Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν ξερω διακρινω μια υποβοσκουσα γκλαμουρια...Και αυτες οι θεσεις του ρε παιδι μου πολυ κουφιες.Πιο πολυ μου κανει οτι εχει υιοθετησει ενα πιασαρικο αριστερο λουκ πουλωντας ουτοπιες και κερδιζοντας ψηφους απο πιτσιρικαδες-κυριως-που δεν μπορουν να ξεχωρισουν το βαθος απο την επιφανεια,παρα μια ουσιαστικη αριστερη πολιτικη που εκφραζει τα λαικα στρωματα

Φίλε μου δεν έχω καμμιά διάθεση να αντιδικήσουμε.
Πέσμας όμως καθαρά τις δικές σου απόψεις και άσε το ΣΥΡΙΖΑ στη "γκλαμουριά" του.
Μη με αρχίσεις όμως στα γνωστά περί Μάαστριχτ κλπ, τα βαριέεεεεεεεμαι λέμε.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε μου δεν έχω καμμιά διάθεση να αντιδικήσουμε.
Πέσμας όμως καθαρά τις δικές σου απόψεις και άσε το ΣΥΡΙΖΑ στη "γκλαμουριά" του.
Μη με αρχίσεις όμως στα γνωστά περί Μάαστριχτ κλπ, τα βαριέεεεεεεεμαι λέμε.
Χαχαχα καμμια σχεση...Μααστριχ?Αντιδικια?  :2funny:
Μαλλον εισαι φορτωμενος απο πριν...Η αποψη μου για τον Συριζα ειναι αυτη που διαβασες εκτος αν θελεις να προσθεσεις κατι που θα με κανει να αναθεωρησω.Ψηφιζω αριστερα εκτος απο 1 φορα (2004)που ψηφισα ΝΔ για να φυγουν τα λαμογια αλλα μετα  :headbang:  :headbang:  :headbang:.Την δεκαετια του 70 βλεπεις ημουν βρεφος και τωρα στα 35 καταλαβα τι σημαινει το συνθημα "ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια".Η γνωμη μου για την εξοδο απο την σημερινη κατασταση ειναι οτι το πασοκ πρεπει να διαλυθει και μεσα απο τις σταχτες του να γεννηθει παλι ο κεντρωος χωρος αγνος και ιδεολογος οπως τον ειχε παρουσιασει ο παπανδρεου το 81 (στα χαρτια βεβαια).Αυτο πιστευω οτι ζηταει ο κοσμος...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
το θεμα ειναι οτι η ΝΔ ηρθε σαν μεσιας που θα ελυνε τα προβληματα της καθημερινοτητας της διαφθορας και θα εδινε βαρος στο πολιτη που περναγε τοτε ασχημα. αρα εγω δημηουργησα αυτες τις προσδοκιες; δεν ξεραν τη παραλαμβαναν; δεν μπορει να εισαι 5χρονια κυβερνηση και ναλες οτι για ολα φταιει το πασοκ. αυτο δειχνει ανικανοτητα. και το πασοκ παρελαβε το 93 χαωδη κατασταση αλλα δεν ελεγε εοι 5χρονια παρελαβα καμενη γη.

Aναρωτηθείται λίγο... Λέτε "πέρναγε καλά ο κόσμος επί ΠΑΣΟΚ". Αναρωτηθείτε όμως γιατί. Τι γινόταν και πέρναγε καλά? Από την πολύ πλούσια βιομηχανική παραγωγή της χώρας και την υψηλή τεχνολογία ή το πετρέλαιο που παράγει έκανε δίκαιη μοιρασιά? Μήπως τύπωναν περισσότερα χρήματα στο νομισματοκοπείο? Μήπως είχαν κάνα μαγικό ραβδί και με μαγικά έβγαζαν λαγούς από καπέλα?
Απλά να έχετε υπόψη σας κάτι. Την περίοδο αυτή τα χρήματα που έπεσαν στη χώρα ήταν πολλά!ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.Ιλλιγγιώδη νούμερα. Τα λεφτά που ήρθαν στη χώρα σε λίγα χρόνια δεν είχαν εισρεύσει σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορία του ελληνικού κράτος. Όχι ανά περιόδους. Και αθροιστικά. Ακόμη και τα Μάρσαλ το 50 ψίχουλα ήταν μπροστά στα "Ντελόρ". Αλλά και τα λεφτά του Μάρσαλ που είχε πάρει η Γερμανία και άλλες χώρες και ανοικοδομήθηκαν, τίποτα δεν ήταν σε αυτά που ήρθαν τότε εδώ. Με λιγότερα χρήματα τότε - σε ίδιες τιμές- η Γερμανία έγινε αυτό που έγινε.
Στην Ελλάδα λοιπόν τι γίνανε όλα αυτά τα χρήματα? Τόσα χρήματα έπεσαν και η χώρα πήγε από το 5 στο 6 ενώ έπρεπε να απογειωθεί στο 10 και παραπάνω.
Επίσης εκείνη ήταν μια περίοδος όπου ο δανεισμός ήταν εύκολος. Ο δημόσιος και ο ιδιωτικός. Χαμηλά επιτόκια και περίοδος ευφορίας για τις χρηματαγορές. Για τα πακέτα της Ε.Ε. δεν είμαι σίγουρος ότι το ΠΑΣΟΚ τα έφερε. Όποιος και να κυβερνούσε θα ερχόντουσαν. Σωστό ή λάθος? Αυό για το οποίο ήταν υπεύθυνη η κυβέρνηση ήταν η απορροφητικότητα. Αυτή ήταν τραγική. Για το δεύτερο δηλαδή το ευνοικό κλίμα με τα χαμηλά επιτόκια η κυβέρνηση μια συνεισφορά σε αυτή τη μακροικονομική σταθερότητα την είχε. Αλλά όπως και ναχει ευνοικό κλίμα διεθνώς υπήρχε. ( με τις σαθρές βάσεις βέβαια των οποίων τα αποτελέσματα σήμερα βλέπουμε).
Τι έκανε λοιπόν το ΠΑΣΟΚ με τα λεφτά αυτά? Το αεροδρόμιο των Σπάτων που το παραχώρησε στους Γερμανούς με μια ληστρική αποικιοκρατική σύμβαση. Την απάτη του τραμ. Το μετρό της Αθήνας και την Αττική οδό , όπως και το Ρίο - Αντίρριο. Επίσης τα ολυμπιακά έργα τα οποία έγιναν μέσω δημόσιου δανεισμού.
Όταν λέμε ότι η χώρα ζει με δανεικά εννοούμε όχι ότι δανείζεται ο καθένας για καθετί. Αλλά κινητήριος δύναμη είναι ο δανεισμός. Με δανεικά λεφτά ξεκινάει ένα έργο και απο εκει και πέρα παίρνει μπρος η παραγωγή. Ο δανεισμός όμως είναι κόστος. Και έχει κόστος μόνο όταν χρησιμοποιηθεί παραγωγικά και αποφέρει μεγαλύτερο όφελος στο μέλλον. Ώστε να είναι ομαλή η αποπληρωμή του δανείου. όταν αυτά πηγαίνουν σε άχρηστα και αντιπαραγωγικά έργα ( όπως τα ολυμπιακά έργα) και σε άλλες πλείστες σπατάλες ων ουκ εστι αριθμός, τότε την πρόσκαιρη απολαυή σου την πληρώνεις πανάκριβα μετά.
Ναι η οικονομία πήγε καλά τότε. Έγιναν έργα, πληρώθηκε ο τσιμεντάς ο σιδεράς ο εργολάβος αυτός που βάζει πλαστικά κλπ κλπ κλπ.  Το ερώτημα είναι ωστόσο. Τα έργα αυτά απέδωσαν κάποιο όφελος? Κάνεις ένα έργο γιατί χρειάζεται κάπου και όχι απλά για να το κάνεις. Αλλιώς απλά μεταβίβασες εισόδημα σε κάποιους. Δεύτερον από τα κοινοφελή έργα πόσο κόστισαν? Πόσα ήταν τα συνολικά πακέτα που ήρθαν στη χώρα? Ποια  η διαφορά? Τι απέγινε?
Βέβαια θα μου πεις η Ν.Δ. θα έκανε περισσότερα? Όχι! Με βάση αυτά που βλέπω αμφιβάλλω αν θα κατάφερνε έστω και τα στοιχειώδη! Την είσοδο της Ελλάδας στον Ο.Ν.Ε. ( αφού αυτό επιδίωκε και αυτή) Η κυβέρνηση Σημίτη ήταν αποτελεσματική και έκανε μια άλφα διαχείριση στο μπουρδέλο αυτό. Όμως το ότι πέρναγε καλά ο λαός δεν οφείλεται αποκλειστικά στους χειρισμούς αυτούς αλλά μάλλον σε άλλους παράγοντες που για να λέμε και την αλήθεια δεν εκμεταλλεύτηκε και στο έπακρο η τότε κυβέρνηση για να περάσει ο λαός όπως μπορούσε καλά και αντάξια των θυσιών του και δεύτερον για να περνάει καλά ο λαός και στο μέλλον.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Χαχαχα καμμια σχεση...Μααστριχ?Αντιδικια?  :2funny:
Μαλλον εισαι φορτωμενος απο πριν...Η αποψη μου για τον Συριζα ειναι αυτη που διαβασες εκτος αν θελεις να προσθεσεις κατι που θα με κανει να αναθεωρησω.Ψηφιζω αριστερα εκτος απο 1 φορα (2004)που ψηφισα ΝΔ για να φυγουν τα λαμογια αλλα μετα  :headbang:  :headbang:  :headbang:.Την δεκαετια του 70 βλεπεις ημουν βρεφος και τωρα στα 35 καταλαβα τι σημαινει το συνθημα "ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια".Η γνωμη μου για την εξοδο απο την σημερινη κατασταση ειναι οτι το πασοκ πρεπει να διαλυθει και μεσα απο τις σταχτες του να γεννηθει παλι ο κεντρωος χωρος αγνος και ιδεολογος οπως τον ειχε παρουσιασει ο παπανδρεου το 81 (στα χαρτια βεβαια).Αυτο πιστευω οτι ζηταει ο κοσμος...

Δεν έχω την παραμικρή διάθεση να πείσω κανέναν, λέω απλώς τη γνώμη μου.
Τώρα πως γίνεται να βγαίνεις απο τα αριστερά στην αριστερά, αλλά στο διά ταύτα να αναζητάς τον "αγνό κεντρώο χώρο" (και μάλιστα σύμφωνα με το κατά Ανδρέα Παπανδρέου ευαγγέλιο), είναι κάτι που δεν έχω την παραμικρή διάθεση να παρακολουθήσω.
Να με συμπαθάς.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Δεν έχω την παραμικρή διάθεση να πείσω κανέναν, λέω απλώς τη γνώμη μου.
Τώρα πως γίνεται να βγαίνεις απο τα αριστερά στην αριστερά, αλλά στο διά ταύτα να αναζητάς τον "αγνό κεντρώο χώρο" (και μάλιστα σύμφωνα με το κατά Ανδρέα Παπανδρέου ευαγγέλιο), είναι κάτι που δεν έχω την παραμικρή διάθεση να παρακολουθήσω.
Να με συμπαθάς.
Η τελευταια μου προταση πιστευω οτι λυνει την απορια σου.Και εγω προσωπικα σαν πρωτο βημα θα στηριξω μια κεντρωα πολιτικη.Οσον αφορα τον παπανδρεου ελπιζω αυτο το "στα χαρτια" να σε διαφωτισει
Και ειπαμε ο Συριζα δεν ειναι ουτε αριστερα ουτε κεντρο, ειναι σημειο των καιρων
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Η τελευταια μου προταση πιστευω οτι λυνει την απορια σου.Και εγω προσωπικα σαν πρωτο βημα θα στηριξω μια κεντρωα πολιτικη.Οσον αφορα τον παπανδρεου ελπιζω αυτο το "στα χαρτια" να σε διαφωτισει
Και ειπαμε ο Συριζα δεν ειναι ουτε αριστερα ουτε κεντρο, ειναι σημειο των καιρων

Ξανά χωρίς διάθεση να αντιδικήσουμε, αλλά πως την εννοείς εσύ την Αριστερά;
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
δεν μπορει ρε συ να μην εισαι μελος του,πραγμα που ειναι και δικαιωμα  σου,δεν σε κρινω,ουτε ποτε θαχα αυτο το δικαιωμα,οταν μιλας σωστα σε επικροτω, αλλου ομως μπορω να συκρουστω μαζι σου και το ξερεις
Έχω πει χιλιάδες φορές οτι είμαι αριστερός και οτι θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ γιατί επικροτώ την μέχρι τώρα πορεία του.
Που σημαίνει οτι δεν έκρυψα τίποτα.
Πρέπει όμως ντε και καλά να γίνω μέλος του για να σε ευχαριστήσω;
Ή μήπως η γνώμη μου ως ανέντακτου αριστερού δεν σε ενδιαφέρει;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Η τελευταια μου προταση πιστευω οτι λυνει την απορια σου.Και εγω προσωπικα σαν πρωτο βημα θα στηριξω μια κεντρωα πολιτικη.Οσον αφορα τον παπανδρεου ελπιζω αυτο το "στα χαρτια" να σε διαφωτισει
Και ειπαμε ο Συριζα δεν ειναι ουτε αριστερα ουτε κεντρο, ειναι σημειο των καιρων
Τώρα δλδ αυτό είναι θέση;
Η νου δου είναι δεξιά;
Το ΠΑΣΟΚ είναι σοσιαλιστικό κόμμα;
Το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό κόμμα;
Το ΛΑΟΣ είναι ακροδεξιό κόμμα;
πλάκα κάνουμε;

ακριδεξιό κομμα ήταν η ΕΠΕΝ
δεξιό η ΕΡΕ
κεντρώο η Ενωση Κεντρου
και αριστερά το ΚΚΕσωτερικού.
Για Κομμουνιστές πρέπει να πάμε γύρω στο 50 60 για να βρούμε πραγματικούς....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δεν μπορει ρε συ να μην εισαι μελος του,πραγμα που ειναι και δικαιωμα  σου,δεν σε κρινω,ουτε ποτε θαχα αυτο το δικαιωμα,οταν μιλας σωστα σε επικροτω, αλλου ομως μπορω να συκρουστω μαζι σου και το ξερεις

Νο πρόμπλεμ Έκτορα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τώρα δλδ αυτό είναι θέση;
Η νου δου είναι δεξιά;
Το ΠΑΣΟΚ είναι σοσιαλιστικό κόμμα;
Το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό κόμμα;
Το ΛΑΟΣ είναι ακροδεξιό κόμμα;
πλάκα κάνουμε;

ακριδεξιό κομμα ήταν η ΕΠΕΝ
δεξιό η ΕΡΕ
κεντρώο η Ενωση Κεντρου
και αριστερά το ΚΚΕσωτερικού.
Για Κομμουνιστές πρέπει να πάμε γύρω στο 50 60 για να βρούμε πραγματικούς....

Μία διευκρινιστική ερώτηση:
Η Αριστερά και οι Κομμουνιστές είναι τελείως διαφορετικά πράγματα;
Ή μήπως -όπως πιστεύω εγώ- οι δεύτεροι είναι υποσύνολο στην πρώτη;
Όταν μιλάω φυσικά για Κομμουνιστές, εννοώ σοβαρούς ανθρώπους, όχι νοσταλγούς του Μπρέζνιεφ και του Χόνεκερ.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Ξανά χωρίς διάθεση να αντιδικήσουμε, αλλά πως την εννοείς εσύ την Αριστερά;
συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μπαίνω στον πειρασμό να πω την άποψη τη δική μου για την αριστερά. Η αριστερά είναι κατά τη γνώμη μου η πιο "κοινωνική" προοπτική ως βάση για τη συλλογική οργάνωση της κοινωνίας. βασίζεται εκεί. ανεξάρτητα τι μορφές μπορεί περαιτέρω να πάρει ( επαναστατικές η ρεφορμιστικές ή συγκεκριμένα να γίνει εργατική).
αλλά η βάση είναι γενικά ότι " κοιτάξτε, σαν άνθρωποι ο καθένας μόνος δε φτουράει, όι είσαι είσαι χάρη στον άλλον και στον παράλλο κλπ.". Προσοχή όμως! Αυτοσκοπός ( όπως το είχε θέσει και ο Καντ) παραμένει ο άνθρωπος! Ειδάλλως εκτρέπεται σε φασισμό!
Από εκεί και πέρα, μπορεί συγκεκριμένα η αριστερά να είναι εργατική αριστερά βασιζόμενη ωστόσο στην παραπάνω έννοια. Ότι η εργασία αποτελεί τη βάση της κοινωνίας και η εργατική τάξη την "ύστατη" τάξη στην οποία σε τελική ανάλυση ενσαρκώνεται το συμφέρον δυνητικά όλης της κοινωνίας. Η εργατική τάξη από τη μια προσπαθεί να άρει τον εαυτό της ( να μην είναι "εργάτες- μισθωτοί κάποιου) αλλά και να καταστήσει όλους "εργάτες-παραγωγούς".
Ειδικότερη μορφή αυτής της αριστεράς ήταν η κομμουνιστική αριστερά των μπολσεβίκων και της τρίτης διεθνούς. Η μορφή αυτή αριστεράς επιχείρησε να συντονιστεί με κάποια κινήματα κόμματα με κεντρικό συντονισμό το ΚΚΣΕ που υλοποίησε την προλεταριακή επανάσταση στη Ρωσία. ΄Το τι έγινε από κει και πέρα είναι άλλο θέμα...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μπαίνω στον πειρασμό να πω την άποψη τη δική μου για την αριστερά. Η αριστερά είναι κατά τη γνώμη μου η πιο "κοινωνική" προοπτική. βασίζεται εκεί. ανεξάρτητα τι μορφές μπορεί περαιτέρω να πάρει ( επαναστατικές η ρεφορμιστικές ή συγκεκριμένα να γίνει εργατική).
αλλά η βάση είναι γενικά ότι " κοιτάξτε, σαν άνθρωποι ο καθένας μόνος δε φτουράει, όι είσαι είσαι χάρη στον άλλον και στον παράλλο κλπ.". Προσοχή όμως! Αυτοσκοπός ( όπως το είχε θέσει και ο Καντ) παραμένει ο άνθρωπος! Ειδάλλως εκτρέπεται σε φασισμό!
Από εκεί και πέρα, μπορεί συγκεκριμένα η αριστερά να είναι εργατική αριστερά βασιζόμενη ωστόσο στην παραπάνω έννοια. Ότι η εργασία αποτελεί τη βάση της κοινωνίας και η εργατική τάξη την "ύστατη" τάξη στην οποία σε τελική ανάλυση ενσαρκώνεται το συμφέρον δυνητικά όλης της κοινωνίας. Η εργατική τάξη από τη μια προσπαθεί να άρει τον εαυτό της ( να μην είναι "εργάτες- μισθωτοί κάποιου) αλλά και να καταστήσει όλους "εργάτες-παραγωγούς".
Ειδικότερη μορφή αυτής της αριστεράς ήταν η κομμουνιστική αριστερά των μπολσεβίκων και της τρίτης διεθνούς. Η μορφή αυτή αριστεράς επιχείρησε να συντονιστεί με κάποια κινήματα κόμματα με κεντρικό συντονισμό το ΚΚΣΕ που υλοποίησε την προλεταριακή επανάσταση στη Ρωσία. ΄Το τι έγινε από κει και πέρα είναι άλλο θέμα...

καλά το πας.....
Αλλά....
Αλλο ο κομμουνισμός του Στάλιν και άλλο του ΤΣΕ........Τεράστια διαφορά....
Σαν να λέμε μήλα με πορτοκάλια.......
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μπαίνω στον πειρασμό να πω την άποψη τη δική μου για την αριστερά. Η αριστερά είναι κατά τη γνώμη μου η πιο "κοινωνική" προοπτική ως βάση για τη συλλογική οργάνωση της κοινωνίας. βασίζεται εκεί. ανεξάρτητα τι μορφές μπορεί περαιτέρω να πάρει ( επαναστατικές η ρεφορμιστικές ή συγκεκριμένα να γίνει εργατική).
αλλά η βάση είναι γενικά ότι " κοιτάξτε, σαν άνθρωποι ο καθένας μόνος δε φτουράει, όι είσαι είσαι χάρη στον άλλον και στον παράλλο κλπ.". Προσοχή όμως! Αυτοσκοπός ( όπως το είχε θέσει και ο Καντ) παραμένει ο άνθρωπος! Ειδάλλως εκτρέπεται σε φασισμό!
Από εκεί και πέρα, μπορεί συγκεκριμένα η αριστερά να είναι εργατική αριστερά βασιζόμενη ωστόσο στην παραπάνω έννοια. Ότι η εργασία αποτελεί τη βάση της κοινωνίας και η εργατική τάξη την "ύστατη" τάξη στην οποία σε τελική ανάλυση ενσαρκώνεται το συμφέρον δυνητικά όλης της κοινωνίας. Η εργατική τάξη από τη μια προσπαθεί να άρει τον εαυτό της ( να μην είναι "εργάτες- μισθωτοί κάποιου) αλλά και να καταστήσει όλους "εργάτες-παραγωγούς".
Ειδικότερη μορφή αυτής της αριστεράς ήταν η κομμουνιστική αριστερά των μπολσεβίκων και της τρίτης διεθνούς. Η μορφή αυτή αριστεράς επιχείρησε να συντονιστεί με κάποια κινήματα κόμματα με κεντρικό συντονισμό το ΚΚΣΕ που υλοποίησε την προλεταριακή επανάσταση στη Ρωσία. ΄Το τι έγινε από κει και πέρα είναι άλλο θέμα...

Το γενικό σκεπτικό σου είναι ορθότατο κατά τη γνώμη μου.
Και όντως η υπερεκτίμηση του "εμείς" (νοούμενο σε συνάρτηση με το Κόμμα που κατέχει την απόλυτη αλήθεια) εν σχέσει με το "εγώ" (το άτομο), δημιούργησε πολλές αγκυλώσεις.
Τώρα το τι έγινε με τον Λένιν, τον Στάλιν, τον Τρότσκυ και τα άλλα παιδιά της Οκτωβριανής Επανάστασης του '17, είναι όντως άλλο -και μεγάλο- θέμα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μία διευκρινιστική ερώτηση:
Η Αριστερά και οι Κομμουνιστές είναι τελείως διαφορετικά πράγματα;
Ή μήπως -όπως πιστεύω εγώ- οι δεύτεροι είναι υποσύνολο στην πρώτη;
Όταν μιλάω φυσικά για Κομμουνιστές, εννοώ σοβαρούς ανθρώπους, όχι νοσταλγούς του Μπρέζνιεφ και του Χόνεκερ.
Με τον τρόπο που εκφράζεται ο κομμουνισμός στο σημερινό ΚΚΕ δεν τον εντάσσω στην Αριστερά... Γι αυτό άλλωστε έγιναν μαλλιά κουβάρια και ακόμα είναι.
Ναι ο κομμουνισμός είναι υποσύνολον της αριστεράς. Οχι όμως ο κομμουνισμός του Στάλιν.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
καλά το πας.....
Αλλά....
Αλλο ο κομμουνισμός του Στάλιν και άλλο του ΤΣΕ........Τεράστια διαφορά....
Σαν να λέμε μήλα με πορτοκάλια.......
Κατά τη γνώμη μου ο Στάλιν απλά έκανε την "αντεπανάσταση" στη σοβιετική ένωση. Πήρε τη "ρεβάνς" δηλαδή από τους τσαρικούς. Καθάρισε όλη την ηγέσία των Μπολσεβίκων. Ακόμη και τον ιδρυτή του Κόκκινου Στρατού τον Τρότσκι. Πίστευε στο Θεό ( ήταν ορθόδοξος) και γενικά δε νομίζω να είχε μεγάλη σχέση με κομμουνισμό, μαρξισμό, ακόμη και τη λενινιστική σκέψη. Βέβαια το κέλυφος το διατήρησε σοβιετικό. Έτσι έκρινε και έτσι έκανε. Το περιεχόμενο ωστόσο ξαναέγινε τσαρικό. Μη παμε εκεί όμως, αυτά είναι θέματα άλλου θρεντ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Κατά τη γνώμη μου ο Στάλιν απλά έκανε την "αντεπανάσταση" στη σοβιετική ένωση. Πήρε τη "ρεβάνς" δηλαδή από τους τσαρικούς. Καθάρισε όλη την ηγέσία των Μπολσεβίκων. Ακόμη και τον ιδρυτή του Κόκκινου Στρατού τον Τρότσκι. Πίστευε στο Θεό ( ήταν ορθόδοξος) και γενικά δε νομίζω να είχε μεγάλη σχέση με κομμουνισμό, μαρξισμό, ακόμη και τη λενινιστική σκέψη. Βέβαια το κέλυφος το διατήρησε σοβιετικό. Έτσι έκρινε και έτσι έκανε. Το περιεχόμενο ωστόσο ξαναέγινε τσαρικό. Μη παμε εκεί όμως, αυτά είναι θέματα άλλου θρεντ.
ο κομμουνισμός του ΤΣΕ είχε επίκεντρο τον άνθρωπο. Ο Τσε ήθελε να πάει τον μαρξισμό ένα βήμα παραπέρα. Δεν ήταν έτοιμοι όμως οι άνθρωποι τότε για τέτοια ευθύνη.....
"Δεν πρόκειται, εννοείται, για την ενσυνείδητη ενέργεια ενός αρχηγού ή μόνο μιας πρωτοπορείας, η μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία δεν είναι Χριστουγεννιάτικο δώρο ενός πατέρα των λαών παντογνώστη και προνοητικού, ή εκλεκτών πολιτών σοφών και ενάρετων. Ο ίδιος ο λαός οφείλει να γίνει πραγματικά ο δημιουργός της ιστορίας του, ο αρχηγός της ιστορίας του, οικοδομώντας την ευτυχία με τα ίδια του τα χέρια". Η πολιτική σκέψη του Τσέ όπως και του Μάρξ του Λένιν και του Τρότσκι, έχει συγκροτηθεί γύρω από αυτόν τον βασικό άξονα κάθε αυθεντικής επαναστατικής θεωρίας: η χειραφέτηση των εργαζομένων θα είναι το έργο των ίδιων των εργαζομένων. Γι΄ αυτό ο Τσέ (αν και αναγνωρίζοντας το ατελές των κουβανέζικων επαναστατικών θεσμών) επιμένει στην κεφαλαιώδη σπουδαιότητα του γεγονότος ότι στην Κούβα "Οι μάζες κάνουν τώρα, την ιστορία σαν ενσυνείδητο σύνολο ατόμων που αγωνίζονται για μια κοινή υπόθεση", ότι ο κουβανέζικος λαός "αποτελείται από άτομα που απέκτησαν τη συνείδηση του τί πρέπει να κάνουν, από ανθρώπους που αγωνίζονται να βγούν από το βασίλειο της ανάγκης και να μπούνε στο βασίλειο της ελευθερίας".
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Με τον τρόπο που εκφράζεται ο κομμουνισμός στο σημερινό ΚΚΕ δεν τον εντάσσω στην Αριστερά... Γι αυτό άλλωστε έγιναν μαλλιά κουβάρια και ακόμα είναι.
Ναι ο κομμουνισμός είναι υποσύνολον της αριστεράς. Οχι όμως ο κομμουνισμός του Στάλιν.

Εκτός όμως απο την ηγεσία του σημερινού -χειρότερου σ' ολη την ιστορία του- ΚΚΕ, υπό την Αλέκα, υπάρχει και ο μεγάλος κορμός των ψηφοφόρων και οπαδών του.
Που κατά τη γνώμη μου εντάσσονται "αντικειμενικά" στην Αριστερά.
Και που ενδεχομένως να περιμένουμε και εκπλήξεις απ' αυτούς.
Δεν συμφωνώ καθόλου στο να τους θεωρούμε γενικά ως παλαιοημερολογίτες της Μονής Εσφιγμένου, αν και πολλοί απ' αυτούς κάνουν ότι μπορούν για να δώσουν αυτή την εντύπωση. 
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ο κομμουνισμός του ΤΣΕ είχε επίκεντρο τον άνθρωπο. Ο Τσε ήθελε να πάει τον μαρξισμό ένα βήμα παραπέρα. Δεν ήταν έτοιμοι όμως οι άνθρωποι τότε για τέτοια ευθύνη.....
"Δεν πρόκειται, εννοείται, για την ενσυνείδητη ενέργεια ενός αρχηγού ή μόνο μιας πρωτοπορείας, η μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία δεν είναι Χριστουγεννιάτικο δώρο ενός πατέρα των λαών παντογνώστη και προνοητικού, ή εκλεκτών πολιτών σοφών και ενάρετων. Ο ίδιος ο λαός οφείλει να γίνει πραγματικά ο δημιουργός της ιστορίας του, ο αρχηγός της ιστορίας του, οικοδομώντας την ευτυχία με τα ίδια του τα χέρια". Η πολιτική σκέψη του Τσέ όπως και του Μάρξ του Λένιν και του Τρότσκι, έχει συγκροτηθεί γύρω από αυτόν τον βασικό άξονα κάθε αυθεντικής επαναστατικής θεωρίας: η χειραφέτηση των εργαζομένων θα είναι το έργο των ίδιων των εργαζομένων. Γι΄ αυτό ο Τσέ (αν και αναγνωρίζοντας το ατελές των κουβανέζικων επαναστατικών θεσμών) επιμένει στην κεφαλαιώδη σπουδαιότητα του γεγονότος ότι στην Κούβα "Οι μάζες κάνουν τώρα, την ιστορία σαν ενσυνείδητο σύνολο ατόμων που αγωνίζονται για μια κοινή υπόθεση", ότι ο κουβανέζικος λαός "αποτελείται από άτομα που απέκτησαν τη συνείδηση του τί πρέπει να κάνουν, από ανθρώπους που αγωνίζονται να βγούν από το βασίλειο της ανάγκης και να μπούνε στο βασίλειο της ελευθερίας".

Απόλυτο δίκιο έχεις. Ας μη κάνουμε τη σύγκριση με τη-σημερινή- ελληνική αριστερά γιατί θα μας πιάσει κατάθλιψη...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
ο κομμουνισμός του ΤΣΕ είχε επίκεντρο τον άνθρωπο. Ο Τσε ήθελε να πάει τον μαρξισμό ένα βήμα παραπέρα. Δεν ήταν έτοιμοι όμως οι άνθρωποι τότε για τέτοια ευθύνη.....
"Δεν πρόκειται, εννοείται, για την ενσυνείδητη ενέργεια ενός αρχηγού ή μόνο μιας πρωτοπορείας, η μελλοντική κομμουνιστική κοινωνία δεν είναι Χριστουγεννιάτικο δώρο ενός πατέρα των λαών παντογνώστη και προνοητικού, ή εκλεκτών πολιτών σοφών και ενάρετων. Ο ίδιος ο λαός οφείλει να γίνει πραγματικά ο δημιουργός της ιστορίας του, ο αρχηγός της ιστορίας του, οικοδομώντας την ευτυχία με τα ίδια του τα χέρια". Η πολιτική σκέψη του Τσέ όπως και του Μάρξ του Λένιν και του Τρότσκι, έχει συγκροτηθεί γύρω από αυτόν τον βασικό άξονα κάθε αυθεντικής επαναστατικής θεωρίας: η χειραφέτηση των εργαζομένων θα είναι το έργο των ίδιων των εργαζομένων. Γι΄ αυτό ο Τσέ (αν και αναγνωρίζοντας το ατελές των κουβανέζικων επαναστατικών θεσμών) επιμένει στην κεφαλαιώδη σπουδαιότητα του γεγονότος ότι στην Κούβα "Οι μάζες κάνουν τώρα, την ιστορία σαν ενσυνείδητο σύνολο ατόμων που αγωνίζονται για μια κοινή υπόθεση", ότι ο κουβανέζικος λαός "αποτελείται από άτομα που απέκτησαν τη συνείδηση του τί πρέπει να κάνουν, από ανθρώπους που αγωνίζονται να βγούν από το βασίλειο της ανάγκης και να μπούνε στο βασίλειο της ελευθερίας".

Αν θες μια γνώμη, μην αντικαταστήσεις το "Μαρξισμός-Λενινισμός-σκέψη Μάο Τσε Τουνγκ" με μια αντίστοιχη -και για πολλούς λόγους αυθαίρετη- θεοποίηση του Τσε.
Δεν είναι το θεωρητικό σχήμα του Γκεβαρισμού (ή όποιου άλλου -ισμου) αυτό που θα αναστήσει την Αριστερά, πίστεψέ με.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εκτός όμως απο την ηγεσία του σημερινού ΚΚΕ, υπό την Αλέκα, υπάρχει και ο μεγάλος κορμός των ψηφοφόρων και οπαδών του.
Που κατά τη γνώμη μου εντάσσονται "αντικειμενικά" στην Αριστερά.
Και που ενδεχομένως να περιμένουμε και εκπλήξεις απ' αυτούς.
Δεν συμφωνώ καθόλου στο να τους θεωρούμε γενικά ως παλαιοημερολογίτες της Μονής Εσφιγμένου, αν και πολλοί απ' αυτούς κάνουν ότι μπορούν για να δώσουν αυτή την εντύπωση. 

Φέθρυ,
η πραγματική αριστερά, η σκεπτόμενη, η ελληνική αριστερά του μαρξιστικού ουμανισμού πέρασε από πολλά στάδια... Από το διχασμό, το 2.96% το 12 τώρα στις δημοσκοπήσεις...
Αυτή είναι η αριστερά που τη διαμορφώνουν οι ίδιοι οι άνθρωποι.
Το ΚΚΕ (το παλιό ΚΚΕξ)βολοδέρνει 3 δεκαετίες τώρα από το 7.5 στο 8.5 %. Αυτό δεν είναι αριστερά. Ταρίχευση είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom