Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ώστε το Βέλγιο πάει για εμφύλιο, τύπου Γιουγκοσλαβίας;
Κατάλαβα καλά;     :dancing:
Επειδή μέχρι πριν 1,5 χρόνο ζούσα στο Βέλγιο θα στου πω ότι δεν παέι για πόλεμο. Όμως είναι οι φλαμανδικές πόλεις όπως το Brugge στις οποίες μιλούν φλαμανδικά και όλες οι ταμπέλες επιγραφές κτλ είναι στα φλαμανδικά. Όπως ακριβώς στην Ελβετία ένα κομματι μιλάει ιταλικά , ένα γαλλικά κι ένα γερμανικά. Αυτά δεν αποτελούν έθνη.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επειδή μέχρι πριν 1,5 χρόνο ζούσα στο Βέλγιο θα στου πω ότι δεν παέι για πόλεμο. Όμως είναι οι φλαμανδικές πόλεις όπως το Brugge στις οποίες μιλούν φλαμανδικά και όλες οι ταμπέλες επιγραφές κτλ είναι στα φλαμανδικά. Όπως ακριβώς στην Ελβετία ένα κομματι μιλάει ιταλικά , ένα γαλλικά κι ένα γερμανικά. Αυτά δεν αποτελούν έθνη.
Μιλούσα για το διαζύγιο των δύο εθνοτήτων που ανέφερε ο str81977.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Συμφωνώ και επαυξάνω !  :thumbsup:

Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι κατέχω απόλυτα ή έστω καλά τις έννοιες, μάλλον έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με την αληθινή σημασία των λέξεων κράτος, έθνος, φυλή, γένος, μειονότητα, μετανάστης, πρόσφυγας κ.τ.λ.

Και έχω την εντύπωση ότι το κριτήριο του αυτοπροσδιορισμού δεν κάνει από μόνο του ένα έθνος...Πολύ περισσότερο όταν υιοθετεί την ιστορία και τα σύμβολα ενός άλλου έθνους, δείχνοντας πόσο τεχνητό κατασκευασμα είναι...

Για να μιλήσω με ορολογία δικαίου πνευματικής ιδιοκτησίας, η ονομασία "μακεδονία", ο ήλιος της βεργίνας, ο Μ. Αλέξανδρος και ο Φίλιππος αποτελούν copyrights του ελληνικού έθνους, όπως αυτό σώζεται σήμερα...

Και εκτιμώ ότι βιώνουμε μια από τις χυδαιότερες παραχαράξεις ιστορικής από τότε που οι τούρκοι είπαν ότι είναι συνέχεια των Χετταίων και των Ιώνων ή που οι γραφικοί αφροκεντριστές διατύπωναν τα σενάρια περί μαύρης αθήνας...

Δεν είναι κακό να μην έχεις ιστορία..Και οι αμερικάνοι δεν είχαν αλλά δεν είπαν ποτέ ότι είναι απόγομοι των μάγιας ή των λακότα- αντίθετα φρόντισαν να δημιουργήσουν και ιστορία και αυοτελείς δικές τους παραδόσεις...
Οι σκοπιανοί είναι το αποτέλεσμα ενός περιεργου και επικίνδυνου εθνολογικού πειράματος..
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Μιλούσα για το διαζύγιο των δύο εθνοτήτων που ανέφερε ο str81977.
Όχι γιατί είναι κάτω από την στέγη ενός κράτους οργανωμένου χωρίς καμία διαφορά μεταξύ τους . Δεν εχω μελετήσει βέβαια και την καταγωγή των φλαμανδών αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι γερμανικό φύλλο. Οι φλαμανδοί δεν κι αυτοί μια ξεχωριστή εθνότητα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οι σκοπιανοί είναι το αποτέλεσμα ενός περιεργου και επικίνδυνου εθνολογικού πειράματος..
Ναι, αλλά αυτός ο όρος "σκοπιανοί" δεν είναι απο μόνος του γελοίος;
Εμένα ας πούμε δεν θα μου άρεσε να με προσδιορίζουν εθνολογικά ως "Λαρισαίο", κι ας μην έχω τίποτα εναντίον της Λάρισας.
Εσύ πως θα αποκαλούσες εθνολογικά την πλειοψηφούσα εθνότητα που κατοικεί στη ΦΥΡΟΜ;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ναι, αλλά αυτός ο όρος "σκοπιανοί" δεν είναι απο μόνος του γελοίος;
Εμένα ας πούμε δεν θα μου άρεσε να με προσδιορίζουν εθνολογικά ως "Λαρισαίο", κι ας μην έχω τίποτα εναντίον της Λάρισας.
Εσύ πως θα αποκαλούσες εθνολογικά την πλειοψηφούσα εθνότητα που κατοικεί στη ΦΥΡΟΜ;
Σλάβοι όπως οι όλοι οι Γιουγκοσλάβοι , και οι Βούλγαροι. Αν μεταξύ τους αυτοί είχαν διαφορές και έγιναν διαφο΄ρετικά κράτη είναι δικό τουε θέμα .
Θα μπορούσε και η Κρήτη να έχει δικό της κράτος . Εθνολογικά όμως θα ήταν έλληνες
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σλάβοι όπως οι όλοι οι Γιουγκοσλάβοι , και οι Βούλγαροι. Αν μεταξύ τους αυτοί είχαν διαφορές και έγιναν διαφο΄ρετικά κράτη είναι δικό τουε θέμα .
Θα μπορούσε και η Κρήτη να έχει δικό της κράτος . Εθνολογικά όμως θα ήταν έλληνες
Είναι επικίνδυνο αυτό που λες.
Γιατί είναι σαν να προτείνεις η Σερβία, η Βουλγαρία και η ΦΥΡΟΜ να ενωθούν σε ένα κράτος που θα λέγεται π.χ. "Σλαβία".
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όχι γιατί είναι κάτω από την στέγη ενός κράτους οργανωμένου χωρίς καμία διαφορά μεταξύ τους . Δεν εχω μελετήσει βέβαια και την καταγωγή των φλαμανδών αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι γερμανικό φύλλο. Οι φλαμανδοί δεν κι αυτοί μια ξεχωριστή εθνότητα

Για το βέλγιο δείτε το Φλαμανδοί και βαλόνοι απότελούν 2 διαφορετικές εθνικές ομάδες υπό ένα κράτος...
Δεν είπα ότι θα σφαγούν αλλά κάθε εθνότητα ζητά ακόμη περισσότερη αυτονομία από την κεντρική διοίκηση..Ως και χωριστές διπλωματικές αποστολές έχουν, παράλληλα με τη βέλγικη...

Το ίδιο περίπου συμβαίνει με σκωτία (οι ουαλοί μάλλον έχουν αφομοιωθεί από τους άγγλους) και φυσικά δε θα μιλήσω για καταλανούς και βάσκους...

Από την άλλη, υπάρχουν περιπτώσεις εθνών σε περισσότερα κράτη (γερμανοί- αυστριακοί) , μειονοτήτων (ουγγροι στη ρουμανία) και φυσικά, εθνών χωρίς κράτος (κούρδοι, παλαιστίνιοι)...

Καμια άλλη περίπτωση κλοπής/ σφετερισμού ιστορίας ξέρει κανείς;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Είναι επικίνδυνο αυτό που λες.
Γιατί είναι σαν να προτείνεις η Σερβία, η Βουλγαρία και η ΦΥΡΟΜ να ενωθούν σε ένα κράτος που θα λέγεται π.χ. "Σλαβία".
Επικίνδυνο?? Όπως δηλαδή ήταν μ΄χρι πριν χρόνια .Γιοθγκοσλαβια. Δηλαδή κάτω σλάβοι ή κάτι τέτοιο. Εγώ δεν είμαι αρμοδιος να προτείνω σε χώρες να ενωθουν. Οι βούλγαροι το λένε οτι ειναι σλάβοι. Το ξέρω γιατί έχω φίλους βούλγαρους. Οι άλλοι ήταν ενωμένοι μ΄χρι τώρα. Δεν είπα κάτι τόσο περίεργο
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Για το βέλγιο δείτε το Φλαμανδοί και βαλόνοι απότελούν 2 διαφορετικές εθνικές ομάδες υπό ένα κράτος...
Δεν είπα ότι θα σφαγούν αλλά κάθε εθνότητα ζητά ακόμη περισσότερη αυτονομία από την κεντρική διοίκηση..Ως και χωριστές διπλωματικές αποστολές έχουν, παράλληλα με τη βέλγικη...

Το ίδιο περίπου συμβαίνει με σκωτία (οι ουαλοί μάλλον έχουν αφομοιωθεί από τους άγγλους) και φυσικά δε θα μιλήσω για καταλανούς και βάσκους...

Από την άλλη, υπάρχουν περιπτώσεις εθνών σε περισσότερα κράτη (γερμανοί- αυστριακοί) , μειονοτήτων (ουγγροι στη ρουμανία) και φυσικά, εθνών χωρίς κράτος (κούρδοι, παλαιστίνιοι)...

Καμια άλλη περίπτωση κλοπής/ σφετερισμού ιστορίας ξέρει κανείς;
Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις δηλαδή οι Τούρκοι της Θράκης να εκφράζονται στα πλαίσια του ελληνικού κράτους με ξεχωριστές διπλωματικές αποστολές;
Πολύ πρωτοποριακό, ειδικά αν το λες εσύ.      :dancing:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Επικίνδυνο?? Όπως δηλαδή ήταν μ΄χρι πριν χρόνια .Γιοθγκοσλαβια. Δηλαδή κάτω σλάβοι ή κάτι τέτοιο. Εγώ δεν είμαι αρμοδιος να προτείνω σε χώρες να ενωθουν. Οι βούλγαροι το λένε οτι ειναι σλάβοι. Το ξέρω γιατί έχω φίλους βούλγαρους. Οι άλλοι ήταν ενωμένοι μ΄χρι τώρα. Δεν είπα κάτι τόσο περίεργο
Οι Σέρβοι και οι Βούλγαροι, παρ ότι και οι δύο σλάβοι, δεν είναι διαφορετικές εθνότητες;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ναι, αλλά αυτός ο όρος "σκοπιανοί" δεν είναι απο μόνος του γελοίος;
Εμένα ας πούμε δεν θα μου άρεσε να με προσδιορίζουν εθνολογικά ως "Λαρισαίο", κι ας μην έχω τίποτα εναντίον της Λάρισας.
Εσύ πως θα αποκαλούσες εθνολογικά την πλειοψηφούσα εθνότητα που κατοικεί στη ΦΥΡΟΜ;

Δεν ξέρω αν είναι γελοίος...
Το να πω όμως ότι είναι μακεδόνες εκτός από γελοίο είναι εκτός ιστορικής πραγματικότητας και τουλάχιστον ανακριβές...
Και επαναλαμβάνω...Εθνολογικά είναι σλάβοι...Και μάλιστα μόλις το 50-60% των κατοίκων του κρατιδίου..
Θα χαρακτήριζες ποτέ έναν αλβανό του τετόβου μακεδόνα; Και όμως,παίζει να ζουν στην  περιοχή περισσότερο καιρό από τους σλάβους "συμπατριώτες" τους...
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι η ελληνικά εξωτερική πολιτκή (περίεργο) έχει πετύχει να χαρακτηρίζοντε ως μουσουλμανικές και οχι ως τουρκικες οι ομάδες αυτεσ στην Θράκη. Τώρα ποια είναι η αλήθεια...
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Οι Σέρβοι και οι Βούλγαροι, παρ ότι και οι δύο σλάβοι, δεν είναι διαφορετικές εθνότητες;
Όχι. Αν δηλαδή μετά απο 30 χρόνια τα δωδεκανησα κάνουν ένα κράτος θα είναι άλλη εθνότητα??
ελληνες θα είναι αλλα κάτω από άλλη κεντρική διοίκηση
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
ΜΕτράει φίλε μου από που κατάγεσαι . Από που προέρχεσαι. Αν εμείς οι 2 είμαστε αδέρφια και κάποια στιγμή μαλώσουμε δε σημαίνει ότι δε θα προερχόμαστε από τον ίδιο πατέρα και μάνα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν ξέρω αν είναι γελοίος...
Το να πω όμως ότι είναι μακεδόνες εκτός από γελοίο είναι εκτός ιστορικής πραγματικότητας και τουλάχιστον ανακριβές...
Και επαναλαμβάνω...Εθνολογικά είναι σλάβοι...Και μάλιστα μόλις το 50-60% των κατοίκων του κρατιδίου..
Θα χαρακτήριζες ποτέ έναν αλβανό του τετόβου μακεδόνα; Και όμως,παίζει να ζουν στην  περιοχή περισσότερο καιρό από τους σλάβους "συμπατριώτες" τους...
Άλλο αυτό, και άλλο η πλειοψηφούσα (και αυτή που δίνει τον εθνολογικό τόνο) εθνότητα.
Για να μη σου πω τι θα γίνει κι εδώ σε μερικά χρόνια με τους αλβανούς (σε ποσοστό επι του γενικού πληθυσμού), αν δεν αποκτήσουμε σύντομα σαφή πολιτική για τους οικονομικούς μετανάστες στην Ελλάδα.
 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
Ναι, αλλά αυτός ο όρος "σκοπιανοί" δεν είναι απο μόνος του γελοίος;
Εμένα ας πούμε δεν θα μου άρεσε να με προσδιορίζουν εθνολογικά ως "Λαρισαίο", κι ας μην έχω τίποτα εναντίον της Λάρισας.
Εσύ πως θα αποκαλούσες εθνολογικά την πλειοψηφούσα εθνότητα που κατοικεί στη ΦΥΡΟΜ;

Το παράδειγμα σου είναι άτοπο.Η Λάρισα ανήκει στην Ελλάδα και δηλώνει τόπο καταγωγής.
Η Μακεδονία αποτελέι ονομασία ελληνικού εδάφους και δεν έχει δικαιλωμα καμία χώρα να την υιοθετήσει με αυτό τον τρόπο.
Αστους να κτυπιούνται όμως τους παπαρές λεχρίτες αν δεν κάνει καμία μαλακία η κυβέρνηση να ενδώσει σε πιέσεις τα αρχίδια μας θα πάρουν οι "υπάνθρωποι" που θέλουν να λέγονται και Μακεδόνες.Απο έμας περιμένουν τη νομιμοποιήση τους...

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι η ελληνικά εξωτερική πολιτκή (περίεργο) έχει πετύχει να χαρακτηρίζοντε ως μουσουλμανικές και οχι ως τουρκικες οι ομάδες αυτεσ στην Θράκη. Τώρα ποια είναι η αλήθεια...
Για την αλήθεια μιλάμε φίλε μου.
Ένα σύγχρονο δημοκρατικό κράτος δεν πρέπει -κανονικά- να φοβάται τίποτα αν στο έδαφός του ζουν (που ζουν και το ξέρουμε όλοι) εθνικές μειονότητες.
Αν φυσικά τους φέρεται σωστά.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις δηλαδή οι Τούρκοι της Θράκης να εκφράζονται στα πλαίσια του ελληνικού κράτους με ξεχωριστές διπλωματικές αποστολές;
Πολύ πρωτοποριακό, ειδικά αν το λες εσύ.      :dancing:

Όχι, δεν κατάλαβες καλά...
Αλλά δεν πειράζει, θα συνεχίσω να εξηγώ.
Οι μουσουλμάνοι έλληνες πολίτες και όχι τουρκοι (διότι αν και κάποιοι από αυτούς έχουν τουρκική καταγωγή, πολλοί ΔΕΝ έχουν , όπως πχ οι πομάκοι) δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση των σκωτσέζων ή των καταλανών και των βάσκων..
Μια μικρή μελέτη του πώς προέκυψε η σύγχρονη ισπανία κα το ηνωμένο βασίλειο θα σε πείσει...
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς . Εχεις απολυτο δίκιο στο ότι πρέπει να έχουμε σαφη μεταναστευτική πολιτικη κυρίως γιατί είμαστε μια χώρα που δεχόμαστε πολλούς εξ ανατολών
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom