Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ξαναρωτάω:
Οι συνδικαλιστές ήταν αυτοί που έσπρωξαν τα ταμεία στο μονόδρομο του τζόγου;
Ή οι εκάστοτε κυβερνητικές επιλογές;
Ξαναπαντάω:
Επιτροπές που συμμετείχαν οι διορισμένοι πρόεδροι και οι εκλεγμένοι συνδικαλιστές μαζί με την οικονομική υπηρεσία του κάθε ταμείου έπαιρναν τις αποφάσεις.
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
αν και ο συριζα ρε φεθρυ,παρολο που κανει κριτικη πολλες φορες πετυχημενη στα οικονομικα,αλλα οχι στα εθνικα κατα την γνωμη μου παντα,δεν εχει καταθεσει ακομα ενα προγραμμα ενναλακτικης εξουσιας,για να ξερουμε εν τελει τι ακριβως πιστευει ρε φιλε
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
συμφονω απολυτα μαζι σου ρε φιλαρακι,αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα,μονο στα εθνικα θεματα διαφωνουμε τελικα αγαπητε φεθρυ
Οι μαλακίες είναι κάτι που μπορεί ο οποιοσδήποτε πολιτικός να κάνει, και να του δώσουμε (ή να μην του δώσουμε) μια δεύτερη ευκαιρία, ανάλογα με το πόσο ζώον τον θεωρούμε.
Ή αλαζόνα, με σύνδρομο Μαρίας Αντουανέτας, όπως τον Αλογοσκούφη εν προκειμένω.
Το σκάνδαλο όμως είναι μια κατάσταση όπου κάποιος σχετιζόμενος με την -όποια- κυβερνητική εξουσία βάζει το ίδιον όφελος πάνω απ' όλα.
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι το ίδιο.
Αν και -απο ηθικής τουλάχιστον άποψης- αυτοί που εμπλέκονται με σκάνδαλα σαν κι αυτά που ζήσαμε την τελευταία 30ετία, θα έπρεπε να έχουν καταδικαστεί οριστικά και αμετάκλητα απο την κοινή συνείδηση, ανεξάρτητα απο το τι ψηφίζει ο καθένας μας.
Και όχι να επανέρχονται και να μας ζητάνε και τα ρέστα απο πάνω, παίζοντάς το αθώες περιστερές.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.482
Like
11
Πόντοι
166
Γι' αυτο λέγονται πολιτικοί, επειδή έχουν την ικανότητα να επανέρχονται - χωρίς τύψεις για τη ρεμούλα και την χωρίς όρια μονοφαγία τους

Να πιάσουμε τα Μεταπολιτευτικά γιατί αυτά έχω ζήσει
1974 - 1981, ΝΔ, αστυνομικό κράτος, ρεμουλα στους λίγους, Πληθωρισμός, ΝΑΤΟ, Αμερικανοκρατεία.
1981 - 1989, ΠΑΣΟΚ, Ξεχαρβάλωμα κοινωνίας, Κράτος ΔΥ, κατασπατάληση Επιδοτήσεων
1989 - 1993, ΝΔ, Ακυβερνησία, προχειρότητα, Αύξηση βενζίνης 40%
1993 - 2003, ΠΑΣΟΚ, ρεμουλα στους λίγους, Χρηματηστήριο, Ίμια
2003 - 2008, ΝΔ, Προχειρότητα, Καταστροφή Πελοπ., Ομόλογα, Ακρίβεια

Τι άλλο θέλει κάποιος για να ψηφίσει τους ΙΔΙΟΥΣ;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
αν και ο συριζα ρε φεθρυ,παρολο που κανει κριτικη πολλες φορες πετυχημενη στα οικονομικα,αλλα οχι στα εθνικα κατα την γνωμη μου παντα,δεν εχει καταθεσει ακομα ενα προγραμμα ενναλακτικης εξουσιας,για να ξερουμε εν τελει τι ακριβως πιστευει ρε φιλε

Δεν ξέρω για το ΣΥΡΙΖΑ, δεν είμαι μέλος του και -εν πάση περιπτώσει- μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου:
Το να ψηφίζει κάποιος -κατά τη γνώμη μου- δεν συνδέεται αποκλειστικά με το ποιον θέλει να δει στην κυβέρνηση.
Προσωπικά, ψηφίζω Αριστερά (τις περισσότερες φορές, γιατί κάποιες έχω ρίξει και άκυρο) διότι ασπάζομαι τις φιλοσοφικές αρχές της.
Και διότι με πείθει η εντιμότητα των περισσότερων στελεχών της, αν και δεν θα εκπλησσόμουν αν έβλεπα κάποιον απο την Αριστερά να γίνεται ρόμπα στα μάτια μου, όπως οι αξιότιμοι κ.κ. Κουναλάκης, Δαμανάκη, Μπίστης, Ανδρουλάκης, Νίτσα Λουλέ κλπ.
Θεωρώ όμως αυτές τις περιπτώσεις μεμονωμένες εν σχέσει με το σύνολο των ελλήνων αριστερών.
Το γενικό ρεύμα της Αριστεράς πάντως εξακολουθεί να επιμένει σε αρχές τις οποίες συνυπογράφω.
Ως εκ τούτου, συμπορεύομαι μαζί της, όταν η Αριστερά και η προσωπική μου άποψη ταυτίζονται.
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, δεν το κάνω.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.
 

lepidas

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Like
0
Πόντοι
0
Δεν ξέρω για το ΣΥΡΙΖΑ, δεν είμαι μέλος του και -εν πάση περιπτώσει- μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου:
Το να ψηφίζει κάποιος -κατά τη γνώμη μου- δεν συνδέεται αποκλειστικά με το ποιον θέλει να δει στην κυβέρνηση.
Προσωπικά, ψηφίζω Αριστερά (τις περισσότερες φορές, γιατί κάποιες έχω ρίξει και άκυρο) διότι ασπάζομαι τις φιλοσοφικές αρχές της.
Και διότι με πείθει η εντιμότητα των περισσότερων στελεχών της, αν και δεν θα εκπλησσόμουν αν έβλεπα κάποιον απο την Αριστερά να γίνεται ρόμπα στα μάτια μου, όπως οι αξιότιμοι κ.κ. Κουναλάκης, Δαμανάκη, Μπίστης, Ανδρουλάκης, Νίτσα Λουλέ κλπ.
Θεωρώ όμως αυτές τις περιπτώσεις μεμονωμένες εν σχέσει με το σύνολο των ελλήνων αριστερών.
Το γενικό ρεύμα της Αριστεράς πάντως εξακολουθεί να επιμένει σε αρχές τις οποίες συνυπογράφω.
Ως εκ τούτου, συμπορεύομαι μαζί της, όταν η Αριστερά και η προσωπική μου άποψη ταυτίζονται.
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, δεν το κάνω.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

εισαι μελος και το κρυβεις. . .  . :rolleyes:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
0.3% η διαφορά  ωραίιιααααα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εσυ περίμενε να έρθουν τα τεκμήρια και θα δείς πως θα τρίβεσαι ωσάν την κοπελιά στο άβαταρ  :grin: :grin: :grin: :grin:
είπα και πριν αλλά δε με άκουσες.....εγώ δεν θα είμαι εδώ μόλις έρθουν τα νέα τεκμήρια
:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Μηστοτακης και ξερο ψωμι ???????????????????
Αυτος θα μας σωσει ..
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το πού..τη πρέπει να πουλήσω το Α3 ούτε 2 μήνες δεν το εχω με τον καριό.η
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Μηστοτακης και ξερο ψωμι ???????????????????
Αυτος θα μας σωσει ..
επι μιτσοτακι καναμε αποσιρσι το σκαραβεο,Θεος ο Μιτσο,κε ο γιος του Κιριακος προτι δουλια με 30.000 μισθο στην τραπεζα της ελαδας σα σιμβουλος.ινε γατος ο κιριακος με βλεμα σα να χι βγι απο θαλαμο αποσιμπιεσις...σα τον Μιτρογλου
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
πάρε να χεις μαλάκα έλληνα....
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Τεκμήριο Ι.Χ.: ο πόλεμος των κυβικών

ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ που εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών προβλέπουν τον υπολογισμό τεκμαρτού εισοδήματος για κάθε Ι.Χ. που έχει στην κατοχή του ο φορολογούμενος με βάση τον κυβισμό. Να σημειωθεί ότι το τεκμήριο για Ι.Χ. εξακολουθεί να ισχύει για Ι.Χ. εργοστασιακής αξίας άνω των 50.000 ευρώ (δηλαδή λιανικής τιμής άνω των περίπου 80-100.000 ευρώ). Με βάση τον υφιστάμενο πίνακα υπολογισμού του τεκμηρίου γι΄ αυτά τα Ι.Χ. ο φορολογούμενος που έχει στην κατοχή του ένα τζιπ 3.500 κυβικών (όπως είναι χιλιάδες Ι.Χ. που έχουν κυκλοφορήσει την τελευταία πενταετία στους δρόμους) υπολογίζεται ότι έχει τεκμαρτό εισόδημα 95.900 ευρώ. Θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι αυτός ο πίνακας θα αναθεωρηθεί, καθώς αν παραμείνει εκατομμύρια μισθωτοί θα πιαστούν στην τσιμπίδα του τεκμηρίου.

Αλλά και μετά την αναθεώρησή του πολλοί θα κινδυνεύουν να πληρώσουν επιπλέον φόρο για τεκμαρτό εισόδημα που δεν αποκτούν μόνο και μόνο επειδή επιθυμούν να οδηγούν ένα Ι.Χ. υψηλού κυβισμού, το οποίο σε πολλές περιπτώσεις απέκτησαν με μακροχρόνιο τραπεζικό δανεισμό. Να σημειωθεί ότι αν και από το τεκμήριο Ι.Χ. κινδυνεύουν τα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα, δεν συμβαίνει το ίδιο και με τα πολύ υψηλά εισοδήματα που αποκρύπτονται.

Στελέχη του υπουργείου Οικονομικών σημειώνουν ότι τα 8 στα 10 από τα πολύ ακριβά Ι.Χ. τύπου τζιπ εμφανίζονται να ανήκουν σε επιχειρήσεις ημεδαπές ή εξωχώριες (offshore) ή εμφανίζονται να έχουν αποκτηθεί με χρηματοδοτική μίσθωση. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις τα Ι.Χ. εξαιρούνται από το τεκμήριο διαβίωσης.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Κλείνει η ψαλίδα μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης σύμφωνα με τα αποτελέσματα δημοσκόπησης που πραγματοποιήθηκε μετά τις εξαγγελίες του πρωθυπουργού στη ΔΕΘ. Το κυβερνών κόμμα στην πρόθεση ψήφου βρίσκεται μόλις 0,3 μονάδες μπροστά από το ΠΑΣΟΚ.

Συγκεκριμένα, στην ερώτηση «εάν είχαμε την επόμενη Κυριακή εκλογές ποιο κόμμα θα ψηφίζατε», το 27,9% τάχθηκε υπέρ της ΝΔ, το 27,6% υπέρ του ΠΑΣΟΚ, το 11,5% δήλωσε ότι θα ψήφιζε ΣΥΡΙΖΑ, το 7,3 ΚΚΕ και το 4,4% ΛΑΟΣ. Το 7,8% δήλωσε ότι θα ψήφιζε Άκυρο/Λευκό, ενώ αναποφάσιστοι είναι το 3%.

Σε προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας στα μέσα Ιουνίου η διαφορά των δύο κομμάτων ήταν στις 5,5 μονάδες (30% ΝΔ, 24,5% ΠΑΣΟΚ), ενώ στις αρχές του Σεπτέμβρη, τα αντίστοιχα ποσοστά ήταν 28,3 για τη ΝΔ και 25,9 για το ΠΑΣΟΚ.

Στην ίδια έρευνα το 66% των ερωτηθέντων εξέφρασε αρνητική γνώμη για τα όσα άκουσε από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή στη ΔΕΘ, ενώ το 62% εκτιμά ότι ο κ. Καραμανλής έπραξε λάθος που πρόσφερε κάλυψη στον κ. Βουλγαράκη για τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες.

Επιπλέον, το 56% των ερωτηθέντων διαφωνεί με τον πρωθυπουργό ο οποίος δεν θεωρεί «ηθικά ασυμβίβαστο» τη σχέση του Κυβερνητικού εκπροσώπου και της συζύγου του εκδότριας και δημοσιογράφου.

Τη δημοσκόπηση πραγματοποίησε η MetronAnalysis για λογαριασμό του τηλεοπτικού σταθμού Αντένα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom