Νέα

Mε ποιά κυβέρνηση περνούσε καλύτερα ο λαός ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

με ποια κυβερνηση περναγε καλυτερα ο λαος ΠΑΣΟΚ Η ΝΔ

  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 7 25,9%
  • ΤΑ ΙΔΙΑ

    Ψήφοι: 7 25,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    27

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δεν με νοιάζει τι θα ψηφίσεις ,ούτε θέλω να σε παρασύρω , δεν μου καίγεται ειλικρινά καρφί!Απλά δεν μπορώ τους κολλημένους!Επειδή είναι από αριστερή οικογένεια θα πρέπει να ψηφίζει πάντα ΚΚΕ!Δεν έχει λογική αυτή...

Στο εξήγησα, μην επιβαρύνουμε την συζήτηση με επαναλήψεις. Τους υπόλοιπους τους θεωρώ χειρότερους.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Στο εξήγησα, μην επιβαρύνουμε την συζήτηση με επαναλήψεις. Τους υπόλοιπους τους θεωρώ χειρότερους.
Το πρόβλημα είναι ότι θα τους θεωρείς σε όλη σου τη ζωή χειρότερους ότι κι αν γίνει! :grin:
Δεν μιλάω προσωπικά...
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Γιατί αυτό είναι πρόβλημα?
Γιατί το κόμμα δεν είναι ομάδα όπως νομίζουν πολλοί εδώ στο Ελλαδιστάν!Άιντε είμαι οπαδός της Ν.Δ. και ότι και αν κάνει θα την δικαιολογώ και θα την υποστηρίζω για όλη μου την ζωή!
Και αυτό αφορά δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα ψηφοφόρων...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
ακου κατι φιλαρακο σεβομαι τις αποψει σου αλλα εγω κοιταω πως περνουσα και πως περναω τωρα.οσο για το σημιτη τοσο χαλια περναγες οσο τωρα; η τα εξομοιονουμε ολα εδω υπαρχει ενας ανθρωπος που δεν μπορει να διαχειρειστει καμια κριση, εδω του παρακολουθουσαν το τηλεφωνο και θυμισου ποιοι υπουργοι ηταν τοτε διπλα του και κανανε τα περιφημα σχεδιαγραματα. δες ποιοι ηταν χθες διπλα του και θα καταλαβεις. αυτα δεν τα ειχες ουτε με Αντρεα ουτε με σημιτη.

Κάποιον Τόμπρα μήπως τον έχεις ακουστά;
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Κάποιον Τόμπρα μήπως τον έχεις ακουστά;
Γιατί κάνεις το ίδιο λάθος με τον Bodo?? Οεο
Το πρόβλημα μας δεν είναι τα ¨σκάνδαλα¨ αλλά οι μαλακίες που κάνουν όλοι τους στην οικονομία.

Bodo, στο γράφω για τελευταία φορά. Με δανεικά δεν περνάς καλά, ταιριάζει και το "με πορδές δεν βάφεις αυγά". Κάποτε πρέπει να τα επιστρέψεις. 
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πάντως το χρηματιστήριο  έχει απογειωθεί σήμερα!Άρα ο μπούλης τα είπε καλά χθες....για τους προνομιούχους! :grin:

Ο μπούλης, αν έμοιαζε του θείου του, θα είχε πει ένα "ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο" και είτε θα την έκανε για παρίσι μεριά είτε θα διέγραφε τη σάρα τη μάρα και το κακό συναπάντημα και θα κατέβαινε σε εκλογές...

Πόσες μαλακίες πρέπει να κάνει ο Βουλγαράκης ακόμη για να μην ξαναγίνει υπουργός;
Και είναι αδιανόητο να ζητάς από το μέσο πολίτη να κάνει θυσίες και ο υπουργός να κάνει "φοροαποφυγή" και μάλιστα με "αντικειμενικές αξίες", "ελάχιστο εταιρικό κεφάλαιο" και ¨μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου"...

Πλάκα- πλάκα, είχα περιγράψει την μπίζνα στο θρεντ "πώς γίνεσαι πλούσιος" λίγες μέρες πριν ξεσπάσει το σκάνδαλο..

Λες να τον έδωσα στεγνά κατά λάθος;
Ωιμέ, πάει ο μισθούλης μου!

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ΧΑΑ όπως και όλα τα χρηματιστήρια στον κόσμο,ακολουθούν σε μεγάλο βαθμό τις διεθνείς συγκυρίες.Εχθές ανακοινώθηκε από το Ναό του καπιταλισμού τις ΗΠΑ ότι θα εθνικοποιηθούν δυο μεγάλα πιστωτικά ιδρύματα της χώρας,για να μην καταρρεύσει το σύστημα.Δηλαδή,κρατικοποίηση για να το καταλάβουν όλοι.Ότι έκανε ο Chavez και ο Morales δηλαδή.Και πού έγινε αυτό;Στις ΗΠΑ!!!Οι ιδιώτες μάγκες έτρεξαν στο δημόσιο να σωθούν...Αυτό σημαίνει ότι οι μετοχές που έχουν σχέση με τις εταιρείες αυτές θα ανέβουν,αφού δε θα κινδυνεύουν.Όταν ανεβαίνει μια μετοχή συμπαρασύρει και τις άλλες.Στο ΧΑΑ δε φοβούνται όπως πριν,που μια κατάρρευση των πιστωτικών ιδρυμάτων αυτών θα είχε ως αποτέλεσμα μαζικές πωλήσεις και στην Ελλάδα για να μειώσουν τις ζημίες τους οι επενδυτές.Γι'αυτό ανεβαίνει.Και το 1997-2000 ανέβαινε εξαιτίας και του καλού κλίματος σε όλο τον κόσμο.Τα επιτόκια και ο πληθωρισμός χαμηλά,οι εταιρείες δανείζονταν φθηνά,παρήγαγαν και πήγαιναν καλά.Τώρα,ο πληθωρισμός ανεβαίνει,τα επιτόκια ανεβαίνουν και αυτά,το πετρέλαιο εξαιτίας της πτώσης του δολαρίου ανεβαίνει και χέστα!

Κύριε Εικόνες, το ελληνικό χρηματιστήριο έπαθε πατατράκ το 2000, εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής άνθησης, όταν τα subrimes ήταν το πιο περιζήτητο τραπεζικό προϊόν και οι Τράπεζες διαγωνίζονταν η μία την άλλη σε διαθέσιμα...
Όποτε άσε τα οικονομικά του Παπαντωνίου και της ισχυρής ελλάδας...
Το ΧΑΑ ήταν φούσκα 1ης τάξης με τεράστια ευθύνη της τότε κυβέρνησης, η οποία όχι μόνο ενήργησε ως παπαγαλάκι και ως χειραγωγός της αγοράς μέσω κρατικών μετοχών αλλά και διαλύοντας κάθε μηχανισμό ελέγχου....

Και μιας και κάποιος παραπάνω μίλησε για δικαιοσύνη, το ότι επί πασοκ οι χρηματιστηριακές απάτες χαρακτηρίστηκαν πλημμελήματα και δικάζονταν από τα αυτά δικαστήρια που δικάζεσαι αν δεν φοράς κράνος ή ζώνη, λέει πολλά...

Θα ήταν λυτρωτικό για το πασοκ να ομολογήσει τις ευθύνες για το χρηματιστήριο...Δεν το κάνει όμως...Και μετά απορεί που με τέτοια νδ δεν βλέπει χαρά στα σκέλια του...
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Κύριε Εικόνες, το ελληνικό χρηματιστήριο έπαθε πατατράκ το 2000, εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής άνθησης, όταν τα subrimes ήταν το πιο περιζήτητο τραπεζικό προϊόν και οι Τράπεζες διαγωνίζονταν η μία την άλλη σε διαθέσιμα...
Όποτε άσε τα οικονομικά του Παπαντωνίου και της ισχυρής ελλάδας...
Το ΧΑΑ ήταν φούσκα 1ης τάξης με τεράστια ευθύνη της τότε κυβέρνησης, η οποία όχι μόνο ενήργησε ως παπαγαλάκι και ως χειραγωγός της αγοράς μέσω κρατικών μετοχών αλλά και διαλύοντας κάθε μηχανισμό ελέγχου....

Και μιας και κάποιος παραπάνω μίλησε για δικαιοσύνη, το ότι επί πασοκ οι χρηματιστηριακές απάτες χαρακτηρίστηκαν πλημμελήματα και δικάζονταν από τα αυτά δικαστήρια που δικάζεσαι αν δεν φοράς κράνος ή ζώνη, λέει πολλά...

Θα ήταν λυτρωτικό για το πασοκ να ομολογήσει τις ευθύνες για το χρηματιστήριο...Δεν το κάνει όμως...Και μετά απορεί που με τέτοια νδ δεν βλέπει χαρά στα σκέλια του...

Δε φτάνει που μετάφρασες λάθος  το ψευδώνυμο μου,συνεχίζεις τα λάθη και παρακάτω.
Πότε είπα εγώ ότι έπεσε επειδή έπεφταν τα άλλα Χρηματιστήρια;Εγώ είπα ότι ανέβηκε επειδή ανέβαιναν και τα άλλα.Γιατί δε μας λες γιατί πανικοβλήθηκαν οι "μικροί" από μια έντονη φυσιολογική διόρθωση και άρχισαν να πουλάνε μαζικά;Τα λεγόμενα βαριά χαρτιά δεν πέφτουν τόσο έντονα όπως τα σαβουροχάρτια που μάζευαν οι μικροί αν ξέρεις.Και είναι λογικό να διορθώσει ένα χρηματιστήριο που ανεβαίνει συνεχώς.Κάποιοι έξυπνοι και όχι άπληστοι,κεφαλαιοποιούσαν τα λογιστικά τους κέρδη,την ίδια στιγμή κάποιοι άσχετοι που αγόραζαν μετοχές με τις "πληροφορίες" από τα πεζοδρόμια στη Σοφοκλέους,πούλαγαν,και το ένα έφερε το άλλο.

Για ποιο κακούργημα έπρεπε να διωχθούν οι πολιτικοί που εμπλέκονταν με την αγορά;Πες μου ένα και δώσε μου και νόμο να τον διαβάσω διότι νομικός δεν είμαι.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Γιατί κάνεις το ίδιο λάθος με τον Bodo?? Οεο
Το πρόβλημα μας δεν είναι τα ¨σκάνδαλα¨ αλλά οι μαλακίες που κάνουν όλοι τους στην οικονομία.

Bodo, στο γράφω για τελευταία φορά. Με δανεικά δεν περνάς καλά, ταιριάζει και το "με πορδές δεν βάφεις αυγά". Κάποτε πρέπει να τα επιστρέψεις. 

Οι μαλακίες είναι κάτι που μπορεί ο οποιοσδήποτε πολιτικός να κάνει, και να του δώσουμε (ή να μην του δώσουμε) μια δεύτερη ευκαιρία, ανάλογα με το πόσο ζώον τον θεωρούμε.
Ή αλαζόνα, με σύνδρομο Μαρίας Αντουανέτας, όπως τον Αλογοσκούφη εν προκειμένω.
Το σκάνδαλο όμως είναι μια κατάσταση όπου κάποιος σχετιζόμενος με την -όποια- κυβερνητική εξουσία βάζει το ίδιον όφελος πάνω απ' όλα.
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι το ίδιο.
Αν και -απο ηθικής τουλάχιστον άποψης- αυτοί που εμπλέκονται με σκάνδαλα σαν κι αυτά που ζήσαμε την τελευταία 30ετία, θα έπρεπε να έχουν καταδικαστεί οριστικά και αμετάκλητα απο την κοινή συνείδηση, ανεξάρτητα απο το τι ψηφίζει ο καθένας μας.
Και όχι να επανέρχονται και να μας ζητάνε και τα ρέστα απο πάνω, παίζοντάς το αθώες περιστερές.
 

Επισκέπτης
Και όχι να επανέρχονται και να μας ζητάνε και τα ρέστα απο πάνω, παίζοντάς το αθώες περιστερές.

Γι' αυτο λέγονται πολιτικοί, επειδή έχουν την ικανότητα να επανέρχονται - χωρίς τύψεις για τη ρεμούλα και την χωρίς όρια μονοφαγία τους
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θα ήταν λυτρωτικό για το πασοκ να ομολογήσει τις ευθύνες για το χρηματιστήριο...Δεν το κάνει όμως...Και μετά απορεί που με τέτοια νδ δεν βλέπει χαρά στα σκέλια του...

Να πει τι δηλαδή;
Οτι βάλαμε τη μισή Ελλάδα να χάσει τις οικονομίες της, με τον ίδιο τρόπο που οι γείτονές μας Αλβανοί έχασαν τις δικές τους με τις πυραμίδες του Μπερίσα;      :)

 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Δε φτάνει που μετάφρασες λάθος  το ψευδώνυμο μου,συνεχίζεις τα λάθη και παρακάτω.
Πότε είπα εγώ ότι έπεσε επειδή έπεφταν τα άλλα Χρηματιστήρια;Εγώ είπα ότι ανέβηκε επειδή ανέβαιναν και τα άλλα.Γιατί δε μας λες γιατί πανικοβλήθηκαν οι "μικροί" από μια έντονη φυσιολογική διόρθωση και άρχισαν να πουλάνε μαζικά;Τα λεγόμενα βαριά χαρτιά δεν πέφτουν τόσο έντονα όπως τα σαβουροχάρτια που μάζευαν οι μικροί αν ξέρεις.Και είναι λογικό να διορθώσει ένα χρηματιστήριο που ανεβαίνει συνεχώς.Κάποιοι έξυπνοι και όχι άπληστοι,κεφαλαιοποιούσαν τα λογιστικά τους κέρδη,την ίδια στιγμή κάποιοι άσχετοι που αγόραζαν μετοχές με τις "πληροφορίες" από τα πεζοδρόμια στη Σοφοκλέους,πούλαγαν,και το ένα έφερε το άλλο.

Για ποιο κακούργημα έπρεπε να διωχθούν οι πολιτικοί που εμπλέκονταν με την αγορά;Πες μου ένα και δώσε μου και νόμο να τον διαβάσω διότι νομικός δεν είμαι.
Φίλε μου δεν υπάρχει μόνο το νομικό θέμα!Αν και εκεί θα έπρεπε κάποτε να δοθεί μια εξήγηση πως όλα τα δημόσια ταμεία τζογάρανε στο χρηματιστήριο και βουλιάξανε!Υπάρχει κάποιος νόμος που τους το επιτρέπει?
Υπάρχει όμως και το ηθικό θέμα!Δεν μπορεί να βγαίνει ο Γιάννος προεκλογικά και να λέει ότι το χρηματιστήριο θα πάει στις 7 χιλιάδες και να κοροιδεύει τον κοσμάκη!Εσύ είσαι έξυπνος και δεν σε κορόιδεψε...την νοικοκυρούλα όμως από το χωριό που είχε μαύρα μεσάνυχτα την κατέστρεψε!Θα μου πεις "Ας πρόσεχε ,δεν την ανάγκασε κανείς να παίξει"...δίκιο έχεις αλλά δίκιο έχω και εγώ που θέλω ο υπουργός οικονομικών να είναι σοβαρός και να μην λέει  :jerking: !!!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μια ερώτηση για τον imaginas:

Σου φαίνεται ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ αυτό που έγινε στο ΧΑΑ το 1999;

Και συμβατό με τις αρχές ενός σοσιαλιστικού κόμματος που εμπνέεται απο τη διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη;

Εξ όσων γνωρίζω, δεν έχει αλλάξει το πλαίσιο αξιών του ΠΑΣΟΚ απο τότε που ιδρύθηκε, την εποχή με τα ζιβάγκο.

Με εξαίρεση το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" της αρχής, το οποίο το πήραν μεν άρον-άρον πίσω όταν έγιναν εξουσία, αλλά ποτέ δεν έδωσαν κάποια εξήγηση για την αιφνίδια μεταστροφή.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Φίλε μου δεν υπάρχει μόνο το νομικό θέμα!Αν και εκεί θα έπρεπε κάποτε να δοθεί μια εξήγηση πως όλα τα δημόσια ταμεία τζογάρανε στο χρηματιστήριο και βουλιάξανε!Υπάρχει κάποιος νόμος που τους το επιτρέπει?
Υπάρχει όμως και το ηθικό θέμα!Δεν μπορεί να βγαίνει ο Γιάννος προεκλογικά και να λέει ότι το χρηματιστήριο θα πάει στις 7 χιλιάδες και να κοροιδεύει τον κοσμάκη!Εσύ είσαι έξυπνος και δεν σε κορόιδεψε...την νοικοκυρούλα όμως από το χωριό που είχε μαύρα μεσάνυχτα την κατέστρεψε!Θα μου πεις "Ας πρόσεχε ,δεν την ανάγκασε κανείς να παίξει"...δίκιο έχεις αλλά δίκιο έχω και εγώ που θέλω ο υπουργός οικονομικών να είναι σοβαρός και να μην λέει  :jerking: !!!
Δες τώρα και μια άλλη άποψη. Εκείνη την εποχή είχαν αρχίσει να παίρνουν χαμπάρι σε τι κατάσταση ήταν τα ταμεία. Επι 50, περίπου, χρόνια τα ταμεία είχαν καταθέσεις χωρίς να παίρνουν τόκους. Οεο
Με το χρηματιστήριο πήγαν να βγάλουν τα σπασμένα, όπως και με τα ομόλογα πρόσφατα.
Ε ναι μωρέ, βοηθούσαν παράλληλα και τους κυβερνώντες με τον τζόγο τους. Γιατί όπως και να το κάνουμε όταν βάζεις τον συνδικαλιστή και τον πρόεδρο του ταμείου να σου πάρουν επενδυτικές αποφάσεις....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δες τώρα και μια άλλη άποψη. Εκείνη την εποχή είχαν αρχίσει να παίρνουν χαμπάρι σε τι κατάσταση ήταν τα ταμεία. Επι 50, περίπου, χρόνια τα ταμεία είχαν καταθέσεις χωρίς να παίρνουν τόκους. Οεο
Με το χρηματιστήριο πήγαν να βγάλουν τα σπασμένα, όπως και με τα ομόλογα πρόσφατα.
Ε ναι μωρέ, βοηθούσαν παράλληλα και τους κυβερνώντες με τον τζόγο τους. Γιατί όπως και να το κάνουμε όταν βάζεις τον συνδικαλιστή και τον πρόεδρο του ταμείου να σου πάρουν επενδυτικές αποφάσεις....

Ο συνδικαλισμός φταίει τώρα και για τις "επενδυτικές αποφάσεις";
Ακόμα και ο χείριστος, αυτός που ζήσαμε με της διάφορες ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚΕ.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ο συνδικαλισμός φταίει τώρα και για τις "επενδυτικές αποφάσεις";
Και οι πρόεδροι που τους τοποθετεί η εκάστοτε κυβέρνηση.
Μην ξεχνάς οτι για να πάρουν απόφαση συμμετείχαν όλοι τους στις επιτροπές.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Και οι πρόεδροι που τους τοποθετεί η εκάστοτε κυβέρνηση.
Μην ξεχνάς οτι για να πάρουν απόφαση συμμετείχαν όλοι τους στις επιτροπές.

Ξαναρωτάω:
Οι συνδικαλιστές ήταν αυτοί που έσπρωξαν τα ταμεία στο μονόδρομο του τζόγου;
Ή οι εκάστοτε κυβερνητικές επιλογές;
 

ektoras36

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
2.264
Κριτικές
25
Like
4
Πόντοι
5.775
αν και κατα καιρους εχουμε διαφωνησει αγαπητε φεθρυ εντονα,πρεπει να παραδεχτω οτι σε ετουτο το θρεντ συμφονω μαζι σου σε πολλα πραματα
Μια ερώτηση για τον imaginas:

Σου φαίνεται ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ αυτό που έγινε στο ΧΑΑ το 1999;

Και συμβατό με τις αρχές ενός σοσιαλιστικού κόμματος που εμπνέεται απο τη διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη;

Εξ όσων γνωρίζω, δεν έχει αλλάξει το πλαίσιο αξιών του ΠΑΣΟΚ απο τότε που ιδρύθηκε, την εποχή με τα ζιβάγκο.

Με εξαίρεση το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" της αρχής, το οποίο το πήραν μεν άρον-άρον πίσω όταν έγιναν εξουσία, αλλά ποτέ δεν έδωσαν κάποια εξήγηση για την αιφνίδια μεταστροφή.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Ο συνδικαλισμός φταίει τώρα και για τις "επενδυτικές αποφάσεις";
Ακόμα και ο χείριστος, αυτός που ζήσαμε με της διάφορες ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚΕ.
Καλά μπουμπούκια είναι και αυτοί αν και στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν νομίζω ότι έχουν ευθύνη!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom