Νέα

Λίστα γάμου - η μέγιστη ξεφτύλα ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 195
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (0 μέλη και 16 επισκέπτες)

Τι γνώμη έχετε για την Λίστα Γάμου;

  • Μια χαρά είναι, βοήθεια για το νέο ζευγάρι...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Προτιμώ να μου δώσουν λεφτά...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ξεφτύλα...

    Ψήφοι: 1 100,0%
  • Προίκα θα πάρουμε;

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΕΝ παντρεύομαι με τίποτα!

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1

loukritia!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
25.305
Like
14
Πόντοι
366
Σχώρα με αστέρι μου αλλά δε μπορώ... :-* :-* :-*
ααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααα
ελα ρε μουν!!!!!!!!!μη γελας!!!εχω περασει τρελες αφραγκιες!!!ευτυχως το ζευγαρι ηταν μακρινοι συγγενεις... :2funny:
 

Valery

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
Δε ξέρω τι πιστέυετε, αλλα πρ'οσφατα μου έπεσε στα χέρια ενα προσκλητήριο γάμου με το σήμα του κωτσοβολου και ακόμα γελάω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
εχεισ δικιο..αλλα καποιοι μωρε κανουν λιστα γαμου κ απ τη μια ειναι καλο γτι ξερεις τι χρειαζεται το μελλονυμφο ζευγαρι :)
 

Valery

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
δεν διαβασα ολες τις απαντησεις οποτε αν πω κατι που εχει ηδη ειπωθει ζητω συγγνωμη!!η λιστα γαμου η ακομα καλυτερα ο τραπεζικος λογαριασμος βολευει ολους!!δλδ σε εναν γαμο εγω δεν ειχα φραγκο τσακιστο κυριολεκτικα κ εδωσα στην τραπεζα 5ευρω!!(μη γελατε δεν ειχα αλλα!!!)αν επρεπε να παρω δωρο τι αξιοπρεπες θα μπορουσα να παρω με 5ευρω??αν με νοατε!!!και φυσικα κ αυτο που ειπε καποιος γ τα δωρα που παιρνουν ολοι τα ιδια...
δε πειραζει λουκ μου η χειρονομια μετραει πανω απ ολα ;)
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
ελα ρε μουν!!!!!!!!!μη γελας!!!

Σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη ήταν λάθος μου...
singing-082.gif






(Ωχ νάτο πάλι... δεν κρατιέμαι!!! χαχαχαχααααααααααχαχαχαχα)
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
δλδ σε εναν γαμο εγω δεν ειχα φραγκο τσακιστο κυριολεκτικα κ εδωσα στην τραπεζα 5ευρω!!(μη γελατε δεν ειχα αλλα!!!)
Ρε φίλε.....  :think:

΄Ολοι έχουμε περάσει αφραγκιές..... :P

Αλλά χωρίς παρεξήγηση....δώρο γάμου 5 ευρώ;  :2funny:

Μου θυμίζεις έναν χτες στο chat ο οποίος έψαχνε να γαμίσει και μεταξύ των άλλων έγραφε..... "και δίνω το πολύ 10 - 15 ευρώ!":grin:

Την προμήθεια την πλήρωσες τουλάχιστον; Η την κράτησε η Τράπεζα από το ποσό;  :2funny:
 

loukritia!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
25.305
Like
14
Πόντοι
366
Σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη ήταν λάθος μου...
singing-082.gif






(Ωχ νάτο πάλι... δεν κρατιέμαι!!! χαχαχαχααααααααααχαχαχαχα)
ε α να χαθεις!!!εμ βεβαια!!!αμα διαβαζω σε αλλα θεματα οτι ξοδευονται τρελα ποσα-για μενα-σε κοπελες που εκδιδονται πως να μη γελατε με τα 5 ευρω???πφφφφ!!!σε αγνοω μουν!!!σε αγνοω!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :-* :-* :-* :-* :-*
Ρε φίλε.....  :think:

΄Ολοι έχουμε περάσει αφραγκιές..... :P

Αλλά χωρίς παρεξήγηση....δώρο γάμου 5 ευρώ;  :2funny:

Μου θυμίζεις έναν χτες στο chat ο οποίος έψαχνε να γαμίσει και μεταξύ των άλλων έγραφε..... "και δίνω το πολύ 10 - 15 ευρώ!":grin:

Την προμήθεια την πλήρωσες τουλάχιστον; Η την κράτησε η Τράπεζα από το ποσό;  :2funny:
ρε συ!!!πιτσιρικα ειμαι...δεν ειχα δουλεια εκεινη την περιοδο κ τα εβγαζα δυσκολα!!!ηταν σε τραπεζα που λογικα ειναι ανωνυμα...τουλαχιστον εγω δεν εδωσα στοιχεια...αλλιως δε θα πηγαινα καν...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Να σε πληροφορησω πως το "φαινομενο" της γυφτιας ειναι Παγκοσμιο τοτε,
επισης οτι οταν πας σε ενα γαμο ειναι αγραφος νομος,ζητουμενο,παρακινουμενο,οχι τοσο πολυ καθοδηγουμενο αλλα συναμα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ
να προσφερεις δωρο στο νεο ζευγαρι που θα ειναι ΧΡΗΣΙΜΟ και δε θα μπει σε κανα παταρι.

Οι περισσοτεροι ΦΤΩΧΟΜΠΙΝΕΔΕΣ πανε και αγοραζουν σερβιτσια κοψοχρονιας και πορσελανες.
Αυτοι ειναι οι ΞΕΦΤΙΛΕΣ και οι γυφτοι.
Αυτοι δηλαδη που οταν βλεπουν οτι για δωρο εχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ(δεν ειναι υποχρεωτικο) να δωσουν χρημα εναντι
ΦΤΗΝΟΥ δωρου που εχουν στο μυαλο του,
αρχιζουν να κραζουν για το ...ΓΥΦΤΙΚΟ και ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ συστημα που σε πολλα κρατη σημερα ΙΣΧΥΕΙ.

Η λιστα γαμου ειναι πρακτικη λυση για οσους εχουν στο μυαλο να αγορασουν 2 τασακια,2 κηροπηγια,5 πιατα κτλ που θα ειναι δωρα-α δωρα.
βασικα να σε ευχαριστησω ευλαβικα για το γεγονος οτι με πληροφορεις για το τί γινεται στον εξω κοσμο. ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο κι εσυ συναμα πολυ κιμπαρης για τις γνωσεις που απλοχερα μας μεταδιδεις..

ομως, δεν μπορω να καταλαβω το γιατι ο ΦΤΩΧΟ-ΜΠΙΝΕΣ ειναι ξεφτιλας και γυφτος που αγοραζει κοψοχρονιας σερβιτσια και πορσελανες, αφου ειναι ΦΤΩΧΟΣ, και δεν ειναι ξεφτιλας και γυφτος αυτος που παντρευεται και εμμεσα σε παρακινει-παρακαλει να του παρεις, αυτο που ΑΥΤΟΣ θελει..
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Και στο τραπέζι καλούνται συνήθως άτομα πιο στενά στο ζευγάρι (καθώς υπάρχει και για τους περισσότερους η οικονομική στενότητα, μην το ξεχνάμε αυτό).
οοοοχι παληκαρι, δεν ειναι ετσι..

τα πραγματα ειναι αμφιδρομα. δεν καλεις ολο τον κοσμο στο γαμο και στο κρεβατι οταν ειναι να ''παρεις'' και στο τραπεζι, οταν δηλαδη ειναι να ''δωσεις'', καλεις μονο τους πολυ κοντινους. ειναι μεγαλη ξεφτιλα οταν συμβαινει ετσι..


Τώρα όμως αν παντρεύεται ένα πολύ στενό σου πρόσωπο, το οποίο σε έχει καλέσει όπως λες στο κρεβάτι και στο γάμο, αλλά όχι στο τραπέζι (το οποίο το βλέπω δύκολο να συμβεί).....

ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΣΟΥ. Εντελώς όμως.....

Του κάνεις και ένα απλό δώρο και καθάρισεις.

Τι μη σε παρεξηγήσει; Στην πούτσα σου.....
καλα, δεν μου εχει συμβει μονο μια φορα..

και σιγα μην τους εκανα και δωρο και τους τιμουσα και με την παρουσια μου. τ αρχιδια μου πηραν..
 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Γενικοτερα η εμπορευματοποιηση σε ολο της το μεγαλειο.
Αυτη ειναι η εννοια της σιωπηρης επιβολης.
Γιατι ενα ζευγαρι να μην την εφαρμοσει,απο τη στιγμη που για να κανει ενα γαμο
δεχεται
και τη σιωπηρη επιβολη αγραφων(ανουσιων κατ εμε) καθιερωμενων "πρωτοκολλων"
και την εμπορευματοποιηση του γεγονοτος?(απο τα προσκλητηρια και παει λεγοντας..)

Ειλικρινα ειναι λυπηρο ατομα της γενιας μου να λενε οτι οι ξενοφερτες μεθοδοι τετοιου τυπου που προσφερουν περισσοτερη ευκολια για το ζευγαρι σε ενα γαμο
ειναι ..Ξεφτιλα.

Τη στιγμη που αυτη ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ για τη νεοτερη γενια που δεν κανει παιδια και γαμους οπως αλλοτε.
Η κριτικη που ασκει σημερα ενας 50αρης στον 25αρη που δεν μπορει να παντρευτει η οταν το κανει
του απαγορευει να συμβαδισει με τετοιες εναλλακτικες προτασεις της εποχης(λιστα γαμου,συμφωνο συμβιωσης)
λογο ...ΞΕΦΤΙΛΑΣ(?!??!?!?!?!)
ειναι το αποκορυφωμα της ηλιθιοτητας του ελληνα που μας εχει κανει σημερα να ντρεπομαστε για την ελλαδα.

Την επομενη φορα στο γαμο,παρτε στο ζευγαρι καποτες γιατι αν κανει παιδια και τους πας και αλλο σερβιτσιο τη ..ΓΑΜΗΣΕ!
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
ρε συ!!!πιτσιρικα ειμαι...δεν ειχα δουλεια εκεινη την περιοδο κ τα εβγαζα δυσκολα!!!ηταν σε τραπεζα που λογικα ειναι ανωνυμα...τουλαχιστον εγω δεν εδωσα στοιχεια...αλλιως δε θα πηγαινα καν...
Χαχα!!!!!  :2funny:

Το πράγμα γίνεται ακόμα καλύτερο όσο προχωράει η αφήγηση!!!!!  :grin:

Πόσο χρονών ήσουν όταν έγινε ο γάμος των γνωστών σου;

Και στην τράπεζα δεν υπόγραψες στην απόδειξη κατάθεσης;

Μπας περιπτώση.....

Tι λες να αγόρασαν με λεφτά Λουκρητία;  :sunglasses:

Με το δεδομένο ποσό ακολουθούν 2 προτάσεις (you.cube.gr):  :dancing:

1)Star Wars Character Keychains  :rockon:
€5.50
Sale: €4.40
Save: 20% off

2) Transformers - Optimus Prime Keychain  :rockon:
€7.00
Sale: €5.60
Save: 20% off

Ένα χρήσιμο και διαχρονικό δώρο (αν και στο δεύτερο το budget ξεφεύγει λίγο.....)  :bounce-glasses:

υ.γ.: Άσε να γελάσουμε και λίγο!  :tooth:

Κανείς δε θα σε παρεξηγούσε αν δεν έκανες δώρο , μην τρελλένεσαι.....
 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
βασικα να σε ευχαριστησω ευλαβικα για το γεγονος οτι με πληροφορεις για το τί γινεται στον εξω κοσμο. ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο κι εσυ συναμα πολυ κιμπαρης για τις γνωσεις που απλοχερα μας μεταδιδεις..
μεινε μαζι μου και θα μαθεις κι αλλα...

δεν μπορω να καταλαβω το γιατι ο ΦΤΩΧΟ-ΜΠΙΝΕΣ ειναι ξεφτιλας και γυφτος που αγοραζει κοψοχρονιας σερβιτσια και πορσελανες, αφου ειναι ΦΤΩΧΟΣ, και δεν ειναι ξεφτιλας και γυφτος αυτος που παντρευεται και εμμεσα σε παρακινει-παρακαλει να του παρεις, αυτο που ΑΥΤΟΣ θελει..
Δε σου επιβαλλει κανεις τιποτα,
απλα αντι να πας στο πολυκαταστημα να παρεις κατι που ισως ηδη υπαρχει,
πας στο πολυκαταστημα και δινεις ενα ποσο που οταν μαζευτει το ζευγαρι θα παρει οτι του λειπει!
Πιο απλα δε γινεται να αναλυθει...μετα παμε στο δημοτικο..!
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
εγώ ταπεινά θα εκφέρω την άποψη οτι ο γάμος δεν είναι εμπόριο, αλλά κατήντησε..
δεν καλείς "υποχρεώσεις" αλλά ανθρώπους που αγαπάς μόνο.
δεν ζητάς δώρα γιατί ζητάς παρουσία όσον θες να χαρούν μαζί σου.
δεν σκέφτεσαι τι έφερε ο ένας και ο αλλος γιατί είσαι μίζερος.
δεν θέλεις οικονομική βοήθεια γιατι δεν είναι αυτός ο σκοπός που παντρεύεσαι.
δεν σε νοιάζει τι θα παρεις αλλα ποιοι θα έρθουν να χαρούν μαζί σου.(λέμε τώρα...)
και κυρίως δεν ξοδεύεις τα κέρατά σου για αηδίες μπας και φανείς γιατι στο κάτω κάτω της γραφής δεν διαγωνίζεσαι στο τηλεπαιχνίδι "ποιος έκανε τον πιο πλούσιο γάμο"
και οχι ο γάμος δεν γίνεται για τους γονείς.
αυτά
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1

Επισκέπτης
εγώ ταπεινά θα εκφέρω την άποψη οτι ο γάμος δεν είναι εμπόριο, αλλά κατήντησε..
δεν καλείς "υποχρεώσεις" αλλά ανθρώπους που αγαπάς μόνο.
δεν ζητάς δώρα γιατί ζητάς παρουσία όσον θες να χαρούν μαζί σου.
δεν σκέφτεσαι τι έφερε ο ένας και ο αλλος γιατί είσαι μίζερος.
δεν θέλεις οικονομική βοήθεια γιατι δεν είναι αυτός ο σκοπός που παντρεύεσαι.
δεν σε νοιάζει τι θα παρεις αλλα ποιοι θα έρθουν να χαρούν μαζί σου.(λέμε τώρα...)
και κυρίως δεν ξοδεύεις τα κέρατά σου για αηδίες μπας και φανείς γιατι στο κάτω κάτω της γραφής δεν διαγωνίζεσαι στο τηλεπαιχνίδι "ποιος έκανε τον πιο πλούσιο γάμο"
και οχι ο γάμος δεν γίνεται για τους γονείς.
αυτά
λατρεια ποτε θα παντρευτεις εσυ? :2funny: :2funny:
 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
εγώ ταπεινά θα εκφέρω την άποψη οτι ο γάμος δεν είναι εμπόριο, αλλά κατήντησε..
δεν καλείς "υποχρεώσεις" αλλά ανθρώπους που αγαπάς μόνο.
δεν ζητάς δώρα γιατί ζητάς παρουσία όσον θες να χαρούν μαζί σου.
δεν σκέφτεσαι τι έφερε ο ένας και ο αλλος γιατί είσαι μίζερος.
δεν θέλεις οικονομική βοήθεια γιατι δεν είναι αυτός ο σκοπός που παντρεύεσαι.
δεν σε νοιάζει τι θα παρεις αλλα ποιοι θα έρθουν να χαρούν μαζί σου.(λέμε τώρα...)
και κυρίως δεν ξοδεύεις τα κέρατά σου για αηδίες μπας και φανείς γιατι στο κάτω κάτω της γραφής δεν διαγωνίζεσαι στο τηλεπαιχνίδι "ποιος έκανε τον πιο πλούσιο γάμο"
και οχι ο γάμος δεν γίνεται για τους γονείς.
αυτά
Ευγε μολις περιεγραψες ενα λογο που χωριζουν σημερα τα περισσοτερα ζευγαρια.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
μεινε μαζι μου και θα μαθεις κι αλλα...
μαλακας ειμαι να φυγω τωρα που σε βρηκα ????  :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

Δε σου επιβαλλει κανεις τιποτα,
απλα αντι να πας στο πολυκαταστημα να παρεις κατι που ισως ηδη υπαρχει,
πας στο πολυκαταστημα και δινεις ενα ποσο που οταν μαζευτει το ζευγαρι θα παρει οτι του λειπει!
Πιο απλα δε γινεται να αναλυθει...μετα παμε στο δημοτικο..!
απαντησε αν θελεις στην απλη προηγουμενη ερωτηση μου, καθως πιο απλα δεν γινεται να διατυπωθει. μετα παραταμε το αριθμητηρι και παμε προ-νηπιο.

η ερωτηση ητο η εξης: γιατι ο ΦΤΩΧΟ-ΜΠΙΝΕΣ ειναι ξεφτιλας και γυφτος που αγοραζει κοψοχρονιας σερβιτσια και πορσελανες, αφου ειναι ΦΤΩΧΟΣ, και δεν ειναι ξεφτιλας και γυφτος αυτος που παντρευεται και εμμεσα σε παρακινει-παρακαλει να του παρεις, αυτο που ΑΥΤΟΣ θελει..
 

Επισκέπτης
λατρεία ψέματα λέω; αφού έτσι είναι
κοιτα λατρεια εχεις ενα δικιο συμφωνω αλλα ειναι θεμα του καθενος τι θα κανει.γενικως δε μπορω να πω τιποτα γιατι ακομα δεν ειμαι να σκεφτομαι τετοια πραγματα αλλα οσους ξερω που ειναι παντρεμενοι μου ειπαν οτι συνηθως με αυτα ασχολουνται τα σογια....γι αυτο και ηθελαν να γινει ο γαμος μονο με το ζευγαρι και τον παπα αλλα βλεπεις...ειναι κι ο περιγυρος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom