Νέα

ΛΑ.Ο.Σ. στη Βουλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 576
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
το εγραψα ηδη:
Αρα τελικα οι εθελοντες απο δυτικη ευρωπη (Γαλλια βελγιο Ολλανδια ισπανια κτλ), απο τις σοβιετικες δημοκρατιες και τα βαλκανια ανερχονται χοντρικα στους 500 000!!!!!!! Αριθμος λοιπον που για μενα ειναι πολυ σημαντικος! και δειχνει πολλα. Σκευτητε πως αυτοι οι ανθρωποι δεν υποχρεωθηκαν να πολεμησουν, το εκαναν ομως. θα μπορουσαν να κατσουν στα αυγα τους οπως οι συμπατριωτες τους. και οχι να τρεχουν στο κρυο της ρωσιας. μετα θα επερναν και συνταξη....
ομως αντι αυτου πολεμησαν στο πλευρο των Γερμανων. Αυτο δειχνει λοιπον οτι ειτε εγινε καλη προπαγανδα ειτε οτι πολεμησαν για καποιο οραμα. ΚΑι ειναι γεγονος αυτο γιατι το οραμα που εδειχνε ο χιτλερ ηταν αυτο της ενωμενης?>????!!!!! ελευθερης απο το σιωνιστικο και μπολσεβικικο ζυγο ευρωπης. και εν μερει ισως να ειχε δικιο γιατι αν μη τη αλλο οι σοβιετικοι μετα "απελευθερωσαν" (χωρις εθελοντες με εξαιρεση τον δημοκρατικο στρατο) την ουγγαρια τη ΠΡαγα κτλ με τις γνωστες επεμβασεις τους και τελος μην ξεχνατε οτι ευρωπη και αμερικη συρονται απο το Ισραηλ σε πολεμους που τελικα μονο εκεινο εξυπηρετουν καθως και τα συμφεροντα των πολυεθνικων τραστ.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
το εγραψα ηδη:
Αρα τελικα οι εθελοντες απο δυτικη ευρωπη (Γαλλια βελγιο Ολλανδια ισπανια κτλ), απο τις σοβιετικες δημοκρατιες και τα βαλκανια ανερχονται χοντρικα στους 500 000!!!!!!! Αριθμος λοιπον που για μενα ειναι πολυ σημαντικος! και δειχνει πολλα. Σκευτητε πως αυτοι οι ανθρωποι δεν υποχρεωθηκαν να πολεμησουν, το εκαναν ομως. θα μπορουσαν να κατσουν στα αυγα τους οπως οι συμπατριωτες τους. και οχι να τρεχουν στο κρυο της ρωσιας. μετα θα επερναν και συνταξη....
ομως αντι αυτου πολεμησαν στο πλευρο των Γερμανων. Αυτο δειχνει λοιπον οτι ειτε εγινε καλη προπαγανδα ειτε οτι πολεμησαν για καποιο οραμα. ΚΑι ειναι γεγονος αυτο γιατι το οραμα που εδειχνε ο χιτλερ ηταν αυτο της ενωμενης?>????!!!!! ελευθερης απο το σιωνιστικο και μπολσεβικικο ζυγο ευρωπης. και εν μερει ισως να ειχε δικιο γιατι αν μη τη αλλο οι σοβιετικοι μετα "απελευθερωσαν" (χωρις εθελοντες με εξαιρεση τον δημοκρατικο στρατο) την ουγγαρια τη ΠΡαγα κτλ με τις γνωστες επεμβασεις τους και τελος μην ξεχνατε οτι ευρωπη και αμερικη συρονται απο το Ισραηλ σε πολεμους που τελικα μονο εκεινο εξυπηρετουν καθως και τα συμφεροντα των πολυεθνικων τραστ.

Επειδή είσαι δυσνόητος (τουλάχιστον) ξενύχτη συνάδελφε, πάλι δε σε καταλαβαίνω, και παρακαλώ απάντησε μου σε ερωτήματα πια:

"Δείχνει πολλά". Ποιά?

"πολεμησαν για καποιο οραμα". Ποιό όραμα? του Χίτλερ?

"το οραμα ηταν αυτο της ενωμενης ελευθερης απο το σιωνιστικο και μπολσεβικικο ζυγο ευρωπης." Πότε ήταν "υπό ζυγό" μπολσεβίκων η ευρώπη? Μετά τον πόλεμο του Χίτλερ έφτασαν οι μπολσεβίκοι μέχρι τη θράκη και την Αυστρία, ενω πριν ήταν πιο πίσω (ΕΣΣΔ). Λάθος είναι αυτό?

Ο "σιωνιστικός" ζυγός υπήρχε τότε? Και τώρα υπάρχει? Εσύ τον αιθσθάνεσαι στον τράχηλό σου?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Και μια τελευταία ερώτηση, πριν πάω για ύπνο, θα δω την απάντηση αύριο:

Από τα κόμματα που κατεβαίνουν στις εκλογές τώρα, ποιο σε εκφράζει καλύτερα?
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
ΠΑρατηρω ομως οτι ελλειψει επιχειρηματων καταφευγετε σε φτηνες μεθοδους ειρωνιας,συκοφαντιας καθως και σε προσωπικες επιθεσεις που δεν σας τιμουν. Επειδη δε μου αρεσει να αφηνω τιποτα στον αερα επιγραμματικα θα σου απαντησω και δε θα επανελθω γιατι ετσι κουβεντα δε κανουμε. αν θελεις να ειμαστε στο κλιμα να μιλησουμε για μπαλα. μεχρι εκει φτανεις
1) Ο goebels Ονομαστηκε πορθητης του κοκκινου βερολινου επειδη νικησε τους κοκκινους κομουνιστες σε ιδεολογικο επιπεδο πριν καν ανεβει o hitler στην εξουσια, ειναι γνωστο οτι το κινημα των εργατων του hitler ειχε ερισματα στη Βαυαρια αλλα οχι στη πρωτευουσα οπου οι κομμουνιστικες οργανωσεις υπερτερουσαν. αυτους νικησε με ιδεολογικο αγωνα και προπαγανδα ο goebels και επικρατησαν οι Ναζι
2)Το αφηνεις ασχολιαστο γιατι δεν εχεις τι να πεις σε παραπεμπω ομως στο βιβλιο (ω ναι ειναι αναθεωρητης) του βρετανου ιστορικου David Irving Apocalypse 1945:The Destruction of Dresden. Εκει λοιπον θα βρεις τις ΣΥΜΜΑΧΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ που αναγραφουν το γεγονος. θα στα ελεγα και εγω αλλα ειρωνευεσαι τουλαχιστον ετσι θα εχεις την ευκαιρια να διαβασεις ενα καλο βιβλιο.
3) κατα μια εννοια ναι ηταν αμυνα. σου θυμηζω οτι και στη νορβηγια κυριολεκτικα στο παραπεντε προλαβε τους βρετανους που ετοιμαζονταν να κανουν αποβαση. επισης αμυνα ηταν και η επιθεση εναντιον της ελλαδας γιατι ηθελε να προστατεψει τις πετρελαιοπηγες της Ρουμανιας που βομβαρδιζονταν απο αγγλικα αεροπλανα που επιχειρουσαν σε ελληνικο εδαφος.
4&5) Αυτο δεν μπορεις να το αμφισβητησεις γιατι το εχει δειξει ακομα και το ντοκυμαντερ the World at War του BBC νομιζω καθως και πληθος αλλες σειρες του history channel
Τα σχολια περι τρικυμιας και ανεμοστροβιλου στα επιστρεφω, δυστυχως το στυλ των απαντησεων δεν συναδουν με την ηλικια σου αν εισαι 51. περιμενα κατι περισσοτερο απο εναν πενηνταρι. δε θα επανελθω στο thread ειμαστε offtopic τσι κιαλλιως. οπως ολοι βλεπουν σε ολη τη διαρκεια του διαλογου που εδωσα μονος εναντιον 2-3 συνομιλητων απεφυγα να προσβαλω σε προσωπικο επιπεδο κανεναν σας και σας σεβαστηκα πληρως. εσεις καταφυγατε σε ειρωνιες και προσωπικα σχολιακια και νομιζω σε εναν ψυχραιμο και ουδετερο παρατηρητη φαινεται ποιος στερειται επιχειρηματων και ποιος ειναι λιγος.
ευχαριστω
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Δηλαδη τωρα καταφευγεις και σε χουντοδεξιες μεθοδους? μηπως ζητας και πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων? θα σου πω οτι για λογους διαμαρτυριας (δεν ανηκω στον χωρο) στις προηγουμενες εκλογες ψηφισα ΚΚΕ. Γενικα δε με εκφραζει ιδιαιτερα κανενα κομμα και ψηφιζω καθε φορα κατα περισταση. ψηφος πολιτικης σκοπιμοτητας οχι διορισμου βεβαιως. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δε θα ψηφισω ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ τωρα αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε ΚΚΕ που το εχω βαρεθει λιγο, στο ΛΑΟΣ που με προβληματιζει η σοβαροτητα αλλα και η ηθικη υποσταση του αρχηγου του αλλα και του να μη ψηφισω καθολου. ετσι κιαλλιως εχω παψει να πιστευω στη δημοκρατια ποτ εχουμε. της κληρονομικης ολιγαρχιας δηλαδη. Αυτα με τη ΔΗΛΩΣΗ που υπεγραψα.και που ζητησες να υπογραψω . ειμαι αρκετα ειλικρινης και πιστεψε δεν εχω κανενα προβλημα να σου πω τι εκανα τελικα την επομενη των εκλογων. Και σε παλαιοτερα παντως πολιτικα threads ειχα γραψει το εξης εαν ειστε δεξιοι ψηφιστε ΛΑΟΣ και αν ειστε αριστεροι ΚΚΕ. το ειχα εξηγησει το σκεπτικο και τοτε, δε θα το εξηγησω σημερα αρκετα με αυτη τη συζητηση γιατι εισαι ειρωνικος προσβλητικος και κακος συνομιλητης
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Οι λιθουανοι οι εσθονοι κτλ δεν ειναι ευρωπαιοι που πολεμησαν μαζι με τους γερμανους για ελευθερια απο τους μπολσεβικους? μη μας τρελανεις τωρα. δεν πιεσαν τις βαλτικες δημοκρατιες και τη φιλανδια οι ρωσοι? δεν φαινοταν οτι οι βλεψεις τους ηταν να υποδουλωσουν την ευρωπη? δεν το επραξαν τελικα?> γιατι δεν εφυγαν πισω στα προ 1941 συνορα? δεν αποδειχθηκε το 91 οτι σχεδιαζαν να καθυποταξουν ολη την ευρωπη? Πολεμησαν για το οραμα της ενωμενης ευρωπης η εμ πασει περιπτωσει επεσαν θυμα προπαγανδας εγω σαν ερωτημα το εβαλα αυτο οχι σαν θεση.
Ειμαι δυσνοητος γιατι απλα δεν θελεις να καταλαβεις.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Το ΕΘΝΟΣ σήμερα έχει κύριο άρθρο για τις μεθοδεύσεις της νδ ενάντια στο ΛΑΟΣ. Πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Οι λιθουανοι οι εσθονοι κτλ δεν ειναι ευρωπαιοι που πολεμησαν μαζι με τους γερμανους για ελευθερια απο τους μπολσεβικους? μη μας τρελανεις τωρα. δεν πιεσαν τις βαλτικες δημοκρατιες και τη φιλανδια οι ρωσοι?
Μια χαρα ηταν οι Ρωσοι στους βαλτικους. Τι ελευθερια ; Αφου τα εδαφη τους ειναι ρωσικα.Και η Φιλανδια ειναι ρωσικη επαρχια. Και η ανατολικη Πολωνια. Και η Ουκρανια. Ολοι αυτοι στραφηκαν εναντιον της Ρωσιας στον πολεμο επειδη ηταν αχαριστοι, αλλα αν θα τους ερθει καμια υδρογονοβομβα στο κεφαλι θα φταιει ο αυταρχισμος της Ρωσιας  :tickedoff:
 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Παίδες μην κανετε το λαθος να ψηφισετε ΛΑΟΣ!

Ο ανθρωπος δεν αντιπροσωπευει τιποτε αλλο παρα τον εαυτο του - εχει βρει μια πλατφορμα που να τον εξυπηρετει (πατρις, θρησκεια, οικογενεια) και την προβαλλει, χωρις να πιστευει ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που λεει!

Ειναι σιγουρο οτι χρειαζεται να υπαρξουν φωνες αλλες αντι των 2 μεγαλων κομματων, αλλα ο Καρατζαφερης ειναι η αποθεωση της φαιδροτητας, και αυτο φαινεται τοσο απο τις δηλωσεις, τις αφισες και την γενικοτερη επικοινωνια του οσο και απο την επιλογη των υποψηφιων του.

Σας πληροφορω (γιατι το εχω ψαξει) οτι η Εφη Σαρρη δεν ειναι τιποτα μπροστα απο κατι αλλα φυντανια που εχει βαλει στο ψηφοδελτιο! Ολοι μα ολοι στερουνται τοσο σοβαροτητας οσο και ηθικης!

Θα ηταν μεγαλο λαθος να βαλουμε το αποβλητο της ΝΔ στην βουλη ...

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δεν είναι λάθος να μπει στη βουλή κανένα κόμμα. Είτε γέρνει αριστερά είτε δεξιά.

Λάθος θα είναι να μην τιμωρηθεί η προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ για τις συγκλονιστικά σοβαρές αποτυχίες της και ο ίδιος ο κώστας που αντί να κυβερνήσει, φρόντιζε το προφίλ του και ΔΕΝ έσπασε αποστήματα, στηρίζοντάς τα φοβούμενος την απώλεια της κουτάλας.

 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου δεν διαφωνω με την αποψη σου για την ΝΔ και τον Κωστα, οπως τα ιδια πιστευω και για το ΠΑΣΟΚ και τον Γιωργακη.

Αν υπηρχε ενα σοβαρο μικρο κομμα, με νεες αποψεις και προσωπα ενδιαφεροντα, τοτε να το ψηφισω με τα χιλια!

Αλλα δεν σου κανει μια αναγουλα να μπει ο Καρατζαφερης στην βουλη? Ξερω οτι δεν ειναι χειροτερος απο καποιους που ειναι ηδη εκει, αλλα σαφεστατα δεν ειναι και καλυτερος...

Πιστευω λοιπον οτι με ψηφο στο ΛΑΟΣ δεν τιμωρεις την ΝΔ, αλλα την χωρα ολοκληρη...

 

Επισκέπτης
"Και μου 'ρχεται ζαλαδα να ξερω πως γυριζεις γυμνος μεσ'την Ελλαδα και να με βασανιζεις"


Σουξε της υποψηφιας με το ΛΑ.Ο.Σ  Εφη Σαρρη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Πιστευω λοιπον οτι με ψηφο στο ΛΑΟΣ δεν τιμωρεις την ΝΔ, αλλα την χωρα ολοκληρη...

Κοίτα συνάδελφε, πρώτον καμιά φορά μεταξύ δύο κακών έχουμε να επιλέξουμε το λιγότερο κακό. Έχεις λοιπόν να διαλέξεις μεταξύ των:

α) Βγαίνει πάλι με αυτοδυναμία η ΝΔ, και συνεχίζεται η κατάσταση που (τη γνωρίζουμε και) υπήρχε τα 3,5 τελευταία χρόνια για άλλα 4, χωρίς αλλαγές, ή μάλλον το χειρότερο, χωρίς ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ αλλαγών. Να το διευρύνω λίγο? Η ίδια κατάσταση που υπήρχε τα τελευταία 33 χρόνια, όχι τα 3,5 (2007-1974=33). Δεν κάνω διαχωρισμό μεταξύ των 2 μεγάλων.

β) Μπαίνουν στη βουλή και κάποιοι (καραγκιόζηδες, δεν αντιλέγω) σαν τον Καρατζαφέρη, και ΠΑΥΕΙ η αυτοδυναμία.

Πρόκειται για δυό κακά πράματα. Ποιό προτιμάς ως λιγότερο κακό?
Εγώ προτιμώ το δεύτερο.

Να προσθέσω όμως και κάτι ακόμα: Οι υποψήφοι του ΛΑΟΣ είναι (κατά κύριο λόγο) άγνωστοι. Δε τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Ούτε ιστορία έχουν, ούτε πολιτικές περγαμηνές, ούτε δεσμούς, ούτε τίποτα. Θα βγούν μερικοί (όπως βγήκε ο Κατσίκης το 1993 με τη ΔΗΑΝΑ) άγνωστοι, και θα αρχίσουν να έχουν λόγο. Αυτοί, θα έχουν βγει στερώντας βουλευτικές έδρες από ανθρώπους (νέους επίσης στην πολιτική) που όμως για να βγούν ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΝΑ ΕΝΤΑΧΤΟΥΝ στο υπάρχον πολιτικό σύστημα (του δικομματισμού), με ότι αυτό συνεπάγεται απο πλευράς κομματικών δεσμεύσεων (που ανέλαβαν) για να τους βάλουν.
Δε λέω ότι οι άγνωστοι του Καρατζαφέρη θα είναι καλύτεροι απο τους άγνωστους του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ. Να δεχτώ ότι θα είναι χειρότεροι? Θα είναι. Αλλά θα είναι ΑΛΛΟΙ, δε θα είναι πια οι ίδιοι.
Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα άλλα 2 μικρά κόμματα (ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ), ο Παπαθεμελής δε τον βλέπω να μπαίνει, άσε που αυτός δεν έχει και Σαρρή...

ΑΥΤΗ την αλλαγή θα με ικανοποιούσε να δω εγώ, και ΚΑΝΕΙΣ τους βέβαια δε με παραμυθιάζει ότι η "νέα αλλαγή" ή "μαζί" ή "γροθιά στο κατεστημένο" και δε ξέρω και εγώ τι άλλη παπαριά σκέφτηκαν να πουν, θα με κάνει εμένα να δω καλύτερη μέρα. ΔΕ ΘΑ ΔΩ. Αλλά τουλάχιστον θα δώ καινούριες φάτσες ρε γαμώτο μου!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Θά είναι και ΑΛΛΟΙ - από οποιοδήποτε μικρό κόμμα - και θα πάψει ο τουρκόσπορος τρόπος αντίληψης της εξουσίας
 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
Αλλα δεν σου κανει μια αναγουλα να μπει ο Καρατζαφερης στην βουλη? Ξερω οτι δεν ειναι χειροτερος απο καποιους που ειναι ηδη εκει, αλλα σαφεστατα δεν ειναι και καλυτερος...

Πιστευω λοιπον οτι με ψηφο στο ΛΑΟΣ δεν τιμωρεις την ΝΔ, αλλα την χωρα ολοκληρη...

Συγγνώμη ρε φίλε, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που θα μπει ο Καρατζαφέρης στην Βουλή. Να θυμίσω ότι ήταν εκλεγμένος βουλευτής με την ΝΔ στην Β Αθηνών με ρεκόρ σταυρών. Τον ξεπέρασε μόνο πρόσφατα ο Κυριάκος Μητσοτάκης σε σταυρούς. Τότε δηλ. δεν σου έφερνε αναγούλα, τώρα μόνο δηλ. σου φέρνει???
και ειλικρινά δεν μπορών να καταλάβω πώς με την ψήφο στο ΛΑΟΣ τιμωρείς την χώρα ολόκληρη, το ΛΑΟΣ δεν είναι κόμμα εξουσίας, εξ ορισμού δεν πρόκειται να κυβερνήσει, άρα για ποια τιμωρία μιλάς????
Έλεος δηλαδή......

 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Να σου πω φιλε μου εγω απλα δεν ειμαι βεβαιος οτι ο Καρατζαφερης ειδικα (και αυτοι που δεχτηκαν να ειναι στο ψηφοδελτιο) δεν ειναι οι ιδιοι εκφραστες του παλαιοκομματισμου που απλα δεν καταφεραν να μπουν στα μεγαλα κομματα...

Να εβλεπα πραγματικα νεες ΙΔΕΕΣ, εκφρασμενες απο νεους ανθρωπους, να ελεγα ΟΚ - αλλα ο Καρατζαφερης ειναι, οπως τον χαρακτηρισα και απο την αρχη, το αποβλητο της ΝΔ. Εχει ολα τα κακα της μεγαλοπαραταξης συν μια κουτοπονηρια που εμενα προσωπικα με ενοχλει.

Επισης βεβαια νομιζω οτι το να παιρνεις δεσμευσεις απεναντι στον Καρατζαφερη ειναι ακομα χειροτερο απο το να παιρνεις δεσμευσεις απεναντι στον παραδοσιακο Δικομματισμο - και αρα δεν ειμαι ετοιμος να δεχτω τα στελεχη του ψηφοδελτιου του σαν βελτιωση απεναντι στα γουρουνια της σημερινης μας βουλης...

Οσο για την αποψη να τον δουμε σαν Τσιτσολινα (η εστω σαν την Αννιτα Πανια της πολιτικης) δεν αντιλεγω - αλλα στην Ιταλια ποτε δεν αφησαν την Τσιτσολινα να εκβιασει την κυβερνηση της χωρας, ενω φοβαμαι οτι εδω αν βγει ο συγκεκριμενος θα κανει ουκ ολιγους εκβιασμους...

Για τα αλλα 2 κομματα (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) δεν εχω αντιρρηση, οπως και δεν ειχα αντιρρηση και στο παρελθον για το ΔΗΚΚΙ, την ΔΗΑΝΑ κτλ. Αλλα τον Καρατζαφερη τον θεωρω προσωπικα ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ - σαν να βαζουμε εναν νταβατζη να προσεχει τους αλλους τους κλεφτες...
 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Συγγνώμη ρε φίλε, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που θα μπει ο Καρατζαφέρης στην Βουλή. Να θυμίσω ότι ήταν εκλεγμένος βουλευτής με την ΝΔ στην Β Αθηνών με ρεκόρ σταυρών. Τον ξεπέρασε μόνο πρόσφατα ο Κυριάκος Μητσοτάκης σε σταυρούς. Τότε δηλ. δεν σου έφερνε αναγούλα, τώρα μόνο δηλ. σου φέρνει???
και ειλικρινά δεν μπορών να καταλάβω πώς με την ψήφο στο ΛΑΟΣ τιμωρείς την χώρα ολόκληρη, το ΛΑΟΣ δεν είναι κόμμα εξουσίας, εξ ορισμού δεν πρόκειται να κυβερνήσει, άρα για ποια τιμωρία μιλάς????
Έλεος δηλαδή......

Και τοτε μου προκαλουσε τεραστια αναγουλα, και χαρηκα ιδιαιτερα οταν τον απεπεμψαν απο το συγκεκριμενο κομμα. Ειναι κριμα που παιρνει τοσους σταυρους, αλλα και ο ΛεΠεν πηρε σταυρους στην Γαλλια - δεν σημαινει οτι δεν μου προξενει αηδια...

Οσο για το πως βλαπτεις την χωρα, πες μου εσυ αν βγει η ΝΔ με 149 βουλευτες και αναγκαστει να κανει τους οποιους συμβιβασμους με το ΛΑΟΣ και να υποκυψει στους εκβιασμους του για να περασει εστω και την παραμικρη μεταρρυθμιση, ποσο καλο για την χωρα θα ειναι αυτο το σεναριο...

Αν θελεις και το τελευταιο μου σχολιο, θεωρω τον Καρατζαφερη χειροτερο και πιο επικινδυνο εκφραστη του παλαιοκομματισμου και του αναλγητου κρατους (ρουσφετια, υμετεροι, εκβιασμοι, καλλιεργεια μισους, αγορασμενοι ψηφοι) απο πολλους βουλευτες και υπουργους των 2 μεγαλων κομματων - και προτιμω να μην υπαρχει στην πολιτικη μου ζωη, εστω και εις βαρος του πεντακομματισμου. Προτιμω χιλιες φορες τον Κυριακο Μητσοτακη (για να αναφερω ενα ονομα που και εσυ ανεφερες) εστω και αν εκφραζει την παλια πολιτικη οικογενεια, παρα τον Καρατζαφερη και τους γυρω του.

ΥΓ - Ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω: αν υπηρχαν αλλες εναλλακτικες μικρων κομματων, με νεες, πρωτοπορες Ιδεες και προσωπα, τοτε θα τα ψηφιζα με χιλια. Ενα σοβαρο κομμα "πρασινων", ενα κομμα ανεξαρτητων νεων ανθρωπων, ακομα και το παλιο ΔΗΚΚΙ θα το εβλεπα σαν θετικη προσθηκη στο κοινοβουλιο. Αλλα προς θεου ΟΧΙ τον Καρατζαφερη !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Αποσπασματικά, με πλάγια γράμματα τα δικά σου:[/size]


να μιλησουμε για μπαλα. μεχρι εκει φτανεις
Έχω μεσάνυχτα από ποδόσφαιρο. Σε διαβεβαιώ.

1) Ο goebels Ονομαστηκε πορθητης του κοκκινου βερολινου επειδη ...
Δεν το ήξερα (δε φτάνουν οι γνώσεις μου τόσο βαθιά για τους ναζί), και δέχομαι την ερμηνεία σου ως σωστή.

2)Το αφηνεις ασχολιαστο γιατι δεν εχεις τι να πεις
Θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΑΙΔΡΟ το να ισχυρίζονται κάποιοι ότι ο σχεδιασμός τέτοιας εκτάσεων (και κόστους) επιχειρήσεων γινόταν έτσι. Θα το είχε γράψει η «Espresso» της εποχής, και από κάπου έτσι θα το πήρε και ο Irving.

David Irving Apocalypse 1945:The Destruction of Dresden.
Δεν το έχω διαβάσει, έχω διαβάσει όμως δυο άλλα βιβλία του. (Ο Πόλεμος των Στρατηγών είναι το ένα). Δεν είναι «κακός», αλλά μάλλον είναι λίγο υπερβολικός (προσπαθώντας να πουλήσει βιβλία).

επισης αμυνα ηταν και η επιθεση εναντιον της ελλαδας γιατι ηθελε να προστατεψει τις πετρελαιοπηγες της Ρουμανιας που βομβαρδιζονταν απο αγγλικα αεροπλανα που επιχειρουσαν σε ελληνικο εδαφος.
Το ότι ήταν άμυνα η επίθεση των γερμανών κατα της ελλάδος μπορείς να το γράψεις σε ένα νέο βιβλίο ιστορίας, δικό σου, και να προτείνεις να δοθεί και στα σχολεία. Για να μαθαίνουν τα παιδιά.
Μπορείς να γράψεις και ότι και η επίθεση των Ιταλών ήταν άμυνα.
Και των περσών (επί Ξέρξη). Ότι θέλεις.
2) Βομβαρδισμοί πετρελαίων Ρουμανίας ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ από Ελληνικό έδαφος, από το 1821 μέχρι και σήμερα. Ούτε από την Κρήτη. Έγιναν από τη Β. Αφρική, τη Σικελία (αργότερα) και από την Αγγλία. Η ΕΣΣΔ δεν είχε στρατηγική αεροπορία για να κάνει τέτοιους βομβαρδισμούς.

Μια που μου λες για βιβλία δε, αγόρασε και διάβασε το:
ΜΕΤΑΞΑΣ – ΧΙΤΛΕΡ (Ελληνογερμανικές Σχέσεις στη Μεταξική δικτατορία 1936-1941)
Αννίβα Βελλιάδη (πρέσβη ε.τ.)
Εκδόσεις ΕΝΑΛΙΟΣ, τηλ. 210-2531614,
(ΕΝ 733) ISBN 690-536-149-3,
Σελίδες 351, ευρώ 16,50.
Κάτι θα μάθεις.

4&5) Αυτο δεν μπορεις να το αμφισβητησεις γιατι το εχει δειξει ακομα και το ντοκυμαντερ the World at War του BBC νομιζω καθως και πληθος αλλες σειρες του history channel.
Ποιό? Ότι «οι λαοί δέχτηκαν τους Γερμανούς σαν απελευθερωτές»? Βάλ’ το και αυτό στο βιβλίο σου της ιστορίας.

το στυλ των απαντησεων δεν συναδουν με την ηλικια σου αν εισαι 51.
Μπορεί να είμαι και 15, και να έκανα λάθος (αναγραμματισμό). Με συγχωρείς τότε?

εδωσα μονος εναντιον 2-3 συνομιλητων απεφυγα να προσβαλω σε προσωπικο επιπεδο κανεναν σας και σας σεβαστηκα πληρως.
Δεν έχω παράπονο, κανέναν δε προσέβαλες εδώ. Την ανθρωπότητα συνολικά προσβάλλεις με αυτά που λές.

εσεις καταφυγατε σε ειρωνιες και προσωπικα σχολιακια και νομιζω σε εναν ψυχραιμο και ουδετερο παρατηρητη φαινεται ποιος στερειται επιχειρηματων και ποιος ειναι λιγος.
Κοίτα, αν διαβάσεις και «Τα μυστικά πρωτόκολλα της Σιών», «Τα μυστικά του κόκκινου πλανήτη», «Τα παιδιά της Ιριδας», «Το όπιο των Λαών», «το μυστικό ημερολόγιο του Πούτιν», και τα άλλα βιβλία που πουλάει ο Λιακόπουλος, θα βρεις και άλλα επιχειρήματα. Θα πρέπει να τα δεχτούμε και αυτά?

Δηλαδη τωρα καταφευγεις και σε χουντοδεξιες μεθοδους? μηπως ζητας και πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων?
Το ενδιαφέρον μου για το ποιό κόμμα εκφράζει καλύτερα τον (ανώνυμο) συνομιλητή μου (σε ένα thread που σε κόμμα αναφέρεται) είναι χουντική μέθοδος?

γιατι δεν εφυγαν πισω στα προ 1941 συνορα?
Αφού το είχαν συμφωνήσει στη Γιάλτα με τους άλλους πως θα μοιραστεί το πράμα. Τι ρωτάς τώρα?

δεν αποδειχθηκε το 91 οτι σχεδιαζαν να καθυποταξουν ολη την ευρωπη?
Όχι, νομίζω δεν αποδείχτηκε κάτι τέτοιο. Σε ποιό βιβλίο του Λιακόπουλου υπάρχει αυτό?

Ειμαι δυσνοητος γιατι απλα δεν θελεις να καταλαβεις.
(Χωρίς διάθεση πλάκας): είσαι δυσνόητος  γιατί γράφεις μεγάλες προτάσεις, και δε βάζεις την κατάλληλη στίξη και παραγραφοποίηση.

 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
Μια χαρα ηταν οι Ρωσοι στους βαλτικους. Τι ελευθερια ; Αφου τα εδαφη τους ειναι ρωσικα.Και η Φιλανδια ειναι ρωσικη επαρχια. Και η ανατολικη Πολωνια. Και η Ουκρανια. Ολοι αυτοι στραφηκαν εναντιον της Ρωσιας στον πολεμο επειδη ηταν αχαριστοι, αλλα αν θα τους ερθει καμια υδρογονοβομβα στο κεφαλι θα φταιει ο αυταρχισμος της Ρωσιας  :tickedoff:

Το μια χαρά το εννοείς όταν τους επέβαλαν τον κομμουνισμό με το ζόρι και τους προσάρτησαν στην ΕΣΣΔ χωρίς να τους ρωτήσουν??
Καλά κάνουν οι άνθρωποι τώρα που μπήκαν στην ΕΕ και ξηλώνουν όλα τα κομμουνιστικά μνημεία από τις χώρες τους- αψευδείς μάρτυρες της ιμπεριαλιστικής-επεκτατικής πολιτικής της ΕΣΣΔ.
Όλη η Ευρώπη τα γνωρίζει αυτά τα γεγονότα, γι'αυτό και οι υπόλοιποι ηγέτες της Ε.Ε. ουσιαστικά πρόσφεραν πολιτική κάλυψη στην Εσθονία, παρά τις διαμαρτυρίες του Πούτιν.
Είναι δηλ. σαν η Ελλάδα, μετά την αποχώρηση των Ναζί, να κρατούσε τα ναζιστικά μνημεία και εμβλήματα ακόμη. Αυτά δεν γίνονται. Κρατάς μόνο τα ξένα νεκροταφεία, έστω και των κατακτητών, από ηθικούς και μόνο λόγους σεβασμού προς τους νεκρούς, και τα υπόλοιπα εμβλήματα των κατακτητών εννοείται πως τα ξηλώνεις.

Αυτό για την υδρογονοβόμβα το αφήνω εντελώς ασχολίαστο, φαίνεται ότι διαπνέεσαι και από δημοκρατικές αλλά και πρωτίστως από ανθρωπιστικές ευαισθησίες.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom