Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
 Ας κατσει τοτε εδω να ζει στην μιζερια ή να πουλήσει το πατρικο. Δλδ και οι ΝΕΟΙ ανεργοι τι να πουν??? Αν βρουν δουλεια σε αλλη πολη να ΜΗΝ πάνε επειδη εχουν εδω φιλους και οικογένεια???

 Για μενα μεγαλύτερη αδικια ειναι που νεοι εργαζόμενοι παιρνουν μικροτερο μισθο από συνταξιουχους!!!
Μιλάς για άνεργους.Εγώ τους μόνους που ξέρω είναι αυτούς που επειδή τελείωσαν κάτι ένα ΙΕΚ ένα πανεπιστίμιο ενα ΤΕΙ δεν πάνε σε κάτι αλλο εκτός απο αυτό.Ο παππούς και η γιαγιά έχει δικαίωμα να κάτσει εδώ.Οι νέοι άνεργοι όπως λες ας μεταναστέψουν όπως θα κάνω και εγώ.Δεν είμαι άνεργος αλλά Ε.Ε. ο λόγος είναι ότι δεν αμοίβομαι για την δουλειά και της γνώσης που προσφέρω.Άντε πες του πατέρα σου φύγε απο εδώ και πήγενε αλλού.Θα σε πυροβολήση στο 1 μέτρο.Οι στους χωριάτες που λες για την ζαχάρω φυσικά και ζουν στης τρόγλες γιατί εκεί εχουν μεγαλώσει και φτύσει αίμα.Πάρε έναν και πές του σου δίνω ένα σπίτι στην αθήνα έρχεσαι?η απάντηση κατα 80% είναι όχι.Νιώθει ανασφάλεια.
 

Bill_743

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2008
Μηνύματα
72
Like
1
Πόντοι
0
τέτοια ευημερία,που τον αμέσως επόμενο χρόνο το 1986 μπήκαμε σε εποχή σκληρής λιτότητας,από την οποία ακόμα να βγούμε...ευημερία με δανεικά και υπερχρέωση και είπαμε να κάνουμε και κανένα δωράκι αλλά όχι και 500 εκ!!!
Αυτη ειναι η μονιμη καραμελα με την οποια πιπιλανε τον Ελληνικο λαο ολες ανεξαιρετως οι κυβερνησεις απο τοτε εως σημερα για να δικαιολογουν το διαρκες γαμησι εναντιον του απλου λαου και υπερ του κεφαλαιου. 
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Για μένα η αδικία φίλε είναι που οι γέροι δεν παίρνουν μεγαλύτερη σύνταξη.Ο νέος είναι νέος ας κάνει 1 και 2 δουλειές.Φυσικά δεν μιλάω για όλους.Δεν μπορεί να παίρνει ο οικονομολόγος τα ίδια με τον αποθηκάριο που αυτό γίνεται σήμερα.Ο καθένας αμοίβεται με αυτά που προσφέρει.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΪΝΕΤΑΙ
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
τέτοια ευημερία,που τον αμέσως επόμενο χρόνο το 1986 μπήκαμε σε εποχή σκληρής λιτότητας,από την οποία ακόμα να βγούμε...ευημερία με δανεικά και υπερχρέωση και είπαμε να κάνουμε και κανένα δωράκι αλλά όχι και 500 εκ!!!

Βρε Παλέρμο, έχουμε λιτόητα εδώ και 22 χρόνια και ζούμε ακόμα?? Πολύ ανθεκτική ράτσα ρε παιδί μου...
Αν μέχρι τώρα έκανες γκάλοπ και ρώταγες "τι σας θυμίζει η λέξη λιτότητα;", οι 9 στους 10 θα αναφωνούσαν αυθορμήτως: "Δρακουμέλ"!
Τώρα μπορεί οι 3 στους 10 να έχουν αλλάξει γνώμη και να σου πουν: "Μπουλοκωστάκης"

Αθλιόττητα του Αντρέα αυτό που είπε για το δωράκι.
Αλλά εδώ που φτάσαμε, αν ο Μπούλης έλεγε κάτι παρόμοιο για τους δικούς του (π.χ. "είπαμε να αποκτήσεις ένα-δύο ακίνητα αλλά όχι 50") θα τον λέγαμε και πολύ μάγκα...
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Βρε Παλέρμο, έχουμε λιτόητα εδώ και 22 χρόνια και ζούμε ακόμα?? Πολύ ανθεκτική ράτσα ρε παιδί μου...
Αν μέχρι τώρα έκανες γκάλοπ και ρώταγες "τι σας θυμίζει η λέξη λιτότητα;", οι 9 στους 10 θα αναφωνούσαν αυθορμήτως: "Δρακουμέλ"!
Τώρα μπορεί οι 3 στους 10 να έχουν αλλάξει γνώμη και να σου πουν: "Μπουλοκωστάκης"

Αθλιόττητα του Αντρέα αυτό που είπε για το δωράκι.
Αλλά εδώ που φτάσαμε, αν ο Μπούλης έλεγε κάτι παρόμοιο για τους δικούς του (π.χ. "είπαμε να αποκτήσεις ένα-δύο ακίνητα αλλά όχι 50") θα τον λέγαμε και πολύ μάγκα...

φίλε,την λιτότητα ο ίδιος ο Ανδρέας την εξήγγειλε μετά τις εκλογές του 85...και την ανέτρεψε το 89 με το Τσοβόλα δώστα όλα και την αποπομπή του Σημίτη μέσα στη Βουλή,όπου ο μετέπειτα πρωθυπουργός άκουσε εμβρόντητος τον Ανδρέα να ανατρέπει την συμφωνηθείσα πολιτική λιτότητας λόγω επικείμενων εκλογών
 

lolo

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2005
Μηνύματα
250
Like
0
Πόντοι
1
Για μένα η αδικία φίλε είναι που οι γέροι δεν παίρνουν μεγαλύτερη σύνταξη.Ο νέος είναι νέος ας κάνει 1 και 2 δουλειές.Φυσικά δεν μιλάω για όλους.Δεν μπορεί να παίρνει ο οικονομολόγος τα ίδια με τον αποθηκάριο που αυτό γίνεται σήμερα.Ο καθένας αμοίβεται με αυτά που προσφέρει.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΪΝΕΤΑΙ
Όχι φίλε αδικία είναι που κάποιοι γέροι και γριές παίρνουνε σύνταξη απο τα 40 ή δεν έχουν δουλέψει και καθόλου, γιατι τους πληρώνω εγώ, και αδικία είναι που κάποιοι του δημοσίου που δουλεύανε στην ολυμπιακή και δεν ξέρω εγω που και πέρνουν διπλάσια σύνταξη απο έναν του ιδιωτικού τομέα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δηλαδή τώρα εσείς κάνετε διάλογο με τη Βόρεια Ελλάδα;
:tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
Για μένα η αδικία φίλε είναι που οι γέροι δεν παίρνουν μεγαλύτερη σύνταξη.Ο νέος είναι νέος ας κάνει 1 και 2 δουλειές.Φυσικά δεν μιλάω για όλους.Δεν μπορεί να παίρνει ο οικονομολόγος τα ίδια με τον αποθηκάριο που αυτό γίνεται σήμερα.Ο καθένας αμοίβεται με αυτά που προσφέρει.ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΪΝΕΤΑΙ

Ωπα ρε φιλε σιγα...Γιατι να παιρνει μεγαλυτερη συνταξη ο καθε πατσαβουρογερος που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο και να τα τρωει στο καφενειο και στις πουτανες για να του τραβανε καμια μαλακια?

Όχι φίλε αδικία είναι που κάποιοι γέροι και γριές παίρνουνε σύνταξη απο τα 40 ή δεν έχουν δουλέψει και καθόλου, γιατι τους πληρώνω εγώ, και αδικία είναι που κάποιοι του δημοσίου που δουλεύανε στην ολυμπιακή και δεν ξέρω εγω που και πέρνουν διπλάσια σύνταξη απο έναν του ιδιωτικού τομέα.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
......Ο παππούς και η γιαγιά έχει δικαίωμα να κάτσει εδώ..........

 οσο δικαιωμα εχει ο καθενας μας. Ο συνταξιουχος ξερει οτι βρεξει χιονισει θα παρει τοσα χρήμματα-ας κανει τον προγραμματισμο του με αυτα- ο εργαζόμενος σημερα εχει δουλεια αυριο οχι και καθεται στην (πανακριβη) Αθηνα που εχει δουλειες οχι επειδη ειναι ομορφη πόλη!!

Στα αλλα που λες διαφωνω τελειως ειναι λιγο στερεοτυπα για τι και ο χωριατης συνταξιουχος πειναει οσο ο Αθηναιος και αν ο Αθηναιος συνταξιουχος νομιζει οτι ο χωριατης περνα καλυτερα ας παει και αυτος στο χωριο να καλιεργει ντοματες!!!

 ΥΓ ο νεος εχει και αυτος παιδια ποτε θα τα δει οταν πάρει συνταξη????

 ΥΓ2 οσο για το 1981-1985  εκανε 2 -3 υποτιμησεις της δραχμης ο Αντρεας και απο 200 το δολλαριο πηγε στις 400€ το μαρκο απο 50 δρχ στις 120 και παει λεγοντας. Ετσι απο εκει μου χρωσταγαμε 1000δρχ αρχισμα να χρωσταμε 5000δρχ ως κράτος!!

edit πηρε και κατι δανειακια το κρατος τοτε που ΑΚΟΜΑ τα χρωσταμε

Όχι φίλε αδικία είναι που κάποιοι γέροι και γριές παίρνουνε σύνταξη απο τα 40 ή δεν έχουν δουλέψει και καθόλου, γιατι τους πληρώνω εγώ, και αδικία είναι που κάποιοι του δημοσίου που δουλεύανε στην ολυμπιακή και δεν ξέρω εγω που και πέρνουν διπλάσια σύνταξη απο έναν του ιδιωτικού τομέα.

 πεστα γιατι καποιο δουλεψαν 15 χρονια και 40 χρονια ειναι συνταξιουχοι!!!!
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
τέτοια ευημερία,που τον αμέσως επόμενο χρόνο το 1986 μπήκαμε σε εποχή σκληρής λιτότητας,από την οποία ακόμα να βγούμε...ευημερία με δανεικά και υπερχρέωση

Και έλεος με την καραμέλα του χρέους. Δεν θα βαρεθώ να το γράφω: το μεγάλο χρέος στην Ελλάδα το έκανε ο Μητσοτάκης. Διαβάστε όποιο σύγγραμμα οικονομικής ιστορίας θέλετε:
Το 81 το χρέος ήταν γύρω στο 30% του ΑΕΠ. Το ΠΑΣΟΚ το αύξησε πράγματι σημαντικά μέχρι το 1989 και το πήγε  στο 70%.
Όμως η μεγάλη εκτόξευση του χρέους έγινε επί Μητσοτάκη: από το 1989 στο 1993 αυξήθηκε από το 70% στο 110% του ΑΕΠ!!!!!!!!!!!!!!! Σε μόλις 4 χρόνια!
Μετά το 1993, το ΠΑΣΟΚ έκανε όλα τα έργα που έκανε (συμπεριλαμβανομένων των ολυμπιακών αγώνων) και μείωσε το χρέος από το 110% του στο 99% το 2004.

Αυτή είναι η επιστημονική (όχι πολιτική) αλήθεια. Δεν μπορούμε να αναμσαάμε ηλιθιωδώς τα urban legends της ΝΔ!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ωπα ρε φιλε σιγα...Γιατι να παιρνει μεγαλυτερη συνταξη ο καθε πατσαβουρογερος που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο και να τα τρωει στο καφενειο και στις πουτανες για να του τραβανε καμια μαλακια?

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Γιατί ρε φίλε τα γενικεύεις.Μα μιλάς σοβαρά τώρα.Καλά κάνει ρε όπου θέλει θα τα φάει δεν δούλεψε δεν τα έδωσε δικαιωμά του.Αλλά και αυτός που δεν θα το κάνει να μην πάρει παραπάνω γιατί υπαρχουν πορνόγεροι που θα τα φάνε με μικρές.ΩΡΑΙΟΣ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και έλεος με την καραμέλα του χρέους. Δεν θα βαρεθώ να το γράφω: το μεγάλο χρέος στην Ελλάδα το έκανε ο Μητσοτάκης. Διαβάστε όποιο σύγγραμμα οικονομικής ιστορίας θέλετε:
Το 81 το χρέος ήταν γύρω στο 30% του ΑΕΠ. Το ΠΑΣΟΚ το αύξησε πράγματι σημαντικά μέχρι το 1989 και το πήγε  στο 70%.
Όμως η μεγάλη εκτόξευση του χρέους έγινε επί Μητσοτάκη: από το 1989 στο 1993 αυξήθηκε από το 70% στο 110% του ΑΕΠ!!!!!!!!!!!!!!! Σε μόλις 4 χρόνια!
Μετά το 1993, το ΠΑΣΟΚ έκανε όλα τα έργα που έκανε (συμπεριλαμβανομένων των ολυμπιακών αγώνων) και μείωσε το χρέος από το 110% του στο 99% το 2004.

Αυτή είναι η επιστημονική (όχι πολιτική) αλήθεια. Δεν μπορούμε να αναμσαάμε ηλιθιωδώς τα urban legends της ΝΔ!
ρε πλάκα μας κάνεις....;
Ο Μητσοτάκης είναι υπεύθυνος για την μεγαλύτερη θεωρία των σύγχρονων μαθηματικών....
0 + 0 = 14 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ωπα ρε φιλε σιγα...Γιατι να παιρνει μεγαλυτερη συνταξη ο καθε πατσαβουρογερος που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο και να τα τρωει στο καφενειο και στις πουτανες για να του τραβανε καμια μαλακια?

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Γιατί ρε φίλε τα γενικεύεις.Μα μιλάς σοβαρά τώρα.Καλά κάνει ρε όπου θέλει θα τα φάει δεν δούλεψε δεν τα έδωσε δικαιωμά του.Αλλά και αυτός που δεν θα το κάνει να μην πάρει παραπάνω γιατί υπαρχουν πορνόγεροι που θα τα φάνε με μικρές.ΩΡΑΙΟΣ
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
φίλε,την λιτότητα ο ίδιος ο Ανδρέας την εξήγγειλε μετά τις εκλογές του 85...και την ανέτρεψε το 89 με το Τσοβόλα δώστα όλα και την αποπομπή του Σημίτη μέσα στη Βουλή,όπου ο μετέπειτα πρωθυπουργός άκουσε εμβρόντητος τον Ανδρέα να ανατρέπει την συμφωνηθείσα πολιτική λιτότητας λόγω επικείμενων εκλογών
Τον απέπεμψε το '86 και όχι το '89, μέσα σε λιγότερο από 1 χρόνο. Κακώς κατά τη γνώμη μου διότι πράγματι το χρέος είχε αρχίσει να ξεφεύγει.
Τελικά όμως γιατί κατηγορείς τον Αντρέα; Για λιτότητα; ή για παροχές με δανεικά; Και τα 2 δεν γίνονται;

Και τεσπα, ποιος χέστηκε τι έγινε πριν 22 χρόνια...
 

Επισκέπτης
Γιατί ρε φίλε τα γενικεύεις.Μα μιλάς σοβαρά τώρα.Καλά κάνει ρε όπου θέλει θα τα φάει δεν δούλεψε δεν τα έδωσε δικαιωμά του.Αλλά και αυτός που δεν θα το κάνει να μην πάρει παραπάνω γιατί υπαρχουν πορνόγεροι που θα τα φάνε με μικρές.ΩΡΑΙΟΣ

Απλα καμια φορα τα λεφτα τα χρειαζονται περισσοτερο οι νεοι απο τον καθε γερο που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο και ενδεχομενως να παει να τα φαει στις πουτανες
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
 οσο δικαιωμα εχει ο καθενας μας. Ο συνταξιουχος ξερει οτι βρεξει χιονισει θα παρει τοσα χρήμματα-ας κανει τον προγραμΓιματισμο του με αυτα- ο εργαζόμενος σημερα εχει δουλεια αυριο οχι και καθεται στην (πανακριβη) Αθηνα που εχει δουλειες οχι επειδη ειναι ομορφη πόλη!!

Στα αλλα που λες διαφωνω τελειως ειναι λιγο στερεοτυπα για τι και ο χωριατης συνταξιουχος πειναει οσο ο Αθηναιος και αν ο Αθηναιος συνταξιουχος νομιζει οτι ο χωριατης περνα καλυτερα ας παει και αυτος στο χωριο να καλιεργει ντοματες!!!

 ΥΓ ο νεος εχει και αυτος παιδια ποτε θα τα δει οταν πάρει συνταξη????

 ΥΓ2 οσο για το 1981-1985  εκανε 2 -3 υποτιμησεις της δραχμης ο Αντρεας και απο 200 το δολλαριο πηγε στις 400€ το μαρκο απο 50 δρχ στις 120 και παει λεγοντας. Ετσι απο εκει μου χρωσταγαμε 1000δρχ αρχισμα να χρωσταμε 5000δρχ ως κράτος!!

edit πηρε και κατι δανειακια το κρατος τοτε που ΑΚΟΜΑ τα χρωσταμε


 πεστα γιατι καποιο δουλεψαν 15 χρονια και 40 χρονια ειναι συνταξιουχοι!!!!
Γιατί τα λαμόγια του δημοσίου γιατί να πάρουν εφάπαξ?Οι στρατιωτική και λημενική γιατί στα 40-45 +εφάπαξ?ΕΕΕ γιατί?Τα λαμόγια οι πολιτική γιατί μετά απο 4ετη να πάρουν σύνταξη βουλευτή+ των ταμείων τους?Ο Μανώλης όταν είπε να πάρουμε σύνταξη μόνο απο τα ταμεία μας όλη τον έφαγαν.Οπότε ξεκίνα απο ψηλά και μετά φτάσε στον συνταξιούχο και τον ιδιωτικό υπάλληλο.Επίσης δεν ενοείται στο 2008 να επαναλαμβάνεται η εποχή του 50 την εποχή τις μετανάστευσης.Εντάξει μεγάλε.Και Ξαναλέω μην τα γενικεύουμε όλα.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
ρε πλάκα μας κάνεις....;
Ο Μητσοτάκης είναι υπεύθυνος για την μεγαλύτερη θεωρία των σύγχρονων μαθηματικών....
0 + 0 = 14 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι, ρε το ξέχασα... Ελπίζω να του δώσουν το Νόμπελ όσο είναι εν ζωή. Να'ναι καλά ο άνθρωπος.

Και ο Αλογοτέτοιος μαθαίνω πως διεκδικεί νόμπελ. Μείωσε την ανεργία φέτος στο 6,5% από το 11,5% το 2004 ππυ είχαμε τους ολυμπιακούς αγώνες!!
Για να μην θυμηθώ την αύξηση του ΑΕΠ κατά 30%...
Είναι μεγάλη οικονομική σχολή η παράταξη... :rockon: :rockon:
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
επί Νέας Δημοκρατίας περνάμε καλύτερα γιατί έχουμε τσάμπα θέατρο κάθε μέρα με τους Καραγκιόζηδες.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Απλα καμια φορα τα λεφτα τα χρειαζονται περισσοτερο οι νεοι απο τον καθε γερο που ειναι με το ενα ποδι στον ταφο και ενδεχομενως να παει να τα φαει στις πουτανες
Θα συμφωνήσω μαζί σου όταν βγει νόμος που να λέει:Έλα εδώ παππού τι τα θες τα λεφτά?Να πάρεις φάρμακα να ζήσεις να ξεπληρώσεις ακόμα ένα σπίτι που πήρες στα 30 σου?Ωραία πάρε.Έλα εδώ νέε μου τι τα θες τα λεφτά θες να κοπροσκυλιάζεις με τις γκόμενες θες να κολοφτιάξεις το αμάξι σου?Εσυ μην πάρεις.Και φυσικά το αντίστροφο.Αυτη είναι η λογική σου?Τεκμίρια και στην ζωή?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom