Νέα

Λειτουργικό σύστημα υπολογιστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiss-my-feet
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιό λειτουργικό σύστημα έχετε στον σταθερό υπολογιστη/λαπτοπ;

  • linux

    Ψήφοι: 15 20,3%
  • windows

    Ψήφοι: 53 71,6%
  • mac

    Ψήφοι: 6 8,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    74

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Μου το εξηγείς λίγο αυτό;
Μιλάμε για double sided printing έτσι δεν είναι;

Edit: Ok, βρες τον εκτυπωτή και πήγαινε στις options του. Κάπου θα βρεις 2-sided-printing. Αυτό είναι στο off και μπορείς να το αλλάξεις μόνιμα από κει. Διαφορετικά μπορείς να το αφήσεις ως έχει και να το αλλάζεις κάθε φορά που το έχεις ανάγκη στις options στο παραθυράκι που πετάγεται κατά την εκτύπωση.
Εκτός αν μιλάμε για άλλο πράγμα και δεν κατάλαβα.

Edit2: Εγώ είμαι με γραφείο KDE σε debian. Στο σύστημά σου μπορεί οι ρυθμίσεις και η ορολογία να διαφέρουν λίγο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.451
Like
1.466
Πόντοι
216
Μιλάμε για double sided printing έτσι δεν είναι;

Edit: Ok, βρες τον εκτυπωτή και πήγαινε στις options του. Κάπου θα βρεις 2-sided-printing. Αυτό είναι στο off και μπορείς να το αλλάξεις μόνιμα από κει. Διαφορετικά μπορείς να το αφήσεις ως έχει και να το αλλάζεις κάθε φορά που το έχεις ανάγκη στις options στο παραθυράκι που πετάγεται κατά την εκτύπωση.
Εκτός αν μιλάμε για άλλο πράγμα και δεν κατάλαβα.

Edit2: Εγώ είμαι με γραφείο KDE σε debian. Στο σύστημά σου μπορεί οι ρυθμίσεις και η ορολογία να διαφέρουν λίγο.
Το έχω ήδη προσπαθήσει (και τώρα που το είπες το ξαναείδα), δεν μου βγάζει καν αυτή την επιλογή στα properties.
Είναι σίγουρα double ο εκτυπωτής, με τα προηγούμενα mint δούλευε κανονικά και υπήρχε και η επιλογή για duplex (και με windows δουλεύει κανονικά). Αν και την είχε εμφανίσει μόνο αφού πέρασα το gnome-duplex, όχι το hplip.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Το έχω ήδη προσπαθήσει (και τώρα που το είπες το ξαναείδα), δεν μου βγάζει καν αυτή την επιλογή στα properties.
Είναι σίγουρα double ο εκτυπωτής, με τα προηγούμενα mint δούλευε κανονικά και υπήρχε και η επιλογή για duplex (και με windows δουλεύει κανονικά). Αν και την είχε εμφανίσει μόνο αφού πέρασα το gnome-duplex, όχι το hplip.

Βλέπεις εδώ κάποια ρύθμιση σαν αυτό που ζητάς, για να καταλάβω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

ρυθμίσεις-εκτυπωτή.png


ρυθμίσεις-παραθύρου-εκτύπωσης.png
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.451
Like
1.466
Πόντοι
216
Βλέπεις εδώ κάποια ρύθμιση σαν αυτό που ζητάς, για να καταλάβω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

ρυθμίσεις-εκτυπωτή.png


ρυθμίσεις-παραθύρου-εκτύπωσης.png
Δεν υπάρχει καν η επιλογή για 2-sided printing ή κάτι παρόμοιο.
Ξέρω τι λες, με τα παλιά mint υπήρχε.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
Τι σανό τρώτε μερικοί ρε πούστη μου;
Άκου bug. :2funny:
Bug ήταν που τους πιάσανε αγόρι μου όχι που τα κρατάγανε.
Οι apple fanboys είστε brainwashed σαν cult.
Πραγματικά δεν έχετε σωτηρία.
Τύπε, δεν έχω Mac. Ποτέ δεν είχα.

Έγραψα ότι διάβασα στο Internet.

Πόσα κιλά μαλάκας είσαι δε μας είπες όμως.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Μαν, το θέμα είναι αν, ως εταιρεία, γίνεται η δουλειά σου με linux ή όχι.

1. Αν γίνεται, τότε γλιτώνεις χιλιάδες ευρώ σε θέμα κόστος συντήρησης και licenses κι έχεις ένα σταθερό κι ασφαλές σύστημα.

2.Εργατικό δυναμικό πάντα βρίσκεις. Δεν χρειάζονται τεχνικές γνώσεις linux, είναι πανεύκολο σαν λειτουργικό (ως χρήστης).

3. Απλά όσες εφαρμογές είναι διαφορετικές θα πρέπει να τις μάθεις.

4. Ούτως ή άλλως ένας εργαζόμενος, αλλάζοντας εταιρεία είναι υποχρεωμένος να κάτσει να μάθει πράγματα και συχνά τον εκπαιδεύει ο προηγούμενος στο πόστο.

Πολλα λογικα λαθη στο παραπανω. Απο τη μια λες στο 1 οτι γλυτωνεις χιλαδες ευρω και απο την αλλη αναφερεις το 3 που σημαινει χαμενες εργατωρες και αρα και χρημα.
Επισης στο 4 λες πως μιας και θα καθισει να μαθει τις διαδικασιες, τα προγραμματα, τα data, τους stakeholders της εταιριας, ας του βαλουμε και απο πανω ενα Λινουξακι μιας και ειναι παιχνιδακι να μαθευτει (αραγε για αυτο να παραμενει αγνωστο εως και ανεπιθυμητο στο 97% του πληθυσμου;)
Τελος στο 2 το "εργατικο δυναμικο παντα βρισκεις" σε ποστα υψηλης ειδικευσης που εξ ορισμου βρισκεις δυσκολα το ιδανικο ατομο, ειναι ατοπο να βγαλεις εκτος ολα τα CV που δεν ξερουν Λινουξ.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
Αν συγκρίνεις το linux με τα lada μάλλον δεν γνωρίζεις καλά αυτό το λειτουργικό. To linux είναι το μεγαθήριο (τεχνικώς) κι αυτό αποδεικνύεται από όλους αυτούς που έχουν την τεχνική γνώση και το επιλέγουν ως server. Δυστυχώς το windows επικράτησε στα desktops, επειδή αρχικά είχε το τεχνικό προβάδισμα κι εξαπλώθηκε με μονοπωλιακές πρακτικές. Έτσι έγινε το reference στον τομέα, απέκτησε ισχυρό οικοσύστημα και κυριαρχεί μέχρι σήμερα. To windows ήταν λειτουργικά προσιτό από το 1995, ενώ το linux από το 2004 με το Ubuntu. Κι όπως είπα σε παραπάνω ποστ, δεν ξεκίνησε καλά. Αντί η Ubuntu να είναι ένα τέλειο και πανεύκολο σύστημα που να μπορεί να το χειριστεί και μια γιαγιά, ώστε να προκαλέσει σοκ στην αγορά σαν αντίπαλος του windows, ήταν κάτι καλύτερο από αυτά που ξέραμε που του έλειπαν όμως ένα σωρό πράγματα και δεν μπόρεσε να κερδίσει τους χρήστες windows που ήταν η μεγάλη πίτα.
Τύπε, κανένα τεχνικό προβάδισμα δεν είχαν τα Windows. ΓΤΠΚ ήταν.

Η Microsoft δεν είχε καν OS με γραφικό περιβάλλον στην αρχή. MS-DOS δουλεύαμε στα 80s.

Επίσης, το macOS ουσιαστικά είναι Unix, αλλά δεν είναι free. Αυτή είναι η διαφορά.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Δεν υπάρχει καν η επιλογή για 2-sided printing ή κάτι παρόμοιο.
Ξέρω τι λες, με τα παλιά mint υπήρχε.
Σαν ύστατη προσπάθεια θα πήγαινα στο διαχειριστή πακέτων Synaptic (επειδή είναι λεπτομερής) και θα έψαχνα: cups
Θα κατέβαζα ό,τι νόμιζα ότι μπορεί να κάνει, μπας και φανεί αυτή η επιλογή στις παραμέτρους του εκτυπωτή.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Δεν υπάρχει καν η επιλογή για 2-sided printing ή κάτι παρόμοιο.
Ξέρω τι λες, με τα παλιά mint υπήρχε.
έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις drivers από το site της hp?

η hp γενικά υποστηρίζει linux και χωρίς drivers...αλλά ίσως σου δώσει λύση.

Αν έχει βέβαια drivers για το μοντέλο σου
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.451
Like
1.466
Πόντοι
216
Σαν ύστατη προσπάθεια θα πήγαινα στο διαχειριστή πακέτων Synaptic (επειδή είναι λεπτομερής) και θα έψαχνα: cups
Θα κατέβαζα ό,τι νόμιζα ότι μπορεί να κάνει, μπας και φανεί αυτή η επιλογή στις παραμέτρους του εκτυπωτή.
Όλα τα σχετικά του cups ήδη κατεβασμένα από synaptic.
Άμα σου λέω θέλει ξεματιάστρα...:grin:

Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Επειδή είναι ο οικιακός εκτυπωτής, δεν τον χρησιμοποιώ ιδιαίτερα. Αν χρειαστεί, το κάνω από windows δυστυχώς.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.451
Like
1.466
Πόντοι
216
έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις drivers από το site της hp?

η hp γενικά υποστηρίζει linux και χωρίς drivers...αλλά ίσως σου δώσει λύση.

Αν έχει βέβαια drivers για το μοντέλο σου
Είναι το hplip εγκατεστημένο, οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα drivers.
Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια, ας μιλήσουν οι ειδικοί.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Σαν ύστατη προσπάθεια θα πήγαινα στο διαχειριστή πακέτων Synaptic (επειδή είναι λεπτομερής) και θα έψαχνα: cups
Θα κατέβαζα ό,τι νόμιζα ότι μπορεί να κάνει, μπας και φανεί αυτή η επιλογή στις παραμέτρους του εκτυπωτή.

έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις drivers από το site της hp?

η hp γενικά υποστηρίζει linux και χωρίς drivers...αλλά ίσως σου δώσει λύση.

Αν έχει βέβαια drivers για το μοντέλο σου

Όλα τα σχετικά του cups ήδη κατεβασμένα από synaptic.
Άμα σου λέω θέλει ξεματιάστρα...:grin:

Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Επειδή είναι ο οικιακός εκτυπωτής, δεν τον χρησιμοποιώ ιδιαίτερα. Αν χρειαστεί, το κάνω από windows δυστυχώς.

Και εδω βλεπουμε το λογο γιατι καμια σοβαρη μεγαλη εταιρια δε θα βαλει Λινουξ σε ολα της τα τερματικα. Φαντασου τωρα να σκασει ενα τετοιο ζητημα σε εταιρια με 30.000 υπαλληλους...
Να παγωσεις ολα τα business processes για να ψαχνεις λυσεις σε synaptic κλπ
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Είναι το hplip εγκατεστημένο, οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα drivers.
Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια, ας μιλήσουν οι ειδικοί.
δεν θα έπρεπε να υπάρχει θέμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

αν δεν έχει επιλογή για εκτύπωση μπρος πίσω είναι πιστεύω θέμα drivers

εγώ θα δοκίμαζα να δω αν πχ με ubuntu θα εκτύπωνε κανονικά....αν δεν βαριέσαι δηλαδή να κάνεις ένα live usb

για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα drivers...τουλάχιστον η hp υποστηρίζει...η xerox από άλλη.....
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.451
Like
1.466
Πόντοι
216
δεν θα έπρεπε να υπάρχει θέμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

αν δεν έχει επιλογή για εκτύπωση μπρος πίσω είναι πιστεύω θέμα drivers

εγώ θα δοκίμαζα να δω αν πχ με ubuntu θα εκτύπωνε κανονικά....αν δεν βαριέσαι δηλαδή να κάνεις ένα live usb

για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα drivers...τουλάχιστον η hp υποστηρίζει...η xerox από άλλη.....
Ναι, κάποιο τέτοιο θέμα θα είναι.
Αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό για να ασχοληθώ να σου πω την αλήθεια. Φείδου χρόνου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Και εδω βλεπουμε το λογο γιατι καμια σοβαρη μεγαλη εταιρια δε θα βαλει Λινουξ σε ολα της τα τερματικα. Φαντασου τωρα να σκασει ενα τετοιο ζητημα σε εταιρια με 30.000 υπαλληλους...
Να παγωσεις ολα τα business processes για να ψαχνεις λυσεις σε synaptic κλπ
Αν μια εταιρεία θέλει να κάνει την μετάβαση σε linux γίνεται...διότι δεν θα το αναθέσει όπου νάνε...θα πάρει προσφορές από μηχανήματα με συμβατότητα και υποστήριξη...

θεωρητικά....αν όλα δουλεύουν στα linux ok...δηλαδή υποστηρίζονται...

οι πιθανότητες για κρασαρίσματα και λοιπά προβλήματα...είναι πολύ μικρότερες από των windows...από τα mac όχι γιατί και αυτά δουλεύουν.....


ξέρεις τι φάση είναι να βγάλει η microsoft update που γαμάει τα πάντα????

5 χρόνια που τρέχω linux δεν έχω κάνει ποτέ update που να χάλασε κάτι στο work flow

και η εταιρεία μας είναι πολύ σοβαρή και τρέχει ubuntu σε όλα τα τερματικά... :confused:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Αν μια εταιρεία θέλει να κάνει την μετάβαση σε linux γίνεται...διότι δεν θα το αναθέσει όπου νάνε...θα πάρει προσφορές από μηχανήματα με συμβατότητα και υποστήριξη...

θεωρητικά....αν όλα δουλεύουν στα linux ok...δηλαδή υποστηρίζονται...

οι πιθανότητες για κρασαρίσματα και λοιπά προβλήματα...είναι πολύ μικρότερες από των windows...από τα mac όχι γιατί και αυτά δουλεύουν.....


ξέρεις τι φάση είναι να βγάλει η microsoft update που γαμάει τα πάντα????

5 χρόνια που τρέχω linux δεν έχω κάνει ποτέ update που να χάλασε κάτι στο work flow

και η εταιρεία μας είναι πολύ σοβαρή και τρέχει ubuntu σε όλα τα τερματικά... :confused:

Μιλας για εταιρια μερικων δεκαδεων ατομων, που οκ εκει μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Σε μια μεγαλη εταιρια το πληθος διαδικασιων, υποδιαδικασιων, συστηματων, υποσυστηματων, κλπ αυξανεται με γεωμετρικη προοδο και κανενας δε θελει να τρεχει η επιχειρηση σε ασφαλτο που ναι μεν μπορει να ειναι καλη για 30 χιλιομετρα αλλα να σου σκασει λακουβα 2 μετρα στο 31ο και να προκαλεσει μπαχαλο. Ο Καλογερο ανεφερε χιλιαδες ευρω σε αδειες προς τη Μικροσοφτ αλλα μεσα σε αυτα περιλαμβανετε και σημαντικη υποστηριξη αν σκασει κατι χοντρο. Θα εχεις ανθρωπους που θα ξενυχτησουν για να σου εχουν τη λυση ετοιμη το επομενο πρωι.

Τα Windows μπορει για καποιους να ειναι υποδεεστερα, αλλα ειναι σαν ενας δρομος που μπορει να εχει χαμηλοτερη ποιοτητα, αλλα εχει μεταφερει μεχρι τωρα δισεκατομμυρια οχηματα επιτυχως. Οπως ειπα, κανενας δε θελει να τρεχει απλα σε καλυτερη ασφαλτο εχοντας τον κινδυνο να βρει μπροστα του ταφρο μετα απο καποια εκατονταδες χιλιομετρα. Μιλαμε για αχανες πεδιο εφαρμογων και υποπεριπτωσεων, κλπ

Και ναι το LibreOffice μπορει να ειναι καλο κατα 98% αλλα αυτο το 2% σε καποια τμηματα μιας εταιριας θα δημιουργησουν προβλημα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Μιλας για εταιρια μερικων δεκαδεων ατομων, που οκ εκει μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Σε μια μεγαλη εταιρια το πληθος διαδικασιων, υποδιαδικασιων, συστηματων, υποσυστηματων, κλπ αυξανεται με γεωμετρικη προοδο και κανενας δε θελει να τρεχει η επιχειρηση σε ασφαλτο που ναι μεν μπορει να ειναι καλη για 30 χιλιομετρα αλλα να σου σκασει λακουβα 2 μετρα στο 31ο και να προκαλεσει μπαχαλο. Ο Καλογερο ανεφερε χιλιαδες ευρω σε αδειες προς τη Μικροσοφτ αλλα μεσα σε αυτα περιλαμβανετε και σημαντικη υποστηριξη αν σκασει κατι χοντρο. Θα εχεις ανθρωπους που θα ξενυχτησουν για να σου εχουν τη λυση ετοιμη το επομενο πρωι
η canonical δεν το προσφέρει αυτό?
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Και εδω βλεπουμε το λογο γιατι καμια σοβαρη μεγαλη εταιρια δε θα βαλει Λινουξ σε ολα της τα τερματικα. Φαντασου τωρα να σκασει ενα τετοιο ζητημα σε εταιρια με 30.000 υπαλληλους...
Να παγωσεις ολα τα business processes για να ψαχνεις λυσεις σε synaptic κλπ
Νομίζω είσαι προκατειλημμένος κατά του linux και προσπαθείς να πιαστείς από ο,τιδήποτε για να το βγάλεις άχρηστο. Εδώ έχουμε έναν χρήστη που έκανε αναβάθμιση σε μεγαλύτερη version και ανακάλυψε ότι μία option δεν λειτουργεί. Και κάποιοι προσπαθήσαμε να τον βοηθήσουμε σαν ερασιτέχνες.

Έτσι νομίζεις ότι γίνεται στις εταιρείες; Σε κάθε αναβάθμιση η διανομή βγάζει λεπτομερή ανακοίνωση για το ποιες αλλαγές έχουν γίνει, τι προβλήματα παρουσιάζονται, ποια πακέτα έχουν αποσυρθεί (και οι συνέπειές τους) κλπ.
Ο τεχνικός της εταιρείας τα εξετάζει όλα αυτά και βρίσκει λύσεις πριν κάνει την αναβάθμιση. Επίσης υπάρχουν certified τεχνικοί που βοηθούν τις επιχειρήσεις. Όταν λυθούν τα προβλήματα τότε γίνεται η αναβάθμιση. Τα προβλήματα που δημιουργούνται στην πορεία δηλ κατά την χρήση των υπολογιστών είναι αστεία έως ανύπαρκτα μπροστά σε αυτά που παρουσιάζουν τα windows. Τα οποία μπορεί να πάθουν blackout και να σε αφήσουν στη μέση της δουλειάς με την πελατεία να περιμένει. Και χωρίς να υπολογίζουμε ιούς και malware.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom