Νέα

ΛΑ.Ο.Σ. στη Βουλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 576
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Επισκέπτης
καταλαβαίνω ότι υπαγεσαι σε διαφορετικη λαϊκη ταξη και δεν προκειται ποτε να συμφωνησεις μαζι μου αλλα σε παρακαλω πολυ σταματα να προσποιησε τον βλακα γιατι στο τελος θα πιστεψω οτι εισαι...! :jerking: :jerking: :jerking:
 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
Λάκη, να σου πω εγώ ένα έγκλημα του Γκαίμπελς:
ανθρωποκτονία κατά συρροή. Δολοφόνησε τα 6 παιδιά του. Στις εγκληματικές ενέργειες, δεν μας ενδιαφέρει το κίνητρο, αλλά το αποτέλεσμα, ήτοι, αυτή η ίδια η πράξη.
 

Επισκέπτης
Γιατι ρε συ εχω αδικο? περιμενεις να καταλαβει ο εργοδοτης σου κα να ασπαστει τα συμφεροντα σου οταν και η ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ενδιαφερονται μονο για τα συμφεροντα του εργοδοτη και εσενα σε εχουν χεσμενο? Οχι ρε συ δεν ειναι δογματικο, η αληθεια ειναι! Αντε να πεις στη μικρη αναστασια οτι οταν μεγαλωσει πρεπει να γαμηθει με κανα βουλευτη για να βολευτει! Θα βαλει τα κλαματα
ναι αδικο εχεις γιατι δεν ειναι ολοι οι εργοδοτες το ιδιο..η δε μικρη αναστασια αν δεν θελει να γαμηθει δεν θα γαμηθει..αυτο ελειπε να πιστεψουμε τωρα πως οσες γαμιουνται με τον καθε παραγοντα το κανουν γιατι δεν εχουν εναλλακτικες λυσεις..ασεμε ρε φιλε σε παρακαλω..μην μας τρελλανεις μεσημεριατικα & εσυ..
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Eδώ βάζεις ένα ενδιαφέρον θέμα. Το ζήτημα δεν είναι εάν όλοι οι εργοδότες είναι το ίδιο γιατί έχουν καλή ...καρδία. Το ζήτημα είναι τι δυνατότητες τους δίνει το σύστημα. Ενα σύστημα το λοιπόν που τους δίνει την δυνατότητα να προσλαμβάνουν με 6μηνες συμβάσεις των 480 ευρώ το μήνα να σε γαμάνε 12ωρο με την αίολη υπόσχεση ότι αν είσαι πιστό σκυλί μπορεί να σε κάνουν αορίστου και μετά το εξάμηνο να σε πετάνε στο πεζοδρόμιο χωρίς την παραμικρή αποζημίωση ,βορά για τον άλλον αντίστοιχο εργοδότη ποιός το αποδέχεται?
Μα φυσικά αυτός που την άλλη Κυριακή θα ψηφίζει τα συγκεκριμένα κόμματα εξουσίας.
Γιατί αυτό που περιγράφω είναι κοινή πραγματικότητα. Και δυο τρόποι υπάρχουν να περιοριστεί. Ο ένας είναι η λαική αντίσταση ,ο άλλος η ...εργοδοτική φιλευσπλαχνία. Διαλέγεται και πέρνετε....
 

Επισκέπτης
Eδώ βάζεις ένα ενδιαφέρον θέμα. Το ζήτημα δεν είναι εάν όλοι οι εργοδότες είναι το ίδιο γιατί έχουν καλή ...καρδία. Το ζήτημα είναι τι δυνατότητες τους δίνει το σύστημα. Ενα σύστημα το λοιπόν που τους δίνει την δυνατότητα να προσλαμβάνουν με 6μηνες συμβάσεις των 480 ευρώ το μήνα να σε γαμάνε 12ωρο με την αίολη υπόσχεση ότι αν είσαι πιστό σκυλί μπορεί να σε κάνουν αορίστου και μετά το εξάμηνο να σε πετάνε στο πεζοδρόμιο χωρίς την παραμικρή αποζημίωση ,βορά για τον άλλον αντίστοιχο εργοδότη ποιός το αποδέχεται?
Μα φυσικά αυτός που την άλλη Κυριακή θα ψηφίζει τα συγκεκριμένα κόμματα εξουσίας.
Γιατί αυτό που περιγράφω είναι κοινή πραγματικότητα. Και δυο τρόποι υπάρχουν να περιοριστεί. Ο ένας είναι η λαική αντίσταση ,ο άλλος η ...εργοδοτική φιλευσπλαχνία. Διαλέγεται και πέρνετε....
οι εργοδοτες που προσλαμβανουν ατομα τα οποια αμοιβουν με τους μισθους που αναφερεις ειναι αεριτζηδες & μαλακες ολκης οι οποιοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα χρησιμοποιωντας τετοιο δυναμικο για να αποκτησουν υπεραξιες..ειναι σαν τους ηληθιους τυπους που εκμεταλευομενοι την απαγορευση του πασοκ για αυξησεις μισθων δεν εδωσαν μια στους εργαζομενους τους ενω οι σοβαροι επιχειρηματιες εδωσαν κανονικες αυξησεις χρησιμοποιωντας την μεθοδοδολογια των προαγωγων γι αυτο & εκτοτε υπαρχουν τοσο πολυσχιδη οργανογραμματα στις σοβαρες εταιρειες..
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
Ξέρεις μιλάω για ΑΒ Βασίλοπουλο ,Hondos Cender ,Zara ,Ομιλο Μαρινόπουλου και αντίστοιχους. Τώρα αν θεωρείς τους συγκεκριμένους αεριτζήδες και μαλάκες ένα θα σου πω. Εγώ έχω μια χ εξειδίκευση και βγάζω 3000 το μήνα και για μένα ισχύει η περιγραφή που δίνεις παρακάτω. Ισως κι εσύ να ανοίκεις στην ίδια κατηγορία.Το ζήτημα είναι όμως ότι το 37% του πληθυσμού ανήκει στους άλλους. Σε αυτούς των 480 με το καβλί στον κώλο. Και είναι πραγματικότητα. Και δεν μπορώ να πω στ'αρχίδια μου επειδή εγώ τα παίρνω επειδή έτυχε να παίρνω τα γράμματα και να κάνω μια καλή επαγγελματική επιλογή.Τόσο γιατί δεν το επιτρέπει η ηθική μου αλλά και γιατί κανείς δεν του ξέρει τι του ξημερώνει.
 

Επισκέπτης
Ξέρεις μιλάω για ΑΒ Βασίλοπουλο ,Hondos Cender ,Zara ,Ομιλο Μαρινόπουλου και αντίστοιχους. Τώρα αν θεωρείς τους συγκεκριμένους αεριτζήδες και μαλάκες ένα θα σου πω. Εγώ έχω μια χ εξειδίκευση και βγάζω 3000 το μήνα και για μένα ισχύει η περιγραφή που δίνεις παρακάτω. Ισως κι εσύ να ανοίκεις στην ίδια κατηγορία.Το ζήτημα είναι όμως ότι το 37% του πληθυσμού ανήκει στους άλλους. Σε αυτούς των 480 με το καβλί στον κώλο. Και είναι πραγματικότητα. Και δεν μπορώ να πω στ'αρχίδια μου επειδή εγώ τα παίρνω επειδή έτυχε να παίρνω τα γράμματα και να κάνω μια καλή επαγγελματική επιλογή.Τόσο γιατί δεν το επιτρέπει η ηθική μου αλλά και γιατί κανείς δεν του ξέρει τι του ξημερώνει.
απο την στιγμη που αυτοι οι μαλακες εχουν αποδεχτει να δουλευουν για 480 ευρω & δεν ειναι εξω να σπανε & να καινε τα παντα μεχρι κατι να αλλαξει δραματικα προς το καλυτερο,εγω φιλε μου το μονο που μπορω να κανω ειναι να τους λυπαμαι & να τους λεω οτι ειναι εντελως ζωα που αποδεχονται αδιαμαρτυρητα την ολη κατασταση..επισης επειδη εξακολουθω να ειμαι ο μαλακας που ειμαι στεναχωριεμαι γι αυτους αλλα δυστηχως εχω αποδεχτει οτι ειναι τοσο ζωα που εγω δεν μπορω να κανω τιποτε παραπανω γι αυτους..
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
To χειρότερο είναι ότι πολλοί από αυτούς ψηφίζουν ανθρώπους που δεν έχει χρειαστεί να δουλέψουν ποτέ στη ζωή τους...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
οι εργοδοτες που προσλαμβανουν ατομα τα οποια αμοιβουν με τους μισθους που αναφερεις ειναι αεριτζηδες & μαλακες ολκης οι οποιοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα χρησιμοποιωντας τετοιο δυναμικο για να αποκτησουν υπεραξιες..ειναι σαν τους ηληθιους τυπους που εκμεταλευομενοι την απαγορευση του πασοκ για αυξησεις μισθων δεν εδωσαν μια στους εργαζομενους τους ενω οι σοβαροι επιχειρηματιες εδωσαν κανονικες αυξησεις χρησιμοποιωντας την μεθοδοδολογια των προαγωγων γι αυτο & εκτοτε υπαρχουν τοσο πολυσχιδη οργανογραμματα στις σοβαρες εταιρειες..

Τότε όλες οι τράπεζες είναι αεριτζήδες (όχι ότι  διαφωνώ επ' αυτού) αφού οι μισθοί του 80% του προσωπικού τους είναι από € 650 έως € 1300 για τους παλαίουρες - και μιλάμε για εργαζομένους με προσόντα και σε νευραλγικές θέσεις...
Να σημειώσω ότι οι τράπεζες έχουν πάυσει να προσλαμβάνουν κόσμο και νοικιάζουν εργαζομένους από τις διάφορες manpower με συνθήκες και όρους που θα έκαναν δούλο της ρωμαϊκής εποχής να επαναστατήσει....
Τους πουλάνε βέβαια το παραμύθι της "σκληρής δουλείας" και  του "στόχου" και φυσικά τους πετάνε σαν χρησιμοποιημένες καπότες όσο καλοί και αν ήταν μόλις βρους κάποιους ακόμη φθηνότερους και υπάκοους...

Το ανθρώπινο δυναμικό στην ελλάδα είναι πλήρως αναλώσιμο και η αξία και τα αποτελέσματα που φέρνεις είναι άνευ αντικρύσματος για την επαγγελαμτική σου ανέλιξη. Τέλος.
Τα μόνα προσόντα που εκτιμώνται είναι το γλύψιμο, το ρουφιάνεμα και η επικοινωνιακή διαχείριση της επιτυχίας των άλλων (δηλ. να την οικειοποιείσαι ) και της δικης σου αποτυχίας(να την επιρρίπτεις σε άλλους) και φυσικά το βύσμα.

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Τελικά το θέμα πήρε μια ανέλπιστα ενδιαφέρουσα τροπή, αναφερόμενο πλέον στην πραγματική ζωή και όχι σε ιδεολογίες και "ιστορικά γεγονότα".

Οι εργαζόμενοι στην ελλάδα ΔΕΝ είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχει το δημόσιο, υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Ο δημόσιος τομέας λειτουργεί με όρους πέραν κάθε φαντασίας, εκτός αγοράς και σε βάρος όσων πραγματικά όχι απλά εργάζονται αλλα σκίζονται για πολύ λιγότερα λεφτά.

Η ελλάδα και εδώ έχει αναπτύξει ένα βαλκανικό μοντέλο (με τη χείριστη έννοια του "βαλκανικού") ακολουθώντας μεν πρακτικές πραγματικά ανεπτυγμένων χωρών, μην έχοντας όμως τη νομοθεσία και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς να τις στηρίξει.

Έτσι, έχουμε ένα ανθρώπινο δυναμικό αρκετά καλού προς υψηλού επιπέδου να εργάζεται υπο συνθήκες που θυμίζουν σκλαβιά, τη στιγμή που μέρος του μισθού αυτού του σκλάβου παρακρατείται ώστε να πληρωθεί ο μη παραγωγικός και προκλητικά εκτός πραγματικότητος δημόσιος τομέας.

Και όλα αυτά, τη στιγμή που η ελλάδα είναι ίσως η ακριβότερη χώρα στην ευρώπη! Ασυδοσία και κοροιδία στη μούρη μας κανονικά

Αυτός είναι αγαπητοί μου λόγος για να βγούμε στους δρόμους και όλα τα άλλα κατα τη γνώμη μου είναι απλά "διαίρει και βασίλευε".
 

CHRIS1971

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
909
Κριτικές
46
Like
548
Πόντοι
7.065
οσοι ειστε περιπου στην ηλικια μου(ειμαι 36)θα θυμαστε το θεαμα που προσεφερε η βουλη ειδικα την β τετραετια παπανδρεου και ειδικα τις επικες μονομαχιες μητσοτακη -κουτσογωργα.ο χρονος περασε,οι καιροι αλλαξαν και η βουλη εγινε ''κυριλε''και το σοου χαθηκε.ομως νομιζω οτι ηρθε το ''πληρωμα ''του χρονου με την εισοδο του λαος να ξαναδουμε επικες μονομαχιες.φυσικα οι επικες μονομαχιες θα γινουν κυριως με τον συριζα και ειδικα σε θεματα μεταναστων.και βλεπω και 2 πολυ δυνατα ζευγαρια μονομαχων.καρατζαφερης -αλαβανος και γεωργιαδης-στρατουλης.βλεπω υστερα απο μια 20ετια να ξαναεχουμε στη βουλη μεγαλο σοου,και η ακροαματικοτητα να ξαναανεβαινει.
υ.γ.ρε παιδια ακουσα χτες,ακουσα,ακουσα.γιατι κανενας μα κανενας δεν ειπε οτι μια χωρα που δεν εχει δικο της νομισμα δε μπορει να κανει κανενος ειδους πολιτικη?.μα κανενος.ουτε κοινωνικη ουτε τιποτε.και μη βιαστει καποιος να πει''μα ρε κρις τρελλαθηκες,το ευρω δεν ειναι νομισμα μας?''το ευρω αγαπητοι φιλοι ειναι η συνεχεια του παλαιου γερμανικου μαρκου.και μεσω αυτου η γερμανια πετυχαινει το 4 ραιχ.οτι δε καταφερε με τον πολεμο,το κατορθωνει με την ειρηνη.να σας πω ενα παραδειγμα?ποιος δε θυμαται το''φιατακι''το φτηνο αμαξι που αντικατοπτριζε τη φτηνα εξαγωγικη ιταλια,που οποτε εβλεπε τα σκουρα,εκανε μια υποτιμηση στην ιταλικη λιρετα και πηγαινε μιαχαρα?για δειτε τωρα που εχουν κατρακυλησει οι ιταλικες εξαγωγες.το ευρω τις εκανε μη ανταγωνιστικες.για φανταστειτε λοιπον αν μια ιταλια γονατισε(μια απο τις 7 πιο βιομηχανικες χωρες του κοσμου)για σκεφτειτε εμεις τι παθαμε και δε το λενε?επομενως η πηγη των δεινων ξεκινα απο εκει.απο εκει ξεκινα το στεγνωμα απο ρευστο της αγορας.αλλα κανεις μα κανεις δε το ειπε.παρτετο χαμπαρι.κρατος που δεν εχει δικοτου νομισμα δε μπορει να λειτουργησει.ειναι τυχαιο αραγε οτι το πρωτο πραμα που εκανε ο μεγιστος ιωαννης καποδιστριας με το που ανελαβε τη διακυβερνηση της επαναστατημενης ελλαδος,ηταν να εισαγει ενα νεο νομισμα,το φοινικα?
τα συμπερασματα δικα σας
 

zafkos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
221
Like
35
Πόντοι
1
chris με εβαλες να σκεφτω. ευχαριστω
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
[youtube=425,350]uZkdw1Xuwic[/youtube]
[glow=red,2,300]30sec[/glow]
 

Επισκέπτης
οσοι ειστε περιπου στην ηλικια μου(ειμαι 36)θα θυμαστε το θεαμα που προσεφερε η βουλη ειδικα την β τετραετια παπανδρεου και ειδικα τις επικες μονομαχιες μητσοτακη -κουτσογωργα.ο χρονος περασε,οι καιροι αλλαξαν και η βουλη εγινε ''κυριλε''και το σοου χαθηκε.ομως νομιζω οτι ηρθε το ''πληρωμα ''του χρονου με την εισοδο του λαος να ξαναδουμε επικες μονομαχιες.φυσικα οι επικες μονομαχιες θα γινουν κυριως με τον συριζα και ειδικα σε θεματα μεταναστων.και βλεπω και 2 πολυ δυνατα ζευγαρια μονομαχων.καρατζαφερης -αλαβανος και γεωργιαδης-στρατουλης.βλεπω υστερα απο μια 20ετια να ξαναεχουμε στη βουλη μεγαλο σοου,και η ακροαματικοτητα να ξαναανεβαινει.
υ.γ.ρε παιδια ακουσα χτες,ακουσα,ακουσα.γιατι κανενας μα κανενας δεν ειπε οτι μια χωρα που δεν εχει δικο της νομισμα δε μπορει να κανει κανενος ειδους πολιτικη?.μα κανενος.ουτε κοινωνικη ουτε τιποτε.και μη βιαστει καποιος να πει''μα ρε κρις τρελλαθηκες,το ευρω δεν ειναι νομισμα μας?''το ευρω αγαπητοι φιλοι ειναι η συνεχεια του παλαιου γερμανικου μαρκου.και μεσω αυτου η γερμανια πετυχαινει το 4 ραιχ.οτι δε καταφερε με τον πολεμο,το κατορθωνει με την ειρηνη.να σας πω ενα παραδειγμα?ποιος δε θυμαται το''φιατακι''το φτηνο αμαξι που αντικατοπτριζε τη φτηνα εξαγωγικη ιταλια,που οποτε εβλεπε τα σκουρα,εκανε μια υποτιμηση στην ιταλικη λιρετα και πηγαινε μιαχαρα?για δειτε τωρα που εχουν κατρακυλησει οι ιταλικες εξαγωγες.το ευρω τις εκανε μη ανταγωνιστικες.για φανταστειτε λοιπον αν μια ιταλια γονατισε(μια απο τις 7 πιο βιομηχανικες χωρες του κοσμου)για σκεφτειτε εμεις τι παθαμε και δε το λενε?επομενως η πηγη των δεινων ξεκινα απο εκει.απο εκει ξεκινα το στεγνωμα απο ρευστο της αγορας.αλλα κανεις μα κανεις δε το ειπε.παρτετο χαμπαρι.κρατος που δεν εχει δικοτου νομισμα δε μπορει να λειτουργησει.ειναι τυχαιο αραγε οτι το πρωτο πραμα που εκανε ο μεγιστος ιωαννης καποδιστριας με το που ανελαβε τη διακυβερνηση της επαναστατημενης ελλαδος,ηταν να εισαγει ενα νεο νομισμα,το φοινικα?
τα συμπερασματα δικα σας
όπως έγινε το χθεσινό ντι μπειτ δεν υπήρχαν μεγάλα περιθώρια για κάτι ουσιαστικό και στην ουσία το πρόγραμμα το καθόρισαν τα δυο μεγάλα κόμματα.
όσον αφορά το ευρώ η θέση του ΚΚΕ είναι εξ αρχής ενάντια στην ΟΝΕ και το ανέφερε η Παπαρήγα εχθές.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
LAOS
 

Συνημμένα

  • laos.jpg
    laos.jpg
    28,6 KB · Εμφανίσεις: 17

ELF24

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
123
Like
0
Πόντοι
1
Ο καρατζαφέρης ίσως είναι καλύτερος από πολλους άλλους που είναι μέσα στη Βουλή. Εγώ θα ήθελα και τον βεργή μέσα στη Βουλή έτσι για να έχουμε και λίγο show να έχει κατι να διχνει και το δελτιο ειδησεων του star
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
O Bεργής ως υποψήφιος Δήμαρχος είχε πολύ καλές θέσεις, αλλά φυσικά δεν ήταν γιός ή ανιψιός πολιτικού για να λένε όλοι με θαυμασμό "τρομερός ο Βεργής, θα τον ψηφίσουμε".
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
οσοι ειστε περιπου στην ηλικια μου(ειμαι 36)θα θυμαστε το θεαμα που προσεφερε η βουλη ειδικα την β τετραετια παπανδρεου και ειδικα τις επικες μονομαχιες μητσοτακη -κουτσογωργα.ο χρονος περασε,οι καιροι αλλαξαν και η βουλη εγινε ''κυριλε''και το σοου χαθηκε.ομως νομιζω οτι ηρθε το ''πληρωμα ''του χρονου με την εισοδο του λαος να ξαναδουμε επικες μονομαχιες.φυσικα οι επικες μονομαχιες θα γινουν κυριως με τον συριζα και ειδικα σε θεματα μεταναστων.και βλεπω και 2 πολυ δυνατα ζευγαρια μονομαχων.καρατζαφερης -αλαβανος και γεωργιαδης-στρατουλης.βλεπω υστερα απο μια 20ετια να ξαναεχουμε στη βουλη μεγαλο σοου,και η ακροαματικοτητα να ξαναανεβαινει.
υ.γ.ρε παιδια ακουσα χτες,ακουσα,ακουσα.γιατι κανενας μα κανενας δεν ειπε οτι μια χωρα που δεν εχει δικο της νομισμα δε μπορει να κανει κανενος ειδους πολιτικη?.μα κανενος.ουτε κοινωνικη ουτε τιποτε.και μη βιαστει καποιος να πει''μα ρε κρις τρελλαθηκες,το ευρω δεν ειναι νομισμα μας?''το ευρω αγαπητοι φιλοι ειναι η συνεχεια του παλαιου γερμανικου μαρκου.και μεσω αυτου η γερμανια πετυχαινει το 4 ραιχ.οτι δε καταφερε με τον πολεμο,το κατορθωνει με την ειρηνη.να σας πω ενα παραδειγμα?ποιος δε θυμαται το''φιατακι''το φτηνο αμαξι που αντικατοπτριζε τη φτηνα εξαγωγικη ιταλια,που οποτε εβλεπε τα σκουρα,εκανε μια υποτιμηση στην ιταλικη λιρετα και πηγαινε μιαχαρα?για δειτε τωρα που εχουν κατρακυλησει οι ιταλικες εξαγωγες.το ευρω τις εκανε μη ανταγωνιστικες.για φανταστειτε λοιπον αν μια ιταλια γονατισε(μια απο τις 7 πιο βιομηχανικες χωρες του κοσμου)για σκεφτειτε εμεις τι παθαμε και δε το λενε?επομενως η πηγη των δεινων ξεκινα απο εκει.απο εκει ξεκινα το στεγνωμα απο ρευστο της αγορας.αλλα κανεις μα κανεις δε το ειπε.παρτετο χαμπαρι.κρατος που δεν εχει δικοτου νομισμα δε μπορει να λειτουργησει.ειναι τυχαιο αραγε οτι το πρωτο πραμα που εκανε ο μεγιστος ιωαννης καποδιστριας με το που ανελαβε τη διακυβερνηση της επαναστατημενης ελλαδος,ηταν να εισαγει ενα νεο νομισμα,το φοινικα?
τα συμπερασματα δικα σας
Έχεις δίκιο. Με την εισαγωγή του ευρώ η οικονομία της χώρας έχασε ένα απο τα μεγαλύτερα ¨όπλα¨ της, την υποτίμηση.
Όμως...
Από την μία τα προϊόντα της Ελλάδας γίνονται πιο φτηνά, κοινώς μεγαλύτερος τζίρος. Από τη άλλη???
Καλώς ή κακώς έχουμε χρέη. Και μάλιστα πολλά. Κάθε φορά που γίνεται υποτίμηση (ευτυχώς όχι πια) τα χρέη αυξάνονται. Και τα πληρώνουν οι γνωστοί μαλάκες, ήτοι εγώ και εσύ.
Δεν θέλω να επεκταθώ περαιτέρω για τα προτερήματα του ευρώ.
Πάντως οι υπόλοιποι της ΟΝΕ απο τότε έλεγαν ότι πρέπει να αλλάξουμε πολλά στην οικονομία μας. Και εμείς τι κάναμε?? Απολύτως τίποτα. Το θεωρείς τυχαίο που η κλωστοϋφαντουργία εξαφανίστηκε εν μια νυχτί??? 
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Προφανώς δεν κατάλαβες ...
Εγώ σε ρώτησα για τον Γκαίημπελς ...
Γιατί τον κατηγορείς; Συγκεκριμένα, ποιό αδίκημα/έγκλημα τον βαραίνει;
Δέχεσαι να χαρακτηρίζονται κάποιοι εγκληματίες χωρίς να ονομάτιζεται (συγκεκριμένα) το έγκλημά τους;
Σου ανέφερα τα εγκλήματα του αρχιεγκληματία εθνοπροδότη Χαρίλαου Φλωράκη ως παράδειγμα, επειδή είναι απολύτως σαφή και συγκεκριμένα. Αν θες μπορώ να σου αναφέρω με όνομα και επώνυμο και τόπο κατοικίας άτομα των οποίων οι πατεράδες/αδέλφια δολοφονήθηκαν στο Καρπενήσι από αυτό το κάθηκι, τον εγκληματία αρχικατσαπλιά Φλωράκη. Έχεις κάτι αντίστοιχο για τον Γκαίημπελς;[/size]

Lakis, θα σου απαντήσω άλλη μια φορά, αν και κρίνοντας από τα "συμφράζόμενα" σου (π.χ. ποστ #366) αμφιβάλλω αν πρόκειται ποτέ σου να καταλάβεις τίποτα.

Ο Γκαίμπελς ήταν ΗΓΕΤΙΚΟ στέλεχος του εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος της Γερμανίας (ΝΑΖΙ), και υπουργός προπαγάνδας στις κυβερνήσεις του Χίτλερ.
Σαν τέτοιος, είχε την ευθύνη (στο μερίδιο που του αναλογούσε) για ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ (είτε πολέμου, είτε περιόδου ειρήνης) που έκανε το καθεστώς αυτό.
Θες μερικά?
-Η θανάτωση χιλιάδων (αν όχι εκατομμυρίων) ανθρώπων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και η "βιομηχανική" αξιοποίηση των σωρών τους (σαπούνι, δόντια, κλπ).
-Η θανάτωση αιχμαλώτων πολέμου.
-Η πραγματοποίηση ιατρικών πειραμάτων πάνω σε ανθρώπινα πειραματόζωα.
-Η κήρυξη πολέμου προς χώρες (όπως η Πολωνία, η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Αγγλία, οι ΗΠΑ, Η ΕΛΛΑΔΑ, η ΕΣΣΔ, κλπ) ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥ και κατά παράβαση των (τότε) ισχυουσών συνθηκών.
-Η καταβύθυση πλοίων τρίτων (μή εμπολέμων) χωρών από τα υποβρύχια του Γερμανικού ναυτικού.
-Η καταβύθιση πλοίων με εμφανή τα σήματα του Ερυθρού Σταυρού.
-Η καύση βιβλίων και η απαγόρευση της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών.

Θέλεις και ημερομηνίες για αυτά?

Πρόσεξε τώρα:
Ευθύνη έχει και αυτός που σκοτώνει έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητό του, και αυτός που τον σκοτώνει για να τον ληστέψει, και αυτός που τον σκοτώνει επειδή δοκιμάζει πάνω του ένα καινούριο φάρμακο, και όλοι όσοι με οποιοδήποτε τρόπο βλάπτουν ένα συνάνθρωπό τους.

Αν εσύ σκοτώσεις κάποιον οδηγώντας, ευθύνεσαι για αυτόν. Ένας ήταν.

Άν συμμετέχεις σε μια δραστηριότητα (όπως ο Γκαίμπελς) που στοίχισε τη ζωη σε 40.000.000 ανθρώπους (τόσοι περίπου υπολογίζονται οι νεκροί του ΒΠΠ), τότε, ακόμα και αν δεχτούμε ότι η ευθύνη σου σε αυτό το έγκλημα είναι μόνο 1% (διότι την υπόλοιπη ευθύνη την είχαν άλλοι, ο Χίτλερ, ο Χίμλερ, ο Γκαίριγκ, κλπ) έστω και με το 1% η ευθύνη που σου αναλογεί είναι για 400.000 άτομα.
Τα νούμερα είναι τόσο μεγάλα, Lakis, που ότι υπολογισμούς και να κάνεις παραμένει ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσό ευθύνης και ένα τεράστιο έγκλημα.

Ακόμα και τα παιδιά του (που σκότωσε πριν αυτοκτονήσει) ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να τα σκοτώσει.

Έχω διαβάσει αρκετά πράματα σχετικά με την πρόσφατη ιστορία της ανθρωπότητας, Lakis, και ξέρω τι σημαίνει Γκαίμπελς. Ο τύπος ήταν ΤΑΛΕΝΤΟ, δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό, και δε χρειάζεται παρά να διαβάσεις το λόγο του μετά την ανακοίνωση της συντριβής της στρατιάς του Πάουλους στο Στάλινγκραντ (προς τους συμπατριώτες του Γερμανούς) για να το καταλάβεις.

Αυτό όμως (η ύπαρξη του ταλέντου του) ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΙ απο την ευθύνη για τα εγκλήματα που σου ανέφερα παραπάνω. Για την εκτέλση των ανθρώπων στους θαλάμους αερίων (και το εν συναχεία ψήσιμό τους) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ το σύτημα δικαιοσύνης της ανθρωπότητας να ρίχνει την ευθύνη ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΦΑΝΤΑΡΟ που άδειαζε το Zyklon-B απο τον εξαερισμό των θαλάμων μέσα, ή που άναβε τον καυστήρα. Ευθύνη έχει και αυτός που τον έβαζε να το κάνει. Και αυτός ήταν ο Γκαίμπελς.

Σου ονομάτισα λοιπόν (συγκεκριμένα) το/τα έγκλημα/τα του.

Να δούμε τι άλλο θα βρεις να πεις τώρα.
 

Συνημμένα

  • Goebels.jpg
    Goebels.jpg
    148,5 KB · Εμφανίσεις: 18

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Στην περίπτωση Γκεμπελς τιμωρήθηκε το γεγονός ότι ήταν πίσω από την επιτυχή προπαγάνδα του πολέμου (άρα ήταν ένα πρόσωπο μισητό στους Συμμάχους). Ειδάλως μπορείς να πεις ότι και ο υπουργός παιδείας είχε αντίστοιχα σοβαρό μερίδιο ευθύνης.

Αν το θέμα ήταν ποιός εγκλημάτισε κατά τη διάρκεια του πολέμου, τότε και ο βομβαρδισμός της Δρέσδης δεν θα είχε θεωρηθεί ασήμαντη λεπτομέρεια.

Άλλωστε λίγα χρόνια πριν (και λίγα χρόνια μετά) έγιναν αντίστοιχα πόλεμοι και σφαγές υπό εξαιρετικά άγριες συνθήκες που δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τη Δύση (η οποία και συμμετείχε αρκετές φορές).

Καταλήγοντας, στην περίπτωση του Γκέμπελς ίσως η νομική ευθύνη να είναι σημαντικά μικρότερη της ηθικής (που ήταν η συμμετοχή στο χιτλερικό καθεστώς).

Η αναφορά στον φαντάρο είναι άλλο ένα λεπτό σημείο, καθώς η γερμανική κοινωνία (αλλά και ο κόσμος γενικά) δαιμονοποίησε οποιονδήποτε κατείχε την παραμικρή θέση την περίοδο εκείνη, με τελευταίο παράδειγμα το θόρυβο γύρω από τον Γκύντερ Γκρας (που μάλλον δεν τον εξέπληξε).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom