Νέα

ΛΑ.Ο.Σ. στη Βουλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 576
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
905
Πόντοι
96
  Ενας τύπος γραφει στους τοιχους

  ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  και μάλλον εχει δίκιο. Ο "αυτοδημιουργητος" κοσ Γ. Καρατζαφέρης ειναι γιος δημοσιογραφου και ετσι και αυτος και ο Σπύρος ακολουθησαν την δουλεια του πατερα του. τα 2 αδελφια εκαναν μια πολυ καλη μαγκια πηγε στο ΠΑΣΟΚ ο Σπύρος στη ΝΔ ο Καρατζαφέρης. Μεχρι το 1985, 1987 το επωνυμο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ εγινε γνωστο από τον ΣΠΥΡΟ οχι απο τον Γιωργο!!!!

  Και οι 2 εξεφρασαν τα ΛΑΙΚΑ στρωματα του καθε κόμματος. Ο Γιωργος βρήκε πιο προσφορο εδαφος και βλέποντας οτι εχει μια πέραση ΚΑΙ σε καπως πιο ακραιους αρχισε να τους λέει αυτα που ήθελαν να ακουσουν.
Με την άνοδο του Μητσοτό (Χερι-Χέρι) αναδειχθηκε και ο Γιωργος και ετσι βγηκε ΠΡΩΤΟΣ με 110,000 ψηφους αφήνοντα 2ο τον πρων Υπουργό Αμυνης Βαρβιστιωτη με μόνο 90,000.

  Η ουσια του ποστ ειναι

  1)κανεις δημοσιογραφος δεν ρώτησε το προφανες.
Με ποια λόγικη πηγε ο ενας αδελφος στη ΝΔ και ο άλλος στο ΠΑΣΟΚ και μαλιστα κανοντας ο ενς τον "ακροαριστερο-Πρασινοσκουφη" και ο αλλος τον "ακροδεξιο"???

  2) Μηπως τελίκα οι πολιτικοι αλλα λένε στη μια συγκεντρωση αλλα στην αλλη προκειμένου να ικανοποιησουν το ακροατηριο τους???

  Πχ Πανε σε μια συγκεντρωση με απογονους προσφυγων και αρχιζουν να μιλάνε για την Πόλη ενω πανε σε μια συγκεντρωση Μουσουλμανων στη Θρακη και μιλανε για ειρηνη μεταξυ Τουρκων και Ελληνων!!!!!!

 

 
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
  Ενας τύπος γραφει στους τοιχους

   ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  και μάλλον εχει δίκιο. Ο "αυτοδημιουργητος" κοσ Γ. Καρατζαφέρης ειναι γιος δημοσιογραφου και ετσι και αυτος και ο Σπύρος ακολουθησαν την δουλεια του πατερα του. τα 2 αδελφια εκαναν μια πολυ καλη μαγκια πηγε στο ΠΑΣΟΚ ο Σπύρος στη ΝΔ ο Καρατζαφέρης. Μεχρι το 1985, 1987 το επωνυμο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ εγινε γνωστο από τον ΣΠΥΡΟ οχι απο τον Γιωργο!!!!

  Και οι 2 εξεφρασαν τα ΛΑΙΚΑ στρωματα του καθε κόμματος. Ο Γιωργος βρήκε πιο προσφορο εδαφος και βλέποντας οτι εχει μια πέραση ΚΑΙ σε καπως πιο ακραιους αρχισε να τους λέει αυτα που ήθελαν να ακουσουν.
Με την άνοδο του Μητσοτό (Χερι-Χέρι) αναδειχθηκε και ο Γιωργος και ετσι βγηκε ΠΡΩΤΟΣ με 110,000 ψηφους αφήνοντα 2ο τον πρων Υπουργό Αμυνης Βαρβιστιωτη με μόνο 90,000.

  Η ουσια του ποστ ειναι

  1)κανεις δημοσιογραφος δεν ρώτησε το προφανες.
Με ποια λόγικη πηγε ο ενας αδελφος στη ΝΔ και ο άλλος στο ΠΑΣΟΚ και μαλιστα κανοντας ο ενς τον "ακροαριστερο-Πρασινοσκουφη" και ο αλλος τον "ακροδεξιο"???

  2) Μηπως τελίκα οι πολιτικοι αλλα λένε στη μια συγκεντρωση αλλα στην αλλη προκειμένου να ικανοποιησουν το ακροατηριο τους???

  Πχ Πανε σε μια συγκεντρωση με απογονους προσφυγων και αρχιζουν να μιλάνε για την Πόλη ενω πανε σε μια συγκεντρωση Μουσουλμανων στη Θρακη και μιλανε για ειρηνη μεταξυ Τουρκων και Ελληνων!!!!!!

  

 
Λίγο πρίν την απελέυθέρωση των συχνοτήτων (ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών) γνωρίζεις τι έκανε ο Καραυζαφέρης για την ΝΔ??
Όσοι παίρναμε τις βιντεοκασσέτες τον γνωρίζουμε απο τότε.
 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
υ.γ.ρε παιδια ακουσα χτες,ακουσα,ακουσα.γιατι κανενας μα κανενας δεν ειπε οτι μια χωρα που δεν εχει δικο της νομισμα δε μπορει να κανει κανενος ειδους πολιτικη?.μα κανενος.ουτε κοινωνικη ουτε τιποτε.και μη βιαστει καποιος να πει''μα ρε κρις τρελλαθηκες,το ευρω δεν ειναι νομισμα μας?''το ευρω αγαπητοι φιλοι ειναι η συνεχεια του παλαιου γερμανικου μαρκου.και μεσω αυτου η γερμανια πετυχαινει το 4 ραιχ.οτι δε καταφερε με τον πολεμο,το κατορθωνει με την ειρηνη.να σας πω ενα παραδειγμα?ποιος δε θυμαται το''φιατακι''το φτηνο αμαξι που αντικατοπτριζε τη φτηνα εξαγωγικη ιταλια,που οποτε εβλεπε τα σκουρα,εκανε μια υποτιμηση στην ιταλικη λιρετα και πηγαινε μιαχαρα?για δειτε τωρα που εχουν κατρακυλησει οι ιταλικες εξαγωγες.το ευρω τις εκανε μη ανταγωνιστικες.για φανταστειτε λοιπον αν μια ιταλια γονατισε(μια απο τις 7 πιο βιομηχανικες χωρες του κοσμου)για σκεφτειτε εμεις τι παθαμε και δε το λενε?επομενως η πηγη των δεινων ξεκινα απο εκει.απο εκει ξεκινα το στεγνωμα απο ρευστο της αγορας.αλλα κανεις μα κανεις δε το ειπε.παρτετο χαμπαρι.κρατος που δεν εχει δικοτου νομισμα δε μπορει να λειτουργησει.ειναι τυχαιο αραγε οτι το πρωτο πραμα που εκανε ο μεγιστος ιωαννης καποδιστριας με το που ανελαβε τη διακυβερνηση της επαναστατημενης ελλαδος,ηταν να εισαγει ενα νεο νομισμα,το φοινικα?
τα συμπερασματα δικα σας

Κάπως μπερδεμένα μας τα λες. Με το ευρώ να έχει φτάσει σε νέα ιστορικά υψηλά (1,37 δολλάρια) η Ιταλία αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα στην ανταγωνιστικότητά της γιατί είναι βιομηχανική-εξαγωγική χώρα και το ισχυρό ευρώ κάνει τα προιόντα που εξάγονται ακριβά.
Η Ελλάδα που έχει ανύπαρκτη βιομηχανία και ελλειματικό εμπορικό ισοζύγιο (πολύ περισσότερες εισαγωγές από ότι εξαγωγές) θεωρητικά ευνοείται από το ισχυρό Ευρώ ακριβώς γιατί τα προιόντα που εισάγονται, ιδίως αυτά από χώρες εκτός ευρωζώνης γίνονται φτηνότερα.
Άλλο τώρα που τα εγχώρια καρτέλ και οι κάθε λογής μεταπράτες και αεριτζήδες στέλνουν τις τιμές στα ύψη. Αυτό όμως δεν είναι διαρθρωτικό πρόβλημα του Ευρώ.
Επιπλέον, δες και το παράδειγμα της Βραζιλίας που έχει δικό της νόμισμα και ασκεί μόνη της νομισματική πολιτική. Λόγω της υψηλής οικονομικής ανάπτυξης και της βιομηχανικής παραγωγής, το νόμισμά της έχει ισχυροποιηθεί πολύ σε σχέση με το δολάριο και οι μεγάλες βιομηχανίες της χώρας γκρινιάζουν στην κυβέρνηση ότι πλήττονται οι εξαγωγές τους καθώς ακριβαίνουν οι πρώτες ύλες και το κόστος της εργασίας.
Επομένως δεν παίζει ρόλο το αν η νομισματική πολιτική ασκείται από ένα υπερεθνικό όργανο, πχ την ΕΚΤ, ή από ένα κρατικό όργανο, πχ την Κεντρική Τράπεζα της Βραζιλίας.

Εννοείται ότι εκ των ων ουκ άνευ για οικονομική ευημερία και ανάπρτυξη είναι η νομισματική σταθερότητα. Υποτιμήσεις και άλλα τέτοια είναι για τριτοκοσμικές χώρες....]

Το μεγάλο έγκλημα που συνετελέστηκε στην ελληνική οικονομία και το πληρώνουμε όλοι μας τώρα ξέρεις ποιο ήταν ??? ότι ο Σημίτης καθαρά από ιδιοτελείς λόγος (να καταγραφεί στην ιστορία ως ο πρώτος Πρωθυπουργός που έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ, ενώ γνώριζε επακριβώς ότι επιδίωξη των δύο μεγάλων χωρών Γερμανίας- Γαλλίας, ήταν η δημιουργία σταθερής νομισματικά ευρωζώνης με νόμισμα ΙΣΧΥΡΟ, αντίβαρο του δολαρίου σε διεθνές επίπεδο, έσπευσε να μας εισαγάγει στην ΟΝΕ με χαλκευμένους προυπολογισμούς και εκθέσεις, όταν το επίπεδο της οικονομίας μας και ιδίως οι μισθοί μας απείχαν παρασάγκας από τους Ευρωπαικούς.Την ανύπαρκτη σύγκλιση πληρώνουμε και θα πληρώνουμε για πολύ καιρό ακόμη. Τα ισχυρά νομίσματα θέλουν και ισχυρές οικονομίες. Η συνεπακόλουθη αύξηση του κόστους ζωής ήταν ένα μικρό τίμημα που χρειάστηκε να πληρώσουν πχ οι Γερμανοί με αντάλλαγμα την νομισματική σταθερότητα. όμως οι Γερμανοί έχουν και μισθούς 2,5 φορές τους δικούς μας.
Εσύ ρε Καραμήτρο Έλληνα που πας ξεβράκωτος στην ΟΝΕ ????

 

Che Guevara

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
370
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
1
Κάπως μπερδεμένα μας τα λες. Με το ευρώ να έχει φτάσει σε νέα ιστορικά υψηλά (1,37 δολλάρια) η Ιταλία αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα στην ανταγωνιστικότητά της γιατί είναι βιομηχανική-εξαγωγική χώρα και το ισχυρό ευρώ κάνει τα προιόντα που εξάγονται ακριβά.
Η Ελλάδα που έχει ανύπαρκτη βιομηχανία και ελλειματικό εμπορικό ισοζύγιο (πολύ περισσότερες εισαγωγές από ότι εξαγωγές) θεωρητικά ευνοείται από το ισχυρό Ευρώ ακριβώς γιατί τα προιόντα που εισάγονται, ιδίως αυτά από χώρες εκτός ευρωζώνης γίνονται φτηνότερα.
Άλλο τώρα που τα εγχώρια καρτέλ και οι κάθε λογής μεταπράτες και αεριτζήδες στέλνουν τις τιμές στα ύψη. Αυτό όμως δεν είναι διαρθρωτικό πρόβλημα του Ευρώ.
Επιπλέον, δες και το παράδειγμα της Βραζιλίας που έχει δικό της νόμισμα και ασκεί μόνη της νομισματική πολιτική. Λόγω της υψηλής οικονομικής ανάπτυξης και της βιομηχανικής παραγωγής, το νόμισμά της έχει ισχυροποιηθεί πολύ σε σχέση με το δολάριο και οι μεγάλες βιομηχανίες της χώρας γκρινιάζουν στην κυβέρνηση ότι πλήττονται οι εξαγωγές τους καθώς ακριβαίνουν οι πρώτες ύλες και το κόστος της εργασίας.
Επομένως δεν παίζει ρόλο το αν η νομισματική πολιτική ασκείται από ένα υπερεθνικό όργανο, πχ την ΕΚΤ, ή από ένα κρατικό όργανο, πχ την Κεντρική Τράπεζα της Βραζιλίας.

Εννοείται ότι εκ των ων ουκ άνευ για οικονομική ευημερία και ανάπρτυξη είναι η νομισματική σταθερότητα. Υποτιμήσεις και άλλα τέτοια είναι για τριτοκοσμικές χώρες....]

Το μεγάλο έγκλημα που συνετελέστηκε στην ελληνική οικονομία και το πληρώνουμε όλοι μας τώρα ξέρεις ποιο ήταν ??? ότι ο Σημίτης καθαρά από ιδιοτελείς λόγος (να καταγραφεί στην ιστορία ως ο πρώτος Πρωθυπουργός που έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ, ενώ γνώριζε επακριβώς ότι επιδίωξη των δύο μεγάλων χωρών Γερμανίας- Γαλλίας, ήταν η δημιουργία σταθερής νομισματικά ευρωζώνης με νόμισμα ΙΣΧΥΡΟ, αντίβαρο του δολαρίου σε διεθνές επίπεδο, έσπευσε να μας εισαγάγει στην ΟΝΕ με χαλκευμένους προυπολογισμούς και εκθέσεις, όταν το επίπεδο της οικονομίας μας και ιδίως οι μισθοί μας απείχαν παρασάγκας από τους Ευρωπαικούς.Την ανύπαρκτη σύγκλιση πληρώνουμε και θα πληρώνουμε για πολύ καιρό ακόμη. Τα ισχυρά νομίσματα θέλουν και ισχυρές οικονομίες. Η συνεπακόλουθη αύξηση του κόστους ζωής ήταν ένα μικρό τίμημα που χρειάστηκε να πληρώσουν πχ οι Γερμανοί με αντάλλαγμα την νομισματική σταθερότητα. όμως οι Γερμανοί έχουν και μισθούς 2,5 φορές τους δικούς μας.
Εσύ ρε Καραμήτρο Έλληνα που πας ξεβράκωτος στην ΟΝΕ ????


Respect !!!
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
stavros51 ανοιγεις μια τεραστια συζητηση, ομως θα ηθελα να μου πεις εχεις καποια απτη αποδειξη για οσα εγραψες προσπαθωντας να ξυπνησεις με οπτικο τροπο τα συναισθηματα των συνομηλιτων. Εισαι σιγουρος οτι εφτιαξαν σαπουνι? δεν εχεις ακουσει ποτε το ενδεχομενο να ηταν προπαγανδα των σοβιετικων? (εχει αποδειχθει). Εισαι σιγουρος για το υψος των νεκρων του auswitch? ξερεις κατι? ο ισχυρισμος ΑΡΧΙΚΑ ηταν οτι πεθαναν 6.000.000 ευραιοι απο τους οποιους τα 4500 000 στο εν λογω στρατοπεδο. ομως αργοτερα αποδειχθηκαν πολλα απο εμπειρογνομωνες οπως πχ οτι οι φουρνοι που δειχνουν στο κοινο κτηστικαν το μετα το 47 για τουριστικους λογους... η οτι καποιος δεν θυμαμαι το ονομα του αν ομως θελεις να ανοιξουμε το θεμα θα στα βρω ολα.. αμερικανος εμπειρογνομων μηχανικος φουρνων θανατωσης με αεριο στις ΗΠΑ (για θανατοποινητες) απεδειξε οτι οι φουρνοι ηταν ακαταλληλοι και επικυνδυνοι ακομα και για το προσωπικο για τη χρηση του ZyclonB (περιεχει υδροκυανιο). Επεισης η χωρητικοτητα και το μεγεθος των φουρνων σε καμμια περιπτωση δεν αρκουσε να θανατωθουν ουτε το 10% αυτων που ισχυριζονται ακομη και αν δουλευαν ασταματητα μερα νυχτα. Επισης η πινακιδα που αντιπρωσοπευει και την επισημη εκδοχη για το υψος των θυαμτων εχει αλλαξει νουμερο αρκετες φορες. Σημερα αν δεν κανω λαθος το νουμερο εχει πεσει στο 1500 000 παρολα αυτα συνεχιζουν να ομιλουν για 6 000 000. Τι αλλο να σου πω? την ανν φρανκ θα την ξερεις ολους ως μαθητες μας συνεκινησε η ιστορια της οπως την αφγηθηκε μεσα απο το ομονυμο ημερολογιο. Η πλακα ειναι οπως οτι γραφολογικα διαπιστωθηκε οτι το πρωτοτυπο ηταν γραμμενο με στυλο τυπου BIC που ανακαληφθηκε μετα το 1950, το εγραψε ο μπαμπας του δυστυχου κοριτσιου και το εκμεταλευτεικε εμπορικα πλουτιζοντας απο τις ευαισθησιες μας. Δε λεω οτι δεν πεθαναν ευραιοι στα στρατοπεδα αυτο που λεω οτι οσοι πεθαναν ηταν πολυ λιγοτεροι και πεθαναν κυριως απο τυφο και πεινα. ολα τα αλλα ειναι προπαγανδα. Επισης αξιζει να ερευνησεις το πως ξεκινησε ο πολεμος . Και για την πλακα αφου εισαι ενημερωμενος ιστορικα να σου καμω μια ερωτηση. Στην Νυρεμβεργη οι Ναζι (οι ηγετες) καταδικαστηκαν κυριως για την κυρηξη του Πολεμου στην Πολωνια. Αληθεια γιατι στο σκαμνι διπλα στους Γκαιρινκ Ες κτλ δεν ηταν και οι σοβιετικοι? Γνωριζεις οτι σκοπιμα την σφαγη του Κατυν τη χρεωσαν στους γερμανους? και δεν αφησαν να γινουν ερευνες για να ερθει η ιστορια 60 ετη μετα να δειξει οτι αυτο το εγγλημα εγινε απο τους ρωσους? Για τη δρεσδη τα ξερετε και μονος σας. Για το Τοκυο ισως οχι. Οταν εγγληματουν οι ΝΑΖΙ ειναι δαιμονες οταν εγγληματει η "Δημοκρατια" τοτε κλεινουμε ΟΛΟΙ τα ματια. Αληθεια σημερα εχεις δει πως εκδημοκρατιζονται οι ιρακινοι?
 

Επισκέπτης
The Greek Elections Massacre: Έφη Σαρρή - Η Συνέντευξη
27 08 2007

Ανοίγοντας το inbox μου απόψε το βράδυ, βρήκα ένα καταπληκτικό δώρο από την mauve_all.

Την πρώτη προεκλογική συνέντευξη της πολιτευόμενης μούσας, Έφης Σαρρή!!

Επειδή είμαι σίγουρος πως δεν θα πατήσει κανείς στα εκλογικά κέντρα μέχρι να διαβάσει τη συνέντευξη αυτή, την παραθέτω (υποτιτλισμένη) ώστε να μπορέσουμε όλοι να…διαπράξουμε το δημοκρατικό μας καθήκον, ενημερωμένοι και με σεβασμό στο θεσμό.

Και ξεκινάμε:

Γιατί στράφηκες στην πολιτική;

Γιατί είναι πιο πλατιά τα θέματα της Βουλής. Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε αυτά που με αφορούν, στους νέ­ους, στους ηλικιωμένους, στις κακοποιημένες γυναί­κες, στους ανθρώπους που εργάζονται τη νύχτα και είναι ανασφάλιστοι, στους αλλοδαπούς, στους ομοφυ­λόφιλους. Θέλω μαζί μου όλα τα νεαρά sexy κορίτσια και αγόρια. Θέλω επίσης κοντά μου όλους αυτούς που είναι και αι­σθάνονται sexy, ασχέτως ηλικίας. Επίσης θέλω όλοι οι ηλικιωμένοι να είναι ευτυχισμένοι -θα προσπαθήσω πολύ γι’ αυτό-, αυτοί είναι οι γονείς μας και τους χρωστάμε πολλά. Όσο για τους φίλους μου τους gay, θα προσπαθήσω να έχουν διασφάλιση των περιουσιών τους όταν φύγει ο ένας από τους δύο, είτε αυτό επιτευχθεί με πολι­τικό γάμο είτε με κάποιο συμβόλαιο.

(Ερώτηση Κρίσεως: Γνωρίζει η κυρία Σαρρή σε ποιο κόμμα βρίσκεται; Δε θα αναρωτηθώ αν η κ. Σαρρή έφαγε το προεκλογικό χάπι του Καρατζαφέρη περί νομικής αναγνώρισης των ομοφυλόφιλων ζευγαριών για 2 λόγους. α) γιατί ακόμα και να το γνώριζε δεν πιστεύω πως ΟΥΤΕ αυτή δεν είναι τόσο ηλίθια για να το πιστέψει και γιατί 2) σιγά μην το ξέρει….Προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω την έκληση στον sexy/Άγνωστο Χ Έλληνα ψηφοφόρο, κατέληξα σε ντουβάρι, οπότε το αφήνω να περάσω χωρίς υπότιτλο!)

Γιατί δεν ξεκίνησες τη σχέση σου με την πολιτική από κάτι πιο απλό, από ένα δημοτικό συμβούλιο για παράδειγμα.

Γιατί μου αρέσουν πολύ τα βαθιά νερά. Θέλω να πέσω μέσα! Η Βου­λή είναι ένα ηφαίστειο και όταν μπω μέσα θα εκραγεί.

(Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Το κακό είναι πως έτσι που πάμε εμείς θα επιδοτούμε τις εκρήξεις σου ρε Έφη!)

Γιατί επέλεξες το ΛΑ.Ο.Σ.;

Γιατί αυτό με εκφράζει. Ο αρχηγός του κόμματος, ο κύριος Καρατζα­φέρης, είναι ένας άνθρωπος πανέξυπνος και αυτοδημιούργητος. Το ίδιο όπως και εγώ. Μία sexy λαϊκή τραγουδίστρια, όπως εγώ, δεν ση­μαίνει ότι είναι ανεγκέφαλη. (προφανώς και όχι. Άλλωστε αυτό το αποδεικνύει η καλλιτεχνική σας πορεία, η διατριβή σας πάνω στο κοινωνική σύστημα της αρχαίας Ελλάδας και άλλα πολλά) Και εγώ μόνη μου έφτιαξα τη ζωή μου, δεν κατάγομαι ούτε από μεγάλες οικογένειες ούτε από μεγάλα τζά­κια. Είμαι υπέρ των αδυνάτων. Γνωρίζω τι σημαίνει να είσαι ένας άν­θρωπος ταλαιπωρημένος, ένας άνθρωπος που έχει υποφέρει στη ζωή του. Μόνη μου έπεσα στα θηρία και πάλεψα.

Ποιο είναι το πολιτικό σου παρελθόν;

Πάντα είχα πολιτικές ανησυχίες (ώπα!), αν και δεν ήμουν κομματικο­ποιημένη (ήρθε η καρδιά μου στη θέση της! Νόμιζα πως θα μας αποκάλυπτε πως αυτή κυβερνούσε την Ελλάδα τόσα χρόνια). Έχω φάει πολύ δακρυγόνο στο παρελθόν κρατώντας πανό και διαδηλώνοντας (LOL), όποτε θεωρούσα ότι συνέβαινε μία αδι­κία (π.χ. δε γινόταν χρυσό το CD μου, δεν μου έβγαιναν καλές οι γόβες από το Χαραλά, με στένευε το σετάκι φούστα-μπλούζα που είχα για τα πιστοτράγουδα) που δεν μπορούσα να ανεχτώ ως άνθρωπος και ως πολίτης.

Αν εκλεγείς, υποθέτω ότι σταματάς και το τραγούδι λόγω ασυμβίβαστου.

Εγώ έχω μεγάλη αγάπη στο τραγούδι. (και τα αισθήματα ΔΕΝ είναι αμοιβαία) Ακόμη και τώρα, στις 7 Σεπτεμβρίου, θα ξεκινήσω να εμφανίζομαι στις Γοργόνες στον Πειραιά (γιατί το Ηρώδειο το κλείσαμε για χειμώνα!) παρά τα τρεχάματα που θα έχω με την πολιτική. Με το τραγούδι μου μέχρι σήμερα έχω προσφέρει τα μέγιστα στα καλ­λιτεχνικά δρώμενα της Ελλάδας (……..από που να ξεκινήσω να απαριθμώ πόσα λάθη έχει αυτή η πρόταση;….). Έχω προσφέρει ψυχική ευεξία στον κόσμο. Εμένα δεν με νοιάζει το ασυμβίβαστο. Θα συνεχίσω να τραγουδώ χωρίς να πληρώνομαι, δεν θα στερήσω από τον κό­σμο όσα του πρόσφερα όλα αυτά τα χρόνια (ας ελπίσουμε πως δε θα βγει! Τουλάχιστον τότε θα την βλέπουμε προαιρετικά!) . Θα πηγαίνω σε ορφα­νοτροφεία και σε γηροκομεία (SHOW MERCY!!) και θα ερμηνεύω τα σουξέ μου, να ξεσηκώνονται όλοι και να χαίρονται. Όποιον σταθεί εμπόδιο στην προσπάθειά μου να βοηθήσω τους αδυνάτους θα τον τσακίσω. (…με τη γόβα στιλέτο ή με ποιό οδυνηρές μεθόδους - π.χ. με τη θεία φωνή σας; )

Αν τελικά εκλεγείς, τι θα φορέσεις στην πρώτη συνεδρίαση της Βουλής;

Ο βουλευτής δεν πρέπει να είναι σοβαροφανής, οφείλει να είναι σοβαρός μόνο στις απόψεις και στις σκέψεις του. Ακόμη και τα τα­γέρ μου όμως θα είναι sexy. Ίσως έτσι σταματήσουν κάποιοι να κοι­μούνται στα έδρανα της Bουλής. (να και ένα καλό!)

Είναι η πρώτη φορά που δέχεσαι πρόταση να κατέβεις υπο­ψήφια βουλευτής;

Όχι, είναι η δεύτερη. (Όχι ειλικρινά, πείτε μου. Αυτό δεν είναι ότι πιο τρομακτικό έχετε ακούσει στη ζωή σας;!;!; ) Δεν χρειάζεται, όμως, να αναφέρουμε την πο­λιτική παράταξη από την οποία μου έγινε η πρόταση πριν από κά­ποια χρόνια. Επίσης πρέπει να σου πω ότι αμέσως μετά την πρότα­ση του κυρίου Καρατζαφέρη επικοινώνησε μαζί μου ο πολιτικός του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (ΠΑ.ΣΟ.Κ…. έτσι έτσι, να μικραίνει η λίστα!) με τον οποίο είχα σχέση στο παρελθόν (ναι, και πού είναι το περίεργο; ) και με ρώτησε εάν θα ήθελα να με προτείνει στο κόμμα του, προκειμένου να κα­τέβω υποψήφια με την παράταξή του. Ήταν πολύ ευγενικό αυτό εκ μέρους του και το εκτίμησα πολύ, άσχετα αν χωρίσαμε άσχη­μα. Ωστόσο εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να προδώσω την εμπιστο­σύνη του κυρίου Καρατζαφέρη στο πρόσωπό μου, ούτε το ΛΑ.Ο.Σ. Εγώ είμαι αντράκι!

Πώς θα αντιμετωπίσεις τους πολιτικούς από τα υπόλοιπα κόμ­ματα στις προεκλογικές συζητήσεις αφού δεν έχεις στοιχειώ­δη πολιτική γνώση;

Έχω συγκεκριμένα πολιτικά επιχειρήματα και θα τα προβάλλω πάρα πολύ ευγε­νικά, δεν χρειάζεται να τσιρίζω στα κανάλια σαν χαζογκόμενα (Ορθόν! Άλλωστε εσείς πάψατε προ πολλού να είστε το δεύτερο συνθετικό! Αν υποθέσουμε ότι ήσασταν και ποτέ). Είμαι άτομο με παιδεία και ανατροφή (τι ώρα; ), αυτό θα πει «στοιχειώ­δης πολιτική γνώση».

Μα δεν έχεις καν πολιτική εμπειρία.

Έχω ένστικτο, αγάπη μου (το βασικό). Δεν στερούμαι λόγου (ναι, αλλά σας στερήθηκε για χρόνια ολόκληρα αυτός). Εγώ μιλάω απλά, λιτά, κατανοητά, για να με καταλαβαίνουν όλοι. Εξάλλου κάνω τέ­χνη και η τέχνη είναι η ωραιότερη γλώσσα. (η τέχνη ναι, η δική σας τέχνη non)

Τα τραγούδια που λες είναι τέχνη;

Μόνο. Και στο Μέγαρο Μουσικής και στα λαϊκά μαγαζιά ο κόσμος ψυχαγωγείται. Απλά εγώ προτιμώ τα λαϊκά μαγαζιά γιατί στο Μέ­γαρο δεν μπορούν οι άνθρωποι να σηκωθούν και να χορέψουν. Απλώς ακούνε. Εγώ θέλω να έχω άμεση επαφή με το κοινό.

(Πρόταση: γιατί δεν κάνουμε ένα ρεκτιφιέ στο μέγαρο, να πετάξουμε όλη αυτή την παλιοτσαρία να βάλουμε κανα τραπεζάκι, καμια καρεκλίτσα, καμιά λουλουδού, να φτιάξουμε και ένα ωραίο γαβ-όσχημα, να αρέσει στον κόσμο; )

«Έφη Σαρρή» θα γράφει το ψηφοδέλτιο;

Όχι. Θα γράφει το κανονικό μου όνομα, Ταρινίδου Ιφιγένεια, και εντός παρένθεσης Έφη Σαρρή. Κατεβαίνω στη Β’ Αθηνών.

Γιατί άλλαξες το Ταρινίδου;

Ήθελα να το κάνω δισύλλαβο. Όπως είναι το ΛΑ.Ο.Σ. (Όπως άλλωστε και το ΧΑΟΣ!)

THE END :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Συνημμένα

  • 93081373gn3.gif
    93081373gn3.gif
    35,9 KB · Εμφανίσεις: 21

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
H Σαρρή στο ψηφοδέλτιο ήταν μία θετική κίνηση, διότι έφερε μία χαρούμενη διάθεση σε αντίθεση με τη σοβαροφάνεια κάποιων άλλων υποψηφίων του συγκεκριμένου κόμματος, που κατά τη γνώμη μου αποτελούν πόλους αρνητισμού.

Αν και διαφωνώ με κάποιες από τις θέσεις που διετύπωσε, όμως είναι αξιοσημείωτο ότι δε φοβήθηκε να τις διατυπώσει, και ότι το ΛΑΟΣ επέτρεψε την πολυφωνία, σε αντίθεση με κάποια άλλα κόμματα όπου η παρέκκλιση από την κομματική γραμμή οδηγεί αυτόματα σε διαγραφή (οι κομμουνιστές σίγουρα είναι σε θέση να μας πουν περισσότερα, αλλά και οι νεοδημοκράτες που κάποτε διέγραψαν τον Καρατζαφέρη).

Και παρά το γεγονός ότι δεν είμαι οπαδός της "τέχνης" που πρεσβεύει η Σαρρή, ας μην ξεχνάμε ότι η "τέχνη" που στηρίζουν έμπρακτα πολλά γνωστά ονόματα της πολιτικής σκηνής δεν είναι καλύτερη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Το μεγάλο έγκλημα που συνετελέστηκε στην ελληνική οικονομία και το πληρώνουμε όλοι μας τώρα ξέρεις ποιο ήταν ??? ότι ο Σημίτης καθαρά από ιδιοτελείς λόγος (να καταγραφεί στην ιστορία ως ο πρώτος Πρωθυπουργός που έβαλε την Ελλάδα στην ΟΝΕ...[/size]

Markisios, θα διαφωνήσω.
Όχι μόνο έγκλημα δεν ήταν, ήταν ηρωϊκή πράξη. Η είσοδος στην ΟΝΕ αποστέρησε απο την Ελληνική πολιτεία (γράφε κάθε κυβέρνηση) το εργαλείο της νομισματικής πολιτικής.
Αυτό όμως, και με δεδομένη τη χρήση της νομισματικής πολιτικής που γινόταν απο το 1835 μέχρι τότε, καλό ήταν, όχι κακό.
Η χρήση της νομισματικής πολιτικής ήταν (απο όλες τις κυβερνήσεις - και να το πω απλά, να μη μπερδεύουμε τον κόσμο εδώ) αυτή:

Φωνάζουν γιατί θέλουν αυξήσεις? Τύπωσε χαρτονόμισμα και δώσ' τους!

Αυτό όμως καταλαβαίνεις που πάει τον πληθωρισμό (τό είδαμε τις δεκαετίες του 60, 70 ,80 και 90), και καταλαβαίνεις ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που θίγεται απο την άνοδο του πληθωρισμού.
Το ότι το ψωμί, το τυρί, το κρέας και τα σχολικά ακριβαίνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όσο είναι ο πληθωρισμός (και αμέσως μάλιστα) το πληρώνουν οι φτωχοί που μετράνε και τη δεκάρα, δε το πληρώνουν οι έχοντες 100.000 ευρώ εισόδημα το χρόνο, αυτούς δε τους νοιάζει...

Η απόφαση να μπούμε στο κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα ήταν σπουδαία, γιατί τώρα η μηχανή που τύπωνε λεφτά βγήκε απ την πρίζα... Όποιος και αν είναι στην κυβέρνηση.

Και αυτό η χώρα ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ στο Σημίτη, δε το χρωστάει ο Σημίτης στη χώρα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]stavros51 ανοιγεις μια τεραστια συζητηση,...[/size]

MC90606,

1) Τη λέξη «Εβραίος» δε την είδες ούτε μια φορά γραμμένη μέσα στο post μου. Εγώ έγραψα για εγκλήματα, δεν έγραψα για φυλές ή μειονότητες. Επομένως το σύνολο (σχεδόν) της απάντησής σου αναφέρεται σε κάτι άλλο, όχι σε αυτά που έγραψα εγώ.

2) Ναι, τα γνωρίζω για το ΚΑΤΥΝ. Πράγματι, ήταν δουλειά των σοβιετικών, και αποκαλύφθηκε δεκαετίες μετά, νομίζω μετά την πτώση των κομουνιστικών καθεστώτων (1990). Και λοιπόν? Τι σημαίνει αυτό? Δίνει άφεση αμαρτιών στο Γκαίμπελς?

3) Για τη Δρέσδη (οι θάνατοι αμάχων από το βομβαρδισμό υπολογίζονται σχεδόν ίσοι με τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι combined) έχει από πολλούς υποστηριχτεί ότι οι σχεδιαστές του βομβαρδισμού έπρεπε να καθίσουν στο σκαμνί... Ίσως έπρεπε. Και σε ρωτάω και πάλι: Δίνει ο βομβαρδισμός της Δρέσδη άφεση αμαρτιών στο Γκαίμπελς?

Ξέρεις, για το Γκαίμπελς έγραφα, όχι για τους άλλους.


 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Επισης ξαναδιαβαζωτας stavros51 προηγουμενο ποστ ειδα οτι η Γερμανια εκανε επιθετικο πολεμο εναντιον της Γαλιας Αγγλιας ΗΠΑ. σου θυμηζω οτι αυτες κυρηξαν τον πολεμο στη Γερμανια πρωτες. Οι αγγλια γαλλια ενεργοποιησαν μια συνθηκη με τη πολωνια και οι ΗΠΑ μετα το Περλ Χαρμπορ τυπικα αλλα ουσιαστικα πριν αφου ειχαν ενοχλησει Γερμανικα πλοια και υποβρυχια τα οποια δεν τους ανταπεδωσαν πυρα. Τελος για τις Κατω ΧΩΡΕΣ ηταν αναγκαια στρατιωτικη κινηση αλλιως ο Γερμανικος στρατος θα υπερφαλαγγιζοντο απτους Αγγλογαλους. Ομως μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειδικα στην Ολλανδια (αλλα και στο μισο Βελγιο) οι γερμανοι μπηκαν και ειχαν εναντιον τους τους πλυθησμους. Τουναντιων οπως και στη Γαλλια διδαχθηκαμε ολοι τους ΜΑΚΙ αλλα κανενας δεν μας ειπε για τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ εθελοντες της δυτικης ευρωπης (ισπανοι ολλανδοι Γαλλοι φιλανδοι νορβηγοι σουηδοι) που ενεταχθηκαν με ζηλο στα WAFFEN SS σχηματιζοντας πολλες φορες αυτουσιους τεραστιους σχηματισμους αυτονομων μεραρχιων οπως οι μεραρχιες NORD NORDLAND WIKING ktl μαλιστα οι νορβηγοι εθελοντες πολεμησαν και στη μαχη του Βερολινου!. Η ιστορια δυστυχως δεν ειναι αυτη που μας λεει η TV. εχει και αλλες οπτικες γωνιες. Σκεψου το εξης ο Χιτλερ εξαπελησε την επιθεση του εναντιον της ΕΣΣΔ για να προλαβει οπως εγγραφαν οι πρακτικογραφοι την αντιστοιχη επιθεση των σοβιετικων. Το ανοιγμα των αρχειων μετα το 1990 απεδειξαν οτι η Τριανδρια Σταλιν Ζουκωφ Κονιεφ (οι δυο τελευταιοι ηταν στραταρχες κατα τη διαρκεια του πολεμου) σχεδιαζαν επιθεση στη δυτικη ευρωπη απο το 1938. Επισης θελω να θυμισω οτι εκτος απο την περιφημη επιστολη Ζαχαριαδη η επισημη πολιτικη ΚΚΕ ηταν να μην αντισταθουμε στους γερμανους καθως και οτι η Σοβιετικη βιομηχανια προμηθευε το τριτο Ραιχ με καουτσουκ καθως και με μεταλλευμα σχεδον μεχρι και μια μερα πριν επιτεθει στις 21 Ιουνιου του 1941. Και κατι αλλο ελληνες μην ξεχνατε οτι οι πρωτοι που ενικησαν τους Γερμανους που ειχαν καθυποταξει ολη την ευρωπη ηταν οι ελληνες στα οχυρα. Ηταν οι μονοι που σταματησαν τα στρατευματα του τριτου ραιχ παρολο που εναντιον της ελλαδος ρηχτικε η αφροκρεμα του Χιτλερ η ιδια η Σωματοφυλακη των SS
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Ο Γκέμπελς από τη θέση του διέταξε εγκλήματα πολέμου όπως αυτά του Κατύν ή της Δρέσδης;
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
o Γκαιμπελς σε ποναει μαλλον γιατι ηταν ο πορθητης του κοκκινου βερολινου. Ειναι γεγονος οτι ο Goebels ηταν ο κυριως θιασωτης του αντισημιτισμου. Επισης γεγονος ειναι οτι δεν εχει βρεθει ουτε μια εγγραφη διαταγη του Χιτλερ για εξοντωση στα στρατοπεδα. Υπαρχει ομως διαχυτο παντου οτι οντως ο Goebels προσπαθουσε να αναψει τον αντισημιτισμο στο Χιτλερ. ΙΣως τελικα οτι εγινε στα στρατοπεδα να ηταν μια βρωμοδουλεια του Goebels και του Himmler,
Για την ιστορια ο υπουργος προπαγανδας των Ναζι εκανε πολυ καλη προπαγανδιστικη δουλεια στην προσαρτιση της Τσεχοσλουακιας, της Αυστριας κτλ οπου ουσιαστικα ειδικα τους Τσεχοσλουακους σχεδον τους επεισε να ζητησουν την επεμβαση της Γερμανιας στην ιδια τους τη χωρα. Ομως ολα αυτα ειναι τελειως διαφορετικα απο τις τεχνικες προπαγανδας που εφηρμοσαν οι Συμμαχοι αμα τη ληξη του πολεμου κατασκευαζοντας τον μυθο του ολοκαυτωματος. Θα ηθελα ειδικα για το βομβαρδισμο των πολεων της Γερμανιας να σου γνωστοποιησω κατι που εχει καταγραφει αλλα δεν ειναι ευρυτερα γνωστο. Ο Τσωρτσιλ ηταν μεθυσος το ιδιο και ο διοικητης Sir Arthur HArris (Αεροποριας) επαιζαν λοιπον ενα παιχνιδι οντας μεθυσμενοι. Εκλειναν τα ματια και εδειχναν με το δακτυλο πανω σε ενα χαρτι τον στοχο της βραδυας. εαν το δακτυλο επεφτε σε σημαντικη πολη τοτε προζωρουσαν στην ισοπεδωση αν οχι ξαναπροσπαθουσαν. Ετσι επεσε και στη Δρεσδη, μαλιστα τη δρεσδη τη βομβαρδισαν σε 2 δοσεις με διαφορα μερικων ωρων (κατι που δεν ειχε γινει εως τοτε) με σκοπο να δολοφονησουν ακομα και τα σωστικα συνεργεια!!!!!! Για το Τοκυο δε θα σου πω το εξης. Ειναι μια πολη ξυλινη. επι μια εβδομαδα βομβαρδιζαν οολους τους πυροσβεστικους σταθμους οχηματα κτλ χωρις να πειραζουν αλλα κτηρια στη πολη. στο τελος την εκαψαν με εμπρειστικες βομβες!!!! Εγινε μια κολαση. οι νεκροι περισσοτεροι απο τις 2 ατομικες βομβες!!!! η θερμοκρασια 50 χμ απο το κεντρο της πολης ειχε ανεβει 10-20 βαθμους ολα ελιωσαν αφου 1000 και πλεον Β29 εριξαν πολλους τονους εμπρηστικων βομβων.
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
δημοκρατικα λοιπον καψανε και το Τοκυο. Για τη δρεσδη δε γνωριζεις οτι υπηρχε μια συμφωνια "κυριων" να μην καταστραφει οπως και η Οξφορδη (λογω μμνημιων) συμφωνια που ο δαιμων Χιτλερ τηρησε... η δημοκρατια ομως οχι και το εκανε αυτο οταν οι αλλοι δεν μπορουσαν να αντιδρασουν.
Επισης οι γερμανοι ειχαν 2 αερια χημικα το Sarin και το Tabun. Περισσοτερο φονικα αερια δεν εχουν φτιαχτει απο τοτε ουτε σημερα.!!!!!! μαλιστα το Σαριν το χρησιμοποιησαν οι τρομοκρατες στο μετρο του Τοκυο πριν καποια χρονια. Σε πληροφορω οτι ο ιδιος ο Χιτλερ απαγορεψε τη χρηση τους εναντιον στρατιωτων. Οι αμερικανοι ομως τα ατομικα τα εριξαν πολυ ευκολα και μαλιστα εναντιον μιας τελιωμενης σχεδον ιαπωνιας. Δεν δινω αλλοθι στο Χιτλερ και ως ελληνας εαν επιτιθετο στην πατριδα μου θα εκανα το χρεος μου. αλλα ομως καλο ειναι να ξερουμε την αληθεια πληρη επειδη η ιδια αληθεια επαναλαμβανεται. Απο το 1990 και μετα ξερεις ποσοι ιρακινοι εχουν χασει τη ζωη τους? οχι μονο απο βομβες αλλα και απο ελειψη στα χρειωδη. φαρμακα νερο φαγητο. Γιαυτο το εγγλημα ποτε θα γινει μια Νυρεμβεργη? και απο ποιους? αφου το καναμε ολοι οι δημοκρατες της δυσης μαζι!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Στην περίπτωση Γκεμπελς τιμωρήθηκε το γεγονός ότι ήταν πίσω από την επιτυχή προπαγάνδα του πολέμου (άρα ήταν ένα πρόσωπο μισητό στους Συμμάχους). Ειδάλως μπορείς να πεις ότι και ο υπουργός παιδείας είχε αντίστοιχα σοβαρό μερίδιο ευθύνης.

Καταλήγοντας, στην περίπτωση του Γκέμπελς ίσως η νομική ευθύνη να είναι σημαντικά μικρότερη της ηθικής (που ήταν η συμμετοχή στο χιτλερικό καθεστώς).

Η αναφορά στον φαντάρο είναι άλλο ένα λεπτό σημείο, καθώς η γερμανική κοινωνία (αλλά και ο κόσμος γενικά) δαιμονοποίησε οποιονδήποτε κατείχε την παραμικρή θέση την περίοδο εκείνη, με τελευταίο παράδειγμα το θόρυβο γύρω από τον Γκύντερ Γκρας (που μάλλον δεν τον εξέπληξε).[/size]

Todok, δε σε καταλαβαίνω τι εννοείς με τη λέξη "τιμωρήθηκε". Ο Γκαίμπελς δε τιμωρήθηκε, γιατί δε δικάστηκε. Αυτοκτόνησε πριν συλληφθεί.

Ο (μορφινομανής) Γκαίριγκ δικάστηκε, αλλά δεν εκτελέστηκε γιατί και αυτός αυτοκτόνησε μετά τη δικαστική απόφαση (αλλά πριν τον κρεμάσουν).

Κανείς δεν ήταν "μισητός" στους συμμάχους (την ηγεσία εννοώ), γιατί οι σύμμαχοι μετά τον πόλεμο θέλανε να κάνουν τις δουλειές τους, και όποιοι επρόκειτο να τους βοηθήσουν δεν έπαθαν τίποτα.
Αρκετοί ανώτεροι αξιωματικοί της vermacht και του kriegsmarine κατέληξαν να υπηρετήσουν στο στράτευμα της Δυτ. Γερμανίας και να αποστρατευτούν όταν γέρασαν απο εκεί (δε θυμάμαι ονόματα τώρα, αλλά μπορώ να τα βρω άν έχει σημασία).
Απορίας άξιο είναι γιατί ο Ρούντολφ Εςς (που δραπέτευσε στην Αγγλία το Μάϊο του 1941) έμεινε στη φυλακή μέχρι να πεθάνει (πρόσφατα).
Επίσης απορίας άξιο είναι γιατί ο Albert Speer (καμια σχέση με το συνάδελφο που έχει εδώ στο bourdela.com αυτό το όνομα σα username) δεν καταδικάστηκε σε θάνατο, ούτε καν ισόβια. Βγήκε απο τη φυλακή σύντομα. (Ήταν "ο Σουφλιάς" του Χίτλερ, για όσους δεν το ξέρουν  :2funny:).

Να μην πω τι έγινε ο Verner von Braun, αυτό φαντάζομαι όλοι το ξέρετε...

"Νομική" ευθύνη δεν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις, φίλε Todok. Και δεν υπάρχει, γιατί με βάση ποιό δίκαιο θα την αποδώσεις? Με το δίκαιο της χώρας που έχασε τον πόλεμο? Αυτής που κέρδισε? Μιας τρίτης? Βγάλε άκρη. Παγκόσμιο δίκαιο δεν υπάρχει.
Το δικαστήριο της Νυρεμβέργης (όπως και όλα τα παρόμοια, πιστεύω ΚΑΙ αυτό που δίκασε και καταδίκασε το Σαντάμ, και αυτό που θα γινόταν για το Μιλόσεβιτς - αν δε πέθαινε - αν και δεν έχω διαβάσει σχετικά) είναι "συναισθηματικά" δικαστήρια, όχι άρτια από πλευράς νομικής.
Γίνονται για να ικανοποιήσουν το δημόσιο αίσθημα, όχι για να αποδώσουν δικαιοσύνη.

Και το ότι ο Γκαίμπελς ήταν απο τους πρώτους που θα έπρεπε να πάει στην κρεμάλα είναι παναθρώπινο συναίσθημα, εξαιρουμένων βέβαια τύπων σαν τον lakis33, τον MC90606, και τυχόν άλλους που έχουν τις ίδιες ιδέες με αυτούς...

Αλλά ιδέες είναι αυτές, Todok, μπορεί να έχει ο καθένας τις δικές του.
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
ΑΛηθεια αυτος ο ΚΑρατζαφερης αυτα τα νουμερα γιατι τα εβαλε? μηπως επειδη ειναι αναγνωρισιμες απο το κοινο και 8α ψηφιστουν (ακομα και σαν ψηφος διαμαρτυριας και χαβαλε) σε σχεση με αλλους που δεν ειναι του ευρυτερου ΚΑρατζαφερικου κυκλου και δεν ελεγχονται ευκολα?
Η επιλογη των ατομων αυτων δεν εγινε τυχαια απτον ΚΑρατζαφερη. Το ΛΑΟΣ αυτη τη στιγμη στις εκλογες κατεβαινει στο ιδιο στυλ με τον Συριζα. δηλαδη σαν ενα πολυσυλεκτικο κομμα με πολλες συνιστωσες τις οποιες δεν μποριε να ελενξει. Θυμηθητε Βοριδης, Πλευρης, ΝΑξακης κτλ κτλ κτλ εν ολιγοις ο Καρατζαφερης θεωρει οτι θα μπει στη βουλη. Προτιμα να χασει ομως λιγες εδρες η λιγα ψηφαλακια απο αυτους που δεν ψηφιζουν τη Σαρρη παρα να παρει λιγο περισσοτερο και να μπουνε μεσα Βοριδηδες και λοιποι τους οποιους δεν μπορει να ελενξει μετεκλογικα προς τα εκει που θελει. Λετε να ειναι τοσο χαζος και να μην ξερει οτι η Σαρρη τον ρεζιλευει? Δειτε απλα σε ποιες περιφερειες βαζει τετοιους τυπους δηλαδη γνωστους στο ευρυ κοινο και δειτε οτι στο ιδιο ψηφοδελτιο της ιδιας περιφερειας βαζουν ατομα εκτος του στενου του κυκλου. Μην ειστε αφελης
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Γιωργαρας
 

Συνημμένα

  • laos5.jpg
    laos5.jpg
    86,3 KB · Εμφανίσεις: 22

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Τουναντιων οπως και στη Γαλλια διδαχθηκαμε ολοι τους ΜΑΚΙ αλλα κανενας δεν μας ειπε για τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ εθελοντες της δυτικης ευρωπης (ισπανοι ολλανδοι Γαλλοι φιλανδοι νορβηγοι σουηδοι) που ενεταχθηκαν με ζηλο στα WAFFEN SS σχηματιζοντας πολλες φορες αυτουσιους τεραστιους σχηματισμους αυτονομων μεραρχιων οπως οι μεραρχιες NORD NORDLAND WIKING ktl μαλιστα οι νορβηγοι εθελοντες πολεμησαν και στη μαχη του Βερολινου!.... [/size]

Υποψιάζομαι για σένα, MC90606, ότι αν ζούσες 60 χρόνια νωρίτερα, θα είχες πάει και συ να πολεμήσεις με τα WAFFEN SS!

Υ.Γ:
Έχω ψάξει (ιστορικά) να βρώ αν υπήρχαν τότε Έλληνες που το είχαν κάνει (όπως ορθά λες ότι το είχαν κάνει αυτοί - όχι Σουηδοί νομίζω). Δεν βρήκα κανένα στοιχείο.
Και Ινδοί υπήρχαν. Το ήξερες?

Θα ήσουν πρωτοτυπία.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]o Γκαιμπελς σε ποναει μαλλον γιατι ηταν ο πορθητης του κοκκινου βερολινου.[/size]

Σε μένα αναφέρεσαι mc? Εμένα λες ότι με πονάει ο τύπος?

Μήπως σε πονάει εσένα κανένας κάλος?
 

mc90606

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2006
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Stavros γιατι με εντασεις σε καποιο χωρο δεν εχεις αλλα επιχειρηματΑ? ο μορφινομανης Γκαιριγκ απεκτησε καταρχην αυτον τον εθισμο στα ναρκωτικα επειδη υπρξε ηρωας του πρωτου πολεμου και ισως ο δευτερος η τριτος σε αξια πιλοτος της εποχης μετα τον θρυλικο κοκκινο βαρωνο. μαζι με τον Γκαιριγκ υπηρξαν εκατομυρια αλλοι στρατιωτες που εγιναν μορφινομανης εξαιτιας της χρησης της μορφινης ως παυσιπονου. Στο λεω αυτο επειδη το εθεσες ως ειρωνια. Μακαρι να ειχαμε και εμεις εναν ηγετη που να ειχε πολεμησει στην Κυπρο να μην ηταν δηλαδη ακαπνος και να επερνε και μορφινη εξαιτιας αυτου. ο Γκαιριγκ αυτοκτονησε προκαλοντας την γελοιοποιηση της Νυρεμβεργης ως διαδικασιας. Δεν φοβηθηκε το θανατο αντιμετωπισε τους δικαστες του με επιχειρηματα. τους συνετριψε στο δικαστηριο και γιαυτο πολυ δυσκολα θα βρισκεις τα κειμενα αυτων που ελεγαν οι Ναζι. ηταν ενα δικαστηριο που η υπερασπιση δικονομικα νικησε απλα δεν επρεπε να αθωωθουν με καθε τροπο. Αυτο το μαρτυρα ο ιδιος ο προεδρος JAcson με επιστολες κτλ. Στο διαταυτα ο Γκαιριγκ στην απολογια του ζητησε οχι αθωωση αλλα να εκτελεστει στο αποσπασμα σα στρατιωτης οχι στη κρεμαλα γιατι δεν ηθελε να γινει δημοσιο θεαμα. Το ιδιο ζητησε και ο Χουσειν. Για τον Ες πες μου εσυ τι πιστευεις. ηταν ενας ανθρωπος που ηθελε την ειρηνη πεταξε στην αγγλια ως ειρηνευτης συνεληφθη καταδικαστηκε χωρις στοιχεια για την επιθεση στη πολωνια γιατι ουσιαστικα οταν συνεληφθη δεν ειχε γινει τιποτα αλλο εως τοτε, στη δικη αντιμετωπησε με θαρρος και ανδρισμο τους δικαστες του και εμεινε στη φυλακη που τον σκοτωσαν δεν πεθανε. Δεν ξερω αν ξερεις οτι βρεθηκε στραγγαλισμενος και απαγορευτηκε καθε ερευνα για το μυστηριωδη θανατο του. Ενα υπεργηρο γεροντακι στραγκαλισανε οι δημοκρατες γιατι αραγε? Οι φυλακες του σπανταου γκρεμιστηκαν για να μην γινουν τοπος προσκυνηματος των φρικτων νεοναζι (δεν ειμαι νεοναζι αγαπητε μου) Στο ταφο του εχει γραφτει η επιγραφη Το τολμησα. Στην αγγλια στο σημειο που επεσε με το αεροπλανο εχει μπει ενα μνημειο που γραφει εδω προσγειωθηκε ο ηρωικος Rudolf hess που ηρθε για ειρηνη κτλ. Απο καθε αποψη και περαν απο την τοποθετηση του καθενος οφειλουμε να πουμε οτι ηταν ηρωικη φυσιογνωμια.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Επισης ξαναδιαβαζωτας stavros51 προηγουμενο ποστ ειδα οτι η Γερμανια εκανε επιθετικο πολεμο εναντιον της Γαλιας Αγγλιας ΗΠΑ. σου θυμηζω οτι αυτες κυρηξαν τον πολεμο στη Γερμανια πρωτες. Οι αγγλια γαλλια ενεργοποιησαν μια συνθηκη με τη πολωνια και οι ΗΠΑ μετα το Περλ Χαρμπορ τυπικα αλλα ουσιαστικα πριν αφου ειχαν ενοχλησει Γερμανικα πλοια και υποβρυχια τα οποια δεν τους ανταπεδωσαν πυρα. Τελος για τις Κατω ΧΩΡΕΣ ηταν αναγκαια στρατιωτικη κινηση αλλιως ο Γερμανικος στρατος θα υπερφαλαγγιζοντο απτους Αγγλογαλους. Ομως μην εισαι τοσο σιγουρος οτι ειδικα στην Ολλανδια (αλλα και στο μισο Βελγιο) οι γερμανοι μπηκαν και ειχαν εναντιον τους τους πλυθησμους. Τουναντιων οπως και στη Γαλλια διδαχθηκαμε ολοι τους ΜΑΚΙ αλλα κανενας δεν μας ειπε για τους ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ εθελοντες της δυτικης ευρωπης (ισπανοι ολλανδοι Γαλλοι φιλανδοι νορβηγοι σουηδοι) που ενεταχθηκαν με ζηλο στα WAFFEN SS σχηματιζοντας πολλες φορες αυτουσιους τεραστιους σχηματισμους αυτονομων μεραρχιων οπως οι μεραρχιες NORD NORDLAND WIKING ktl μαλιστα οι νορβηγοι εθελοντες πολεμησαν και στη μαχη του Βερολινου!. Η ιστορια δυστυχως δεν ειναι αυτη που μας λεει η TV. εχει και αλλες οπτικες γωνιες. Σκεψου το εξης ο Χιτλερ εξαπελησε την επιθεση του εναντιον της ΕΣΣΔ για να προλαβει οπως εγγραφαν οι πρακτικογραφοι την αντιστοιχη επιθεση των σοβιετικων. Το ανοιγμα των αρχειων μετα το 1990 απεδειξαν οτι η Τριανδρια Σταλιν Ζουκωφ Κονιεφ (οι δυο τελευταιοι ηταν στραταρχες κατα τη διαρκεια του πολεμου) σχεδιαζαν επιθεση στη δυτικη ευρωπη απο το 1938. Επισης θελω να θυμισω οτι εκτος απο την περιφημη επιστολη Ζαχαριαδη η επισημη πολιτικη ΚΚΕ ηταν να μην αντισταθουμε στους γερμανους καθως και οτι η Σοβιετικη βιομηχανια προμηθευε το τριτο Ραιχ με καουτσουκ καθως και με μεταλλευμα σχεδον μεχρι και μια μερα πριν επιτεθει στις 21 Ιουνιου του 1941. Και κατι αλλο ελληνες μην ξεχνατε οτι οι πρωτοι που ενικησαν τους Γερμανους που ειχαν καθυποταξει ολη την ευρωπη ηταν οι ελληνες στα οχυρα. Ηταν οι μονοι που σταματησαν τα στρατευματα του τριτου ραιχ παρολο που εναντιον της ελλαδος ρηχτικε η αφροκρεμα του Χιτλερ η ιδια η Σωματοφυλακη των SS

Όπα ρε φιλάρα, γιατί ήταν "τυπική" η συνθήκη Αγγλίας - Πολωνίας;
Άλλωστε δεν ήταν παράρτημα στην συνθήκη Γαλλίας - Πολωνίας που είχε υπογραφεί το 1921;

Και την συνθήκη μη επίθεσης Γερμανίας - Πολωνίας του 1934 ποιός την έγραψε στα @@ του;

Όσο για τα νούμερα που λες για τους εθελοντές για απέδειξε τα πρώτα (δώσε τις πηγές σου δηλαδή). Γιατί εγώ ξέρω για τα απομνημονεύματα ενός Σουηδού εθελοντή που λέει ότι οι Σουηδοί εθελοντές στα Waffen SS δεν ήταν πάνω από 200.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom