Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πάλι δεν απαντάς...η παρομοίωση σου όμως δεν είναι άσχημη!Όπως κλέβουν τα κόμματα όταν είναι στην εξουσία κάπως έτσι κλέβουν και τα πρωταθλήματα οι 2 απατ-αιώνιοι όποτε τους δίνεται η ευκαιρία!
ξέρεις στα μαθηματικά δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με το 1+1=2
υπάρχει και ο τανυσματικός λογισμός.........
Πάμε παρακάτω....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μόλις τώρα επιβεβαίωσες το άλλο ποστ μου για το πρόσωπό σου.
Και επειδή με περισσή ευκολία χαρακτηρίζεις άλλους αγράμματους, το λινκ το άνοιξες; Η eurostat τα λέει όχι εγώ...

Για την eurostat σου απάντησε ήδη ο Περσόνα.
Αλλά πρέπει να είσαι ο μοναδικός έλληνας που να υποστηρίζει οτι δεν μπήκαμε μέσα απο τους Ολυμπιακούς (και όχι μόνο με οικονομικά μεγέθη).

Μια ερώτηση τώρα, αν επιτρέπεις:
Το ΠΑΣΟΚ είναι όντως σοσιαλιστικό κόμμα, όπως λέει ο τίτλος του;
Θέλει δηλαδή να ανατρέψει τον καπιταλισμό και να εγκαθιδρύσει σοσιαλισμό;
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:   
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
ξέρεις στα μαθηματικά δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με το 1+1=2
υπάρχει και ο τανυσματικός λογισμός.........
Πάμε παρακάτω....
Διαφορά δεν βρήκες ακόμα όμως...οπότε πήγαινε παρακάτω...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Διαφορά δεν βρήκες ακόμα όμως...οπότε πήγαινε παρακάτω...
δε νομίζω ότι χωρίς απειροστικό λογισμό θα την καταλάβεις....
Στον τρόπο σκέψης σου είναι σα να προσπαθώ να εξηγήσω το πείραμα του Σρόντιγκερ τραβώντας φωτογραφίες με Σόνυ Σάιμπερσοτ.......
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
δε νομίζω ότι χωρίς απειροστικό λογισμό θα την καταλάβεις....
Στον τρόπο σκέψης σου είναι σα να προσπαθώ να εξηγήσω το πείραμα του Σρόντιγκερ τραβώντας φωτογραφίες με Σόνυ Σάιμπερσοτ.......
Προσπάθησε εσύ και κάτι μπορεί να γίνει...
:jerking: :jerking: :jerking:
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Ναι ΟΚ..
Η Γιουρστάτ τα λέει με βάση τα μαγειρεμένα λογιστικά βιβλία που της παραδίδει το ελληνικό παρά-ΚΡΑΤΟΣ...
Η επιτήρηση που έκανε ο Αλογοκαπέλος μπορεί να ήταν πολιτική και κρατική αυτοκτονία, αλλά έγινε γιατί πολύ απλά αυτό που παρέλαβε ήταν όλο ΕΝΑ ΨΕΜΑ. Αλλο εάν ήταν άχρηστος να στρώσει τον κωλο του να βρει μόνος του τις πουστιές.......
Εχω ξαναπεί. Η ΤΑΙΝΙΑ που αντικατοπτρίζει πλήρως το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κράτος είναι η ταινία του Ηλιόπουλου ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΤΩ ΟΙ ΛΩΠΟΔΥΤΕΕΕΕΣΣΣΣ.........

Σωστός είσαι. Αλλά να ξέρεις πως όλες οι χώρες μαϊμουδίζουν σε κάποιο βαθμό τα βιβλία τους (όπως και οι εταιρείες). Με μαϊμουδιές μπήκαν όλοι στην ΟΝΕ με πρώτους τη Γερμανία και τη Γαλλία.
Εξου και η ανοχή στις ελληνικές μαϊμουδιές. Ή μήπως νομίζεις πως ο Σημίτης ήταν τόσο μάγκας που κορόϊδεψε τις Βρυξέλλες;
Απλώς εδώ βρέθηκαν αυτοί οι ανεκδιήγητοι τύποι που έσπασαν το κατά συνθήκην ψεύδος με αποτέλεσμα να γίνουμε ρόμπες ως χώρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Προσπάθησε εσύ και κάτι μπορεί να γίνει...
:jerking: :jerking: :jerking:
εγώ το έχω καταλάβει..... Εσύ μπορείς να συμπλεύσεις με τους παπάδες.... Ο Γαλιλαίος στην πυρά γιατί απέδειξε ότι η γη γυρίζει............
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Πολύ χοντρικά όμως, απο το δούλεμα του Λαλιώτη και το δούλεμα του Αλογοσκούφη, δεν νομίζω οτι είμαι υποχρεωμένος να διαλέξω ντε και καλά έναν απο τους δύο.
Και πείτε ότι θέλετε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σωστός είσαι. Αλλά να ξέρεις πως όλες οι χώρες μαϊμουδίζουν σε κάποιο βαθμό τα βιβλία τους (όπως και οι εταιρείες). Με μαϊμουδιές μπήκαν όλοι στην ΟΝΕ με πρώτους τη Γερμανία και τη Γαλλία.
Εξου και η ανοχή στις ελληνικές μαϊμουδιές. Ή μήπως νομίζεις πως ο Σημίτης ήταν τόσο μάγκας που κορόϊδεψε τις Βρυξέλλες;
Απλώς εδώ βρέθηκαν αυτοί οι ανεκδιήγητοι τύποι που έσπασαν το κατά συνθήκην ψεύδος με αποτέλεσμα να γίνουμε ρόμπες ως χώρα.
ορθόν...
Α και για το Σημίτη.......
Ο τζάπονας ήταν και είναι γαμώ τους λογιστές...
Ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του. Ο Μουλαροκάπελος εάν το δει πρέπει να πάει να αυτοκτονήσει.....
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πολύ χοντρικά όμως, απο το δούλεμα του Λαλιώτη και το δούλεμα του Αλογοσκούφη, δεν νομίζω οτι είμαι υποχρεωμένος να διαλέξω ντε και καλά έναν απο τους δύο.
Και πείτε ότι θέλετε.
δε μιλάμε για το δούλεμα...
Μιλάμε για την επί της ουσίας διαχείριση......
Είναι γνωστό τοις πασι ότι ο Ελληνας είναι τόσο στόκος που μόνο εάν τον κοροιδεύουν επευφημεί.

Ο μέσος Ελληνας γονιδιακά έχει DNA τσακωμένο με την αλήθεια.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δε μιλάμε για το δούλεμα...
Μιλάμε για την επί της ουσίας διαχείριση......
Είναι γνωστό τοις πασι ότι ο Ελληνας είναι τόσο στόκος που μόνο εάν τον κοροιδεύουν επευφημεί.

Ο μέσος Ελληνας γονιδιακά έχει DNA τσακωμένο με την αλήθεια.

Σωστό.
Μη μου ζητάς όμως να διαλέξω ποιος με κοροϊδεύει καλύτερα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...άστο...
αυτό λέω και γω.....
Ολα ίδια...... Αφού και οι γκόμενες που γαμάς είναι ίδιες επειδή έχουν ίδιο χρώμα μαλλιών και μιλούν την ίδια γλώσσα......
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το ερώτημα «με ποια κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ» είναι σίγουρα υποκειμενικό. Προσωπικά περνώ καλύτερα τώρα, διότι δουλεύω 14 ώρες την ημέρα και έτυχε να πάνε καλύτερα οι δουλειές μου. Είμαι αισιόδοξος πως προσωπικά θα συνεχίσω να τα πηγαίνω καλά όποια κυβέρνηση και αν βγει.
Άρα εκ πρώτης όψεως στ’ @@ μου ότι και γίνει.

ΑΛΛΑ, το ερώτημα είναι:
1) Υπάρχει κάποια στοιχειώδης πρόοδος σε σχέση με αυτά που αναμένω από το κράτος τα τελευταία 5 χρόνια?
2) Υπάρχει κάτι που να είναι καλύτερο σε αυτή τη χώρα σε σχέση με πριν? Υπάρχει κάτι θετικό που θα αφήσει πίσω της η ΝΔ? Κάποιο επίτευγμα? Κάτιτις?

Η απάντηση είναι δυστυχώς όχι και στα 2 ερωτήματα.

Η θητεία του Καραμανλή είναι μια πιο soft εκδοχή της αποτυχημένης θητείας του Μητσοτάκη.
Προσωπικά δεν έκρυψα πως ψηφίζω ΠΑΣΟΚ σταθερά τα τελευταία χρόνια. Το κάνω καταρχήν διότι ανήκω στην κεντροαριστερά. Οι δεξιές κυβερνήσεις είναι σε όλες τις χώρες (στο 90% των περιπτώσεων) χειρότερες από τις σοσιαλιστικές και αριστερές. Είναι αυταρχικές και κοιτούν πρώτα το συμφέρον των βολεμένων και όχι της κοινωνίας.

Το έχω ξαναγράψει: όλα τα ελληνικά κόμματα είναι τριτοκοσμικά. Το ΠΑΣΟΚ είναι επίσης τριτοκοσμικό κόμμα. Έτσι το έκανε δυστυχώς ο Αντρέας, μια από τις πιο αμφιλεγόμενες προσωπικότητες της μεταπολίτευσης. Αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν παύει να είναι το λιγότερο τριτοκοσμικό της Ελλάδας. Για ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

Ψηφίζω επίσης ΠΑΣΟΚ, παρά ότι δεν μου αρέσει και υπολείπεται πολύ ενός κόμματος που θα ήθελα, αλλά γιατί είμαι πραγματιστής. Σε μια χώρα μπουρδέλο, δεν έχουμε την πολυτέλεια να λέμε «όλοι ίδιοι είναι». Μόνο σ’ αυτό συμφωνώ με το Germaon.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, και δεν μπορούμε να προτιμήσουμε τον τυφλό έναντι του μονόφθαλμου διότι θα προτιμούσαμε να έχουμε κάποιον που να έχει και τα 2 του μάτια. Αυτή είναι η δική μου απάντηση στο Φέθρυ.

Όποια πρόοδος σημειώθηκε στην Ελλάδα (με χίλια άλλα στραβά) ήταν έργο του ΠΑΣΟΚ. Ο Μητσοτάκης και ο Κωστάκης ο Β’ δεν άφησαν τίποτα πίσω τους.
Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα κόμμα που μέσα στη μαλακία του κάτι έκανε. Χαίρομαι που χρησιμοποιώ τα ΚΕΠ, το μετρό και την Αττική Οδό. Χαίρομαι που η Αθήνα του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με την τριτοκοσμική Αθήνα του 1996. Που δεν ντρέπομαι πια όταν έχω να υποδεχτώ έναν ξένο φίλο μου στο αεροδρόμιο (το θυμάστε το Ελληνικό;).
Φαγώθηκαν λεφτά; Στ’@@ μου. Λεφτά πάντα τρώγονται, τρώγονται και τώρα με μηδενική παραγωγή έργου.
Εγώ ξέρω πως από το 2004 και ύστερα δεν έγινε τίποτα.
Ντρέπομαι για την κατάντια της χώρας που έκανε όλους να παραμιλάνε με τους ολυμπιακούς αγώνες.
Ντρέπομαι που με περνάνε από πάνω για πολύ μαλάκα.
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ.
Αυτό ούτε στην Σοβιετία και την Ουγκάντα δεν έχουν συμβεί.
Φίλε μην κρίνεις μόνο την καθυμερηνότητα.Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ Εχετε καταλάβει ότι δεν θα πάρουμε ΣΥΝΤΑΞΗ?????????Δεν με ενδιαφέρει εάν αγοράσουν όλη την ελλάδα.Την τσέπη μου με φόρουν μην πειράξουν και τα ένσυμά μου.Το οποίο το έκαναν οπότε όχι δεν περνάω καλά με ΝΔ.Με πασόκ είμουν στην αρχή της καριέρας μου και της επαγγελματικής μου ζωής και δεν μπορώ να κρίνω
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Όσο για τα αριστερά κόμματα της Ευρώπης που έκαναν την πατάτα και μπήκαν σε κυβερνήσεις με τους σοσιαλιστές (και μιλάω για απείρως σοβαρότερους απο τον Βενιζέλο και τον Τσοχατζόπουλο σοσιαλιστές), τώρα ψάχνουν να βρουν την ψήφο τους στις εκλογές. Συνεπώς, αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει να αυτοκτονήσει, μην περιμένεις απο κει να σας δώσει σανίδα σωτηρίας για να ξαναγυρίσετε στην κυβέρνηση. Αν είσαστε μάγκες, κάντε το μόνοι σας.

Επιβεβαιώνεις πως το κριτήριο είναι το εκλογικό %, δηλαδή το κομματικό συμφέρον και όχι τι είναι καλό για τη χώρα.


Υ.Γ. Που ήσουνα όμως όταν έλεγα για το Κράτος της Δεξιάς (πριν μερικούς μήνες ακόμα) και πέφτανε όλοι οι δεξιοί να με φάνε; Που ήταν τότε οι ΠΑΣΟΚοι να κάνουν "αντιπολίτευση"; Ή μήπως υπάρχετε μόνο όταν κοντοζυγώνουν εκλογές;

Sorry, δεν ήμουν εδώ και δεν το είδα. Μπορεί και να σε αδικώ. Εγώ τι γνώμη μου τι λέω ευθαρσώς.
Αν σε εμένα απευθύνεσαι, εγώ δεν είμαι Πασόκος, ούτε μέλος, ούτε φίλος. Απλός ψηφοφόρος και μάλιστα όχι φανατικός.
Πάντως εσύ ισχυρίζεσαι πως το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε αντιποίτευση ενώ η εντύπωσή μου είναι πως το παράκανε, φτάνοντας ενίοτε στα όρια του λαϊκισμού...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σωστό.
Μη μου ζητάς όμως να διαλέξω ποιος με κοροϊδεύει καλύτερα.
ποτέ δεν το έκανα... Οπως ξέρεις και έχω δηλώσει κατά καιρούς στην ερώτηση ποιός είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός δε θα απαντήσω ποτέ.......
Βέβαια τώρα μόνο ο γκάττο μπορεί να μας πει ότι Γιώργος και Κώστας είναι ίδιοι.
Το ότι ο ένας είναι 5 χρόνια πρωθυπουργός και ο άλλος δεν έχει γραμμένη ούτε μια μέρα είναι μικρή λεπτομέρεια.....
Δε γαμιέται........... 5 κιλά πορτοκάλια και 1 μήλο ίδια είναι... Φρούτα δεν είναι;
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
αυτό λέω και γω.....
Ολα ίδια...... Αφού και οι γκόμενες που γαμάς είναι ίδιες επειδή έχουν ίδιο χρώμα μαλλιών και μιλούν την ίδια γλώσσα......
Μουνί δεν έχουν όλες?Οπότε είναι ίδιες... :2funny:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
ποτέ δεν το έκανα... Οπως ξέρεις και έχω δηλώσει κατά καιρούς στην ερώτηση ποιός είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός δε θα απαντήσω ποτέ.......
Βέβαια τώρα μόνο ο γκάττο μπορεί να μας πει ότι Γιώργος και Κώστας είναι ίδιοι.
Το ότι ο ένας είναι 5 χρόνια πρωθυπουργός και ο άλλος δεν έχει γραμμένη ούτε μια μέρα είναι μικρή λεπτομέρεια.....
Δε γαμιέται........... 5 κιλά πορτοκάλια και 1 μήλο ίδια είναι... Φρούτα δεν είναι;
Στα λόγια μου έρχεσαι...τα πρόσωπα αλλάζουν!Εκτός αν ο Γιωργάκης έπεσε με αλεξίπτωτο προχθες στην Ελλάδα και δεν τον έχουμε φάει στην μάπα τόσα χρόνια ως βουλευτή ή υπουργό ή αρχηγό του Πασόκ!!!!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1. Επιβεβαιώνεις πως το κριτήριο είναι το εκλογικό %, δηλαδή το κομματικό συμφέρον και όχι τι είναι καλό για τη χώρα.


2. Sorry, δεν ήμουν εδώ και δεν το είδα. Μπορεί και να σε αδικώ. Εγώ τι γνώμη μου τι λέω ευθαρσώς.
Αν σε εμένα απευθύνεσαι, εγώ δεν είμαι Πασόκος, ούτε μέλος, ούτε φίλος. Απλός ψηφοφόρος και μάλιστα όχι φανατικός.
Πάντως εσύ ισχυρίζεσαι πως το ΠΑΣΟΚ δεν έκανε αντιπολίτευση ενώ η εντύπωσή μου είναι πως το παράκανε, φτάνοντας ενίοτε στα όρια του λαϊκισμού...

1. Μάλλον εσύ το επιβεβαιώνεις φίλε, ειδικά τώρα που κοντοζυγώνουν εκλογές.

2. Πότε έκανε αντιπολίτευση δηλαδή το ΠΑΣΟΚ (και μάλιστα "στα όρια του λαϊκισμού") και δεν το πήρε κανένας χαμπάρι; Στις κινητοποιήσεις για το ασφαλιστικό π.χ., όταν ο Μαγγίνας επανέφερε με άλλη μορφή το "σοσιαλιστικότατο" νόμο του Γιαννίτση; Ή μήπως όταν ο Γιωργάκης χτυπούσε (πειστικότατα, δεν μπορώ να πω :) ) το χέρι του στη Βουλή και έλεγε "φτάνει πια";
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Για την eurostat σου απάντησε ήδη ο Περσόνα.
Αλλά πρέπει να είσαι ο μοναδικός έλληνας που να υποστηρίζει οτι δεν μπήκαμε μέσα απο τους Ολυμπιακούς (και όχι μόνο με οικονομικά μεγέθη).

Εσύ ποιον πιστέυεις; Τα στοιχεία ή τον Αλογοσκούφη; Δεν είπα πως οι αγώνες δεν είχαν κόστος. Είπα πως κάναμε τους αγώνες και ταυτόχρονα μειώναμε το χρέος...

Μια ερώτηση τώρα, αν επιτρέπεις:
Το ΠΑΣΟΚ είναι όντως σοσιαλιστικό κόμμα, όπως λέει ο τίτλος του;
Θέλει δηλαδή να ανατρέψει τον καπιταλισμό και να εγκαθιδρύσει σοσιαλισμό;
:dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:    

Απάντηση: όσο σοσιαλιστές είναι οι Γάλλοι, Γερμανοί, Ιταλοί και Ισπανοί σοασιαλιστές.
Και τώρα ερώτηση: εσύ μπορείς να μου βρεις στην Ευρώπη ένα κόμμα "ομοϊδεάτη" του ΣΥΡΙΖΑ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom