Νέα

ΛΑ.Ο.Σ. στη Βουλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 576
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kavlasyros

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
τι διαβαζουν τα ματακια μου και δεν τα βγαζουν τα χερακια μου.........
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
κοιτα αν το 51 δειχνει την ηλικια σου τοτε πραγματικα με στεναχωρει το γεγονος οτι επιτιθεσε με φτηνο τροπο. εμ πασει περιπτωσει θα σου πω τα εξης:
1) οπως εγραψα πιο πανω προφανως ως ελλην θα υπερασπιζομουν την Πατριδα μου. Τοσο εναντι των Γερμανων οσο και εναντι των Εγγλεζων το Δεκεμβρη του 44, αλλα και εναντιον των κομμουνιστων στο γραμμο και στο βιτσι. Αν ειχα το θαρος δηλαδη γιατι ειναι ευκολο να το γρφαεις στο πισι και δυσκολο να βγεις στο βουνο. παντως αυτη θα ηταν η πεποιθηση μου.
2) δεν καταγραφηκαν στα αρχεια του Γερμανικου κρατους (οι γερμανοι ειναι μανιακοι με την ταξη και τη τηρηση στοιχειων) συμμετοχες ελληνων στα Waffen SS στο ανατολικο η στο δυτικο μετωπο. υπηρξαν καποι ελληνες ναζι κατοικοι Γερμανιας οπως μια κυρια που δε θυμαμαι το ονομα της που ανηκε στο στενο κυκλο του Χιτλερ.
3) υπηρξαν μονο οι εν ελλαδι προδοτες συνεργατες των Γερμανων (ταγματα ασφαλειας Γιοσμας κτλ
4) υπηρχαν ινδοι, αμερικανοι, βρετανοι. Μαλιστα ειδικα στις ΗΠΑ υπηρχε κινηση ναζι οι οποιο συνεληφθησαν απαντες. υπηρξαν συνεργατες των Γερμανων στις ηπα που ανεφοδιαζαν τα υποβρυχια που ειχαν φτασει μεχρι την ανατολικη ακτη των ηπα. Εγιναν συλληψεις και εκτελεσεις αλλα η αμερικανικη προπαγανδα το αποκρυπτει συστηματικα,. εχουν γυρισει και ταινια σχετικα με αυτο.

ΥΓ το προβλημα φιλε μου ειναι οτι στην ελλαδα κατα καιρους ειχαμε κομματα ελληνοαγγλικα
ελληνορωσικα κτλ πιο μετα ο βασιληας στο διχασμο ηταν με τον καιζερ ο βενιζελος με τους βρετανους, ο Μεταξας με τους αγγλους ο Πλαστηρας ηταν φιλος του χιτλερ, οι κκε θελανε να δωσουνε τη μακεδονια να γινει ανεξαρτητο κρατος (ακομα και στη μικρασιατικη επεξαν ρολο κακο διασπιρωντας ειδησεις και ριχνωντας το ηθικο του στρατευματος αλλα και του λαου) μετα οι δεξιοι ηταν με τους αμερικανους η χουντα προδωσε τη κυπρο τη δουλεια την τελειωσε το μεταπολιτευτικο κατεστημενο της οικογενειοκρατιας (αττιλας 2) συγκαληψη του φακελου απο το ΠΑΣΟΚ. Και τελικα φτασαμε απο τον ΚΑποδιστρια μεχρι τωρα να μην εχουμε ενα ελληνο ελληνικο κομμα. Γιαυτο λοιπον μη με εντασεις σε κατευθυνησεις χωρις να ξερεις ποιος ειμαι η τι πιστευω. απλα η μελετη της ιστοριας ειναι το hobby μου και αν διαβαζεις απο ολες τις πηγες βγαζεις μια ακρη.
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Οι σουηδοι δεν ξερω αν ηταν 200 η οχι οι φιλανδοι ομως ηταν 3 μεραρχιες συγκροτημενες ητοι 20.000 σχεδον! (οι μεραρχιες SS ειχαν περισοτερο κοσμο) επισης υπηρξαν οι νορβηγοι οι εσθονοι οι λευκορωσοι οι λιθουανοι. Ολοι αυτοι οι λαοι υπδεχτηκαν τους ναζι ως απελευθερωτες. τελος υπηρξαν πολλοι ουκρανοι, ρουμανοι ιταλοι ισπανοι ουγκροι οι οποιοι εκτος των ισπανων ετσι κιαλλιως ηταν συμμαχοι. Τελος ειναι γεγονος οτι δεν υπηρξαν ολοι εθελοντες στα SS αλλα και στη Wermacht ισως να ημουν υπερβολικος λεγοντας εκατονταδες χιλιαδες στα SS αλλαξτε το σε εκατονταδες χιλιαδες στο Γερμανικο Στρατο. Ειναι και τρεις η ωρα ετσι? Παντως στο διαταυτα στην εσθονια χτιζουν ναζιστικα μνημεια προκαλοντας την οργη του Πουτιν.!!!!
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Ξεχασα επεισης οτι οι Γαλλοι SS ηταν 20 000 καθως και οτι υπηρχαν αλλες 3 μεραρχιες εδω στα βαλκανια. Μια αλβανικη, μια Βοσνιακη και μια κροατικι (οχι ustasi)
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
ΝΑ ξερετε και κατι αλλο οτι αν ξαναγραφεις την ιστορια με ψεματα και ανοησιες οπως εκαναν οι συμμαχοι τοτε το μονο που κανεις ειναι να δινεις λογο υπαρξης στους νεοναζι
αυτη ειναι η θεση μου και νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρη
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Τελος βρηκα τις συμμετοχες στα Waffen SS απο το European Institue of historical review
Τα νουμερα ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ SS Και αντιγραφω:

The final tally sheet for the European Volunteer Movement ran roughly as follows: (Waffen-SS only)

Western Europe: 162 000 volunteers, ranging from about 55 000 in Holland to 80 from Liechtenstein. Out of this total about 50 000 were killed or missing. Included in this figure would be 16 000 Dutchmen and 11 500 Belgians.

Baltic States and Soviet Nationalities: About 250 000 soldiers. Casualties and post-war losses through forced repatriation and execution were enormous.

Balkan and Slavics: About 100 000. Considerable losses. Ethnic Germans not from Germany: About 300 000.

Germans from the Reich: 400 000. For the Germans and ethnic Germans, losses in killed and missing were about one-third.

 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Αρα τελικα οι εθελοντες απο δυτικη ευρωπη (Γαλλια βελγιο Ολλανδια ισπανια κτλ), απο τις σοβιετικες δημοκρατιες και τα βαλκανια ανερχονται χοντρικα στους 500 000!!!!!!! Αριθμος λοιπον που για μενα ειναι πολυ σημαντικος! και δειχνει πολλα. Σκευτητε πως αυτοι οι ανθρωποι δεν υποχρεωθηκαν να πολεμησουν, το εκαναν ομως. θα μπορουσαν να κατσουν στα αυγα τους οπως οι συμπατριωτες τους. και οχι να τρεχουν στο κρυο της ρωσιας. μετα θα επερναν και συνταξη....
ομως αντι αυτου πολεμησαν στο πλευρο των Γερμανων. Αυτο δειχνει λοιπον οτι ειτε εγινε καλη προπαγανδα ειτε οτι πολεμησαν για καποιο οραμα. ΚΑι ειναι γεγονος αυτο γιατι το οραμα που εδειχνε ο χιτλερ ηταν αυτο της ενωμενης?>????!!!!! ελευθερης απο το σιωνιστικο και μπολσεβικικο ζυγο ευρωπης. και εν μερει ισως να ειχε δικιο γιατι αν μη τη αλλο οι σοβιετικοι μετα "απελευθερωσαν" (χωρις εθελοντες με εξαιρεση τον δημοκρατικο στρατο) την ουγγαρια τη ΠΡαγα κτλ με τις γνωστες επεμβασεις τους και τελος μην ξεχνατε οτι ευρωπη και αμερικη συρονται απο το Ισραηλ σε πολεμους που τελικα μονο εκεινο εξυπηρετουν καθως και τα συμφεροντα των πολυεθνικων τραστ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
2) δεν καταγραφηκαν στα αρχεια του Γερμανικου κρατους (οι γερμανοι ειναι μανιακοι με την ταξη και τη τηρηση στοιχειων) συμμετοχες ελληνων στα Waffen SS στο ανατολικο η στο δυτικο μετωπο.

Ε, και πως να υπάρξουν αφού τα γραφεία της ναζιστικής ΕΣΠΟ (Εθνική Σοσιαλιστική Πατριωτικη Οργάνωσις) η οποία είχε αναλάβει την προσπάθεια της στρατολόγησης Ελλήνων στα SS τα ανατίναξε η ΠΕΑΝ του Παναγιώτη Κανελλόπουλου (αυτού που μεταξύ των άλλων απεκάλεσε την Μακρόνησο "Νέο Παρθενώνα". Εντάξει άνισος πολιτικός)


4) υπηρχαν ινδοι, αμερικανοι, βρετανοι.

Βρεττανοί = 27 τον αριθμό
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Ολοι αυτοι οι λαοι υπδεχτηκαν τους ναζι ως απελευθερωτες.[/size]

Οι Ινδοί (που πρώτος σου είπα ότι υπήρχαν - αλήθεια, που πήγε η "καθαρότητα της φυλής" για τους ναζί όταν έπαιρναν χρωματιστούς στο στρατό τους?) πήγαν γιατί τους είχαν παραμυθιάσει ότι αν χάσει η Αγγλία θα απελευθερωθεί η χώρα τους απο την Αγγλική κυριαρχία.

Στη Wermacht δεν υπήρχαν ξένοι. Ξένους δεχόντουσαν μόνο τα ss με γερμανούε όμως αξιωματικούς.

Κατά τα λοιπά δε θα σου απαντήσω.
Το τι ιδέες έχει ο καθένας εδώ μέσα φαίνεται απο αυτά που γράφει. Αλλά όπως είπα, η διακίνηση των ιδεών είναι ελεύθερη, οπότε μπορείς να γράφει ότι θέλεις.
Μη περιμένεις και απάντηση όμως.
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
παντως στο διαταυτα ελληνες δεν υπηρξαν, και δεν νομιζω οτι εγινε και καμμια σοβαρη προπαγανδα στην ελλαδα. Καποια περιοδικα εβγαζαν στα ελληνικα οι δυναμεις κατοχης οπως το περιοδικο adler της luftwaffe. Οντως αυτοι ηταν λιγοι οπως και οι αμερικανοι κατι αναλογο.
Παντως οπως ειδες απο την υπολοιπη ευρωπη υπηρξαν αρκετοι
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τελος βρηκα τις συμμετοχες στα Waffen SS απο το European Institue of historical review
Τα νουμερα ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ SS Και αντιγραφω:

The final tally sheet for the European Volunteer Movement ran roughly as follows: (Waffen-SS only)

Western Europe: 162 000 volunteers, ranging from about 55 000 in Holland to 80 from Liechtenstein. Out of this total about 50 000 were killed or missing. Included in this figure would be 16 000 Dutchmen and 11 500 Belgians.

Baltic States and Soviet Nationalities: About 250 000 soldiers. Casualties and post-war losses through forced repatriation and execution were enormous.

Balkan and Slavics: About 100 000. Considerable losses. Ethnic Germans not from Germany: About 300 000.

Germans from the Reich: 400 000. For the Germans and ethnic Germans, losses in killed and missing were about one-third.

Έλεος, αυτές είναι οι πηγές σου;

Ένα ψευτο-επιστημονικό ινστιτούτο με σαφέστατη ιδεολογική ατζέντα που είναι η άρνηση του Ολοκαυτώματος;


Αντικειμενικές πηγές έχεις;
Βιβλιογραφία;
Δημοσιεύεσεις σε έγκυρα ιστορικά περιοδικά;
Πηγές που να παραπέμπουν στις αρχικές πηγές δηλαδή τα αρχεία των Γερμανικών SS;

 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
stavros οταν αναφερομουν σε απελευερωτες δεν εννοουσα τους Ινδους αλλα τους λευκορωσους,εσθονους,λιθουανους και ΑΡΧΙΚΑ τους ουκρανους που ενιωσαν ελευθεροι μετα την αρχικη ηττα του κοκκινου στρατου. Οι ουκρανοι ομως αλλαξαν γρηγορα σταση επειδη διοικηθηκαν σκληρα και απανθρωπα. Αμφισβητεις οτι οι μπολσεβικοι καταπιεζαν και λεηλατουσαν λαους? και οτι αυτοι οι λαοι ανακουφιστηκαν με την ελευση των Γερμανων? ΘΑ σου πω και το αλλο οτι οι Γερμανοι βοηθησαν ακομα και τους Ιρακινους ωστε να ανοιξει ενα μετωπο για τους εγγλεζους. δεν αναφερομαι ομως στις εξαιρεσεις αλλα στα μεγαλα πληθη που υποδεχθηκαν τους Γερμανους ως σωτηρες.
Μη ξεχνας οτι οταν δολοφονηθηκε απο τους εβραιους της τοπικης συναγωγης στην Πραγα ο Γκαουλαιτερ Ραιχαρντ Χαιντριχ τον αποχαιρετησαν στην κηδεια του εκατονταδες χιλιαδες λαου αυθορμητα γιατι με την πολιτικη του ανεβασε εν καιρω πολεμου!!! το βιοτικο επιπεδο των κατοικων της Πολης. Ολα αυτα ειναι καταγεγραμμενα και οσο προπαγανδα και αν γινεται απο τα σχολεια η απο τα history channel κτλ υπαρχουν ευτυχως. Οχι για κανενα λογο αλλα να μας θυμηζουν τουτους τους καιρους οτι καποιοι μπορουν και ξαναγραφουν την ιστορια για πολιτικους σκοπους και οτι πρεπει να επαγρυπνουμε (βλ βιβλιο ιστοριας). Ο εθνικοσοσιαλισμος ειναι κατι ξενο για μας τους ελληνες. ηταν ενας πολεμος που δυστυχως αν και δεν επρεπε μας ενεπλεξαν οι εδω ρουφιανοι. ΗΤαν ενας πολεμος μεταξυ των βαρβαρων οπου εμεις δεν ειχαμε λογο συμμετοχης. μπορουσαμε και επρεπε να τον αποφυγουμε. και οχι να πεθανουν 500 000 και πλεον ελληνες απο πεινα, βαρβαροτητες των ναζι, των κομμουνιστων στον συμμοριτοπολεμο αλλα και των δεξιων συνεργατων των ναζι αρχικα και των αμερικανοβρετανων.
Δυστυχως οποιος ξεχναει την ιστορια του ειναι υποχρεωμενος να τη ξαναζησει
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Έλεος, αυτές είναι οι πηγές σου;

Ένα ψευτο-επιστημονικό ινστιτούτο με σαφέστατη ιδεολογική ατζέντα που είναι η άρνηση του Ολοκαυτώματος;


Αντικειμενικές πηγές έχεις;
Βιβλιογραφία;
Δημοσιεύεσεις σε έγκυρα ιστορικά περιοδικά;
Πηγές που να παραπέμπουν στις αρχικές πηγές δηλαδή τα αρχεία των Γερμανικών SS;

Η βιβλιογραφία και οι δημοσιεύσεις δεν αποτελούν "αντικειμενικές πηγές".

Πολλές φορές ούτε και τα επίσημα αρχεία...
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Voltairos το γεγονος οτι ειναι αναθεωρητες του ολοκαυτωματος δεν σημαινει οτι ψευδονται. ειδικα αυτοι που ειναι μειοψηφεια και βαλονται πανταχοθεν ειναι ισως πολλες φορες 2 φορες πιο προσεκτικοι και νομιζω οτι το καταλαβαινεις αυτο. Εξαλου εκει που πηγες και ειδες αναγραφει την σχετικη βιβλιογραφια επισης μου φαινεται εξερετικα δυσκολο αυτοι οι ιστορικοι που διωκονται δικαστικα επειδη απλα δεν δεχονται το ολοκαυτωμα (ωραια δημοκρατια συμφωνη με τις αρχες της Γαλ επαναστασης και του διαφωτισμου) να καταφευγουν σε ψευδη και λαθος στοιχεια για ενα θεμα καπως ουδετερο. δηλαδη τον αριθμο των εθελοντων. Επειδη δε φαινεσαι για χαζος καλυτερα μην το παιζεις αφελης γιατι με βαζεις σε σκεψεις.
Το βιβλιο που προτεινεις φαινεται ενδιαφερον και ισως καποια στιγμη να το παρω. Αν και δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η ιστορια των SS και ποσο μαλλον των Σουηδων.
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
να σε ρωτησω κατι ετσι στα αληθεια πες μου, Το wikipedia το θεωρεις αξιοπιστο? επειδη εχω δει πολλους ακομα και στην τηλεοραση να αναφερονται σε αυτο μου κανει εντυπωση που το επικαλεισε
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Πρόσφατα έγινε θόρυβος για το ότι κάποιες κυβερνήσεις και εταιρίες έγραφαν τα δικά τους στο wikipedia...
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Τελος να πω το εξης. Κανω μια υποθεση εργασιας, ειμαι ναζι ειμαι κοινος ψευτης κτλ.
Βρες εσυ οτι οι εθελοντες ηταν κατα πολυ λιγοτεροι. Με αξιοπιστες πηγες βεβαιως και δειξε μου οτι κανω λαθος. Εγω δεν εχω παντως την αναγκη να αποδειξω οτι ειναι ετσι. εσυ ομως εχεις την αναγκη να αποδειξεις οτι δεν ειναι γιατι δε σε αφηνει η προπαγανδα που εχεις υποστει να δεις το αντιθετο. ξερεις ειναι λεπτο θεμα να πιστεψεις κατι διαφορετικο μετα απο τοσα χρονια πλυσης εγγεφαλου. Πως θα σου φαινοταν πχ αν σου ελεγα οτι ο Σεφερης εκτος απο πρεσβυς ηταν διευθυντης στο γραφειο λογοκρισιας επι ΜΕταξα? το χωραει το μυαλο σου? Σε ταραξα μηπως?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Έλεος, αυτές είναι οι πηγές σου;[/size]

Βολταίρο, έκανα μια σταχυολόγηση μερικών από όσα  έχει γράψει το άτομο στο παραλήρημά του, και τα βάζω εδω:

o Γκαιμπελς  ήταν ο πορθητης του κοκκινου βερολινου.
Τι είναι πάλι αυτό? Πότε έγινε το Βερολίνο κόκκινο (ζώντος του Γακίμπελς – αυτοκτόνησε 1 Μαίου 1945)

Ο Τσωρτσιλ και ο Sir Arthur HArris (διοικητης Αεροποριας) ηταν μεθυσοι και επαιζαν ενα παιχνιδι: Εκλειναν τα ματια και εδειχναν με το δακτυλο πανω σε ενα χαρτι τον στοχο της βραδυας. (όντας μεθυσμενοι)
Χωρίς σχόλιο

για τις Κατω ΧΩΡΕΣ ηταν αναγκαια στρατιωτικη κινηση αλλιως ο Γερμανικος στρατος θα υπερφαλαγγιζοντο απ τους Αγγλογαλους
Άρα δεν ήταν επίθεση. Άμυνα ήταν.

αυτοι οι λαοι ανακουφιστηκαν με την ελευση των Γερμανων
Μόνο αυτοί? ΟΛΟΙ ανακουφίστηκαν! Και όταν οι Γερμανοί έφυγαν, οι λαοί τα έβαψαν μαύρα!

δεν αναφερομαι ομως στις εξαιρεσεις αλλα στα μεγαλα πληθη που υποδεχθηκαν τους Γερμανους ως σωτηρες.
Αδιαμφισβήτητα!

Ο ΒΠΠ ήταν ενας πολεμος μεταξυ των βαρβαρων οπου εμεις δεν ειχαμε λογο συμμετοχης.
Σώωωωωωπα!

Επομένως, τι ψάχνεις να του πεις τώρα? Για τις «πηγές» του?
Εδώ δεν πρόκειται περί "τρικυμίας εν κρανίω"! Περί ανεμοστροβίλου πρόκειται!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βρες εσυ οτι οι εθελοντες ηταν κατα πολυ λιγοτεροι.

Βρε άνθρωπε, να κάνω και εγώ μια υπόθεση εργασίας. Εγώ σου λέω ότι οι εθελοντές που πήγαν και πολέμησαν με τους ναζί ΗΤΑΝ 500.000. Θες 1 εκατ? 1 εκατ. Το δέχομαι.
Το συμπέρασμά σου που βγάζεις ΕΣΥ απο αυτό το γεγονός, ΠΟΙΟ είναι?

Πες μας το και μας, μας έσκασες!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom