Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 27 άτομα (2 μέλη και 25 επισκέπτες)

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.170
Κριτικές
31
Like
3.377
Πόντοι
2.606
ο λάκης στάνταρ δηλώνει τζίρο κάνα 15 με 20Κ με ζημιές 2-3Κ έτσι για το γαμώτο

και παλεύει με τα τεκμήρια των ΕΛΠΑ αυτοκινήτων του :2funny:
είσαι αναύτρα και θα μπεις μπλακ - καραμπλακ λιστ
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.165
Κριτικές
26
Like
11.093
Πόντοι
4.746
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Αυτό το έπρεπε να το πουλήσεις 3 ευρώ δε στέκει πουθενά. Ότι και να συνυπολογίσεις. Λειτουργικά κόστη εξαμήνου, θεμιτό κέρδος, έμμεσο φόρο.
Στην ουσία σου κάνουν κοστολόγηση προϊόντος, που δεν είναι δουλειά της εφορίας.
Αυτοί οφείλουν να ελέγξουν αν η πώληση δεν υπολείπεται της τιμής αγοράς και αν υπολείπεται, γιατί.
Εχω δει άλλα παλαβά στο δικό μου το κομματι. Ειδικά με τις απαλλαγές ΦΠΑ λόγω τρίτων χωρών της ΕΕ.
Έρχονται για τυπικό έλεγχο και μας αντιμετωπίζουν σαν να είμαστε ήδη παραβάτες.
Βέβαια ποτέ δε βρίσκουν τίποτα, αλλά η όλη διαδικασία εξαιρετικά κουραστική και ψυχοφθόρα.
Είμαστε προσεκτικοί σε βαθμό τυπολατρειας. Λες και τραβάμε κανένα ζόρι αν ο ΦΠΑ αποδοθεί στο ελληνικό ή στο γερμανικό δημόσιο πχ.
μπορεί να ισχύει σε συγκεκριμένα είδη σε συγκεκριμένους κλάδους.

για παράδειγμα μπορεί ένα σ/μ να πουλάει πολύ φτηνότερα (σε σημείο κόστους) κάτι για να κάνει ζημιά στα υπόλοιπα? δεν το γνωρίζω αλλά υποψιάζομαι πως όχι...

κατά τα άλλα ακόμα και κόστος (και κάτω αυτού) μπορείς να πουλήσεις γενικά

εγώ έχει τύχει σε πελάτες να δίνω κωδικούς σχεδόν κόστος για να μπορέσω να πάρω την δουλειά που περιέχει κωδικούς που έχουν πολύ μεγαλύτερο περιθώριο.

Εκτός αν το κάνεις συνεχώς πχ σε έναν πελάτη που μπορεί να θεωρηθεί ύποπτο.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Δεν απάντησες σε μένα μαν σε άλλον απαντάς έλεος :confused:

Στην ελεύθερη αγορά δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις κάτι 1,00 και να το πουλήσεις 1,30? Γιατί τι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός? Μου φαίνεται ακραίο και ευτυχώς που δεν ασχολούμαι με την λιανική.
Βάση πορίσματος του ΚΕΦΟΜΕΠ όχι δεν μπορείς. Είσαι φοροφυγας εάν το κάνεις. Μπορείς να μην το πιστεύεις δικαίωμα σου αλλά αυτό ισχύει.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Αυτό το έπρεπε να το πουλήσεις 3 ευρώ δε στέκει πουθενά. Ότι και να συνυπολογίσεις. Λειτουργικά κόστη εξαμήνου, θεμιτό κέρδος, έμμεσο φόρο.
Στην ουσία σου κάνουν κοστολόγηση προϊόντος, που δεν είναι δουλειά της εφορίας.
Αυτοί οφείλουν να ελέγξουν αν η πώληση δεν υπολείπεται της τιμής αγοράς και αν υπολείπεται, γιατί.
Εχω δει άλλα παλαβά στο δικό μου το κομματι. Ειδικά με τις απαλλαγές ΦΠΑ λόγω τρίτων χωρών της ΕΕ.
Έρχονται για τυπικό έλεγχο και μας αντιμετωπίζουν σαν να είμαστε ήδη παραβάτες.
Βέβαια ποτέ δε βρίσκουν τίποτα, αλλά η όλη διαδικασία εξαιρετικά κουραστική και ψυχοφθόρα.
Είμαστε προσεκτικοί σε βαθμό τυπολατρειας. Λες και τραβάμε κανένα ζόρι αν ο ΦΠΑ αποδοθεί στο ελληνικό ή στο γερμανικό δημόσιο πχ.
Τύπε σου απάντησα. Εάν θες πήγαινε στα δικαστήρια να δικαιωθείς. Το πρόστιμο όμως θα το πληρώσεις. Το ίδιο ισχύει και με τις φετινές δηλώσεις. Αμφισβητείς τα τεκμήρια? Οκ έλα να σε ελέγξω αλλά μέχρι τότε εσύ θα πληρώνεις. Μιλάω για λιανική και τα ποσά δεν είναι φυσικά 1 και 3 ευρώ. Πολύ μεγαλύτερη αξία...! Στις ενδοκοινοτικές το μόνο που ζήτησαν ήταν η πληρωμές εάν έγιναν μέσω τραπέζης. Και λέω υπάρχει περίπτωση να έχω τιμολόγιο πχ 5000κ και να τα έστειλα με courier σε εταιρία στην Γαλλία?

Για αυτό λοιπόν ξεκίνησα και είπα ότι δεν βρήκαν 1 ευρώ αδικαιολόγητο. Κράτησε 10 μήνες. Είχαν εντολή να εισπράξουν. Εάν δεν μου έριχναν καμπάνα για την τιμή πώλησης θα μου έβρισκαν κάτι άλλο....! Με όσους το έχω συζητήσει δεν τους έγινε έλεγχος και να μην πλήρωσαν κάτι. ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ. ΕΑΝ εσένα τώρα έφυγαν χωρίς 1 ευρώ πρόστιμο μπράβο σου. Η πραγματικότητα στους κοινούς θνητούς είναι άλλη.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Βάση πορίσματος του ΚΕΦΟΜΕΠ όχι δεν μπορείς. Είσαι φοροφυγας εάν το κάνεις. Μπορείς να μην το πιστεύεις δικαίωμα σου αλλά αυτό ισχύει.
Δηλαδή τι περιθώριο σου δίνει? θα σου ορίσει το περιθώριο κέρδους σου?

Θα πεις συγκεκριμένα ή τζάμπα ρωτάω?
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.828
Like
4.096
Πόντοι
506
Βάση πορίσματος του ΚΕΦΟΜΕΠ όχι δεν μπορείς. Είσαι φοροφυγας εάν το κάνεις. Μπορείς να μην το πιστεύεις δικαίωμα σου αλλά αυτό ισχύει.
Γαμω τις ελευθερες αγορες. Τυπου Βορειας Κορεας
Επι ΝΔ θα εγινε αυτο σιγουρα
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Δηλαδή τι περιθώριο σου δίνει? θα σου ορίσει το περιθώριο κέρδους σου?

Θα πεις συγκεκριμένα ή τζάμπα ρωτάω?
Θεωρητικά πρέπει να έχεις 10-15% κέρδος. Με έψαξαν με τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Τζίρος καθαρό κέρδος έξοδα.

Δειγματοληπτικός έλεγχος ήταν. Κέρδη δείχνω κάθε χρόνο άνω τον 25-30κ είναι η δήλωση μου χωρίς τεκμήρια εεε.
Τι συγκεκριμένο θες δλδ να σου πω ρε τυπε? Να σε φέρω σε επαφή με τον τύπο που με έλεγξε ή με τόν λογιστή?
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Γαμω τις ελευθερες αγορες. Τυπου Βορειας Κορεας
Επι ΝΔ θα εγινε αυτο σιγουρα
Δεν υπάρχει τυπε. Να σου πω ένα άλλο πρόσφατο παράδειγμα για να καταλάβεις. Έχεις ένα αμάξι και στο ασφαλιστηρίο το έχεις για αξία 15κ. Πληρώνεις δλδ για να είναι ασφαλισμένο σε περίπτωση κλοπής 15κ. Όταν γίνει το κακό και έρθει η ώρα να πληρωθείς σου λέει η ασφάλεια ναι οκ 15κ αλλά η σημερινή αξία ΔΝΕ είναι τόση αλλά εγώ λέω ότι είναι 12κ μα πληρώνω για 15κ ναι αλλά εγώ σου λέω ότι είναι 12κ πήγαινε στα δικαστήρια να τα διεκδικήσεις. Θα δικαιωθείς πιθανόν αλλά είναι άλλο θέμα εάν σε συμφέρει. Έτσι ήταν και προσωπικά η υπόθεση μου. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: j 1973

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.279
Like
13.628
Πόντοι
3.656
Θεωρητικά πρέπει να έχεις 10-15% κέρδος. Με έψαξαν με τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Τζίρος καθαρό κέρδος έξοδα.

Δειγματοληπτικός έλεγχος ήταν. Κέρδη δείχνω κάθε χρόνο άνω τον 25-30κ είναι η δήλωση μου χωρίς τεκμήρια εεε.
Τι συγκεκριμένο θες δλδ να σου πω ρε τυπε? Να σε φέρω σε επαφή με τον τύπο που με έλεγξε ή με τόν λογιστή?
Το 10-15% είναι συγκεκριμένο και αρκεί.

Δεν έχει σχέση βέβαια με το 1€ κόστος και 3€ πώληση αλλά οκ.

Με 30Κ κέρδος πριν από εσένα θα ελέγξουν όλα τα ντουγάνια που δηλώνουν 5 και 6Κ.

όλα αυτά μου φαίνονται υπερβολικά σε μια χώρα που σου ζητάει να απορροφήσεις τις αυξομειώσεις της αγοράς για να μη φωνάζει ο καταναλωτής.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Γαμω τις ελευθερες αγορες. Τυπου Βορειας Κορεας
Επι ΝΔ θα εγινε αυτο σιγουρα
Το 2022 και έληξε η υπόθεση το 2023. Και πρόσθεσε και τα πρόστιμα για εκπροθεσμη δήλωση τους τόκους απο την παράβαση μέχρι την βεβαίωση προστίμου κτλπ κτλπ.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Το 10-15% είναι συγκεκριμένο και αρκεί.

Δεν έχει σχέση βέβαια με το 1€ κόστος και 3€ πώληση αλλά οκ.

Με 30Κ κέρδος πριν από εσένα θα ελέγξουν όλα τα ντουγάνια που δηλώνουν 5 και 6Κ.

όλα αυτά μου φαίνονται υπερβολικά σε μια χώρα που σου ζητάει να απορροφήσεις τις αυξομειώσεις της αγοράς για να μη φωνάζει ο καταναλωτής.
Μάλιστα. Σου φαίνονται υπερβολικά σε μια διαφθαρμενη χρεοκοπημένη χώρα που δεν έχει σταθερό φορολογικό σύστημα. Άρα εγώ λέω μαλακίες τόση ώρα και εσύ είσαι ο σωστός επειδή σου φαίνονται υπερβολικά. Αρχίζω και αμφιβάλω εάν είσαι επαγγελματίας.

Όσο για αυτούς που δηλώνουν 5-6κ φάνηκαν οι προθέσεις του Υπουργείου οικονομικών και του Στουρνάρα με τις πρόσφατες δηλώσεις τους. Κάτι που από ότι καταλαβαίνω τις ασπαζεσαι. Καλά κάνεις!!
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Πως πάει;

Αν και τώρα με το mydata δεν υπάρχουν αυτά εχουν σφίξει οι κωλοι :confused:
Τώρα είναι χειρότερο. Βλέπουν πόσο αγόρασες πόσο πούλησες και εάν δεν τους αρέσει τσουπ έλα εδώ φίλε. Το μόνο θετικό που έκανε ο καράφλας είναι επιτέλους η σύνδεση POS με ταμειακή. 24% στην τσέπη το μαγαζί γιατί είσαι μάγκας?? Το καλοκαίρι χάλασα κοντά στα 2000κ σε κατανάλωση. Από τσιγάρα μέχρι βραδυνή έξοδο. Όλες οι πληρωμές με Κάρτα. Εάν δεν βγει απόδειξη δεν προχωράει το. POS. Ειδικά σε κάτι μαγαζιά που έφερναν χαρτί παραγγελίας γουστάρα να βλέπω τα μούτρα τους όταν έλεγα κάρτα χαχα χαχα χαχα χαχα.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.025
Like
72.069
Πόντοι
12.756
Πως πάει;

Αν και τώρα με το mydata δεν υπάρχουν αυτά εχουν σφίξει οι κωλοι :confused:
δεν υπαρχει σειρά , μαλλον υπαρχει , στην αρχη βγαινουν απο την λιστα των επισκεψεων και των ενοχλησεων αυτοι που εχουν κάποιο βυσμα ,
μετα η σειρά εχει να κάνει με παρα πολλους παράγοντες , απο τους πιο επιστημονικούς μεχρι τους πιο μαλακία που εχεις ακουσει .. πχ επειδη η εταιρεια σου ειναι κοντα στο σπιτι
του υπευθυνου ελεγχου , ή οτι εισαι κοντα σε κάποια καλη αγορά ωστε μετα να πανε να κανουν τα ψωνια τους.. και ακομα απειρες μαλακιες που δεν μπορεις να φανταστεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom