Νέα

Λίστα γάμου - η μέγιστη ξεφτύλα ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 195
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Τι γνώμη έχετε για την Λίστα Γάμου;

  • Μια χαρά είναι, βοήθεια για το νέο ζευγάρι...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Προτιμώ να μου δώσουν λεφτά...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ξεφτύλα...

    Ψήφοι: 1 100,0%
  • Προίκα θα πάρουμε;

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΕΝ παντρεύομαι με τίποτα!

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1

Pradadevil

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.399
Κριτικές
3
Like
862
Πόντοι
96
Δε ξέρω τι πιστεύετε, αλλα πρόσφατα μου έπεσε στα χέρια ενα προσκλητήριο γάμου με το σήμα του Κωτσοβολου και ακόμα γελάω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου + πρόσθεση ψηφοφορίας
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Ο ορισμος της ψεφτιλας η λιστα γαμου
Ευτηχος οταν παντρευτηκα δεν εκανα κατι τετοιες γελιοτητες :2funny: :2funny: :2funny:
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.375
Κριτικές
5
Like
64.701
Πόντοι
12.056
Δε ξέρω τι πιστέυετε, αλλα πρ'οσφατα μου έπεσε στα χέρια ενα προσκλητήριο γάμου με το σήμα του κωτσοβολου και ακόμα γελάω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Κωτσοβολος....τς τς τς τς...ντροπη...

Χαθηκε εκα Κosta Boda..μια ΠAΡΟΥΣΙΑΣΗ ενα Ακρον Ηλιον Κρυσταλ... :grin: :grin:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Το Ακρον Ηλιον Κρυσταλ εχει κλειση καμια δεκαετια αν δεν κανω λαθος
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Ο ορισμος της ψεφτιλας η λιστα γαμου
Ευτηχος οταν παντρευτηκα δεν εκανα κατι τετοιες γελιοτητες :2funny: :2funny: :2funny:
Ευτηχος γιατι δεν ειχε τετοιες μαλακιες τοτε,και δυστηχος γιατι μεγαλωσα :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

makemyday

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
684
Like
0
Πόντοι
6
άντε,να δω πότε θα δούμε καμιά φορά λίστα γάμου από....sex shop! :2funny: :2funny:
γιατί εδώ στην Ελλάδα που κάποιοι για να κάνουν εντύπωση κάνουν...τα πάντα,ε,όλο και κάποιος θα το σκεφτεί και θα το κάνει,θα το δείτε :grin:
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Να ρωτήσω κάτι;. γιατι ειναι ξεφτίλα ο κωτσόβολος;
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Υπάρχει και το ανέκδοτο με το φαρμακείο.

Πάντως εγώ δεν την θεωρώ άσχημη, αντίθετα πολύ πρακτική.
Όχι βέβαια και σηματάκι στην πρόσκληση.

ΥΓ. Ωραία η Lucy.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Δε ξέρω τι πιστέυετε, αλλα πρ'οσφατα μου έπεσε στα χέρια ενα προσκλητήριο γάμου με το σήμα του κωτσοβολου και ακόμα γελάω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Φαντάσου να βάλουν κάνα e-shop και να πρέπει οι θείες και οι γιαγιάδες να σερφάρουν στο internet για να κάνουν δώρο!  :cheesy:
 

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
Ο ορισμος της ψεφτιλας η λιστα γαμου
Ευτηχος οταν παντρευτηκα δεν εκανα κατι τετοιες γελιοτητες :2funny: :2funny: :2funny:
Στις περισσότερες προσκλήσεις γάμου πλέον βάζουν ή λίστα γάμου ή τραπεζικό λογαριασμό.

Βέβαια δε σε αναγκάζει κανείς , αν θες μπορείς να πάρεις και δικό σου δώρο εκτός λίστας έτσι;

Αλλά δε θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα ρε παιδιά .....

Φανταστείτε ένα ζευγάρι που θέλει να φτιάξει το σπιτικό του να γεμίσει με οικιακά σκεύη και σετ από μαχαιροπήρουνα (οι μισοί αυτό κάνουν δώρο! :grin:) τα οποία είναι εντελώς άχρηστα.  :think:

Εκτός αν το ζευγάρι που παντρεύεται σκέφτεται να ανοίξει δικό του εστιατόριο!  :2funny:

Αντίθετα με τη λίστα ο φίλος ή συγγενής κάνει ένα δώρο που πραγματικά θα είναι χρήσιμο στο ζευγάρι (αφού στην ουσία το ζευγάρι μπορεί να αλλάξει και να πάρει ό,τι θέλει).  ;)

Η με τον λογαριασμό το ζευγάρι θα έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει τα χρήματα και να πάρει ένα μεγαλύτερο δώρο, το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσε να λάβει από ένα μεμονωμένο συγγενή ή φίλο (π.χ. αγοράς μιας ακριβής οικιακής συσκευής, ένα ταξίδι στο εξωτερικό, αγορά αυτοκινήτου κτλ.....).

Και όσον αφορά το θέμα ότι κάποιοι μπορεί να σκέφτονται ότι ένα ποσό θα φαίνεται π.χ. χαμηλό ή ότι στη λίστα δώρου θα φαίνεται και η τιμή αυτό είναι σωστό.  Αλλά και ένα οποιοδήποτε δώρο να πάρεις ο άλλος δεν μπορεί να αξιολογήσει το κόστος;

Άρα καλύτερα να κάνεις δώρο κάτι που το ζευγάρι χρειάζεται, παρά κάτι που θα πάει για πέταμα ή σε κανά πατάρι.....  :S
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.375
Κριτικές
5
Like
64.701
Πόντοι
12.056
Εγω παντως δινω φακελακι με λεφτα και ξεμπερδευω...
Ας τα κανουν οτι θελουν.. :rockon:
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ναι και εγω δε θεωρώ οτι ειναι ξεφτίλα. Τι διάολο, όλοι απόγονοι της Βασιλικής Οικογένειας της Αγγλίας ειστε;

 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Να ρωτήσω κάτι;. γιατι ειναι ξεφτίλα ο κωτσόβολος;
Στο παρον τοπικ υποθετω πως και korasidis να ηταν παλι ξεφτιλα θα το λεγαν.
Η λιστα γαμου θεωρητικα βολευει τα νεα ζευγαρια που δεν θελουν να τους φερουν σπιτι τους 3 αποχυμωτες,5 τηγανια-κατσαρολες,6 σετ τσαγιου
και οτι αλλη μαλακια οι περισσοτεροι αγοραζουν νομιζοντας οτι ενα νεο σπιτι "χρειαζεται",αδιαφοροντας για το αν
το δωρο τους ειναι περιττο στο ζευγαρι.

 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Δε ξέρω τι πιστέυετε, αλλα πρ'οσφατα μου έπεσε στα χέρια ενα προσκλητήριο γάμου με το σήμα του κωτσοβολου και ακόμα γελάω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Μπορεις να τεκμηριωσεις που εγκειται η ΞΕΦΤΙΛΑ?
Οπως επισης γιατι το βρισκεις αστειο να υπαρχει σε μια λιστα γαμου ενα καταστημα με οικιακο εξοπλισμο?
 

Gamaomanoules2

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
142
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ο ορισμος της ψεφτιλας η λιστα γαμου
Ευτηχος οταν παντρευτηκα δεν εκανα κατι τετοιες γελιοτητες :2funny: :2funny: :2funny:
Το ιδιο ερωτημα και σε σενα παρακαλω,
μιας και βλεπω οτι θετεις μετρο συγκρισης το γαμο σου που προφανως δεν ειχε λιστα γαμου,
θεωρεις δηλαδη οτι η οικονομικη ενισχυση στο ζευγαρι ειτε μεσω μετρητων ειτε μεσω λογαριασμου (που εχουν τον ιδιο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ σκοπο)
ειναι γελοια?
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
..θεωρεις δηλαδη οτι η οικονομικη ενισχυση στο ζευγαρι ειτε μεσω μετρητων ειτε μεσω λογαριασμου (που εχουν τον ιδιο σκοπο)
ειναι γελοια?
η οικονομικη ενισχυση του νεου ζευγαριου σαφως και δεν ειναι ξεφτιλα, αλλα η καθοδηγουμενη, παρακινουμενη και ζητουμενη με εναν τετοιο τροπο (λιστα γαμου ή ό,τι αλλο), σαφως αποτελει και ξεφτιλα και γυφτια.

υπαρχει, εκτος της οικονομικης βοηθειας κλπ κλπ, και κατι αλλο, που ονομαζεται ευπρεπεια..
 

april543

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
29
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Στις περισσότερες προσκλήσεις γάμου πλέον βάζουν ή λίστα γάμου ή τραπεζικό λογαριασμό.

Βέβαια δε σε αναγκάζει κανείς , αν θες μπορείς να πάρεις και δικό σου δώρο εκτός λίστας έτσι;

Αλλά δε θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα ρε παιδιά .....

Φανταστείτε ένα ζευγάρι που θέλει να φτιάξει το σπιτικό του να γεμίσει με οικιακά σκεύη και σετ από μαχαιροπήρουνα (οι μισοί αυτό κάνουν δώρο! :grin:) τα οποία είναι εντελώς άχρηστα.  :think:

Εκτός αν το ζευγάρι που παντρεύεται σκέφτεται να ανοίξει δικό του εστιατόριο!  :2funny:

Αντίθετα με τη λίστα ο φίλος ή συγγενής κάνει ένα δώρο που πραγματικά θα είναι χρήσιμο στο ζευγάρι (αφού στην ουσία το ζευγάρι μπορεί να αλλάξει και να πάρει ό,τι θέλει).  ;)

Η με τον λογαριασμό το ζευγάρι θα έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει τα χρήματα και να πάρει ένα μεγαλύτερο δώρο, το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσε να λάβει από ένα μεμονωμένο συγγενή ή φίλο (π.χ. αγοράς μιας ακριβής οικιακής συσκευής, ένα ταξίδι στο εξωτερικό, αγορά αυτοκινήτου κτλ.....).

Και όσον αφορά το θέμα ότι κάποιοι μπορεί να σκέφτονται ότι ένα ποσό θα φαίνεται π.χ. χαμηλό ή ότι στη λίστα δώρου θα φαίνεται και η τιμή αυτό είναι σωστό.  Αλλά και ένα οποιοδήποτε δώρο να πάρεις ο άλλος δεν μπορεί να αξιολογήσει το κόστος;

Άρα καλύτερα να κάνεις δώρο κάτι που το ζευγάρι χρειάζεται, παρά κάτι που θα πάει για πέταμα ή σε κανά πατάρι.....  :S

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Σε ένα νέο ξεκίνημα πρέπει να έχεις και βοήθεια.... Εγώ σε όλος τους γάμους που έχω πάει τα τελευταία χρόνια βάζω χρήματα σε λογαριασμό (όσα και να είναι αυτά δεν έχει σημασία!!) και ας τα ξοδέψουν όπως θέλουν!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom