Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου μας παραπάνω, αν και είναι λίγο πρωτότυπη η προσέγγισή του, με έναν όρο:κάποιος να μου πει ποιος και πότε καταδικάστηκε από τη ΝΔ για σκάνδαλο, και πήγε και φυλακή κατόπιν απόφασης ποινικού δικαστηρίου. Από το ΠΑΣΟΚ έχουν δικαστεί στελέχη κατά καιρούς, και μάλιστα κάποιοι έχουν εκτίσει και ποινές στη φυλακή. Και εάν έφταιξαν, πολύ καλά έκαναν. Ποιος νεοδημοκράτης έχει καταδικαστεί ποτέ και έχει εκτίσει ποινή στη φυλακή; και μήπως τελικά η δικαιοσύνη, όπου εκεί όλα παραπέμπονται, αποτελεί απλά ένα μέσο ''ξεπλύματος'' των όποιων υπαρκτών ή ανύπαρκτων σκανδάλων;
Ο καθένας όπως μάθει..
Στο ΠΑΣΟΚ όπου οι περισσότεροι ήταν πιτσιρικάδες κεντροαριστεροί πάντα λειτουργούσαν στα όρια της παρα-νομίας......
Ούτως, οταν ανέλαβαν την διακυβέρνηση έκαναν σημαία τους το(ν) παρά.
Στον δικαστικό χώρο δημιοργούμε παρά-δικαστικό
Στην οικονομία δημιουργούμε παρά-οικονομία
Στην παιδεία δημιοργούμε παρά-παιδεία
Στο στρατό δημιουργούμε παρά-στρατιωτικό.
Στο ποδόσφαιρο δημιουργούμε παρά-γκα.
Γενικά στο ΚΡΑΤΟΣ δημιουργούμε παρά-ΚΡΑΤΟΣ.
Ετσι έμαθαν χρόνια πριν κυβερνήσουν, αυτό ήξεραν καλύτερα.

Από την Αλλη τα πράγματα είναι πιο απλά για τους νεοδημοκράτες γι αυτό και τους πήρε μόνο 5 χρόνια να κάνουν αυτά που έκαναν άλλοι σε 20......
Γι αυτό μην τους λέτε ηλιθίους...
Ετσι έχουν μάθει.
Τα πάντα είναι δικά μας.
Δεν χρειαζόμαστε παρακράτος να κάνουμε τις πουστιές μας.
ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΣ είμαστε το ΚΡΑΤΟΣ.

Τελεία-

Υ.Γ. Η τωρινή κυβέρνηση έχει ήδη δημιουργήσει ένα ΜΥΘΟ γύρω από την διακυβέρνησή της....Είναι η χειρότερη με ΔΙΑΦΟΡΑ....
Ακόμα και αυτό δεν συγκρίνεται με τα ΠΑΡΑ-ΜΥΘΙΑ των ΠΑΣΟΚΩΝ......
 

Επισκέπτης
Ίσως έχει να κάνει με το τι ψάχνει και θέλει κανείς στη ζωή του φίλε μου. Για εμένα ήταν φρίκη πάντως. Ίσως εάν ήμουν παντρεμένος να περνούσα καλύτερα στη συγκεκριμένη επαρχία όπου ήμουν.

Καποτε ο Λαλακουκακης ειχε πει οτι θα ανοιγε θεμα για επαρχια αφου δεν το εκανε θα το κανω εγω σε λιγο. Εκει θα μπορουμε να γραψουμε τις αποψεις και να πουμε πως το βλεπει ο καθενας. Τα θετικα και τα αρνητικα.
Πατως για το θεμα μας για μενα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαφερουν σχεδον σε τιποτα.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Το ερώτημα «με ποια κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ» είναι σίγουρα υποκειμενικό. Προσωπικά περνώ καλύτερα τώρα, διότι δουλεύω 14 ώρες την ημέρα και έτυχε να πάνε καλύτερα οι δουλειές μου. Είμαι αισιόδοξος πως προσωπικά θα συνεχίσω να τα πηγαίνω καλά όποια κυβέρνηση και αν βγει.
Άρα εκ πρώτης όψεως στ’ @@ μου ότι και γίνει.

ΑΛΛΑ, το ερώτημα είναι:
1) Υπάρχει κάποια στοιχειώδης πρόοδος σε σχέση με αυτά που αναμένω από το κράτος τα τελευταία 5 χρόνια?
2) Υπάρχει κάτι που να είναι καλύτερο σε αυτή τη χώρα σε σχέση με πριν? Υπάρχει κάτι θετικό που θα αφήσει πίσω της η ΝΔ? Κάποιο επίτευγμα? Κάτιτις?

Η απάντηση είναι δυστυχώς όχι και στα 2 ερωτήματα.

Η θητεία του Καραμανλή είναι μια πιο soft εκδοχή της αποτυχημένης θητείας του Μητσοτάκη.
Προσωπικά δεν έκρυψα πως ψηφίζω ΠΑΣΟΚ σταθερά τα τελευταία χρόνια. Το κάνω καταρχήν διότι ανήκω στην κεντροαριστερά. Οι δεξιές κυβερνήσεις είναι σε όλες τις χώρες (στο 90% των περιπτώσεων) χειρότερες από τις σοσιαλιστικές και αριστερές. Είναι αυταρχικές και κοιτούν πρώτα το συμφέρον των βολεμένων και όχι της κοινωνίας.

Το έχω ξαναγράψει: όλα τα ελληνικά κόμματα είναι τριτοκοσμικά. Το ΠΑΣΟΚ είναι επίσης τριτοκοσμικό κόμμα. Έτσι το έκανε δυστυχώς ο Αντρέας, μια από τις πιο αμφιλεγόμενες προσωπικότητες της μεταπολίτευσης. Αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν παύει να είναι το λιγότερο τριτοκοσμικό της Ελλάδας. Για ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

Ψηφίζω επίσης ΠΑΣΟΚ, παρά ότι δεν μου αρέσει και υπολείπεται πολύ ενός κόμματος που θα ήθελα, αλλά γιατί είμαι πραγματιστής. Σε μια χώρα μπουρδέλο, δεν έχουμε την πολυτέλεια να λέμε «όλοι ίδιοι είναι». Μόνο σ’ αυτό συμφωνώ με το Germaon.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, και δεν μπορούμε να προτιμήσουμε τον τυφλό έναντι του μονόφθαλμου διότι θα προτιμούσαμε να έχουμε κάποιον που να έχει και τα 2 του μάτια. Αυτή είναι η δική μου απάντηση στο Φέθρυ.

Όποια πρόοδος σημειώθηκε στην Ελλάδα (με χίλια άλλα στραβά) ήταν έργο του ΠΑΣΟΚ. Ο Μητσοτάκης και ο Κωστάκης ο Β’ δεν άφησαν τίποτα πίσω τους.
Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα κόμμα που μέσα στη μαλακία του κάτι έκανε. Χαίρομαι που χρησιμοποιώ τα ΚΕΠ, το μετρό και την Αττική Οδό. Χαίρομαι που η Αθήνα του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με την τριτοκοσμική Αθήνα του 1996. Που δεν ντρέπομαι πια όταν έχω να υποδεχτώ έναν ξένο φίλο μου στο αεροδρόμιο (το θυμάστε το Ελληνικό;).
Φαγώθηκαν λεφτά; Στ’@@ μου. Λεφτά πάντα τρώγονται, τρώγονται και τώρα με μηδενική παραγωγή έργου.
Εγώ ξέρω πως από το 2004 και ύστερα δεν έγινε τίποτα.
Ντρέπομαι για την κατάντια της χώρας που έκανε όλους να παραμιλάνε με τους ολυμπιακούς αγώνες.
Ντρέπομαι που με περνάνε από πάνω για πολύ μαλάκα.
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ.
Αυτό ούτε στην Σοβιετία και την Ουγκάντα δεν έχουν συμβεί.
Πολύ σωστή η ανάπτυξη του φίλου παραπάνω. Το έχω θέσει νομίζω και αλλού το ερώτημά μου, και καμία απάντηση δεν έχω λάβει:σε ποιον τομέα κυβερνητικής δράσης είναι καλύτερα τα πράγματα σήμερα, με τα όποια λάθη του κακού ΠΑΣΟΚ; έφτιαξε η ΝΔ κάτι καλύτερο στην παιδεία, στην υγεία, στην ακρίβεια, στην εν γένει καθημερινότητα του πολίτη;είναι καλύτερα τα πράγματα στην εξωτερική πολιτική μας; υπάρχει μήπως εν γένει καλύτερο βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων; έγινε κάποιο μεγάλο και μακράς πνοής έργο εξαρχής και χωρίς να το έχει ξεκινήσει το κακό ΠΑΣΟΚ;τι καλό έχει γίνει και δεν γίνεται αντιληπτό; μειώθηκε η διαφθορά; αυτή η ίδια θα είναι με όποιον και να κυβερνά.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Και ένα τελευταίο για το Φέθρυ.
Φίλε Φέθρυ, εσύ δεν έχεις καν το τακτ να τηρείς ίσες αποστάσεις.
Στην πραγματικότητα το ΠΑΣΟΚ σε ενοχλεί πιο πολύ από τη ΝΔ. Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, μέτρα σε αυτό το θρεντ πόσα ποστς έχεις γράψει για να κριτικάρεις το ΠΑΣΟΚ και πόσα κατά της ΝΔ. Ειρωνεύεσαι αυτούς που υποστηρίζουν το ΠΑΣΟΚ, αλλά ελάχιστα τους άλλους…
Και αυτό είναι κατάντια για κάποιον που θέλει να λέγεται αριστερός. Και δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια αυτού που λέγεται ελληνική «αριστερά». Οι συνεργάτες του Μητσοτάκη παραδίδουν μαθήματα πολιτικού ήθους και αριστεροσύνης!
Αλήθεια, μιας και σου αρέσει να ανατρέχεις στο απώτερο παρελθόν και ξεθάβεις Τόμπρες και Κουτσόγιωργες (μέγιστες μαλακίες του ΠΑΣΟΚ για να μην νομίζεις πως δεν πέρνω θέση), τι έχεις να πεις γι αυτήν την περίοδο; Καλώς έγινε η κουμπαριά με το Δρακουμέλ;
Θέλω λοιπόν να σε πληροφορήσω πως κανένα κομμουνιστικό κόμμα στην Ευρώπη δεν έχει εξισώσει τους σοσιαλιστές με τους δεξιούς. Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν εκ μέρους του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Για αυτό λέω πως αυτοί είναι ακόμη πιο τριτοκοσμικοί…
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το ΠΑΣΟΚ του λογιστάκου Σημίτη έκανε όλα τα έργα που έκανε (συμπεριλαμβανομένων των ολυμπιακών αγώνων που υποτίθεται πως μας καταχρέωσαν) και μείωσε το χρέος από το 110% του στο 99% το 2004.
Τέλος στο κουτόχορτο και στην καραμέλα του χρέους.

Δεν τα λες σοβαρά αυτά.
Μας δουλεύεις, έτσι;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πατως για το θεμα μας για μενα ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαφερουν σχεδον σε τιποτα.
διαφέρουν και ΠΑΡΑ-διαφέρουν........

Η βλαμμένη ισοπεδωτική λογική Αι Κιού ραδικιού που βλέπει τα πάντα ίδια είναι για γέλια. Αλλά θα μου πεις πατέντα του ΚΚ είναι..... Τι περιμένω στον πειρσσό να φυτρώσει; Ραδίκια και ραπανάκια μόνο....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και ένα τελευταίο για το Φέθρυ.
Φίλε Φέθρυ, εσύ δεν έχεις καν το τακτ να τηρείς ίσες αποστάσεις.
Στην πραγματικότητα το ΠΑΣΟΚ σε ενοχλεί πιο πολύ από τη ΝΔ. Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, μέτρα σε αυτό το θρεντ πόσα ποστς έχεις γράψει για να κριτικάρεις το ΠΑΣΟΚ και πόσα κατά της ΝΔ. Ειρωνεύεσαι αυτούς που υποστηρίζουν το ΠΑΣΟΚ, αλλά ελάχιστα τους άλλους…
Και αυτό είναι κατάντια για κάποιον που θέλει να λέγεται αριστερός. Και δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια αυτού που λέγεται ελληνική «αριστερά». Οι συνεργάτες του Μητσοτάκη παραδίδουν μαθήματα πολιτικού ήθους και αριστεροσύνης!
Αλήθεια, μιας και σου αρέσει να ανατρέχεις στο απώτερο παρελθόν και ξεθάβεις Τόμπρες και Κουτσόγιωργες (μέγιστες μαλακίες του ΠΑΣΟΚ για να μην νομίζεις πως δεν πέρνω θέση), τι έχεις να πεις γι αυτήν την περίοδο; Καλώς έγινε η κουμπαριά με το Δρακουμέλ;
Θέλω λοιπόν να σε πληροφορήσω πως κανένα κομμουνιστικό κόμμα στην Ευρώπη δεν έχει εξισώσει τους σοσιαλιστές με τους δεξιούς. Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν εκ μέρους του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Για αυτό λέω πως αυτοί είναι ακόμη πιο τριτοκοσμικοί…
καλά τώρα πλάκα κάνεις;
εδώ ο Καρατζαφέρης πριν τις εκλογές (αν και δηλεί ακροδεξιός) εξυμνούσε θέσιες τις 17Ν.....

Γιατί η Αριστερά να τα πηγαίνει καλά με το ΠΑΣΟΚ;

Ελληνο-ΦΡΕΝΕΙΑ.......
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Δεν τα λες σοβαρά αυτά.
Μας δουλεύεις, έτσι;
Μόλις τώρα επιβεβαίωσες το άλλο ποστ μου για το πρόσωπό σου.
Και επειδή με περισσή ευκολία χαρακτηρίζεις άλλους αγράμματους, το λινκ το άνοιξες; Η eurostat τα λέει όχι εγώ...
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
διαφέρουν και ΠΑΡΑ-διαφέρουν........

Η βλαμμένη ισοπεδωτική λογική Αι Κιού ραδικιού που βλέπει τα πάντα ίδια είναι για γέλια. Αλλά θα μου πεις πατέντα του ΚΚ είναι..... Τι περιμένω στον πειρσσό να φυτρώσει; Ραδίκια και ραπανάκια μόνο....

Γεια σου ανεπανάλπητε ανεπιθύμητε!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Πάντως το άλλο σου nick (you know...) σου πάει καλύτερα: είσαι ο πιο sui generis δράστης του φόρουμ... :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μόλις τώρα επιβεβαίωσες το άλλο ποστ μου για το πρόσωπό σου.
Και επειδή με περισσή ευκολία χαρακτηρίζεις άλλους αγράμματους, το λινκ το άνοιξες; Η eurostat τα λέει όχι εγώ...
Ναι ΟΚ..
Η Γιουρστάτ τα λέει με βάση τα μαγειρεμένα λογιστικά βιβλία που της παραδίδει το ελληνικό παρά-ΚΡΑΤΟΣ...
Η επιτήρηση που έκανε ο Αλογοκαπέλος μπορεί να ήταν πολιτική και κρατική αυτοκτονία, αλλά έγινε γιατί πολύ απλά αυτό που παρέλαβε ήταν όλο ΕΝΑ ΨΕΜΑ. Αλλο εάν ήταν άχρηστος να στρώσει τον κωλο του να βρει μόνος του τις πουστιές.......
Εχω ξαναπεί. Η ΤΑΙΝΙΑ που αντικατοπτρίζει πλήρως το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κράτος είναι η ταινία του Ηλιόπουλου ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΤΩ ΟΙ ΛΩΠΟΔΥΤΕΕΕΕΣΣΣΣ.........
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
διαφέρουν και ΠΑΡΑ-διαφέρουν........

Η βλαμμένη ισοπεδωτική λογική Αι Κιού ραδικιού που βλέπει τα πάντα ίδια είναι για γέλια. Αλλά θα μου πεις πατέντα του ΚΚ είναι..... Τι περιμένω στον πειρσσό να φυτρώσει; Ραδίκια και ραπανάκια μόνο....
Έτσι όπως κατάντησε το Πασόκ επί Σημίτη δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα 2 κόμματα!Μόνο τα πρόσωπα αλλάζουν!Αν έκλεινες την τηλεόραση και σου λέγανε ότι αυτή την εποχή κυβερνάει το Πασόκ...δεν θα σου έκανε καμμία εντύπωση!!!!!
Αν εσύ βλέπεις κάποιες σημαντικές διαφορές πες τις μας και εμάς! :think:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Έτσι όπως κατάντησε το Πασόκ επί Σημίτη δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα 2 κόμματα!Μόνο τα πρόσωπα αλλάζουν!Αν έκλεινες την τηλεόραση και σου λέγανε ότι αυτή την εποχή κυβερνάει το Πασόκ...δεν θα σου έκανε καμμία εντύπωση!!!!!
Αν εσύ βλέπεις κάποιες σημαντικές διαφορές πες τις μας και εμάς! :think:
ρε φίλε είναι λογική αυτή;
τα πρόσωπα διαφέρουν..... Και τι άλλο έπρεπε δλδ να διαφέρει;
Απίστευτη λογική.......
Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός είναι το ίδιο αφού παίζουν το ίδιο σύστημα π.χ. 4-3-3....
Απλά οι ποδοσφαιρστές διαφέρουν....
Συγγνώμη αλλά εδώ κολλάει άριστα το
τζέρκινγκ......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σωστός!!!Το χρέος δεν μετριέται σε απόλυτα νούμερα, αλλά σε ποσοστό επί του Ακαθαρίστου Εθνικού Προϊόντος.
καλά αυτό είναι παγκόσμια πατέντα... Δεν ανακαλύψαμε πάλι οι έλληνες τον τροχό....
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Δεν μας είπες καμμία διαφορά όμως περσόνα!Με τζέρκινγκ ξέρω να απαντάω κι εγώ...
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
καλά τώρα πλάκα κάνεις;
εδώ ο Καρατζαφέρης πριν τις εκλογές (αν και δηλεί ακροδεξιός) εξυμνούσε θέσιες τις 17Ν.....

Γιατί η Αριστερά να τα πηγαίνει καλά με το ΠΑΣΟΚ;

Ελληνο-ΦΡΕΝΕΙΑ.......

Μαλάκα μου (που λέει ο λόγος) αυτό δεν είναι χώρα... :headbang: :headbang:
Η "αριστερότερα" από τους σοσιαλιστές μισούν πρωτίστως του σοσιαλιστές, οι ακροδεξιοί θαυμάζουν τον Τσε Γκεβάρα.
Α και η Ελλάδα του Καραμανλή είναι η μόνη χώρα της ΕΕ στην οποία δεν υπάρχει δεξιό κόμμα ("εμείς δεν είμαστε δεξιοί αλλά προοδευτικοί του μεσαία (από-)χωρου" λέει ο Μπούλης). :jerking: :jerking: :jerking:
Άλλοι θέλαν να καταργήσουν την πάλη των τάξεων, αλλά η είδηση είναι τελικά αλλού:
Ελλάδα: η πρώτη χώρα στην οποία καταργήθηκε η δεξιά! Ποιος μας κυβερνά ρε γμτ τελικά??? :idiot: :idiot:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Και ένα τελευταίο για το Φέθρυ.
Φίλε Φέθρυ, εσύ δεν έχεις καν το τακτ να τηρείς ίσες αποστάσεις.
Στην πραγματικότητα το ΠΑΣΟΚ σε ενοχλεί πιο πολύ από τη ΝΔ. Αν δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, μέτρα σε αυτό το θρεντ πόσα ποστς έχεις γράψει για να κριτικάρεις το ΠΑΣΟΚ και πόσα κατά της ΝΔ. Ειρωνεύεσαι αυτούς που υποστηρίζουν το ΠΑΣΟΚ, αλλά ελάχιστα τους άλλους…
Και αυτό είναι κατάντια για κάποιον που θέλει να λέγεται αριστερός. Και δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια αυτού που λέγεται ελληνική «αριστερά». Οι συνεργάτες του Μητσοτάκη παραδίδουν μαθήματα πολιτικού ήθους και αριστεροσύνης!
Αλήθεια, μιας και σου αρέσει να ανατρέχεις στο απώτερο παρελθόν και ξεθάβεις Τόμπρες και Κουτσόγιωργες (μέγιστες μαλακίες του ΠΑΣΟΚ για να μην νομίζεις πως δεν πέρνω θέση), τι έχεις να πεις γι αυτήν την περίοδο; Καλώς έγινε η κουμπαριά με το Δρακουμέλ;
Θέλω λοιπόν να σε πληροφορήσω πως κανένα κομμουνιστικό κόμμα στην Ευρώπη δεν έχει εξισώσει τους σοσιαλιστές με τους δεξιούς. Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν εκ μέρους του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Για αυτό λέω πως αυτοί είναι ακόμη πιο τριτοκοσμικοί…

Εν πρώτοις δεν είμαι διαιτητής για να παίρνω ίσες αποστάσεις, με τον τρόπο τουλάχιστον που το εννοείς εσύ.
Εν δευτέροις, όταν στο παρόν θρεντ ακούγονται τόσες παπαριές μαζεμένες απο τους ΠΑΣΟκους του θρεντ (όπως π.χ. με τον imaginas.gr που προσπάθησε να μας πείσει οτι δεν έγινε κανένα σκάνδαλο στο ΧΑΑ το 1999), απαντάω αναλόγως.
Δεν φταίω εγώ αν η ποιότητα των επιχειρημάτων του Γιώργου ή του στρέιτ ήταν ασύγκριτα καλύτερη απο κάτι άλλων που με χαρακτήριζαν αυθαίρετα οπαδό της ΝΔ και "αριστερό με δεξιά τσέπη", λες και ξέρουν τα οικονομικά μου.
Τώρα σ' αυτό που με ρωτάς, αν κουμπαριά με τον Δρακουμέλ εννοείς την κυβέρνηση Τζανετάκη του 1989, θα σου απαντήσω πως ήταν μονόδρομος για την εποχή. Εκτός αν οι ιστορίες για τα πάμπερς που ακούγαμε τότε καθημερινά θα ήθελες να έχουν παραγραφεί. Άλλωστε, μερικούς μήνες μετά έγινε και η Οικουμενική του Ζολώτα, στην οποία το ΠΑΣΟΚ συμμετείχε κανονικά. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι αν έγινε καλώς ή όχι η κυβέρνηση του Τζανετάκη το 1989, αλλά αν όντως έκανε την κάθαρση. Και εκεί θα συμφωνήσω οτι το μαχαίρι δεν έφτασε στο απόστημα, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Όσο για τα αριστερά κόμματα της Ευρώπης που έκαναν την πατάτα και μπήκαν σε κυβερνήσεις με τους σοσιαλιστές (και μιλάω για απείρως σοβαρότερους απο τον Βενιζέλο και τον Τσοχατζόπουλο σοσιαλιστές), τώρα ψάχνουν να βρουν την ψήφο τους στις εκλογές. Συνεπώς, αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει να αυτοκτονήσει, μην περιμένεις απο κει να σας δώσει σανίδα σωτηρίας για να ξαναγυρίσετε στην κυβέρνηση. Αν είσαστε μάγκες, κάντε το μόνοι σας.

Υ.Γ. Που ήσουνα όμως όταν έλεγα για το Κράτος της Δεξιάς (πριν μερικούς μήνες ακόμα) και πέφτανε όλοι οι δεξιοί να με φάνε; Που ήταν τότε οι ΠΑΣΟΚοι να κάνουν "αντιπολίτευση"; Ή μήπως υπάρχετε μόνο όταν κοντοζυγώνουν εκλογές;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δεν μας είπες καμμία διαφορά όμως περσόνα!Με τζέρκινγκ ξέρω να απαντάω κι εγώ...
άμα δεν καταλαβαίνεις την διαφορά Ολυμπιακού Παναθηναικού εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω....
Είναι τόσα πολλά που πρέπει να έχεις βαθειά γνώση ποδοσφαίρου (συγγνώμη πολιτικής) για να καταλάβεις.....

Βέβαια για τις γκόμενες που δεν ξέρουν χριστό από μπάλλα υπάρχει και το ενδεχόμενο να φωνάξουν γκόοοοοοοοοολ. Απλά θα είναι του αντιπάλου.....
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
άμα δεν καταλαβαίνεις την διαφορά Ολυμπιακού Παναθηναικού εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω....
Είναι τόσα πολλά που πρέπει να έχεις βαθειά γνώση ποδοσφαίρου (συγγνώμη πολιτικής) για να καταλάβεις.....

Βέβαια για τις γκόμενες που δεν ξέρουν χριστό από μπάλλα υπάρχει και το ενδεχόμενο να φωνάξουν γκόοοοοοοοοολ. Απλά θα είναι του αντιπάλου.....
Πάλι δεν απαντάς...η παρομοίωση σου όμως δεν είναι άσχημη!Όπως κλέβουν τα κόμματα όταν είναι στην εξουσία κάπως έτσι κλέβουν και τα πρωταθλήματα οι 2 απατ-αιώνιοι όποτε τους δίνεται η ευκαιρία!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ποιος μας κυβερνά ρε γμτ τελικά??? :idiot: :idiot:

ένας ανεπάγγελτος χωρατατζής που θεωρείται ο καταλληλότερος για πρωθυπουργός.......
Βάλε ρε μαλάκα Σημίτη τα πτυχία και τις ξένες γλώσσες και τα συγγράματα όλα στον κώλο σου.....

Χούι ρε βλαχομπινέδες λουγκροτσολιάδες.......
Αλλο Κοζάνη άλλο Λωζάνη ρε.... Νούμερα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom