικρού αλλά αποτελεσματικού και με κριτήρια κράτους προνοίας που θα προσφέρει δίχτυ ασφαλείας. Κάπου ανάμεσα σε Γερμανούς Φιλελεύθερους και Σουηδούς Σοσιαλδημοκράτες.

Και αν και ακούω ότι στο ΠΑΣΟΚ ορισμένοι κάνουν κάποιες σκέψεις στην ΝΔ δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα.

Και μετά ξύπνησα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom