Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Που θα πας ρε apoc? Στα Virgin Islands? :2funny:
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Δεν πειράζει αδερφέ καλά κάνεις.Βολέψου τώρα όμως που αρχίζουν να κόβει τα κολαράκια σας η εφορία άντε να δούμε τι θα κάνεις.Εγω φιλαράκο σε 5 μήνες antios amigos οπότε στα @@ μου.Απλα με ενοχλή ο λόγος για να φυγώ δεν το κάνω θελημένα.Πίστεψε με είμαι πιο ξυπνιος απο όσο νομίζεις αλλά αυτό δεν σημένει ότι δεν με ενοχλεί το άδικο και η πουστια και το χειρότερο να με κοροιδεύουν κατάμουτρα σαν τον μακακα τον βουλγαράκη και τον @@ τον αγοραστο
η εφορια κοβι κολαρακια αυτους που δε λαδονουν!!!!!!
οπος προιπα ο βουλγαρακις,και λιπι νδ-πασοκ-κκε-Λαοος εινε φελοι οπος και εγο απλα εχουν καλιτερα ποστα και περνουν ζαχρι ισ βαρος τον αλλον,αλα και εξο δε νομιζο να νε καλιτερα πχ ο Μπους δε νομιζο νανε πιο ξιπνιος απο τον ΜαΙΚ Ταισον..
απλα το γεγονος ινε γινε και σι φελοσ για να περνασ καλα!!!!!!!
 

Επισκέπτης

 
 
ΤΕΤΑΡΤΗ, 10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2008 - 15:20 
  ΑΡΧΙΚΗ      WEB TV    ΕΛΛΑΔΑ  ΚΟΣΜΟΣ  ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΕΞΥΠΝΟ ΧΡΗΜΑ    MEDIA    SPORTS  ΑΠΟΨΕΙΣ  ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ    ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ    ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ 

  LIFESTYLE    ΑUΤΟ - ΜΟΤΟ      ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ    OUTDOORS    ΥΓΕΙΑ    ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ    ΓΥΝΑΙΚΑ    ZOUGLAPRESS 

   
 

 


Εμπλοκή Μπασιάκου στην υπόθεση Βατοπεδίου
10 Σεπτεμβρίου 2008, 11:06



Πρόσωπο κλειδί στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου, είναι ο πρώην υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, Ευάγγελος Μπασιάκος, ο οποίος κατηγορήθηκε δημόσια από τον επίσης πρώην γενικό γραμματέα του ιδίου υπουργείου, Θωμά Αλιφακιώτη ότι πρωτοστάτησε στην ανταλλαγή γης του Δημοσίου, με γαίες της Μονής.

Συγκεκριμένα χθες βράδυ ο Θωμάς Αλιφακιώτης αποκάλυψε σε τηλεοπτικό σταθμό, πώς εκλήθη από τον υπουργό κ. Μπασιάκο να υπογράψει έγγραφο για την ανταλλαγή γαιών με τη Μονή Βατοπεδίου.

Όταν ο τότε γενικός γραμματέας αρνήθηκε να υπογράψει και ζήτησε χρόνο για να εξετάσει το ζήτημα, ο κ. Μπασιάκος φέρεται πώς του είπε, ότι αναλαμβάνει ως υπουργός να διευθετήσει το ζήτημα.

Μετά την παρέλευση ολίγων ημερών, ο κ. Αλιφακιώτης αποπέμφθηκε από το υπουργείο λόγω «άνωθεν εντολών» από τον κ. Μπασιάκο, όπως χαρακτηριστικά ειπώθηκε, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς του Θωμά Αλιφακιώτη.

Σημερινά δημοσιεύματα του Τύπου φέρουν τον Ευάγγελο Μπασιάκο, όχι μόνον να είναι γνώστης της υπόθεσης Μονής Βατοπεδίου, αλλά και να έχει μεθοδεύσει την ανταλλαγή γαιών του Δημοσίου, με άλλες της Ιεράς Μονής.

Αυτή η αποκάλυψη έρχεται σε σαφή αντίθεση με όσα καταγράφονται στην εντολή του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Σανιδά, για διενέργεια δικαστικής έρευνας για το θέμα, αφού δεν καταλογίζονται πολιτικές ευθύνες και σημειώνεται πώς τα πολιτικά πρόσωπα που εμπλέκονται, «παρασύρθηκαν» από κρατικούς λειτουργούς.

Νομικοί κύκλοι υποστηρίζουν ωστόσο, πώς ο κ. Σανιδάς ενήργησε ευφυώς, διότι αν εκ προοιμίου καταλόγιζε πολιτικές ευθύνες τότε ο φάκελος της υπόθεσης θα έπρεπε αναγκαστικά να μεταβιβαστεί για τα περαιτέρω στη Βουλή και ως εκ τούτου θα διεκόπτετο η δικαστική έρευνα.

Επίσης, χθες βράδυ, με έγγραφο που κυκλοφόρησε δια μέσου των τηλεοπτικών δελτίων ο πρώην υφυπουργός Οικονομικών, Πέτρος Δούκας, επιχείρησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις ισχυριζόμενος πως ποτέ δεν συνυπέγραψε την παραχώρηση, «έστω και μιας ίντσας δημόσιας γης», όπως δήλωσε χαρακτηριστικά.

Όντως το ως άνω έγγραφο δεν φέρει την υπογραφή του κ. Δούκα παρά μόνον την υπογραφή του κ. Μπασιάκου. Ωστόσο λίγο αργότερα κυκλοφόρησε και άλλο επίσημο έγγραφο με την υπογραφή του Πέτρου Δούκα αυτή τη φορά, με το οποίο επί της ουσίας απαλλάσσεται η Μονή Βατοπεδίου από κατηγορίες που εκείνην την εποχή εκδικάζονταν με ειδική προσφυγή της τότε κυβέρνησης ( επί ημερών ΠΑΣΟΚ).

Η απαλλαγή αυτή δια της υπογραφής του κ. Δούκα, ήταν καθοριστική, αφού διεκόπη η όποια δίωξη κατά της Μονής και ως εκ τούτου, άνοιξε ο δρόμος για τις ανταλλαγές γαιών, ισχυρίζονται τόσο τα δημοσιεύματα στον Τύπου, όσο και χαρακτηριστικές δηλώσεις του ΠΑΣΟΚ.

Το άλλο στοιχείο που προκύπτει και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης, είναι πώς μεταξύ των προσώπων που παρίσταντο κατά τη συμβολαιογραφική πράξη της ανταλλαγής γαιών, μεταξύ Δημοσίου και Ιεράς Μονής, ήταν ως συμβολαιογράφος η κ. Αικατερίνη Πελέκη, σύζυγος του Γιώργου Βουλγαράκη και ο κ. Δημήτρης Πελέκης, αδελφός της συμβολαιογράφου, ενώ ως νομικός σύμβουλος της Μονής επί μεγάλο χρονικό διάστημα, φέρεται να ήταν ο πατέρας της συμβολαιογράφου και πεθερός του Γιώργου Βουλγαράκη.





:rockon:
 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Το θεμα δεν ειναι με ποιους περναγαμε καλα....  Παει αυτο ειναι παρελθον....
Το θεμα ειναι με ποιους και αν θα ξαναπερασουμε ποτε καλα.
Και μην μας παραμηθιαζη κανενας....  Ολοι τα ιδια πραγματα θα εκαναν... Ολοι... Μη κοιτατε χρωματα.... Αυτα ηταν καποτε
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το θεμα δεν ειναι με ποιους περναγαμε καλα....  Παει αυτο ειναι παρελθον....
Το θεμα ειναι με ποιους και αν θα ξαναπερασουμε ποτε καλα.
Και μην μας παραμηθιαζη κανενας....  Ολοι τα ιδια πραγματα θα εκαναν... Ολοι... Μη κοιτατε χρωματα.... Αυτα ηταν καποτε
Προταιρεότητα ανεξαρτήτος κόμματος και χρώματος είναι να περνούν αυτοί καλά.Οπότε καταλαβένεις την συνέχεια
 

Επισκέπτης
Το θεμα δεν ειναι με ποιους περναγαμε καλα....  Παει αυτο ειναι παρελθον....
Το θεμα ειναι με ποιους και αν θα ξαναπερασουμε ποτε καλα.
Και μην μας παραμηθιαζη κανενας....  Ολοι τα ιδια πραγματα θα εκαναν... Ολοι... Μη κοιτατε χρωματα.... Αυτα ηταν καποτε
ισως εσυ περνας καλυτερα τωρα και η  οικονομικη σου ευχερεια δεν σε επηρεαζει. μη μας λες οτι ειναι τα ιδια τοτε και τα ιδια τωρα.  
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ισως εσυ περνας καλυτερα τωρα και η  οικονομικη σου ευχερεια δεν σε επηρεαζει. μη μας λες οτι ειναι τα ιδια τοτε και τα ιδια τωρα.  

το ίδιο ισχύει και για σένα όμως...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
σαφως και ειναι ετσι. εγω οικονομικα τουλαχιστον  παντα σιγουρα περναγα καλυτερα πριν. και απο οτι φαινεται οχι μονο εγω!!!!! ;)

Πάντως το αν περνάμε καλά ή όχι,οφείλεται στην κυβέρνηση πολύ λιγότερο από όσο νομίζουμε...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Με αυτά και με αυτά...σιγά σιγά καταλαβαίνω γιατί ο Deeroμπεμπές κάλυψε τον Κρητήκαρο. Ο τελευταίος μάλλον του είπε να μην τον πετάξει από την κυβέρνηση...διαφορετικά θα βγάλει στην φόρα και άλλους που εμπλέκονται σε άλλο ένα ιερό σκάνδαλο.

Εάν ισχύουν αυτά για τον υπουργό εκπαιδευτήριο....θέλω να δω την φάτσα του συγγενή του και πρώην προέδρου της Ν.Δ. ο οποίος το παίζει καθαρός και έτσι.

Για τον άλλο από την αγροτιά...τι να πω παραπάνω.

Τέλος, είναι πλέον τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια....έχουν βάλει όλοι το χέρι τους στο μέλι και ο Deeroμπεμπές είναι πλέον όμηρος της μαλακίας των συνεργατών του, πράγμα που τον καθιστά εκτός των άλλων και επικίνδυνο.

Είναι νομίζω ώρα να περάσουν πίσω στα έδρανα που είχαν συνηθίσει τόσα χρόνια....αυτά της αντιπολίτευσης.

Προβλέπω κεραυνούς από τον Deeroμπεμπέ τις επόμενες μέρες...αφού βγήκαν στην φόρα και των άλλων οι πουστιές, δεν έχει λόγο πια να χαϊδεύει τον Κρητήκαρο.

ΥΣ: Πρέπει πάντως να παραδεχτούμε, ότι ο Κρητήκαρος ακολουθεί πιστά τις μεθόδους του πατριώτη του Δρακουμέλ. όπου και να σηκώσεις πέτρα, από κάτω βρίσκεται κάποιος δικός του. Και όπου έγινε πουστιά και βγήκαν όλα στη φόρα...το όνομά του είναι μέσα. Α ρε Δρακουμέλ....μια χαρά το πας το γράμμα, μην τυχόν και σου πάρει κανείς τα πρωτεία.

ΒΤW, ισχύει πάντα το γνωστό disclaimer...συνωνυμίες κλπ στο post μου με πραγματικά πρόσωπα είναι όλες τυχαίες.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
σαφως και ειναι ετσι. εγω οικονομικα τουλαχιστον  παντα σιγουρα περναγα καλυτερα πριν. και απο οτι φαινεται οχι μονο εγω!!!!! ;)

Είναι γνωστό οτι τα "πράσινα" παιδιά πέρναγαν ζωή και κότα τότε, όλο και γινόταν κανένας διορισμός, κανένα "εξτραδάκι" κλπ.
Όπως και τα "γαλάζια" παιδιά τώρα.
Για νέο μας το λες;
Αλλά δεν έχω καμμία διάθεση να "συμμεριστώ" το πρόβλημά σου.
Ψάξτε αλλού για θύματα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Είναι γνωστό οτι τα "πράσινα" παιδιά πέρναγαν ζωή και κότα τότε, όλο και γινόταν κανένας διορισμός, κανένα "εξτραδάκι" κλπ.
Όπως και τα "γαλάζια" παιδιά τώρα.
Για νέο μας το λες;
Αλλά δεν έχω καμμία διάθεση να "συμμεριστώ" το πρόβλημά σου.

εμείς οι αριστεροί ούτε στη "δικιά" μας σοβιετία δεν περνάγαμε καλά!
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Είναι γνωστό οτι τα "πράσινα" παιδιά πέρναγαν ζωή και κότα τότε.
Όπως και τα "γαλάζια" παιδιά τώρα.
Για νέο μας το λες;

αυτοί πάντως που περνάνε μονίμως καλά ανεξαρτήτως κυβερνήσεων είναι οι προοδευτικοί,δημοκράτες και...αγωνιστές του Συνασπισμού...ανεπάγγελτοι,επαγγελματίες αριστεροί και μαιντανοί της ΤιΒι βλέπε Κουναλάκης,με εκκαθαριστικά ιλλιγγιώδη βλέπε Αλαβάνος
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
αυτοί πάντως που περνάνε μονίμως καλά ανεξαρτήτως κυβερνήσεων είναι οι προοδευτικοί,δημοκράτες και...αγωνιστές του Συνασπισμού...ανεπάγγελτοι,επαγγελματίες αριστεροί και μαιντανοί της ΤιΒι βλέπε Κουναλάκης,με εκκαθαριστικά ιλλιγγιώδη βλέπε Αλαβάνος

Ε ναι, ως γνωστόν για όλα τα σκάνδαλα της τελευταίας 30ετίας (ΠΑΣΟΚ+ΝΔ), ευθύνεται ο ...Αλαβάνος και η Αριστερά.
Γιατί δεν βγαίνετε όμως όλα αυτά να τα καταγγείλετε απο τα προεκλογικά μπαλκόνια; 

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Η Σοβιετία που λες δεν ήταν ουδέποτε "δική μου", αγαπητέ.
Θέλω να τονίσω με αυτό ότι οι αριστεροί δεν είχαμε ακόμη το δικό μας "καθεστώς"! Μερικά κεφάλια περνανε καλά αλλά δεν ειναι ολοι σαν αυτους που λεει ο παλέρμο!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θέλω να τονίσω με αυτό ότι οι αριστεροί δεν είχαμε ακόμη το δικό μας "καθεστώς"! Μερικά κεφάλια περνανε καλά αλλά δεν ειναι ολοι σαν αυτους που λεει ο παλέρμο!

Δεν είμαι αριστερός για να έχω κάποτε το δικό μου "καθεστώς", αγαπητέ, πίστεψέ με.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Οι Βορειοελλαδίτες, ξέρετε αυτοί που η ακρο-δεξιά, δεξιά μαζεύει περί το μισό της ποσοστό εκτός από το καθεστώς της Αθήνας τώρα τα έχουν βάλει και με το καθεστώς των αριστερών.
Οι βορειοελλαδίτες εφοπλιστές/επιχειρηματίες που την πούλεψαν για Σκόπια, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία και πεινάνε όλη στη βόρεια Ελλάδα είναι
όοοοολοι αριστεροί με δεξιά τσέπη...........
Χωρίστε την Ελλάδα στα δύο...... Χαρη θα μας κάνετε μαλάκες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom