Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 22 άτομα (1 μέλη και 21 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
μαλακα μου ,δε λεω...καλα ψωλαρουμε εδω ,διασκεδαζουμε με τους καθυστερημενους,αντιλαμβανεσαι ευκολα οτι το βαρελι δεν εχει πατο-αλλα στα αρχιδια σου ,αλλα υπαρχουν φορες που οι βλαμμενοι σε βγαζουν απο τα ρουχα τους.....Μεσαια ταξη γραφει ο αλλος για οικογενεια μισθωτων με συνολικο εισοδημα 2600 το μηνα....που αν φυσηξει αερας κανουν τον σταυρο τους μη φυγει κεραμιδι γιατι θα μεινουν με την τρυπα στο ταβανι.....που χανουν το κλειδι τους και καθονται σα γατια εξω απο την πορτα για να μη φωναξουν κλειδαρα......ρε πουστηδες ελεος καπου....
Με 2.600 μηνιαιο εισοδημα και δικο τους σπιτι, ενας τραπεζικος και μια καθηγητρια δεν ειναι μεσαια ταξη. Μαλιστα. Καλημερα τύπε, δεν εχουμε να συζητησουμε κατι αλλο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το μοναδικο κομμα κατα του κρατισμου στην Ελλαδα ειναι ο Τζημερος
Κομματα ειπαμε, οχι γραφικοι
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.566
Like
6.195
Πόντοι
2.356
Τυπε η επιλογη της λεξης "αρχοντας" για την επαρχια εγινε με προσοχη
Στην πολη εισαι καλα, στην επαρχια εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ με ολη τη σημασια
Οι περισσοτεροι επαρχια δεν περνανε τα 25-35Κ ακομα και με 2 μισθους, χωρις ενοικιο, με ενισχυση απο γονεις και εξτρα εισοδηματα απο χωραφια, ιδιαιτερα, ενοικια, κλπ
Αμα σου πω μισθους γνωστων μου 50ρηδων στην επαρχια θα αρχισουμε ομαδικο κλαμα με μαυρο δακρυ
Θα ξεκινησουμε με 500 μαυρα φουλ ταιμ, και μεχρι να φτασουμε τα 1000, θα εχει εξαντληθει το 70% της λιστας των γνωστων μου...
Καπου εκει θα ξεκινησουν οι ΔΥ, και μεχρι να φτασουμε τα 1500 θα εχει εξαντληθει το 98% της λιστας
Απο κει και πανω απομενουν μονο καποιοι επιχειρηματιες...
Τα 60k είναι πολύ φλου νούμερο. Καθαρά ή μεικτά; Επι ΣΥΡΙΖΑ πχ με 6.000 εισόδημα μηνιαίως έμενες με λιγότερο από 2.000 στο χέρι μετά από φόρους και εισφορές. Όχι ότι τώρα άλλαξαν και πολλά. Μας τα παίρνουν αλλιώς. Με 6.000 καθαρά όμως, σημαίνει ότι το μηνιαίο εισόδημα είναι πολύ μεγαλύτερο και είσαι στα πολύ ανώτερα κλιμάκια της μεσαίας τάξης. Με αυτά τα χρήματα και στην Αθήνα περνάς ζάχαρη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Εγώ γλεντάω τους ψηφοφόρους σας , έναν έναν που τους βλέπω να λιγοστεύουν .... στις κολώνες .....

Κάθε αφίσσα .... ΜΕΙΟΝ ΕΝΑΣ !!!!!!!

Οπότε περιμένω να φύγετε εσείς πρώτα.
Θυμισε μου τι ψηφιζες πριν μερικα χρονια τύπε, γιατι πολλά λες.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Τι κλαψουριζεις ρε λάκη?
Το αλλο ΣΚ λογω εκλογών θα φουλαρουμε τεποζιτα δωρεαν. Και θα μας κερνανε και ποτάκι οι βενζινοπωλες.
Δεν είναι ππροεκλογικό γλυψιμο είναι προεκλογικη διευκολυνση
Εδώ ένα δίκιο το έχει.
Τι να κλάσει η δωρεάν μπετζίνα,
Επι ΠΑΣΟΚΑΡΑΣ θα σε περίμενε αεροπορικό εισιτηριάκι Ολυμπιακής να πας με την κυρά να ρίξεις το κουκί και απογευματάκι επιστροφή για τα αποτελέσματα με τσίβας και κάρμινα μπουράνα.
Αν ήσουν δε και της κλαδικής κολλούσες και πέντε μέρες από τη σημαία και έκανες loooong weekend. :rockon::rockon:
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Εγώ γλεντάω τους ψηφοφόρους σας , έναν έναν που τους βλέπω να λιγοστεύουν .... στις κολώνες .....

Κάθε αφίσσα .... ΜΕΙΟΝ ΕΝΑΣ !!!!!!!

Οπότε περιμένω να φύγετε εσείς πρώτα.
Αυτά θα τα δείξουν οι κάλπες κύριε...(αφού αμφισβητείτε τις δημοσκοπήσεις).
Προσωπικά είτε νδ, είτε σύριζα δεν πάω πουθενά, μια χαρά περνάω.
Οι φτωχοί κι οι μικρομεσαίοι/μεσαίοι θα ξαναγαμηθούν με τσύριζα :dunno:, στ'αρχίδια μου...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Αυτά θα τα δείξουν οι κάλπες κύριε...(αφού αμφισβητείτε τις δημοσκοπήσεις).
Προσωπικά είτε νδ, είτε σύριζα δεν πάω πουθενά, μια χαρά περνάω.
Οι φτωχοί κι οι μικρομεσαίοι/μεσαίοι θα ξαναγαμηθούν με τσύριζα :dunno:, στ'αρχίδια μου...
Σαν τους απατημένους συζύγους κάνουν καποιοι, οι οποιοι για να εκδικηθουν την γυναικα τους, κοβουν τον πούτσο τους
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.594
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Προσωπικά είτε νδ, είτε σύριζα δεν πάω πουθενά, μια χαρά περνάω.
Οι φτωχοί κι οι μικρομεσαίοι/μεσαίοι θα ξαναγαμηθούν με τσύριζα :dunno:, στ'αρχίδια μου...


Όλοι , από το 2009 , έχουν γίνει κουρέλια συνεχώς και διαρκώς, χωρίς διακοπή.
Ασταμάτητα.

Εκτός από ολιγάρχες και κάποιους πλούσιους, που είτε κάνουν εξαγωγές, είτε έχουν μονοπώλια , είτε πελάτη το δημόσιο , είτε ξένους, εκτός ελλάδος.
Και οι παλιοί ντόπιοι πλούσιοι , από το 2009 , τραβάνε τα ίδια με όλους τους άλλους. Και φυσικά εκτός από ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
Άλλωστε πάμπολοι πτώχευσαν , έκλεισαν , ξενιτεύτηκαν , αυτοκτόνησαν , πέθαναν από στεναχώρια.


Η ακρίβεια από τέλη 2021, τσάκισε όλους που λέτε τους μικρομεσαίους.
Όπως και οι εισφορές.

Ο ΣΥΡΙΖΑ, είχε μειώσει τις εισφορές, για το 84% των επαγγελματιών , συνολικά , που πληρώνουν τις ελάχιστες.
Η ΝΔ, τις μείωσε στο αγαπημένο της κομμάτι . Αυτούς που δηλώνουν πάνω από 70.000€ ετησίως καθαρά.
Σε αυτούς, ηλιθίως , ο ΣΥΡΙΖΑ, τις είχε πάει 1900€ το μήνα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σαν τους απατημένους συζύγους κάνουν καποιοι, οι οποιοι για να εκδικηθουν την γυναικα τους, κοβουν τον πούτσο τους


Ενώ εσείς κάνετε σαν αυτούς που την αγαπούν πολύ και τη στέλνουν για δουλειά. Στη Σωκράτους .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Είναι ανέκδοτο φίλε, όχι κόμμα. Μην προτείνεις σε κόσμο να το ψηφίσει .Ενισχύεις τη ΝΔ.
Πιο ανεκδοτο απο καποιους βουλευτες δεινοσαυρους της ΝΔ δεν ειναι παντως. Ουτε και κατι γλαστρες τριτοτεταρτους βουλευτες μικρων νομων που μιλανε στη βουλη συνολικα 4 φορες σε ολη τους τη θητεια και αυτο σε κατι επιτροπες για ασημαντα θεματα, μετα τα μεσανυχτα προπαραμονη Χριστουγεννων με 5 ατομα συνεδριαση
Τα αρθρα που εχει γραψει ο Τζημερος και οι γενικοτερες του θεσεις ειναι Κινεζικα για τους αλλους βουλευτες. Καθε του αρθρο μοιαζει με διδακτορικο του Χαρβαρντ και μιλαει παντα με αριθμους.
Το οτι με το 1% που παιρνει του αναλογουνε 3 εδρες στη Βουλη, αλλα τα μεγαλα κομματα εχουν φροντισει να τους τις κλεψουν με τον νομο περι ελαχιστου 3% δε θα με κανει με κανεναν τροπο να υποστηριξω την κλοπη αυτη...
Τζημερο λοιπον και οποιος θελει να βγει, μου ειναι αδιαφορο αν ειναι αλλος
Ουσιαστικα ο πολιτικος που ψηφιζω κερδιζει εδρα, αλλα του την κλεβει καποιος τριτοτεταρτος αγνωστος βουλευτης μεγαλου κομματος.
Θελω οταν γερασω να θυμαμαι οτι ψηφιζα αυτον με τις καλυτερες αποψεις και πλανο για τη χωρα μου και οχι καποιον αβουλο καραγκιοζη "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ"
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Τα 60-70 πως τα προσδιορίζεις ; είσπραξη ; προ φόρων ;;;

Αν δηλώσεις ότι πήρες 60.000€ ως δικηγόρος .... ξέρεις τι θα σου μείνει έτσι ;;;

Αν πούμε καθαρά ....

και έχουν σπίτι με 1500€ ενφια ... και εξοχικό με 700€ ενφια ....
ρεύμα στο μόνιμο 800€ το μήνα ............


ρεύμα στο κλειστό εξοχικό με τα σύγχρονα δημοτικά τέλη που έδωσε η νδ στους δήμους το 2012 .... 80€ το μήνα ....

2 ιχ με τέλη κυκλοφορίας πες 1000€ ....

πετρέλαιο θέρμανσης 4000€ για να μη γίνουν παγοκολώνες .....

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ;;;;
Ρε Λάκη, μου σπαράζεις την καρδιά!

1.500€ ΕΝΦΙΑ για το σπίτι;
700€ ΕΝΦΙΑ για το εξοχικό;
4.000€ για πετρέλαιο;

Οχι ρε πούστη μου, τον 20ό αιώνα δεν μπορεί να ζουν κάτω από τέτοιες συνθήκες.
Άνθρωποι είναι, όχι ζώα.
Στείλε ρε ένα IBAN, κάτι να τσοντάρουμε και εμείς να σωθούν οι άνθρωποι.
Κι αν δεν έχουμε λεφτά δεν πειράζει... ένα πακέτο μακαρόνια... μια αγκαλιά... :confused:
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.548
Πόντοι
8.846
Όλοι , από το 2009 , έχουν γίνει κουρέλια συνεχώς και διαρκώς, χωρίς διακοπή.
Ασταμάτητα.

Εκτός από ολιγάρχες και κάποιους πλούσιους, που είτε κάνουν εξαγωγές, είτε έχουν μονοπώλια , είτε πελάτη το δημόσιο , είτε ξένους, εκτός ελλάδος.
Και οι παλιοί ντόπιοι πλούσιοι , από το 2009 , τραβάνε τα ίδια με όλους τους άλλους. Και φυσικά εκτός από ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
Άλλωστε πάμπολοι πτώχευσαν , έκλεισαν , ξενιτεύτηκαν , αυτοκτόνησαν , πέθαναν από στεναχώρια.


Η ακρίβεια από τέλη 2021, τσάκισε όλους που λέτε τους μικρομεσαίους.
Όπως και οι εισφορές.

Ο ΣΥΡΙΖΑ, είχε μειώσει τις εισφορές, για το 84% των επαγγελματιών , συνολικά , που πληρώνουν τις ελάχιστες.
Η ΝΔ, τις μείωσε στο αγαπημένο της κομμάτι . Αυτούς που δηλώνουν πάνω από 70.000€ ετησίως καθαρά.
Σε αυτούς, ηλιθίως , ο ΣΥΡΙΖΑ, τις είχε πάει 1900€ το μήνα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Ωωωωωω τύπε, είμαι πλούσιος....!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Τα 60k είναι πολύ φλου νούμερο. Καθαρά ή μεικτά; Επι ΣΥΡΙΖΑ πχ με 6.000 εισόδημα μηνιαίως έμενες με λιγότερο από 2.000 στο χέρι μετά από φόρους και εισφορές. Όχι ότι τώρα άλλαξαν και πολλά. Μας τα παίρνουν αλλιώς. Με 6.000 καθαρά όμως, σημαίνει ότι το μηνιαίο εισόδημα είναι πολύ μεγαλύτερο και είσαι στα πολύ ανώτερα κλιμάκια της μεσαίας τάξης. Με αυτά τα χρήματα και στην Αθήνα περνάς ζάχαρη.
Με το 60.000 εννοουμε ΚΑΘΑΡΑ.
5.000 το μηνα δηλαδη παντελονιασμενα
 
  • Like
Αντιδράσεις: resp

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.594
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Ωωωωωω τύπε, είμαι πλούσιος....!!


Και να μην είσαι , δεν είσαι στους θιγμένους από το 2009 . Οπότε είσαι γαλάζιος.
Εδώ που τα λέμε, ελάχιστοι και από αυτούς που δεν θίχτηκαν , είναι αδιάφοροι .
Δεν έχουν δηλαδή συναισθήματα για την καταστροφή των μισών ίσως ελλήνων από το 2009 .
Έχουν . Και έντονα. Χαιρεκακία. Απολαμβάνουν την καταστροφή των άλλων.
Και με αυτό το κριτήριο ψηφίζουν . Για να γίνει ακόμη μεγαλύτερη . Και η καταστροφή
και η ομάδα που καταστρέφεται . Απλά δεν είναι ειλικρινείς. Για να το ομολογήσουν .
Ότι ψηφίζουν , για το κακό των άλλων . Προσπαθούν με μαλακίες, να παρουσιάσουν τη χαιρέκακη ψήφο τους,
σαν ορθολογική. Δεν πείθουν κανέναν .

Είναι το κλασικό ανέκδοτο με τον ελληνάρα και τους δύο άλλους, που έκαναν ευχές στο τζίνι . Και οι υπόλοιποι παίρναν τα διπλά.
Ο πρώτος ζήτησε ένα εκατομμύριο λίρες. Τα πήρε και οι άλλοι δύο από δύο . Ο δεύτερος χίλιες γυναίκες.
Τις πήρε και οι άλλοι δύο από δύο χιλιάδες.

Ο ελληνάρας , ζήτησε από το τζίνι , να του βγάλει το ένα μάτι ....
 

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
Βέβαια ... και με ξεφτιλισμένα όρια φτώχειας ....

ΤΟ 30% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ .... ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ....

και δεν το λένε ζαίοι ....

ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ .... eurostat ....


μην κοιτάμε μόνο ... οίκους ....

1166px-SILC_2022-01.jpg
Παίρνω πάσα από αυτήν την ανάρτηση.
Εδώ βλέπουμε στα προηγουμενα χρονια, τα ποσοστά του πληθυσμού σε κίνδυνο φτώχειας.
(Από ο,τι βλέπω στο γράφημα που ανέβασες, ήταν γύρω στο 28%, το 2021)

Screenshot_20230512-131138_Samsung Internet.jpg


Αν και κάποιοι δήθεν πονόψυχοι θέλουν να μας πείσουν ότι ενδιαφέρονται για τους μεσαίους και τους φτωχούς, ή, οτι δεν ενδιαφέρονται.
Κάποτε θα αποφασίσουν.

Αυτά θα τα δείξουν οι κάλπες κύριε...(αφού αμφισβητείτε τις δημοσκοπήσεις).
Προσωπικά είτε νδ, είτε σύριζα δεν πάω πουθενά, μια χαρά περνάω.
Οι φτωχοί κι οι μικρομεσαίοι/μεσαίοι θα ξαναγαμηθούν με τσύριζα :dunno:, στ'αρχίδια μου...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.474
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
Πιο ανεκδοτο απο καποιους βουλευτες δεινοσαυρους της ΝΔ δεν ειναι παντως. Ουτε και κατι γλαστρες τριτοτεταρτους βουλευτες μικρων νομων που μιλανε στη βουλη συνολικα 4 φορες σε ολη τους τη θητεια και αυτο σε κατι επιτροπες για ασημαντα θεματα, μετα τα μεσανυχτα προπαραμονη Χριστουγεννων με 5 ατομα συνεδριαση
Τα αρθρα που εχει γραψει ο Τζημερος και οι γενικοτερες του θεσεις ειναι Κινεζικα για τους αλλους βουλευτες. Καθε του αρθρο μοιαζει με διδακτορικο του Χαρβαρντ και μιλαει παντα με αριθμους.
Το οτι με το 1% που παιρνει του αναλογουνε 3 εδρες στη Βουλη, αλλα τα μεγαλα κομματα εχουν φροντισει να τους τις κλεψουν με τον νομο περι ελαχιστου 3% δε θα με κανει με κανεναν τροπο να υποστηριξω την κλοπη αυτη...
Τζημερο λοιπον και οποιος θελει να βγει, μου ειναι αδιαφορο αν ειναι αλλος
Ουσιαστικα ο πολιτικος που ψηφιζω κερδιζει εδρα, αλλα του την κλεβει καποιος τριτοτεταρτος αγνωστος βουλευτης μεγαλου κομματος.
Θελω οταν γερασω να θυμαμαι οτι ψηφιζα αυτον με τις καλυτερες αποψεις και πλανο για τη χωρα μου και οχι καποιον αβουλο καραγκιοζη "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ"
κατ' αποτέλεσμα ψηφίζεις ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Καλυτερα να πατε εσεις τυπε μπας και βρουμε καποια ακρη επιτελους οσοι μεινουμε ,γιατι εσεις καποιο θεμα εχετε με την λογικη ,δεν εχω αλλη εξηγηση...
Μπα... δεν πάει Ινδία.
Εκεί όλες είναι αδύνατες. :confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.566
Like
6.195
Πόντοι
2.356
Με το 60.000 εννοουμε ΚΑΘΑΡΑ.
5.000 το μηνα δηλαδη παντελονιασμενα
Με αυτά περνάς παντού καλά. Και έχει δίκιο ο Alex71. Στη μεσαία τάξη εντάσσονται άνθρωποι με 25000 εισόδημα κι ας είναι οικογενειακό. Στην Ελλάδα ζούμε αυτά είναι τα μεγέθη.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
Με 2.600 μηνιαιο εισοδημα και δικο τους σπιτι, ενας τραπεζικος και μια καθηγητρια δεν ειναι μεσαια ταξη. Μαλιστα. Καλημερα τύπε, δεν εχουμε να συζητησουμε κατι αλλο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Κομματα ειπαμε, οχι γραφικοι
και βεβαια δεν ειναι μεσαια ταξη .....βεβαιως επειδη οι ανθρωποι δεν καθονται να πεθανουν ,ο μεν τραπεζικος τα απογευματα παει σε λογιστικο γραφειο για κανα εξτρα 4ωρο και η καθηγητρια βαζει ενα 6ωρο τη μερα ιδιαιτερα χαλαρα ,οποτε εχουν αλλα δυο δυομισι το μηνα μαυρα στην τσεπη και βγαινει περα η οικογενεια.....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
κατ' αποτέλεσμα ψηφίζεις ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα
Ναι αλλα αυτο συμβαινει επειδη γινεται ΚΛΟΠΗ της εδρας του βουλευτη που ψηφιζω.
Δημοκρατια σημαινει πως δεδομενου οτι εχουμε 300 βουλευτες, αν ψηφιζουν 3.000.000 ατομα, με 10.000 ψηφους κερδιζεις εδρα. Οι φωστηρες ομως φροντισαν εαν ο δικος μου παρει 29.000 ψηφους, να του κλεβουν την εδρα και να τη δινουν σε καποιον που πηρε...2000 ψηφους
Καλο ε;
Ακομα ομως και να παρουμε αυτο ως δεδομενο, ψηφιζω εχοντας την μαθηματικη πιθανοτητα να παθουν επιφοιτηση ακομα 20000 συμπολιτες μου και να δουμε καποιον που αξιζει επιτελους στη Βουλη και οχι καποιους ακομα αχυρανθρωπους "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom