Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Για την αλήθεια μιλάμε φίλε μου.
Ένα σύγχρονο δημοκρατικό κράτος δεν πρέπει -κανονικά- να φοβάται τίποτα αν στο έδαφός του ζουν (που ζουν και το ξέρουμε όλοι) εθνικές μειονότητες.
Αν φυσικά τους φέρεται σωστά.
τους φέρεται και με το παραπάνω καλά . Τους φέρεται όσο σωστά φέρεται και στους έλληνες κατοικους του το ελληνικό κράτος. Δε ζουν στην Ελβετία .
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όχι, δεν κατάλαβες καλά...
Αλλά δεν πειράζει, θα συνεχίσω να εξηγώ.
Οι μουσουλμάνοι έλληνες πολίτες και όχι τουρκοι (διότι αν και κάποιοι από αυτούς έχουν τουρκική καταγωγή, πολλοί ΔΕΝ έχουν , όπως πχ οι πομάκοι) δεν έχουν καμία σχέση με την περίπτωση των σκωτσέζων ή των καταλανών και των βάσκων..
Μια μικρή μελέτη του πώς προέκυψε η σύγχρονη ισπανία κα το ηνωμένο βασίλειο θα σε πείσει...
Κάτι δεν έλεγες για ξεχωριστές διπλωματικές αποστολές;
Και αυτό επιλεκτικό ρε γαμώτο;
Τίποτα δεν ισχύει για όλους;    :dancing:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
τους φέρεται και με το παραπάνω καλά . Τους φέρεται όσο σωστά φέρεται και στους έλληνες κατοικους του το ελληνικό κράτος. Δε ζουν στην Ελβετία .
Για τις μπάρες της ντροπής δεν έχεις ακούσει τίποτα στα τουρκοχώρια και πομακοχώρια;
 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
Καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς . Εχεις απολυτο δίκιο στο ότι πρέπει να έχουμε σαφη μεταναστευτική πολιτικη κυρίως γιατί είμαστε μια χώρα που δεχόμαστε πολλούς εξ ανατολών

Τι μεταναστευτική πολιτική και παπαρίες.Οτι έκανε και η Ιταλία.Κάνανε μαλακίες τα βρωμοΑλβάνα και τα έβαλε σε ενα τσαρτερ και τα έστειλε απο έκει που ήρθαν χωρίς πολλά πολλά.Αν είχαμε πολιτικούς με αρχίδια το ίδιο έπρεπε να κάνουμε και ας κλάιγανε τα κουμούνια μέχρι να πλαντάξουν.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μερικοί, παρά το οτι κανείς δεν ασχολείται μαζί τους, ούτε καν οι συνήθεις "υπερασπιστές" τους, συνεχίζουν να προκαλούν και να ρυπαίνουν, γράφοντας παπαριές.
Οι υπόλοιποι, συνεχίζουμε.        :)
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Για τις μπάρες της ντροπής δεν έχεις ακούσει τίποτα στα τουρκοχώρια και πομακοχώρια;
Για πες μου .Εκεί ήμουν φαντάρος. Για πες μου σε ποια χωριά ? Γιατί πολλά ακουγονται για εκεί πάνω και ελάχιστα είναι αλήθεια
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Άλλο αυτό, και άλλο η πλειοψηφούσα (και αυτή που δίνει τον εθνολογικό τόνο) εθνότητα.
Για να μη σου πω τι θα γίνει κι εδώ σε μερικά χρόνια με τους αλβανούς (σε ποσοστό επι του γενικού πληθυσμού), αν δεν αποκτήσουμε σύντομα σαφή πολιτική για τους οικονομικούς μετανάστες στην Ελλάδα.

Οι αλβανοί του τετόβου πάντως θεωρούν γελοίο το όλο μακεδονικό ζήτημα και τους "μακεδόνες" συμπατριώτες τους απλά μαλάκες...

Οι αλβανοί στην ελλάδα είναι μετανάστες, μην τους μπερδευεις με την κλασσική έννοια της εθνικής μειονότητας...
Άλλο βέβαια ότι στα πλαίσια του αλβανικού επεκτατισμού μπορεί να μας δημιουργήσουν πρόβλημα...

Πάντως μέχρι στιγμής αρκετοί από αυτούς αφομοιώνονται μια χαρά και ζουν το ελληνικό όνειρό τους...

Οι υπολοιποι μπορούν να απελαθούν κατά την κείμενη νομοθεσία χωρίς αυτό να συνιστά καταπίεση μεινότητας διότι δεν είναι μειονότητα όπως δεν είναι μειονότητα οι έλληνες στη γερμανία, στην αυστραλία ή στις ΗΠΑ...
 

Xcp41

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
199
Like
0
Πόντοι
1
Μερικοί, παρά το οτι κανείς δεν ασχολείται μαζί τους, ούτε καν οι συνήθεις "υπερασπιστές" τους, συνεχίζουν να προκαλούν και να ρυπαίνουν, γράφοντας παπαριές.
Οι υπόλοιποι, συνεχίζουμε.        :)

Παπαρίες επειδή δεν συμφωνεί με την μαλακισμένη κουμουνιστική ιδεολογία σου?Ρε άντε απο εδώ μα εσάς στην ζωή έξω στο περιθώριο σας έχουν όλοι.Ρύπανση είστε απο μόνοι σας.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Για πες μου .Εκεί ήμουν φαντάρος. Για πες μου σε ποια χωριά ? Γιατί πολλά ακουγονται για εκεί πάνω και ελάχιστα είναι αλήθεια
Υπήρχαν η όχι οι περιβόητες μπάρες με τις οποίες οι αρχές -εν ίδει γκέτο της Βαρσοβίας- ήλεγχαν ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει στα μειονοτικά χωριά;
Αν ισχύει αυτό που λέω, είναι η δεν είναι παραβίαση της ισονομίας των ελλήνων πολιτών;
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Κοιτάχτε , αν είανι τώρα να μπερδεύουμε σκοπιανούς , πομάκους , αλβανούς , έλληνες του εξωτερικού , όλους μαζί δε θα βγει συμπέρασμα
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οι αλβανοί του τετόβου πάντως θεωρούν γελοίο το όλο μακεδονικό ζήτημα και τους "μακεδόνες" συμπατριώτες τους απλά μαλάκες...

Οι αλβανοί στην ελλάδα είναι μετανάστες, μην τους μπερδευεις με την κλασσική έννοια της εθνικής μειονότητας...
Άλλο βέβαια ότι στα πλαίσια του αλβανικού επεκτατισμού μπορεί να μας δημιουργήσουν πρόβλημα...

Πάντως μέχρι στιγμής αρκετοί από αυτούς αφομοιώνονται μια χαρά και ζουν το ελληνικό όνειρό τους...

Οι υπολοιποι μπορούν να απελαθούν κατά την κείμενη νομοθεσία χωρίς αυτό να συνιστά καταπίεση μεινότητας διότι δεν είναι μειονότητα όπως δεν είναι μειονότητα οι έλληνες στη γερμανία, στην αυστραλία ή στις ΗΠΑ...
Η εθνική μειονότητα φυσικά είναι άλλο πράγμα απο την μειονότητα των οικονομικών μεταναστών.
Αλλά το ξέρεις πολύ καλά οτι σε 20-30 χρόνια δεν θα είναι τόσο απλό.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Υπήρχαν η όχι οι περιβόητες μπάρες με τις οποίες οι αρχές -εν ίδει γκέτο της Βαρσοβίας- ήλεγχαν ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει στα μειονοτικά χωριά;
Αν ισχύει αυτό που λέω, είναι η δεν είναι παραβίαση της ισονομίας των ελλήνων πολιτών;

Εγώ προσωπικά ( το τονιζω) δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Ίσως να υπήρχε παλιότερα. Τώρα αποκλείεται να υπάρχει. Αν υπήρξε είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων και θα έπρεπε να υπάρξει τιμωρία στον βλακα που έθεσε κάτι τέτοιο σε εφαρμογή . Παλι΄΄οτερα όμς υπηρχαν και για τους έλληνες μπάρες . Η Ελλάδα δεν έχει και πολλά χρονια δημοκρατίας . Εννοοώ μετά την χούντα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εγώ προσωπικά ( το τονιζω) δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Ίσως να υπήρχε παλιότερα. Τώρα αποκλείεται να υπάρχει. Αν υπήρξε είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων και θα έπρεπε να υπάρξει τιμωρία στον βλακα που έθεσε κάτι τέτοιο σε εφαρμογή . Παλι΄΄οτερα όμς υπηρχαν και για τους έλληνες μπάρες . Η Ελλάδα δεν έχει και πολλά χρονια δημοκρατίας . Εννοοώ μετά την χούντα.
Το οτι δεν το έχεις δει, φίλε, δεν σημαίνει και οτι δεν υπήρξε.
Αυτές οι μπάρες (του αίσχους κατά τη γνώμη μου) καταργήθηκαν μόλις τη δεκαετία του ΄90.
Ψάξτο, δεν λέω ψέματα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Υπήρχαν η όχι οι περιβόητες μπάρες με τις οποίες οι αρχές -εν ίδει γκέτο της Βαρσοβίας- ήλεγχαν ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει στα μειονοτικά χωριά;
Αν ισχύει αυτό που λέω, είναι η δεν είναι παραβίαση της ισονομίας των ελλήνων πολιτών;

Μπάρες υπήρχαν έως και πριν μερικά χρόνια σε ελληνικότατα χωριά της θεσπρωτίας΄- ανέκαθεν στην παραμεθόριο ίσχυε ιδιαίτερο καθεστώς για πολλούς και διάφορους λόγους...
Ακόμη και σήμερα, δεν μπορείς να αγοράσεις ή να πουλήσεις ή να υποθηκεύεσεις γη στους παραμεθόριους νομοώς χωρίς άδεια ειδικής επιτροπής της νομαρχίας και με συμμετοχή στρατιωτικού...

Είναι γεγονός ότι το ελληνικό κράτος δεν έχει συμπεριφερθεί όπως θα έπρεπε στους μουσουλμάνους πολίτες του αν και οι ίδιοι πολλές φορές επιλέγουν τη γκετοποίηση...
Καλό θα ήταν όμως, να λείπουν  οι συσχετισμοί με τελείως διαφορετικής φύσης και σημασίας γεγονότα όπως το γκέτο της βαρσοβίας...
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι η Ελληνική κυβέρνηση ετοιμάζεται να δώσει την τελικλη λύση στο μακεδονικό πρόβλημα!
Ήμαρτον!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μπάρες υπήρχαν έως και πριν μερικά χρόνια σε ελληνικότατα χωριά της θεσπρωτίας΄- ανέκαθεν στην παραμεθόριο ίσχυε ιδιαίτερο καθεστώς για πολλούς και διάφορους λόγους...
Ακόμη και σήμερα, δεν μπορείς να αγοράσεις ή να πουλήσεις ή να υποθηκεύεσεις γη στους παραμεθόριους νομοώς χωρίς άδεια ειδικής επιτροπής της νομαρχίας και με συμμετοχή στρατιωτικού...

Είναι γεγονός ότι το ελληνικό κράτος δεν έχει συμπεριφερθεί όπως θα έπρεπε στους μουσουλμάνους πολίτες του αν και οι ίδιοι πολλές φορές επιλέγουν τη γκετοποίηση...
Καλό θα ήταν όμως, να λείπουν  οι συσχετισμοί με τελείως διαφορετικής φύσης και σημασίας γεγονότα όπως το γκέτο της βαρσοβίας...
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι η Ελληνική κυβέρνηση ετοιμάζεται να δώσει την τελικλη λύση στο μακεδονικό πρόβλημα!
Ήμαρτον!
Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι παρά την θεατράλε κορώνα σου στο φινάλε, με δικαίωσες σ' αυτό που ισχυρίστηκα.
Όσο για την "εθελούσια" γκετοποίηση των Τούρκων (θα το ξαναπώ) και των Πομάκων μειονοτικών μας, μήπως σ' αυτό συνετέλεσε π.χ. ο τρόπος που τους συμπεριφερόμασταν στο στρατό;
Δεν μπορεί, για να εμφορείσαι απο τόσο ελληνοπρεπείς αντιλήψεις, θα υπηρέτησες.
Εκτός αν υπηρέτησες σε κανένα Πεντάγωνο.
Γιατί όλοι όσοι υπηρέτησαν σε μη τσατσιλίδικη μάχιμη μονάδα, καταλαβαίνουν πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Το οτι δεν το έχεις δει, φίλε, δεν σημαίνει και οτι δεν υπήρξε.
Αυτές οι μπάρες (του αίσχους κατά τη γνώμη μου) καταργήθηκαν μόλις τη δεκαετία του ΄90.
Ψάξτο, δεν λέω ψέματα.

Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι λες ψέμματα. Θα το κοιτάξω πάντως . Δεν θεωρώ άλλωστε ότι η Ελλάδα τις προηγούμενες δεκαετίες ήταν πρότυπο δημοκρατίας.
Κάτι όμως που δεν σχετιζεται με αυτό που λες είναι ότι οι μουσουλμανοι (για να λέμε και το συμφρον μας) της περιοχής συμπεριφέρονται ως Δουριοι Ίπποι στην Θράκη .
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι παρά την θεατράλε κορώνα σου στο φινάλε, με δικαίωσες σ' αυτό που ισχυρίστηκα.

Έτσι είναι αν έτσι πιστεύεις, που θα έλεγε και ο ντάριο φω...
Η έλλειψη μπινελικωμάτων σε συνδυασμό με το προχωρημένο της ώρας μου προκάλεσε νύστα και θα σας αφήσω...
Η κουβέντα πάντως κυμάνθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα με λίγες προσωπικές αιχμές...
pas mal du tout!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Έτσι είναι αν έτσι πιστεύεις, που θα έλεγε και ο ντάριο φω...
Η έλλειψη μπινελικωμάτων σε συνδυασμό με το προχωρημένο της ώρας μου προκάλεσε νύστα και θα σας αφήσω...
Η κουβέντα πάντως κυμάνθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα με λίγες προσωπικές αιχμές...
pas mal du tout!
Υπήρξε και δεύτερο ημίχρονο σ' αυτό που απάντησες. Ίσως δεν πρόλαβες να το δεις.
Όσο για τα μπινελίκια που λες, ελπίζω να θυμάσαι οτι ποτέ δεν τα άρχισα πρώτος, κάτι που παρά τις σπουδές σου δεν το απέφυγες, αρκετές φορές μάλιστα.
Ο Μορφέας είναι ακατανίκητος όμως.
Καληνύχτα επί του παρόντος.

Υ.Γ. Το "έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", το έγραψε πάντως ο Λουίτζι Πιραντέλλο και όχι ο -αναρχικός παρεμπιπτόντως- Ντάριο Φο.
Και η ....17Ν, σε μια προκήρυξή της.
 

Διαγραμμένο μέλος 26508

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
1.022
Like
1.439
Πόντοι
216
Ρο ότι δεν μπινελικονομαστε δεν είναι επιτυχία. Θα πρεπε να είναι δεδομένο για πολιτισμένους ανθρώπους. Είναι επιτυ΄΄ια για όσους θεωρούν εαυτούς απολίτιστους
 

Tefktros

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
98
Like
0
Πόντοι
0
Μια ερώτηση έχω φίλοι μου.
Όλα τα προηγούμενα 2-3000 χρόνια που ήταν αυτοί οι μακεδόνες; μήπως σε χειμέρια νάρκη και εμφανίστηκαν ξαφνικά τη δεκαετια 80-90; Ας πούμε επί τουρκοκρατίας....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom