Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.554
Πόντοι
41.447
Αν είναι τόσο κοντά φίλε, καλά είναι, γιατί παραπάνω δεν λέει. Έχω ζήσει 2 φορές επαρχία αναγκαστικά και είναι τελικά μία φρίκη. Είναι αλλιώς να πηγαίνει κανείς εκδρομή στην επαρχία και να λέει πόσο όμορφα είναι και τι ωραία που είναι μακριά από το χάος της Αθήνας, και άλλο πράγμα να ζει μόνιμα κάποιος εκεί με όλους τους περιορισμούς και τις στερήσεις που συνεπάγεται η ζωή. Αν την έχεις βολέψει όπως λες, μαγκιά σου και μπράβο σου.

είναι τι θέλει κανείς φιλε μου...
η τοποθεσία που λέω συνδιάζει βουνό -θάλασσα.
ειναι μία ωρα και κάτι γρήγορη οδήγηση (εθνική οδός) απο την Αθηνα.
Οταν γίνει (αμην και πότε) και ηλεκτροκίνητος ο προαστιακός θα απέχει μια ωρα απο την Αθηνα.
Με ένα pc και γρήγορο ιντερνετ, μια ΝΟΒΑ, είμαι ΟΚ για το χειμώνα.
Γιατί μήπως τις καθημερινές στην Αθήνα μένει χρόνος τον Χειμώνα να διασκεδάσεις?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
είναι τι θέλει κανείς φιλε μου...
η τοποθεσία που λέω συνδιάζει βουνό -θάλασσα.
ειναι μία ωρα και κάτι γρήγορη οδήγηση (εθνική οδός) απο την Αθηνα.
Οταν γίνει (αμην και πότε) και ηλεκτροκίνητος ο προαστιακός θα απέχει μια ωρα απο την Αθηνα.
Με ένα pc και γρήγορο ιντερνετ, μια ΝΟΒΑ, είμαι ΟΚ για το χειμώνα.
Γιατί μήπως τις καθημερινές στην Αθήνα μένει χρόνος τον Χειμώνα να διασκεδάσεις?
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Αυτή η απάτη ότι στην επαρχία υποφέρεις είναι απίστευτη μαλακία....
Βέβαια άλλο να μένεις στα Τρίκαλα και άλλο στην Χαλκίδα.....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
κάτσε να δείς γέλιο σε 2-3 χρόνια που με τις γελοιές υποδομές που έχει η Αθηνα και τον συνεχή αυξανόμενο αριθμό αυτοκινήτων που κυκλοφορεί, θα ακινητοποιηθουν όλα τα οχήματα στους δρόμους. Τουλάχιστον τις ωρες αιχμής...Ετσι λένε οι συγκοινωνιολόγοι...

Εγώ έχω αρχίσει πάντως να κάνω τα κουμάντα μου και τα σχέδια μου να την κάνω για την επαρχία ΜΟΝΙΜΑ...
M είδη οι δρομοι γαμιούνται και δεν φταίνε τοσο τα αυτοκίνητα αλλά τα γαμωφανάρια που όταν αναβει πρασινο το μπροστά ειναι κόκκινο και στις εσόδους-εξόδους οι μαλάκες πατάνε τις γραμμες και κολλάνε όλα.Δεν εχει διαχωριστικα σαν αυτα που βαζουν στις στροφές για τα λεωφορια
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
M είδη οι δρομοι γαμιούνται και δεν φταίνε τοσο τα αυτοκίνητα αλλά τα γαμωφανάρια που όταν αναβει πρασινο το μπροστά ειναι κόκκινο και στις εσόδους-εξόδους οι μαλάκες πατάνε τις γραμμες και κολλάνε όλα.Δεν εχει διαχωριστικα σαν αυτα που βαζουν στις στροφές για τα λεωφορια

δε φταίει μόνο αυτό......
Ολες οι έξοδοι π.χ. της Αττικής οδού καταλήγουν σε δρομάκια-καντούνια......
Η ΑΤΤΙΚΗ οδός μπουκώνει πλέον καθημερινά, γιατί έχουμε έναν αυτοκινητόδρομο τύπου Αουτομπαν που στις εξόδους ενώνεται με γιοφύρια του 50.......
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
είναι τι θέλει κανείς φιλε μου...
η τοποθεσία που λέω συνδιάζει βουνό -θάλασσα.
ειναι μία ωρα και κάτι γρήγορη οδήγηση (εθνική οδός) απο την Αθηνα.
Οταν γίνει (αμην και πότε) και ηλεκτροκίνητος ο προαστιακός θα απέχει μια ωρα απο την Αθηνα.
Με ένα pc και γρήγορο ιντερνετ, μια ΝΟΒΑ, είμαι ΟΚ για το χειμώνα.
Γιατί μήπως τις καθημερινές στην Αθήνα μένει χρόνος τον Χειμώνα να διασκεδάσεις?
Δεν έχεις άδικο, πλην όμως έχεις τη δυνατότητα οποτεδήποτε θελήσεις να βγεις στην Αθήνα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην επαρχία, και το λέω επειδή το έχω ζήσει στο πετσί μου. Από την άλλη πλευρά, διαφέρει επαρχία από επαρχία.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
δε φταίει μόνο αυτό......
Ολες οι έξοδοι π.χ. της Αττικής οδού καταλήγουν σε δρομάκια-καντούνια......
Η ΑΤΤΙΚΗ οδός μπουκώνει πλέον καθημερινά, γιατί έχουμε έναν αυτοκινητόδρομο τύπου Αουτομπαν που στις εξόδους ενώνεται με γιοφύρια του 50.......
Σωστό και αυτό.Ασε που αρχίζουν και γίνονται και ατυχήματα πλεον στην κατα τα αλλα ασφαλη αττικη οδο
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Αυτή η απάτη ότι στην επαρχία υποφέρεις είναι απίστευτη μαλακία....
Βέβαια άλλο να μένεις στα Τρίκαλα και άλλο στην Χαλκίδα.....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Έχεις ζήσει επαρχία ανεπιθύμητο πρόσωπο; και μάλιστα με μέρος κάτω των 1000 κατοίκων;
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Παρε να έχεις ΜΑΛΑΚΑ έλληνα.Τον βουλγαράκη λέγαμε αλλα και αυτός ο Κ.....λης δεν πάει πίσω
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Παρε να έχεις ΜΑΛΑΚΑ έλληνα.Τον βουλγαράκη λέγαμε αλλα και αυτός ο Κ.....λης δεν πάει πίσω
αγαπητέ.
Οι περισσότεροι από αυτούς γνωρίζουν ότι έρχεται το τέλος.
Τώρα λοιπόν τρώνε όσο και ό.τι μπορούν.. Θεωρώ ότι οι πολιτική θύελλα στην Ελλάδα είναι γαρ εγγύς........
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Παρε να έχεις ΜΑΛΑΚΑ έλληνα.Τον βουλγαράκη λέγαμε αλλα και αυτός ο Κ.....λης δεν πάει πίσω

Για να δικαιολογήσω το μισθό μου και να ανάψω τα λαμπάκια του Ανεπιθύμητου, ο Μάκης έχει μια τάση να βλέπει σκάνδαλα εκεί που δεν υπάρχουν και να μην βλέπει εκεί που υπάρχουν...
Το ότι ένα μέλος της νδ "καταγγέλει" σκάνδαλα του Νάκου δεν σημαίνει ούτε ότι είναι πράγματι σκάνδαλα ούτε ότι δεν έχει κάτι άλλο στο μυαλό του (ξεκαθάρισμα εσωκομματικών λογαριασμών το λένε στο χωριό μου)...

Σκάνδαλο είναι το Βατοπέδι...
Το να κάνει κάποιος αναφορά εις βάρος εισαγγελέα δεν είναι σκάνδαλο...
Επί πασοκ μάλιστα δεν γινόντουσαν καν αναφορές- κατευθείαν δυσμενή μετάθεση προτιμούσαν για τους απέιθαρχους δικαστικούς...

Και κάτι άλλο..
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, επί πασοκ η δικαιοσύνη δεν έδειχνε τέτοια αντανακλαστικά όπως πχ τώρα ο Σανιδάς, τον οποίο δεν τον λες και πασόκο...
Να θυμηθούμε ποιοι δικαστές χειρίστηκαν κρίσιμες υποθέσεις επί πασοκ;

Το ξαναλέω...Προτιμώ τη βρωμιά που βλέπω και μυρίζω παρά τη βρωμιά που μου την κρύβουν και με πλακώνουν στα αποσμητικά...
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Για να δικαιολογήσω το μισθό μου και να ανάψω τα λαμπάκια του Ανεπιθύμητου, ο Μάκης έχει μια τάση να βλέπει σκάνδαλα εκεί που δεν υπάρχουν και να μην βλέπει εκεί που υπάρχουν...
Το ότι ένα μέλος της νδ "καταγγέλει" σκάνδαλα του Νάκου δεν σημαίνει ούτε ότι είναι πράγματι σκάνδαλα ούτε ότι δεν έχει κάτι άλλο στο μυαλό του (ξεκαθάρισμα εσωκομματικών λογαριασμών το λένε στο χωριό μου)...

Σκάνδαλο είναι το Βατοπέδι...
Το να κάνει κάποιος αναφορά εις βάρος εισαγγελέα δεν είναι σκάνδαλο...
Επί πασοκ μάλιστα δεν γινόντουσαν καν αναφορές- κατευθείαν δυσμενή μετάθεση προτιμούσαν για τους απέιθαρχους δικαστικούς...

Και κάτι άλλο..
Αν δεν με απατά η μνήμη μου, επί πασοκ η δικαιοσύνη δεν έδειχνε τέτοια αντανακλαστικά όπως πχ τώρα ο Σανιδάς, τον οποίο δεν τον λες και πασόκο...
Να θυμηθούμε ποιοι δικαστές χειρίστηκαν κρίσιμες υποθέσεις επί πασοκ;

Το ξαναλέω...Προτιμώ τη βρωμιά που βλέπω και μυρίζω παρά τη βρωμιά που μου την κρύβουν και με πλακώνουν στα αποσμητικά...
Θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου μας παραπάνω, αν και είναι λίγο πρωτότυπη η προσέγγισή του, με έναν όρο:κάποιος να μου πει ποιος και πότε καταδικάστηκε από τη ΝΔ για σκάνδαλο, και πήγε και φυλακή κατόπιν απόφασης ποινικού δικαστηρίου. Από το ΠΑΣΟΚ έχουν δικαστεί στελέχη κατά καιρούς, και μάλιστα κάποιοι έχουν εκτίσει και ποινές στη φυλακή. Και εάν έφταιξαν, πολύ καλά έκαναν. Ποιος νεοδημοκράτης έχει καταδικαστεί ποτέ και έχει εκτίσει ποινή στη φυλακή; και μήπως τελικά η δικαιοσύνη, όπου εκεί όλα παραπέμπονται, αποτελεί απλά ένα μέσο ''ξεπλύματος'' των όποιων υπαρκτών ή ανύπαρκτων σκανδάλων;
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.554
Πόντοι
41.447
Το ξαναλέω...Προτιμώ τη βρωμιά που βλέπω και μυρίζω παρά τη βρωμιά που μου την κρύβουν και με πλακώνουν στα αποσμητικά...

Η βρωμιά είναι βρωμιά φίλε όμως...
Δεν αλλάζει.
 

Επισκέπτης
Αν είναι τόσο κοντά φίλε, καλά είναι, γιατί παραπάνω δεν λέει. Έχω ζήσει 2 φορές επαρχία αναγκαστικά και είναι τελικά μία φρίκη. Είναι αλλιώς να πηγαίνει κανείς εκδρομή στην επαρχία και να λέει πόσο όμορφα είναι και τι ωραία που είναι μακριά από το χάος της Αθήνας, και άλλο πράγμα να ζει μόνιμα κάποιος εκεί με όλους τους περιορισμούς και τις στερήσεις που συνεπάγεται η ζωή. Αν την έχεις βολέψει όπως λες, μαγκιά σου και μπράβο σου.

Γιατι ειναι φρικη να ζεις στην επαρχια ?
Μετα απο 5 χρονια καραβια και αλλα 6 σχεδον Αθηνα αποφασισα και γυρισα στο χωριο. Λιγο δυσκολα στην αρχη, αλλα τωρα ειναι μια χαρα. Κλεινω φετος 5 χρονια στο χωριο και αν τα οικονομικα μου ηταν καλυτερα, θα ελεγα οτι την εχω φτιαξει τελεια.......
Βεβαια και πριν φυγω στο χωριο ζουσα οποτε ηξερα τι με περιμενει. Παντως τωρα οσα και να μου δινανε δεν ξανα φευγω απο το χωριο.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Γιατι ειναι φρικη να ζεις στην επαρχια ?
Μετα απο 5 χρονια καραβια και αλλα 6 σχεδον Αθηνα αποφασισα και γυρισα στο χωριο. Λιγο δυσκολα στην αρχη, αλλα τωρα ειναι μια χαρα. Κλεινω φετος 5 χρονια στο χωριο και αν τα οικονομικα μου ηταν καλυτερα, θα ελεγα οτι την εχω φτιαξει τελεια.......
Βεβαια και πριν φυγω στο χωριο ζουσα οποτε ηξερα τι με περιμενει. Παντως τωρα οσα και να μου δινανε δεν ξανα φευγω απο το χωριο.
Ίσως έχει να κάνει με το τι ψάχνει και θέλει κανείς στη ζωή του φίλε μου. Για εμένα ήταν φρίκη πάντως. Ίσως εάν ήμουν παντρεμένος να περνούσα καλύτερα στη συγκεκριμένη επαρχία όπου ήμουν.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Το ερώτημα «με ποια κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ» είναι σίγουρα υποκειμενικό. Προσωπικά περνώ καλύτερα τώρα, διότι δουλεύω 14 ώρες την ημέρα και έτυχε να πάνε καλύτερα οι δουλειές μου. Είμαι αισιόδοξος πως προσωπικά θα συνεχίσω να τα πηγαίνω καλά όποια κυβέρνηση και αν βγει.
Άρα εκ πρώτης όψεως στ’ @@ μου ότι και γίνει.

ΑΛΛΑ, το ερώτημα είναι:
1) Υπάρχει κάποια στοιχειώδης πρόοδος σε σχέση με αυτά που αναμένω από το κράτος τα τελευταία 5 χρόνια?
2) Υπάρχει κάτι που να είναι καλύτερο σε αυτή τη χώρα σε σχέση με πριν? Υπάρχει κάτι θετικό που θα αφήσει πίσω της η ΝΔ? Κάποιο επίτευγμα? Κάτιτις?

Η απάντηση είναι δυστυχώς όχι και στα 2 ερωτήματα.

Η θητεία του Καραμανλή είναι μια πιο soft εκδοχή της αποτυχημένης θητείας του Μητσοτάκη.
Προσωπικά δεν έκρυψα πως ψηφίζω ΠΑΣΟΚ σταθερά τα τελευταία χρόνια. Το κάνω καταρχήν διότι ανήκω στην κεντροαριστερά. Οι δεξιές κυβερνήσεις είναι σε όλες τις χώρες (στο 90% των περιπτώσεων) χειρότερες από τις σοσιαλιστικές και αριστερές. Είναι αυταρχικές και κοιτούν πρώτα το συμφέρον των βολεμένων και όχι της κοινωνίας.

Το έχω ξαναγράψει: όλα τα ελληνικά κόμματα είναι τριτοκοσμικά. Το ΠΑΣΟΚ είναι επίσης τριτοκοσμικό κόμμα. Έτσι το έκανε δυστυχώς ο Αντρέας, μια από τις πιο αμφιλεγόμενες προσωπικότητες της μεταπολίτευσης. Αλλά το ΠΑΣΟΚ δεν παύει να είναι το λιγότερο τριτοκοσμικό της Ελλάδας. Για ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

Ψηφίζω επίσης ΠΑΣΟΚ, παρά ότι δεν μου αρέσει και υπολείπεται πολύ ενός κόμματος που θα ήθελα, αλλά γιατί είμαι πραγματιστής. Σε μια χώρα μπουρδέλο, δεν έχουμε την πολυτέλεια να λέμε «όλοι ίδιοι είναι». Μόνο σ’ αυτό συμφωνώ με το Germaon.
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, και δεν μπορούμε να προτιμήσουμε τον τυφλό έναντι του μονόφθαλμου διότι θα προτιμούσαμε να έχουμε κάποιον που να έχει και τα 2 του μάτια. Αυτή είναι η δική μου απάντηση στο Φέθρυ.

Όποια πρόοδος σημειώθηκε στην Ελλάδα (με χίλια άλλα στραβά) ήταν έργο του ΠΑΣΟΚ. Ο Μητσοτάκης και ο Κωστάκης ο Β’ δεν άφησαν τίποτα πίσω τους.
Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα κόμμα που μέσα στη μαλακία του κάτι έκανε. Χαίρομαι που χρησιμοποιώ τα ΚΕΠ, το μετρό και την Αττική Οδό. Χαίρομαι που η Αθήνα του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με την τριτοκοσμική Αθήνα του 1996. Που δεν ντρέπομαι πια όταν έχω να υποδεχτώ έναν ξένο φίλο μου στο αεροδρόμιο (το θυμάστε το Ελληνικό;).
Φαγώθηκαν λεφτά; Στ’@@ μου. Λεφτά πάντα τρώγονται, τρώγονται και τώρα με μηδενική παραγωγή έργου.
Εγώ ξέρω πως από το 2004 και ύστερα δεν έγινε τίποτα.
Ντρέπομαι για την κατάντια της χώρας που έκανε όλους να παραμιλάνε με τους ολυμπιακούς αγώνες.
Ντρέπομαι που με περνάνε από πάνω για πολύ μαλάκα.
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ.
Αυτό ούτε στην Σοβιετία και την Ουγκάντα δεν έχουν συμβεί.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
11
Like
3.492
Πόντοι
4.615
Η βρωμιά είναι βρωμιά φίλε όμως...
Δεν αλλάζει.


ΣΩΣΤΟΣ
Βρωμιά και διαπλοκή και διαφθορά υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, είναι άρρηκτα συνδεδεμένες αυτές οι έννοιες με την άσκηση εξουσίας πιστεύω. Το θέμα είναι ότι ο κ. Καραμανλής ανέβασε πολύ υψηλά τον πήχη των προσδοκιών του λαού από την κυβέρνησή του. Έκανε αντιπολίτευση κυρίως ως εισαγγελέας και όχι ως πολιτικός αρχηγός. Έδωσε την εικόνα ότι ερχόμενος στην εξουσία θα στείλει στη φυλακή όλους τους κλέφτες του κακού ΠΑΣΟΚ  και ότι εκείνος θα κυβερνούσε με γνώμονα το Ιερό Ευαγγέλιο και όργανο δικαιοσύνης την Ιερή Εξέταση. Όταν εν μία νυκτί διεγράφη ο κ. Πολύζος, ο οποίος είπε κάτι απολύτως αυτονόητο, ότι δηλαδή διεφθαρμένοι υπάρχουν σε όλα τα κόμματα, αυτομάτως απεδέχθη ότι απαξάπαντες στη ΝΔ είναι άσπιλοι, τίμοι, αγνοί και αμόλυντοι, κάτι το οποίο φυσικά και δεν συμβαίνει σε κανένα κόμμα.
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Παντως τοσα χρονια με πασοκ και τωρα νδ μας γαμανε συνεχως και μαλιστα χωρις σαλιο
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Και κάτι άλλο, γιατί είδα πολλούς από εσάς να αναφέρουν εσφαλμένα στοιχεία για την ιστορία του Ελληνικού χρέους. Φίλοι, μην πέφτετε θύματα του Αλογοσκουφο- Ρουσσοπούλειου παραμυθιού.
Τα δυσβάσταχτο χρέος στην Ελλάδα δεν το έκανε το ΠΑΣΟΚ, αλλά ο Μητσοτάκης. Ανατρέξτε σε όποια βάση δεδομένων θέλετε. Tα στοιχεία από το 1996 και ύστερα υπάρχουν σε αυτή σελίδα της eurostat:

Το χρέος μετριέται διεθνώς ως % του ΑΕΠ.
Το 81 ήταν γύρω στο 30%. Το ΠΑΣΟΚ το αύξησε πράγματι σημαντικά μέχρι το 1989 και το πήγε  στο 70%. Αλλά ήταν ακόμη σε ανεκτά επίπεδα σε σχέση με τα διεθνή standards (κατά το Μάαστριχτ πχ, μια χώρα πρέπει να έχει χρέος < 60% του ΑΕΠ).
Η μεγάλη εκτόξευση του χρέους έγινε επί Μητσοτάκη: από το 1989 στο 1993 αυξήθηκε από το 70% στο 110% του ΑΕΠ!!!!!!!!!!!!!!! Σε μόλις 4 χρόνια ο αξέχαστος!
Το ΠΑΣΟΚ του λογιστάκου Σημίτη έκανε όλα τα έργα που έκανε (συμπεριλαμβανομένων των ολυμπιακών αγώνων που υποτίθεται πως μας καταχρέωσαν) και μείωσε το χρέος από το 110% του στο 99% το 2004.
Τέλος στο κουτόχορτο και στην καραμέλα του χρέους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom