Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Να κανω ερωτηση στους ταγμενους οπαδους των δυο κομματων ; Ο ενας λεει για τον αλλο οτι ειναι πιο κλεφτης. Ο Πασοκος λεει οτι οι δεξιοι ειναι πιο κλεφτες , και ο δεξιος λεει οτι οι Πασοκοι ειναι πιο κλεφτες. Η ερωτηση ειναι απλη. Γιατι να ειναι πιο κλεφτης ο ενας απο τον αλλο ; Στην ιδια φυλη δεν ανηκουν ; Ελληνες δεν ειναι και οι δυο ; Δηλαδη ο Πασοκος κατα τους δεξιους ή ο δεξιος κατα τους Πασοκους εχει αλλο  DNA και τον κανει πιο κλεφτη ; Ακαταλαβιστικα πραματα  :idiot:
 

Επισκέπτης
Να κανω ερωτηση στους ταγμενους οπαδους των δυο κομματων ; Ο ενας λεει για τον αλλο οτι ειναι πιο κλεφτης. Ο Πασοκος λεει οτι οι δεξιοι ειναι πιο κλεφτες , και ο δεξιος λεει οτι οι Πασοκοι ειναι πιο κλεφτες. Η ερωτηση ειναι απλη. Γιατι να ειναι πιο κλεφτης ο ενας απο τον αλλο ; Στην ιδια φυλη δεν ανηκουν ; Ελληνες δεν ειναι και οι δυο ; Δηλαδη ο Πασοκος κατα τους δεξιους ή ο δεξιος κατα τους Πασοκους εχει αλλο  DNA και τον κανει πιο κλεφτη ; Ακαταλαβιστικα πραματα  :idiot:
Αν ειχες μεγαλωσει στην Ελλαδα θα ηξερες...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Να κανω ερωτηση στους ταγμενους οπαδους των δυο κομματων ; Ο ενας λεει για τον αλλο οτι ειναι πιο κλεφτης. Ο Πασοκος λεει οτι οι δεξιοι ειναι πιο κλεφτες , και ο δεξιος λεει οτι οι Πασοκοι ειναι πιο κλεφτες. Η ερωτηση ειναι απλη. Γιατι να ειναι πιο κλεφτης ο ενας απο τον αλλο ; Στην ιδια φυλη δεν ανηκουν ; Ελληνες δεν ειναι και οι δυο ; Δηλαδη ο Πασοκος κατα τους δεξιους ή ο δεξιος κατα τους Πασοκους εχει αλλο  DNA και τον κανει πιο κλεφτη ; Ακαταλαβιστικα πραματα  :idiot:
Προσωπικά ποτέ δεν έκανα αναφορά σε θέματα ηθικής και ποιος είναι πιο ηθικός από τον άλλο. Η εξουσία είναι συνυφασμένη με τη διαφθορά και την διαπλοκή, όποιος και να κυβερνά, σε όποια χώρα του κόσμου. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε. Το θέμα είναι ότι ο κ. Καραμανλής άνοιξε ως αντιπολίτευση αυτήν την κουβέντα, διότι αντιπολιτεύτηκε ως ένα κράμα ιεροκήρυκα και εισαγγελέα, και έταξε στον ελληνικό λαό ότι θα φύγουν οι ''κλέφτες'' και θα έρθουν οι αγνοί, άσπιλοι και αμόλυντοι. Και όχι μόνον αυτό, αλλά ανέβασε πάρα πολύ τον πήχυ, καθόσον όταν ο κ. Πολύζος είπε το αυτονόητο, ότι δηλαδή λαμόγια και απατεώνες υπάρχουν σε όλα τα κόμματα, διεγράφη εν μία νυκτί. Και τον διέγραψε διότι θεωρούσε ο κ. πρωθυπουργός ότι λαμόγια υπάρχουν μόνο στο ΠΑΣΟΚ, ενώ όλα τα στελέχη του είναι αθώες περιστερές. Τα αποτελέσματα τα ζούμε. Το θέμα είναι ποιος ασκεί καλύτερη διακυβέρνηση. Σε ποιον τομέα κυβερνητικής δράσης είναι επιτέλους καλύτερη η ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ; στην παιδεία; στην υγεία; στην καθημερινότητα; στην ακρίβεια; στο κοινωνικό κράτος; στις μεταφορές; στα δημόσια έργα; στο σεβασμό των θεσμών; στην εξωτερική πολιτική; σε ποιον; ποια είναι η μεγάλη ''μεταρρύθμιση'' που έγινε και εγώ δεν την έχω αντιληφθεί; ποια είναι η ''επανίδρυση'' του κράτους και πότε έγινε; ή μήπως δεν άρχισε ακόμη, αλλά θα πρέπει να μας κυβερνήσουν άλλα δέκα χρόνια ακόμη για να ξεκινήσει;
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Προσωπικά ποτέ δεν έκανα αναφορά σε θέματα ηθικής και ποιος είναι πιο ηθικός από τον άλλο. Η εξουσία είναι συνυφασμένη με τη διαφθορά και την διαπλοκή, όποιος και να κυβερνά, σε όποια χώρα του κόσμου. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε. Το θέμα είναι ότι ο κ. Καραμανλής άνοιξε ως αντιπολίτευση αυτήν την κουβέντα, διότι αντιπολιτεύτηκε ως ένα κράμα ιεροκήρυκα και εισαγγελέα, και έταξε στον ελληνικό λαό ότι θα φύγουν οι ''κλέφτες'' και θα έρθουν οι αγνοί, άσπιλοι και αμόλυντοι. Και όχι μόνον αυτό, αλλά ανέβασε πάρα πολύ τον πήχυ, καθόσον όταν ο κ. Πολύζος είπε το αυτονόητο, ότι δηλαδή λαμόγια και απατεώνες υπάρχουν σε όλα τα κόμματα, διεγράφη εν μία νυκτί. Και τον διέγραψε διότι θεωρούσε ο κ. πρωθυπουργός ότι λαμόγια υπάρχουν μόνο στο ΠΑΣΟΚ, ενώ όλα τα στελέχη του είναι αθώες περιστερές. Τα αποτελέσματα τα ζούμε. Το θέμα είναι ποιος ασκεί καλύτερη διακυβέρνηση. Σε ποιον τομέα κυβερνητικής δράσης είναι επιτέλους καλύτερη η ΝΔ από το ΠΑΣΟΚ; στην παιδεία; στην υγεία; στην καθημερινότητα; στην ακρίβεια; στο κοινωνικό κράτος; στις μεταφορές; στα δημόσια έργα; στο σεβασμό των θεσμών; στην εξωτερική πολιτική; σε ποιον; ποια είναι η μεγάλη ''μεταρρύθμιση'' που έγινε και εγώ δεν την έχω αντιληφθεί; ποια είναι η ''επανίδρυση'' του κράτους και πότε έγινε; ή μήπως δεν άρχισε ακόμη, αλλά θα πρέπει να μας κυβερνήσουν άλλα δέκα χρόνια ακόμη για να ξεκινήσει;
Nai , αλλα γιατι οι Πασοκοι κανουν καλυτερες μεταρρυθμισεις και οι δεξιοι οχι. Εχουν κανενα μαγικο ραβδι ή καμια μαγικη συνταγη; Δεν καταλαβαινω  :think:
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Με καμία κυβέρνηση δεν περναει καλά ο λαός, πάρτε το χαμπάρι ρε..........
 

Επισκέπτης
Δεν καταλαβαινω  :think:
Και ουτε προκειται φιλε γιατι η ολη φαση ειναι σχιζοφρενικη.

Οι δυο οψεις του ιδιου ΑΚΡΙΒΩΣ νομισματος ειναι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ,κατι σαν τις διαφορες Ρεπουμπλικανων-Δημοκρατικων στις ΗΠΑ αλλα σε εκδοχη Βαλκανικου τσαντιριου γυφτων.

Το πιασες?
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Nai , αλλα γιατι οι Πασοκοι κανουν καλυτερες μεταρρυθμισεις και οι δεξιοι οχι. Εχουν κανενα μαγικο ραβδι ή καμια μαγικη συνταγη; Δεν καταλαβαινω  :think:
Δεν έβαλα καμία ταμπέλα εγώ φίλε μου, μόνος σου τις βάζεις. Και ναι, έκανε μεταρρυθμίσεις. Χοντρικά θα σου πω:ΕΣΥ, ΑΣΕΠ, Καποδίστριας. Είναι μεταρρυθμίσεις. Ασχέτως εάν συμφωνεί ή διαφωνεί κανένας με αυτές.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
  Πες κανα λινκ γιατι ετσι δεν βγαινει ακρη ο μητσοτο παλα συνεχισε την κατρακύλα του ΠΑΣΟΚ γιατι απο το 30% στο 70% ειναι 2.5 φορε απάνω ενω απο το 70% στο 110%  μονο 1.5 φορες απάνω.
Τελικά είσαστε πολύ άπιστοι Θωμάδες. Τόσο εξωφρενικό σας φαίνεται το να σας λένε πως ο Μητσοτάκης είναι αυτός που διέλυσε την ελληνική οικονομία και μας καταχρέωσε??
Θέλετε λινκ? Πάρτε το:
Από εκεί κατεβάζετε το pdf και πάτε στην σ. 182 (180) και έχει όλη τη χρονοσειρά του ελληνικού χρέους ως % του ΑΕΠ. Έχουμε και λέμε:

1981: 27,1%
1989: 65,7%
1993: 100,5%
2004: 98,6%

Συμπέρασμα:
- Αύξηση του χρέους επί Αντρέα (που μοίρασε μπόλικα λεφτουδάκια): 4,8 μονάδες το χρόνο
- Αύξηση του χρέους επί Δρακουμέλ (που μας γ@@...): 8,7 μονάδες το χρόνο!!
Ποιος καταχρέωσε την Ελλάδα οεο???
Σημειωτέον ότι το 65,7% χρέος του 1989 δεν ήταν και τίποτα τρομερό. Κοντά στο 60% είναι ο μέσος όρος της ΕΕ σήμερα... Το 100% όμως...

Το ΠΑΣΟΚ του 1993 πηε το 2ο πακετο Ντελορ και το 90% τωβν εργων ειμαι με χρηματοδότηση
Βεβαια με ΟΛΑ αυτα τα εργα αυξηθηκε το ΑΕΠ αρα ειναι μαγικη εικονα η μειωση του χρεους ως ποσοστο του ΑΕΠ!!!
Γιατί το 1ο πακέτο Ντελόρ επί ΝΔ που πήγε οεο?? Γιατί δεν είχαμε έργα??

μήπως ξεχνάς την τριετία 93-96 που ο Ανδρέας ήταν βιολογικά ανήμπορος και η χώρα ουσιαστικά ακυβέρνητη,αλλά και έρμαιο της αυλής της Εκάλης?...μπορείς να φανταστείς τί οικονονομική διαχείριση γινότανε τότε...
Λυπάμαι, αλλά τα νούμερα πάλι άλλα λένε. Παρά το ότι ο παππούς ήταν με το ένα πόδι στο τάφο και γινόταν της Μιμής, από το 93 έως το 96 το χρέος αυξήθηκε μόνο από το 100,5 στο 101,6. Μετά ήλθε ο κινέζος λογιστής και άρχισε πάλι να πέφτει...

όσο για το ότι το χρέος το διόγκωσε ο Μητσοτάκης,το ακούω πρώτη φορά...ούτε στελέχη του ΠΑΣΟΚ δεν το έχουν πει ποτέ αυτό,γιατί απλούστατα θα γελούσε ο κόσμος μαζί τους...
Είδες πόσο μαλάκες και άσχετοι είναι οι πασόκοι?!?!
Ούτε αυτό δεν ξέρουν να ψελλίσουν.
Το ξαναλέω: η ιστορία ότι το ΠΑΣΟΚ έκανε το χρέος είναι σαν τα πυρηνικά του Ιράκ και τις σφαγές στην Τιμισοάρα.
Η πραγματικότητα όμως δεν είναι παντα αυτό που πιστεύουμε...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Το σύνθημα ''όλοι είναι ίδιοι'' πηγάζει από την κυβερνητική προπαγάνδα. Την συμφέρει όλοι να είναι ίδιοι για να μην βλέπει ο λαός τα κακώς κείμενα και τα πεπραγμένα των νυν κυβερνώντων. Και αφού είναι όλοι ίδιοι και αρέσει στο λαό η παρούσα κυβέρνηση,ενώ κακοπερνούσε με το ΠΑΣΟΚ, με γεια του και χαρά του.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Nai , αλλα γιατι οι Πασοκοι κανουν καλυτερες μεταρρυθμισεις και οι δεξιοι οχι. Εχουν κανενα μαγικο ραβδι ή καμια μαγικη συνταγη; Δεν καταλαβαινω  :think:
Δεν είναι μεταφυσικό το θέμα. Το αποτέλεσμα μετράει.
 

Επισκέπτης
Πω-πω...ελεος ρε φιλε,μην συνεχιζεις αλλο με την σωφρονα πολιτικη του ΠΑΣΟΚ.

Ενταξει με επεισες,θα ψηφισω Giorgos.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Φίλε siegf, γιατί δεν έχει βρεθεί ΕΝΑΣ να μου πει ότι τώρα στον τάδε τομέα είναι καλύτερα τα πράγματα από κακό ΠΑΣΟΚ, και όλοι αναλώνονται λέγοντας πως ''όλοι είναι ίδιοι'';Και γιατί δεν βρίσκεται ένας να μου πει ότι στον τάδε τομέα ήταν χειρότερα με το ΠΑΣΟΚ;
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Πω-πω...ελεος ρε φιλε,μην συνεχιζεις αλλο με την σωφρονα πολιτικη του ΠΑΣΟΚ.

Ενταξει με επεισες,θα ψηφισω Giorgos.
Φίλε, εγώ προσωπικά πάντως κουβεντούλα κάνω. Και να ξαναβγούν οι παρόντες, σκασίλα μου μεγάλη. Από εκεί και έπειτα, καλώς ή κακώς, με το ισχύον πολιτικό και εκλογικό σύστημα, μόνον εάν βγει ο Γιώργος θα φύγουν οι παρόντες. Και για να προλάβω αντιδράσεις, πιστεύει κανείς σοβαρά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει κυβερνητικές ευθύνες;
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Και ουτε προκειται φιλε γιατι η ολη φαση ειναι σχιζοφρενικη.

Οι δυο οψεις του ιδιου ΑΚΡΙΒΩΣ νομισματος ειναι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ,κατι σαν τις διαφορες Ρεπουμπλικανων-Δημοκρατικων στις ΗΠΑ αλλα σε εκδοχη Βαλκανικου τσαντιριου γυφτων.

Το πιασες?

Το να λες Clinton=Bush-Obama-McCain είναι δικαίωμά σου. Απλώς δεν συμφωνούν πολλοί μαζί σου. Ούτε και εγώ. Προτιμώ το 10% λιγότερο μαλάκα, αν και θα προτιμούσα έναν 90% λιγότερο μαλάκα που όμως δεν υπάρχει...
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
νομιζω οτι καλυτερα περναγαμε επι τουρκοκρατιας
οι τουρκοι μπροστα σε αυτα τα αρχιδια ηταν αγιοι
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Φίλε siegf, γιατί δεν έχει βρεθεί ΕΝΑΣ να μου πει ότι τώρα στον τάδε τομέα είναι καλύτερα τα πράγματα από κακό ΠΑΣΟΚ, και όλοι αναλώνονται λέγοντας πως ''όλοι είναι ίδιοι'';Και γιατί δεν βρίσκεται ένας να μου πει ότι στον τάδε τομέα ήταν χειρότερα με το ΠΑΣΟΚ;

Στον τομέα του δουλέματος και του "άλλα υποσχόμαστε, άλλα κάνουμε".
Είχε μήπως υποσχεθεί προεκλογικά -και δεν το θυμάμαι- ο Σημίτης το 2000 οτι θα ανοίξει το φάκελο του ασφαλιστικού και οτι θα μας προκύψει το έκτρωμα Γιαννίτση ένα χρόνο αργότερα;
Ας το έλεγε στις προεκλογικές εξαγγελίες του και σούλεγα εγώ αν θάπαιρνε ή όχι το τρίτο το μακρύτερο.
Γιατί τότε, όλο για "ισχυρή και περήφανη Ελλάδα" και κάτι τέτοιες παπαριές καμαρωτές έλεγε.
 

Επισκέπτης
Ποιους θα σταυρώσεις;

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Αφου τα ξερεις τωρα Παπια μου...

Κολεκτιβοποιηση,το παπαδαριο στην μπαντα κλπ.

Και για να μην απογοητευθουν οι"Εθνικοφρονες":Λαικα Δικαστηρια και μερικα Γκουλαγκ για τους πολυ ξεροκεφαλους.

Αν και προσωπικα θα προτιμουσα γκιλοτινες στην Ομονοια για λογους παραδοσεως.
 

Επισκέπτης
Το να λες Clinton=Bush-Obama-McCain είναι δικαίωμά σου. Απλώς δεν συμφωνούν πολλοί μαζί σου. Ούτε και εγώ. Προτιμώ το 10% λιγότερο μαλάκα, αν και θα προτιμούσα έναν 90% λιγότερο μαλάκα που όμως δεν υπάρχει...
Προτιμας τον λιγοτερο μαλακα απο τον(κατα την γνωμη σου)περισσοτερο μαλακα.

Μαλιστα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom