Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Αφού ζεις ρε μαλάκα.
Πως ζεις σου λένε με 268€ Χ 14 δηλωθέντα .......

Βέβαια τα οδοντιατρεία, έχουν 9 μήνες εργασίας. Όχι 14.
Μάλλον κανείς επαγγελματίας δεν έχει .... 14 μήνες.
Αλλά κάποιος που δεν έχει δουλέψει ποτέ ... δεν τα ξέρει αυτά.

Στα οδοντιατρεία συγκεκριμένα, αύγουστο είναι κλειστά όλα.
Από 1/9 ως 15/9 ή 20/9 δεν πατάει κανείς ... γιατί έχουν σχολικά ...
Από 15/12 μέχρι 15/1 το ίδιο .... τελευταίες 10 μέρες πριν το 3μερο της καθαράς δευτέρας το ίδιο ... τις 2 εβδομάδες του πάσχα και την επόμενη ... το ίδιο .........

Αλλά αυτοί λένε ότι κέρδη 268€ Χ 14 = 3752€ .... είναι λίγα ......

ΌΤΑΝ 12.000 ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 19.000 δηλώνουν λιγότερα.

Και τέλος .... λένε ότι είναι λογικό ... ακόμη κι αν βγάλει κάποιος 14.000€
να δίνει 3600€ το χρόνο ταμεία .... και 3000€ εφορία .......

σύν ενοίκια, ρεύματα , πάγια, υλικά .... μηχανήματα ... ζημιές .....

και αν δεν του αρέσει ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ 6600€ ΤΟ ΧΡΌΝΟ
να πάει να γίνει ντελιβεράς ή χαμάλης σε σούπερ μάρκετ ................
πόσα είναι ποια αυτά τα γαμημένα τα έξοδα να βάλουμε όλοι από ένα τάληρο να βοηθήσουμε :confused::confused::confused:
 

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.168
Κριτικές
31
Like
3.367
Πόντοι
2.606
Στα οδοντιατρεία συγκεκριμένα, αύγουστο είναι κλειστά όλα.
Από 1/9 ως 15/9 ή 20/9 δεν πατάει κανείς ... γιατί έχουν σχολικά ...
Από 15/12 μέχρι 15/1 το ίδιο .... τελευταίες 10 μέρες πριν το 3μερο της καθαράς δευτέρας το ίδιο ... τις 2 εβδομάδες του πάσχα και την επόμενη ... το ίδιο .........

Αλλά αυτοί λένε ότι κέρδη 268€ Χ 14 = 3752€ .... είναι λίγα ......

ΌΤΑΝ 12.000 ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 19.000 δηλώνουν λιγότερα.
τέλλυ τέλλυ τσιπιτέλι, κάπου εκεί παίζεις υποθέτω....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
ο λάκης στάνταρ δηλώνει τζίρο κάνα 15 με 20Κ με ζημιές 2-3Κ έτσι για το γαμώτο

και παλεύει με τα τεκμήρια των ΕΛΠΑ αυτοκινήτων του :2funny:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.950
Like
22.727
Πόντοι
5.506
Μα κ για αυτό οι Έλληνες μετανάστες του εξωτερικού δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά πράγματα. Κι έχεις τους ίδιους συνομιλήκους τους σήμερα 80+ να κοκορευονται ότι έκαναν περιουσίες παραμενοντας εδώ στον τόπο τους. Και γω τους απαντώ: με τα σημερινά δεδομένα φορολογίας θα κάνατε περιουσια; κι η απάντηση τους είναι όχι.-Αρα κλέβετε έμμεσα το κράτος τόσα χρόνια μη αποδίδοντας τα δέοντα στην φορολογία- για να φτιάξετε αυτά που φτιάξατε. Και τότε μούγκα οι γέροι.
Ενα ποστ αποδειξη πως δεν εισαι απλος ηλιθιος, εισαι 16v ηλιθιος.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.473
Like
27.690
Πόντοι
5.506
GVLS2SeWUAA1hGr.jpg
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.537
Like
17.652
Πόντοι
3.656
Λένε για παραοικονομία .... και τα γαλάζια χάπατα όπως και τα λιγούρικα υπαλληλάκια ... το πιστεύουν ........

Τα λεφτά αυτά πληρώνουν φόρους.

Αν γίνουν καύσιμα 70%
αν γίνουν τσιγάρα ποτά 85% ....

αν γίνουν αυτοκίνητα 50% ......

όλα τα υπόλοιπα πληρώνουν άμεσα φπα 24%
και γίνονται έσοδο των ολιγαρχών και των αλυσίδων .......

οι τελευταίοι υποτίθεται ότι πληρώνουν φόρους .........


Αν κλείσουν όσοι κάνουν μικρή φοροαποφυγή ... θα χαθούν εισφορές ... φόρος ενοικίων ...
και επιπλέον ΦΠΑ ....
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.918
Like
10.027
Πόντοι
2.606
Όσο εσείς σχολιάζετε, ο Κούλης παρτάρει...

 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.557
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Οχι. Αυτός έκλεβε την εφορία και ολους μας όσοι δε φοροδιαφευγουμε.
Αυτό είναι το σωστό.
Άποψη σου και άποψη μου. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί και δεν έχει κ καμία αξία δλδ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.950
Like
22.727
Πόντοι
5.506
Η μάνα μου, μου είπε σήμερα η μάνα μου το φθηνότερο μπουκάλι παρθένο ελαιόλαδο 10.89€
Ναι ρε ηλιθιε αλλα υπαρχει και πουτανα ελαιολαδο, δεν ειναι ολα παρθενα σαν τη δικη σου χτενα.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.662
Κριτικές
6
Like
11.025
Πόντοι
3.936

Συνημμένα

  • sddefault.jpg
    sddefault.jpg
    43,6 KB · Εμφανίσεις: 8

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.557
Κριτικές
3
Like
11.114
Πόντοι
3.936
Για ποιο λόγο έφαγες πρόστιμο;
Κι αν είσαι οκ τι σε πειράζει αν πάνε 2 χρόνια πίσω;
Κάθε χρόνο δέχομαι έλεγχο λόγω ενδοκοινοτικών συναλλαγών.
Δεν έχω φάει κάποιο πρόστιμο. Τα βιβλία μου είναι άψογα, χωρίς σκιές.
Ο λόγος που έφαγα πρόστιμο ήταν οι τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Ένα προϊόν το πήρα 1 ευρώ. Το πούλησα μετά από 6 μήνες που το είχα στην αποθήκη 1,30. Βάση εφορίας λοιπόν έπρεπε λέει να το πουλήσω 3 ευρώ. Μπουμ πάρε το πρόστιμο. Μα 6 μήνες το έχω ρε παιδιά έπρεπε να πάρω τα χρήματα μου πίσω η να μειώσω την χασουρα μου. Έχουμε δικαίωμα να πάμε ακόμα 2 χρόνια πίσω. Ναι μα πριν 2 χρόνια είχαμε COVID επιδότηση ΔΕΝ δικαιούμαι λόγο τζίρου άρα εάν ξεπούλησα ακόμα κ με ζημιά θα μου πείτε έπρεπε να το πουλήσω 3 ευρώ και θα μου βάλετε πρόστιμα κτλπ? Η απάντηση ήταν θα δείξει ο έλεγχος.Εάν διαφωνείς πας στα δικαστήρια. Όπου πληρώνεις το πρόστιμο με 8%τοκο στην ρύθμιση πληρώνεις δικηγόρους και σε 5 χρόνια καθαρίζεις. Κατανοητό τώρα? Φαντάζομαι θα είναι αφού σε ελέγχουν και εσένα τόσο συχνά.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.950
Like
22.727
Πόντοι
5.506
Ο λόγος που έφαγα πρόστιμο ήταν οι τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Ένα προϊόν το πήρα 1 ευρώ. Το πούλησα μετά από 6 μήνες που το είχα στην αποθήκη 1,30. Βάση εφορίας λοιπόν έπρεπε λέει να το πουλήσω 3 ευρώ. Μπουμ πάρε το πρόστιμο. Μα 6 μήνες το έχω ρε παιδιά έπρεπε να πάρω τα χρήματα μου πίσω η να μειώσω την χασουρα μου. Έχουμε δικαίωμα να πάμε ακόμα 2 χρόνια πίσω. Ναι μα πριν 2 χρόνια είχαμε COVID επιδότηση ΔΕΝ δικαιούμαι λόγο τζίρου άρα εάν ξεπούλησα ακόμα κ με ζημιά θα μου πείτε έπρεπε να το πουλήσω 3 ευρώ και θα μου βάλετε πρόστιμα κτλπ? Η απάντηση ήταν θα δείξει ο έλεγχος.Εάν διαφωνείς πας στα δικαστήρια. Όπου πληρώνεις το πρόστιμο με 8%τοκο στην ρύθμιση πληρώνεις δικηγόρους και σε 5 χρόνια καθαρίζεις. Κατανοητό τώρα? Φαντάζομαι θα είναι αφού σε ελέγχουν και εσένα τόσο συχνά.
Που σκατα το χεις το περιπτερο και δε μιλας τοσο καιρο να σε στηριξουμε λιγο;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Ο λόγος που έφαγα πρόστιμο ήταν οι τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Ένα προϊόν το πήρα 1 ευρώ. Το πούλησα μετά από 6 μήνες που το είχα στην αποθήκη 1,30. Βάση εφορίας λοιπόν έπρεπε λέει να το πουλήσω 3 ευρώ. Μπουμ πάρε το πρόστιμο. Μα 6 μήνες το έχω ρε παιδιά έπρεπε να πάρω τα χρήματα μου πίσω η να μειώσω την χασουρα μου. Έχουμε δικαίωμα να πάμε ακόμα 2 χρόνια πίσω. Ναι μα πριν 2 χρόνια είχαμε COVID επιδότηση ΔΕΝ δικαιούμαι λόγο τζίρου άρα εάν ξεπούλησα ακόμα κ με ζημιά θα μου πείτε έπρεπε να το πουλήσω 3 ευρώ και θα μου βάλετε πρόστιμα κτλπ? Η απάντηση ήταν θα δείξει ο έλεγχος.Εάν διαφωνείς πας στα δικαστήρια. Όπου πληρώνεις το πρόστιμο με 8%τοκο στην ρύθμιση πληρώνεις δικηγόρους και σε 5 χρόνια καθαρίζεις. Κατανοητό τώρα? Φαντάζομαι θα είναι αφού σε ελέγχουν και εσένα τόσο συχνά.

Σου είπα αλλά επιμένεις στα δικά σου. Άρα δεν έχει νόημα
Δεν απάντησες σε μένα μαν σε άλλον απαντάς έλεος :confused:

Στην ελεύθερη αγορά δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις κάτι 1,00 και να το πουλήσεις 1,30? Γιατί τι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός? Μου φαίνεται ακραίο και ευτυχώς που δεν ασχολούμαι με την λιανική.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.265
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Με βλαμμένα κάνεις κουβέντα ;
Δεν είδες καυγά κάτι μπούληδες χθες στην περιοχή που νοικιάζει και καμαρώνει ;;;

Μέχρι και οι συμμορίες εκεί .... είναι για γέλια .........
οι συμμορίες στην ν. ερυθραία είναι πολύ σκληρές γκέτο....

εκτός αν είσαι έτοιμος να παραδεχθείς ότι τελικά μένεις στο μενίδι
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.514
Like
6.150
Πόντοι
2.356
Ο λόγος που έφαγα πρόστιμο ήταν οι τεχνικές έμμεσου ελέγχου. Ένα προϊόν το πήρα 1 ευρώ. Το πούλησα μετά από 6 μήνες που το είχα στην αποθήκη 1,30. Βάση εφορίας λοιπόν έπρεπε λέει να το πουλήσω 3 ευρώ. Μπουμ πάρε το πρόστιμο. Μα 6 μήνες το έχω ρε παιδιά έπρεπε να πάρω τα χρήματα μου πίσω η να μειώσω την χασουρα μου. Έχουμε δικαίωμα να πάμε ακόμα 2 χρόνια πίσω. Ναι μα πριν 2 χρόνια είχαμε COVID επιδότηση ΔΕΝ δικαιούμαι λόγο τζίρου άρα εάν ξεπούλησα ακόμα κ με ζημιά θα μου πείτε έπρεπε να το πουλήσω 3 ευρώ και θα μου βάλετε πρόστιμα κτλπ? Η απάντηση ήταν θα δείξει ο έλεγχος.Εάν διαφωνείς πας στα δικαστήρια. Όπου πληρώνεις το πρόστιμο με 8%τοκο στην ρύθμιση πληρώνεις δικηγόρους και σε 5 χρόνια καθαρίζεις. Κατανοητό τώρα? Φαντάζομαι θα είναι αφού σε ελέγχουν και εσένα τόσο συχνά.
Αυτό το έπρεπε να το πουλήσεις 3 ευρώ δε στέκει πουθενά. Ότι και να συνυπολογίσεις. Λειτουργικά κόστη εξαμήνου, θεμιτό κέρδος, έμμεσο φόρο.
Στην ουσία σου κάνουν κοστολόγηση προϊόντος, που δεν είναι δουλειά της εφορίας.
Αυτοί οφείλουν να ελέγξουν αν η πώληση δεν υπολείπεται της τιμής αγοράς και αν υπολείπεται, γιατί.
Εχω δει άλλα παλαβά στο δικό μου το κομματι. Ειδικά με τις απαλλαγές ΦΠΑ λόγω τρίτων χωρών της ΕΕ.
Έρχονται για τυπικό έλεγχο και μας αντιμετωπίζουν σαν να είμαστε ήδη παραβάτες.
Βέβαια ποτέ δε βρίσκουν τίποτα, αλλά η όλη διαδικασία εξαιρετικά κουραστική και ψυχοφθόρα.
Είμαστε προσεκτικοί σε βαθμό τυπολατρειας. Λες και τραβάμε κανένα ζόρι αν ο ΦΠΑ αποδοθεί στο ελληνικό ή στο γερμανικό δημόσιο πχ.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.706
Πόντοι
6.515

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom